'Niet veel profijt van Songfestival sr Glamour tussen koraal en vissen HUMPHREY CAMPBELL Du D( He FRANS HAPPEL Knopje m MENSEN LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 Willem Pekelder Iet was natuurlijk alle maal reuze leuk en aardig dat Eurovisie Songfesti val in Malmö, maar om zeggen dat hij er wat aan jehad, nee. ïenlandse aanbiedingen heb ik iet Songfestival niet gekregen, nlandse eigenlijk ook niet. Raar hthonderd miljoen mensen die e kijken en vervolgens nie- die reageert. Eigenlijk vrese- phrey Campbell barst in een irlach uit. „Maar mijn zelfver en ben ik niet kwijtgeraakt lie negende plaats. Ik vind het 'Wijs me de weg' nog steeds lede keuze. Weetje wanneer ik lap had gekregen? Als ik was af- rdigd naar Zweden met een waar ik niet achter had kun- n". de weg' staat niet op de de ed van de 34-jarigeCampbell. Surinaamse zanger maar lie- jt meer denken aan het Song- il? dat is niet de reden. Mijn cd allemaal Engelstalige num- daartussen zou zo'n Neder- liedje niet passen. Dan kun je 'Of het festival goed is geweest voor m'n carrière moet nog blijken. Tot nu toe heb ik er niets van gemerkt. Maar ik heb begrepen dat winnares Linda Martin ook niet veel profijt heeft getrokken van haar eerste plaats. Dat komt natuurlijk ook doordat de verkoop van platen en cd's de laatste jaren enorm is ingezakt'. het wel gaan vertalen, maar ach om nou weer die link met het Songfesti val te leggen". Dus toch slechte herinneringen aan Malmö? „Of het festival goed is geweest voor m'n carrière moet nog blijken. Tot nu toe heb ik er niets van gemerkt. Maar ik heb begrepen dat winnares Linda Martin ook niet veel profijt heeft getrokken van haar 'eerste plaats. Dat komt natuurlijk ook doordat de verkoop van platen en cd's de laatste jaren enorm is inge zakt". Hij hoopt dat zijn cd 'No questions' geen last zal hebben van de recessie, ofschoon hij nog nooit een hit heeft gehad. 'Wijs me de weg' kwam niet in de top 40, en de nummers 'True hearts' (zomer vorigjaar) en 'You're so good' (deze zomer), die beide ook op de cd staan, sloegen evenmin aan bij het grote publiek. „Natuurlijk wil ik graag een keer een hit hebben, maar die kun je niet bedenken. Dat moet vanzelf gaan. Deze cd is pas de start van mijn platencarrière, dus ik ben optimistisch gestemd", zegt hij nuchter. Campbell, die zingt sinds zijn der tiende, is blij dat hij zijn eerste cd in eigen beheer heeft opgenomen. „Dan kun je je eigen gang gaan en hoefje geen concessies te doen aan een platenmaatschappij. Ik kan nu zeggen: 'No questions', dat ben ik. Het is mijn manier van muziek ma ken, met allemaal verschillende stij len door elkaar: luister-, dans-, La tijns-Amerikaanse- en electronische muziek. Ik wil geen stempel hebben en gewoon de muziek maken die ik zelf mooi vind. Daar moeten de men sen niet moeilijk over doen. Vandaar ook de titel van de cd" Trots toont Humphrey Campbell zijn debuut-cd 'No questions'. Acht van de twaalf nummers van 'No questions' heeft Campbell zelf geschreven. Hij heeft daarvoor ruim de tijd genomen. Noodgedwongen. „We zijn in 1988 met de opname van de cd begonnen. Maar telkens wer den we - op een positieve manier - onderbroken. Eerst door de musical 'The Cotton Club', waarmee ik vanaf 1988 drie seizoenen lang op tournee ben geweest. Daarnaast had ik veel buitenlandse optredens en natuur lijk het Eurovisie Songfestival afge lopen mei. Daardoor is de cd in fases tot stand gekomen. Ik heb er geen druk achter hoeven te zetten. Ik heb aan de cd kunnen werken totdat hij goed was. Ik wil de mensen laten ge nieten en meenemen in mijn fanta sieën. Soms ga ik de diepte in, zoals in het nummer 'Outer space', waar in ik de realiteit ontvlucht en rond- zweef in het heelal. Maar dan wordt mij gezegd dat ik de problemen van de wereld niet op kan lossen door op de vlucht te gaan. En zo is het. Als foto Theo Böhmers ergens een oorlog gevoerd moet wor den, dan zijn de manschappen en het materiaal zo paraat. Maar als slacht offers van een