Inkomens van kleine zelfstandigen dalen EMS alleen voor sterke economieën" 4S gedwongen tot aanpassing Economie Smit Internationale boekt fors verlies „EMS niet in gevaar" -topman Tammes in fL-bestuur benoemd Eastman vestigt nieuwe fabriek in Europoort A I H Leidse Courant 1 donderdag 17 september 1992 i i ine en diesel euw duurder he; IRDAM Voor de twee deze week worden ben dieselolie in prijs ver- De prijsverhoging is 'ken iet gevolg van het her- Zwo de dollarkoers. De prijs 3 De aine gaat vrijdag met nmejït omhoog, die van die- 14 cent per liter. De e Woorkomende literprij- •Jede de zelfhedieningspomp 186 cent voor superplus 182 cent voor Euro en 198 cent voor lood- |e superbenzine. Diesel 8 cent per liter kosten. Effectenbezitters tegen verplichte melding dividend AMSTERDAM - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) keert zich te gen het plan van de overheid om de di videnduitkeringen aan aandeelhou ders automatisch ter kennis van de fis cus te stellen. Dit voorstel uit de Mil joenennota leidt alleen maar tot emi gratie van vermogende Nederlanders en nog meer kapitaalvlucht, zo voor ziet de VEB. Volgens de Vereniging is het Nederlandse fiscale systeem in het zich verenigende Europa niet houd baar en moet onder meer de vermo gensbelasting worden afgeschaft. Unilever in joint venture met Turkse Komili Yag ROTTERDAM Unilever heeft met Komili Yag Sanayi overeenstemming bereikt over sa menwerking in de Turkse markt voor eetbare oliën onder merknaam. Het is de bedoeling dat beide bedrijven hun huidige merknamen onder brengen in een nieuw op te richten joint ventu re, Unikom, zo heeft de Nederlandse multina tional gisteren bekendgemaakt. Volgens een woordvoerster betekent de samenwerking voor Unilever „een belangrijke stap voorwaarts op de Turkse markt voor spijsoliën onder merk naam". Het familiebedrijf Komili is leider in deze markt, die in totaal ongeveer 125.000 ton op jaarbasis beslaat. De totale markt voor eet bare oliën bedraagt 380.000 ton. ROTTERDAM - Het zee- en havensleepbedrijf Smit Internationale heeft in de eerste helft van dit jaar een netto verlies geboekt van 14 miljoen. Vorig jaar om dezelfde tijd meldde de on derneming een verlies na belastingen van negen ton. Over geheel 1991 behaalde Smit Internationale een net towinst van 12,3 miljoen. De Rotterdamse onderneming verwacht dat het tweede half jaar een beter resultaat zal op leveren „zodat het lopende boekjaar zonder verlies zal worden afgesloten". Het bedrijfsresultaat kwam in de eerste zes maanden van dit jaar uit op 8,4 miljoen. Dat is bijna de helft van het resul taat van 16,6 miljoen in de zelfde periode van het vorig jaar. Als oorzaken voor de re sultaatsvermindering wijst Smit op de verliesgevende havenactiviteiten, de vermin dering van het werkaanbod in de bevoorradingsvaart en de onderbezetting in de groeps- segmenten berging/wrakop ruiming en „maritime con tracting". Smit zag aan het eind van het eerste halfjaar een verbete ring in de activiteiten berging- /wrakopruiming en maritime contracting. Die zullen door werken in het tweede halfjaar, zo voorziet het bedrijf. Verder verwacht Smit ook in de ko mende zes maanden de vruch ten te kunnen plukken van de herstructureringsmaatrege len in de sector Smit Haven. EG-landen krijgen 2 miljard ecu terug STRAATSBURG De twaalf landen van de Europese Gemeenschap krijgen na de herzie ning van de EG-begroting 1991, in totaal 2 miljard ecu, oftewel 4,6 miljard gulden terug. Het bedrag wordt uitgekeerd overeenkomstig de bijdrage die elke lid-staat betaalt. De Ne derlandse Europarlementariër Pam