Eis van Vanenburg onaanvaardbaar Basis ADO staat onder druk ADO speelt tegen Kinheim om titel Rumoerig begin van damstrijd Sloothaak weg bij stoeterij van Paul Schockemöhle Marco van Basten evenaart Maradona B2 B5 Parttimer wint titel bij NK tennis B5 Sport LEIDSE COURANT MAANDAG 21 SEPTEMBER 1992 MMMMBR ika springt weer in centimeter hoger |>pjkio Sergei Boebka heeft >r eens het wereldrecord sstokhoogspringen verbe- d. De atleet uit de voormali- 3ovjet-Unie sprong bij wed- jden in Tokio 6 meter en 13 timeter. Het oude record md eveneens op naam van •bka. Op 30 augustus van dit r kwam hij in het Italiaanse lua tot 6.12 meter. Het was 132ste wereldrecord. Zie verder pagina C5 oeilijkheden or Piet Buter 'enter Trainer Piet Buter Eindhoven heeft zaterdag x lens het bekerduel met Go tad Eagles een avond vol tilijkheden gehad. Hij werd jr scheidsrechter Theelen ir de tribune verbannen en a# r vervolgens door een sup- tr van de thuisclub met een trsmes bedreigd. De sup- werd gearresteerd, Bu leed daarna geen aangifte [de politie. „Dit maakt de ilsport alleen maar zie- Zie verder pagina C3 k Betis doet op Maradona drid Real Betis Balompie ft de onderhandelingen tus- Napoli en Sevilla over een ;k gelijke transfer van Diego tt i -adona nog iets gecompli- rder gemaakt. De stadge- rij iten grote rivaal van Sevilla, oei op dit moment in de Spaan- t g tweede divisie speelt, heeft am gekondigd ruim twaalf mil- i 11 gulden voor de Argentijn te ibf en neertellen, ec st<nder Poel lonkt jj ar ploeg van Raas Ihoven Adri van der Poel irhandelt met Jan Raas een verbintenis voor het we wielerjaar. De routinier it binnen twee weken zijn dtekening te zetten. Van zou eveneens met bui- andse ploegen onderhande maar de renner uit de Tu- )loeg, ziet de nieuwe forma- ran de Zeeuw wel zitten. „Ik niet meer alleen kopman De structuur bij de ploeg Jan Raas ligt me wel. Ik nog waardevol voor die °^gzijn". is contracteert inter Moncassin 0 3 louse Jan Raas heeft gis- n de Franse sprinter Fréde- Moncassin gecontracteerd zijn nieuwe wielerploeg dPerfect. De 23-jarige cou- uit Toulouse tekende voor jaar. Hij reed drie jaar in iloeg van Cyrille Guimard ehaalde elf overwinningen, tcassin neemt de plaats in Wiebren Veenstra, die naar Amerikaanse Subaru ver- ockeyploeg trekt ee Amerikanen aan jcht Landskampioen ïcht heeft zich voor de ko- de ijshockeycompetitie ver- kt met twee Amerikanen, jer Craig Jenssen en valler Steve Crew waren bij Idmonton Oilers overbodig orden voor het NHL-team ozen voor een verblijf in de Eerder verzekerde scht zich van de diensten speler/coach Dave Foulk- en de teruggekeerde verde- Brad Beek. ed begin van Ron erver in Italië e Ron Zwerver is zijn i professionele volleybal laan met winst begonnen. - - óso, wqar ook Jan Posthu- speelt, opende het Italiaan!- izoen met een overwinning 3-2 bij Modena. Zwerver b uitstekend in zijn nieuwe l Tofoli, spelverdeler van Italiaanse team, maakte Dg gebruik van de slag- "ht van de Amsterdammer, igiin de vijfde set ook het win- naidepunt sloeg. ste Europese 'Ivoor Oranje De Nederlandse balploeg heeft in Londen de te Europese titel voor veld- is veroverd. Oranje ver- gin de finale België met 13- Met vijf doelpunten was Os- tfulders (Deetos) de gevier en in de formatie van dscoach Ben Crum. Frans Danen legt aan voor zijn tweede en ADO's zesde treffer. ADO Den Haag plaatste zich dankzij