sie Elsevier met Reed 'oon op werk van Vinken Onrust houdt aan op internationale valutamarkten „Markt doet Fokker op dit moment de das om" Economie'c-"'|7 evier meest winstgevende uitgeverij ter wereld Air Aruba zoekt naar partners logere winst Jent Beheer /^G - De omzet van t Beheer (uitzendbu- :levi bedrijfsadvisering) is in i Pel te helft van dit jaar ge- deel an 109,3 miljoen naar miljoen. De nettowinst h; ,van 5,4 miljoen naar de aar 1,03. Op basis van VN >rS over de eerste zes n en de ontwikkelingen van aft de directie de ver- iv a |gen uit het jaarverslag rant 01. Die hielden in dat de jht zou stijgen en dat de 'vliedt tenminste gelijk zou DEN HAAG De onrust op de valuta markten houdt onveranderd aan. De lire en het Engelse pond zijn in een vrije val geraakt en de peseta, het Ierse pond en de Deense kroon staan onder druk. De Bun desbank, de centrale bank van Duitsland, weigerde echter de rentetarieven te verla gen. Daardoor zal de druk op de zwakkere munten aanhouden is de verwachting van de valutahandelaren. De chaos op de valutamarkten leidde tot te gengestelde reacties. De aandelen op de Brit se beurs stoven omhoog, nadat bekend werd dat de pond tijdelijk uit het EMS stapte. De beurs werd verder gestimuleerd door de ren teverlaging die de Bank of England later op de Ook Amsterdam sloot hoger. De sterke posi tie van de gulden zorgde voor een stormloop op Nederlandse staatsleningen. Daardoor zakte de rente op de Nederlandse kapitaal markt tot onder de acht procent. Als de crisis binnen het EMS aanhoudt, is een verdere renteverlaging in Nederland niet uitgesloten. Bovendien profiteerde de Amsterdamse beurs van de stijgende dollar. Prijsschieten Het EMS, het systeem van vaste wisselkoer sen van de Europese munten, staat onder zware druk. Slechts de mark, de gulden en de Belgische en Franse franc ontkomen voorlo pig aan de jacht op de Europese munten die de valutahandelaren ontketend hebben. Giste ren was het op de valutamarkten prijsschie ten op het pond en de lire. Beide munten kel derden naar nieuwe dieptepunten. De volgende slachtoffers dreigen het Ierse pond en de Deense kroon te worden. Ook de Spaanse peseta staat nog onder druk, on danks een devaluatie van de munt met vijf procent. De verwachting van de handelaren is dat de onrust in ieder geval tot het weekend voortduurt. De uitslag van het Franse referendum moet meer duidelijkheid verschaffen over de toe komst van Europa. Tot die tijd zullen de spe culanten de Europese munten onder druk blijven zetten. Een Frans 'ja' kan tot wat meer rust leiden. Bij een 'nee' van de Fransen zal de chaos ongetwijfeld toenemen. Reacties Vanuit economische hoek is positief gerea geerd op het besluit van de Britse regering het pond uit het EMS te halen. Daardoor daalt de koers van het pond, wat de Britse ex port een kostenvoordeel geeft. Bovendien hoeft de koers an het pond niet meer ge steund te worden door een hoge rente. Een la gere rente is zeer welkom in Engeland, waar bedrijven en huizenbezitters zuchten onder torenhoge rentelasten. De Duitse weigering de rentetarieven te ver lagen was een tegenvaller voor de markt. Al gemeen was op een Duitse renteverlaging ge rekend om de zwakke munten binnen het EMS te steunen. De Bundesbank weigerde echter voor de tweede keer in een week door de knieën te gaan. „Ieder land moet zelf zijn huis op orde krijgen", was de reactie van de Duitse rege ring. De druk op Duitsland om de rentete ver lagen zal de komende dagen echter aanhou den. Zolang de druk op de Europese munten blijft