Als ik hard ingrijp aat iedereen op straat" Binnenland redderde bewoners en bij elkaar blijven tien jaar geëist voor ird in metrostation Beroepsmilitair schoot met dienstpistool 'Slager van Natal' gastvrij ontvangen in de Bijlmer „Natuurbeleid onnodig in gevaar" Moeder Ans blijft bij 'haar jongens' stitie richt pijlen op criminele ondernemingen a 9 Leidse Courant ,"4 donderdag 17 september 1992 i van ste r f1 den o Piet's ljnker- in een groot wit ver- a het ontvluchten e 1 Vogel bleef hij gis- Zuind aan de reddende ker van de brand- nai igen en scheurde een me in een blauw trai- gestoken Piet plastic lepel uit de rode kool en doet ;eni ng van de mechani- na. „Nou, en toen ertussen vast te zit- Aan de verslaggeving over de brand werkten mee: Mario Silvester, Danny Verbaan, Diederick Kraaijeveld, Hans van Reeuwijk en Maaike Kraayeveld. rormt deze avond even elpunt van het leven Hij vertelt het verhaal Verwonding drie keer taar, lijkt niet te besef- ij op het nippertje aan ontsnapt. „En hij be- ;edoen, mijn hand", stuk of vijftien mede van hotel Vogel bi- Piet ('25 jaar bij moe- tijdelijk bij de Kessler- aan de De la Reyweg. in inderhaast samen- kleren in het passan- jf rond formica tafels, naar de televisie. On- blikken als de beelden irand voorbijtrekken, n man met een lange !rs ard springt op als het de bewoners labielen Leugens, leugens zijn de groep kan blijven, et bekend. „Maar we ug, we bouwen weer Spw huis", roept Piet. Keukenhulp Dirk (51), pas ze ven weken bewoner, is vastbe raden dat de hele ploeg bijeèn- blijft en ergens anders opnieuw begint. En ja hoor, volgens de aanwezigen heeft loco-burge meester Dijkhuizen beloofd dat er snel voor andere behuizing zal worden gezorgd. Brandwonden Behalve wat kleren, sommigen niet meer dan een pyjama, heb ben ze niets meer. Volgens de geredden sloeg het vuur dan ook in extreem korte tijd om zich heen. Een enkeling liep tij dens de vlucht brandwonden op, zoals Tom die een branden de trap moest afdalen. Vijf men sen liggen nog op de intensive- care afdeling van verscheidene ziekenhuizen. Elf mensen zijn in de vlammen omgekomen of overleden nadat ze in paniek van het dak sprongen. Eén overlevende is naar zijn moeder vertrokken. Pand noch inboedel waren ver zekerd. Ma Vogel is al haar nieuwe spulletjes die ze in af wachting van een verhuizing op zolder had opgeslagen, kwijtge raakt. Volgens mevrouw Vogel was verzekeren van het pand extreem moeilijk omdat het in een 'risicowijk' lag. 11 Haag gedoogt brandgevaarlijke pensions [DAM Tegen een 25-jarige verdachte uit Amster- tde officier van justitie mr. Van Noord gisteren vijf- Ti] gevangenisstraf geëist voor moord, poging tot dood- nmi 3t bezit van een beetje heroïne. De man zou op 28 ja- i dit jaar in het metrostation Kraaienest in Amster- Amofah hebben doodgeschoten. Een kwartier eerder ander gewond door kogels uit het pistool van ver- I olgens de officier is de levering van drugs van infe- raliteit door de verdachte de aanleiding tot de schiet- Z1J feest. Hij zou gehoord hebben dat Amofah, koper van te drugs, hem zocht. De officier denkt dat verdachte s maar zelf op zoek ging naar Amofah. Een kennis nel genoeg vertelde waar het latere slachtoffer zich de|yerd neergeschoten. Even later werd Amofah gevon- ■en] it metrostation en op de roltrap doodgeschoten. De e doet op 3 0 september uitspraak Scheurtje in onderwij sfront DEN HAAG Er is een klein scheurtje opgetreden in het onder- wijsfront tegen de bezuinigingsplan nen van minister Ritzen. De onder- wijsvakbond PCSO (650 leden) zal 24 september niet meedoen aan de landelijke staking die door de vakor ganisaties wordt georganiseerd, zo heeft de PCSO haar leden gisteren meegedeeld. In een informatiebulle tin schrijft de protestantse bond van schoolleiders dat in de begroting van Ritzen al twee eisen uit het onder wijsveld worden gehonoreerd. Om de overige wensen binnen te halen zou een staking een te zwaar pres siemiddel zijn, aldus de bond. MIDDELHARNIS De 21-jarige man die dinsdagavond in Middelharnis een 15-jarig meisje doodschoot en haar evenoude vriendin