Steven Rooks mag naar Spanje Speedway-kampioen herstelt familie-traditie Sport 15 Junioren pakken medailles bij WK Laatbloeier schakelt Wibier uit Leidse Courant vrijdag 18 september 1992 nde jiMaradona is [achten zat Diego Maradona is Lhten op duidelijkheid n toekomst zat. De Ar- findt dat hij te lang aan je wordt gehouden. Hij ■de morgen naar huis te en te stoppen met voet- let gaat allemaal zo TijDaar blijf ik niet op "(n", aldus de 31-jarige )na, die al sinds vorige terdag in Sevilla in een t, De bazen van AS Na- pc Seville hebben afge- elkaar maandag in Zü- reffen om te praten over na's transfer van Italië anje. ndeling fans Hongaren iva/Boedapest De rse voetbalclub Ferenc- ichakelt de Europese iond (UEFA) in naar ng van de behandeling Hongaarse fans bij de topwedstrijd tegen Slo- atislava. Ferencvaros woensdag de eerste d in de eerste ronde waarbij Hongaarse ers tijdens de wedstrijd ri Slowaakse politie-een- jt gummiknuppels wer- rerkt zonder dat er vol- clubleiding enige aan- oe was. De fans van Fe- js werden bij het betre- het stadion al bestookt is. Volgens het ilowaakse persbureau erden 60 supporters uden. Eei 1 i enfonds Go Eagles Het bestuur van ad Eagles in Deventer 2 edupeerden van de rel- o Ahead Eagles - Feye- inancieel tegemoetko- een 'rampenfonds' te Na de wedstrijd van rokken supporters van L S L' ïtge,Bl rd in de omgeving van V lion de Adelaarshorst or van vernieling. Er 1 veel materiële schade en tiental auto's werd waaronder die van rd-speler John de Wolf. ite gedupeerden zijn in imen geraakt omdat de de schade niet jhuiz ekuur en var ezoek patiër jloorsel op aar winst Spasski heeft oblemen fan De tiende partij 13 qq haaktweekamp tussen ikaan Bobby Fischer en sman Boris Spasski is na tien zetten ge- Spasski klaagde over rmin blemen. De partij erlenu orgen overgespeeld. Fi- dt de tweekamp met 4- i voelde zich al enkele 5ikba^iet goed. Hij verloor oprij. «Ikans voor of Smits ssex Constant Smits krijgt zijn revanche: De Brabant- e dien heeft zich in East Sus- aatst voor het kwalifi- •nooi van de Europese Montpellier. Vorig jaar daar op de laatste dag alificeerd, omdat hij tij- laatste ronde zou heb- Kinde audeerd met zijn balpo- agwefij kreeg daarna een g van drie maanden, in Waesberghe eindigde Sussex met ronden van op de vierde plaats. r's van ^er Velde, Rolf John Woof kunnen Bovendien plaatsen eerste twee van de Ne- Begeldranglijst. a r wint rit :c|komstronde iteau De nationale stensfij van Piet Kuijs laat in de inde van de Toekomst er in Nederland nog eloftevolle wielrenners en. Erik Dekker zege- ifdepsteren in de korte och- Bart Voskamp miste iren later de overwin- de individuele tijdrit kilometer op één secon- ^Ki" 'ranse Pr°f Frangois Si- leuters s Nederlandse ama- iab1 te snel af. In het alge- ifsfklassement staat Vos- et nog een etappe derde iconden van de Franse irïervé Garel. De lucht klaarde gisteravond op voor Steven Rooks. Hij kan toch met Jan Gishers naar het Spaanse Festina. Hij doet dat, omdat de rustige Brabander hem beter ligt dan de nerveuze Noordhollander Peter Post en de cynische Zeeuw Jan Raas. doorGuidoBindels Warmenhuizen Het besluit van Steven Rooks stond al eerder vast. Zelfs al waren Jan Raas en Jan Gisbers er gister avond laat niet uitgekomen, zelfs al had Raas hem namens WordPerfect vijftigduizend gul den meer geboden dan Gisbers hem namens Festina kon bie den, dan nóg was hij naar Span je vertrokken. Desnoods via een rechtszaak. „Raas had dan weliswaar een optie op me, maar in principe stelde dat