Q Duitsers vieren en betreuren voltooid Rijn-Main-Donaukanaal 12 Buitenland Familieberichten ad sanctos KLEINTJES 0VERL0CKMACHINES DAN PLAATST U TOCH GEW0<t EEN ADVERTENTIE... MUNCHEN/DUISBURG - Per binnenschip van Rotter dam naar de Zwarte Zee. Het kan, vanaf 25 september offi cieel. Je moet voor de 3500 kilometer wel de nodige tijd uittrekken. Afhankelijk van tonnage en be lading is het in doorsnee bijna 500 uur varen. Trots, treurnis en twijfel over het economische nut, van het eindelijk voltooide Main-Donaukanaal, waaraan 70 jaar geleden werd begonnen. Of eigenlijk al veel eerder. Ka- rel de Grote zette in het jaar 793 enkele duizenden man schappen aan het werk om een klein wereldwondertje te gra ven: een simpel kanaaltje op de Europese waterscheiding, dat de van elkaar afstromende ri viertjes de Altmühl en de Slavi sche Rezat met elkaar moest verbinden. Dan lag de water weg Rijn-Main-Donau open. Manmoedig begonnen de grondwerkers aan de zogeheten Fossa Carolina, maar na een paar maanden al moest de kei zer zijn mannen bevel geven te rug te trekken. Er was geen be ginnen aan in het drassige ge bied, waar de kanaaloevers tel kens weer achter de ruggen van de gravers afbrokkelde. De ontbrekende waterschakel tussen Noordzee en Zwarte Zee bleef een droom. Totdat koning Ludwig I van Beieren in 1836 een nieuwe poging waagde. Ne gen jaar duurde het graafwerk aan de achteraf, nutteloze, smalle waterweg, want toen het kanaal met zijn honderd en één sluisjes geopend werd bleken de sterk opkomende spoorwegen een moordende concurrent. Het eertijds ambitieuze kanaal tje is intussen veranderd in een schilderachtig natuurparadijs- je. Maar nu ligt er dan, op korte af stand van dat Ludwigkanaal, het echte Main-Donaukanaal. De voorstanders van het kanaal spreken met gevoel voor over drijving van een wereldwonder. De voormalige verkeersminis ter Volker Hauff (SPD) had het daarentegen over „het domste en meest nutteloze bouwwerk sinds de Toren van Babel". Bijval Hij kreeg luide bijval van de vele natuurbeschermers die in de afgelopen jaren in een te laat ingezet offensief tevergeefs pro beerden het kanaalproject af te blazen. Misschien was dat ook nog wel gelukt als een grote staf vindingrijke en fijngevoelige landschapsarchitecten niet zul ke dure en schitterende herbe- plantingsplannen had mogen uitvoeren. Desondanks, en ondanks de economische voordelen van het kanaal die overigens nog bewe zen moeten worden, kan niet ontkent worden dat het kanaal één dodelijk slachtoffer heeft gemaakt: het dromerige Alt- mühltal tussen Ditfurt en Kell- heim is voorgoed van aard en aanzien veranderd, voor zover het eigenlijk nog wel bestaat. Er is erg veel geld, zo'n vijftien procent van de bouwsom uitge trokken, om de schijn op te hou den dat de natuur geen geweld is aangedaan. Het kanaal trekt geen kaarsrechte waterlijn door het romantische dal, maar slin gert er zich als een namaakri- vier bijna speels doorheen. Val se schijn. Links en rechts zakt het grondwaterpeil, maïs over woekert stug de eertijds sappige weilanden, de halve flora en fauna is al weg of gaat nog ver dwijnen; de bevers die het ge bied weer bewoonden komen .niet