Quick Boys en Noordwij k hopen te profiteren van thuisvoordeel Jaap Döll een heel bijzondere supporter Leiden Omgeving SPORTPROGRAMMA Handhaven van huidige niveau credo bij Leidse hockeyteams HUTSP0(R)T LEIDEN De deelname van amateurclubs uit het 'grote' KNVB-toernooi krijgt steeds meer kritiek. De profs vinden de wedstrijden te weinig lucra tief en de kans op een snelle uit schakeling te groot en de ama teurs ergeren zich aan de door de KNVB ingstelde voorronde. Een reden voor bijvoorbeeld Heerjansdam om af te zien van deelname. Ondanks de problemen treden dit weekeinde drie clubs uit de regio aan tegen hun voetbal broeders uit het betaalde voet bal. Quick Boys heeft in de De Graafschap de meest aanspre kende tegenstander. Noordwijk ontvangt Helmond Sport ter wijl Katwijk vanavond al naar Zwolle reist voor de confronta tie tegen de plaatselijke FC. „Vooral voor onze supporters is deze loting een tegenvaller. Een uitwedstrijd op vrijdagavond trekt natuurlijk niet. Maar ook financieel worden we weinig wijzer van deze bekerronde. In Katwijk hadden we aanzienlijk meer publiek getrokken", aldus Kat wijk-voorzitter Gerrit de Best. Modaal Sportief valt er wellicht wel eer te behalen voor de oranjehem den. FC Zwolle is na het vertrek van geldschieter Martin Eybrink een modale eerstedivi- sie-club geworden die met een gemiddeld aantal toeschouwers van 1700 het hoofd boven water moet zien te houden. Trainer Ben Hendriks moet het dan ook dan met een voornamelijk van uit de amateurs gerecruteerde ploeg. Robert Maaskant geko men van Go Ahead Eagles) en de onlangs aangetrokken schutter Remco Boere moeten bij de Zwollenaren voor de nodi ge routine zorgen. Katwijk is dus zeker niet kansloos vooral niet omdat de underdog-rol de Lagendijk-equipe op het lijf ge schreven is. „We hebben niets te verliezen en daarom reken ik ook op een positief resultaat", laat doelman Teun van Duy- venbode optimistisch weten. Onderschatting De tegenstander van Noord- wijk, Helmond Sport, zal met gemengde gevoelens vanuit Brabant naai* de Noordzee-kust trekken. Immers twee jaar gele den kreeg de ploeg van trainer Frans Körver een gevoelig pak slaag van Quick Boys in de KNVB-beker. „Van onder schatting is dan ook geen spra ke", laat Körver weten. „We be seffen heel goed dat we alles uit de kast moeten halen om de vol gende ronde te bereiken. Vooral omdat we in de competitie nog nauwelijks tot aanvaardbaar voetbal zijn gekomen". De im pulsieve oefenmeester, bezig aan zijn derde seizoen in Hel mond, zag zijn ploeg nauwelijks versterkt worden. Ook in het Brabantse moest de buikriem worden aangehaald en kon het vertrek van Jürgen Streppel (RKC) alleen met eigen jeugd en amateurs worden aange vuld. Noord wijk-trainer John Eelman maakt zich voorlopig niet zo druk om de KNVB-be ker. „Voor de spelers is het na tuurlijk leuk. Vooral omdat we dit seizoen een aantal jongens hebben die vorig seizoen nog in de vierde klasse speelde. Een voorspelling is moeilijk te ge ven. Maar als we niet te snel achter komen dan kan het nog een leuke partij worden. Al is Helmond Sport natuurlijk favo riet om de volgende ronde te be reiken". Fanatiek Op sportpark Nieuw Zuid staat morgenavond de meest aan sprekende wedstrijd op de rol. In een ongetwijfeld weer kol kende duinpan moet De Graaf schap proberen om via de lands kampioen van de amateurs de volgende ronde te bereiken. Trainer Simon Kistemaker be seft dan ook heel goed dat zijn ploeg geen eenvoudige opgave wacht. „Quick Boys is natuur lijk een zeer goede ploeg met een aantal spelers