Cyrano: de Nachtwacht van Van den Ende Bekende acteurs maken Pinter oppervlakkig Rotterdamse KunstHAL toont opmerkelijk veel gezichten Liedje met een gitaar kan voldoende zijn Leidse Courant i vrijdag 18 september 1992 i u kvreprijs voor Kul van Vliet h Haag Paul van Vliet krijgt J zijn bijdrage aan het Neder- [ds cabaret de CEuvre Prijs van de ihting Bevordering Cabaret- ïst in Nederland. De prijs wordt gereikt op zondag 8 november tij- 8 het Cabaret Gala Schevenin- 1, De CEuvreprijs is toegekend in tand met het tienjarig bestaan lde Stichting Cabaretkunst in Ierland. f, bij het eerste lustrum, werd eens een jubileumprijs uitge- Kt en wel aan de schrijfster Annie Schmidt. Jristie's veilt lening Rembrandt terdam Een onlangs ontdek- jkening van Rembrandt wordt [5 november bij Christie's in Am- [dam geveild. De opbrengst van Jekening wordt geschat op twee a ■ton. [Europese eigenaar van de £eke- bracht het werk onlangs ter bij één van de vestigingen [het veilinghuis.'Onderzoek door expert oude tekeningen van "e's Londen wees uit dat het ten echte Rembrandt ging. De ei- r zelf wist dat niet. tekening met een vergelijkbare Jstelling - 'Joseph die de dromen lde bakker en dienaar van de fa- liitlegt - bevindt zich in de collec- u het British Museum in Lon- choven vol t strijkers (hoven De eerste zogenoemde ip Muziek Biennale wordt in er in Eindhoven gehouden, manifestatie heeft als thema itrijkers'. In het kader van de tale heeft ook het Tromp Con- voor de Benelux plaats, waar- 'aaraan 33 jonge professionele deelnemen, mcours en de meeste andere ;ale onderdelen hebben plaats Muziekcentrum Frits Philips, laast zijn er op andere lokaties idhoven lezingen, een tentoon- ig en een uitvoering van het 'De contrabas' van Suskind. ins de biennale heeft ook 'De van de strijkers' plaats. Het is ro project waaraan 150 amateurst- en 50 professionele musici temen. iennale wordt besloten met 'De tvan de strijkers', een kaleidos- iche manifestatie waaraan een t aantal strijk-ensembles en -so- uit binnen- en buitenland neemt. il Verhuijck t Wachterprijs lingen De Anton Wachter- 1992 is gewonnen door de au- Paul Verhuijck voor zijn boek loodpieren'. iderscheiding wordt om de twee toegekend aan een literaire de- Aan de prijs is een bedrag onden van 2000 gulden. Me- w Vestdijk-Van der Hoeve zal 'ijs op 17 oktober in Harlingen iken. n Wachter is een romanfiguur en van de boeken van Simon ''dijk. ape g| il hei 1 ekon ekcfo i hei ■den. e STADSSCHOUWBURG, AMSTERDAM Musical 'Cyrano' naar het toneelstuk 'Cyrano'de Bergerac' van Edmond Rostand. Tekst: Koen van Dijk. Muziek: Ad van Dijk. Regie: Eddy Habbema. Decor: Paul Gallis. Kostuums: Yan Tax. Licht: Reinier Tweebeeke. Muzikale leiding: Alan Evans. Met o.a. Bill van Dijk, Ryan van den Akker, Danny de Munk, Peter De Smet, Edwin de Jongh en Janine Vos. Herhalingen: vanavond t/m 27 september Amsterdam (Schouwburg), 6 t/m 9 oktober Gouda (Schouwburg), 20 oktober t/ m 1 november Scheveningen (Circustheater), 17 december t/m 3 januari Den Haag (Congresgebouw), 12 t/m 15 maart Amsterdam (RAI), 6 t/m 25 april Rotterdam (Luxor), 12 en 13 mei Zoetermeer (Schouwburg), 15 t/m 19 mei Utrecht (Schouwburg) en 21 t/m 25 mei Leiden (Schouwburg). door Renée de Haan De nieuwe musical 'Cyrano' impo neert en maakt een beetje triest: dat we als pubhek zoveel effecten nodig hebben om naar het theater te ko men is zorgwekkend. Dat we in groten getale komen staat echter vast. Want de muzikale be werking van het toneelstuk 'Cyrano de Bergerac' blijkt een waardige op volger van 'Les misérables'. Aan een vergelijking valt niet te ontkomen, te