foidóe (Bowumi Duitsland zet duizenden Roemeense zigeuners uit Crisis EMS goed voor Nederland A2 A3 A5 A9 B1 C1 Philips verwacht winsthalvering Grizzly-beer doodt toerist in Canada Vier Kurden vermoord in Berlijn L Fokker vraagt atv aan voor 5000 werknemers 'C' van CDA eerder door kerk dan hindoe bedreigd i Ja-woord FIRATQ92 HOREN, ZIEN EN VERBAZEN Pannenset die door het vuur gaat? I"l4 Dagen Gratig ËcldócSoumtit C7 VRIJDAG SEPTEMBER 1992 22 PAGINA'S in drie katernen eestelijk leven lechte huisvesting iskeeën belemmert itegratie moslims binnenland Legeropleiding riminele jongeren heeft succes tigering debat flater I van Bush ven Rooks mag naar Spanje lelangstelling voor ring en wittebrood valt tegen Cyrano: de chtwacht van Van den Ende isschoppen agen zwarte merikanen ii vergiffenis RECHT De Nederlandse schoppen vinden dat „het H irte volksdeel van Amerika" giffenis moet worden ge- agd voor „het beschamende ideel" dat Nederland heeft ad in de slavenhandel met 3rd- en Zuid-Amerika. Zij rijven dat in een herderlijke if ter gelegenheid van 500 Europa - Amerika. „Wij be en schuld voor het onmete- onrecht de armen, vooral Indianen en de Afro-Ameri- mgedaan", aldus kar- aalSimonis. Igens hem zou vergiffenis igen voor het onrecht echter locriet zijn, als wij daaraan n conclusies verbonden voor toekomst". Latijns-Ameri- zucht nu onder een economi- 'e overheersing, die voor ir slachtoffers niet minder 'erzl eed is dan de slavernij vroe- Wij kunnen daar geen idemee hebben." igina A2: RK kerk had weinig fip voor andere godsdien- Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25446. Losse nummers 1,50. Morgen af en toe zon en eerst nog kans op een bui. Minimum temperatuur omstreeks 11 gra den. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, zwak tot matig, rond kracht 3, maar in het oostelijke Waddengebied eerst nog een vrij krachtige zuidoostenwind, kracht 5. Politie meldt snelheidscontroles DRIEBERGEN De politie zal de komende maanden enkele keren voor af bekend maken waar en wanneer snelheidscontroles op de Nederlandse snelwegen worden gehouden. De be doeling van het experiment is het aan tal snelheidsovertreders verder naar beneden te brengen door een combi natie van voorlichting en handhaving van de snelheden. De eerste controles zijn op 22 september eb 1 oktober op de A4 (Leidschendam); op 23 septem ber op de A2 (Vianen) en de A12 (Bo degraven) en op 30 september op de A2 bij Deil. De AVD zal bij de contro les gebruik maken van auto's, motors, helikopters en radarapparatuur. EINDHOVEN Met Philips gaat het nog veel slechter dan enkele maanden geleden al was voorzien. Voor de zoveelste maal heeft het concern zijn winstverwachting naar be neden bijgesteld. In een extra tussentijds bericht meldde Phi lips vandaag te verwachten, dat de netto winst uit gewone bedrijfsuitoefening voor geheel 1992 zal uitkomen op ongeveer de helft van het in 1991 behaalde niveau van 981 miljoen. Het aandeel Philips zakte vanmorgen van 22,50 naar 21. Dit bete kent ten opzichte van de slotkoers van giste ren een verlies van niet minder dan 3,60 ofwel 15 procent. In de kwartaalmededeling over het tweede trimester zei Philips nog dat „het niet aannemelijk zou zijn dat omzet en nettowinst uit gewone bedrijfsuitoefe ning gelijk zouden zijn aan die van 1991, in dien de economische ontwikkelingen zou den blijven tegenvallen". Philips merkt in het nieuwe bericht op, dat het economisch herstel inderdaad is uitgebleven. Bovendien houden de problemen in de consumentene lektronica aan en speelt de verslechtering van de dollarkoers vanaf het begin van het derde kwartaal een negatieve rol. De defini tieve cijfers over het derde kwartaal maakt Philips op 5 november bekend. In het twee de kwartaal van dit jaar kelderde de netto winst van het zwaar beproefde elektronica concern van 552 miljoen naar 82 mil joen. De nettowinst over het eerste halfjaar kwam hierdoor uit op 256 miljoen