£cidóc 6ou*ci/nt Slotoffensief voor Frans 'ja' Vijftig A5 B1 C1 D4 D5 i25te Afslanking Fokker kost duizend banen Lubbers: wao-opwinding is op niets gebaseerd Bolkestein noemt Brinkman braaf hondje !~14 Dagen GratilT Politie stelt onderzoek in naar mysterieuze ontvoering £eidóe0oma/nt IE ZATERDAG SEPTEMBER 1992 BINNENLAND m&nische partijenin ™'|nève nietaan één èusï tafel IDEN OMGEVING teer vrouwen bij smeente Lelden pnéad O'Connor: pd Is uit ons leven I verbannen" drama in roestvrij staal tisemitisme is een eeuwige geschiedenis' 3atmi lit igens 5n en fe •Take 5 DTPnELIJK LEVEN/OPINIE )MIE mov e. beften IjhREGlÖ Idun! IVERLENING 45 z iOGRAMMA'S len. vri de bc JE ICHT AUTOVERHUUR PRANGERS huur van luxe auto's en busjes vanaf 35.- per dag IFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25447. Losse nummers 1,50. Vandaag komt ons land c lijk onder de invloed van een uit loper van het Azoren-hogedruk- gebied. De bewolking gaat gelei delijk breken en er mag in de loop van de dag op meer zon worden gerekend. De tempera tuur loopt op tot 18 graden. De wind is zwak tot matig, rond kracht 3 en waait uit zuid tot zuid west. Morgen iets warmer. Kinderen mogen niet meer 'onderduiken' DEN HAAG Hulpinstellingen en particulie ren mogen weggelopen kinderen straks niet meer laten 'onderduiken'. In alle gevallen moeten de ouders kunnen beschikken over naam en adres van de instelling of de persoon waar het kind verblijft. Dat is de strekking van een wetsvoorstel van staatssectertaris Kosto van justitie waarover de ministerraad gisteren overeenstemming heeft bereikt. Het wetsvoor stel maakt een eind aan het recht van het JAC om kinderen die bijvoorbeeld zijn mishandeld of misbruikt op een voor de ouders onbekend adres op te vangen. Zodra een weggelopen kind aanklopt voor onderdak moeten de ouders of voogden daarvan onmiddellijk op de hoogte worden gesteld. AMSTERDAM - Bij Fokker wordt een afslankingsoperatie doorgevoerd die tot het verlies van in totaal 950 arbeidsplaat sen leidt. De werktijdverkor ting voor vijfduizend van de 12.500 werknemers die giste ren werd aangekondigd, moet voorkomen dat de werkgelegen heid nog verder wordt aange tast. De Industriebonden FNV en CNV en de Unie BLHP zeg- gen in een gezamenlijke verkla ring dat de vliegtuigfabriek voor driehonderd werknemers ontslag zal aanvragen, indien voor deze groep niet voor begin volgend jaar een oplossing is ge vonden. Bij de bekendmaking van de arbeidstijdverkorting heeft de directie van Fokker aanvankelijk met geen woord over de afslanking met 950 ba nen gesproken. De vliegtuigfa briek bevestigde deze ingreep pas, nadat de vakbonden het verlies aan werkgelegenheid naar buiten hadden gebracht. Fokker belooft zijn best te doen, om de meeste van de werkne mers voor wie geen plaats meer is in het bedrijf, via interne en externe bemiddeling aan een nieuwe baan te helpen. De di rectie garandeert echter niet dat er geen mensen op straat komen te staan. De overige 650 van de bijna duizend die wor den geschrapt, verdwijnen door een aantal maatregelen, zoals een personeelsstop, een verbod op overuren, het terughalen van uitbesteed werk en een vut regeling voor 55-plussers. De werknemersorganisaties heb ben aan de onderhandelingsta fel een stevig gevecht geleverd met de Fokker-directie, omdat die volgens hen „te snel de ont- slaglijn dreigde in te zetten". De bonden hebben ingestemd met werktijdverkorting 'om een verder verlies van arbeids plaatsen te helpen voorkomen'. Onder het puin van dit gebouw in Port-au-Prince be vindt zich lange tijd na een explosie nog een onbe kend aantal mensen. FOTO: AP Veel doden bij explosie Haiti PORT-AU-PRINCE - In een gebouw in het centrum van de