weinig voor. Als een renner niet wil blijven, dan heeft het toch geen nut meer om ten koste van alles te probe ren hem te houden. Of er moes ten zulke gigantische bedragen op tafel komen dat ik mij nog eens achter de oren ging krab ben, maar daar geloofde ik geen momentin". Rooks wilde zo dolgraag terug keren naar Jan Gisbers omdat, zo laat hij doorschemeren, de kalme Brabander hem beter ligt dan de Peter Post en Jan Raas. Overigens toucheert Rooks bij zijn nieuwe werkge ver minder geld dan hij de afge lopen twee jaar van Buckler ontving. Hij vindt dat logisch gezien de dalende prestatiecur ve en de saneringen in het prof peloton. Bij Jan Gisbers heeft Steven Rooks in de elf jaar dat hij prof wielrenner is, zijn beste presta ties geleverd, waaronder de bol letjestrui en de tweede plaats in het eindklassement van de Tour. En dat schept een band. Wat Rooks vooral in Gisbers trekt, is {hens rust. „Voor Post en Raas telt élke wedstrijd. Als het seizoen begint en ze zien datje niet goed rijdt, worden ze al zenuwachtig. Gisbers heeft dat niet, die blijft altijd kalm en geeft je daardoor zelfvertrou wen". Ervaring „Als het slecht gaat weet ik dat zelf ook wel. Ik ben niet het type, dat in zulke gevallen een schop onder z'n kont nodig heeft. Ik heb ervaring genoeg. Bovendien heb ik bewezen dat Steven Rooks hoorde gisteravond dat Jan Raas de blokkade heeft opgeheven. Daardoor kan de Noordhollander aan een nieuw Spaanse avontuur beginnen. op de momenten dat het echt moest, ik er meestal ook stond". Wat Rooks de laatste tijd vooral irriteerde, waren de bekende, met cynisme door spekte uitspraken van Jan Raas. Niet dat die altijd ten on rechte waren, maar Rooks kon er niet tegen dat Raas zijn ren ners altijd op het matje riep waar de collega's bij waren. „Ik heb hem een paar keer ge zegd dat het beter was als hij zo iets onder vier ogen deed, dat het dan ook beter op zo'n cou reur zou overkomen. Maar Raas trok zich daar helemaal niets van aan". Overigens wil Rooks best toege ven dat hij zelf ook niet de ge makkelijkste is. „Het zal wel met mijn Friese bloed te maken hebben, ik ben inderdaad een stijfkop. Eigenwijs ben ik eigen lijk altijd geweest en zo'n ploeg leider heeft het natuurlijk ook niet gemakkelijk. De één moet zo aangepakt worden, de ander juist weer heel anders. Daarom bedoel ik er verder niets mee als ik zeg dat ik mij bij Gisbers het beste thuis voel". Die overstap naar Gisbers is, nu Raas daarvoor eindelijk het licht op groen heeft gezet, nog slechts een formaliteit. Van daag en morgen hoopt de zaak waarnemer van Rooks, huis vriend Gerard van der Oord, één en ander af te ronden. In het contract zal dan worden op genomen, dat Rooks niet de Ronde van Spanje hoeft te rij den. De 32-jarige coureur wil zijn seizoen volgend jaar im mers anders gaan indelen. De eendagswedstrijden worden weer zijn hoofddoel. Teveel „Twee grote Ronden in één jaar zijn te veel voor me. Dat hebben de afgelopen jaren wel duidelijk gemaakt. Ik wil ook niet meer alles op de Tour gooien, want ei genlijk ligt m'n specialisme toch in de klassiekers. Ik ga he lemaal toeleven naar het voor jaar. Dan wil ik er meteen staan. Daarna wil ik rust ne men en me op de Tour concen treren. Ik heb dat in 1988 eri 1989 ook zo gedaan en achteraf zeg ik dat dat het beste is beval len. Bovendien is mijn loopbaan begonnen met de klassiekerze- ge in 1983 in Luik-Bastenaken- Luik. Als ik terugkijk, denk ik toch dat in dat soort wedstrij den mijn kracht ligt". De komende twee jaar gaat Rooks