meer aan hun trekken en het zeldzame paapje is allang het dal uitgevlogen, wegge- bruld door bagger- een graaf machines en ronkende moto ren. „Wij hebben niet om het kanaal gevraagd", zegt Gerhard von Haus, de zakelijk leider van het Bundesverband der Deutschen Binnenschiffahrt. Een even op merkelijke, als veelbetekenen de zin. Doorgaans gebeurt wat dat Verband wil. Bijna 90 pro cent van alle Duitse reders en binnenschippers, plus nog eens 1100 particulieren zijn bij het Verband aangesloten; samen controleren ze zo'n 90 procent van de vervoerde scheepsvrach- ten. Een machtige club derhal ve, „we leggen inderdaad ge wicht in de schaal bij de rege ring, de EG en de politieke par tijen", beaamt Von Haus be scheiden. „Dat kanaal is inder tijd, in de jaren zestig, zeventig, een politieke beslissing ge weest. Om de Oostenrijkers te gemoet te komen die niet langer tot het Donau stroomgebied veroordeeld wilden blijven. Scepsis Niemand die de val van het IJzeren Gordijn kon of durfde voorzien. Nu dat weg is, wordt - als een geluk bij een ongeluk - de economische opbouw van Oosteuropa als het allesrecht- vaardigende argument voor de kanaalbouw gebruikt. Tegen standers blijven evenwel bewe ren dat een kanaal niet ge bruikt wordt omdat het er is, maar omdat het nódig is. En daarover bestaan grote twijfels en veel scepsis. De laatste 'ko ning' van Beieren, Frans Josef Strauss, moet in een vertrou welijke bui eens gezegd hebben dat het laatste traject door het schone Altmühltal nooit gegra ven zou zijn als er al niet zoveel vooraf aan het kanaal was ge werkt. Het laatste stukje werd met name voor Beieren een prestige-object. Daarom zal de Vrijstaat op 25 september uit bundig de blauw-witte 'wyber- tjes'-vlag laten wapperen op de kanaaloevers waar de afgelopen weken een opmerkelijk dagjes- toerisme op gang is gekomen. Maar het Beierse, hemels blauw-wit zal scherp contraste ren met de zwarte rouwvanen die de natuurbeschermers zul len ontvouwen. Treurnis bij de natuurliefheb bers. Opwinding en trots bij de waterbouwkundigen vanwege de vele hoogstandjes die gele verd zijn. Een meesterwerk, daar niet van. Precies 171 kilo meter lang. Aangelegd, gegra ven en in bestaande stromen in gebed tussen Bamberg en Kell- heim bij Regensburg. Kosten minstens 6 miljard mark, de vele sluizen, stuwen, waterwer ken, milieuvoorzieningen, we gen en bruggen meegerekend. Het vroegere Deutsche Reich en nadien de Bondsrepubliek Duitsland hanteerden voor de aanleg hetzelfde financierings model. In 1921 al werd de Rhein-Main-Donau AG (RMD) voor de bouw van het kanaal en het beheer van de waterkracht stations op de oevers opgericht. In het kostbare project delen de Bond (66 procent) en de deel staat Beieren (34 procent) de kosten. Er zijn alleen al meer dan 120 grotere en kleine brug gen over het kanaal gebouwd; een verplichting van de bouw heren om het leven in de vele dorpen en gehuchten in het doorsneden landschap niet defi nitief te ontwrichten. Er zijn opmerkelijk fraaie bruggen bij, zoals de meer dan 200 meter lange, zacht golvende houten voetgangersbrug bij Essing, die ook is afgebeeld op de idyllische postzegel die de Duitse PTT ter