Chaotische taferelen op wisselmarkt Sijthoff Pers verkoopt Leidse Courant aan Damiate Pers VN: extra Nederlanders naar ex-Joegoslavië OV-kaart SeidwQowuwt A3 A5 B1 B3 C1 Oorzaak van brand in pension nog onduidelijk van vandaa9— xV-Vt *{3\* Peiling: geen meerderheid voor Maastricht !~14 Dagen Gratis immiuiMiinimmu donderdag (september 1992 24 PAGINA'S in drie katernen eestelijk leven F tie richt pijlen op criminele idernemingen Mitterrand regeert tor ondanks ziekte iden omgeving (natten en toeslaan, (geheim van aikido Ilicitatie Vanenburg ar Oranje mislukt ANDAAG DE DAG In de ban van de chocodip £cldóc (Sowuvnt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25445. Losse nummers 1,50. Half tot zwaar bewolkt en moge lijk een enkele bui. Minimumtem peratuur omstreeks 13 graden. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Zwakke tot matige wind, rond kracht 3, draaiend van zuidoost naar zuidwest. In het Waddengebied eerst nog een vrij krachtige zuidoosten wind, windkracht 5. LEIDEN De Leidse Courant houdt voor het einde van het jaar op te bestaan. De directie van Sijthoff Pers, moedermaat schappij van Westerpers bv, uitgeefster van de Leidse Cou rant en dagblad Het Binnenhof, heeft het personeel hierover vanmiddag ingelicht. Het verdwijnen van de Leidse Courant is een gevolg van de verkoop van alle activiteiten van Sijthoff Pers op het terrein van dagbladen en huis-aan- huisbladen in de Leidse regio aan de Hollandse Dagbladen combinatie, uitgeefster van on der meer het Leidsch Dagblad (Damiate). De overdracht moet voor het eind van het jaar zijn beslag hebben gekregen. De verdere details van de overeen komst zijn nog niet bekend. Volgende week worden de vak bonden nader ingelicht door de betrokken directies. In een eerste reactie heeft de hoofdredactie van de Leidse Courant/Het Binnenhof ver klaard het besluit van de Sijt- hoff-directie te betreuren, om dat hiermee een einde komt aan een dagblad dat op 1 oktober aanstaande 83 jaar bestaat. Het verdwijnen van de Leidse Cou rant leidt tot een verdere ver schraling van de pluriformiteit van de pers. Leiden en omge ving was een van de weinige re gio's waar nog twee elkaar be concurrerende regionale dag bladen verschenen. Bovendien behoren de Leids'e Courant en Het Binnenhof tot de weinig overgebleven dagbladen met een christelijke identiteit. Tegelijkertijd, aldus directeur/ hoofdredacteur van Westerpers Jan Leune, kan men de ogen niet sluiten voor de moeilijke si tuatie verkeert. Landelijke en regio nale dagbladen hebben hun ad vertentie-inkomsten sterk zien teruglopen, terwijl de abonne menten-ontwikkeling stag neert. Ook Sijthoff Pers onder vindt hiervan de gevolgen. Be gin dit jaar maakte de directie bekend dat zij van plan was ver liesgevende activiteiten, waar onder de Leidse Courant, te sta ken. Eerder was al aangekon digd dat de redactionele samen werking tussen de Leidse Cou rant/Het Binnenhof en de Haagsche Courant verder zou worden geïntensiveerd. Als ge volg hiervan zal de Leidse Cou rant vanaf 26 oktober het natio nale en internationale nieuws betrekken van de Haagsche Courant. De samenwerking tussen Het Binnenhof en de Haagsche Courant zal in janua ri leiden tot een gezamenlijk re gionaal dagblad voor Den Haag en omstreken. De Leidse Courant zoals de le zers hem kennen verschijnt nu bijna 83 jaar; de titel zelf be staat echter al sinds 1638. Er werd een blad mee aangeduid dat flinterdun was, ongeregeld verscheen en in de loop van de eeuwen door verschillende drukkerijen werd samenge steld. De Leidse Courant maakte na zijn verschijnen op 1 oktober 1909 een moeilijke aanlooppe riode van enkele jaren door als tweemaal per week verschij nend nieuwsblad. De krant Leidsch toen nog geschre ven met „sch" was er spe ciaal voor het katholieke volks