>yrie en sraël eens lp punten Duits dialect als voertaal Panic wil erkenning klein-Joegoslavië Buitenland Toren van Pisa op helling gebouwd Mitterrand regeert door ondanks ziekte I! A I ET Leidse Courant r\ donderdag 17 september 1992 i tf panse blauwhelmen k naar Cambodja [(YO - Drie Japanse marineschepen met boord meer dan 400 soldaten en 23 voer- ;en zijn vandaag naar Cambodja vertrok- Het is de eerste keer sinds de Tweede den het Malariabesmetting bedreigt VN-militairen PHNOM PENH - Zeker 385 VN-militairen in Cambodja hebben verleden maand malaria op gelopen. Volgens een woordvoerder van de 15.000 man sterke VN-vredesmacht in Cambod- eldoorlog dat Japanse soldaten buiten de ja zijn drie militairen sinds de operatie in maart n landsgrenzen worden ingezet. Enkele begon aan de ziekte overleden. Veertig landen, tallen demonstranten protesteerden te- waaronder Nederland, hebben troepen geleverd lei het vertrek van de Japanse blauwhel- aan de vredesmacht. die zich in Cambodja zullen aansluiten Met name in het noordelijke deel van Cambodja de VN-vredesmacht. De eerste Japanse is de kans op besmetting door een steek van de ipen worden op 2 oktober in Cambodja, malariamug groot. De militairen hebben het ad- ^vacht. In totaal zal Japan circa 1700 man vies gekregen zo weinig mogelijk van het li- ren voor de VN-vredesmacht. Het Japan- chaam onbedekt te laten en te slapen onder irlement stemde afgelopen juni in met de klamboes. De meeste medicijnen halen weinig die zending van troepen naar het buiten- uit, omdat de malariamug tegen de meeste daar- [mogelijk maakt. van resistent is. Opnieuw leider maffia gearresteerd MARSEILLE De Franse politie heeft gisteravond op het vliegveld van Mar seille de Calabrese maffia-leider Domi- nico Libri gearresteerd. De 58-jarige Libri werd al jaren in bin nen- en buitenland gezocht wegens moord en lidmaatschap van een crimi nele organisatie. De voorman van de Ca labrese N'dragheta is de derde van de twintig meest gezochte Italiaanse maf fia-leiders die de afgelopen weken zijn aangehouden. Giuseppe Madonia, de tweede man van de Siciliaanse maffia, en Carmine Alfie- ri, de peetvader van de Napolitaanse Ca- morra, gingen hem deze maand voor. Ruimtelichaam ontdekt zes miljard km van de zon BOSTON Amerikaanse astronomen hebben een voorwerp ontdekt waarvan wordt aangenomen dat het het verst weg is van alles wat tot nu toe in ons zonnestelsel is waargenomen. Het ruimtelichaam be- Onlusten in Wismar WISMAR Rechtsradicalen hebben gis teravond in Wismar opnieuw geprobeerd een centrum voor asielzoekeres aan te val len. Het ging om naar schatting 30 tot 40 extremisten. De oproerpolitie slaagde er rond middernacht in de toestand in de vindt zich op een afstand van ongeveer 6,4 miljard ki- hand te krijgen. De onruststokers hadden lometer van de zon. Volgens de eerste gegevens heeft het voorwerp, met het uiterlijk van een komeet en met een zwakke lichtuitstraling, een omvang van on geveer 200 kilometer en bevindt het zich op 1,6 mil jard kilometer buiten de planeet Pluto. Het werd voor het eerst gezien op 30 augustus jongstleden door twee onderzoekers van het observatorium Muana Kea op met stenen en brandbommen gegooid. Nie mand werd gewond. Zeven extremisten werden aangehouden. De twee voorgaande nachten was het in Wismar eveneens geko men tot een treffen tussen rechtse jonge ren en de politie. De politie deed gisteren invallen bij mensen die verdacht worden onderzoekers van het observatorium Muana Kea op mvanen dij mensen cue veraacnt woraen het eiland Hawaii nmet behulp van een