een overwinning op Halsteren (6-0) voor de derde ronde van het KNVB-bekertoernooi. Het werd een duel waarin Roy Beukenkamp onderstreepte dat hij aardig kan keepen en waarna ook Frans Danen meent recht te hebben op een basisplaats. door Dennis Mulkens Den Haag De positie van doelman van ADO Den Haag is niet langer per definitie voorbe houden aan René Stam. Ver vanger Roy Beukenkamp hield gisteren alweer voor de derde maal zijn doel schoon. Reden voor trainer Nol de Ruiter om zich opnieuw te beraden over de positie yan Stam wanneer hij van zijn liesblessure is genezen. Beukenkamp is hard bezig de kans te grijpen, die hem in zijn ogen niet eerder is vergund. Eerst niet onder leiding van Co Adriaanse en later ook niet on der de hoede van De Ruiter. „Het was me al snel duidelijk dat ook de nieuwe trainer voor René Stam zou kiezen", zegt Beukenkamp, die thans aan zijn derde seizoen in het Zuider park bezig is. „Dat was een teleurstélling. Maar ik heb toch voortdurend gehoopt, dat mijn kans nog zou komen. Hier heb ik twee jaar voor gewerkt. Het is voor mij goed nieuws te horen dat de trainer zich in elk geval op nieuw wil beraden". Stam en Beukenkamp ontlopen elkaar in kwaliteit niet veel. De routi ne van Stam gaf altijd de door slag op het moment dat er een keuze moest worden gemaakt. „Maar", zegt tDe Ruiter, „ik kan natuurlijk nu onmogelijk gaan klagen over Beukenkamp. Die jongen doet het goed. Als Stam weer fit is zal ik zeker een nieuwe afweging maken' De Ruiter horende zal hij Beu kenkamp handhaven zo lang deze goed presteert. De Amster dammer: „Voor aanvang van het seizoen heb ik overwogen om helemaal te stoppen met be taald voetbal. Er lag een kans om een eigen sportzaak te be ginnen. Uiteindelijk heb ik dit voor me uitgeschoven, omdat ik nu eenmaal van jongs af aan er naar heb gestreefd te slagen in het betaalde voetbal. Ik wilde nog niet opgeven Forceren René Stam zit. onderhand met de zaak stevig in zijn maag. De nog zeker twee weken gekwet ste sluitpost zegt zich eerst op zijn herstel te willen richten. „Een liesblessure is link. Ik mag mezelf zeker niet forceren. Eerst wil ik weer helemaal fit worden en dan ga ik pas naden ken over de eventuele conse quenties. Al ben ik ook wel zo reëel om te begrijpen dat een trainer een winnend elftal mis schien liever niet wijzigt" Wat Frans Danen betreft zal er toch zo snel mogelijk moeten worden ingegrepen. De enige Hagenaar om wie het publiek smeekt als hij niet speelt, pre senteerde zich in het met dui zend kijkers steeds legere Zui derpark als een super-invaller Danen werd in de 66ste mi nuut, vlak na de 3-0 van Van Eykeren, ingebracht voor de ditmaal matige Marcel Valk. Fraaie voorzet Nog geen zestig seconden later scoorde hij fraai 4-0, acht minu ten daarna stelde hij met een fraaie voorzet Van der Laan in de gelegenheid de vijfde treffer in te schieten en weer vijf minu ten later mikte hij de bal van ver loepzuiver voor de laatste maal in het doel van Halsteren. „Op zulke moment vind je toch dat de trainer het niet goed heeft gezien", aldus Danen, die zichzelf goed genoeg zegt te vin den «voor een basisplaats. „Ik mocht tot nu toe pas twee keer eerder invallen. Toen speelden we met de rug tegen de muur. Nu kwam ik onder andere om standigheden in het veld. Ik dacht wel dat ik iets heb laten zien". Publiekslieveling Volgens De Ruiter is Danen een speler die