meer daar in alle opzichten wordt voortgebouwd óp dat succes. Veel dezelfde spelers, geen gespro ken teksten, muzikale thema's die terugkeren, rook, vuur, lichteffecten en een Franse oorlogsituatie als ach tergrond. Maar dit keer is het alle maal zelf gemaakt, origineel Hol lands. Waarschijnlijk komt daarom soms de gedachte op dat we naar een in beweging gekomen 'Nachtwacht' kijken. Want hoe groot de inzet van Bill van Dijk en Danny de Munk als min naarsduo ook is, 'Cyrano' blijft een plaatjesboek. Het is sprookjesthea ter voor volwassenen, waarin je je wel of niet onderdompelt, om met een diepe zucht weer over te gaan tot de orde van de dag. Overdaad Het is vooral de overdaad die twee slachtig maakt. Enerzijds getuigt het van een voor ons land ongekende perfectie en een regie die subliem al les en iedereen als over een spoorwe gemplacement heeft geleid. Ander zijds drukt die veelheid een pure be leving weg. Daaraan is Ryan van den Akker hét meest onderhevig. In de nymfachti- ge gewaden waarin ze als aanbeden Roxanne verschijnt, verdwijnt het karakter van deze vrouw. Zelfs zin gen doet ze niet voluit. Pas in het tweede gedeelte - op het slagveld, als er meer geacteerd moet worden - komt ze tot haar recht. Vaart en verve Die onevenwichtigheid kennen Bill van Dijk en Danny de Munk geen se conde. Met de ervaring van 'Les mi sérables' weübn ze onmiddellijk in een andere gevoelslading te. schie ten. Of er nu een balkon naar bene den zoeft dan wel bommen bij hun enkels ontploffen, zij gaan door met vaart en verve. Hun stemmen, die ook nog treffend overeenkomen, gal men, fluisteren; van helder opgeto gen tot gebroken, afscheidszinnen. Tegen sobere achtergronden beroe ren ze wezenlijk. Het is dit duo dat 'Cyrano' draagt en geloofwaardig maakt dat twee man nen zo sprekend en toch verzwijgend kunnen worstelen met de liefde. Bill van Dijk legt in de titelrol een woest heid die voortkomt uit onvrede met zijn uiterlijk. Zijn lange neus vormt echter geen enkele bron van ver maak. Althans niet in de zaal. Eddy Habbema heeft 'Cyrano' namelijk heel serieus genomen. Geen ironie of kleine stijlgrapjes, op een beetje dol len met kloosternonnen na. Terug naar toen Juist die afstand missen we, de Hol landse nuchterheid, die zegt dat wat we zien te mooi is om waar te zijn. Bovendien zijn er in de afgelopen vijftig jaar toch ontwikkelingen in het theater geweest waarvan je iets kunt meenemen. Maar nee, 'Cyrano' is een volledig terug naar toen, naar volksvermaak voor wie al jaren niet meer naar de schouwburg gaat. Of tewel voor al die mensen die over donderd waren door 'Les miséra bles' en nu zo mogelijk nog meer van ongeveer hetzelfde willen krijgen. Met alle respect voor de verbluffend perfecte produktie, rijst dan wel de vraag hoe het hierna verder moet. Hoe producent Joop van den Ende zijn publiek in de toekomst nog rui mer kan verwennen. Want zelfs aan het 'meer, meer, meer' in het the ater zit een grens. En die komt met 'Cyrano' angstig dichtbij. foto Jan Swinkels Bill van Dijk schrijft als Cyrano de liefdesbrieven voor Christian (Danny de Munk). TONEEL ir geld voor -akoestiek hoven Het eerder deze id geopende Muziekcentrum Philips in Eindhoven wil extra de gemeente om een aantal Izakelijk geachte aanpassingen innen realiseren. Volgens direc- Z. Teunissen gaat het om een van 1 miljoen gulden. Ze ver- it dat een deel daarvan bijeenge- htkan worden door sponsors. 