telescoop met van aanvallen op centra van asielzoekers. i qo TAr. ..mtonooLon. Daarhii ziin zeven mensen gearresteerd en een diameter van 189 centimeter. De wetenschap- Daarbij zijn zeven mensen gearresteerd en pers hopen dat hun ontdekking een beter begrip kan is een grote hoeveelheid nazistische propa- opleveren over het ontstaan van kometen. ganda in beslag genomen. XANDRIE/WASHING- N - Israëlische en Syri- onderhandelaars heb- gisteren vorderingen ge el bij enkele veiligheids- I agstukken langs hun ge- jnschappelijke grens. j bespreken de notie van gheid tussen Syrië en Israël dit is een van de gebieden rin we in principe algemene eenstemming hebben", al- de Israëlische onderhande- Itamar Rabinovich. Hij (de hieraan toe dat de de nader moeten uitgewerkt. Syrische onderhandelaar 'ii'c'ijvaffiq al-Allaf zei dat er n je mogelijkheid is het eens te den over veiligheidsregelin- j die voor beide partijen Izakelijk en wettig zijn". nelijk hadden de verklarin- betrekking op de Golan- gvlakte, die Israël in 1967 J0 jyrië veroverde en in 1981 |Vjexeerde. De Israëlische pre- r Yitzhak Rabin liet onlangs schemeren dat zijn rege- misschien bereid is tot ge- *'0j lelijke teruggave van de ilische functionarissen iden zich ondertussen ver- fd over een onverwachte noeting tussen de Syrische ident Hafez Assad en de .'af( itische president Hosni ajr arak. „Dit is beslist een po- f teken", aldus een Israëli zegsman. Egypte is het e land dat een vredesver- tandmet Israël heeft gesloten Wctioneert achter de scher- als bemiddelaar tussen Is- en de Arabische buurlan- Israëlische onderminister buitenlandse zaken Yossi in, die in het weekeinde be en in Cairo voerde, zei Washington dat Egypte hulp beloofd bij het afwenden we van de anti-Israëlische resolu ties die Arabische landen tradi tioneel op de jaarlijkse ope ningszitting van de Algemene Vergadering -van de VN indie nen. Beilin liet ook blijken dat Israël bereid is water bij de wijn te doen inzake de bezwaren om de PLO als gesprekspartner te aanvaarden. Beilin merkte op dat zijn regering bezig is een wet in te trekken waardoor het Israëlische burgers verboden is contacten met de PLO te leg gen. „Ik zeg niet dat we direct met de PLO in Tunis moeten gaan praten", aldus Beilin. Maar hij erkende dat er indirect met de PLO wordt gepraat door de contacten die met „PLO-ge- zinde" Palestijnen in het on derhandelingsteam bestaan. Ook zei hij dat „wie er ook als leider wordt gekozen, deze zijn volk zal vertegenwoordigen". Beilin benadrukte dat Israël be reid is de Palestijnen werkelijke zeggenschap over hun leven te geven en niet van plan is hun woningen te annexeren zodra de periode van zelfbestuur af loopt. In Washington wordt ge praat over een interim-periode van zelfbestuur voor de 1,7 mil joen Palestijnen in de bezette gebieden die vijfjaar zou duren. Na het derde jaar zouden met Israël besprekingen beginnen permanente status Nieuwe gewassen Arbeiders maken landbouwgrond vrij. In Homestead (Florida) zijn ze begonnen met het planten van nieuwe PISA Het geheim van de scheve toren van Pisa is op gelost. De toren is gebouwd op een ondergrondse helling aan de rand van een dichtge slibde geul. De verrassende ontdekking is gedaan tijdens de werkzaamhe den ter versteviging van de ba sis van de toren. Daarbij is tevens gebleken, dat de toren tot in de achttiende eeuw aan de voet van een heu veltje heeft gestaan, dat vervol gens is geëgaliseerd. Pisa, dat nu tien kilometer van de kust ligt, was in de Romeinse tijd een natuurlijke haven. Net als Ve netië bestond Pisa uit een groot