die moeite loos in de eerste divisie zouden kunnen meedraaien. Een fana tieke instelling van mijn spelers is dan ook noodzakelijk om de volgende ronde te behalen". De selectie van De Graafschap kent één zeer opvallende naam: Klaas Vink. De Noordwij ker overgenomen uit de failliete boedel van Wage- ningen kent natuurlijk Quick Boys als geen ander. „Voor mij is het natuurlijk een extra leuke wedstrijd. Ik heb goede herin neringen aan Nieuw Zuid en ik reken erop dat ik er na zater dagavond nog steeds zo over denk". Quick Boys-trainer Hans van der Zee schat de kansen van zijn ploeg in op vijftig procent. „De Graafschap is natuurlijk één van de betere ploegen uit de eerste divisie. Maar het thuis voordeel is van groot belang. Met de steun van het publiek is Quick Boys in staat tot een be kerstunt". Jaap Döll neemt de selectie van FC Lisse (zondag) op sleeptouw. Zijn motto voor dit seizoen is dan ook. „Met een eersteklas loper naar de derde klasse". foto.- Arnold v.d. zee LISSE Er zijn wonderlijke mensen op deze aardbol. Een van hen, Jaap Döll, komt uit Lisse." De man is gek van wandelen. Ter ondersteu ning van het eerste zondag team van FC Lisse gaat hij lo pend naar de uitwedstrijden. Zijn motto is dan ook: 'Met een eersteklasloper naar de derde klas'. Twee jaar geleden trok Jaap ook al de wandelschoenen aan voor FC Lisse. De reden was de zelfde als anno 1992: de degra datie naar de vierde klasse. Jaap: „Het is niet goed dat alle aandacht bij FC Lisse uitgaat naar de zaterdag. Ook de jon gens van de zondag doen veel aan hun sport. Om hen meer in de picture te brengen kom ik in beweging". Zijn eerste loopbeurt van dit seizoen naar VCL in Leiden had weinig succes. „Door de warmte was ik die keer niet gekleed in mijn overbekende houtje- touwtjejas. Het valt immers niet mee in de hitte drie kilo mee te sjouwen. Het is te hopen, dat het zondag een stuk kouder is, zodat mijn jas van pas komt". Exemplaar De 48-jarige Jaap lijkt met zijn houwtje-touwtjejas getrouwd. „Toen ik een jaar of negentien en op het Mendelcollege in Haarlem zat, waren deze jassen in de mode. En hoewel je ze minder op straat ziet ga ik nog regelmatig naar Peek en Clop- penburg in Leiden om een nieuw exemplaar aan te schaf fen". Het is ook op het Mendelcollege geweest, waar Jaap de liefde voor het lopen'heeft ontdekt. „Een klasgenoot maakte mij warm voor de Vierdaagse van Nijmegen. De eerste keer liep ik zo snel, dat ik binnenkwam voordat de controle was gearri veerd. Het is bij mij eenmaal zo, dat als ik de ideale loopstijl te pakken heb ik niet meer te stop pen ben". Jaap is een van de 320 Neder landers, die jaarlijks wandelend de tocht der tochten aflegd: De Elfstedentocht. „Een Fries die ik tegenkwam bij een wandel tocht in Rijnsburg heeft mij en thousiast gemaakt voor De Elfstentocht. De sfeer is altijd perfect en van enige stugheid bij de Friezen heb ik niets kun nen merken. In Berlicum bij voorbeeld komen alle mensen hun huizen uit om de lopers te begroeten". Initiatief Jaap deed bij zijn eerste optre den in Friesland in 1982 een vriendschap voor het leven op met de toen tienjarige Annet Runia. „Annet stond langs de weg en vroeg aan mij of ik haar een kaart wilde sturen. Uit dit eerste contact is een interes sante briefwisseling ontstaan. En elk jaar ga ik bij Annet langs om cake en gevulde koeken te eten". Dat Jaap nu weer voor de zon dag gaat lopen is een initiatief van de spelers zelf. „De spelers vinden het te gek wat ik doe. Leon Annokkee was de eerste, die mij heeft gevraagd. De spe lers beschouwen