'iouw van het Muziekcentrum le een investering van ruim 65 oen gulden, ongeveer twee keer 1 als aanvankelijk werd be- ingebruikname bleek dat de a- iek voor klassieke concerten ekend is. Bij popconcerten echter allerlei voorzienin- worden getroffen om het geluid 'over te laten komen. door Peter Slavenburg Rotterdam Grote contrasten zijn een in het oog springend element van de KunstHAL, het complex van expositiezalen dat eind oktober wordt geopend aan de Rotterdamse Westzeedijk. De verschillende zalen en andere ruimtes zijn respectieve lijk uiterst licht of geheel verduis terd, uitzonderlijk hoog of juist heel laag en de sfeer loopt uiteen van mo dern-industrieel tot bijna-klassiek. De ontwerpers zijn, namens de Offi ce for Metropolitan Architecture (OMA), Rem Koolhaas en zijn uit Ja pan afkomstige assistent, project-ar chitect Fumi Hoshino. Zij stonden onder meer voor de taak een groot hoogte-verschil te overbruggen. De zuidkant van de KunstHAL staat op de Westzeedijk, de achterkant komt uit op het lager gelegen Museum park. Net zoals veel oude dijkhuisjes heeft het complex aan de achterzijde een extra bouwlaag. Met hellingbanen die tegelijk als trap en gang funge ren, wordt het hoogteverschil opge vangen. Eén baan loopt dwars door het gebouw vanuit het Museumpark naar de ingang aan de voorkant. Zo wandelt de bezoeker door de Kunst HAL heen voordat hij de entree pas seert. De baan is openbaar en ver bindt het park met de Westzeedijk. Transparant Overheersende kleuren in het inte rieur zijn wit, zwart en grijs. De ge vels zijn voorzien van verschillende soorten transparant materiaal: glas in diverse kleuren, matglas en zelfs kunststof golfplaat. Daardoor ont staat er een subtiel geheel van licht val in verschillende kleuren en sterktes. Fumi Hoshino: ,,We wilden iedere ruimte een eigen karakter geven, om zo te benadrukken dat er in de KunstHAL altijd diverse exposities tegelijk gaande zijn. Door het draai en van de zon ontstaan er steeds an dere lichteffecten". Naast drie grote zalen, respectieve lijk 650,1000 en 1250 vierkante me ter, zijn er diverse kleine ruimtes die als expositieruimtes dienen. Verder zijn in het gebouw een groot audito rium en een restaurant onderge bracht. Het auditorium kan worden verduisterd en als filmzaal worden gebruikt, het restaurant is zowel vanuit de KunstHAL zelf als van buitenaf te bereiken. De twee ruim tes kunnen ook gezamelijk van de rest van het gebouw worden afge scheiden. Dan zijn er nog diverse gangen en foto Niels van der Hoeven In een van de drie grote zalen van de KunstHAL wordt de laatste hand gelegd aan de elektrische bedrading in de vloer. Eind volgende maand wordt het complex geopend. DOor Wytzia Soetenhorst DE LA MAR, AMSTERDAM 'De thuiskomst' van Harold Pinter in vrije produktie. Vertaling: Barbara van Kooten. Decor: Paul Tames van den Berg. Kostuums: Jacqueline Steijlen. Regie: Tim Luscombe. Met o.a. Rijk de Gooyer, Huub Stapel en Olga Zuiderhoek. Herhalingen: vanavond t/m 10 oktober Amsterdam (Nieuwe De la Mar), 11 en 12 november Den Haag (Schouwburg), 18 t/m 20 november Amstelveen (Cultureel Centrum), 24 en 25 november Rijswijk (Schouwburg), 10 t/m 12 december Leiden (Schouwburg). hoekjes, die al dan niet als expositie ruimte gebruikt kunnen worden. Door toepassing van zowel zachte, ronde als- harde, hoekige vormen, zijn er op verscheidene plaatsen in het gebouw speciale plekken van waaruit de bezoeker een speciaal door- of overzicht van de KunstHAL krijgt. Architect Hoshino: „We reke nen een beetje op de brutale bezoe ker die zelf op onderzoek gaat. Voor wie zelf het initiatief neemt is er heel wat te ontdekken". Merkbaar trots is Hoshino op de be scheiden torenconstructie die boven het dakterras van het KunstHAL uitsteekt. Ook die toren, die verder slechts een een technische