aantal eilandjes die door kana len en geulen van elkaar waren gescheiden. In latere eeuwen is een groot deel daarvan dichtge slibd, zodat in het jaar 1173, toen met de bouw van de toren werd begonnen, het oppervlak een egale aanblik bood. Een paar jaar later, toen men nog maar tot de helft was gevor derd, bleek de de bedrieglijk heid daarvan. De toren begon gevaarlijk te verzakken en de bouw werd gestaakt. Toen in de loop van de volgende eeuw de si tuatie stabiel leek, besloten de Pisanen alsnog hun toren af te bouwen, dan maar scheef. De ontdekking van de onder grondse geul levert nieuwe pro blemen op bij de restauratie van de toren. „Onder de toren heeft zich een solide voetstuk gevormd van harde aarde die nu de helling dreigt, af te glij den", zegt Piero Pierotti, do cent middeleeuwse architec tuur aan de universiteit van Pisa. „Als we geen maatregelen ne men om dat te verhinderen, zal de toren steeds dieper dalen en uiteindelijk instorten". Bij het vervolgoverleg in Was hington heeft niet alleen Syrië van Israël de toezegging geëist dat het zich terugtrekt uit bezet gebied. Ook de Palestijnen zijn met een dergelijke eis gekomen. De Palestijnse onderhande laars maakten dinsdag duide lijk dat ze van Israël verwach ten dat het zich terugtrekt uit Oost-Jeruzalem, de Westoever en de Gaza-strook, als onder deel van een algehele vredesre gelingvoor het Midden-Oosten. BELGRADO De premier van klein-Joegoslavië, Milan Panic, heeft gisteren na te rugkeer van zijn bezoeken aan Moskou en Peking ge zegd te zullen proberen rest- Joegoslavië lid te maken van de Verenigde Naties. „We hebben de instemming van Rusland en China en zullen met de Franse en Britse regering hierover praten. Bovendien bid ik om steun van de Verenigde Staten", aldus Panic. De Vere nigde Staten en de belangrijk ste Europese landen willen rest-Joegoslavië schrappen als lid van de Verenigde Naties om dat zij vinden dat de combinatie Servië-Montenegro niet de na tuurlijke opvolger is van het voormalige Joegoslavië. Panic' besluit kan tot meningsver schillen leiden tussen Washing ton en Moskou. De gevechten in Bosnië hebben zich in de aanloop naar de nieu we ronde van vredesonderhan delingen tussen moslims, Ser viërs en Kroaten, morgen in Genève, alleen maar verhevigd. Het opperbevel van het Bosni sche leger beschuldigde de Ser vische strijdkrachten van nieu we offensieven op alle fronten. Ook werden nieuwe luchtaan vallen gemeld en een nieuw ge val van „etnische zuiveringen". Volgens de VN weigerden Ser viërs rond Jajce en Bihac nog steeds hun zware wapens onder VN-toezicht te stellen. Minister van buitenlandse za ken Hans van den Broek zal morgen naar New York reizen om de Algemene Vergadering van de VN bij te wonen, die Aanstaande dinsdag zal de mi nister de Vergadering toespre ken. Tijdens de zitting van de Algemene Vergadering zal on der meer het plan van de secre taris-generaal Boutros Boutros Ghali ter sprake komen om een troepenmacht voor preventieve crisisbeheersing te vormen. fjllonrace over eaan van start EIGOR Vijf ploegen bal- aarders zijn gisteren in gor in de Verenigde Staten stegen voor de eerste bal- 1 redstrijd ooit over de Atlan- h'ie Oceaan. De vijf deelne- de teams komen uit Neder- Duitsland, Groot-Brittan- 9 België en de Verenigde Sta- yaar pe vjjf identieke, uiterst ern6) ballonnen, met de Feis aan bevestigde gondels ste- ran J op met elk drie beman- ndeli gleden aan boord voor de lesbe 0 kilometer lange tocht r Europa. De tocht zal naar itting drie tot vijf dagen du- De winnaar is de ballon die feerste een bestrate