derhalve terug naar de basis. Het moeten twee seizoe nen worden, waarin hij nog een keer wil laten zien dat hij nog niet is afgeschreven. „Velen hebben dat al gedaan, er is heel wat kritiek op mij geleverd. Soms terecht, soms niet. Wel licht komt dat ook, omdat ik geen echt winnaarstype ben. Ik ben geen man die, om iets te be reiken, als het ware zijn stuur in tweeën trekt". „In enkele wedstrijden had in derdaad meer gezeten dan er is uitgekomen, maar ik ben ook maar een mens. En ik vind dat ik serieus genoeg met mijn sport bezig ben. Als het niet loopt zoals het zou moeten lo pen, zit ik daar zelf óók mee. Dan hoeft me dat niet ten over staan van de hele ploeg onder de neus gewreven te worden. Jan Gisbers is iemand die dat begrijpt. Bovendien ben ik aan een nieuwe uitdaging toe". Avontuur Bang dat hij zich met zijn over gang naar Spanje in een heikel financieel avontuur stort, is Steven Rooks niet. Ook het feit dat Jan Gisbers alle onderhan delingen heeft gevoerd met ma nager Moreno en eigenlijk al leen Jean-Paul van Poppel een handtekening heeft onder een overeenkomst met de Grote Baas zelf, Festina-eigenaar Ro driguez, schrikt hem niet af. 15.00 jnhuis' 18.30 000 Leontien van ,rc voert een schrikbe- di t in de Ronde van de EG. 11 kelse wielrenster reed hft in de lastige bergrit ola 2000 het volledige op grote afstand en Kills beloning de leiders- jg 2,23bezit. De eindzege in de ormatjjg editie van de etappe- er0Pva omt voor de Brabantse In het algemeen klas- heeft Van Moorsel op Vijver een voordelige van 1 minuut en 27 se- doorGijsbert Spierenburg Den Haag Het kon niet uit blijven, ééns moest het er na tuurlijk van komen. Opnieuw een Steman in de lauwerkrans. Zoals het hoort. Afgelopen zondag werd Rob Steman Nederlands kampioen speedway en daarmee herstelde deze 26-jarige telg uit een roem rucht Haags geslacht een mooie familietraditie. Met zijn magni fieke triomf in het opstuivende grint van de sintelbaan in het Zuiddrentse Veenoord trad de ras-speedwayrider definitief in de sporen van zijn illustere voorgangers, vader Henk_ se nior en halfbroer Henk junior. Op zijn in glitter gespoten halve liter zonder rem brak Rubberen Robbie de moordende concur rentie van titelverdediger René Elzinga uit Zenderen en zijn eeuwige concurrent Ron Koppe uit Voorburg door vier van de vijf heats op zijn naam te schrij ven. Hij regeerde in de stijl die zijn voorgangers zo heeft ge kenmerkt. „Ik voelde me beter dan de an deren. Mentaal was ik beter ge prepareerd. Of ik over beter materiaal beschikte, weet ik niet, ik ben gewoon altijd zeker van mijn zaak. Als het erop aan komt, durf ik risico's te nemen. Maar alleen als de tijd er rijp voor is. Verstand op nul en al leen maar gas geven is er niet bij. Als je nagaat dat ik het baanrecord van Jens-Henry Nielsen met niet minder dan twee seconden brak, kun je je voorstellen hoeveel ik van die wedstrijd heb genoten". Overgave Eenmaal op het erepodium, in de lauwerkrans, ontving Rob bie Steman de befaamde Phil Bishop Trophy, genoemd naar de legendarische Engelse speedwayrider. Alsmede een goede tijding uit het vijandelij ke kamp: de definitieve overga ve van zijn één jaar oudere aartsrivaal Koppe. De ontgooc helde nummer twee van het kampioenschap kondigde na de valpartij, die hem kansloos had FOTO THEOBÖHMERS Speedway-kampioen Rob Steman met de afgelopen weekeinde veroverde Phil Bishop Trophy op het hoofd. gemaakt, ohmiddellijk zijn af scheid aan. In een grijs verleden leverden de Stemannen en de Koppes in de wolken van