bestaan, zullen de zwakkere broeders blijven aandringen op Duitse hulp. 1RDAM Hij zal de '0j ls de kroon op zijn eschouwen, want de vens van Piet Vinken r mee vervuld: Else- ~Jj jeert met een groot /ent litgeversconcern Veit zich daardoor een op de wereld-topvijf i [ever ij en. hout ngei december vorig jaar endi Elsevier bekend dat as g voorlopig afzag van ni -ring per eind 1992 en er it it eind 1994 zijn functie zitter van de raad van zou aanhouden. In een moefng meldden de commis- van Elsevier als reden op de goede ontwik- ble van het concern geen ig was in de opvolging Alpien. telijl lijnlijk had Vinken toen op de gisteren fusie en wilde hij zich solu legen niet laten ontne- enige tijd aan het roer van de nu te vormen bbei derlandse uitgeversgi- -ider iken wordt tot zijn pen- terp gin 1995 bestuursvoor- de belangrijkste zal atschappij (Reed Else- aamd) van de nieuwe ,Doi tie. end c s ht itulf deed Reed Internatio- li ns een poging om Else- i te nemen. Dat stuitte de weerstand van ïe voor Elsevier per se fider geschikte positie ien constructie om El- ndeïen;( 86\i heel te geven, zoals in Jj lige fusievoorstel het strandde toen weer op «[stand van enkele grote ouders van Reed. ijage met Reed verloof- 29'4 ier zich nog in hetzelf- (125 net het Britse Pearson van onder meer de Fi- Times). In september jij men Elsevier en Pear- ngen in eikaars aande- en het was de be- 26ij >p den duur tot een vol- sie te geraken, verwierf uiteindelijk "sijmg van 8,9 procent in Het ging echter niet het Britse bedrijf, dat 34!' en verlies leed van 250 [ulden. Vorig jaar werd uit elkaar te gaan. El- 574< rkocht zijn belang voor ien gulden contant. Pe- 7!zijn beurt verkocht 4j ng van 22,4 procent in voor ruim één miljard mon [elopen vijfjaar zijn zo- 1 als Elsevier fors ge- 'e zamen gaven ze zo'n liljard uit aan acquisi- evier werd 's werelds wetenschappelijke uit- door onder meer de ie vorig jaar van Perga- ess van wijlen Robert Voor Pergamon be- GDEfi 'seyier miljard gul laten ncerns hebben leiden- r^hiw 'es 'n specifieke seg- 1 u- van de consumenten- IPC Magazines, een Elsevier-topman P J. Vinken wordt de nieuwe directievoorzitter van het uitgeversconcern dat ontstaat na de fusie tussen Elsevier en het Britse Reed International. FOTO:ANP voegd met die van Elsevier Science Publishers. De combinatie Reed Elsevier le vert een van de sterkste infor matieconcerns ter wereld op. De omzet zal dit jaar naar ver wachting uitkomen op 7,8 mil jard gulden. De winst voor be lastingen wordt geschat op 1,36 miljard gulden. Op basis van de huidige beurskoersen zou de gecombineerde beurswaarde ongeveer 16,3 miljard gulden bedragen. De fusie zal geschieden op voet van gelijkheid. Elsevier en Reed krijgen elk een belang van vijf tig procent in de gezamenlijke werkmaatschappijen. Er wordt geen premie betaald aan een van beide groepen aandeelhou ders. Als compensatie voor zijn hogere beurswaarde zal Reed dochteronderneming van Reed, is de grootste uitgever van pu blieksbladen in het Verenigd Koninkrijk. Beide geven ze re gionale dagbladen uit op hun thuismarkten. Elsevier publi ceert daarnaast nog de landelij ke dagbladen NRC Handels blad alsmede enkele belangrij ke financiële en publiekstijd schriften. Op de Amerikaanse vakbladen markt sluiten de leidende, marktposities van de bladen van Reed aan bij de gespeciali seerde tijdschriften van Else vier. Tussen de medische uitge verijen van de concerns wordt een samenwerking tot stand ge bracht. De wetenschappelijke tijdschriften van Butterworth- Heinemann (onderdeel van Reed) zullen worden samenge- rechtstreeks voor circa 11,5 procent deelnemen in Elsevier. De concerns blijven afzonder lijk aan de beurs genoteerd. Om de aandeelhouders van de beide bedrijven een gelijk dividend uit te kunnen betalen is afge sproken dat een aandeel Else vier gelijk is aan 6,86 aandelen Reed. Advertenties Elsevier verwacht dit jaar een dividend uit te keren van 2,61 (ƒ2,25 in 1991) over 1992. In dien Elsevier haar dividendpo litiek reeds in 1992 zou hebben gelijkgeschakeld aan die van Reed zou het dividend van Else vier, gebaseerd op de huidige wisselkoers, zijn gestegen van de verwachte 2,61 tot 4,83 per aandeel. De beurs had gisteren overi gens aanmerkelijk minder ver trouwen in de positieve gevol gen van de voorgenomen fusie. De koers sloot op ƒ105,20 en dat is ƒ11,50 lager dan de dag er voor. Men vreest de conjunc tuurgevoeligheid van Reed, dat voor veertig procent van zijn in komsten afhankelijk is van ad vertenties. Elseviers inkomsten komen voor 29 procent uit ad vertenties. De combinatie is voor 37 procent van zijn omzet van advertentie-inkomsten af hankelijk. Reed en Elsevier menen dat de huidige perikelen rond het pond het nodig zullen maken de onderlinge waardering nog op nieuw te bezien. Maar ze vin den dat de valutaproblemen de fusie nu niet in de weg mogen staan. Elsevier zal huidige bescher mingsconstructies afbreken. De rechten van de aandeelhou ders worden daardoor verge lijkbaar met die van de aandeel houders van Reed. Elsevier wil op de datum van sluiting van de definitieve over eenkomst notering aanvragen op de Londense effectenbeurs en Reed zal trachten haar aan delen te laten noteren op de beurs van Amsterdam. Het hoofdkantoor van Elsevier aan de Jan van Galenstraat in Amsterdam. - IRDAM Elsevier in ons land tot de ootste uitgevers sa- 3,: t VNU (nummer een) ers-Kluwer (nummer 4. 'ij beheersen zestig i van de markt. Uit 51 ente studie van ABN 5 blijkt dat de ter beur- ai oteerde uitgeverijen fken met hun buiten- 3 branchegenoten qua J ile positie en winstge- 4 d sterk scoren. neemt op dit moment ,5 jst van vijftig grootste 9 noteerde uitgevers ter fjj aar omzet gemeten een l aats in (Reed de der- Maar naar nettomarge bezet de onderne- 0 eds vele jaren de eerste '2 [Opmerkelijk is de hoge koers/winstverhouding (dit jaar 16,4; volgend jaar geraamd op 14) van het concern. De grote mate van voorspelbaarheid van de hoge lange termijn winst groei komt hierin tot uiting. Elsevier maakte begin deze maand de halfjaarcijfers be kend. Het bedrijfsresultaat (na belastingen en dergelijke) kwam neer op 226,4 miljoen gulden. Dat is een stijging van zeventien procent ten opzichte van een jaar eerder. Voor het gehele jaar rekent de leiding op een winst van vijftien procent. Dat is minder dan verwacht (de voorspelling van de onderzoe kers van ABN AMRO lag in de buurt van de negentien pro cent), maar dat heeft te maken met de economische problemen die vooral de dag-en weekbla den treffen. Er is inmiddels een bezuinigingsoperatie aan de gang bij de Dagbladunie (NRC Handelsblad en Algemeen Dag blad), die jaarlijks vijftien tot twintig miljoen gulden moet op leveren. De omzet steeg in de eerste zes maanden met dertien procent tot 1,23 miljard gulden. Overnemingen Elsevier heeft zo'n vierhonderd miljoen per jaar beschikbaar voor financiering van overne mingen. Indien gemiddeld vijf tien tot twintig keer de winst wordt betaald voor overnemin gen, kan worden berekend dat de concernwinst op die manier met vijf tot zeven procent per jaar kan