in de arm schoot, is een beroepsmili tair. De man blijkt tijdens de schietpartij gebruik te heb ben gemaakt van zijn dienstpistool: Dit heeft een woord voerder van de Koninklijke Marechaussee, die de zaak on derzoekt, gisteren meegedeeld. Behalve met het dienstpis tool schoot de man ook nog met een geweer. Uit een eerste verhoor van de man bleek dinsdagavond dat hij zich alleen nog herinnert dat hij met zijn wapens naar de Oosthaven- dijk is gegaan. Wat zich daarna afspeelde kon hij zich niet meer herinneren. Hij is overgebracht naar de mariniers kazerne Van Ghent in Rotterdam, waar hij verder wordt verhoord. De vermoedelijke aanleiding voor de schietpar tij was het feit, dat het 15-jarige slachtoffer M. had afge wezen toen hij toenadering tot haar zocht. Idoor woordvoerder: „Het is ons ont- HANS LEBERglipt, we hadden ze niet ontvan gen als we hadden geweten wat AMSTERDAM Onder de vlag voor mensen dit waren. We heb- van de International Police Asso- ben de groep, één blanke delega- ciation (IPA) heeft een groep van tieleider en 25 pikzwarte men- 26 politiemensen uit het Zuida- sen, gastvrij ontvangen zoals we frikaanse thuisland Kwazulu een dat bij iedere collega uit het bui- bezoek gebracht aan de Amster- tenland doen". De Amsterdamse damse politie. De delegatie stond korpsleiding zal volgende week onder leiding van de (blanke) besluiten welke actie men onder- Zuidafrikaanse politieman Buch- neemt in de richting van de IPA. ner die in kringen van de anti- De Tweede Kamerfractie van apartheidsbeweging de bijnaam Groen Links heeft minister Van 'slager van Natal' heeft. De Am- den Broek (buitenlandse zaken) sterdamse politie zit in haar vragen gesteld naar aanleiding maag met het bezoek. Een van het bezoek. Werkloosheid blijft dalen DEN HAAG De geregistreerde werk loosheid lag in de maanden juni-augus- tus op gemiddeld 274.000. Dat is 4000 personen lager dan in de maanden mei- juli van dit jaar, en 28.000 lager ten op zichte van een jaar geleden (302.000). Uit de gegevens van het CBS blijkt, dat er sprake is van een voortgezette daling van de geregistreerde werkloosheid. In 1989 waren er gemiddeld 43.000 minder mensen geregistreerd dan een jaar eerder. In 1990 was de daling ongeveer even groot en in 1991 gemiddeld 27.000. Het Centraal Planbureau verwacht dat de gemiddelde werkloosheid over het gehele jaar uitkomt op 300.000 en vol gendjaar licht oploopt tot 305.000. ADVERTENTIE I dl yoghurt, 2 eet lepels mayonaise, 1-2 eetle pels citroensap, 2 theelepels citroenrasp en 2 eetlepels ge hakte peterselie. Meng alles in een kom en voeg naar smaak aan deze citroen yoghurtsaus wat suiker, pe per of zout toe. Lekker als sla saus bij avocadosalade, of bij gebakken vis. Nog 24 andere avontuurlijke yoghurt-recepten vindt u in het boekje 'Men ne me... yoghurt'. Zend een briefka rt met uw naam en adres naar H et Nederlands Zuivelbureau, Pos bus 30, 2280 AA Rijswijk, onder ermelding van 'Men neme. yoghurt' Plak f 1aan extr postzegels en u ontvangt het rece atenboekje thuis yoghurt Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071 - 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Provincies hekelen Troonrede ARNHEM Het kabinet heeft de koningin met Prinsjesdag in haar Troonrede bewust een verkeerd beeld laten schetsen van de „decentralisatie-im puls", een operatie die ongeveer 550 miljoen gulden moet opleve ren. Met dit harde verwijt kwam vanmorgen voorzitter Beelaerts van Blokland van het Inter Pro vinciaal Overleg (IPO) tijdens een bijeenkomst in Arnhem. In de Troonrede, die wordt ge schreven door premier Lubbers, zei Beatrix dat met de overheve ling van taken, geld en bevoegd heden naar provincies „goede vooruitgang" wordt geboekt. De IPO-voorzitter: „Daar is niets van waar. De zaak zit voor ons op een dood spoor. In feite zijn de onderhandelingen over de de centralisatie-impuls mislukt". De overdracht van rijkstaken naar provincies wil maar niet lukken, omdat het rijk zijn be voegdheden niet wil kwijtraken en bovendien vergaand wil be zuinigen, zo analyseerde Bee laerts van Blokland. Ter illus