gelegenheid van de opening van het kanaal heeft laten verschij nen. Indrukwekkend Telde het Ludwigkanaal 101 sluisjes om 'de schepen het hoogteverschil van vele tiental len meters te helpen overwin nen, in het laatste stuk Main- Donaukanaal zijn het er welis waar veel minder, maar ook veel indrukwekkender. Vanaf Neurenberg brengen vier machtige sluizen de schepen naar de top bij Hipoltstein, 400 meter boven de zeespiegel. Van af dat hoogste punt worden de schepen letterlijk weer naar be neden gesluisd, naar het vlakke stroomgebied van de Donau. Het kanaal is 55 meter breed en 4 meter diep. De sluizen zijn doorgaans smal en dat betekent vooralsnog lange wachttijden. Het Binnenscheepvaartver- band heeft ook al geklaagd dat er veel te weinig aanlegplaatsen zijn zodat de schippers bijna verplicht zijn te blijven varen. Het kanaal is niet alleen ge schikt voor de zogenaamde 'Eu ropaschepen', maar ook voor de grotere schepen en duwbakken met een laadvermogen tot 3300 ton. De gemiddelde vaarsnel- heid zal tussen de 12 en 15 kilo meter liggen; maximum ka naalsnelheid is 22 kilometer per uur en waterskiërs mogen er niet op. Pleziervaart en wa tersport is leuk, maar het ka naal is op de eerste plaats het domein van de beroepsbinnen- scheepvaart. Maar hoe zal die van het kanaal gebruik gaan maken? Op het hoofdkantoor van het Duitse Binnenscheep- vaartverband rekent men iets anders dan in het overenthousiaste Beieren, waar over een jaarlijkse vervoercapa- citeit van 14 miljoen ton goede ren wordt gemijmerd, over eni ge tijd... „Als er het volgend jaar 1 mil joen ton door dat kanaal gaat vinden we dat al heel wat", tempert Gerhard von Haus de vreugde. „En over vier jaar zou het wellicht 2 miljoen tori kun nen zijn". Neen, voor het on voorziene verdwijnen van het IJzeren Gordijn had het Scheepvaartverband heel ande re wensen en prioriteiten dan dit Main-Donaukanaal. Maar goed, het ligt er nu een maal en dus zal het ook wel ge bruikt gaan worden. In uitzon deringsgevallen slechts van Rotterdam tot aan de Zwarte Zee of omgekeerd. Het meren deel van de schepen zal op ge deelten van deze extreem lange waterweg blijven pendelen. De Rotterdamse haven zal voor deel hebben van het kanaal, een extra jaarlijkse aanvoer van zo'n 600 miljoen ton goederen, schatten de experts. Verdriet De meeste Westeuropese schip pers zijn niet zo happig op het Donaugebied, waar de water standen vaak onberekenbaar en laag zijn. Vandaar dat de Duitsers tussen Regensburg en Vilshofen de Donau onder han den gaan nemen; wederom tot verdriet van de natuurvrienden die kostbare uiterwaarden en vogelbroedgebieden verloren zien gaan. In Duisburg troost men zich voorlopig met de nog rijk ma kende gedachte dat de binnen scheepvaart weliswaar langza mer, maar veel milieuvriende lijker en met aantrekkelijk la gere tarieven beter vooruit komt dan het snelle, maar steeds duurder wordende transport over weg en spoor. Wil dat zo blijven, moet voorko men worden dat er een overca paciteit aan scheepsruimten op de Westeuropese wateren gaai ontstaan. De EG streeft een vol ledige liberalisatie van hel terverkeer na. Duitsland houd via bilaterale scheepvaartver dragen liever