Hirsch Ballin wil jeugd mores leren Ook Kok ziet oplossing voor wao Binnenland Ruzie tussen Simons en CDA bijgelegd li Vlieland ligt niet wakker van schiet-ongelukken l HU ELSEVIER D0E Vrees voor uitbreiding pseudo-vogelpest Limburg Pythonhuiden in beslag genomen UIT DE WEEKBLADEN Maastricht, ja ik H^DETIJD WEERT Bij de Zuid-Nederlandse gezondsheidsdienst voor dieren in Boxtel bestaat grote vrees dat de pseudo-vo gelpest in de regio Weert zich heeft uitgebereid. Begin deze maand werd de ziekte geconstateerd in een pluimvee- bedrijf in Swartbroek (gemeente Weert). Daar moest de hele veestapel van meer dan 50.000 slachtkuikens worden afgemaakt. Binnen een straal van tien kilometer rond Weert gold sindsdien een verbod voor het vervoer van pluimvee en eieren. Binnen deze zone blijken nu twee an dere bedrijven in de buurtschap Ospel groot gevaar te lo pen besmet te worden of besmet te zijn met pseudo-vogel pest en een bedrijf in Leveroy buiten de zone van tien kilo meter. Aan de hand laboratoriumonderzoeken hoopt de gezondheidsdienst voor dieren komend weekeinde absolu te zekerheid te krijgen over het al dan niet besmet zijn van deze nieuwe bedrijven. Ziekteverzuim in zorgsectoren gedaald UTRECHT Het ziekteverzuim in de zorgsectoren is in 1991 per saldo met 0,7 procent punt gedaald ten opzichte van het jaar daarvoor. Dat blijkt uit het jaarverslag van de bedrijfsvereni ging BVG. Het aantal ziekmeldingen steeg met 3 procent en de ziekteduur bleef gelijk. Dat het verzuim per saldo toch is gedaald, komt doordat het aan tal verzekerden steeg van 720.000 naar 741.000. Ondanks de daling laat de bedrijfsvereniging niet na kritiek te leveren op de overheid. Besluitvor ming over wijzigingen in de wao en de Ziektewet en in de organisatie van de sociale zekerheid, laat volgens de BVG te lang op zich wachten. SCHIPHOL De douane op Schiphol heeft maandag in samenwerking met de Algemene In spectie Dienst (AID) van het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij 3.300 pythonhui den in beslag genomen. De huiden van deze be schermde slangesoort vertegenwoordigen een groothandelswaarde van ongeveer 50.000 gul den. Tegen de eigenaar en de vervoerder wordt proces-verbaal opgemaakt, zo heeft de AID giste ren meegedeeld. Beide komen voor zover bekend niet uit Nederland. De zending huiden was af komstig uit Indonesië. Zij bestond in totaal uit 4300 huiden van de beschermde netpython en 4500 huiden van de niet-beschermde Javaanse waterslang. De autoriteiten hadden een vergun ning gegeven voor slechts 1000 pythonhuiden. Maatregelen tegen korpschef van Sittardse politie SITTARD Medevennoot zijn van een commercieel bedrijf en daarvoor werkzaamheden uitvoeren is strijdig met het ambtenarenreglement en voor poli tieambtenaren dan ook niet te tolereren. Dat heeft burgemeester.Tonnaer van Sittard gisteravond la ten weten aan commissaris E. Nicoll, korpschef van de gemeentepolitie, en aan drie andere leden van het korps. Nicoll en zijn drie ondergeschikten hebben in middels het bedrijf Softpol, dat computerprogram ma's op de markt bracht, opgeheven. Verder moet Nicoll zich zo spoedig mogelijk terugtrekken uit het particuliere opleidingsinstituut voor politie- en be wakingspersoneel dat hij heeft opgezet samen met een ambtenaar van de rijkspolitie. Er worden nog disciplinaire maatregelen tegen de vier genomen, af hankelijk van het resultaat van een nader onderzoek door een extern bureau. AMERSFOORT De crimi naliteit onder jongeren zou aanzienlijk afnemen als ou ders, scholen, verenigingen, clubhuisleiders en anderen de opgroeiende jeugd scher per zouden voorhouden