'Western is nooit dood geweest' Cultuur/C2 De lach van Friedrich Nietzsche Actueel/C3 Galerie/C4 Ooit was Clint Eastwood een nieuw prototype: de zwijgende held, met de dichtgeknepen ogen en de cigarillo tussen de lippen. BOB GELDOF EN DE MUZIEK NA DE CHARITAS/PAGINA C2 IJBALKON M.rjacques Geluk vfli het schaars verlichte jazzcafé ine); n Joop van den Ende's tv- RVE 'hek zitten vijftien mensen, i 1-] der aan een eigen tafeltje, met roe arop een blommetje, een bakje 31 otjes en een naambordje. Het *S.( n journalisten. ns4 ieen half uurtje wachten, ^u.i( ffieslurpen en giechelen maakt i ongeveer even groot clubje risd* ®'ree'me^ zoehende blik. Het .4. [t wel een sessie vanwege r i'-2 itactad verten ties. Maar zie: het il i-i n de sterren uit 'Goede tijden, laas chte tijden', die na een dag lang inda nemen, een avondje verplicht ;lsh( jt de pers moeten praten. Dan is nsd< ereen er in één keer vanaf. Als §,m' 1 ieder het tafeltje met 'zijn' rnalist heeft bereikt, is er ■evast die vragende blik van: ben het nou? Meteen daarna is in de en de goed- of afkeuring te lezen, lar er is contact en de E yersatie kan beginnen, precies een half uur slaat L's persvoorlichter Harry rerens op een soort gong, arna de stoelendans opnieuw [int. ,,Ik heb het twee jaar lang nnen vermijden, maar nu zit ik lelijk bij Story aan tafel", roept ■j tonie Kamerling (Peter Kelder) tduidelijke tegenzin.Maar ja, mijn contract staat dat ik dit et doen". cosmi yeer gaat de gong en het ritueel ndags [int opnieuw. Tot viermaal toe. ons tafeltje nemen itereenvolgens Bruni Heinke, tonie Kamerling, Isa Hoes en VE nout Oerlemans plaats. Op de ste na allen gretige leerlingen Neêrlands enige echte elijkse toneelschool. Bruni ,tigt intussen een bruin broodje oor de lijn"),terwijl Antonie en een half bord lasagne naar ap 0 nen werken. Dat geeft niet, benir het gaat wel van de irviewtijd af. lenk dat we met z'n allen, van iuw tot Story, van Top 10 gazine tot het Algemeen *blad en van Weekend tot de igsche Courant, in de val open zijn. OlgaMadsen, die een lerlands collectief gaat leiden voortaan zelf de afleveringen 11 rijft, heeft alles laten opnemen. Wjl er een aflevering van 'Goede en, slechte tijden' die er in twee opstaat. TVENSTER ïen vensters luikend kijken ider inzicht lichtloos der doorzicht jd gebroken open gesloten igrendeld met gat (God zij geloofd) - ïtig ademen Telijk sneeuw woekering ronder afval der rijrichting - der skelet iden zonder band verbonden valste muren zak voor afval irals ik val. kVos istiek leider lelgroep De Appel Cultuur LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 Meer dan dertig jaar nadat hij als Rowdy Yates in de tv-serie 'Rawhide' rondreed, is filmster Clint Eastwood weer terug in het zadel. Maar nu met een donkere, pijnlijke 'western', die dynamiet legt onder het klassieke genre waar kogels floten maar niet schaadden: 'Unforgiven'. c door Bert Jansma lint Eastwood strekt z'n lange benen met zwaar gezondheids schoeisel onder de ho teltafel door en hangt achterover op de bank. Uiterst relaxed, nadat hij een dag lang van de ene naar de an dere kamer in een Pa rijs' hotel is geweest om er voor diverse tv-camera's zijn verhaal te houden. Is iedereen verbaasd dat hij weer in het zadel gekropen is van een filmgenre dat al doodverklaard was? Ach kom. „Hollywood zit barstensvol experts die ontzettend veel weten over heel weinig. Ze verklaren genre's dood, roepen trends uit omdat ze iets moeten doen om hun salaris waar te maken. De wes tern is nooit dood geweest en er zijn