B Belangstelling voor haring en wittebrood valt dit jaar tegen Aalmarktschool laatste kans voor archeologen Licht maken Jaap Döll een heel bijzondere supporter B2 d Beheerder Vlietpark mogelijk vervolgd Alphenaar raakt ernstig gewond bij aanrijding -Sfes--&<-n ficidócSoiiACWit er EN OMGEVING LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 •ietal shandelt vier orbij gangers ]EN Drie personen, vrouwen van 16 en 17 en nan van 19, zijn vannacht tien voor half twee aange- len. Ze komen allen uit Lei- In de Haarlemmerstraat eigden ze vier voorbijgan- met een kapot bierglas, andelden hen en probeer de vervolgens te beroven, slachtoffer moest zich in Academisch Ziekenhuis la- behandelen. Het eerste tal waar het trio het op had int waren twee vrouwen, 18-jarige Leiderdorpse en 17-jarige Leidse. Het drie- rooide aanvankelijk alleen ditjes in de richting van de bijgangèrs. Het escaleerde ;r toen de dames bier over /-jarige Leidse gooiden. Ze ;en het bierglas kapot en ligden de vrouwen ermee. sloegen op de vlucht maar jidste kon worden achter- 1. Na een worsteling wist ij echter te vluchten, tweede duo dat te grazen genomen, bestond uit een rige man uit Oegstgeest en 1-jarige Leidse. Zij werden gen terwijl de man ook nog werd geschopt. Hiervoor it hij worden overgebracht het AZL. Na behandeling wel naar huis. Dit inci- werd gezien door drie ge- pigjfl n, die de politie alarmeer- Een surveillance kon het ere trio aanhouden. bouwen van "jrfbalveld n doorgaan )EN Het plan om on- 40 woningen te bou- op een korfbalveld op de Brahmslaan-Apollolaan liden Zuid-West mag ver worden uitgewerkt. Dat urt aan de hand van een w model voor de indeling iet te bouwen blok. Hg" H- volkshuisvesting uimtelijke ordening heeft unaniem mee >md. menden brachten giste- pnieuw bezwaren naar vo- Kritiek richtte zich nu op de procedure waar- is gekozen. Ook hekelde onster Le Maire fouten in erslag van de inspraakpro- •e. Zij stak niet onder stoe- )f banken iedere bebou- „en zeker woningwetwo- m" af te wijzen. Een ande roordvoerder namens de tbewoners, de heer Van 'op, vond het niet bëhoor- at de gemeente wil ingrij- n een al voltooid bestem- splan dat dateert uit 1959. wik van de werkgroep Zuid-West kreeg aan- elijk geen toestemming wethouder T. van Rij van (huisvesting om het woord iren. Hij had zich niet van en aangemeld. De com- e gaf hem niettemin als- kans een pleidooi te hou- oor de bouw van senioren- ngen. Volgens de wethou- ijn die ech ter niet haalbaar agbouw. De kosten lopen ;e hoog op. In gestapelde zijn minstens acht verdie- in nodig om de kosten van te rechtvaardigen, immissie had aanvankelijk kritiek op de procedure, zwichtte niettemin voor ische argumenten die de ncie hanteert. Alom was iel waardering voor het /e inrichtingsmodel, )ij de huizen zijn gesi- d rond een op een pleintje opend straatje. Dat model ingepast naar aanleiding e inspraakreacties. LEIDEN Beduidend min der bonnen dan in voorgaan de jaren werden gisteren uit geschreven tijdens de tradi tionele inschrijving voor ha ring en wittebrood. Evenals vorig jaar kwamen weliswaar ruim 12.500 inschrijvers naar de Leidse Stadsgehoor zaal, maar men schreef min der in voor anderen. In totaal werden bonnen uitgeschre ven voor 32.500 haringen (vorig jaar ongeveer 40.000) en 5500 broden. „Je ziet eigenlijk alleen de éch te Leidenaren. Onder hen leeft het", zegt Har Meyer van de Drie Octoobervereeniging ter wijl hij achter een tafeltje plaatsneemt. Meyer kan het weten want hij coördineert de inschrijving al voor de negen tiende keer. Hij wijt de lage in schrijving voor een deel aan het feit dat drie oktober dit jaar op zaterdag valt. „Valt het feest op een doordeweekse dag, dan komt men zich inschrijven