wat goed en kwaad is. Deze stelling betrok minister Hirsch Ballin van justitie van morgen in Amersfoort tijdens een studiedag over normverva ging bij jongeren. De organisa toren van de bijeenkomst (de ministeries van justitie en on derwijs) hadden de dag een toe passelijk thema meegegeven: 'Mores leren'. Deze oude uit drukking geeft immers precies weer wat minister Hirsch Bal lin, en met hem het hele kabi net, met de hedendaagse en toe komstige jeugd wil doen. Want het latijnse woord 'mores' bete kent niets anders dan 'zeden', met andere woorden: gedragin gen die in een maatschappij al gemeen gelden als goed en le gaal. De afgelopen twintig jaar, zo constateerde Hirsch Ballin, zijn er heel wat gaten geslagen in het morele besef van jongeren. Daarvoor zijn diverse oorzaken aan te wijzen, zoals de tanende invloed van de kerken, de af brokkeling van de maatschap pelijke zuilen, de verminderde sociale controle en ook de toege nomen mentaliteit van 'vrij heid-blijheid' en 'het zal zo'n vaart niet lopen' onder ouders en leerkrachten. Kortom: kinderen van de laat ste twee decennia hebben steeds minder vaak het goede voorbeeld gekregen. „Maar kin deren hebben juist bij het op groeien structuur en houvast nodig", stelde de minister vast. Nadrukkelijk wierp hij overi gens de verdenking van zich dat hij hevig verlangt naar een te rugkeer van de tijd van vroeger en dolgraag met opgeheven vin ger het land zou willen rond trekken om jongeren op alle terreinen des levens corrige rend toe te spreken. Het gaat hem alleen om het terugdrin gen van de criminaliteit, die veelal het gevolg is van een te losse opvoeding en een onvol doende bijgebracht besef van goed en kwaad, mijn en dijn. De cijfers waarmee Hirsch Bal lin zijn betoog illustreerde spra ken boekdelen. In 1990 kwa men 37.000 jongeren tot 18 jaar in aanraking met de politie en een jaar later waren dat er 39.000. Het aantal diefstallen met geweld, gepleegd door jon geren, nam vorig jaar met tien procent toe. Vijfduizend jonge ren werden in 1991 door de poli tie opgepakt wegens vandalis me en ruim 1700 wegens ernsti ge mishandeling. En bijna één op de tien jongeren heeft tegen woordig een mes of een ander wapen op zak. Hoopvol constateerde de minis ter dat de belangstelling voor het 'mores leren' van jongeren de laatste tijd weer toeneemt. Politie, justitie, scholen en or ganisaties van allochtonen hou den zich er steeds meer mee be zig. In Groningen is zelfs al een aantal jaren een project gaande waarbij ouders, toekomstige ouders en leerkrachten wordt geleerd hoe zij normen en waar den op kinderen moeten over brengen. Jongeren van buitenlandse af komst vormen volgens Hirsch Ballin een bijzondere risico groep omdat zij tussen twee heel verschillende culturen le ven: de sterk religieus getinte en vaak strenge cultuur van thuis en de losse cultuur van onze maatschappij. Marok kaanse jongeren hebben het daar het moeilijkst mee. Hirsch Ballin: „In de justitiële circuits zijn zij helaas oververtegen woordigd. Eén op de drie van hen komt in aanraking met de politie en gebruik van drugs komt onder hen veel voor. Zij haken meer dan gemiddeld af op school en zijn daardoor meer vatbaar voor ontsporingen. Bo vendien hebben zij vaak te ma ken met een zwakke sociaal- econopiische positie (de helft van de Marokkaanse vaders is werkloos of arbeidsongeschikt) en met discriminatie". Volgens de minister is het van zeer groot belang dat er met vereende krachten aan de inte gratie van allochtonen wordt gewerkt en dat voortijdige schoolverlating van allochtone jongeren wordt voorkomen. Goede organisaties van minder