toenemen. In combina tie met een verwachte markt groei van vijf tot tien procent per jaar, concludeert ABN AMRO dat een winststijging van tien tot vijftien procent ge- Roterend zonnehuis Dit unieke pyramidevormige huis staat sinds kort in het Duitse piaatsje Rheine. De woning draait met behulp van elektromotoren om zijn as en kan daardoor de stand van de zon volgen. Op het dak zijn voor de aandrijving van de motoren en ander energieverbruik drie grote zonnecel len gemonteerd, die te zamen 1,5 kiloWatt aan elektriciteit kunnen leveren. Zes zonnecollectoren zorgen voor de verwarming van het water voor badkamer en verwarming. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM - Het her stel van het luchtvervoer dat na de Golfoorlog ook door Fokker werd verwacht, blijft vooralsnog uit. De recessie in de VS, de grootste afzet markt voor vliegtuigen, speelt Fokker ook parten. „Het is de markt die ons op dit ogenblik de das omdoet", stelt de woordvoerder van het bedrijf. Tegenvallende verkopen van met name het propellervlieg tuig Fokker 50 nopen tot de werktijdverkorting. Van dit vliegtuig zullen de komende twee jaar in totaal 58 stuks wor den gebouwd in plaats van de eerder geplande 68 stuks. De jaarproduktie van het straal vliegtuig Fokker 100, die dit jaar naar 69 stuks verhoogd zou worden, zal tot 1994 gehand haafd blijven op 58 stuks per jaar. Het uitblijven van orders op dit moment plaatst Fokker des te meer voor een probleem omdat er juist nu steeds gemakkelijker met minder mensen meer vlieg tuigen kunnen worden ge bouwd. De toenemende erva ring van produktiepersoneel met het bouwen van Fokker 50's en Fokker 100's levert een produktiviteitsverbetering van 3 procent per jaar op. Daarbij komt dat momenteel vliegtui gen worden gebouwd voor de voorraad en dat zijn vliegtuigen zonder specifieke klantenwen sen die dus in een kortere tijd, met minder mensen, worden gebouwd. Voorraad Fokker slaagt er overigens nog steeds in met regelmatige tus senpozen uit voorraad vliegtui gen te slijten aan luchtvaart maatschappijen. Zo zal naar verwachting de Mexicaanse maatschappij Mexicana bin nenkort tien Fokker 100's gaan huren van GPA Fokker 100, een leasemaatschappij die Fok ker samen het het Ierse Guin ness Peat Aviation heeft opge zet. Onlangs bestelde Lufthan sa twaalf Fokker 50's. Onder normale omstandighe den kan het effect van de jaar lijkse produktiviteitsstijging van 3 procent worden opgevan gen door de personeelssterkte via natuurlijk verloop in te krimpen. Onder de gegeven om standigheden zal Fokker echter voor driehonderd mensen een nieuwe baan gaan zoeken. Voor een nog onbekend aantal van hen is dat een nieuwe baan bij een andere werkgever. Fokker zal zich, zo is afgesproken, tot het uiterste inspannen om ge dwongen ontslagen te vermij den. Daarnaast is het de bedoeling dat ongeveer honderd werkne mers van 55 jaar en ouder ge bruik maken van een regeling om vervroegd met werken te stoppen. De afgelopen tijd heeft Fokker de leegloop onder perso neel zoveel mogelijk trachten te voorkomen door uitbesteed werk terug te halen naar Fok ker. Op die manier is onder meer de overtolligheid van 150 veen nu al gereduceerd tot 50 Arbeidsplaatsen Het is niet de eerste keer dat er bij Fokker korter gewerkt moet worden. In het begin van de ja ren tachtig heeft dit zich ook voorgedaan, maar niet zo om vangrijk als nu het geval is. Met het huidige pakket besparings maatregelen is geen groot ver lies aan arbeidsplaatsen ge moeid. Dat was wel het geval bij de afspraken die Fokker begin 