voor hele studentenhuizen. Maar studenten gaan in het weekend naar huis", aldus Meyer. Geen studenten dus, maar echte Lei- denaars en dat is te horen. In onvervalst Leids klinkt het: „Komt u uit Zeeland dan? U bent zo 'züunig'!" De heer Kamphues van de Leidse afde ling van de ouderenbond scha terlacht om zijn eigen opmer king. Hij krijgt het niet voor el kaar. Hij had voor de leden van de bond wel 300 haringen en vijftig broden willen hebben, maar Har Meyer is onvermurw baar. „Ik maak het af op 250 ha ringen en 25 broden. Dat is veel hoor!" zegt Meyer. Kamphues neemt het sportief op en dringt niet verder aan. Zijn glimmen de oogjes spreken boekdelen. 'Toch leuk geprobeerd!', lijkt hij te denken. Zottigheid De traditionele inschrijving in de Stadsgehoorzaal betekent voor een kleine groep Leide- naars een sport om er zoveel mogelijk haringen en brood uit te slepen. Ook de heer Guldemond be schouwt de inschrijving als een spelletje van proberen hoever je kunt gaan. Hij giert van het la chen want het is hem gelukt om de Drie Octoober vereeniging om de tuin te leiden. „Ik heb voor wel zestien familieleden ingeschreven, maar het zijn er eigenlijk maar elf! Achtendertig haringen liggen straks voor de familie Gulde mond in het verschiet. „Je hebt best kans dat ze op drie oktober zeggen, ach neem maar een hele emmer mee, en daar zitten er wel veertig in!", wrijft de Lei- denaar zich al in zijn handen. Dat hij er vermoedelijk wel lang voor in de rij moet staan, kost hem als grappenmaker geen en kele moeite. Integendeel. „Joh, dat is juist leuk, dan heb je een lol met elkaar tijdens het wach ten. Je zou me moeten zien, ik sta dan een zottigheid te verko pen!" Een voor een schuifelden de inschrijvers langs de tafeltjes. I FOTO-WIM VAN NOORT Idoor MONIQUE R0S0 LEIDEN De koek is bijna op voor de stadsarcheologen in Leiden. Onlangs presen teerde de afdeling stadsar cheologie haar verslag over 1990/1991. En het zal het laatste in een reeks van twaalf zijn. „In de binnen stad van Leiden wordt niet meer gebouwd, dus houdt het voor ons ook op". De archeologieafdeling in de Stadswerf op het industrieter rein Waardeiland toont een overzicht van de vondsten van vijftien jaar graaf- en spitwerk op talloze plekken in de Leidse binnenstad. Potjes, kruiken, vetvangers, koekepannen, bor den, schalen. „Dit is de enige kruik die we nagenoeg heel bo ven de grond hebben gehaald", zegt H. Suurmond, en ze haalt een exemplaar uit de kast. Een deuk is duidelijk zichtbaar: „Dat vonden we zelf ook wel grappig. Waarschijnlijk een foutje van de pottenbakker". Op de grond staan nog dozen vol met stukjes schaal,'kruik, pan en po. Vrijwilligers hebben jarenlang met veel geduld de scherven weten samen te voe gen tot iets wat weer herken baar was. „Daar heb ik mij nooit zo mee bezig gehouden. Ik ben dan ook geen archeoloog. Ik vond het leuker om te achterha len wat we hadden gevonden, bijvoorbeeld aan de hand van schilderijen. En zolang je dat niet weet, kun je over de her komst en functie fantaseren". Suurmond is de grote organisa tor geweest achter de opgravin gen die de kasten op de stads werf zo vol hebben gekregen. Zij coördineerde de werkzaam heden en onderhield de contac ten met aannemers, echte ar cheologen en de gemeente. „Als we wisten waar gegraven ging worden, zocht ik uit wat we daar konden verwachten". De boeken van Van Oerle vormden daarbij bijkans een bijbel: „Van Oerle heeft in twee standaard werken werkelijk alles beschre ven wat in Leiden waar heeft gestaan. Hij heeft er dertig jaar aan gewerkt. Als wg onver wachts op iets stuitten wat we niet konden thuisbrengen, was er altijd wel iemand die riep: heb je Van Oerle wel goed gele zen?" Handelscentrum