tratie hekelde hij het kabinets voorstel een Groenfonds op te richten, waaruit vervolgens het Natuurbeleidsplan wordt gefi nancierd. Het rijk houdt bij deze constructie de touwtjes in han den, terwijl een niet-gekozen be heerscommissie belast worden met de uitwerking en uitvoe ring. „Een constructie die ram melt aan alle kanten", aldus Beelaerts van Blokland. „En dat terwijl de provincies bij uitstek geschikt zijn om een samenhan gend natuurbeleid uit te voeren. Met dit voorstel stelt het kabi net het hele natuurbeleid onno dig in gevaar". ADVERTENTIE Pension Vogel in Den Haag waar gisteren elf mensen omkwa men bij een brand, voldeed niet aan de noodzakelijke brand- voorschriften. De brandweer en de Haagse loco-burgemeester geven toe dat er meer pensions zijn die niet aan die voorwaar den voldoen. Maar de thuislozen moeten nu eenmaal ergens blijven. DEN HAAG - Loco-burge meester N. Dijkhuizen van Den Haag noemt het een probleem van de grote stad. Ex-psychia trische patiënten, verslaafden, daklozen en een groeiende hoe veelheid andere kwetsbaren die geen onderdak hebben. Ze ko men terecht in illegale particu liere of half illegale pensions. Kosthuizen waarop de overheid geen zicht heeft. Gebouwen ook die voor een groot deel niet aan de veiligheidsnormen voldoen en waar rampen kunnen gebeu ren zoals gistermorgen vroeg in pension Vogel aan de Haagse Scheepmakersstraat waarbij elf mensen omkwamen in een brand. Dijkhuizen stelt dat calamitei ten ook kunnen voorkomen in onderkomens waar wèl aan alle voorschriften wordt voldaan, maar moet toegeven dat het ri sico dan minder groot is. Ook benadrukt hij dat de verant woordelijkheid voor uit te voe ren verbeteringen op het gebied van brandveiligheid (zoals pen sion Vogel moest doorvoeren) een verantwoordelijkheid is voor de particuliere eigenaar. „Iedereen vraagt nu: gemeente hoe zit dat? Maar vrienden, het is niet de verantwoordelijkheid van de gemeente. Een eigenaar die zo'n risico durft te lopen neemt wel een grote verant woordelijkheid op zich". On derzocht wordt nog of de eige naar van het pension kan wor den aangehouden op verden king van dood door schuld. Uitkering Ondanks de risico's gedoogt de gemeente Den Haag zulke on derkomens. De gemeentelijke sociale dienst stuurde de uitke ring van ten minste een aantal bewoners rechtstreeks naar de exploitante van het pension. Want waar moeten de bewoners anders naartoe? Het is beter dan dat ze op straat slapen, is de redenering. Mevrouw Vogel: ,,lk heb m'n leven nog niet anders gedaan dan deze mensen geholpen". foto:jos van leeuwen DEN HAAG Ook in het pas santenverblijf van de Kessler- stichting voelt mevrouw Ans Vogel zich verantwoordelijk voor 'haar jongens'. Ze zit in haar zwarte rok als een matro ne in het midden van de zaal, de meeste huurders als een hechte familie om haar heen. Mevrouw Vogel houdt zich goed. Eén keer slechts wellen de emoties op. 'Moeders', of 'Moeder Ans', zoals iedereen haar noemt, weet zich nog net in bedwang te houden. Tot twaalf uur 's nachts was ze die fatale nacht in de Scheepma kersstraat. Zeseneenhalf uur later kwam het telefoontje. „Ik heb m'n leven nog niet anders gedaan dan deze mensen gehol pen". Iemand zet een bord met aard appelen en rode kool voor haar neer. Het is izes uur 's middags; van de maaltijd worden maar een paar hapjes genomen. Een brandgevaarlijk pension? Me vrouw Vogel wil er niet van we ten. „Ik had zes brandblussers, twee haspels voor de brandweer en er waren ook nooduitgan gen". Woordvoerders van de brandweer en de dienst Bou wen en Wonen stelden gisteren dat het pension binnen een ter mijn van maximaal één jaar aan de voorschriften voor de brand veiligheid moest voldoen. Me vrouw Vogel ontkent dit. Zegt dat haar in februari werd ver teld dat ze drieëneenhalf jaar de tijd had. „Als ik daarna aan de eisen voldeed kreeg ik een ver gunning. U begrijpt toch wel dat ik met die brandveiligheid bezig was? We hadden al van die brandwerende platen ge kocht; ze lagen boven klaar om dit in orde te maken". Er moest nog wel iets aan de be drading worden gedaan, geeft