geen trends in de filmindustrie. Je maakt een Film die het publiek wil zien, maar dat zegt niet dat nog een keer van hetzelfde wéér werkt". De inmiddels 62-jarige Eastwood is geen man die zich vaak in Europa aan de pers vertoonde. Bij zijn laatste be zoek aan Cannes (voor zijn film 'Pale ri- der') verschool hij zich meestentijds. Hij wil de confrontatie nu weer aan, omdat hij een film regisseerde die opeens door voor- en tegenstanders van zijn werk gelijkelijk geloofd wordt. Eji western waarin hij een oude, solitaire 'bountyhunter' speelt, die nog één keer de wapens opneemt om een tweetal door de wet verschoonde schurken neer te schieten. Een gerimpelde versie van de 'Man with no name die Eastwood speelde in de spaghetti-westerns van Sergio Leo ne. Een verweerde uitgave van de een- mansvigilante die wraak nam in misda dig Amerika in zijn latere films. In zijn rol van de drankzuchtige, gedesillu- sionneerde William Munney doet doden pijn. Hij gaat met tegenzin de weg dei- wrake, er zit geen glans meer op zijn ge weer, geweld is een menselijke conditie geworden die nog meer geweld oproept. Een 'western to end all westerns'. Het lijkt een commentaar op al die harde Eastwood-films van ervoor. Op de dode lijke knallen waarmee hij terroristen neerlegde met de tekst 'Make my day, yoii punk'. GEEN BOETE „Als je bedoelt dat ik boete doe voor die films, nee", lacht Eastwood. „Maar films zijn veranderd, en ik ben veran derd. Misschien is het een commentaar. Misschien. Het is in elk geval een ver haal dat andere aspecten toont van die western. Een morele vertelling die laat zien hoe pijnlijk het is iemand dood te schieten. Een film waarin het lang on duidelijk is wie de helden zijn. De 'Sco- field kid', een jonge jongen die zo graag de held wil uithangen, is kapot na het eerste dodelijke schot dat hij gelost heeft. Zijn leven is voor altijd veran derd, hij raakt dat nooit meer kwijt". „Ook de man die het recht vertegen woordigt in mijn film (Gene Hackman), Eastwood als de drankzuchtige, gedesillusioneerde William Munney in 'Unforgiven'. overdrijft de gewelddadigheid in z'n op treden. Hij wil een voorbeeld geven, maar de manier waarop is sadistisch. Het is een donkere film, ja. Omdat hij de gevolgen van geweld laat zien. Hij speelt in 1880, maar het is geldig voor vandaag net zoals het voor duizend jaar geleden gold". I FASCISTOÏDE De manier waarop Hackman in East woods film een legendarische Engelse western-held (Richard Harris als En glish Bobin elkaar schopt, doet denken aan de manier waarop de politie van Los Angeles Rodney King molesteerde. Filmcommentatoren over de hele we reld waren verbaasd omdat Eastwood zich mét het meermalen door hem ge speelde 'Dirty Harry'-karakter het odi um van fascistoïde op zijn nek gehaald had. Eastwood blijft rustig als dat woord valt. „Mensen maken zo vaak de oude vergissing: een acteur die Hitier speelt, hoeft toch niet goed te vinden wat Hit- Ier gedaan heeft? De films die ik ge maakt heb, gingen van een verhaalsitu atie uit die zei: Wat als? Wat als er een moordenaar vrij rondloopt die niet ge pakt wordt? Wat als iemand wraak neemt? Dat wil niet zeggen, datje dat goedkeurt. Zoals Hitchcock altijd zei: 'It's only a movie'. Films willen gewoon verhalen vertellen. Ze lossen geen hart ziektes op, lossen geen kanker op, ge ven geen antwoord voor aids". In de hotelkamer zit ook een Zwitserse journalist die Eastwood met door emo ties verstikte stem vertelt dat films als 'Bronco Billy', en 'Honky tonk man' zijn leven zin gegeven hebben. Bijna