feigering debat later van Bush Nachtmerrie of schone droom? 5 Buitenland AdoInHi.ier Zelfverbranding Tsjech Neutraal kabinet in Zuid-Korea Moeder Braziliaanse president: hartaanval inic boekt nieuwe thuiszege Europarlementariërs op pad in Frankrijk Een foto gemaakt van een film toont vermoedelijk het lichaam van Adolf Hitler, nadat hij zich van het leven had beroofd voordat Russische troepen hem op 30 april 1945 in Berlijn te pakken kregen. De film is afkomstig uit het KGB-archief. FOTO: EPA PRAAG Een 61-jarige man heeft zichzelf in hrand gestoken als pleidooi voor het behoud van zijn vaderland, Tsjechoslowakije. Hij overleed. De man, Jozef Aszmongyi, werd ge boren in de Slowaakse plaats Presov, maar woonde het grootste deel van zijn leven in het dorp Nymburk in de Tsjechische republiek. Hij overgoot zichzelf in de tuin bij zijn huis met benzine en stak zichzelf in brand. Zijn li chaam werd later op de dag gevonden. Hij liet een brief achter waarin hij „iedereen van goe de wil" opriep alles te doen om de federale staat Tsjechoslowakije te behouden. De lei ders van Tsjechië en Slowakije zijn overeen gekomen om de federatie op te heffen en het land in tweeën te delen. SEOUL De Zuidkoreaanse presi dent Roh Tae-woo is uit de Democra- tisch-Liberale partij getreden en zal een neutraal kabinet vormen om een eerlijk verloop van de komende verkie zingen te bevorderen. Volgens zijn woordvoerder neemt Roh de stap in overleg met Kim Young-sam, de presi dentskandidaat van de regerende de- mocratisch-liberalen. De verkiezingen moeten in december plaatsvinden. Roh kan zichzelf niet herkiesbaar stel len. Roh lijkt zijn beslissing voor een deel te hebben genomen onder druk van de oppositie, die zijn uittreden uit de partij had geëist. Hakenkruis op auto Lea Rabin BERLIJN In de lak van de auto die de vrouw van de Israë lische premier begin deze week tijdens hun bezoek in Berlijn ter beschikking werd gesteld bleek een hakenkruis te zijn ge krast, zo meldde de Israëlische radio gisteren. Lea Rabin denkt dat dit al gebeurd was voordat zij de auto kreeg. Haar gasthe ren zorgden na de ontdekking van het nazi-symbool onmid dellijk voor een andere auto. De politie in Berlijn zei niets van het incident te weten. RIO DE JANEIRO - De moeder van de Braziliaanse president Fernando Collor de Mello is gisteren in een privékliniek in Rio de Janeiro opgenomen na een drievoudige hartaanval. Volgens een woordvoerder van de familie Collor werd de 73-jarige Leda Collor getroffen door een eerste hartaanval, nadat ze een interview met haar jongste zoon Pedro las. Haar positie zou momenteel stabiel zijn. In het interview beschuldigde Pedro zijn broer op nieuw van corrupte praktijken. Pedro, die in mei 'Collorgate' aan het rollen bracht door een gesprek met het weekblad Veja, zei dat zijn broer hem het liefst dood wenst. De vier jaar jongere broer van de president zei vanuit Mia mi tegen de Braziliaanse krant Jornal do Brasil dat hij absoluut geen spijt heeft van zijn onthullingen die Fernando Collor tot aftreden kunnen bren gen. Binnen het Lagerhuis van het Congres loopt momenteel een afzettings procedure tegen Collor. Over ruim anderhalve week valt de beslissing. Pe dro beschuldigde de president er gisteren van een geheim kapitaal in het buitenland te hebben. EDE KONINCK KINGTON Politieke ['nemers in Washington Ji zich af wat de Repu- nse president Bush be leeft om te weigeren ide week een eerste te- !