hongersnood moeten worden geholpen, duurt het heel lang voor de hulp op gang komt. De mensen concentreren zich veel te veel op de ontwikkeling van techno logie en verwaarlozen sociale proble men. Dat zijn moeilijkheden, die we moeten proberen op te lossen en waarvoor we onze ogen niet mogen sluiten". Dustin Hoffman Kim Basinger Dustin Hoffman ais producent ustin Hoffman is volgens het Amerikaanse blad Variety is hij bezig met een televisiedrama over Latijnsamerikaanse afkomst. Hoffman is zelf niet te zien in de film; hij beperkt zich tot het produceren. Basinger in zee met Bille August winnaar van de Gouden Palm in Cannes dit jaar, heeft Kim Basinger geïnteresseerd voor een rol in zijn nieuwe film: 'The house of the spirits'. Ze is bereid een screentest te doen. Glenn Close en Jeremy Irons hebben ook interesse getoond. Prins Bernhard prijst Wiesenthal Na: azi-jager Simon Wiesenthal (83) heeft gisteren op paleis Soestdijk de Erasmusprijs (tweehonderdduizend gulden) in ontvangst genomen. Prins Bernhard, oprichter van de stichting Erasmus-prijs, overhandigde d^onderscheiding in aanwezigheid van prinses Juliana, mevrouw Wiesenthal, leden van het kabinet en vertegenwoordigers van het voormalig verzet. De prins zei dat de mens geneigd is het lelijke uit het verleden te verdringen en dat juist daardoor de kans op herhaling wordt vergroot. Hij prees Wiesenthals niet aflatende streven naar gerechtigheid en pogingen om nieuwe gruwelijkheden te voorkomen. Wiesenthal wordt gesteund door een fenomenaal geheugen en een enorme werkkracht, aldus de prins, en behoudt 'een bewonderenswaardige distantie en sobere berusting, wars van haatgevoelens'. De holocaust kan volgens de prins niet worden vergeleken met andere jodenvervolgingen uit een verder verleden. „Zij is veel bedreigender, omdat de genocide waarin zoveel miljoenen mensen zijn vermoord, alleen mogelijk was in onze tijd en door onze moderne beschaving. Het bedreigende voor ons allen is dat de elementen en de maatschappelijke condities die de holocaust mogelijk hebben gemaakt, nog steeds aanwezig zijn en dat wij eigenlijk Nadat Simon Wiesenthal uit handen van prins Bernhard de Erasmusprijs had ontvangen, babbelden de twee nog even na op paleis Soestdijk. geen duidelijk besef hebben hoe onze samenleving, bureaucratische structuur en technologie functioneren". Uit onderzoeken is gebleken dat bijna elk mens in staat is tot onmenselijke handelingen als de sociale context daarnaar is, aldus de prins. „Onze moderne, democratische samenleving heeft dus met een uiterst actueel gevaar te maken, waartegen alleen een sterk pluralistische maatschappij zich vermag teweer te stellen en waarin de stem gehoord kan worden van degenen die een onafhankelijk, moreel standpunt innemen''. Wiesenthal toonde zich erg gelukkig met de prijs en prees Erasmus en Nederland. Saddam Hoessein onder de pannen .et paleis van Saddam Hoessein aan de zuidelijke oever van de Tigris heeft zijn oude glorie teruggekregen na ruim elf weken ononderbroken herstelwerkzaamheden, zo meldden de Iraakse kranten gisteren. Het paleis, bekend als 'Huis van het Volk', raakte tijdens de Golfoorlog door geallieerde bombardementen zwaar beschadigd. m&i\ Lewis 77 dól •1$ oai «nóch Yvonne was amper zes toen ze met een smak in het wa ter belandde. Het was maar een 'grapje' geweest, een zetje van iemand die een geintje wilde uithalen. Maar ze schrok zo hevig, dat zij bij haar buiteling een klots water naar binnen kreeg. „Ik ben toen bijna verdronken en moest gereanimeerd worden", zegt ze nu. Rotterdamse Yvonne Kappen-Ha- genaar hield aan het incident nog heel lang watervrees over. „Als ik met mijn ouders naar het strand ging, durfde ik nooit ver in zee te gaan uit angst dat ik zou verdrinken". Het is een opmerkelijke ontboezeming voor iemand die is uitgeroepen tot de Nederlandse Miss Onderwaterwe reld. De 28-jarige medewerkster van een bank heeft in middels haar watervrees wel overwonnen. Ook vorig jaar deed zij mee aan deze voor