Haïtiaanse hoofdstad Port-au- Prince heeft zich een explosie voorgedaan die aan zeker vijf tien mensen het leven heeft ge kost. Het gebouw is geheel inge stort. Op de begane grond was een drogist gevestigd; de eerste etage bood ruimte aan een op slagplaats en een laboratorium. Een nog onbekend aantal men sen ligt onder het puin van het ingestorte pand. De oorzaak van de explosie is nog niet be kend. t: J<=n iter Escobar-zaak „spot om bij aanslag Satui Een Colombi- rechter en haar drie lijf- en zijn gisteren in de stra- jy> Medellin doodgescho- or vier aanvallers. De 38- rechter Miriam Rocio Ve- 18 onder meer belast met ïoordonderzoek tegen de ,30ibiaanse drugsbaron Pa- icobar. ;e krokodillen er dlolen in Emmen in. T r steEN Onbekenden heb- ier kleine pantserkroko- aard gestolen uit het Noorder blokj npark in Emmen. De kro- oveien waren het afgelopen, de p linde geboren en zaten in in eei leciaal aquarium. De die- wamen het betrokken ge- binnen door vernieling ruit. Het gebouw staat in op het terrein van de ituin en was niet tegen in- beveiligd. Bioloog drs. H. iin ngh van het park spreekt m gerichte actie. Hij dat de 20 centimeter lan- azijn itielen zijn gestolen door erd e lulieren of door illegale d er hplaren. uit. ze zo e|grens ziekenfonds gulden hoger PARIJS Op de laatste dag van de campagne rond het Franse referendum over het verdrag van Maastricht heb ben voorstanders van de Eu ropese Unie een laatste of fensief ingezet om de kiezers over te halen morgen 'ja' te stemmen. De laatste dagen voor het refe rendum staan in de schaduw van de monetaire crisis van deze week. Voorzitter Jacques, Delors van de Europese Com missie benadrukte dat de crisis zich tot dusver beperkt tot het Britse pond en de Italiaanse lire, maar waarschuwde dat de chaos zich zal verspreiden als Frankrijk tegen het verdrag stemt. „Frankrijk voert de Eu ropese groep aan, als een groep bergbeklimmers dat met een touw is verbonden. Als Frank rijk valt, kunt u zich voorstellen wat er met de rest gebeurt", zei Delors voor de radio. Premier Pierre Bérégovoy wees beschuldigingen af als zou hij de Franse frank gijzelen door te dreigen met het spookbeeld van economische instabiliteit om de Fransen ervan te weerhouden 'nee' te stemmen. Hoe de pu blieke opinie erover denkt is moeilijk na te gaan, omdat de publikatie van peilingen in de laatste week voor het referen dum verboden zijn. De laatste openbare peilingen wezen op een nek-aan-nekrace tussen 'ja'- en 'nee'-stemmers. Rege ringsfunctionarissen die in zicht hebben gekregen in de meest recente geheime peilin gen zijn iets optimistischer. Ook het buitenland volgt de Franse stemming met argus ogen. Ook de Britse premier John Major. „Dit verdrag is het juiste verdrag, en omdat het het juiste verdrag is hoop ik dat de Franse 'ja' zullen stemmen", zei hij tegenover de BBC. In De nemarken, waar het verdrag in een referendum werd verwor pen, spraken regering en oppo sitie de hoop uit dat het morgen 'ja' wordt. De Franse verdeeldheid over Maastricht lijkt te zijn overge slagen naar Duitsland, zo blijkt uit een opiniepeiling van de om roep ZDF. Van de 2000 onder vraagden zei 46 procent in een referendum vóór de Unie te zul- Idoor DICK HOFLAND De loongrens 1*1le^ verphchte ziekenfonds iaak»op i januari 1993 omhoog de ge 54 4oo tot 56.650 gulden. Idoor PAUL KOOPMAN UTRECHT - Het kleine ge vlekte hondje dat zo trouw luis tert naar de muziek uit een kof fergrammofoon heeft volgens WD-leider Frits Bolkestein veel weg van de CDA-fractielei- der en beoogd nieuwe premier van Nederland. „Als het er op aankomt, schikt de heer Brink man naar het kabinet als het hondje naar His Master's Voi ce", zei hij vanochtend tijdens