een controlemo gelijkheid op het aantal binnen komende schepen en vërvoerde vracht. Een sterke toename van rde het oost-west scheepv keer zit er volgens desi op korte termijn niet vloten Oosteuropese die met dumpingprij Westeuropese vervoei Dp komen verstoren lijkt g t\ liteit. De Oosteuropeam ge' kelen moeizaam om markteconomie, hebbtien de handen vol aan, ei vooralsnog hun Weste p collega's het water niet de lippen doen stijgen. Vriendschap was haar leven, in woord en gebaar. Veel heêft zij gegeven, voor ieder stond zij klaar. Dankbaar voor alles wat zij voor ons en vele ande ren is geweest en dat haar verder lijden bespaard is gebleven, geven wij u kennis van het overlijden, na voorzien te zijn van het H Sacrament der Zieken, van onze zorgzame zus, schoonzus en tante ANNA MARIA THERESIA OUT op de leeftijd van bijna 79 jaar. Marie en Jan Rina Gretha Gerard en Bep Nel Bernard en Tiny Cok neven en nichten 19 september 1992 Beuklaan 1 2391 EE Hazerswoude Onze zus en tante is opgebaard in de rouwkamer van de parochiekerk H.H. Engelbewaarders, Dorps straat 248. Dinsdag 22 september komen wij samen voor de Avondwake om 19.30 uur in voornoemde kerk, waarna er gelegenheid is voor uw condoléance- bezoek. Woensdag 23 september zal de plechtige H. Mis- van Uitvaart gehouden worden om 10.30 uur in voornoemde kerk, waarna we haar begeleiden naar haarjaatste rustplaats op het R.K. kerkhof naast de kerk. HENDRIKA WILHELMINA SIRACH-SCHMIDT op de leeftijd van 86 jaar. Wouter A. Sirach Diane Sirach-van Duyn Michael Guido Wim Sirach Gerda Sirach-de Groot 2171 GS Sassenheim, 18 september 1992 Bijweglaan 40. Moeder is opgebaard in het rouwcentrum „Vliem", Jacoba van Beierenlaan 4, Sassenheim, alwaar doorlopend gelegenheid is tot afscheid nemen van haar. De crematieplechtigheid is bepaald op woensdag 23 september 1992 om 14.00 uur in het crematorium „Rhijnhof", Haagse Schouwweg te Leiden. Nu u mijn tijd gekomen acht en een einde maakt aan levenskracht moeten wij hier afscheid nemen van elkaar met leven ben je immers toch nooit klaar Bedroefd maar toch dankbaar voor het vele goede dat hij ons tijdens zijn leven heeft gegeven, geven wij u kennis dat, gesterkt door het H. Sacrament der Zieken, van ons is heengegaan onze lieve vader, schoonvader en liefste opa JACOBUS JOHANNES KERKVLIET weduwnaar van Adriana Maria Ingenbleek in de gezegende leeftijd van 85 jaar. Kinderen en kleinkinderen Onze vader en opa ligt opgebaard in het mortuarium van huize Mariengaerde, Bisschopslaan 3 te War mond. Gelegenheid tot afscheid nemen maandag 21 september van 19.00 tot 20.00 uur. De avondwake zal worden gehouden op dinsdag 22 september om 19.00 uur in de parochiekerk van de H. Matthias te Warmond, waarna gelegenheid tot condoleren. De plechtige H. Mis van Requiem zal worden opge dragen op woensdag 23 september om 10.00 uur in bovengenoemde kerk, waarna de bijzetting in het fa miliegraf zal plaatsvinden op het R.K. kerkhof aldaar. Gelegenheid tot condoleren na de plechtigheid in 't Trefpunt, Herenweg 80. Met grote dankbaarheid voor het vele dat hij verricht heeft voor de Christen-democratische politiek en voor de stad Leiden, gedenken wij