deel van Leiden en wijde omge ving. Als neutrale krant be stond al het Leidsch Dagblad en enkele jaren later zou voor pro testants-christelijke Leide- naars de Nieuwe Leidsche Cou rant volgen. Deze laatste krant is inmiddels verdwenen, even als het destijds eveneens in Lei den verschijnende blad Het Va derland en de plaatselijke editie van Het Vrije Volk. De Leidse Courant verloor zijn zelfstandigheid halverwege de jaren zestig. Met het dagblad Het Binnenhof werd Wester pers bv gevormd, die later als dochteronderneming een com mercieel onderdak vond bij het Sij thoff Pers-concern AMSTERDAM - Het EMS, het systeem van vaste wissel- koersen tussen de Europese valuta's, kraakt in zijn voe gen. Het Britse pond en de Italiaanse lire zijn bezweken onder de druk van de finan ciële markten. Beide munten zijn uit het EMS gehaald. Het gevolg was een scherpe da ling van de waarde van deze munten. Het Britse pond ging 15 cent naar beneden tot 2,98 gulden en de lire verloor in drie dagen ongeveer 12 procent in waarde. Nu ligt de Spaanse pe seta onder vuur van de valuta handelaren. Om de grote druk te vermijden heeft de regering al besloten tot een devaluatie van de peseta met vijf procent. Het besluit van de Italianen en Britten om hun munten, los te koppelen van het EMS veroor zaakt vooral politiek gezichts verlies. Wekenlang riepen de regeringsleiders in koor dat de waarde van de munt heilig was, maar de harde realiteit heeft ze eieren voor hun geld doen kie zen. Door de chaos binnen het EMS komen ook de Zweden steeds verder in de problemen. Om de vlucht van kapitaal te stoppen heeft de centrale bank van Zweden het rentetarief op Zweedse daggeld rente omhoog tot 500 procent STOCKHOLM - De Zweedse centrale bank heeft gisteren de rente op daggeldleningen opgetrok ken van 75 naar 500 (vijf honderd) procent. De Zweedse centrale bank had ■eerder op de dag de rente opgetrokken van 20 naar 75 procent in een poging de vlucht van het kapitaal uit het land tegen te gaan. De Zweedse centrale bank heeft in het verleden vaker de rente op daggeldlenin gen met grote wijzigingen gebruikt om kapitaalvlucht tegen te gaan. Na de hecti sche ontwikkelingen op de Europese valutamarkten van de afgelopen tijd be sloot Zweden de rente op call-money op 8 september te verL?,ogen van 16 naar 24 procent. De volgende dag volgde een verhoging tot 75 procent. Maandag 14 sep tember werd die rente weer verlaagd tot 20 procent. d dat voor één dag wordt opgenomen of weggezet, verhoogd tot 500 procent. Zweden ruilen hun kronen massaal om in marken, omdat ze bang zijn voor een devaluatie Heftige reacties op de wisselmarkt in Londen van de Zweedse kroon. De effectenbeurzen hebben in eerste instantie positief gerea geerd op de valuta-onrust. De Londense aandelenkoersen sto ven omhoog na de bekendma kingvan de devaluatie. Amster dam profiteerde ook, omdat de dollar profiteerde van de onrust en langzaamaan weer richting 1,70 gulden kruipt. Bovendien is het niet uitgesloten dat De Nederlandsche Bank de rente verder verlaagt om de spannin gen rond de gulden te dempen. De Italiaanse beurs reageerde gisteren negatief. De onzeker heid rond de lire en de politieke moeilijkheden van de regering rond het bezuinigiginspakket zorgden voor een onzekere stemming. Pagina A7: „EMS alleen voor sterke economieën" DEN HAAG Ministèr Ter Beek van defensie verwacht dat de Verenigde Naties ons land binnen enkele dagen officieel om extra militairen voor het voormalige Joegoslavië zullen verzoeken. Zij zullen worden ingezet voor bescherming van humanitaire hulpacties. CDA en D66 willen pas later een oordeel vellen over zenden van extra troepen, omdat zij vragen hebben over de veilig heid van de soldaten. PvdA en WD daarentegen vinden dat nooit volledige garanties zijn te geven voor