-debat te houden met entskandidaat Bill in van de Democrati- artij. j moeizame onderhande- tussen beide politieke i over het aantal en de an te houden tv-debat- gebruikelijk ritueel tij- irkiezingsjaren, ditmaal Bush-campagne zo on- gemanoeuvreerd dat de bare president moeilijk verdenking kan afschud- m waarachtige discussie nton aan te durven, ïsh' persoonlijke woord- Marlin Fitzwater gisteren toegeven „dat van onze kant een fout gemaakt door zo laat beslissing te komen om ar Michigan te gaan", ïzamenlijke commissie B! imocratische en Republi- partij kopstukken had m aanbevolen dat Bush n- iton elkaar aanstaande ste i g in Michigan zouden ech eten voor een eerste van ze al drie tv-debatten vóór SP sidentsverkiezingen van niet nber. V( felopen woensdag kwam "keli initieve nee van Bush te- t eerste debat. De Bush- iwbi gne had onoverkomelijke ren tegen de voorgestelde dit e dat ditmaal slechts één d kr list de discussie zou lei- de blush en de zijnen willen 11 panel van minstens drie oj listen de twee presi- ?ewt andidaten ondervraagt, midi n had van meet af aan al imd met een eenhoofdige sie-leiding. De Republi- tact i willen trouwens in to rnen k niet meer dan twee de- vigeiterwijl Clinton er met alle plezier drie aangaat. Doorvragen Officiéél willen de Republikei nen niet zeggen waarom ze op een panel staan. Maar de reden is duidelijk. Eén voorzitter maakt het veel beter mogelijk om de twee kandidaten te dwin gen tot directe onderlinge con frontaties en om door te vragen indien antwoorden worden ont weken. Het niveau van de discussie kan zo sterk worden verhoogd ten opzichte van de debatten in voorbije verkiezingsjaren. Toen zorgde de panel-vorm ervoor dat de presidentskandidaten zich konden beperken tot tevo ren ingestudeerde antwoorden en tot korte slagzinnen (one li ners) die geknipt zijn voor her halingen in latere tv-journaals. Van 'follow-up'-vragen kon in die debatten zelden sprake zijn omdat de beschikbare tijd eer lijk verdeeld moest worden tus sen de drie journalisten, aan wie uiteenlopende discussie-on derwerpen waren toebedeeld. Uit enquêtes is gebleken dat het Amerikaanse publiek in overgrote meerderheid telkens diep teleurgesteld was over het informatieve gehalte van die tv- debatten. Dit jaar toont de be volking van de VS diepe afkeer van de gebruikelijke 'gladheid' van kandidaten en meer dan ooit belangstelling voor hun standpunten inzake met name economische vraagstukken. Bush heeft zich nooit erg gecon centreerd op de binnenlandse en economische politiek. Clin ton, die gouverneur is van de deelstaat Arkansas, is veel be ter thuis op die terreinen en kan in een meer spontaan tv- debat ongetwijfeld 'veel sneller voetenwerk' laten zien dan zijn opponent. Bush' weigering om volgende week in Michigan te debatteren is ingegeven door Jim Baker, de ex-minister van Buitenlandse Zaken die nu de leiding heeft over de herverkiezingscampag ne van de president. Baker zou vooral vrezen dat Bush ten overstaan van de bevolking er 'minder presidentieel' uit zal zien als hij zich moet begeven in directe confrontaties met Clin ton. Triomfantelijk De Democratische Witte-Huis- gegadigde heeft beloofd komen de dinsdag niettemin naar Lan sing, de plaats van het beoogde debat in Michigan, te gaan. Hij moet dezer dagen zichtbaar zijn best doen niet al te triomfante lijk te klinken als hij klaagt dat „president Bush het debat uit de weg gaat en het Amerikaan se volk en de democratie daar mee een slechte dienst be wijst". Bush behoudt ook in de jongste opiniepeilingen een hardnekki ge achterstand op Bill Clinton. Veel Republikeinen hadden van de komst van Jim Baker naar de campagne wonderen ver wacht, maar die zijn tot dusver re uitgebleven. De manier waarop het 'debat over de de batten' is gevoerd, wordt in Amerikaanse kranten bestem peld als het eerste wapenfeit en tegelijk de eerste flater van Ba ker. De Bush-campagne wil nu zon der tussenkomst van de ge meenschappelijke Republi keins-Democratische 'debat- tencommissie' onderhandelen met het Clinton-kamp over als nog te organiseren tv-discus- sies. Verwacht wordt dat er uit eindelijk wel twee van zulke evenementen zullen plaatsvin den