Cornelis- sen noemde dat bedrag gisteravond bij de stemming in het Europees Parlement over de begrotingsaanpassing. Cornelissen, die als rapporteur van de begrotingscommissie van het parlement het woord voerde, wilde met zijn korte optreden vooral de twijfelaars over Maastricht onder de neus wrijven dat het EG- lidmaatschap wel degelijk rendabel kan zijn. „Tegen die lidstaten zeg ik: tel uit uw Europe se winst", aldus Cornelissen. fOGELS ulleifAAG Crisis op de '°^se valutamarkten. iradepaardje van de se eenwording> bet £)e'oopt mank. Gedwon- r de druk van de valu- irts^aren zakt de ene na pati re munt door de bo- ;scei zijn koers. Het pond sten re waren al niet meer doo en en nu is het de ce%n de Spanjaarden om Ldeltde van hun peseta te gillen. Binnenkort zal Portugese escudo bij- kunnen worden. kun ién o ofwaardigheid van de eelnen monetaire autori- er de laatste dagen niet elkP geworden. De presi- •0gr; n de Duitse centrale in h Ichlessinger riep al irbij dat de Duitsers hun iet zouden verlagen, naaed het toch. De Italia- kitten namen een ferm thuijnt in over de waarde- van bun munt en bakzeil halen, den zagen de bui al en devalueerden hun ig ge ijwillig, om de specu lanten voor te zijn. De chaos binnen het EMS valt vooral de monetaire autoritei ten te verwijten. De waarde van het pond en de lire waren al lang onrealistisch hoog. Gegre pen door de Eurokoorts werd de wisselkoers van de munt heilig verklaard. Elk land wilde laten zien dat ze op monetair gebied mee kon komen met de sterk- sten, de Duitse mark en de Ne derlandse gulden. Bij Italië was het al langer duidelijk dat de waarde van de lire veel te hoog was. De politieke en economi sche moeilijkheden van het land zijn zo groot dat een deva luatie onvermijdelijk was om wat lucht te scheppen. Lire Desondanks hielden de mone taire en politieke leiders vast aan de waarde van de lire. Dat was meer een prestigezaak dan een oordeel op grond van econo mische inzichten. Ook het Brit se pond werd al langere tijd ge wantrouwd door de valutahan delaren. De Britten veranker den hun valuta op het moment dat de inflatie in Groot-Brittan- nië hoog was. Slechts door ren tepercentages tussen de 10 en 18 procent wisten de Britten hun munt binnen de spilkoer sen van het EMS te houden. De tol die daarvoor betaald werd was hoog, de ergste economi sche crisis sinds de jaren dertig en een enorme werkloosheid. De inflatie liep wel in een hoog tempo terug. De val van de dollar kondigde ook de ondergang van het pond en de lire aan. Toen de Ameri kaanse munt aan zijn vrije val begon kwamen de lire en het pond direct onder druk te staan. De valutahandelaren be sloten daarop de waarde van de munten te testen. Binnen twee weken hadden ze prijs, de mun ten zakten door hun bodem koersen en waren niet meer te redden. Miljarden guldens, al leen Italië gaf al meer dan 70 miljard gulden uit aan de on dersteuningvan de lire, werden in de markt gepompt om de koers te steunen. Het hielp alle maal niets, evenmin als de spec taculaire renteverhogingen. Capitulatie Maandag capituleerden de munten definitief met het be sluit tijdelijk uit het EMS te stappen. Dat betekent in de praktijk dat de wisselkoers net zo vrij wordt als die van de dol lar. „De markten moeten nu maar bepalen wat de munten werkelijk waard zijn", aldus de centrale bank van Engeland. Over een week, na het Franse referendum over Maastricht, kunnen de munten dan even tueel tegen de nieuwe lagere koersen weer opgenomen wor den in het EMS. De devaluatie van het pond is in Engeland goed ontvangen. Een lager pond versterkt de export positie van de