tegen 687 miljoen in de eerste zes maanden van 1991. CALGARY Een grizzly-beer heeft een Britse toe rist aangevallen en gedood toen deze met zijn vrouw zijn tent opzette in de Canadese Rocky Mountains. De 46-jarige Trevor Perry-Lancaster werd voor zijn tent gedood in Jasper National Park, ten noordwesten van Calgary. De beer viel eerst zijn vrouw aan die zich in een boom trachtte te ver bergen. Toen de grizzly haar naar beneden trok, begon Perry te schreeuwen om de aandacht van het beest af te leiden. Toen de opzichters aankwamen was de beer bezig het been van de dode Perry te ver orberen. Perrys vrouw liep hoofd- en rugwonden op. Het gebeurt maar zelden dat beren mensen aanvallen, maar door het geringe aantal berghes sen moeten beren zich verder wagen om aan eten te komen. BERLIJN Vier leden van de Democratische Partij van Iraans Kurdistan (PDKI) zijn gisteravond in een restaurant in Berlijn vermoord. Eén man werd zwaar gewond. De vijf Kurden, die in Berlijn deelna men aan het congres van de Socialistische Interna tionale, waren bijeengekomen in een restaurant in de wijk Wilmersdorf. Drie mannen drongen rond elf uur het pand binnen. Een van hen opende met een pistoolmitrailleur het vuur op de slachtoffers. De da ders van de aanslag zijn nog voortvluchtig. Een van de slachtoffers is Sadik Sherefkendi, secretaris-ge neraal van de PDKI en opvolger van Ghassemlou, die in juli 1989 in Wenen werd doodgeschoten. De PDKI, opgericht in 1945, voert oppositie tegen het regime in Iran en strijdt voor onafhankelijkheid van de Iraanse Kurden. BONN Duitsland zal dui zenden illegale Roemenen, voornamelijk zigeuners, uit wijzen. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft hierover een akkoord bereikt met Bukarest. Roemenië zal al zijn burgers die niet hebben kunnen aantonen dat ze zijn gevlucht wegens po litieke vervolging, opnieuw op nemen. Slechts 0,2 procent van de Roemenen krijgt in Duits land uiteindelijk asiel. Het mi nisterie in Bonn onderstreept dat zigeuners dit jaar zestig procent uitmaken van de 43.000 Roemenen die de toe vlucht naar Duitsland hebben genomen. De recente golf van vreemdelingenhaat in Duits land richtte zich nogal eens te gen de zigeuners, wier gewoon ten, luidruchtigheid en gebrek aan hygiëne veel irritatie heb ben opgewekt bij Duitse buurt bewoners. Minister Rudolf Seiters hoopt dat het akkoord met Roemenië het gemakkelijker maakt asiel zoekers van wie het verzoek is afgewezen, uit te zetten. Seiters zegt ook te verwachten dat „smokkelaars en gesmokkel- den" door het akkoord worden afgeschrikt. Met die uitspraak verwijst hij naar de praktijk van bendes die Roemenen tegen be taling illegaal naar Duitsland brengen. Het Duitse ministerie wijst er verder op dat afgewezen asiel zoekers veelvuldig, mogelijk zelfs in zeventig procent van de gevallen, zeggen niet over iden titeitspapieren te beschikken. Zolang niet vastgesteld is welke nationaliteit ze hebben, kan Duitsland hen niet uitwijzen. Het centrum voor asielzoekers in Wismar, waar met name Roemeense zigeuners zijn on dergebracht, was afgelopen nacht opnieuw doelwit van rechts-radicale jongeren. Nie mand raakte gewond. De politie arresteerde zeven mensen, waarmee het totaal aantal ar restaties in drie dagen op 46 komt. Aankomst trein ontheemden Een employée van Wagon Lits (rechts) heeft het na aankomst van de trein uit het voor malige Joegoslavië gisteren in Utrecht even te kwaad. Ze was volkomen uitgeput door alle emoties tijdens de treinreis en wordt op het perron ondersteund door een mede werkster van het Rode Kruis. Enige consternatie ontstond toen bleek dat zich onder de vijfhonderd ontheemden een man in camouflage-broek bevond. Als hij een militair blijkt te zijn, wordt hij teruqqestuurd, aldus een woordvoerder van Justitie. FOTO: ANP DEN HAAG - Nederland heeft voorlopig meer baat dan last bij de valutacrisis. De spanningen binnen het EMS, het Europese wissel