functie heeft, is transparant; de zon schijnt er aan alle kanten doorheen en zorgt op ieder moment van de dag voor an dere effecten. Een weer andere kunstgreep is toegepast op het pla fond van de grootste expositiezaal. Vanaf de noordelijke kant gezien lijkt het dak vrijwel geheel doorzich tig, vanaf de andere zijde lijkt het zelfde plafond geheel gesloten. Spectaculair De KunstHAL is een veel opzichten spectaculair gebouw. In de ene gang waant men zich in de steriele sfeer van een futuristisch crematorium, een andere ruimte ademt de dynami sche sfeer van een fabriek. Een gang heeft een roostervloer, zoals in veel fabrieken wordt toegepast, mam die in KunstHAL bijdraagt aan de transparante vorm van het gebouw. De verduisterde expositieruimte, speciaal bedoeld van het ten toon stellen van grafiek, heeft daarente gen een klassieke vloer van blokjes parket. Ook de buitenkant, van het gebouw heeft meerdere gezichten. De gevel aan de Westzeëdijk is hard en zake lijk en doet denken aan een laad- en losplatform. De achterzijde, gren zend aan het park, is grotendeels op getrokken uit geelkleurig Traver tij ns marmer en maakt een heel war me indruk. De expositiezaal die uit kijkt over het Museumpark is voor zien van (niet-dragende) pilar.en die bestaan uit ontschorste boomstam men. De architecten wilden zo de overgang tussen park en gebouw wat verzachten. In dat zelfde kader past een daktuin, die het dak van de grootste hellingbaan vormt. De KunstHAL wordt op 31 oktober geopend met zes exposities. De grootste tentoonstelling heeft als ti tel 'Hofcultuur uit Indonesië'. Aan de hand van ruim 150 kunstvoor werpen wordt een beeld geschetst van meer dan duizend jaar Indonesi sche hofgeschiedenis, waarbij de na druk ligt op de periode tussen de 17de en 20ste eeuw. Komend voorjaar moet ook het Mu seumpark voltooid zijn, evenals het aan het park gelegen Nederlands Ar chitectuurinstituut. Museum Boy- - mans-Van Beuningen is de derde poot aan de culturele driehoek die dan is ontstaan. Een brug over een veld van bloeiende planten voert be zoekers van de KunstHAL naar het midden in het park gelegen Open luchttheater, waar tegen die tijd re gelmatig concerten en theatervoor stellingen bijgewoond kunnen wor den. Met een toneelstuk van Pinter weet je het nooit. Eerdere werken kunnen hopeloos verouderd zijn, terwijl zijn nieuwe verhalen het mysterieuze van de oude stukken missen. 'De thuiskomst' vormt een uitzonde ring. Dit stuk uit 1964-bevat zoveel' ligt van de lach. overleden moeder, die voortdurend wordt opgehemeld, eigenlijk alle maal uitgespookt? Zij was ook een prostuée, want niet voor niets zegt de vader: 'Wij hebben nooit een hoer in,huis gehad, niet meer sinds je moeder is overleden'. Het zijn die kleine woorden, stiltes en verscholen betekenissen die 'De thuiskomst' zo bijzonder maken. Al lemaal zaken die regisseur Tim Lus combe heeft laten liggen. Het stuk mist op die manier elke dramatische betekenis en wordt al snel een oppervlakkige woordenbrij. Hilarisch De belangrijke pauzes in Pinters werk lijken hier momenten waarop de acteurs hun teksten even kwijt zijn. De keiharde confrontaties tus sen de drie zonen worden hilarische ,rmomenten, waarop de zaal dubbel zoveel drama, dat iedere le zing, of elke uitvoering iets nieuws kan onthullen. Kan, maar het hoeft niet. Net zoals een sterbezetting met Rijk de Gooy er, Olga Zuiderhoek en Huub Stapel kennelijk niet automatisch een goe de voorstelling tot gevolg heeft. Want wie denkt dat door deze beken den 'De thuiskomst' in een fantasti sche theateravond resulteert, komt al voor de pauze zeer bedrogen uit. Het