en dat een compromis wordt gevonden over de ge spreksleiding. Maar na de huidige voorge schiedenis is de indruk onuit wisbaar dat Bush voordelen ziet in een zo slecht mogelijk de bat. Die indruk maakt dat voor deel bij voorbaat ongedaan. Zo dat Clinton een nog riantere kans maakt om ook een slecht debat - en daarmee de verkie zingen - te winnen. en Barbara Bush tijdens de Republikeinse conventie in augustus. rRADO De Joegoslavi- •remier Milan Panic heeft gen voor zijn plan ;st-Joegoslavië als nieuw n te mélden bij de Vere- Naties. De Hoge Staats- leeft dit besloten, wil dat het nieuwe Joego- (Servië en Montenegro) lanspraak laat vallen als ger van de oude federatie, nee hoopt hij te voorko- lat de EG en de VS zullen uren op verwijdering van slavië uit de VN. Met de van de Staatsraad heeft een nieuwe overwinning ';t op de kring rond de ra- Servische leider Slobo- tilosevic en de regerende :he socialisten onder lei- [van Borisav Jovic. uisaties Handicap In- mal en Artsen zonder m (AzG) hebben een T^Jhilpactie op touw gezet nkele honderden geestes zieken in Bosnië-Hercegovina te helpen. Hun situatie is cata strofaal, zo verklaarde een on derzoeksteam van de organisa ties gisteren bij terugkeer uit Koprivna. In een kamp in Kop- rivna leven 220 zware geestes zieken in mensonwaardige om standigheden. Het plaatselijk personeel telde sinds 3 juli al 42 doden, zegt het team. Honderd zieken verblijven in een bouw val terwijl anderen zijn gehuis vest in een verblijf zonder deu ren en namen. Per dag krijgen ze slechts twee schrale maaltij den waardoor velen ondervoed zijn geraakt. Bovendien is er een nijpend gebrek aan water en sanitaire voorzieningen. De onderzoekers constateerden besmettelijke ziekten, uitdro ging en huidaandoeningen. AzG vreest dat dit geen alleen- Vandaag is de zoveelste ronde van de vredesconferentie (nu in Genève), maar de strijd in Bos nië wordt langs alle fronten voortgezet: verbaal trekken zo wel Serviërs als moslims zich steeds meer terug op hun eigen standpunten, terwijl de daad werkelijke strijd zich eerder verhevigt dan afneemt. Volgens moslimbronnen is de afgelopen dagen geen enkele omstreden stad in de republiek aan de he vige bombardementen ontko men. Goradze werd door de luchtmacht gebombardeerd, waarbij fragmentatiebommen zouden zijn gebruikt, terwijl de moslims zelfs melding maken van napalm. Behalve Goradze lag met name Sarajevo zwaar onder vuur, maar ook Jajce en Bihac in Noord-Bosnië kregen weer de nodige aanvallen te verduren. Rond deze laatste steden zijn de Verenigde Naties er nog niet in geslaagd om de zware wapens onder toezicht van waarnemers te stellen. Overstromingen India en Pakistan eisen zware tol Mannen trachten familieleden in veiligheid te brengen. De grote overstromingen in Pakistan en Centraal- en Noord-lndia eisen een zware tol. Volgens officiële gege vens zijn in Pakistan al 950 mensen om het leven geko men, terwijl in India het dodental de 520 is gepasseerd. In Pakistan, waar de overstromingen de ergste uit de ge schiedenis zijn, zijn al meer dan drie miljoen mensen dakloos geraakt. Vooral de centrale Pakistaanse provin cie Punjab wordt door de overstromingen getroffen. Vol gens de autoriteiten is hier 1,9 miljoen hectare land over stroomd en is 400.000 hectare landbouwgrond, waaron der een groot deel dat gebruikt werd voor de katoen- oogst, onder water komen te staan. Het leger voert in Punjab voedseldroppings uit en evacueerde eerder deze week een miljoen mensen die in laaggelegen ge bieden woonden. FOTO: AFP Senaat Italië stemt in met verdrag Maastricht ROME De Italiaanse senaat heeft gisteren met overweldi gende meerderheid ingestemd met het verdrag van Maas tricht. Het verdrag over politie ke en monetaire eenwording werd aangenomen met 176 stemmen voor en slechts 16 te