Britse industrie. Bovendien kan de rente om laag, omdat de koers van het pond niet meer kunstmatig hoog gehouden hoeft te worden. Dat de devaluatie op termijn tot hogere inflatie leidt zal de Brit ten voorlopig een zorg zijn. De Italianen reageerden wat gereserveerder op de devaluatie van de lire. Daar wordt de deva luatie vooral uitgelegd als een brevet van onvermogen van de politieke en monetaire autori teiten. De chaos in de financiële huishouding van de Italiaanse overheid is de belangrijkste re den voor de val van de lire. Dat probleem wordt niet opgelost met een devaluatie. Nu de Itali aanse regering de belofte rond de waarde van de lire niet waar kan maken is meteen twijfel ontstaan of de politici wel een eind kunnen maken aan de to renhoge tekorten op de begro ting. ie Elsevier •eed Paper 5 t'lll itwe yjAM Elsevier &rai! :e Reed International nen. Hierdoor ontstaat |de grootste uitgevers van de wereld met een n (op basis van de ver- jen voor 1992) 7,8 :n 25.000 personeelsle- ivinst voor belastingen oedelijk dit jaar uitko- 1360 miljoen, zo blijkt gezamenlijke medede- letwee concerns. de huidige beurs- zou de gecombineerde arde ongeveer 16,3 ledragen. De fusie zal op voet van gelijk- ievier en Reed zullen lelang van 50 procent in de ningen. we concern zal belang- ■ktposities innemen in merika, Europa en het isten. Door de integra- e werkzaamheden van jn met name door com- ran de elkaar aanvul- iviteiten in de Verenig- »n komen belangrijke n tevoorschijn, rtekening van de over- it zal een prospectus ZOETERMEER De win sten van de kleine en middel grote bedrijven (tot 100 werknemers) nemen dit jaar amper toe. De zelfstandigen moeten qua inkomen een flinke veer laten. Behalve met lagere winsten kampen ze met hogere premie- en be lastingdruk. Hun reëel be schikbaar inkomen daalt dit jaar met 3,25 procent en zal volgend jaar toenemen met gemiddeld 1,25 procent. Dit stelt het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Klein bedrijf (EIM) in de economische verkenning zoals die elk jaar wordt opgesteld na de miljoe nennota. Overigens zullen de zelfstandigen op minimum-ni veau er dit jaar 3 procent op achteruit gaan en volgend jaar gelijk blijven. De andere zelf standigen, in totaal zijn er on geveer 350.000, gaan er volgend jaar weer wel op vooruit. De afzet van de kleine en mid delgrote bedrijven zal dit jaar met slechts 1,75 procent groei en. Voor volgend jaar wordt nauwelijks verbetering ver wacht. Het midden- en kleinbe drijf zal minder profiteren van de verwachte internationale op leving in de economie dan de grote bedrijven, aldus het EIM. De verschillende sectoren van het midden- en kleinbedrijf la ten belangrijke verschillen zien. Zo zal de afzet van de win kels dit jaar met 1,5 procent en volgend jaar met 2 procent stij gen. In de tabaks- en dranken handel, de woninginrichting en de consumentenelektronika zijn de ontwikkelingen echter negatief. In de auto- en repara tiesector daalt de afzet dit jaar licht en de bouwnijverheid zit al langer in de hoek waar de klap pen vallen. Het midden- en kleinbedrijf in de horeca doet daarentegen goede zaken. De werkgelegenheid in het mid den- en kleinbedrijf neemt dit jaar toe met 31.500 personen, wat neerkomt op 13.500 volle dige banen. Voor volgend jaar rekent het EIM op 9.000 ar beidsjaren of wel 25.500 perso nen. Daarmee neemt het mid den- en kleinbedrijf ruim 40 procent van de banengroei voor zijn rekening. Het KNOV kwam vorige week op basis van een NIPO-enquête uit op 80.000 banen meer in dit jaar in het midden- en kleinbe drijf. Het EIM baseert zijn cij fers op