1991 maakte met de bonden. Toen ging het om het schrap pen van in totaal duizend ar beidsplaatsen, grotendeels via natuurlijk verloop en het beëin digen van tijdelijke contracten. Uiteindelijk moest Fokker toen enkele tientallen werknemers daadwerkelijk gedwongen ont slaan. De toenmalige maatregelen wa ren nodig om de kosten bij Fok ker blijvend omlaag te brengen omdat de produktiekosten te hoog waren ten opzichte van de gedaalde dollarkoers. Fokker mikt nu op (tijdelijke) werktijd verkorting omdat het herstel van de vliegtuigmarkt in de loop van het komend jaar wordt verwacht. makkelijk lang kan worden vol gehouden. Het probleem ligt dan ook niet in financiering van overnemingen, maar in het zoe ken naar geschikte kandidaten. Elsevier (in 1979 ontstaan door het samengaan van Uitgevers maatschappij Elsevier en de Nederlandse Dagbladunie) heeft al heel vroeg gekozen voor expansie in het buitenland, met name op wetenschappelijk ge bied, waar het concern wereld marktleider is. Op de markt voor professionele informatie neemt de onderneming ook lei dende posities in. De aard van deze categorieën in combinatie met marktpositie en geografi sche spreiding draagt er toe bij dat Elsevier weinig last heeft van conjuncturele schommelin gen. Tegenvallende verkopen van met name het propellervliegtuig de Fokker 50 nopen tot de werktijdverkor ting. FOTO: PR FRANKFURT - Air Aruba zoekt in Europa en in Noord- en Zuid-Amerika partners voor de gezamenlijke exploitatie van lijndiensten naar het Antil liaanse eiland. Daartoe is giste ren de eerste stap gezet met de ondertekening van een over eenkomst met Lufthansa. Beide luchtvaartmaatschappij en openen eind oktober een we kelijkse retourvlucht tussen Frankfurt, Barbados en Aruba. Als deze dienst een succes blijkt, worden met ingang van volgend vooraar twee vluchten per week uitgevoerd. Herhaalde pogingen van Air Aruba om de KLM voor een strategische alliantie te interes seren, zijn op niets uitgelopen. Volgens directeur C.O. Yraus- quin van de kleine Arubaanse luchtvaartmaatschappij heeft de KLM tot drie keer toe ver zoeken om samenwerking van de hand gewezen. De vier jaar geleden operatio neel geworden luchtvaartmaat schappij voert wekelijks drie re tourvluchten tussen Amster dam en Aruba/Curagao uit. In een reactie zegt de KLM dat zij concurrentie niet schuwt. De nationale luchtvaartmaat schappij wijst er bovendien dat ze een belang van veertig pro cent heeft in de Antilliaanse Luchtvaart Maatschappij (ALM). KLM en ALM voeren gezamenlijk lijndiensten uit op de Midatlantische route (Am sterdam-Nederlandse Antil len). Voor de overeenkomst met Lufthansa heeft mr. C. Biers- ma, tot vorig voorjaar verkoop- directeur bij Fokker, de basis gelegd. Air Aruba heeft hem als adviseur aangetrokken, om contacten met potentiële sa menwerkingspartners te leg gen. De voorkeur gaat daaarbij uit naar Europese luchtvaart maatschappijen. Biersma heeft een financieel belang in Air Aruba. Vorig jaar herfst is Air Aruba bijna meegesleurd met de fi nanciële ondergang van (het oude) Air Holland. De lijndien sten die de chartermaatschap pij onder de naam van Air Aru ba voor eigen rekening en risico onderhield tussen Schiphol en Aruba en Aruba en Newark (bij New York), werden in oktober plotseling beëindigd. Air Aruba heeft toen beide lijnvluchten van de ene dag op de andere met gehuurde toestellen voortgezet, om de vliegvergunningen niet kwijt te raken. Air Holland had een minderheidsbelang (18 in Air Aruba.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7