weg in e|ot-Brittannië of het Euro vasteland passeert. Eén of van de ploegen zullen doorvliegen in een po- lange-afstandsrecords te Verwacht wordt dat vanis nu heersende winden de vrai tuigen zullen blazen naar i Foundland en vandaar ker Europa. De wedstrijd is ganiseerd door de Chrysler, othe nsatlantic Challenge, die de °P teams selecteerde. De drie fami erlandse bemanningsleden Evert Louwman, Gerhard n Monique Wil- zich vol de i ssen verlaten Cuba die 'ANA De legerbrigade i de voormalige Sovjetunie, sinds 1963 in Cuba is gesta- ip ïeerd, gaat het eiland verla ad Volgens een officiële ver- ;oe ring heeft, na het verdwij- van de Sovjetunie, „de aan- igheid van deze militaire ons nationaal [n ödgebied geen zin meer", militairen en hun families en gefaseerd terugkeren. is de bedoeling dat midden lend jaar alle oud-Sovjetmi- en uit Cuba weg zijn. De ide telt 2800 man van wie irca 2150 inzetbaar zijn. PARIJS De Franse presi dent Mitterrand, die zoals gisteren bekend werd ge maakt aan prostaatkanker lijdt, is ondanks verwoede speculaties over zijn politie ke toekomst niet van plan af te treden. „Ik zie niet in waarom ik dat zou doen. Want ik heb niet de indruk dat men bij mij een her- senlob heeft weggehaald. Al thans, de .operatie was niet in die omgeving. Ik ga nu nog en kele dagen rusten. Halverwege de volgende week ga ik weer aan het werk", zo verklaarde hij bij de uitgang van het Parij- se ziekenhuis, waar onder meer te horen viel dat de president „enkele vrienden" op bezoek had gekregen, een boek had ge lezen en de rest van de tijd „in de lucht staarde". De bekendmaking van de ziekte geschiedde in opdracht van de Franse president zelf. Hij wil geen geheimzinnigheid rond zijn opname in het ziekenhuis. Veel Fransen achten dat een dappere daad. Ex-minister Ber nard Tapie zei de openheid van Mitterrand zelfs te zien als „een bewijs van de grote open heid van geest van de president. Het is er het zoveelste voor beeld van dat hij de Fransen nooit voorliegt". Volgens pro fessor Bernard Debré, de uro loog van het Cochin-zieken- huis, behoeft Mitterrand niet met chemische middelen te worden behandeld. „Hij krijgt eenvoudige medicijnen die op geen enkele manier zijn werk beletten. De overlevingskans van een persoon met prostaat kanker is groot", aldus de hoog leraar, die tevens kamerlid is van de gaullistische oppositie partij RPR. Hoewel heel veel Fransen de plotselinge opname van presi dent Mitterrand verdacht von den, was er gisteren, toen het nieuws bekend werd, toch een golf van verbazing. Het lako- niek gestelde medische bulletin van de presidentiële dokter Claude Gubler stelde onder meer „dat duizenden Fransen te maken hebben met dergelij ke problemen". Volgens des kundigen is prostaatkanker een van de minst gevaarlijke vor men van kanker. Het meest zichtbare gevolg van de bekend making was .dat de Parijse beurs in enkele minuten twee procent daalde. Later herstel den de koersen zich om uitein delijk in de plus te eindigen. Ondanks de geruststellende woorden van president Mitter rand wordt er toch druk gespe culeerd over een mogelijk ver vroegd aftreden. Zeker wan neer de Fransen zondag voor het Verdrag van Maastricht stemmen lijkt een afscheid Mitterrand verklaarde al tijd de Europese constructie tij dens zijn tweede regeerperiode als zijn belangrijkste opdracht te beschouwen op z'n plaats. Volgens sommige waarnemers zou de Franse president, wiens imago momenteel erg slecht is, geen beter moment kunnen wensen om terug te treden en op die manier vervroegde presi dents- en kamerverkiezingen te