mijn lopen als een prikkel voor het spelen van een goede wedstrijd". Naast de houwtje-touwtjejas zijn de gympies van Jaap zijn tweede handelsmerk. „Die din gen zitten lekker. Het is onzin wat sommige doktoren zeggen, dat gympies slecht zijn voor je voeten". Voordat Jaap vertrekt naar de plaats van bestemming heeft hij een vast ritueel. „Als ?ik rond de twintig kilometer moet lopen haal ik eerst rond tien uur een bak koffie op Ter Specke. Vervolgens kus ik de heilige grond van Ter Speel maak ik mij als een speer i| voeten. Gemiddeld loop ii kilometer per uur". Jaap neemt nooit de weg. „Ik hou ervan door dl tuur te lopen of beziensT digheden aan te doen. Zot naar Meerburg neem ik daf allerlei binnenweggetjes P1 daarna dwars door het cenp van Leiden te lopen". Jaap hoopt overigens dal) loopbeurten beperkt blijvefc dit seizoen. „FC Lisse-zofc moet ervoor waken het dam van het amateurvoeti] worden. Als ze eenmaal derde klasse zitten kunnf de klus zelf klaren". Jaap is ervan overtuigd dal, jongens dit seizoen me& voor de eerste plaats. „SVT de favoriet voor de titel, voor een periodetitel is FCij zeker kansrijk". Jaap succes gewenst met zijn tochten. Was het niet de pf op en de lanen in. VOETBAL Zaterdag Eerste klasse: FC Lisse - ZwartWit '28;Vitesse Delft - Rijnsburgse Boys; KNVB-beker: FC Zwolle - Katwijk (vrijdag); Quick Boys - De Graafschap; Noordwijk - Helmond Sport. Tweede Klasse: Volendam - Zevenhoven. Derde klasse: Ter Leede - Monstér; RCL - Zwaluwen Vlaardingen; SEV - Leiden. Vierde klasse:Abbenes - Kagia; Hazers- woudse Boys - Oegstgeest; Koude kerk - KRV; TAW - Voorschoten. Zondag Hoofdklasse: AFC '34 - Alphense Boys; Eerste klasse: OSV - UVS. Tweede klasse: Foreholte - Quick; Roodenburg - RKAW. Derde klas se: Olympia - SJC; WSB - DOCOS; Nieuwkoop - NSV 46; Lugdunum - Blauw Zwart. Vierde klasse: Rand stad Sport - MMO; Meerburg - FC Lisse; ROAC '79 - Teylingen; VCL - SVLV LFC - DOSR; Alkmania - Afdeling Zaterdag: MVKV - LSW; SVOW - Alphia; HVZ - Woubrugge; Lugdunum - Valken; Sleutels - GWS Afdeling Zondag: ASC - Stomp- wijkse Boys; Warmunda - Kickers Altior - UDO; Alphen - VNA; Leid- sche Boys - Rijnland Regionale jeugd: UW - Rooden burg; UVS - Volendam;Quick Boys - Hollandiai KORFBAL Zaterdag: TOP-NIC; Pernix - De Vinken; Altius -Tempo; Amstel - KZ Leiden; ADO - Fiks; Blauw Wit - Velocitas. Zondag: De Danaïden - De Alge mene; Fides Pacta - Achilles; Cresendo - Dubbel Zes. BADMINTON Tweede klasse: afd. 3: Zijderveld Amstelveen 5 - BC Lisse 1Flair Al- phen - Pearle Heerhugowaard 4.Afd. 4: Velsen 2 - Flair Alphen 2. Afd. 5: Vlietwijk Voorschoten 1 - Drppshot 4. Derde klasse: afd. 7: Merenwiek Leiden 1 - Slotermeer 2. Afd. 8: Merenwiek Leiden 3 - DKC 5. Afd. 9: DKC Den Haag 6 - Merenwiek Leiden 2. Afd. 10: Was senaar 1 - Corbulo 2;Velo Waterin gen 5 - Dynamo Sassem l; DKC Den Haag 4 - Veglo Leiden 1. Vier de klasse: fd. 12: Flair Alphen 3 - Martinus A'veen 3. Afd. 13: BC Lis se 2 - Zijderveld 8. Afd. 14: Onder Ons Den Haag 1 - De Spotvogels Leiderdorp 1; BC Leiden 1 vrij. Afd. 15: Vlietwijk Voorschoten 2 - Voor burg 2., HOCKEY Heren Overgangsklasse A: LOHC Leiden - Laren. Eerste klasse A: Room burg Leiden - Kromhouters; AMHC '65 -Forescate Voorschoten. Tweede klasse A: Berkel Enschot - Leidse Studs. B: Strawberries - Noordwijk. Derde klasse A: Alecto Leiderdorp - Rijswijk. Dames Overgangsklasse A: Alecto Leider dorp - Klein Zwitserland.Eerste klasse B: Leiden - Strawberries.T- weede klasse B: Bennebroek - Roomburg Leiden; Be Fair - Fores cate Voorschoten.Derde