het best rendeert ach ter de vooruitgeschoven spits. „Maar op die positie hebben we Harry van der Laan al", ver wees De Ruiter naar zijn top scorer, die na de openingstref fer van Dick Heesen de 2-0 pas in de 55ste minuut op het bord bracht. Hij zondigde trouwens tegen de huisregels door de bal te stiften. Een handeling, die volgens De Ruiter alleen is voorbehouden aan Grunholz en... Danen. „Ik heb vandaag kunnen constateren dat Van der Laan aan de rechterzijde ook functioneert", ziet De Rui ter kennelijk toch een even tueel gaatje voor Danen. Wat de publiekslieveling zelf betreft is hij overigens op meerdere posi ties inzetbaar. „Ik ben tweebe nig, ik kan voorin en op het middenveld spelen". Het probleem van Danen spit ste zich vorig seizoen en ook aanvankelijk deze voetbaljaar gang, toe op zijn lichaamsbouw. De Hagenaar, die een contract heeft afgésloten waarmee hij meer kan verdienen als hij veel speelt, heeft echter blijkens een onderzoek niet een te hoog vet gehalte. Er zit te veel massa door Frank Werkman Den Haag De honkballers van Install Data ADO spelen vanaf vrijdag om de Nederland se titel tegen het Haarlemse Planeta Kinheim. Zaterdag ver sloeg ADO voor de derde keer landskampioen Levi's Neptu- nus (5-2) en was daarmee zeker van een plaats in de zogenoem de Holland Series. Gisteren plaatste Kinheim zich ook voor die finale van de 'best of five' door definitief met Pirates af te rekenen. ADO reist vrijdag eerst naar het Pim Mulierstadion (aanvang 20.00 uur) in Haar lem, een dag later treffen beide ploegen elkaar in Den Haag. De grote man bij de overwin ning van ADO was Bart Volke rijk, die overigens ook anders zins van zich deed horen. Vol kerijk (bijna 36 jaar) leidde za terdag van begin tot eind de de fensie van de Haagse formatie. Kort vóór hij de heuvel besteeg, overhandigde de routinier aan het bestuur van zijn club een concept-rapport namens de commissie van advies, waarin hij zelf zitting had. Deze commissie was ingesteld nadat enkele weken geleden eenbijzondere ledenvergade ring het dagelijks bestuur van ADO onder vuur had genomen wegens een al of niet vermeend tekort. Deze cijfers waren te voorschijn gekomen, nadat ver schillende geledingen in de or ganisatie op de Escamp in ge breke waren gebleven bij het doorsluizen van geldbedragen. Het dagelijks bestuur van ADO voelde zich daarbij zodanig in de kou gezet dat het besloot om demissionair te worden. Eind vorige week besloot het college onder aanvoering van voorzit ter Rob van der Bom dat het per 1 oktober definitief terugtreedt en tot 1 november de lopende zaken afhandelt. Een uit te schrijven bijzondere algemene ledenvergadering zal het 'rap port-Volkerijk' behandelen als mede kandidaten voor een nieuw bestuur moeten zoeken. Zie verder pagina C9 foto Nico Schouten rondom zijn kont, meent deson danks De Ruiter. „Ik voel me fit •genoeg", zegt Danen. „Door mijn manier va'n lopen lijkt het alsof er iets aan mij mankeert. Dat is gewoon het verhaal". Opstellingen: ADO Den Haag: Beukenkamp; Adam, Heesen, E. Vriesde; Valk (Danen), Lems (Meijer), Met man; Van Eykeren, Van der Laan, Hoekman; Torken. Halsteren: De Frel; Klippel, Heeren, Karman, Van Bijster- veld; Swaans, Bevelander (Van der Kieboom), Lauharhary, Van der Plank; Van Sliedregt (Van Vliet), Moerkens. ADO Den Haag naar Vitesse Den Haag De loting voor de derderonde, te spelen op woensdag 