Mr C. J. WOUDSTRA Leiden, 17 september 1992 begrafenissen crematies lammermarkt 43 leiden 071-126618 071-141905 Regelklemtjes, Millimeterklein tjes en Fotokleintjes kunnen te lefonisch worden opgegeven van maandag t/m vrijdag tus sen 9.00-17.00 uur. Teksten die vóór 12.00 uur in ons bezit zijn, kunnen in het algemeen de daaropvolgende dag reeds worden geplaatst. Voor de maandag-editie uiterlijk vrijdag tot 16.00 uur, Enkele categorieën adverten ties worden alleen geplaatst te gen contante betaling. Ccidóe Cou/iont I (KORTE) MEDEDELINGEN Dienstplicht? Het Leids Juristen Collectief ver zorgt uw vrijstelling. Tel. 071- 171757/Fax 130986. I DIVERS PERS. GEVRAAGD S plm. 20 jaar Tweewielerbedrijf van Polanen Vijfmeiplein 128, Leiden, 071-766026. Rij-instrukteurs/ rijschoolhouders (m/v) met het enige erkende, door de minister afgegeven vakdiploma hebben ruime carrièrekansen. Een groot aantal vacatures zijn bij ons opleidingsinstituut be kend. Zaterdagopleiding start 26 september, dagopleiding 23 september en avondopleiding 29 september in modern nieuw schoolgebouw. Opleiding er examens in Nieuwegein, cen traal in Nederland. Eigen docen ten nemen examens af. Bel nu Rij-instrukteursopleiding Nieu wegein, tel. 03402-42514 voor gratis studiegids. Te koop gevraagd: Alle merken auto's van '79 tot '91, contant geld en PTT-vrijwa- ring. Tel. 070-3505004. Van Aerssenstraat 247 (Statenlaan). Den Haag. Wordt rij-instructeur/trice rijschoolhouder (m/v) kan ook (geen middenstandsdi ploma vereist) met Kaderschool diploma. Vrije vestiging. Vacatures beschikbaar voor alle categorieën (ABCDE) met door groeimogelijkheden. Steeds meer mensen halen meer soor ten rijbewijzen. Goed toekomst perspectief, full-time of part-time mogelijk. Alle achttienjarigen wil len één of meer rijbewijzen. Kunt u omgaan met jongeren7 Wilt u snel werk maken van uw toe komst7 Bel dan voor gratis stu diegids de Kaderschool: 04988- BEWIJSNUMMERS voor rubrieksadvertenties worden uitsluitend op aanvraag en tegen betaling toegestuurd. Wij konden beslag leggen op een grote partij overlockmachines, geheel compleet en fabrieksnieuw, met lichte lakschade. Volledige garantie. Ook bijzonder geschikt voor: naaisters, naaischolen en kleermakers. Adviesverkoopprijs f 1198,- nu f 498," per stuk Geschikt voor het gelijktijdig vastnaaien, afsnijden en afwerken van stofkanten, alsmede voor overlocknaden op allerlei soorten stof zoals: kleding, gordijnen, stretchstoffen, lakens, enz. KÖHLER NAAIMACHINE IMPORT L0MEX WAALWIJK B.V. Hertog Janstraat 3 - Waalwijk Import/groot- en kleinhandel ook voor particulieren. Uw adres voor huishoud- en industriemachines. Tevens aanbieding in BLINDZOOMMACHINES van 2595,- voor f1695,- Bezorging door geheel Nederland mogelijk. Inlichtingen: tel. 04160-33679/42965 Geopend dagelijks van 9.00-18.00 uur; zaterdag tot 16.00 uur. Maandag v.m. gesloten. Levering volgens onze voorwaarden, zoals gedeponeerd bij de K.v.K. te Waalwijk. Adverteren doet verkopen! Citroën BX, bj. '87, kleur rood, 6.500,-. Tel. 070-3203572, b.g.g. 01727-17491. AUTO'S TE HUURAANGEB. Luxe auto's vanaf 32,50 p.d. Autoverhuur PRANGERS, Lei derdorp, 071-894040 I WOONRUIMTE TE HUUR GEVRAAGD S Alstublieft, heeft u een KAMER vrij voor een rustige archeolo- giestudent in Leiden. Tel. 076- 204007. I TE KOOP AANGEBODEN T.k. t.e.a.b.4-delig eiken WANDMEUBEL I. 3x50, h. 185. - na 18.00 uur 01712-8929. I LESSEN EN CLUBS Makelaar/beëdigd Taxateur O.G.? t Rotterdam op 6 POSTZEGELHANDEL Markthof. In- en verko en Buitenland ei 070-3605795. Verkeersschool Ie les 4,95 Saba, St. Eustatius, Curagao. Inf. (ma.