de veiligheid van de militairen. Zij zijn nu al bereid extra troepen te sturen. Over het daadwerkelijk zenden van de extra Nederlandse soldaten wil de Kamer later deze maand een oordeel vellen. De militai ren zullen gaan in het kader van het VN-besluit 6000 extra manschappen in te zetten bij het bestaande VN-leger (UN- PROFOR). Nederland heeft een maand geleden al een transporteenheid aangeboden, bestaande uit vijftig vrachtwa gens en ruim tweehonderd mili tairen. Ter Beek zei gister avond ook een grotere troepen zending te willen overwegen. Daarbij gaat het om militairen die een logistieke functie kun nen vervullen en om militairen die het onderhoud van de vrachtwagens verzorgen. Verder zei Ter Beek dat de bijna 400 Nederlandse militairen die sinds een half jaar in het voor malige Joegoslavië de verbin dingen verzorgen tussen de ver schillende UNPROFOR-man- schappen mogelijk worden ver sterkt. Naar verwachting komt deze uitbreiding neer op 80 man. Ook het geven van zoge naamde 'luchtsteun' sluit Ter Beek niet uit. Dan zal het zeker niet gaan om F-16's, maar om transportvliegtuigen voor kon vooibeveiliging. Pagina A5: Panic wil erken ning klein-Joegoslavië ADVERTENTIE APARTE ZALEN VOOR DINERS - RECEPTIES BUFFETTEN ENZ. Voor informatie Tel. 070-3257125. DEN HAAG De oorzaak; van de brand in pension Vo gel aan de Scheepmakers straat bij het Rijswijkseplein in Den Haag is nog niet be kend. Het aantal doden liep gisteren in de loop van de dag op tot elf. De identificatie van de slachtof fers, van wie sommige ernstig zijn verbrand, verloopt zeer moeizaam. Vijf gewonden ver blijven nog op de afdeling inten- sive-care van verschillende zie kenhuizen. De schade aan de panden be draagt 1,2 miljoen gulden. Het pension was niet verzekerd. Nog onduidelijk is of het wordt gesloopt. Volgens een woord voerder van de brandweer is er, bij voorbeeld wegens instor tingsgevaar, geen directe nood zaak dit te doen. De meeste overlevenden zijn tijdelijk on dergebracht bij de Kesslerstich- ting, een Haagse stichting voor thuislozen. Koningin Beatrix heeft inmid dels haar deelneming betuigd over het gebeurde. Vanochtend was burgemeester A. Haver- mans nog altijd niet op de hoog te van het drama. Hij is op va kantie in Zwitserland. een woordvoerder van het s huis is gisteren vanaf het begin van de middag geprobeerd Ha- vermans via de telefoon te pak ken te krijgen. Loco-burgemeester N. Dijkhui zen (tevens de wethouder voor volkshuisvesting) en de brand weer hebben gistermiddag toe gegeven dat niet-brandveilige pensions in Den Haag worden gedoogd om probleemgevallen enig onderdak te bieden. Ook Vogel voldeed niet aan de nood zakelijke brandvoorschriften. Sinds 1990 zijn ongeveer 500 panden met voorrang gecontro leerd. Slechts zalencentrum Gouden Wieken in Schevenin- gen is naar aanleiding van het onderzoek gesloten. Pagina A3: „Als ik hard ingrijp staat iedereen op straat" ADVERTENTIE ish in Hawaii iUKU Bij een helikop- geluk op het Hawaiiaanse d Maui zijn gisteren ten te zes mensen om het le- gekomen. De helikopter eneer op de dicht begroei- uidelijke helling van de meter hoge inactieve vul- Kaupo Gap in het Halea- Nationale Park. mtaardige e zorgt voor oblemen TERDAM Een voertuig ten hoeveelheid plantaar- olie is verloren op de A20 tn het Kleinpolderplein ing Beneluxtunnel veroor- te vanmorgen fikse proble- voor het verkeer. De vloei- te de weg spiegelglad door twee auto's op elkaar ten. Er hebben zich geen 'oonlijke ongelukken voor- en, Doordat een rijbaan >t worden afgesloten ont- den kilometerslange files ochtendspits. De brand- strooide zand op het spek- le wegdek, waardoor de weer berijdbaar werd. De edamse politie is nog op naar de auto die de olie is Ipren. 