In de ban van de chocodip Stinkend dure 'Emmer mest' SPEL/C5 Oorlog in huiselijke kring TREND/C5 In Japan zijn gezinnen te huur IJs is de kindsheid voorbij. Nederland likt en schept steeds massaler en bovendien vierjaargetijden lang. Ola zette de toon met een eerlijke chocodip op een stokje. M0DE/C2 Nieuwe kleuren voor het gezicht M0DE/C3 Kleren maken de kinderen Het is niet iets om je hele tuin mee te bemesten, want dan wordt het letterlijk stinkend duur, maar voor kuipplanten en bepaalde siergewassen is olifanten- poep de laatste tijd bijzonder in trek. Het neusje van de zalm op het gebied van bodemverbeteraars, schijnt het. Het Noorder Dierenpark in Emmen doet er dan ook goede zaken mee. Weke lijks gaan daar een flinke honderd em mers van circa 5 kilo voor 7,50 per stuk over de toonbank. In de zomer maanden zijn er zelfs wel weken ge weest dat er een paar honderd stuks werden verkocht. ,,Want toeristen ko pen het ook wel als geintje. Dan krijgt degene die thuis voor de planten heeft gezorgd het als stank voor dank", weet Henk Hidding, bioloog bij het Noorder Dierenpark. 'Emmer mest' staat er toepaselijk op de emmers. Aan voorraad heeft deze dier gaarde geen gebrek, want een olifant produceert per dag tussen de vijftig en honderd kilo en in Emmen hebben ze er maar liefst twaalf rondlopen. „Al zijn er twee olifanten niet echt deelnemen aan het productieproces, want die zijn nog zo klein dat ze voornamelijk melk als voeding krijgen", aldus Hidding. Aan dierenmest worden wel meer bij zondere kwaliteiten toegedicht. Eind jaren zestig heette het in Provo-kringen datje met leeuwenmest de paarden van de Gouden Koest op hol zou kunnen la ten slaan. En bij de dierentuinen ko men mensen ook wel eens om tijger- mest vragen om ongewenste katten uit de tuin te weren. „Maar of dat allemaal waar is betwijfel ik", zegt Hidding, die uit eigen ervaring weet dat hij probleemloos met paarden in de buurt van een tijgerkooi kon ko men. Etiketten Maar is olifantenmest dan wel echt be ter dan koeiemest? „Zonder meer", ver zekert de bioloog ons. „Dat hebben we ook laten onderzoeken door het tuin- bouwlaboratorium. Het heeft meer de kwaliteit van oude paardemest". Om een en ander controleerbaar te ma ken, heeft het Noorder Dierenpark dan ook de minerale samenstelling van de mest op de etiketten laten drukken. Het idee om de olifantenmest voortaan te verkopen is spontaan ontstaan, door dat regelmatig mensen bij de diergaar de om een paar kilo kwamen vragen. „Mensen die zelf orchideën kweken, of champignons", aldus Hidding. Van elke verkochte emmer staat het Noorder Dierenpark een rijksdaalder af ter bescherming van de olifanten in het wild. Zelf houdt de zoo er ongeveer het zelfde bedrag aan over, bovendien ko men ze makkelijk van een hoop kilo's viezigheid af. 't Moet alleen even in een emmer worden gestopt. »>r Verse Olifantenmest, direct van de bron in de emmer. Ir Frank Hitzert ven een plagerig proefje op de som: het zal toch niet waar zijn dat pre cies hier, bij het benzi nestation onder het hoofdkantoor van Iglo- Ola in Utrecht-Over- vecht, de Magnum is uitverkocht? Helaas; 'darks' en 'whites' zijn voldoende, maar we willen de 'al- 224J >nd'. En die is op. heeft geluk", zegt de pomphouder, de bruine en de witte er wel zijn. betreft is het de afgelopen zo- een gekkenhuis geweest. Het duur- sumo twee tot drie weken, voordat ik Magnum-vakken weer kon aanvul- 1 q40 Je zijn inderdaad nog niet voor hon- i174 -d procent uit de voorraadproblema- zegt zeven verdiepingen hoger Debrauwer, verkoopdirecteur im- van Iglo's huismerken Ola, Ca- Davino. „Elk jaar weer denk je ide nieuwe ervaringen te hebben om scherp te calculeren. Tot worden onze verwachtingen ten aanzien van de Magnum echter steeds opnieuw overtroffen. Daarnaast hadden we het uitzonderlijk mooie weer van de laatste maanden natuurlijk niet voorzien. En ofschoon een ijsje als dit nauwelijks seizoensafhankelijk is, had de aanhoudende zomerzon onte genzeglijk invloed op de verkoop. Daar naast hebben we er met de introductie van de 'almond' weer heel veel nieuwe fans bijgekregen en tot slot bleek de fa brikant van het roomijs, een Unilever- dochter in Denemarken, z'n maximum capaciteit te hebben bereikt. En die is helaas niet zomaar even in drie weken verhoogd". Magnum: de populairste chocodip-fa- milie van Europa. Drie wonderkinde ren met welvaartsbuiken. Sinds de ge boorte van deze 'perfecte totaalcompo sitie op een eerlijk houten stok' zijn ze niet aan te slepen. Het ijsje, waarmee Iglo-Ola in 1989 definitief wilde door dringen tot de markt van koopkrachti ge volwassenen en dat daarom in de re clamecampagnes niet meer door een kind maar door een chique dame tegen het gehemelte werd gezogen, is in drie jaar tijd uitgegroeid tot het meest winstgevende produkt van de Unilever- dochter. „We waren natuurlijk over tuigd van de kansen van dit unieke ijsje, maar dat het zo'n succesnummer zou worden, hebben ook wij niet voorzien", zegt Iglo-Ola's marketing-directeur