de sintels verbe ten en heroïsche duels uit. Tweevoudig Nederlands kam pioen Henk Steman senior met in zijn kielzog Henk junior enerzijds, de vliegende Voor- burgse huisschilder Frits Kop pe, lid van de beruchte Amster damse Tijgers, en zijn onweer staanbare zoon Ron aan de an dere kant. Het waren gedenk waardige dagen, waarin de mo toren van de matadoren rauw en niemand ontziend gromden en de vetes soms zo hoog oplie pen dat er werd gedreigd traan gasgranaten in het renners kwartier te gooien en men el kaar op zeker ogenblik zelfs met messen en schroevedraai- ers naar het leven stond. Niets kon de cracks er in die da gen van weerhouden op de mo tor te klimmen. Na een onge lukje op de Rijswijkse speed- waybaan met vijf gebroken tenen en een geknakt midden voetsbeentje hakte Tijger Frits op zeker ogenblik resoluut de knoop door. „Nu is het genoeg geweest. Ik stop. Met een eigen schildersbedrijf is deze sport niet meer te combineren", sprak de ijzeren held met gebro ken stem. Het gips was evenwel nog niet verwijderd of de Taaie Tijger kroop weer op zijn race monster. Verven kon hij altijd nog. Eerzucht Henk Steman senior, vorig jaar op 71-jarige leeftijd overleden, dreef op zijn eerzucht en onver zettelijkheid. Als lid van de be roemde Windmills maakte hij ooit furore in Engeland, Zuid- Afrika en natuurlijk ook op de banen in eigen land. In 1949 won hij in het Olympisch sta dion van Amsterdam voor 62.000 toeschouwers de Gou den Helm. „Van ons drieën was vader was echt de beste", zegt Robbie zacht. „Die wilde winnen, on der alle omstandigheden. Hij was een echte vuurvreter. Met een als junior stimuleerde hij mij al op een Jawa tweeklep- per/500 cc te klimmen, op dat zware ding. Hij sleutelde altijd aan mijn motoren. Ik vind het jammer dat hij mijn kampioen schap niet meer heeft mogen meemaken. Vorig jaar in Blij- ham, waar ik derde werd, was hij er nog. Althans, thuis, ach ter de schermen, hij volgde de wedstrijd via teletekst". „Vader heeft alles gereden, speedway, zijspan, cross en la ter zelfs nog op'de weg. De 'weg' is veel populairder, er valt ook meer in te verdienen, maar mijn sport is het niet. Mijn hart ligt bij het speedway. Speedway is de minst gevaarlijke tak van de motorsport. Het is mijn ze vende seizoen nu. Ik heb alleen mijn linker schouder ge scheurd, een keer eèn hersen schudding opgelopen en in de loop der jaren hier en daar wat gekneusd. Meer niet". Speedway leidt in Nederland thans een zieltogend bestaan. Deze eens zo populaire tak van de motorsport is verschrikke lijk op z'n retour. Met zijn aan gekondigd afscheid heeft Ron Koppe het aantal speedwayri- ders in Nederland en passant tot 34 gereduceerd. Rob Ste man: „En daarvan behoren er nota bene nog maar vier a vijf tot de top". Waar zijn de dagen gebleven dat, in de jaren vijftig en zestig, het Feyenoord-stadion in Rot terdam met 40.000 zich hee^ schreeuwende toeschouwers wekelijks uitpuilde en in het Olympisch stadion in Amster dam maar ook in het Prinses Irene-sportpark in Rijswijk tij dens de manches duizenden op de tribunes meedeinden. „Rijs wijk heb ik nog meegemaakt, ik heb er mijn eerste Nederlands kampioenschap gereden. Zes tien was ik toen. Die baan is nu weg, om plaats te maken voor het CBR-bureau". De tijden van vroeger zullen niet meer herleven. Bij gebrek aan publieke belangstelling, bij gebrek aan banen. Nederland telt er nog drie: in Veenoord, in Amsterdam-Sloterdijk en in Blijham. Van armoede trekt Rob Steman er in zijn busje zo nu en dan maar op uit, de we