de kwartaalenquêtes van het Centraal Bureau voor de Statistiek en op ramingen van het Centraal Planbureau. ABN AMRO PPM en Driessen mogelijke beurskandidaat Aabe in de aandeelhouders d en Elsevier ter be- g worden gesteld. De rdt in november aan de teld op buitengewone oudersvergaderi'ngen, fusie op 1 januari 1993 inen worden geëffec- TILBURG De Driessen groep en ABN AMRO PPM, de participatiemaatschappij van de bank, hebben een substan tieel belang verworven in de Tilburgse dekenfabrikant AaBe. Zij lopen daarmee voor uit op een mogelijke beursintro ductie van Aabe, zo maakte di- rekteur Th. K. van der Linden gisteren bekend. AaBe dankt zijn bekendheid aan de produk- tie van dekens, dekbedden en andere wollen stoffen. De on derneming maakt tevens brandvertragende stoffen, die onder meer worden geleverd aan de luchtvaartindustrie. Vo rig jaar behaalde AaBe een om zet van 40 miljoen en een winst van 1 a 2 miljoen. Er zijn 175 mensen bij het bedrijf werkzaam. De Driessen Groep heeft een naar eigen zeggen „zeer voor aanstaande" positie binnen de luchtvaartindustrie als fabri kant van complete vliegtuig keukens en serveerwagens. Het familiebedrijf behaalde in 1991 met 1000 werknemers een om zet van ruim 100 miljoen. Het bedrijf is volgens een woord voerder „zeer winstgevend". Idoor PAUL KOOPMAN AMSTERDAM Het Europe se Monetaire Stelsel (EMS) is niet in gevaar. Berichten uit Londen als zou er druk zijn uit geoefend om het EMS (tijdelijk) op te heffen, berusten nergens op. Dit zei vanmorgen een woordvoerder van De Neder- landsche Bank DNB) in een re actie op de aanhoudende span ningen op de Europese valuta markt. De Nederlandsche Bank gaat er van uit dat het Britse pond en Italiaanse lire na het Franse re ferendum over 'Maastricht' (zondag) weer tot het EMS zul len toetreden, overigens wel te gen een nieuwe koers. „De ko mende dagen zullen de finan ciële marktkrachten uitmaken wat het pond en de lire waard zijn. Op zich is het interessant om dat te volgen", aldus DNB- zegsman B. Groothof. De onzekerheid over de Franse volksraadpleging is volgens Groothof slechts een van de oorzaken voor de vrije val van het pond en de lire en de devalu atie van de Spaanse peseta. „De gang van zaken in de Italiaanse politiek en economie is slecht. Het vertrouwen dat Groot-Brit- tannië uit de recessie komt is afgenomen. Ook daardoor zijn het pond en de lire onder druk gekomen.". Na massale steunaankopen van ponden besloot De Nederland sche Bank gisteren de officiële rentetarieven met een kwart procent te verlagen. Volgens Groothof was deze stap ingege ven door louter valutaire motie ven. „De gedachte was het pond te steunen via een renteverla ging hier en een renteverhoging in Londen". Nederland kon zich de stap sa men met België permitteren omdat de gulden en Belgische frank gisteren sterk stonden ten opzichte van de belangrijk ste Europese munt: de Duitse mark. Groothof: „De gulden koers ten opzichte van de mark is nog steeds heel behoorlijk. Dat illustreert het vertrouwen van de valutahandelaren in het Nederlandse monetaire beleid en in de Nederlandse economi sche onderstroom. Op zich is dat iets waar je niet verdrietig over hoeft te zijn". Veel effect op de Nederlandse economie zegt Groothof overi gens niet van de renteverlaging te verwachten. „Het heeft voor alsnog alleen gevolgen voor de geldmarkt. Minister Wim Kok van Finan ciën heeft gisteravond het Brit se besluit het pond tijdelijk uit het EMS te halen een „verkeerd signaal aan Frank rijk" genoemd. „Door dit be sluit neemt de onzekerheid over het Franse referendum al leen maar toe", aldus