klasse B: Terriers - Catwijck; VW Amstel veen - Leidse Studs; Zandvoort - Noordwijk. TAFELTENNIS Heren Eredivisie: Scylla - Odion. Eerste divisie: Oegstgeest - Trias. Dames Eerste divisie: Oegtgeest - Spaar- ne. BASKETBALL Heren Promotiedivisie: Leiden - Celeri- tas; Eerste divisie: Lisse -Wind mills. Vrouwen: Eredivisie: Lisse - Grasshoppers RUGBY Ereklasse: DIOK - Ascrum. Eerste klasse: Bassets - Diok Athletics. TOPSCORERS LEIDEN - Ook dit de Leidse Courant weer weke lijks een topscorerslij st publice ren. In tegenstelling tot andere jaren verschijnt het overzicht niet in de - sportbijlage van maandag maar op sportpagina van vrijdag. De reden hiervan is dat we op deze manier beter eventuele fouten kunnen voor komen. Na twee wedstrijden ziet het overzicht er als volgt uit: KNVB Zaterdag: Ruud Bos (Ze venhoven), Radjin de Haan (FC Lisse), Richard Trompert (Kagia) 3; Gert Aandewiel (Quick Boys), Ro nald van Delft (Oegstgeest), Timo Gerlof (Noordwijk), Fred Kanbier (Quick Boys), Raymond Klinken berg (Leiden), Kees Krayenoord (Katwijk), Marco de la Rie (Leiden), Martin Steenvoorden (Quick Boys), Ronald van Velthoven (Kou dekerk) 2. KNVB Zondag: Paul Kwakkenbos (Nieuwkoop), Remco Martens (SJC) 3; Björn Canter Vlsscher (SVLV), Walter van Dijk (NSV46), Sander Fauth (Nieuwkoop, Ulrich Fraser (Randstad Sport), Marvin James (VCL), Niels Karremans (SVLV), Edward Kas (NSV46), Hans van Marwijk (Docos), Ton de Rooy (Lugdunum), Richard Smit (SJC), Dennis Stuifzand (Docos) 2. Afdeling zaterdag: Afrim van Es (De Sleutels), Nico de Gans (Al phia) 3; Leo Compeer (De Sleutels), Wil Dorland (SVLV), Paul Evans (LSW '70), Hans Hoogenboom (Woubrugge), Martin de Rooy (Woubrugge). Afdeling zondag: Yacha Farhane (VNA), Sander van der Hoorn (Al tior) 3. Jan Frederikse (Alphen, Herman Glasbergen (FC Rijnland), Edwin Sassen (Altior) 2. Idoor PETER KLEIN i foto: henk snaterse Onder redactie van Kees van Resteren Knullig Dit weekeinde staan er weer de jaarlijkse confrontaties in het kader van de KNVB-beker tus sen de amateurtop en hun voet balbroeders uit het betaalde voetbal op het programma. De sportieve verschillen tussen bei den lijken ieder jaar kleiner te worden maar voor het publiek is het David en Goliath-effect van deze duels nog altijd een extra reden om de sportparken te be zoeken. Ook Studio Sport is meestal bij één van deze wed strijden aanwezig in de hoop de televisiekijker een bekerstunt te kunnen aanbieden. Op zich is dat voor de amateurclubs aan trekkelijk. De uitstraling via het vaderlandse sportprogramma is immers groot. Het enige pro bleem is vaak het knullige com mentaar wat de beelden moet be geleiden. Studio Sport-chef Kees Jansma laat in de regel voor deze wedstrijden Sierd de Vos ofEmile Schelvis opdraven. Deze ambitieuze vlotte babbe laars vinden dat eigenlijk maar niets en voldoen vaak met zicht bare tegenzin aan het verzoek van hun chef. En dat is te mer ken ook. Nauwelijks voorbereid schudt men wat cliche's uit de mouw, verwisselen spelers, spreken namen op een een wel heel aparte manier uit. Kortom het verslag stijgt nauwelijks uit boven een reportage van de loka le radio. Het wordt dan ook tijd dat men bij Studio Sport het amateurvoetbal eens echt se rieus neemt en het niet ziet als een aardige opvulling van een competitieloos weekeinde in het betaalde voetbal. Wennen Het is tegenwoordig even wen nen in de Kikkerpolder. De nieuwe koers die men bij UVS is gaan volgen laat duidelijk zijn sporen achter binnen de witte lijnen. Het opstappen van enke le gelouterde spelers zorgde