koerssysteem, leidden tot een lagere rente en recor domzetten op de effecten beurs. Ook de stabielere dol larkoers is goed voor de Ne derlandse bedrijven die ex porteren. De rente kan nog verder dalen als de Duitsers de rente verlagen. Volgens de Duitse minister van finan ciën, Theo Waigel, is de kans daarop niet uitgesloten. Een lagere Duitse rente zou goed zijn voor de rust op de valuta markten. Gisteren was het wat rustiger op de valutamarkten. De beslis sing om het pond en de lire uit het EMS të halen bracht wat lucht bij de andere munten. De Spaanse peseta, de Franse franc, de Portugese escudo en de Deense kroon stonden ook nog onder druk. Op de Neder landse kapitaalmarkt werden hogere prijzen voor staatslenin gen betaald. Dat betekent dat het rendement op de staatsle ningen kleiner wordt. Per saldo heeft de tienjarige staatslening nu een rendement van minder dan acht procent. Dat zou op termijn door moeten werken in de rente die de staat geeft op nieuwe staatsleningen. Ook de banken kunnen dan de rente op bijvoorbeeld hypotheken verla gen. Ook in Engeland en Italië is verheugd gereageerd op het los laten van de vaste wisselkoer sen. De Londense effectenbeurs ging meer dan vier procent om hoog en in Milaan stegen de koersen met ruim drie procent. In Amsterdam konden de han delaren na de magere maanden weer eens lachen. Gisteren werd er voor 8,8 miljard gulden omgezet. De voorgaande maan den waren de handelaren blij met een omzet van 2 miljard gulden per dag. Pagina A7: Onrust houdt aan op valutamarkten Van der Reijden verlaat Oegstgeest OEGSTGEEST Het is zo goed als zeker dat wethouder drs. J. van der Reijden, finan ciën en economische zaken, de raadsperiode in Oegstgeest niet vol zal maken. Van der Reijden, tevens voor zitter van Veronica wil verhui zen naar het Gooi, zodat ver wacht mag worden hij zich bin nen niet al te lange tijd uit het college zal terugtrekken. Wie de CDA-zetel zal bezetten is niet bekend. Prof. drs. P. van Veen, van der Reijdens voor ganger, heeft te kennen gege ven het wethouderschap niet te ambiëren. Of fractievoorzitter P. Hellinga zich beschikbaar zal stellen is niet bekend. Eerder heeft wet houder Kohlbeck te kennen ge geven zich aan het einde van de raadsperiode zich niet meer verkiesbaar te zullen stellen. Het Oegstgeester college zal dus de komende jaren een gron dige wijziging ondergaan. AMSTERDAM - Vliegtuig bouwer Fokker heeft voor 5000 van de in totaal 12.500 perso neelsleden arbeidstijdverkor ting (atv) aanvraagt bij het mi nisterie van sociale zaken, zo heeft een woordvoerder van het bedrijf vandaag meegedeeld. Fokker heeft over de werktijd verkorting en andere bespa ringsmaatregelen gisternacht overeenstemming bereikt met de vakorganisaties. De werk tijdverkorting moet duren van af maandag 28 september tot 22 februari van het volgend jaar en betekent dat personeelsleden 1 tot 2,5 dag per week korter gaan werken, afhankelijk van het bedrijfsonderdeel waar zij in dienst zijn. De directie wil de produktie in het kader van de werktijdverkorting twee weken helemaal stilleggen: van 24 de cember tot 11 januari. De maatregel geldt voor de werknemers van de werkmaat schappijen Fokker Aircraft (met vestigingen op Schiphol, in Dordrecht, Papendrecht, Woensdrecht en Ypenburg) en Fokker Special Products in Hoogeveen. Fokker kampt evenals andere vliegtuigproducenten met grote afzetproblemen. Pagina A7: „Markt doet Fok ker de das om" ADVERTENTIES dl tefoonstoring »gevolg van een storing in de efooncentrale van de Telefoni- Acquisitie van het Adver se Bedrijf zijn de medewer- !fs van deze afdeling zowel inderdag als vrijdag moeilijk ereikbaar. 'i bieden de adverteerders die fc tevergeefs trachten te berei- '1 onze verontschuldigingen irectie Sijthoff Pers Stem af op de toekomst en kom naar de Firato. 