H.L.M. Hermsen. De ijsgroep van het voedingsmiddelen concern Iglo-Ola introduceert jaarlijks drie tot vier nieuwe ijsjes per huismerk. Zo stak de onderneming volgens Her msen dit jaar één miljoen gulden in de campagne voor Sky, een luchtige ijs- reep. „In feite lopen de meeste van onze ijsjes heel goed", aldus Hermsen in een poging onder de zware Magnum-man- tel uit te komen. Toch moet ook hij bea men, dat Magnum uiteindelijk de nieu we markt heeft geopend, waarvan nu ook de andere Nederlandse ijsfabrikan- ten meeprofiteren. Magnum, inmiddels op alle continenten verkrijgbaar, stond aan de basis van de onverwacht grote omzetstijging van Iglo-Ola. Zo is de afzet van deze gezelli ge dikkerds in Nederland halverwege dit jaar alweer verdrievoudigd. On danks alleen hier al een verkoop van meer dan vijftig miljoen Magnums per jaar (a 2,-) is het eind van de groei vol- fotoiglo-ola een Magnum-fan, hier met de 'almond', Ola's jongste telg uit de populaire chocodip-familie. gens de producent nog niet in zicht. Volgens verkoopdirecteur impuls-ijs Debrauwer schuilt hét welslagen van het zoete tussendoortje ('280 calorieën, evenveel als een broodje kaas') eerst en vooral in de kwaliteit. „Een lichaam van rijk roomijs gehuld in, en nou komt het, echte chocolade en geen, zoals tot dan toe gebruikelijk was, cacao fantasie. Iglo-Ola is er als eerste in geslaagd de produktiemethode zo aan te passen, dat ijs en echte chocolade kunnen worden gecombineerd". Die chocolade is af komstig van de firma Callebaut in Bel gië, tevens producent van de bekende Leonidas-bonbons. Fenomeen „Een fenomeen", zegt Hermsen waar bij het water hem even uit de mond dreigt te lopen, „omdat je eerst door een dikke laag chocolade heen moet voordat je kennismaakt met dat sensationele gevoel van stevig roomijs. Bovendien is de Magnum rondom gedipt, zodat hij niet gaat druppelen". De concurrentie heeft ondertussen ech ter niet stilgezeten. Is dank zij de door Magnum aangewakkerde belangstel ling voor ijs, met name onder volwasse nen, tot de conclusie gekomen dat er alsnog flinke marges zijn te behalen. En heeft geïnvesteerd in nieuwe en verbe terde produkten. Mars, Bounty en Snic kers liggen nu eveneens in het diep vriesvak, terwijl ook Milka's Lila Pause een ijsvariant rijk is. Ola's chocodip wordt inmiddels veelvul dig door andere fabrikanten geïmi teerd. In Utrecht noemen ze het met een zeker dédain de 'me-too's'. Debrau wer: „Dat is de schaduwzijde van het succes. Magnum is onderhand een zeer sterke merknaam geworden. Detaillis ten verkopen ijsjes als Magnums terwijl het geen Magnums zijn. Het ligt voor de hand wanneer ik zeg dat de kwaliteit van de imitaties minder is, daarom laat ik het oordeel liever over aan de consu menten. En van hen krijgen we gere geld brieven waarin ze hun spijt betui gen over het feit dat ze dachten een Magnum te kopen terwijl het iets an ders was". De sterk toegenomen verkoop van im puls-ijs, dat in een spontane opwelling wordt gekocht, heeft de totale ijscon- sumptie in Nederland, van oudsher be paald geen ijsetersnatie, aanzienlijk op geschroefd. Volgens cijfers van markt onderzoeksbureau Nielsen eten Neder landers voor een bedrag van 1,4 miljard gulden 120 miljoen liter ijs per jaar, bij na acht liter per persoon. Driejaar gele den, voor de introductie van de Mag num, was dat nog 6,4 liter. Zuivelcultuur Debrauwer: „We hebben dus nog even te gaan, want in Amerika, waar het meeste ijs ter wereld wordt gegeten, ligt de consumptie rond de 25 liter per per soon. En in Zweden nog altijd op 14 li ter, waarmee is bewezen dat het kli maat nauwelijks van invloed is. Het gaat om 's lands cultuur. Zweden kent net als Nederland een zuivelcultuur. Waar Zweden echter traditioneel de ijs- variant prefereert, met bijna dagelijks een ijsje na het avondeten, daar hield Nederland het vooral op de yoghurts; niet alleen een kwestie van smaak ove rigens, ook van bestedingspatroon". En Hermsen: „Intussen is echter ook in Nederland het 'grazen' een trend ge worden. IJs wordt nu vooral als gemak kelijk tussendoortje gezien, soms zelfs als maaltijdvervanger. Van keurig drie voedingen per dag op vaste uren zijn we overgeschakeld op kleine hapjes op on regelmatige tijden. Dank zij de ruime verkrijgbaarheid van ijs, van snackbars tot benzinestations, profiteren wij daarvan mee. Veel heeft natuurlijk ook te maken met psychologie. Onze ver koop van ijstaarten bij voorbeeld speel de zich tot voor enkele jaren geleden voor zestig procent af rond de kerstda gen. IJs werd als luxe produkt gezien voor speciale momenten. Die filosofie is thans achterhaald. Bovendien wordt ijs niet langer beschouwd als snoepgoed voor louter kinderen. Volwassenen schamen zich er niet meer voor achter het stuur aan een ijsje te likken. Daar door is een nieuwe groep ijseters opge staan. En vooral in die zin denk ik, dat Magnum de magneet is geweest". eindredactie Peter van der Hoest vormgeving Kitty Stijnman

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9