er voor dat de blauwwitten eigen lijk een modale plpeg is gewor den en in veel gévallen terug moet vallen op de wapens: inzet en karakter. Tegen De Zwarte Schapen uit Amsterdam was dat zondag duidelijk te zien. UVS moest als underdog werke lijk alles uit de kast halen om het punt veilig te stellen. Voor oefenmeester Gerard Désar moet het verheugend zijn ge weest dat zijn pupillen beseften dat de punten niet meer op basis van het surplus aan klasse kun nen worden binnengehaald maar dat de mouwen opge stroopt moeten worden. Dat geeft hoop voor de toekomst maar het blijft wennen. Boos De Rugbyvereniging The Bas sets uit Sassenheim is een beetje boos. Het vertrek van Perry Noordermeer en Maarten Ver schoor naar DIOK uit Leiden ligt hieraan ten grondslag. In het clubblad van de Sassenhei- mers kiest p.r. man Gerard Schaap zijn woorden zorgvul dig maar tussen de regels door is de ingehouden ergernis dui delijk merkbaar. Vooral de kritiek van de Leide- naars op het lage niveau van de overige rugbyclubs zorgt voor een stijging van de bloeddruk van Schaap. „Een merkwaardige klaagzang als ze zelf de betere spelers van de buurtclubs inlijven", foetert de Sassenheimer. Helemaal on gelijk heeft Schaap natuurlijk niet maar hij moet langzamer hand toch weten dat de legenda rische woorden van de oud-Fey- enoord voorzitter Kieboom: „Waar staat geschreven dat je consequent moet zijn", nog steeds in de sportwereld een on- wet is. LEIDEN Hoewel de eerste speelronde van de landelijke competitie bij de Leidse hockey teams toch over het algemeen een positief resultaat oplever de, is het credo bij de prognoses voor het totale seizoen niettemin 'handhaven' van het huidige niveau. Alleen de Leid se Studs komen er voor uit een hogere klasse na te streven. Bij LOHC en Noordwijk wordt het vijfenzeventig-, respectievelijk het vijfentwintig-jarig bestaan gevierd. Het vijfenzeventigjarig bestaan zou voor de Leidse en Oegst- geester hockeyers bij LOHC ui teraard een prima aanleiding kunnen zijn hun club van een titel in de overgangsklasse en daarmee de promotie naar de tegenwoordig, naar de sponsor, NCM-competitie genoemde hoofdklasse te voorzien. Het vijftiende lustrum werd zater dag 29 augustus geopend door de burgemeesters van Leiden en Oegstgeest, Goekoop en Scheenstra. Maar reeds bij het voorproefje, het de donderdag ervoor gespeelde internationale treffen met de nationale selec tie van Ierland stelde de opvol ger van manager Edwin Dekker bij het kopteam, Valentijn van Tweehuysen, dat 'Leiden' in een behoorlijk zware afdeling was ingedeeld. De nieuwe naam, van de club, LOHC, die de verbondenheid tussen Lei den en Oegstgeest met de al ja ren in de laatste gemeente spe lende Leidse hockeyers beter moet weergeven, de nieuwe naam van de hoofdsponsor, De- loitte Touche, een nieuwe trainer en topcoach, Cees Kop pelaar, en een door de laatste weer aangezochte nieuwe te ammanager, Van Tweehuysen, leidt stellig tot nieuwe impul sen, maar nog niet tot een nieu we, hogere klasse. Het verlies met 3-0 in de eerste speelronde van de competitie bij en tegen Push in Breda bevestigt de te rughoudendheid. Zondag mag LOHC Leiden het in de thuis wedstrijd tegen Laren beter doen. Beladen Forescate en Roomburg werk ten op de eerste speeldag van de eerste klasse een beladen duel af. Hoofdpersoon in de streek- derby was Wouter Eikenhout, die vorig seizoen Roomburg verliet om als trainer/coach en aktief speler zijn nieuwe club-in Voorschoten aan een titel en de al jaren begeerde promotie naar de eerste klasse te helpen. Na