gegeven lijkt simpel. Een man komt najaren van afwezigheid terug naar zijn ouderlijk huis. Hij heeft zich in Amerika opgewerkt tot doc tor in de filosofie, is getrouwd en va der van drie zonen. Thuis is er niets veranderd. Daar hokt nog steeds een rotzak van een vader met zijn twee zonen. De één is een gelikte pooier, de ander een mis lukte bokser. Uiteindelijk gaat de geslaagde zoon terug naar Amerika, hij past niet meer in die familie. Hij laat zijn vrouw achter, die zich daar wel thuis voelt. Zij gaat weer terug in haar oude métier: prostitutie. Maar onder dit verhaal schuilen al lerlei machtsverhoudingen. Wie is thuisgekomen en op welk ter rein? Wie heeft de touwtjes in han den, de pooier, de vader of juist de hoer? En wat heeft de inmiddels Het ontluisterende ogenblik wan neer de vader op zijn knieën gaat voor de hoer valt weg in het gegier van het publiek. Geen van de acteurs is geregisseerd door Luscombe. Rijk de Gooyer speelt de bekende mopperaar, Jack Wouterse heeft aan zijn lijf genoeg om de bokser uit te beelden en het gemene toontje van Huub Stapel is ook niet onbekend. Maar een visie? Een idee? Die extra laag in 'De thuiskomst', daar heeft Luscombe helaas niet aan gedacht. Talentenjacht NL Trofee Amsterdam In samenwerking met de Stichting Nederlandse Amu sementsmuziek (Conamus) wordt een Nederlandstalige talentenjacht georganiseerd onder de noemer NL Trofee. Anders dan bij de voorloper van dit evenement, de Jordaan Tro fee, zal het repertoire niet beperkt zijn tot het Amsterdamse. Conamus stelt een geldprijs van 1000 gulden beschikbaar aan de componist/tekst dichter van het beste nieuwe Neder landstalige lied. Verder bestaan de prijzen onder meer uit de opname van een cd-single en een optreden in het NCRV-radioprogramma 'Lunch pakket'. De halve finales worden ge houden van 5 t/m 7 oktober in 'Shorts of Londen' aan het Amster damse Rembrandtplein. De fihale van de NL Trofee vindt plaats op 13 oktober in het Concertgebouw. Kunstwerken langs de A58 Goes Langs het Zeeuwse deel van de A58 wordt volgend jaar zomer een aantal grote kunstwerken geplaatst. De veertien betrokken beeldend kunstenaars exposeren de komende weken in Goes ontwerpen van de ob jecten die ze volgend jaar langs de rijksweg willen plaatsen. Het traject loopt van Rilland tot Vlissingen. De expositie van de ontwerpen vindt van 12 september tot en met 17 okto ber plaats in het voormalige belas tingkantoor aan de Joachimkade in Goes. De deelnemende kunstenaars' zijn Paul Bartels, Eveline van Duyl, Peter Terhorst, Gertjan Evenhuis, Paul en Menno de Nooijer, Fedde van der Velde, Wim Bakker, Ronald van Dokkum, Ineke Otte en George Schade uit Zeeland, Jeroen Stolt uit Lelystad en Anne Boons en Mare de Roover uit België. TOP 40 Bobby Brown POP voor riks terdam Het Cineac-theater 'ii msterdam is een 'riks-bioscoop' arden. Zeven dagen per week, 11.00 tot 23.00, kan men er voor d rijksdaalder binnenlopen tijdens doorlopende voorstelling, tmee is voor deze bioscoop in fei- vroegere hoedanigheid van de :-theaters hersteld, alleen telt programma nu uitsluitend een ilfilm. Ook reclame zal niet wor- vertoond. Het gaat om de Top van vorig jaar. PAARD, DEN HAAG Richard Thompson (gitaar, zang). Herhalingen: o.m. morgen Rotterdam (Popular), 20 september Haarlem (Patronaat) en 25 september Utrecht (Tivoli). door Erik Quint Richard Thompson vroeg zich gis teravond af of hij in Engelse ponden betaald zou worden en zette vervol gens een liedje in dat zich afspeelde in een tijd dat het nog goed ging met Engeland. '1952 Vincent Black Lightning' was de titel van die song, over de