reld rond. Laatst was hij nog in Rovno, in de Oekraïne. Ervaring „Ik ben blij dat ik in het buiten land terecht kan. Een race voor 40.000 toeschouwers is een on gelooflijke ervaring. Het is ten minste wat anders dan in Ne derland. Met duizend vijftien honderd man op de tribunes houdt het hier wel zo ongeveer op". „Stilletjes hoop ik dat de goede jaren terugkomen. Natuurlijk ga ik door. Ik geef niet op. Wat dat betreft ben ik precies mijn vader. Ik wil nog wel een paar keer Nederlands kampioen worden. Met zo'n kampioen schap komen er links en rechts ook aardig wat premies binnen en dat is mooi. Het is heel mooi als je met deze sport soms quit te kunt spelen". „Gisbers weet best wel wat hij doet. En mijn zaakwaarnemer ook. Toen er geruchten waren dat Sean Kelly bij Festina zijn geld nog niet had gekregen, heb ik hem meteen gebeld. Hij stel de me gerust, zei dat alles uit stekend geregeld was. Als je er een goede accountant bij haalt, als je het via een bv regelt en als jè een bankgarantie krijgt, kan er eigenlijk weinig mis gaan". Dezelfde „Ik regel mijn contracten al ja ren op dezelfde manier en tot nu toe is er niets mis gegaan. Daarom zei ik ook dat het Raas niet zou lukken om mij tegen mijn zin te houden. Hij had geen contract met de man Ste ven Rooks, maar met de bv van Steven Rooks en ach, overal zou wel een mouw aan te passen zijn geweest. Gelukkig heeft het niet zo ver hoeven komen, want tja, zo ga je natuurlijk lie ver niet uit elkaar". ATLETIEK Seoel De strijd om de wereld titels atletiek voor junioren heeft voor Nederland een zil veren en een bronzen medaille opgeleverd. Jacqueline Poel man werd op de 100 meter tweede. Tienkamper Remco van Veldhuizen veroverde brons. Poelman verbeterde in de Zuid- koreaanse hoofdstad bovendien voor de tweede maal het Neder landse jeugdrecord: ze kwam tot 11.44 seconden. In de kwart finales liep zij woensdag reeds 11.45 seconden. De winst ging naar de Jamaicaanse Nicole Mitchell (11.30). De in Leek woonachtige Poel man sneuvelde vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in de halve finale. Die ervaring, alsmede haar start op de 4 x 100 meter tijdens de Olympischë Spelen in Barcelona, hebben de Groningse veel internationale ervaring bezorgd, die haar in de Zuidkoreaanse hoofdstad goed van pas kwam. Daardoor kon ook de slechte start in de finale, nadat zij in de halve eindstrijd met 11,61 seconden eerste was geworden, haar niet verontrus ten. Poelman was als achtste op de wereldranglijst naar Seoel De 19-jarige Remco van Veld huizen leverde een voortreffe lijke prestatie. De Apeldoorner, een pupil van trainer Ton Eij- kenboom, stond zesde op de we reldranglijst. Hij won op de tienkamp drie onderdelen: het kogelstoten 13,87 m), de 400 m (49,60) en 1500 m (4.13,62). Zijn score van Seoel was overi gens de hoogste, die hij ooit heeft behaald. Van Veldhuizens clubgenoot en trainingsmakker Ferry Zijl eindigde met 7050 punten als tiende. TENNIS Hoorn De weinige subtop pers, die zich bij het NK tennis in Hoorn meldden, voelden bij voorbaat de hete adem van de hongerige meute in de nek. Hun mikpuntfunctie heeft ge leid tot een aardige uittocht van de geplaatsten. Fernon Wibier, de nummer één bij de mannen, werd met 6-4 1-6 4-6 6-4 6-4 uit geschakeld door kwalificaties peler Huib Troost. Monique Kiene, de nummer twee van de vrouwen, legde het af tegen de harde slagen van Maaike Koutstaal. De zeven tienjarige, 1,81 meter lange speelster uit Barendrecht had toevallig haar dag, zoals ze zei. Huib Troost is