mevrouw Vogel toe. Ze zegt dat een dag voor de brand een elek- triciën is langsgeweest om een offerte te maken. Ook was ze net van plan naar het stadhuis te gaan om daar op te geven wie er nu eigenlijk precies in het huis woonden. Zo'n drie jaar geleden, verze kert mevrouw Vogel, kwam de brandweer voor het laatst in haar pension. Met een rode pen werd op bouwtekeningen aan gegeven waar veranderingen en voorzieningen moesten worden getroffen. „Ik heb ze begin dit jaar een paar keer gebeld omdat ik wilde weten wat de brand weer er nü van vond. Ze zijn nooit gekomen". Toeverlaat Al een jaar of vijfendertig ex ploiteert mevrouw Vogel pen sions in Den Haag. In de Scheepmakersstraat streek ze met haar familie pas in 1987 neer. Het pand werd eerst geëx ploiteerd door haar zoon Jackie, begin dit jaar nam Anita Schim mel, een dochter uit een ander huwelijk, de bedrijfsvoering over. Achthonderd gulden be taalden de huurders per maand. 'All in', zegt Vogel. „Ook het eten zat daarbij inbe grepen. Eerst was het 765 gul den, maar door de duurte van alles moest ik dit wel verho gen". Ze weet het haast zeker. De fel le brand was volgens mevrouw Vogel het gevolg van een aan slag. In haar stellige overtui ging is iets naar binnen gegooid door een raam op de eerste eta ge. En niet, zoals de politie en brandweer zeggen, de tweede. In de kamer was toevallig nie mand aanwezig, waardoor het vuur vrij spel had. Vrijgezel „Er woonde een Surinaamse mevrouw, die die nacht bij m'n zoon sliep. Hij is vrijgezel en moet dat zelf weten. Dat geldt ook voor de bewoners. Ik zeg al tijd: jongens, als je dronken bent en rustig is er niets aan de hand en ga je naar bed. Ben je onrustig, dan blijf je maar bui ten". Haar blik glijdt over de tafel. Dinsdag kreeg een van de bewo ners bericht dat hem alsnog de uitkering was toegewezen waarover lange tijd onzeker heid bestond. Vijfendertigdui zend gulden zou hij krijgen, zegt moeder Ans. Zelf wilde de man naar Indonesië afreizen. Het is er nooit van gekomen. De huurder behoorde tot de doden. bewoners (links) van het uitgebrande pension wordt op- Hij wist zich te redden door een sprong uit een raam op taqe. foto: anp De ravage in de ontmoetingsruimte van het gisteren uitgebrande pension in Den Haag. „Dat is het ambivalente in ons eigen beleid", erkent Dijkhui zen. „We willen dat iedereen onderdak heeft. Het gebeurt vanuit een noodsituatie. Als ik hard ingrijp om te voorkomen dat mensen in zulke kosthuizen terechtkomen, staan ze op straat. Dat zou betekenen dat ik vanuit de overheid de men sen naar me toetrek om te voor komen dat ze in zulke situaties terechtkomen. Ik denk dat het beter is dat via de bestaande in richtingen te doen". Een poging daartoe wordt sinds januari 1990 ondernomen. Op die datum is de verordening op de verblijfsinrichtingen in wer king getreden. Pension Vogel, dat sinds 1987 bestaat, had ove rigens pas onlangs een bouw vergunning aangevraagd waar na een beroep kan worden ge daan op een vergunning voor een 'verblijfsinrichting'. Er ble ken nogal wat brandmaatrege- len te ontbreken. Zo moesten er brandwerende deuren worden aangebracht en een intern alarmsysteem. Maar omdat er kooiladders aan de buitenkant waren zag de brandweer geen reden tot onmiddellijke slui ting. Controle op de noodzakelijke verbetering stond pas voor fe bruari '93 op de agenda van de brandweer. Dat is binnen de re gels, stellen de loco-burgemees ter en de dienst Bouwen en Wo nen. „Controle moet binnen maximaal een jaar worden uit gevoerd". Personeel om sneller te controleren of bepaalde noodzakelijke verbeteringen zijn aangebracht heeft de brandweer niet. Dijkhuizen vindt dat er vol doende wordt gedaan door de gemeentelijke overheid om greep te krijgen op pensions. „Er zijn 1400 ondernemingen (ook toeristische pensions) geïnventariseerd en daarvan zijn er vijfhonderd gecontro leerd. Je kunt sommige dingen wel willen, maar dat gaat nu eenmaal niet van de ene op de andere dag". I i Wijl al AN RIETSCHOTEN 1AG Justitie gaat ptreden tegen zware organisaties, waar- lomenteel naar schat- ig in