Een overzicht van de vondsten was tijdens de open monumen tendag te zien in het Gemeen- landhuis van het Hoogheem raadschap aan de Breestraat. De vondsten variëren van zoge heten Jacobakruiken uit circa 1400 tot faence, majolica en Delfts Blauw uit de 17de en 18de eeuw. De borden die zater dag liggen uitgestald kunnen een enkele keer zo terug naar de winkel. Maar het meeste is toch duidelijk aangetast. „De bodem in Leiden heeft het meeste ^el in meer óf mindere mate aangevreten Dat is ook te zien aan de ijzer waren die langs de zogeheten 'Marktenroute' is gevonden. Sloten uit de 15de eeuw zijn deels weggeroest. Maar nog wel herkenbaar, en als de werking wordt uitgelegd, sta je verbaasd over de inventiviteit van de Middeleeuwers. De vondsten van de Marktenroute hebben ook een nieuw licht geworpen op de ontstaansgeschiedenis van de stad Leiden. Dat staat ook in het laatste jaarverslag. Vaak gaat men ervan uit dat Leiden is begonnen als een ver zameling van boeren langs de zuidelijke oever van de Rijn. Verschillende onderzoekers hebben echter aangevoerd dat hiervoor onvoldoende bewijzen bestaan. Bovendien wijst de enorme hoeveelheid ambachte- lijk materiaal die werd gevon den, op de mogelijkheid dat Lei den veel eerder een handelscen trum is geworden dan tot nu toe werd aangenomen. Veel gevon den ambachtelijke produkten kunnen namelijk niet Leids LEIDEN De 62-jarige beheerder van het volkstuinencom plex aan de Vlietweg zal wellicht door het openbaar ministe rie worden vervolgd. Eind juni gaf een eigenaar van één van de tuinhuisjes op het com plex de beheerder bij de politie aan. De beheerder zou op 18 juni opzettelijk op de man en zijn kleinkind zijn ingereden. Sindsdien heeft de politie vier getuigen gehoord. Geen enkele verklaring heeft echter sluitend bewijs opgeleverd dat er sprake was van op zet. De beheerder is gisteren aan het bureau ontboden en heeft ontkend dat hij expres op opa en kleinkind was ingereden. Hij is die 18e juni wel met zijn auto over het pad gereden. De processen verbaal zijn inmiddels doorgestuurd naar de officier van justitie. Die beslist of de beheerder zal worden vervolgd wegens poging tot doodslag of poging tot mishandeling. LEIDEN Een 19-jarige man uit Alphen aan den Rijn is gis termiddag ernstig gewond geraakt bij een aanrijding op de Rijnsburgerweg. Hij liep op het trottoir van de Mariënpoel- straat in de richting van de Rijnsburgerweg. Plotseling stak hij de Rijnsburgerweg over bij het zebrapad. Een 59-jarige automobiliste uit Leiden, die vanaf het station in de richting van Oegstgeest reed, dacht dat de man vanaf de Mariën- poelstraat rechtsaf zou slaan en kon hem niet meer ontwijken. De man werd enige meters weggeslingerd en belandde op de andere weghelft. Hij liep een schedelbasisfractuur op en is in uiterst kri tieke toestand naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Voor zijn leven wordt nog steeds gevreesd. Hoewel het op het moment van de aanrijding, om elf minuten over één, nogal druk is op de weg, kon niemand exact vertellen wat er was gebeurd. De politie zoekt daarom getuigen van het ongeval. zijn, en kunnen hier alleen zijn gekomen door handel. Heipalen Bij de opgravingen komen ech ter niet alleen gebruiksvoor werpen naar boven. Bij de nieuwbouw aan de Weddesteeg, tegenover het Rembrandtplein- tje, werd een deel van de stads muur gevonden, met een toren. Toen het nieuwe museum Boer- haave werd gebouwd, konden de complete fundamenten van het klooster dat daar ooit heeft gestaan, worden blootgelegd. Bij een verbouwing aan de Ho- gewoerd kwam een 14de eeuw- se kelder tevoorschijn. „Meest al volstaan we met het opmeten van wat we hebben gevonden. We constateren dat het daar in derdaad