velen volslagen onbe kende verkiezing. Toen werd zij derde. Zenuwen Terugblikkend op op haar eerste optreden zegt ze: „De zenuwen gierden door mijn keel. Het hoefde voor mij niet zo nodig. Door mijn man en vrienden van de duik club heb ik me laten overhalen". Het is niet zo verwonderlijk dat maar weinig mensen op de hoogte zijn van deze verkiezing. Het is vooral een evenement voor insiders uit de duikwereld en boven dien wordt er pas vijfjaar om de titel gesti-eden. Dat ge beurt jaarlijks tijdens de duikbeurs in Amsterdam. Uit sluitend bezitters van een duikbrevet mogen er aan meedoen. De winnares mag Nederland vertegenwoordigen op de Internationale Miss Onderwaterwereld-verkiezing in Oostenrijk, die volgend jaar wordt gehouden. Daar gaat het overigens wel anders dan tijdens de lan delijke verkiezing. Yvonne: „In Nederland speelt alles zich boven water af. De competitie bestaat dan slechts uit het showen van avondkleding, badpak of bikini, en duikuitrusting. Verder moetje een paar algemene vra gen beantwoorden. In Oostenrijk moeten wij onze kun sten tonen in een zwembad of in het Gosaumeer. Je moet daar bij voorbeeld met je hele duikuitrusting door hoepels zwemmen, zonder datje de randen ra't. Pose- foto Jaap Rozema Yvonne Kappen-Hagenaar, de Nederlandse Miss Onderwaterwereld. ren onder water, zonder datje de fotograaf ziet. Dat is best moeilijk. Zelfs de jurering vindt onder water Van angstige peuter met watervrees naar een zelfverze kerde Miss Onderwaterwereld is nogal een stap. De gro te ommekeer was haar eerste echte duik, zegt ze. Dat moment staat in haar geheugen gegrift. „Het was tij dens mijn huwelijksreis op Bonaire. Mijn man kwam toen op het idee om te gaan duiken. Ik weet nog goed hoe bang ik was. Van nervositeit kreeg ik spontaan diar ree. Maar mijn man spoorde mij aan om toch door te zet ten. Nu ben ik ontzettend blij dat ik het ook heb ge daan". Stilte De kick van het duiken is voor haar de absolute stilte en de rust van de diepte. Ze bereidt zich nu al voor op de in ternationale onderwaterwereld-verkiezingen volgend jaar in Oostenrijk. Zo drinkt zij alleen in het weekeinde iets 'sterks' om in vorm te blijven. Ook moet ze nog zes kilo afvallen en ze kruipt bovendien geregeld onder de zonnebank. „Als deelneemster moetje er op z'n best uitzien". Eiland Voor de prijzenpot hoeft zeal die moeite niet te doen, want meer dan een aantal duikattributen valt er niet te winnen. Het verblijf van een week op een paradijselijk eiland is mooi meegenomen, maar de reis er naar toe moet weer uit eigen zak worden betaald. Het gaat de Nederlandse Miss dan ook niet om het ge win, maar om de eer en al de aandacht die er bij horen. Lange meiden „Door de redacteur van het blad 'Duiken' ben ik ge vraagd voor een foto op de omslag van het blad. Het ech te modellenwerk trekt haar niet. „Welnee zeg, boven dien ben ik maar een meter 65. Ik zie me echt niet tus sen die lange meiden staan. Bij een gewone Miss-verkie zing komen er trouwens heel andere dingen aan de orde dan bij een onderwater-verkiezing. Bij de duikers ligt de nadruk gelukkig op het duiken en zwemmen". Het gaat Yvonne Kappen vooral om de sport. In de toe komst wil zij haar derde ster voor het duiken halen en daarna doorgaan voor instructrice. „Je hebt dan meer mogelijkheden en als dat lekker verdient, dan zou ik zelfs mijn baan bij de bank opgeven". Hulplijnen kanker houden symposium De telefonische hulpdienst van de Nederlandse Kankerbestrijding krijgt jaarlijks ruim 25.000 telefoon tjes. De afgelopen weken lag het aan tal zelfs boven de 250 per dag. Pa tiënten en familieleden blijken vaak eerst de hulpdienst te bellen voordat ze hun vragen aan de arts voorleg gen. De Nederlandse Kankerbestrij ding is een van de financiers van een symposium dat vandaag in Amster dam wordt gehouden. Er nemen me dewerkers van telefonische hulplij nen voor kankerpatiënten uit negen tien landen aan deel: de EG-landen, Scandinavië, Tsjechoslowakije, Hon garije, Polen, Israël en Turkije. Alleen al in de EG overlijden jaar lijks een miljoen mensen aan kan ker. 