28 oktober is als volgt: De Graafschap-Excelsior, Den Bosch-Heracles/DETO, DCG-FC Zwolle, Cambuur- Heerenveen/GVW, Fortuna Sittard-AZ, FC Twente-Willem II, Feyenoord-Go Ahead Eagles, Groningen-Dor- drecht'90, MW-Veendam, Sparta-Telstar, Helmond Sport-RKC, Volendam-PSV, TOP-Roda JC, VW-Ajax, Vi- tesse-ADO Den Haag, Utrecht- Emmen. door Gijsbert Spierenburg Den Haag Tussen Gerald Vanenburg en het Nederlands elftal lijkt het niet meer goed te komen. In de broze relatie zit een krasje dat niet meer is weg te poetsen. De onbegrepen aanvoerder van PSV verklaarde gistermiddag in het tv-programma TROS/ VOO Sport onverwacht dat hij er bij een eventuele herverkie zing voor Oranje niets voor voelt opnieuw 'het vijfde wiel aan de wagen' te zijn. Als hij door de bondscoach ooit nog wordt geselecteerd, dan wenst hij ook te spelen. In zijn reactie was Dick Advo caat gisteravond kort maar krachtig. „Dan selecteer ik hem toch niet. Spelers die in het Ne derlands elftal een basisplaats eisen, kan ik nu eenmaal niet gebruiken", aldus de nieuwe keuzeheer van Oranje die op het ogenblik wel belangrijker zaken aan het hoofd heeft. De Hagenaar wacht woensdag in Oslo de WK-kwalificatiewed- strijd tegen Noorwegen. Voor dat treffen heeft de bondscoach Vanenburg niet uitgenodigd. Hij acht hem nog onvoldoende hersteld van zijn blessures. Ze ker na de afzegging van Gullit had de balvirtuoos op een invi tatie gerekend. Het steekt Vanenburg nog al tijd dat hij niet tot de groep van 22 spelers behoorde die door oud-bondscoach Michels in juni werd opgeroepen voor het Eu ropees kampioenschap in Zwe den, te meer daar hij tot op de dag van vandaag naar de motie ven van De Generaal slechts heeft kunnen gissen. Als oud- Europees kampioen meent de 41-voudig internationaal op een fatsoenlijke argumentatie recht te hebben. Gerald Vanenburg heeft op 13 maart vorig jaar voor het l|atst het Oranje-shirt gedragen. Die avond, in de Rotterdamse Kuip, maakte hij in de tweede helft van het EK-kwalificatieduel te gen Malta zijn opwachting als vervanger van Bryan Roy. Tij dens de WK-eindronde van 1990 in Italië figureerde de klei ne dribbelaar slechts als inval ler. In dienst van Oranje maak te hij overigens niet meer dan één doelpunt, in 1984 in een kwalificatieduel voor het EK van 1984 tegen Malta. Stoppen In het voorjaar riep Vanenburg nog uit dat hij onvoorwaarde lijk zou stoppen met voetballen als zijn transfer naai- Italië zou mislukken. Geen Italiaanse club evenwel die serieus in de Brabantse vaandeldrager bleek te zijn geïnteresseerd. Lazio Roma en Genua hengelden met succes naar de Ajacieden Win ter en Van 't Schip en heten de eigenzinnige PSV'er links lig gen. De nieuwe trainer van de Eindhovenaren, Hans Wester hof, heeft de verongelijkte voet baller inmiddels weer enigszins opgebeurd. Volgens de oud- Groninger moet Vanenburg be ter worden dan hij ooit is ge weest. Achtentwintig jaar jong kan de geboren Utrechter niettemin op een indrukwekkende staat van dienst terugzien. In de ere divisie heeft hij bijna 400 weck strijden gespeeld. Tot nu toe werd hij, met Ajax en PSV,'ne gen keer kampioen van Neder land. Hij won vijf keer de KNVB-beker en één keer de Eu ropa Cup 1. In 1988 maakte hij deel uit van het Nederlands elftal/dat zich in München tot Europees kam pioen kroonde. Toulon Het zestiende toer nooi om de wereldtitel dammen is zoals gebruikelijk