heden en ook islamitische scho len kunnen daaraan een be langrijke bijdrage leveren, meent de minister. Beeld van de PvdA-bijeenkomst gisteravond in Den I- tenberg en staatssecretaris Wallage van onderwijs. DEN HAAG Ook vice-.pre- mier Wim Kok acht het heel goed mogelijk dat het resteren de geschil tussen de PvdA en het kabinet over de wijziging van de wao kan worden opge lost. Kok maakte dit gister avond duidelijk op een leden bijeenkomst van de PvdA in Den Haag, waar hij door partij voorzitter Felix Rottenberg werd ondervraagd over de Mil joenennota en de rijksbegro ting. De fractie van de PvdA eist dat de regering alle huidige wao'ers, ook de mensen onder de 50 jaar, ongemoeid laat. In de voorstellen van het kabinet staat dat de uitkering van deze arbeidsongeschikten moet wor den bevroren op het huidige nievau. Dinsdag lieten de beide fractieleiders van de regerings partijen, Brinkman (CDA) en Wöltgens (PvdA), al weten dat zij een vreedzame oplossing van dit geschil tamelijk zeker acht ten. Kok blijkt ook op die lijn te zit ten, mits straks het aantal wao'ers, dat zich nu stabili seert, ook echt gaat dalen. De minister van financiën is daar over zelf vol vertrouwen. Hij wees erop dat alleen het praten over de kabinetsplannen met de wao al een ommekeer heeft ver oorzaakt. „We hebben nu die spectaculaire stijging van de ar beidsongeschiktheid tot een einde gebracht. Ik hoop van harte dat het in de komende maanden mogelijk zal zijn de weg naar beneden te vinden. Als de samenleving er zo mee blijft omgaan, moet dat ook kunnen". Vermiste zeiler dood aangetroffen DORDRECHT - De politie van Dordrecht heeft gisteravond op de bodem van het Hollands Diep het stoffelijk overschot aangetroffen van een 58-jarige man uit Numansdorp die al sinds vrijdag werd vermist. De man wilde vrijdag een zeiltocht maken met zijn zoon maar sloeg kort na het uitvaren overboord. Een grootscheepse zoektocht door onder meer politie en rijkswaterstaat bleef vrijdag en gedurende het weekeinde evenwel zonder resultaat. Het li chaam werd gisteren gevonden op ongeveer zestig meter van de plek waar het slachtoffer in het water viel. DEN HAAG De ruzie tus sen staatssecretaris Simons van volksgezondheid en de fractie van het CDA in de Tweede Kamer is zo goed als bijgelegd. Het CDA is bereid zijn plannen voor een nieuwe basisverzeke ring tegen ziektekosten te blij ven steunen. Simons ziet daar om geen reden meer te dreigen met aftreden, zoals hij eind juni deed, op de laatste dag voor de vakantie van het parlement. Simons ergerde zich er destijds aan dat het CDA nog geen steun aan de door hem en het kabinet uitgestippelde hoofdlijnen wil de geven. Inmiddels is duidelijk dat het CDA Simons niet langer dwars zal zitten, aangezien aan de twee belangrijkste eisen van het CDA voor een belangrijk deel wordt voldaan: meer eigen bijdragen van burgers voor de medische hulpverlening en minder voorzieningen in het pakket voor de nieuwe verzeke ring. De houding van het CDA wordt voor een belangrijk deel ingege ven door de wetenschap dat er van het plan-Simons in deze ka binetsperiode (tot en met mei 1994) toch vrijwel niets meer terecht komt. Het was de be doeling dat na de kosten van medicijnen volgend jaar ook die van huisarts, specialist, zieken huis en kraamzorg zouden gaan vallen ónder de AWBZ, de voor loper van de nieuwe verzeke ring. Dat gebeurt niet; Simons zal de invoering van zijn nieuwe verzekering over een groter aantal jaren uitspreiden. Het CDA heeft zich altijd heftig verzet tegen een snelle invoe ring, maar de PvdA heeft zijn 'eigen' staatssecretaris op dit punt lang