de liberale partijraad in Utrecht. Met zijn persoonlijke kritiek op Brinkman illustreerde Bolke stein zijn gering vertrouwen in de kabinetsbelofte dat volgend jaar de belasting- en premie druk voor de burgers zal dalen. Vorig jaar, aldus Bolkestein, stond de coalitie van PvdA en CDA al toe dat de grens van col lectieve lastendruk werd over schreden. Snerend: „Het CDA deed toen niets om de Neder landse belastingbetaler te be schermen. Terwijl de heer Brinkman op een Waddenei land tekeer ging, liet hij toe dat in Den Haag met de lastendruk werd gerommeld". Op het fïnancieel-economische beleid van het kabinet heeft de WD-leiding dit jaar weinig kri tiek, zo bleek in Utrecht. Het la gere financieringstekort, de ontkoppeling tussen lonen en uitkeringen, het werd door Bol kestein allemaal toegejuicht. Helemaal vrolijk maakte hij zich over het feit dat de milieu belasting en het plan-Simons voor de hervorming van het ge zondheidsstelsel op een laag pitje zijn gezet. Wel vroeg hij zich af of er nog iets op de poli tieke agenda staat. „Want het kabinet lijkt met zijn illusies ook zijn ambities te zijn kwijt- Partijvoorzitster Dian van Leeuwen-Schut, die een klein jaar geleden Ginjaar opvolgde, stipte tijdens de partijraad de groeiende kritiek in eigen kring' op haar functioneren aan. Zij verklaarde de onrust in de par tij uit het feit dat de professio nalisering die zij nastreeft soms individuele belangen schaadt. „Grote veranderingen gaan nooit zonder slag of stoot. Dat vraagt een grote zorgvuldig heid, maar soms ook een be perkte openheid. Het vinden van een evenwicht tussen zake lijke en persoonlijke elementen is niet altijd even makkelijk". De reorganisatie van de partij (o.m. inkrimping van het be stuur, een talentenjacht in ei gen gelederen) moet echter on verminderd doorgaan, aldus de voorzitster. „Want we vragen niet alleen van het kabinet om kwaliteit, maar terecht ook van onszelf'. Waterput In het Somalische Baidoa is een nieuwe waterput geopend en de plaatselijke bevolking vecht om hun uitgedroogde pannen en jerry cans te vullen. In Baidoa sterven elke dag 250 mensen van de honger of door ziekte. FOTO: AP ADVOCATEN VAN ROY c.s Rapenburg 55,2311 GH Leiden Tel. (071) 122362 DEN HAAG Premier Lub bers vindt alle opwinding die deze week over de wao is ont staan op niets gebaseerd. Vice-premier Kok en minis ter De Vries van sociale za ken hebben volgens Lubbers niets nieuws noch tegenstrij digs gezegd. „Ik heb er in elk geval geen onrustige dag aan beleefd", aldus de prmier gis teren na afloop van de weke lijkse ministerraad. Vice-premier en PvdA-leider Wim Kok liet deze week tijdens een bijeenkomst van zijn partij doorschemeren dat er even tueel verzachtende maatrege len te verwachten zijn. Huidige mensen met een wao-uitkering zouden dan worden ontzien, zo als vooral de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer graag zou zien. CDA-minister De Vries toonde zich volkomen verrast door Koks opmerking en zei dat het kabinet dient vast te houden aan de plannen, die overigens volgende week naar de Kamer worden gestuurd. Kok reageerde een dag later al met de mededeling dat zijn uit latingen in de pers van een vol gens hem rare uitleg zijn voor- Het kabinet vindt maatregelen nodig zolang het aantal wao'er niet met ongeveer 65.000 af neemt en daarmee terug is op het niveau van 1989. Op onder delen zou het voorstel echter nog wel gewijzigd kunnen wor den als de groei van de laatste jaren omslaat in een daling. Daarvan is momenteel nog geen sprake, al neemt het aan tal wao'ers veel minder snel toe dan het kabinet een aantal maanden geleden verwachtte. WD en Groen Links hebben in middels opheldering van het kabinet