't Beerbericht 't blijft lekker zonnig met nieuwe Robijn Pacifii. Korea's akkoord over vredesverdrag PYONGYANG De premiers van Noord- en Zuid-Korea heb ben vandaag overeenstemming bereikt over stappen die gezet moeten worden om een vredes verdrag uit te voeren, maar zij zijn het niet eens geworden over nucleare inspecties, here niging van gezinnen en andere kwesties. De overeenkomst werd bereikt in de Noordkore- aanse hoofdstad Pyongyang. DEN HAAG - Niet alleen in Denemarken, maar ook in Nederland is geen meeder- heid van de bevolking vóór ratificatie van de Europese verdragen van Maastricht. Slechts 41 procent vindt dat de Tweede Kamer de verdragen moet goedkeuren, zo wijst een vandaag gepubliceerde NIPO- enquete uit. Een nog groter percentage (44%) heeft geen mening, terwijl 15 tegen is. Groot is, blijkens het onder zoek, de onkunde over de Euro pese besluiten. Slechts drie procent van de on dervraagden wist de juiste ant woorden te geven op vijf multi ple-choice vragen over de hoofdpunten van de verdragen. Overigens neemt de steun voor 'Maastricht' toe naarmate men beter geïnformeerd is. In de groep ondervraagden die. redelijk tot goed op de hoogte was, bleek tweederde voor de verdragen te zijn. Geen krant ontvangen Bel tussen 18-00 en 19,00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Steeds meer studenten met een OV-jaarkaart knappen af op het openbaar vervoer. De eerstejaarsstudenten zijn er nog verrukt van. Immers bijna de helft zegt ook na de studie nog van het openbaar vervoer gebruik te willen maken. Maar bij de oudere studenten is dat enthousiasme inmiddels al gezakt tot iets meer dan een kwart. Tien procent van de studenten met een verplichte openbaar-vervoerskaart (kosten: circa 75 gulden per maand) zegt zelden of nooit gebruik te maken van tram, bus of trein. De helft geeft daarbij als reden het bezit van een auto op. En dat terwijl je in de tram, bus of trein al reizend niet alleen ontspannen kunt studeren, maar ook met gemak de krant kunt lezen. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IG maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Simon Wiesenthal in Alphen Burgemeester Paats van Alphen aan den Rijn had gisteren de eer de bekende nazi-jager Simon Wie senthal in Alphen te mogen ontvangen. In zijn ont moeting met de pers toonde Wiesenthal zich zeer verontrust over de huidige uitbarstingen van vreemdelingenhaat in het voormalige Oost-Duits- land. ,,De applaudisserende menigte bij een bran dend tehuis voor asielzoekers herinnerde mij aan de Kristallnacht", aldus de Oostenrijker. Voor de jongeren in het voormalige Oost-Duitsland is elke vaste grond onder hun voeten weggeslagen nu de grote vijand, het kapitalistische Westen, is wegge vallen. Maar de Duitse hereniging heeft evenmin de welvaart gebracht die de jongeren hadden ge hoopt, wat een rijke voedingsbodem is voor extre misten. Wiesenthal zei dat zijn levenswerk, het ach terhalen van ex-nazi's, nagenoeg is geëindigd: de meeste oorlogsmisdadigers zijn overleden, net als veel getuigen. Ook veel collaborateurs zijn inmid dels te oud om nog voor de rechter te slepen. ,,We hebben vlak na de oorlog eigenlijk te weinig ge daan. Tussen 1948 en 1960 leek de Koude Oorlog veel belangrijker. Die jaren kunnen niet meer wor den ingehaald". Wiesenthal kreeg vanmorgen op paleis Soestdijk de Erasmusprijs - 200.000 gul den groot uitgereikt voor zijn niet aflatende strijd tegen oude fascisten en nieuwe vreemdelin genhaat. FOTO: WIM VAN NOORT Postcode/Plaats: Telefoon: (Indien daartoe aanleiding bestaal, Jpajren ven Bei 071-313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, j^SOI VC Den Haag itrole op bezorging) 711848 003000 (0MIE W/REGIO STVERLENING !T UUR TROGRAMMA'S JAAGDE DAG. nnemarie Oster (Dhrijft brieven aan r favoriete doden

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1