gesteund. Partijlei der en vice-premier Wim Kok heeft nu echter ook ernstige twijfels. Volledige invoering van de plannen leidt tot aan zienlijke lastenverzwaringen yoor de burgers. „Dat is een ele ment waar we goed naar moeten kijken", aldus Kok. Staatssecretaris Simons. foto: dijkstra Het ziet er naar uit dat de ver zekering op z'n vroegst pas in 1996 in haar geheel in werking kan treden, al hoopt Simons nog wel dat de kraamzorg toch nog voor die tijd onder de AWBZ gaat vallen. Verder zal hij zich tevreden moeten stellen met diverse veranderingen op het bestuurlijke vlak. Simons heeft daar vrede mee. „Het is prima als het zo gaat. Nu kun nen we tenminste verder met de zo noodzakelijke veranderin gen in de gezondheidszorg in plaats van steeds meer weer over alles te discussiëren", zegt hij via zijn woordvoerster. Het CDA wilde het liefst dat in de nieuwe basisverzekering een verplicht eigen risico werd inge voerd. Simons en het kabinet zijn daar tegen, maar de staats secretaris wil de burgers in de toekomst wel meer zelf laten bijdragen voor diverse voorzie ningen, zoals voor kunst- en hulpmiddelen, fysiotherapie, verpleeg- en bejaardentehui zen. Volgens woordvoerder Lansink kan het CDA daar goed mee leven. „Het gaat ons erom dat burgers meer worden ge prikkeld om minder klakkeloos gebruik te maken van medische voorzieningen, zodat de kosten van de gezondheidszorg beter te beheersen zullen zijn. Als Si mons aannemelijk kan maken dat dit ook kan op de manier die hem voor ogen staat, is dat ook goed", aldus Lansink. Nieuwe Zeeuwse commissaris De nestor van de commissarissen der koningin, Vonhoff, feliciteert zijn nieuwe collega in Zeeland, drs. W. T. van Gelder, die gisteren in Middelburg werd geïnstalleerd. Van Gelder volgt Boertien op die de pensi oengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Een van de redenen te solliciteren naar de commissaris-functie was voor Van Gelder (50) de uitdaging van het spanningsveld tussen economie en milieu in Zeeland. Deze twee uitgangspunten worden ten onrechte vaak als eikaars tegenpool gezien, meent hij. Milieumaatregelen leve ren niet alleen maatschappelijk, maar ook economisch rendement op, aldus Van Gelder. foto: anp VLIELAND „Een ongeluk je" heet het op het eiland. De beschieting van de vuurlei dingstoren op het luchtmacht oefenterrein De Vliehors op Vlieland laat de bevolking vrij wel onberoerd. Hoewel explode rende bommen en misgescho ten raketten buiten Vlieland heel wat stof doen opwaaien, liggen de eilanders niet wakker van het oorlogsspel op hun grondgebied. „We zijn gewend te leven met de risico's van de luchtmachtoefeningen", zegt burgemeester J. van de Lan- genberg. Twee keer vliegt de Deense piloot met zijn F-16 over het doelengebied op het waddeneiland. En dan nog gaat het fout. Vier gaten ter grote van een flinke voetbal zijn zichtbaar in de muur van het vuurleidingscentrum op het uitgestrekte strand aan de westpunt van het waddenei land. Vier oefen-raketten sloe gen dinsdag met gierende vaart door de bakstenen muur en het dak. De schade aan de buiten kant valt mee, binnenin hebben de 1,2 m lange raketten een be hoorlijke chaos aangericht. De blunders rond de schietoefenin gen op De Vliehors stapelen zich dit jaar op, Een deel van het eiland Texel dreunt eind ja nuari op haar grondvesten als gevolg van een bombardement met oorlogsmunitie op het Vlie- lander oefenterrein. Verschei dene woningen bij de Cocks- dorp lopen schade op door de drukgolven van een luidruchti ge bommenregen met 500-pon- ders. Defensie belooft beter schap. In juni gaat het weer mis. Door een coördinatiefoutje