afloop van de eerste competitie wedstrijd zag Stef Verplancke zijn prognose uitkomen. De Roomburgformatie benutte haar fysiek overwicht en de ja renlange eersteklas-ervaring om de derby met 0-1 in haar voordeel te beslissen. Daarmee zijn de Leidenaars nog geen kampioenskandidaat. De dit jaar als trainer en tijdelijk coach aangetrokken oud-eer- steteamspeler beschikt feitelijk over een te smalle selectie om voor de titel te gaan. De jonge Forescateploeg, negen spelers zijn nog onder de twintig jaar, zal met het in de eerste klasse andere speltype moeten leren omgaan. Eikenhout moest zijn lichtgewichten tegen zijn oude club teveel ondersteunen om aan opbouwend werk toe te ko men. De trainer/coach rekent op een middenmootpositie, maar aanvoerder Olivier Kist is ambitieuzer met een stekje bij de eerste vier. De Leidse Studs waren vorig seizoen samen met de mannen van Alecto betrokken in de ver sterkte degradatieregeling, die voor de tweede klasse gold. Ze ker voor de winterstop konden de studenten door de vele bles sures in het team, nauwelijks een representatieve ploeg op de been brengen. In de tweede helft met een weer complete se lectie werden amper punten af gestaan. De ploeg hoeft dit jaar geen kwaliteit te missen en opende dan ook sterk met een 3- 0 zege op een degradant uit de eerste klasse, Tempo '34. De overwinning bevestigt nog eens het uitgangspunt voor dit sei zoen, dat de Leidse Studs voor de titel gaan. Jurjen van Aken is gestopt, maar vaste kracht, Bob-Jan Dietrich stond paraat om training/coaching en het noodzakelijke stukje manage ment over te nemen. Alecto uit Leiderdorp ging uiteindelijk in de duels tegen de kampioenen uit de derde klasse alsnog ten onder. De club moet de nare wonden likken, die uiteraard na twee achtereenvolgende degra daties zijn ontstaan. De nen voor een terugkeer oéi oude nivo zijn in de maak. Net als bij LOHC wordt ocT Noordwijk een lustrum gew' Het 25-jarig bestaan moetp dag 23 oktober met eerjn strumfeest in de Noordu]a Club 71 haar beslag krijgeJo lijk bij LOHC wordt niejs werkt aan een sportief k leumgeschenk in de vorml een kampioenschap. Vooïl hockeyers uit de badpj geldt het credo, 'handhaf Na de spectaculaire, maai terechte ontsnapping ai versterkte degradatie t tweede klasse via duels kandidaat-stijgers uit de klasse, zou zelfs voor eer surevrije ploeg het mikkf de titel te hoog gegrepen Trainer/coach Ruud Harl] Kok borduurt dit seizoen der op die cruciale wedsti i tegen Weesp (2-0 thuisvi uit een 3-5 zege), waarinx een versterkte defensii i counters werd gespeeld. Dr tra 'sweeper' in de met wonnen openingswedstriji i dit seizoen thuis tegen H I sum werkte wederom u h kend. „Natuurlijk hebben we vei tiviteiten rond ons lusti licht voorzitter Willem pers toe. „Het belangrijks jaar is toch de uitbreidinj ons complex met ande kunstgrasveld. Met de hulp van de gemeente korfbalclub 'Fluks', die veld aan de scholengen schap moest afstaan, is dil ject gerealiseerd. We he daarbij prioriteit gegeven een reservering voor de ve ging van de velden over tien jaar, dan het geld maar aan het lustrum te 1 den. Toch hebben we al eei moeting achter de rug ti het elftal, dat ons de proi naar de tweede klas bezi en het team van oud-in ten nals, de Batavieren. En 23 ber, een dag voor de officie richtingsdag, vieren we groot feest. Reünisten zijn wens van harte welkom, interesse hebben, moete even telefonisch kontakt men met De Baak hi< Noordwijk." De bekende handhaven is hier ook he do.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 10