-zondag v. 09-20 u.) Beukelsdijk 59, R'dam, 010- 4768595 (zie ook blz. 3, Gouden Gids). RIJSCHOOL Ster gespec. in rij bewijzen op Saba N-A. mog. in 8 dgn. Fisherstr. 134 in Den Haag. Tel. 070-3800082/ 3800096. HYPNOSE om jezelf of anderen fe helpen, 8 bijeenkomsten, om de 14 dgn. Gratis info 079- 314166/070-3867609. Landelijke Rijschool Prominent. Nu ook in uw gemeente spoed- opl. v.a. 10 dagen. 1ste 10 les- sen 25.- p.u. Tel. 079-517364. GRATIS 1 dag een auto. Uw rij bewijs mog. binnen 1 week ha len op de Ned. Antillen. Winwad Driving, 079-511629. HANDLIJNKUNDE cursus, 8 bijeenkomsten, om de 14 dgn. Gratis info. 079-314166/070- 1 TE KOOP GEVRAAGD Sam koopt alles, bel 070-3603041's avonds 3801949 De hoogste prijs cont., inboedel mod., eiken of antiek, stereo. I POSTZEGELS EN MUNTEN I DIVERSEN HELDERZIENDE Erkend NWP. Weesperst. 70. Lijn 2-6 3684001 Toekomst len. Foto bewerking Mevr. Salomé, HELD DE, onthult uwtoeko geld, gezondheid, culte bewerking/bescl Tel. 070-3452633. Den ]<j De TAROTKAARTEN blemen. Reiki voorkomt stress. 070-3||( l-J'ir I FOTO'S FILM EN OPTIEK Foto Dickhof Haarlemmerstraat 2071]0( Tel 071-14000 Irislaan 63, Oegsli Tel. 071-17491 Want met een rubrieksadvertentie, een zogenaamd 'regelkleintje' in de Leidse Courant bereikt u 30.000* koopkrachtige lezers. De aangewezen weg bij kopen of verkopen, bij huren of verhuren, voor vraag en aanbod. 1 Wij maken het u gemakkelijk een 'regelkleintje' te plaat sen. Zet uw tekst in onderstaande vakjes - één letter, letter teken, cijfer of spatie per vakje - en in een oogopslag kunt u in de laatste kolom zien wat de advertentie gaat kosten**. De prijzen zijn inclusief 6% BTW. Als u de advertentie zonder tekstwijziging plaatst binnen 7 dagen, dan hoeft u maar voor 21 te betalen. Tussentijds annuleren is niet mogebj N.B. U kunt ons ook bellen: 071 - 141905 Bron. Summo Scanner le kwartaal t/m 4e kwartaal 1991. De tanevei. gelden niet voor de rubrieken Personeel gevrai rend goed gevraagd/aangeboden, Zaken en financieringen, m.u.v. auto's t/m ƒ3500,-, Postorders en Bednjfsobjecten ech 199? lx 1 plaatsen -tl ;e 1 f 4,61 2 f 4,61 M 3 f 4,61 4 f 6,15 I1' 5 f 7,69 6 f 9,22 It 7 f 10,76 8 f 12,30 9 f 13,83 1 10 f 15,37 i'Ê De advertentiex plaatsen, datum (data) Rekening zenden aan: Stuur deze bon minimaal 2 dagen voor plaatsing! jn datum in een open envelop, zonder postzegel na jep Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden fg|| Brieven onder nummer (f4,77) worden afgeh j| Brieven moeten (T4.77) worden verzonden Bewijsnummers toezenden( f 3,71). Kleintje plus 6,10), uw advertentie incl. kaderlijn per plaatsing. vfj (Aankruisen wat v n toepassing is). CcidócGoUdOrtt mSr tel Ak

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12