snotterend overhandigt hij Eastwood een grote doos handgemaakte Nicara guaanse sigaren. Het gezelschapje valt stil bij het wat pijnlijke tafreeltje. East wood ook. Hij lijkt niet helemaal te we ten wat hij er mee aan moet, opent de doos, zegt 'beautiful', maar vertelt niet dat hij is opgehouden met roken. „Ach, films zijn een stuk amüsement, waar van je hoopt dat het publiek er plezier aan beleeft, datje het even weg kan la ten wegvluchten en als het onderweg nog iets meepikt is dat mooi meegeno men". SPAGHETTI-WESTERN Eastwood is vergezeld van vrouwelijke hoofdrolspeelster Frances Fisher, ook privé zijn partner. Nee, geen Holly- wood-nepotisme. „Ik heb haar gekozen omdat ze een goede actrice is. We heb ben pas tijdens het filmen een relatie gekregen". Er lopen meer dingen door elkaar in Eastwoods film. Hij begon met wes terns: Rowdy Yates in de tv-serie 'Raw hide'. Epn jonge contract-acteur bij Universal Pictures die graag in speel films wilde. Hij'kreeg er slechts knulli ge bijrolletjes. Hij nam de gok, trok naar Italië waar hij met de nog onbe kende Sergio Leone 'Voor een handvol dollars' maakte. De 'spaghetti-western' was geboren en Eastwood werd de zwij gende held met de dichtgeknepen ogen en de cigarillo tussen de lippen: een nieuw prototype. En had Hollywóod overtuigd dat ze hem voortaan maar in de hoofdrokmoesten zetten. Nu hij op z'n 62ste terug is in het zadel van die western, krijgt 'Unforgiven' iets van een testament. Een laatste wes tern. „Ik weet 't niet", aarzelt East wood. „Je moet nooit nooit zeggen. Als iemand ooit bewust een laatste film maakt, dan is dit natuurlijk een ideale laatste western. Omdat hij alles weer geeft wat ik op dit moment over het genre voel". DON EN SERGIO Helemaal aan het slot van zijn film, laat regisseur Eastwood twee namen over het doek gaan: Don en Sergio. Zijn be dankje aan de regisseurs Don Siegel en Sergio Leone. Leone de man die hem op het paard hielp in Italië. Don Siegel, de rebelse Holly wood-regisseur met wie hij een hele serie films maakte, waaron der de eerste 'Dirty Harry'. Eastwood: „Beiden hebben een grote invloed op mij en mijn carrière gehad. Ze zijn allebei pas overleden. Ik wilde 'Unforgiven' met hen delen. En ik heb het gevoel dat zij die film ook zouden hebben willen maken. Vooral Don". Clint Eastwood, die zijn eigen produ- foto Warner Bros. cent is met zijn Malpaso Company, had het script voor 'Unforgiven' al tien jaar in huis. Eerst had Francis Coppola er een optie op. Maar diens studio raakte in fianciële moeilijkheden en Eastwood kreeg het in handen: „Ik vond het met een een juweel van een verhaal. Maar ik vond mezelf te jong voor die rol. Ik moest wat ouder worden, wat verweer der door de tijd. Ik moest erin groeien". BURGEMEESTER Clint Eastwood is een carrière lang mensen blijven verrassen. Toen hij opeens burgemeester van zijn woon plaats Carmel werd, dacht iedereen dat hij een politieke carrière ambieerde. Ronald Reagan nummer twee. Een rechtse rakker. „Ik ben voor de gebruikelijke tijd van twee jaar burgemeester geweest. Ge woon, omdat er werk te doen was. Ik ben geen politiek figuur. Geen van bei de presidentskandidaten van nu heeft mijn voorkeur. Ik vind die hele presi dentscampagne een onzettende verspil ling van tijd, energie en geld. Er zou een president gekozen moeten worden voor een termijn van zes jaar. Herverkiezing niet mogelijk: 'Let him do his job'. En daarmee basta". eindredactie frans haffel vormgeving GlEL van de kop

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15