Nederland actief blijkt uit de gisteren e nota over de aanpak 'organiseerde criminali- ministers Hirsch ustitie) en Dales (bin- zaken) binnenkort 'weede Kamer voorleg- ministers tonen in de i bezorgdheid over de toenemende infiltratie van de onderwereld in de 'bovenwe reld'. Via legale ondernemin gen in onder meer de bouw, de horeca, de afvalverwerking en de autobranche proberen tal van zwaar criminele bendes het geld dat zij hebben verdiend met bijvoorbeeld drugs- en wa penhandel wit te wassen. Daarbij wordt gretig gebruik gemaakt van advocaten en ban ken (voor juridische en finan ciële adviezen en andere dien sten) en ook van corrupte amb tenaren en politici die voor de vereiste vergunningen en ont heffingen zorgen. Volgens Hirsch Ballin is er op dit mo ment in onze economie al zoveel geld in omloop dat op misdadige wijze is 'verdiend', dat van elk tientje een gulden als 'crimineel besmet' kan worden be schouwd. De criminele ondernemingen die in Nederland actief zijn, ma ken vaak deel uit van wereld wijd vertakte organisaties. Zelfs de Italiaanse maffia zou inmiddels binnen onze grenzen voet aan de grond hebben ge kregen, zo stellen Dales en Hirsch Ballin vast. De bewindslieden stellen een reeks maatregelen voor waar door criminele organisaties krachtiger kunnen worden be streden. Enkele daarvan zijn: Gemeenten, provincies en ministeries zullen door Justi tie, politie en diverse opspo ringsdiensten (waaronder de BVD) beter geïnformeerd worden over ondernemingen die mogelijk of vrijwel zeker als dekmantel dienen voor een criminele bende. Topambtenaren en politici moeten de komende tijd voorgelicht worden over de gevaren van omkoping. In elk van de 18 justitiële ar rondissementen wordt een officier van justitie speciaal belast met opsporing en ver volging van criminele organi saties. Ook gaan speciale po litieteams, samengesteld uit de regionale korpsen, zich met de opsporing van deze organisaties bezig houden. 1 De informatie die politie korpsen en opsporingsdien sten als de FIOD, de Econo mische Controledienst en de douane vergaren over mis daadbendes, zullen onder ling worden uitgewisseld en op een centraal punt worden gebundeld. KANTIESPREIDING SCHOOLVAKANTIES 1992/1993 De data van de zomervakanties wordt door het ministerie per regio verplicht vastgesteld. Vanaf dit schooljaar kunnen de scholen echter de overige vakanties inzicht invullen: Er is een folder om u te informeren (advies-) data van de diverse schoolvakanties, niet allemaal tegelijk op vakantie, dan kunnen we an genieten U vindt de gratis folder 'Schoolvakanties' xiren bibliotheek, ANWB- en VW-i-kantoren en DE FOLDER NU DE SCHOOL BEGINT! Nog schonere was door nieuw enzym AMSTERDAM De speurtocht naar steeds betere wasmiddelen heeft een nieuw enzym opgeleverd dat mogelijk kan bijdragen aan een nóg schonere was. Bovendien zou de toepassing van dit enzym minder schadelijk zijn voor het milieu. Dat meldt de Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Het gaat om het enzym chloroperoxidase dat onderzoekers van de Universiteit van Amsterdam uit een schimmel hebben weten te isoleren. Chloroperoxidase is in staat hypochloriet te produceren, de blekende component in bleekwater. Het onderzoek wordt ge steund door de NWO-stichtingen Technische Wetenschappen (STW) en Scheikundig Onderzoek (SON). In samenwerking met de industrie wordt nu bekeken of het enzym inderdaad bruikbaar is in wasmiddelen. Gebleken is inmiddels dat het vrij eenvoudig in grote hoeveelheden kan worden gezuiverd. Bovendien is het enzym zeer stabiel bij hogere temperaturen. Zelfs bij 85 graden Celsius blijft het actief. Oogziekenhuis opvangcentrum DEN HAAG Het voormalig Oogziekenhuis bij Leyenburg wordt bestemd voor de opvang van vluchtelingen uit het voor malige Joegoslavië. Als het mi nisterie van WVC ingaat op dit voorstel van B en W van Den Haag moet de vroegere kliniek grondig worden verbouwd. Dat is onder meer nodig om te voor komen dat de vluchtelingen en de patiënten van de polikliniek last van elkaar hebben.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3