gen. Minister van buitenlandse zaken Emilio Colombo hield de senaat voorafgaand aan de stemming voor dat de huidige monetaire chaos binnen de EG zal voortduren, als het eenwor dingsverdrag niet wordt onder schreven. Colombo omschreef de wisselkoersencrisis binnen het Europese Monetaire Sy steem (EMS) louter als een „ge brek aan Maastricht". „Deze storm is een waarschuwing aan alle Europeanen het verdrag te ratificeren, omdat alleen daar mee werkelijke coördinatie van de economieën en munten kan worden gegarandeerd", betoog de Colombo vooral in de rich ting van Frankrijk, waar zon dag een referendum wordt ge houden dat beslissend wordt geacht voor het al dan niet doorgaan van het verdrag. De EG-ministers van buitenlandse zaken zullen maandag in New York, waar zij dan de openings zitting van de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties bijwonen, een speciale vergade ring houden over de uitkomst van de Franse volksraadple ging. Franse ambassadeur „geroerd" door ja-woord koningin DEN HAAG De Franse am bassadeur in Nederland, Jean- René Bernard, heeft zich „ge troffen en geroerd" getoond voor de woorden die koningin Beatrix dinsdag in de Troonre de over het Franse referendum over het Verdrag van Maas tricht heeft gesproken. In een communiqué zegt de ambassa deur dat het vanzelf spreekt dat regeringen die het verdrag be gin dit jaar hebben getekend, hun verlangen uitspreken dat de ratificaties tot een goed ein de worden gebracht. „De afwik keling van dat proces, en dus ook het resultaat van het refe rendum in Frankrijk, gaat alle burgers van de landen van EG aan en de bemoedigende woorden die in dit verband zijn gesproken in de Troonrede heb ben mij tegelijk getroffen en ontroerd", aldus de ambassa deur. „Het feit dat de koningin zelf deze woorden heeft gespro ken in deze belangrijke toe spraak onderstreept de beteke nis van deze vriendelijke uit- Zondag wordt in Frankrijk een referendum gehouden over de akkoorden van Maastricht. Het is een nieuwe belangrijke graadmeter voor de appreciatie door de Europese burgers van wat in de Limburgse hoofdstad afgesproken is. Onze corres pondenten in Europa beschrijven deze week wat 'Maastricht' onder de aan hun zorgen toevertrouwde volkeren teweeg heeft gebracht. Vandaag deel 5 (slot). ROME - Maastriekt: de Ita liaanse commentatoren leg gen de klemtoon verkeerd en kunnen de zachte g niet uit spreken, maar slagen er niettemin in om een begrij pelijke benadering van het Nederlandse woord te geven. De stad zelf is eind vorig jaar een week lang de Italiaanse huiskamer binnengeslingerd en volgens de op Nederland gespecialiseerde Romeinse touroperator Crismatours uit zich dat nu in een ver hoogde belangstelling van de Italiaanse toeristen, die na jaren Amsterdam ook wel eens wat van de Nederlandse provincie willen zien. Toch weten betrekkelijk weinig Italianen nu nog dat met 'Maastricht' een middelgrote stad in de generaliteitslanden aangeduid pleegt te worden. Neen, het woord is hier inmid dels een abstractie geworden, een vermaning, een nachtmer rie en een laatste hoop tegelijk. Toen een Amerikaanse journa list aan de voormalige minister van buitenlandse zaken De Mi- chelis vroeg wat volgens hem de belangrijkste gebeurtenis van 1991 was geweest, antwoordde hij kort en goed: „Maastricht", een term die volgens hem syno niem was met „het beginpunt van een nieuw Europa". „Maastricht dwingt ons om Ita lië opnieuw op te starten", ver klaarde grootondernemer Car lo De Benedetti onlangs. Het economische dagblad Sole 24 Ore viel hem bij en maakte daarbij van de Limburgse hoofdstad zelfs een handelende persoon: „Maastricht heeft een programma geschreven voor ons stuurloze land". Dat is trouwens de opvatting van de meeste Italianen die vrijwel zonder uitzondering Eurofïel zijn omdat ze hopen