met het no dige rumoer begonnen. Het niet aanwezig zijn van de Ameri kaan Mogiljanski bij de ope ningsceremonie leidde tot hefti ge discussies, een aanvankelij ke vervanging en tenslotte toch tot zijn deelname. De voormali ge Sovjet-kampioen Schwar- zman werd uiteindelijk het kind van de rekening en mag het toernooi verder als toe schouwer volgen. Toulon 1992 leek in alle opzich ten een historisch WK-toernooi te worden. Vier jaar was door de Franse FMJD-secretaris Mi chel Revest aan de voorberei ding gfewerkt. Het toernooi- budget omvatte ettelijke miljoe nen francs, de organisatie werd gesteund door allerlei autoritei ten en zelfs de komst van presi dent Mitterrand was bij de ope ning voorzien. Zaterdag al bleek voor de opening dat van dat alles slechts weinig was ge realiseerd. Navraag door enkele nieuwsgierig geworden deelne mers leerde al snel dat zelfs het in het vooruitzicht gestelde prijzengeld van 100.000 francs nog niet kon worden gegaran deerd. Dat alles viel echter nog in het niet bij de informatie die de spe lers zo nu en dan ergens opdiep ten. Het 'gerucht' dat de Haiti- aanse deelnemer, Coussel, geen inreisvisum had gekregen, bleek bij de Werelddambond al enige tijd bekend te zijn, waar mee de deelname van een derde Franse speler vaststond. Toen ook Mogiljanski niet verscheen, kon een 'afspraak' met de Rus sen worden nagekomen en werd Schwarzman als deelne mer geaccepteerd. Vooral Re- vest maakte zich daarvoor sterk, tegen het advies van FMJD-toernooidirecteur Henk Engelaar. De Nederlander had het sterke vermoeden dat de Amerikaan zich alsnog zou mel den, hetgeen inderdaad zater dagavond het geval was. Toen Mogiljanski na een reis van bij na anderhalve dag hoorde, dat hij al was vervangen, stond hij perplex. Hij werd later alsnog toegelaten tot het toernooi. foto Robert van Stuyvenberg Bart Volkerijk (derde van links) groet het publiek na de winst op Neptunus. Donauschingen Paul Schoc kemöhle is moe. De 46-jarige 'Napoleon' van de Duitse springruiters, die drie keer Eu ropees kampioen was en vorig jaar wegens het 'barreren' van paarden in opspraak kwam, wil zich langzaam maar zeker uit de sport terugtrekken. Dat pro ces zal nog worden versneld nu na Otto Becker ook vedette Franke Sloothaak te kénnen heeft gegeven de stoeterij in Mühlen te zullen verlaten. Van Becker was al bekend dat hij een nieuwe uitdaging had gevonden. „Het is nu of nooit", vond Becker die met echtgenote Nicole Uphoff, wereld- en olym pisch kampioene dressuur, een eigen bedrijf (wedstrijdsport, training en handel) in Waren- dorf gaat beginnen. Het opzeg gen van Sloothaak kwam bij het CSI van Donaueschingen, het laatste grote buitenconcours in Duitsland dit seizoen, als een complete verrassing. De in Heerenveen geboren Sloothaak, jarenlang meer sterknecht van Schockemöhle en zich ooit tot Duitser liet na turaliseren, rijdt bij de German Classic in Bremen (15-18 okto ber) voor het laatst voor de werkgever die hem groot heeft gemaakt. Daarna gaat hij zijn eigen weg. Hij heeft een spon sor gevonden. De naam van de begunstiger en verdere details worden nog geheim gehouden. Het zou niet om een Duitser gaan. In Donaueschingen werd gefluisterd dat Sloothaak bij zijn nieuwe broodheer 550.000 per jaar gaat verdie nen en bovendien een percenta ge krijgt van het prijzengeld.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13