Kok op een partijbijeenkomst in de Haagse Pulchri-studio. Minister van financiën Norman Lamont heeft bij herhaling laten weten dat zijn land zich aan de doelstellin gen van het EMS zal blijven houden, ongeacht de tegenslagen die het stelsel te verwerken heeft en onge acht de uitkomst van het referendum in Frankrijk. FOTO: epa V PARIJS Nu de scheiding tussen de sterke en de zwak ke munteenheden in de Eu ropese Gemenschap de laat ste dagen zeer duidelijk naar voren is gekomen, wordt be vestigd wat veel economen al jarenlang zeggen. De ergste crisis in het Europese Mone taire Stelsel (EMS) van de af gelopen vijf jaar toont aan dat slechts een handjevol Eu ropese landen geschikt is om een monetaire unie aan te gaan. Alom wordt nu verwacht dat er een ruime herschikking van de munteenheden in het EMS in aantocht is. Dat betekent niet dat het systeem van min of meer vaste wisselkoersen niet deugt of dat zelfs het doel van één munteenheid voor de EG- landen buiten bereik is geraakt. Het maakt wel duidelijk dat en kele regeringen het paard ach ter de wagen hebben gespannen en hun munteenheden in het EMS hebben ondergebracht nog voordat hun economieën daar rijp voor zijn. Lage inflatie Volgens de deskundigen toont de huidige chaos op de financië le markten eens te meer aan dat alleen een harde kern van lan den zich kan onderwepen aan de discipline van één enkele munteenheid in de EG. Dat zijn dan de landen met een lage in flatie en een klein overheidste kort. Woensdag leek het er, met uit gevoerde noodmaatregelen als miljardeninterventies en meer voudige renteverhogingen, op dat één munteenheid en een en- kelvormige economie van de EG verder weg zijn dan ooit. Toch zien de financiële deskun digen nog wel lichtpuntjes. De aanpassing van de lire in het EMS van afgelopen zondag haalde dan wel niets uit, maar nu ook het pond sterling (en in mindere mate de peseta) niet meer was te houden, valt aan een ruime herschikking van de munteenheden in het stelsel niet meer te ontkomen. Als dat gebeurt dan is de kans groot dat de rust op de financiële mark ten weerkeert, zo luidt de rede nering. Alleen de Fransen kun nen met het wegstemmen van het Verdrag van Maastricht dan nog roet in het eten gooien. Het is de vraag of de overheden het kunnen redden tot na het weekeinde, wanneer het Franse referendum is gehouden. Ze hebben al miljarden besteed om de koersen van de zwakke munteenheden te redden en daar kunnen ze niet lang meer mee doorgaan. Ook de hoge rentetarieven - nu vijftien procent in Groot-Brit- tannië en een ongekende 500 procent in Zweden - kunnen niet te lang in stand worden ge houden om dat daarmee een eventuele groei van de econo mie in de kiem wordt gesmoord. Zowel Groot-Brittannië al Zwe den zitten in een recessie én schreeuwen om lage rentetarie ven om de economie aan de gang te krijgen. Wellicht kunnen de twee lan den een voorbeeld nemen aan Frankrijk. In 1981 zag het land zich gedwongen de rentetarie ven op te schroeven tot driedui zend procent en in 1987 tot dui zend procent. Beide malen werd de druk van de financiële markten te groot en werd de frank gedevalueerd. Frankrijk kreeg dan wel de no dige tegenslagen te verwerken maar hield vast aan het EMS, waarvan het een van de oprich ters is. Nu lijkt het land er de vruchten van de plukken in de vorm van een lagere inflatie en een toeneming van de export. De Britse regering ziet dat ook inl Minister van financiën Nor man Lamont heeft bij herhaling laten weten dat zijn land zich aan de doelstellingen van het EMS zal blijven houden, onge acht de tegenslagen die het stel sel te