ligt, registeren het, ho pen met de aannemer de af spraak te kunnen maken dat hij de heipalen niet door de funda menten slaat, en dekken het dan weer toe. Want wat moetje er anders mee? Soms metselen we het op, zoals bij de vondst van de stadsmuur en toren aan het Rembrandtpleintje. Dat hebben we ,dan ook inmiddels tot monument verklaard". De kaalslag in oude wijken als Maredorp en De Camp, in de ja ren '70, ontvouwden een waar eldorado voor een stadsarcheo- loog. Maar die gouden tijden zijn definitief voorbij nu de bin nenstad is volgebouwd en er de komende jaren nauwelijks meer een bouwput te vinden zal zijn. „Je mag hopen dat het stadhuis afbrandt", grijnst Suurmond. De laatste serieuze kans ziet zij in de nieuwbouw van het luxe winkelcentrum aan de Breestraat/Aalmarkt, het Sleutelhof. „Precies op die plek heeft vroeger het Cathari- nagasthuis gestaan. En dan praat ik over 135Ö, 1400. Op de huidige binnenplaats van de Aalmarktschool, meer naar de kant van de Rijn dan naar de kant van de Breestraat, was de stadsapotheek gevestigd". Lief hebbers zullen nog even moeten wachten. Wie zijn verzameling archelogi- sche jaarverslagen nog wil aan vullen met dat ene ontbrekende exemplaar, kan dat nu ophalen bij de Stadswerf: alles wordt op geruimd. Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevedraaier, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: b Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) LEIDEN De kosten van de bijzondere bijstand vallen in Leiden dit jaar aanzienlijk ho ger uit dan verwacht. De ge meente moet daarom 330.000 gulden extra uittrekken. Een deel van de extra kosten moet worden opgevangen door de vergoedingen op grond van de bijzondere bijstand per aanvra ger te verlagen. De kósten van bijzondere bij stand waren oorspronkelijk ge- Bijzondere bijstand duurder dan verwacht raamd op 3,4 miljoen gulden. Onverwachte extra kosten brachten de opvang van een groep Irakese vluchtelingen op uitnodiging van de gemeente Leiden en een extra reservering van anderhalve ton om bewo ners van de wijk Groenoord tij dens de renovatie van de buurt zonodig op te vangen. Ook een andere manier van incasseren van de eigen bijdragen jaagt de kosten dit jaar op. Bovendien blijkt de bijzondere bijstand op grond van het huidige beleid structureel minimaal 30.000 gulden duurder te zijn dan oor spronkelijk was geraamd. Bijzondere bijstand is bedoeld voor eenmalige uitgavep waar van duidelijk is dat mensen die zelf niet kunnen opbrengen om dat ze van een minimum inko men of nog minder moeten rondkomen. Het is mogelijk om onder bepaalde voorwaarden voor scholing een beroep te doen op bijzondere bijstand, maar ook bijvoorbeeld voor de aanschaf van een bril of bij het onverwacht kapot gaan van een zoals een wasmachine. Leiden voert sinds enige tijd een actief beleid om mensen te wijzen op het recht dat zij kunnen hebben op bijzondere bijstand. Daar voor is onder andere een cam pagne gevoerd met affiches in de reclamezuilen (Mupi's) in de stad. Omdat de bijzondere bijstand voor het gemeentebestuur een belangrijk punt is in het mini mabeleid wil het de mogelijkhe den voor vergoedingen niet be perken. Het structurele tekort zou moeten worden opgevan gen door per geval minder uit te keren. ■Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f27,00 'O kwartaal (automatische betaling) f79,80 la kwartaal via acceptgiro f 82,80 ■Stuur als dank de storingsset naar: ■Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar di |Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JN H. Suurmond van de afdeling stadsarcheologie, met twee goed gerestaureerde vondsten uit Leidse bodem. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9