dat binnen een waarachtig verenigd Euro pa hun eigen spilzieke en cor rupte politici onder curatele zullen worden gesteld. Maar langzamerhand begint ook duidelijk te worden dat de in Maastricht vastgelegde toe tredingsvoorwaarden wel erg hard zijn voor een land dat tot nu toe een volslagen zorgeloos uitgavenbeleid heeft gevoerd. De vrees dat Italië uiteindelijk buiten de Europese boot zal val len is levensgroot, en 'Maas- In Frankrijk worden de pakjes met 'ja' en 'nee' naar de stembureaus gebracht voor het referendum van zondag. FOTO: AP tricht' wordt daarom nu vooral tricht vanuit Italië niet te zien geassocieerd met bezuiniging, is", en „de wegnaar Maastricht ontbering en Herculische ta- vanuit Italië bergafwaarts ken. loopt". Daarmee heeft het „Maastricht komt ons duur te woord en passant zijn geografi- staan", schreef de Corriere del- sche betekenis weer terugge- la Sera onlangs. En in andere kregen, al is het dan in figuurlij- kranten viel te lezen dat „Maas- ke zin. STRAATSBURG De socialis ten Wim van Velzen en Anne- marie Goedmakers, de liberaal Jan-Willem Bertens en de christen-democraat Jean Pen- ders hebben één ding gemeen: ze zijn de afgelopen dagen allen in Frankrijk op campagne-pad geweest om uit te leggen, waar om het verdrag van Maastricht toch vooral moet worden gerati ficeerd. De Nederlandse Europarle mentariërs steken niet onder stoelen of banken, dat ze zich ernstig zorgen maken over een eventueel Frans 'nee' tegen het verdrag, ook al heeft het parle ment zelf ook veel kritiek op de Maastrichtse afspraken. Ze tra den op voor volle zalen in Mont- pellier, Rohrbach of in dorpjes waarvan ze de naam alweer ver geten zijn. Ze probeerden in hun beste Frans via diverse radiostations hun standpunten uiteen te zetten. Alman Metten (PvdA) deed welbewust niet mee aan de Franse campagne. Hij vreest dat buitenlandse bemoeienis met het debat in Frankrijk een averechts effect zal hebben. „Het is een emotioneel debat. Frankrijk tegen de rest van de wereld", verduidelijkt hij. Jean Penders: „Je moet inder daad voorzichtig zijn. Je wordt al gauw beschuldigd van in menging in de binnenlandse aangelegenheden. Dus heb ik mijn aarzeling voorgelegd aan de Franse organisatoren en die zeiden dat het wel zou kun nen". „Metten is een echte socialist. Hij luistert niet naar wat ande ren vinden, maar gaat altijd uit van zijn eigen gelijk", voegt Penders eraan toe. Nel van Dijk (Groen Links) deed in elk geval niet mee. Maar zij is dan ook tegen het verdrag van Maastricht, terwijl de Franse Groenen er zelf ernstig over zijn verdeeld. „Ik heb een zeer genuanceerd standpunt over het verdrag van Maas tricht", zo verdedigde Van Dijk haar afwijkende standpunt. Alman Metten zet uiteen waar om hij voorstander is van Maas tricht. „Dat is geen zwart-wit- verhaal, want in het verdrag zitten nog grote democratische lacunes. Maar bij een 'nee' te gen Maastricht krijg je wel een gemeenschappelijke interne markt waar de nationale rege ringen geen regels meer aan kunnen stellen". Penders durft de uitslag van het Franse referendum beslist niet te voorspellen. Al denkt hij dat de ziekte van Mitterrand een positief effect op de kiezers kan hebben. Hoe dan ook vindt de christen-democraat dat de huidige financiële crisis de noodzaak van een monetaire unie eens te meer heeft aange toond. Jan-Willem Bertens is niet voor Maastricht omdat hij in die stad geboren en getogen is. „Het verdrag van Maastricht ver dient geen schoonheidsprijs. Daarover is iedereen het eens. Maar het is wel wat de Engelsen noemen een epoque-making treaty, een verdrag dat een tijd perk markeert en waarmee je op stap gaat. Zonder Maastricht is het alsof je de straat op gaat zonder jas. Want de interne markt gaat wel gewoon door".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5