verwerken heeft en onge acht de uitkomst van het refe rendum in Frankrijk. iipj 6 00b ?Hij djEL De overname Bank Brussel Lam- door Internatio- lederlanden Groep gisteren een stuk 'ij gekomen met de ing van ING-topman hammes in de raad uur van de Belgische in werd bekend dat otaandeelhouder russel Lambert (GBL) zijn exclusief voor- 't wat het pakket BBL- betreft dat de Itali- igenaren SBH/Unipar irkopen en waarvoor didaat-koper is. benoeming, op voor de raad van bestuur 1BL, kreeg zijn beslag buitengewone aan- lersvergadering in Tammes is vice-voor- de raad van bestuur Bank en lid van de bestuur van ING ij is een van de vijf I'gen in de BBL-raad, oor is uitgebreid tot 32 Tijdens een bijeenkomst na af loop van de vergadering spra ken Jacques Thierry en Theo Peeters, respectievelijk voorzit ter van de raad van bestuur en voorzitter van het directiecomi té van de Belgische bank, on dubbelzinnig hun voorkeur uit voor het openbare bod op BBL dat ING vorige week aankon digde. BBL is na De Generale België's grootste bank. Er breekt nu een tweede perio de aan waarin alle leden van een aaandeelhouderssyndicaat, waarin ook de GBL zit, kunnen beslissen om van een voorkoop recht te gebruiken. Voorzitter Thierry drong erop aan dat ook snel knopen worden doorge hakt, liefst al volgende week. Daarna blijven er twee of drie weken over die ING wil gebrui ken om de boeken van BBL te controleren om na te gaan of zijn (maximum)prijs van 3600 frank per aandeel verantwoord is. Dat betekent, aldus een BBL-woordvoerder, dat ING op zijn vroegst rond 10 oktober zijn openbaar bod kan uitbren gen. Stil Deens protest Deze luchtfoto van een boerderij op het Oostdeense eiland Sealand laat een duidelijk protest zien. Met een maaimachine schreef een boer een noodoproep aan de EG in zijn graanveld. Een stil protest tegen de slechte situatie voor de boeren in Denemarken. foto: epa ROTTERDAM - Eastman Chemical Company, onder deel van het Amerikaanse chemieconcern Eastman Ko dak, heeft de Europoort ge kozen als plaats voor een nieuwe fabriek. Met het ge meentelijk havenbedrijf van Rotterdam is overeenstem ming bereikt over de huur van een 100 hectare groot terrein op de Kop van de Beer in Europoort. Dit heeft het concern gisteren bekend gemaakt. Met de bouw van het nieuwe fa briekscomplex is een investe ring van ongeveer 1,9 miljard gulden gemoeid. De voor het jaar 2000 geplande fabrieken zullen 650 vaste arbeidsplaat sen opleveren, voornamelijk voor mensen uit het Rijnmond gebied. Met de bouw zijn nog eens 1.250 tijdelijke arbeids plaatsen gemoeid. De Rotterdamse gemeenteraad neemt volgende week donder dag een besluit over het in erf pacht uitgeven van het terrein en het verlenen van een krediet van 30,2 miljoen gulden. Dit be drag is nodig voor de aanleg van infrastructuur en voor de ont sluiting van het terrein dat tot nu toe braak heeft gelegen. De investeringen zijn onder andere nodig voor aanpassingen van de havenspoorlijn, het doortrek ken van wegen en het graven van een insteekhaven. De totale opbrengst aan erfpacht wordt over 25 jaar door de gemeente geraamd op 46 miljoen gulden. Eastman Chemical Company (ECC) is de chemiedivisie van het Eastman Kodak-concern. ECC heeft een jaaromzet van ongeveer 8 miljard gulden en biedt wereldwijd aan 17.000 mensen werk. Het bedrijf maakt voornamelijk halffabri katen, zoals grondstoffen voor opnieuw bruikbare plastics, in dustriële oplosmiddelen en voe- dings- en conserveringsmidde len. Het bedrijf heeft nog niet besloten welke produkten het in Rotterdam gaat maken.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7