dropt een Duitse Tornade een bom op een schip van Rijkswa terstaat op weg naar Texel. De bom is bedoeld voor De Vlie hors. De bemanning van het doorboorde vaartuig blijft won derwel ongedeerd. Burgemeester Van de Langen- berg ziet in de reeks van mis kleunen door luchtmacht-pilo ten geen aanleiding om zich be zorgd te maken over de veilig heid van 'zijn' burgers. „Je moet incalculeren dat er onge lukken kunnen gebeuren bij het vliegen met militaire straal jagers met scherpe munitie. Alle incidenten van dit jaar staan overigens los van el kaar", aldus de burgemeester. Het is trouwens heel begrijpe lijk dat de Vlielander burgerva der geen openlijke kritiek levert op de aanwezigheid van het mi litaire oefenterrein. Idoor ROB EDENS In Elsevier staat de Europese integratie, aan de vooravond van het Franse referendum, centraal. Vrij Nederland test prominenten op hun Europese basiskennis. HP/De Tijd maakt zich ernstig zorgen over het gebrek aan wettelijke regels voor charitatieve instellingen. Hervormd Nederland besteedt veel aandacht aan de obsessie voor lichaamsperfectie. Vol gens De Groene is er in Neder land geen sprake van calvinis me meer, maar van decadentie. De Rooie Vrouwen van de PvdA zijn aanzienlijk gekort in hun budget. Ze zijn boos. Maar heeft deze club, die zich de af gelopen jaren eigenlijk nooit heeft laten horen, nog wel be staansrecht? De meningen zijn verdeeld, blijkt uit een rond gang. De Engelse auteur A. N. Wil son schreef met zijn boek 'Je zus' een provocerende biogra fie. Een recensie, die overwe gend teleurgesteld van toon is. „Wilson heeft zich de kans op een bevlogen boek ontnomen door het mythische aspect de evangeliën eerst te onder kennen, en zich vervolgens te laten remmen door historische eindelijk blijkt het miljoen gulden per jaa oftewel zeven gulden derlander per jaar. Ernst Happel, de les zwaar ziek. Een hardrïn; rus heeft van de voel een wrak gemaakt. M bin noch nicht Junge". Alleen het houdt hem nog in leve De romantiek van de uit de straten van verdwenen. Begrip sancties hebben de niet. „Waarom is dei gen ons, Europa zou moeten helpen in de gen het moslim-fum lisme en het fascism f greb". De winter nade In de prijsklasse tu twee en drie ton zijn lijks koophuizen bes< Steeds meer veelvi bouwen droomhuis. Gemeent kavels uit voor ningbouw, maar Randstad, daar is schaars. Huub van gaard, ex-directeur kijkt terug. Hij voelt een voetballer die in de beslissende penal Maar: „Buiten schijnt lemeenti k' r partici I ïaar nil f Het Aids-fonds is hard op weg een van de grotere charitatieve instellingen te worden. Maar van iedere gulden komt maar 49 cent bij het goede doel te recht. De ontwikkeling van het Aids-fonds: een klassiek voor beeld van hoe het kan misgaan. En meer in het algemeen wordt de zorg uitgesproken over het totale gebrek aan wet telijke regels op het gebied van charitatieve instellingen. Dit terwijl 92 procent van de Ne derlandse huishoudens geeft aan het goede doel. Veronica verkeert in de eind strijd. Een overzicht. Er is steeds meer sprake van een strak geleide jongerenomroep met een strakke bedrijfscul tuur, die binnen het bestel wil blijven. Geen plaats meer voor vrije jongens als Rob Out en Lex Harding derhalve. Het an ker in de tuin kan bijna weg. de nee zouden stemmen, prominenten op hun basiskennis. Vermak sommigen in de fout gi Ook Europa: een kijl keuken van het EG- tingsapparaat. Een lii Nederlandse voorlidva' reau weet hoe hij in ie niet zijn publiek moet ren. „Nooit zeggen: I goed voor u. Veel te t r telijk. Nederlanders veel te sceptisch voor" bl Voetbalkeepers over p' Van Breukelen: „Voo Van 't Schip. Klemvie*' zwevend door de luch vijf meter. Een echte Technisch-tactisch, rend - noem maar o] Gestrekt in de lucht, in de handschoen, kleie" In het publieke de ba ,,tel Een verslag over seks als top sport: het wereldje van de ge wichten, halters, schoonheid soperaties en jonge goden. Op jacht naar de perfectie. „De na tuur maakt fouten", zegt ie mand over sproeten op haar rug. Aansluitend een'beschou wend artikel over de toene mende aandacht voor het li chaam. Hardlopen, fitness, bo dybuilding, cosmetische chi rurgie, verjongingskuren, af- slankpraktijken. De stelling is dat we leven in een lichaams- vijandige cultuur, waarin het lichaam is ondergewaardeerd. Die aandacht die het lichaam nu met name in het Westen krijgt, verwijst naar een impli ciete maatschappijkritiek. Een inhaalmanoeuvre om de ba lans tussen lichaam en geest te herstellen. Gijs Wanders, presentator van het NOS-journaal, schreef een boek over zijn ervaringen in de oorlogsjournalistiek. Als hij beelden in het journaal ziet, kan hij nog steeds van streek raken. „Nog steeds kan ik niet begrijpen en accepteren wat ik Een voorpublicatie uit een an der boek: Fons Jansen, pos tuum. Dagboekbrieven van de overleden cabaretier aan zijn vriendin. Intieme gedachten van de overleden cabaretier over God, liefde en dood. Veel aandacht voor de Europe se integratie aan de vooravond van het referendum in Frank rijk over Maastricht. Een en quête toont aan dat een ruime meerderheid van de Neder landse bevolking vóór is. Be kende en geleerde Nederlan ders mogen zeggen of zij ja of nee zouden zeggen, het Ver drag van Maastricht wordt uit gelegd, een portret van het Franse dorpje waar Mitter rand zijn stem gaat uitbren gen, de directeur van De Ne- derlandsche Bank bekritiseert het verdrag, en alles over het toverwoord subsidiariteit („de vaseline voor het Maastricht debat"). Nadat tijdens Prinsjesdag de koninklijke familie weer eens aan het volk voorbijtrok, heeft Elsevier berekend wat de Ne derlandse monarchie kost. Dat was niet eenvoudig, maar uit- unaniem van menrfo pen! Hoogleraren, ld den, columnisten, café Maar niet de militair 'f1 lijkt een Umwertui Werte: de houwdegen merlid of hoogleraar, ning en het verstand een uniform aan" VN start deze week korte serie over vete; de verslaggeverij. De Link voor de AVRÓ-radio, hele wereld berichtf,11, 1956 tot 1983 maam woensdag Tokyo, aardbeving moet je a gen dat het armpje kind boven het steekt". In juni lukte het de genstanders van de integratie net niet hi le tricht-referendum te Maar de conservatieve 11 leiding van John O'E ten niet stil. Dit najaai referendum over abort Vorige week was Fei seini, de leider van stijnse onderhandeli rS| gatie bij de vredesbej) gen voor het Midden in Nederland. Een Optimistisch is de beoi komstige premier van na niet. „Het komt ei Dt dat Rabin, met al zijd beloften, gewoon het ma van Shamir uitvoei Volgens De Groene hj in Nederland een revof trokken. Van calvinis decadentie. „De vri wat er nog calvinistii een land dat het lei van het BNP spendtjrg lingerieshop, videothefo. zeeduikvakanties op t( een land waar de fami bladen iedere week wcj van SM verkondigend de revolutie heeft zichl melijk inpandig vol! verscholen achter de gende gevels als die voorbeeld de Amsterd co de Roxy. Vandaar aan het oog van commentator ontsna Homomekka Amster consumentenonderzo de etablissementen, gratie is goed gesl goed, misschien, zijn de nichten zo gro i\ de dam althans - dat s mateloosheid kunnen loven". Vergeleken ger gaat het in ieder ten koste van de span

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4