14 t/m 20 september, RAI Amsterdam. Openingstijden: 14 en 15 september van 10 tot 22 uur, 16 t/m 20 september van 10 tot 17 uur. Toegang f 15,-, jongeren met GP, 65-plussers en groepen f 10,-. Gratis pendelbus: volg borden B RAI. Trein Toegangbiljetten bij NS-station. Bel voor informatie: 020-504B993 Haal de gratis Firato- krant in uw platenzaak. t/m zondag 20 september! Amsterdam I In de nieuwe IKEA katalogus vind je alles voor een keuken naar je eigen recept 328 pagina's vol woonideeën voor je hele huis. Voor de prijs hoef je het niet te laten. L* De nieuwe IKEA katalogus. Gebruik 'm. DEN HAAG Het christe lijke karakter van het CDA wordt eerder bedreigd door het onvermogen van kerken het geloof over te dragen dan door de aanwezigheid van enkele hindoes of moslims in verschillende partijgeledin gen. Dit zegt wetenschappe lijk medewerker, drs. C. J. Klop vandaag in een in terview in onze krant. Klop werkte mee aan de tot standkoming van het nieuwe programma van uitgangspun ten van het CDA. Hij meent dat de kerken het volstrekt laten afweten ten aanzien van de ge loofsoverdracht. De top van de rooms-katholieke kerk is van de gewone kerkganger vervreemd en de protestantse kerken zoe ken het in sociale acties. Klop zegt letterlijk: „Als de kerken niet meer oproepen tot per soonlijk geloof, zeg maar rustig, zorgen voor herkerstening en evangelisatie, dan is het CDA als christelijke organisatie zo verdwenen". De adjunct-directeur van het wetenschappelijk instituut van het CDA hoopt een inhoudelijke discussie uit te lokken over de grondslag van het CDA en het nieuwe programma van uit gangspunten. Die discussie brak open na uitspraken van CDA-partijvoorzitter Van Vel- zen als zou het CDA geen chris telijke partij zijn, maar een christen-democratische partij. Hij heeft die uitspraak deze week op een spreekbeurt in Tubbergen herhaald, hoewel hij wél tevens zijn spijt betuigde over het feit dat hij niet in staat was gebleken dit standpunt uit te leggen aan de achterban. Hond laat afgehakte duim niet los SILKEBORG Een 28-jarige Deense vrouw uit Silkeborg is blij dat zij haar linkerduim heeft teruggekregen. Het drama van haar verlies begon afgelopen weekeinde tijdens het uitbenen van een var ken. De vrouw hield het kadaver vast terwijl haar echtgenoot met een mes het varken in stukken hakte. Per ongeluk sloeg hij haar duim af. Op dat moment kwam hun hond de keuken binnen en slok te de duim op. Het ziekenhuis in Odense liet een ambulance met ver pleegster uitrukken om het lichaamsdeel te gaan halen. Maar even min als de toegesnelde politie lukte het haar de duim los te krijgen. Zelfs nadat de agenten de hond een braakmiddel hadden toege diend, gaf het beest zijn buit niet prijs. Uiteindelijk trof een plitie- hond in de tuin de duim aan. Het huisdier dat toch had overgege ven, had voor later kluifplezier de nog gave duim daar begraven De arts die het lichaamsdeel in allerijl aanhechtte, verwacht dat de i vrouw hem weer normaal zal kunnen bewegen. De Franse ambassadeur in Nederland, Jean-René Bernard, is „getroffen en geroerd" door het ja-woord van koningin Beatrix. Hij heeft het dan niet over wat ze tegen prins Claus zei op de huwelijksplechtigheid van destijds maar over de Troonrede van afgelopen dinsdag. Daarin heeft de koningin nog eens het belang benadrukt van het verdrag van Maastricht begin dit jaar, waarover komend weekeinde in Frankrijk een belangrijk referendum wordt gehouden. Haar 'ja' wordt gezien als een steun in de rug van de voorstanders. Hoe het afloopt valt straks uitgebreid te lezen in de Leidse Courant. Veertien dagen gratis in de bus bij iedereen die nu zijn ja-woord geeft. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. I 1 1 Dhr/Mevr: Voorl: I Straat: I Postcode/Plaats: I Telefoon: I (voor controle op bezorging) Bei 071-313677 Of deze bon opsturerr in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711848 003000 i,inim»i,nuMimni mensen imphrey Campbell: Niet veel profijt van Songfestival"

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1