provoceren. Daardoor zou het verwachte verlies van de socia listen mee kunnen vallen, om dat door het debat rond Maas tricht de conservatieve opposi tie als erg verdeeld naar buiten is gekomen. Zondag wordt in Frankrijk een referendum gehouden over de akkoorden van Maastricht. Het is een nieuwe belangrijke graadmeter voor de appreciatie door de Europese burgers van wat in de Limburgse hoofdstad afgesproken is. Onze correspondenten in Europa beschrijven deze week wat 'Maastricht' onder de aan hun zorgen toevertrouwde volkeren teweeg heeft gebracht. Vandaag deel 4. van de Limburgse hoofdstad doorgaans kommervolle gezich- van het ziekenhuis in Parijs bedankt president Mitterrand een meisje dat hem bloemen BONN Maastricht: je moet er geweest zijn om er over mee te kunnen praten. Iedere Duitser heeft nu zo langzamerhand wel van Maastricht gehoord, en de jo- viaal-deftige Süddeutsche Zeitung was zelfs zo vriende lijk om de lezers te vertellen dat de klemtoonjDp de tweede lettergreep van de stads naam moet liggen en niet op de eerste. Het is de schuld van de Engelsen dat vrijwel heel Europa nu over Maas tricht praat. Maar hoeveel Duitsers zijn er nieuwsgierig geworden door die opgedrongen naamsbekend heid ooit geweest? De kleine schare fijnproevers rond het drielandenpunt niet meegere kend; die weten al sinds jaar en dag wat er in Maastricht te ha len en te koop is. Kennen van horen zeggen is iets heel anders dan het kennen van zelf zien en ervaren. Helsinki, Wenen, Rome. Stuk voor stuk roemruchte steden die hun naam bijna achteloos leenden aan akkoorden, verdra gen en clubs. Sinds kort hoort nu ook Maastricht in dat rijtje thuis, want er gaat werkelijk geen dag voorbij of in de Duitse politiek duikt het verdrag van Maastricht op. De naam alleen al is voldoende om iedere Duit se krantelezer, radioluisteraar en tv-kijker duidelijk te maken waar het om gaat: problemen! Want hoe zorgeloos de door snee-Maastrichtenaar ook door het alledaagse leven pleegt of probeert te gaan, in politiek Duitsland veroorzaakt de naam ten. Voor de doorsnee-Duitser is Maastricht een stad geworden waar je klaarblijkelijk vóór of tégen moet zijn. In mijn naaste omgeving kan ik nog wel enkele correcties aanbrengen en ver tellen dat niet de stad, maar de politici de problemen opgeroe pen hebben toen ze probeerden ze op te lossen. Datje eenvoudig niet tegen Maastricht kunt zijn, en dat heel Nederland ervóór is, waarbij ik dan gemakshalve maar verzwijg dat die voorkeur meer de terrassen van het Vrij thof, de Markt en het Onzelie- vevrouweplein betreft dan de gemaakte Europese afspraken. Maastricht was slechts het de cor, en dan nog niet eens het goede. Tegen de natuurlijke operette-achtergrond van de stad had immers een veel licht voetiger Europees spel zonder grenzen opgevoerd moeten worden. Sporadisch ben ik in kranten en weekbladen (foto)reportages tegengekomen, waarin de stad aan de lezers wordt voorge steld; uiteraard positief. Maas tricht wordt steevast aangepre zen als een romantisch-aan- trekkelijke, vooral on-Holland- se stad, waar een Duits dialect als voertaal geldt en de mark net zo betrouwbaar is als de in heemse gulden. Of de stad er garen bij spint, is de vraag. VW, promotion- en soortgelijke deskundigen zullen moeten oogsten, wat de politici onbedoeld gezaaid hebben. Op de klassieke standaardvraag van elke Duitser of het 'billig und gemütlich' is, heb ik een standaardantwoord gevonden. Thuis is altijd billiger en het is er net zo gemütlich als altijd er gens anders.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5