gevraagd. Als ze die ontoereikend vinden, zal de WD een spoeddebat aan vragen. Groen Links zal dins dag mondelinge vragen stellen aan Kok en De Vries. Lubbers erkent voordeel valutacrisis had de regering al in de Miljoe nennota rekening gehouden met een herschikking van de Europese munten binnen het Monetaire Stelsel. „Alleen had den we niet voorzien dat het op deze wijze, dus ongecontro leerd, zou gebeuren". Nadeel van de valutacrisis is wel dat het exporteren voor het Nederlandse bedrijven iets moeilijker wordt en daardoor de werkgelegenheid verder on der druk kan komen te staan. „Reden te meer om aan te drin gen op loonmatiging", aldus Lubbers. PaginaVA6: Ontwrichting valu tamarkten krijgt politiek ver volg DEN H AAG - Financieel heeft Nederland zeker voordeel van de valutacrisis in Europa. De inflatie zal door de lagere waar dering van het Britse pond, de Spaanse peseta en de Italiaanse lire iets gedrukt worden. Hier door neemt de koopkracht voor met name de minima toe. Ook is er uitzicht op een lagere kapitaalmarktrente, waardoor de staat goedkoper kan lenen. Dit zei premier Lubbers giste ren na afloop van de wekelijkse ministerraad. Volgens de minister-president Wie nu Parijs bezoekt, komt overal 'Maastricht' tegen. fqto Ap len stemmen en 41 procent te- zou een meerderheid, van 55 van de Duitsers vóór Maas- na A5: Brussel staat duizend gen. De overige 13 procent is procent tegen stemmen. Begin tricht. angsten uit. Bijlage Zaterdag: onbeslist. In de vroegere DDR september was nog 60 procent Pagina A2: commentaar. Pagi- 'Maastricht' de stad ontstegen Zeven doden bij explosie in goudmijn YELLOWKNIFE In een goudmijn in het Canadese Yellowknife heeft zich gisteren een ondergrondse explosie voorgedaan die aan zeven mijnwerkers het leven heeft gekost. De oorzaak van de ex plosie is nog niet bekend. Bij de Giant Yellowknife goudmijn wordt door een deel van de werknemers al sinds 23 mei gestaakt. Sinds dien hebben zich al vaker explosies voorgedaan. Bert Jansma is gisteren vijftig geworden. Columnist van de Leidse Courant. Drie keer per week op een vaste plaats op pagina 3. Met vandaag een beschouwing daarover. Zijn aanhang dankt hij vooral aan de milde manier waarop hij over van alles en nog wat schrijft. Maar ook aan het feit dat hij op zijn tijd ook in oprechte verontwaardiging laat merken dat hjj het hier of daar niet mee eens is. „Stukjes schrijven is geen onaardig werk", zegt hij zelf, „vooral als je iets moois onder de aandacht kunt brengen. Mensen ontmoeten in al hun uitingsvormen, via muziek, theater, film, in een gesprek, blijft een voortdurende bron van inspiratie". Vul de bon eens in en beleef veertien dagen gratis de wereld van Bert Jansma. i Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en I vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IO maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. P I 4 Dhr/Mevr: Voorl: AMSTERDAM De politie in Amsterdam onderzoekt een raad selachtige ontvoering die gistermiddag in Amsterdam-West heeft plaatsgevonden. Wie het slachtoffer is, is nog steeds onbekend. Een getuige zag rond twee uur hoe in de J. de Koostraat een man werd klemgereden door een auto en twee busjes, waarvan er één was geblindeerd. Onder bedreiging van een wapen werd het slachtoffer gedwongen in te stappen. De gealarmeerde politie vond op de plaats van de ontvoering slechts enkele glassplinters en een bloeddruppel. Buurtonderzoek heeft nog niet geleid tot vaststel ling van de identiteit van de ontvoerder. I Straat: I Postcode/Plaats: I Telefoon: I (voor controle op bezorging) Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711 848 003017

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1