'Ouders van een overleden kind' Het allesoverheersende verdriet van ouders die een kind hebben verloren, is voor de omgeving meestal moeilijk te hanteren. Vrienden, familie, buren of collega's kunnen of durven niet altijd te helpen. Veel ouders voelen zich vaak in de steek gelaten. Wie hetzelfde heeft doorstaan, herkent het verdriet, de woede, machteloosheid en alle andere emoties. Lotgenoten vinden troost bij elkaar. 'Ouders van een overleden kind' biedt deze vorm van hulp al meer dan tien jaar. De regio Zuid-Holland houdt zaterdag 26 september een contactmiddag. De bijeenkomst, die om 14.00 uur begint, is in het St. Stanislascollege, Westplantsoen 71 in Delft. Voor meer informatie 015-135404. ls er tegenwoordig publiek in de tv-studio zit dat geacht wordt ergens een mening over te geven, moet dat op knopjes drukken. Het ziet er allemaal tamelijk ingewikkeld uit, maar het is eigenlijk om je idioot te lachen. Want meer keus op de knopjesdoos dan 'ja' of'nee', dan wel 'eens' of'oneens' is er niet. Wie is er vóór en wie is er tégen, riepen ze vroeger bij ons thuis. Dan werden er handen opgestoken, de bazigste aanwezige telde die met een gestrekte wijsvinger en de uitslag werd meteen mondeling Nu moet dat veel spannender. Er is bij voorbeeld een stelling, die met veel poeha wordt opgeworpen. Dan moet er gedrukt worden. Oh, wat een spanning. Op het scherm verschijnt al een diagram, of iets anders dat een ontzettend absolute feitelijkheid belooft. Vervolgens gaat de computer zwaar aan het werk en - tetteretboemboem - daar is de uitslag: 52 procent van de bevolking (waar die ineens vandaan komt is me een raadsel, met alleen een toevallige excursie-groep in de studio) steunt de stelling, 40 procent is tegen en de resterende 8 procent onthoudt zich van mening, is er kortom in geslaagd om toch tussen de slechts twee beschikbare knopjes in te drukken. Het zijn ook steeds percentages. Nooit aantallen, want die zijn blijkbaar niet statistisch genoeg. Geen programma zo onbetekenend of de natie wordt op die manier wel om een mening gevraagd. Tot en met de kul- shows van Peter Jan Rens toe. Wat smeert het Nederlandse volk het liefst op zijn brood? Nee maar, 33 procent stemt voor jam, dat was het jaar daarvoor nog ruim 40, terwijl pindakaas met 29 procent weer flink in de progressie zit. Bij de KRO is nu een heel serieus bedoeld programma, dat 'Het grote gelijk' heet. Daarin gaat het over de rechtspraak inzake bijzondere menselijke situaties. Onlangs was het contactverbod onderwerp. Eerst kwam een mevrouw in beeld wier man in de gevangenis zat, maar die ondanks die beperking haar en haar kinderen zou bedreigen. Welaan, wat denkt het volk er van? Knopje drukken, en jawel hoor, die mevrouw (ze oogde en sprak immers best netjes) kreeg de percentuele meerderheid. Toen kwam vader aan het woord, heel realistisch op locatie, vanuit zijn cel. Die sprak minder keurig, je zou hem bij voorkeur niet in een donker straatje tegenkomen, maar dat ie de gevangenis desnoods wilde afbreken om zijn kinderen te zien sorteerde toch effect. De presentator (Fons de Poel, geloof ik, maar wat maakt 't uit), constateerde een verrassende ontwikkeling, want zie: het percentage ten gunste van de mevrouw was verminderd. Het zijn uitzendingen waar ik met holle ogen van verbazing naar kijk. Of er een compressor wordt gebruikt om het luchtbandje van een kinderstep op te blazen. Hoe verzin je zoveel omslachtigs, terwijl op RTL 4 ongeveer iedere nacht te zien is hoe Oprah Winfrey hoofdpersonen der menselijke sores direct in contact brengt en het daarbij aanwezige studiopubliek even direct laat meereageren. Niks op knopjes drukken, niks geen percentages. Gewoon emotie, al is die bij Winfrey dan van Amerikaanse komaf. Ik denk langzamerhand, dat ze bij de Nederlandse televisie voor gewone emotie zo bang zijn als de pest.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21