een laatbloeier met een opmerkelijk uithou dingsvermogen. Aan het eind van de vijfsetter tegen Wibier was hij net zo fit als aan het be gin - ook al was het pas zijn ze ventiende partij in zes dagen. Part-timer en clubgenoot Ralph Kok vormt zijn tegenstander in de halve finales. In de andere neemt rechtenstu dent Christiaan Feenstra het op tegen de naar erkenning hunkerende Glen Schaap. Feenstra werd al eerder kam pioen: in 1986 en 1989. Een nieuw kampioenschap zou hem helpen bij het vinden van een club, waar hij volgend jaar com petitie kan spelen. Hilversum, dat hij hielp promoveren, zit vooralsnog zonder sponsor. Bij de vrouwen is van de Jong Oranje-selectie, die maanden lang van het ene buitenlandse evenement naar het andere trok, alleen de als eerste ge plaatste Stephanie Rottier nog in de strijd. „Ze waren verplicht hier aan te treden. Je kunt je af vragen of dat de goede motiva tie is," aldus bondscoach Stan ley Franker. Ook de finalistes van vorig jaar werden uitgeschakeld. In het duel van de kampioenen van de laatste twee jaar won Linda Niemantsverdriet van Heieen van den Berg, finaliste Esmee Hoogendoorn verloor van Seda de Vries. UITSLAGEN BASKETBAL Den Helder. Man nen, Europa Cup voor lands kampioenen, eerste ronde: Den Helder (Ned) - CSKA Moskou (GOS) 74-79 (37-42). Scores Den Helder: Van Rootselaar 16, John Cooper 15, De Waard en Tico Cooper beiden 12; CSKA: Kondratov 18, Bazarevitsj 15, Spiridonov 13, Antipov 12. Toe schouwers: 1000. Eerste wed strijd: 94-95. CSKA Moskou naar tweede ronde. GOLF Saint-Nom-la-Brete- che. Trophee Lancome, eerst^ dag: 1. Olazabal (Spa) 65 sla gen, 2. Woosnam (Wal), Fer nandez (Arg), Romero (Arg), Lane (Eng), Carriles (Spa) 66, 7. Farry (Fra), Sellberg (Zwei, Clark (Eng), Johnstone (Zim), Roe (Eng) 67, 27. Faldo (Eng), Langer (Dui) 70. SPORTPRIJSVRAGEN Lotto 37 a: eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: een winnaar bruto 55.562,70, derde prijs: 63 win naars 1322,90, vierde prijs: 2219 winnaars 37,50; vijfde prijs: 37.959 winnaars 5,00. Cij- ferspel (vaste prijzen): eerste prijs: een winnaar; tweede prijs: een winnaar; derde prijs: 22 winnaars; vierde prijs: 198 winnaars; vijfde prijs: 1819 winnaars. TENNIS Hoorn. NK kwartfi nales vrouwen: Rottier (1) - Basting 6-3 7-6, De Vries - Hoogendoorn (4) 7-5 6-3, Nie mantsverdriet - Van den Berg 2-6 6-4 6-3, Koutstaal - Kiene (2) 6-3 6-2; mannen: Troost - Wibier (1) 6-4 1-6 4-6 6-4 6-4, Kok - Winhoud 6-2 7-5 6-4, Feenstra - Vekemans (4) 6-3 6-4 7-5, Schaap-(2) - Van Scheppin gen 6-3 6-4 6-0. VOETBAL Europa Cup beker winnaars Eerste ronde: Olym- piakos Piraeus (Gri) - Tsjerno- moréts Odessa (Oek) 0-1 (0-1). Valur Reykjavik (IJs) - Boavista (Por) 0-0. UEFA CUP eerste ronde: Vitoria Guimaraes (Por) - Real Sociedad (Spa) 3-0 (2-0). WIELRENNEN Isola 2000. Ron de van de EG, vrouwen, achtste etappe: 1. Van Moorsel (Ned) 78 km in 2.42.49, 2. Van de Vijver (Bel) 1.51, 3. Koliaseva (Rus) 4.09, 4. Bonanomi (Ita) 4.13, 5. Marsal (Fra) 4.27. Algemeen klassement: 1. Van Moorsel 21.54.14, 2. Van de Vijver 1.27, 3. Bonanomi 2.52, 4. Koliaseva 3.49,5. Marsal 4.37. Pontchateau. Ronde van de Toekomst (profs/amateurs), Elfde etappe, individuele tijd rit: 1. Francois Simon (Fra) 29 km in 36.30 (47,671 km/u), 2. Voskamp 0.01, 3. Van Bon 0.09, 4. Teyssier (Fra) 0.23, 5. Dojwa (Fra) 0.30. Algemeen klasse ment: 1. Garel (Fra) 32.09.02, 2. Dojwa 0.24, 3. Voskamp 0.35, 4. Simon 0.41, 5. Arenas 1.02,9. Groenendaal 1.32.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13