gelijknamige motor die in de weg stond bij een ontluikende liefde in de jaren vijftig. De populariteit van de Engelse zanger en gitarist, één van de aartsvaders van de Britse folkrock, wakkerde vorig jaar weer aan met het verschijnen van zijn cd 'Rumor and sighs'. Gisteravond speelde hij in het Paard zijn tweede concert van een lange reeks die hem tot begin oktober in Nederland zal houden. Richard Thompson (43) is eigenlijk nooit weggeweest. Sinds hij in 1971 de invloedrijke folkrock- groep Fairport Convention verliet, heeft hij geen zwak album afgele verd. Eerst als duo met zijn toenma lige vrouw Linda (o.a. de klassieke lp 'I want to see the bright lights to night') en later als solist, heeft hij zich echter nooit van de cultstatus weten te ontdoen. Maar Thompson is een vakman. Lang voordat Mark Knopfler een Naam was, stond Thompson al bekend als een begaafd gitaarstilist. Gisteravond gaf hij met 'Two left feet' weer een staaltje van zijn briljante 'finger picking'-tech niek weg. As zanger is hij meesle pend met een krachtig timbre dat aan John Cale doet denken. Zijn liedjes zijn sterk verhalend, niet zel den met een allegorische betekenis. Ze worden veelal bevolkt door rand figuren zoals hoeren, alcoholisten, criminêlen en gekken. Zo handelt het indringende 'I feel so good' over een jonge psychopaat die bruisend van de negatieve energie iemands hart wil stelen. Thompsons liedjes gaan vaak over de zelfkant van het leven en zijn mu ziek ligt direct in het verlengde van de traditionele Engelse folkballads, hoewel Bob Dylan, Chuck Berry en blues ook tot zijn invloeden behoren. De veel met de zaal pratende, goed geluimde vakman bracht piet enkel songs van zijn recente cd, maar wist ook te boeien met oudere stukken zoals 'Shoot out the lights'. Enkel met een akoestische gitaar, zijn lied jes en een goed humeur hield Thompson de aandacht vast. Dat is knap in een tijdperk waarin de 'spe cial effects' de dienst uitmaken. Anita Meijer 17 september 1992 1( 1)It's my life - Dr. Alban 2 3)How do you do - Roxette 3 6)My destiny - Lionel Richie 4 4)Wishing on a star - The Cover Girls 5 8)The magic friend - 2 Unlimited 6 2)Barcelona - F. Mercury/M. Caballe 7 (23) Too much love will kill you Brian May 8(11)Humpin' round Bobby Brown 9 5)Can't take my e^es... - Gerard Joling/Tatjana 10 (18)Sweat (a la la la long- Inner Circle 11 9)An't no doubt - Jimmy Nail 12 (.12 Jump around - House of Pain 13(17)A deeper love - Clivilles Cole 14(19)vChe Sara - BZN 15(15)Don't chain my heart-Toto 16 7)I'll be there - Mariah Carey 17 (10)Amigospara- Jose Carreras/S. Brightman 18 (34November rain - Guns 'N Roses 19(14)It's probably me - Sting Eric Clapton 20 (13)Steppin' out tonight - Beckie Bell 21 (22)Real cool world - DavidBowie 22 (38)Heading for a fall - Vaya con Dios 23 (--) Jaip - Michael Jackson 24 (21)Mr. Loverman - Shabba Ranks 25 (--> Don't you want me-Felix 26 (--) Sad but true - Metallica 27 (33)Dildo - Interactive 28 (--) Totdat ik jou zag - André van Duin 29 (24)Motorcycle - Manic Street Preachers 30(37)Didi - Khaled 31 (25)Just another day - Jon Secada 32 (--) Woenderbaar - Normaal 33 (20)Those simple../Daydream - Right Said Fred 34 (36)Zeg 'ns meisje - Ane Jansen 35 (--) What's in a word - The Christians 36 (28)Knockin' on heaven's door - Guns 'N Roses 37 (16)Poing- Rotterdam Termination Source (--) Music music (this why)-Anita Meijer 39 (35)Have a nice day - 2 The Core 40 (40) Kamperen bij de boer - Mannenkoor Karrespoor Alarmschijf: Baker street - Undercover Samenstelling: Stichting Nederlandse Top 40.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17