Sollicitatie Gerald Vanenburg naar Nederlands elftal mislukt Kiprich opnieuw de reddende engel Van Basten is succesvol, Cruijff faalt Torino krijgt het nog moeilijk Sport Avenir Beggen zorgt voor een stunt Leidse Courant donderdag 17 september 1992 dag stikt bijna n tong - Het UEFA-beker- field Wednesday-Spo- js gisteren langdurig in [jen na een botsing ;diger Paul Warhurst 1 ixemburgse doelman C L[ pelten. Warhurst, die leede doelpunt had in- akte daarbij bewuste re^ kundig ingrijpen van jpe herapeut voorkwam ierd tte in zijn eigen tong. ZIE ïe geruime tijd voor ga gelukkige Engelsman huis 'kon ademhalen en ziekenhuis kon wor- jbracht. Volgens een ster maakte hij het andigheden goed. Si 7,5 miljoen MW igo Maradona Het officiële bod van or Diego Maradona l bedraagt 7,5 miljoen it heeft vice-voorzit- IUI2 aria del Nido bekend uu( )e club stuurde een talie. Indien Napoli voor de Argentijn af- de e wereldvoetbalbond !°ht! aagd worden te arbi- ifdet 'S0 Maradona, wiens lieni van vijftien maanden dien ie-gebruik voorbij is, =lisi ilopen weekeinde in 9 ien trainde de afgelo- i 15 bij de club. no; £3 rdt beheerder ^npisch Stadion wel n - De voetbalclub v een overeenkomst "I et de NV Het Neder- tol ortpark Olympisch v Amsterdam, waar- ub voor een periode aar huurder en be- 19.3 ordt van het Olym- ihui ion en de bij velden. 5 oo 'voerder van de NV üeig bevestigd. De huur- en; ast loopt tot juli :dag zou het nieuwe sta- !®td| msterdam Zuidoost t iten zijn. In de huur- eten nst is vastgelegd dat u Vo idion opknapt. )9u echnik lala erpool - Liverpool, in de ïgue slecht draaiend, ënte versterkt met de esta ternational Torben an BK Kopenhagen, liger, die deel uit- bai ide winnende Deen- afs ij de Europese titel- it nog een medische r0' dergaan. Bij een po- iop kan hij zaterdag t maken in de uit dos) tegen Aston Villa. rgang van Piechnik ■nhu ag van bijna ander- 8.3! igulden gemoeid. bezig met |rkoop EK Met de aanstel enk Gemser wil het vlotten bij de KNSB, 2 artverkoop voor de rmat kampioenschappen '£j nders (mannen en d lie op 22,23 en 24 ja- Ke ind jaar worden ge- Heerenveen, des te belangstelling voor ent is nu al zo groot, 5B ervan uitgaat dat aanvragen voor een s de capaciteit van tadion ruimschoots (fen. j.Virenque ar Spanje afsp 9375 S loopt »it Bij PSV worden de grote wedstrijden door een aantal spelers beschouwd als schouwtoneel voor een sollicitatie naar Oranje. Van de formatie worden nauwelijks spelers geïnviteerd voor het Nederlands elftal. Dat zint vooral Gerald Vanenburg niet. door Frank Werkman Eindhoven In 1988 behoorde Gerald Vanenburg tot de gou den equipe. Met de balvaardige vleugelspeler greep het Neder lands elftal immers de Europe se titel. Daarna is het nooit meer goed gekomen met de in- terland-carriëre van de oud- Ajacied. Bij PSV oogstte hij wel waardering, uitmondend in een 'levenslang' contract - waar hij de laatste seizoenen steeds van af wilde om eindelijk de echte roem én het grote geld in liefst Italië te gaan verdienen -, maar niemand toonde ooit concrete belangstelling. Het recente EK in Zweden bete kende wéér een desillusie voor Vanenburg. Michels achtte hem geen plaats in de selectie waardig. Vandaar dat de tech nisch begaafde maar mentaal nog wel eens als zwak be schouwde voetballer het oog richtte op dit seizoen. Als bijna dertig-jarige zou de aanloop naar het WK in de Ver enigde Staten wellicht een nieuwe kans voor hem beteke nen. Vandaar dat hij onlangs het toptreffen tegen Ajax niet voorbij wilde laten gaan. Niet geheel fit stond 'Vaantje' aan de start, speelde niet onverdien stelijk en maakte het door PSV gewonnen duel zelfs af. Onvol doende overtuigend voor de nieuwe bondscoach Dick Advo caat, die de aanvaller voor het oefenduel met Italië - nota bene in Eindhoven - van vorige week negeerde. IJkpunt Het volgende ijkpunt voor Va nenburg was het Europa Cup- treffen tegen het Litouwse Zal- garis. Immers, morgen maakt Advocaat zijn spelersgroep voor foto anp Juul Ellerman scoort zijn derde en PSV's vierde treffer. Doelman Spetila van Zalgaris Vilnioes is kansloos. de eerste WK-voorwedstrijd van volgende week tegen Noor wegen bekend. Maar weer liep de 'reclame-campagne' van Va nenburg op een mislukking uit. Nog steeds tobbend met een lichte kuitspierblessure werd de oud-Utrechter dezer dagen ook nog eens getroffen door wat leek op ..een virus. „Gerald was ziek", sprak trainer Hans Wes terhof gisteravond na de royale winst (6-0) op de Litouwers. „Hij voelde zich slap, had last van diarree. Vandaar dat hij na de pauze werd vervangen. Ik heb hem zo lang mogelijk laten staan, omdat zelfs een niet ge heel fitte Vanenburg voor de ploeg nog belangrijk kan zijn". Had Westerhof niet overwogen om de zieke vleugelspeler hele maal niet op te stellen? „De me dische staf achtte hem in staat te spelen", reageerde de trai ner. „Zelf wilde Gerald ook graag voetballen". Misschien met het oog op een eventuele rentree in de selectie van het Nederlands elftal? „Dat zou een slechte zaak zijn", aldus Wes terhof. „Gerald kent zijn ver antwoordelijkheid bij PSV als geen ander". Bleek Gerald Vanenburg, die oud-col lega's van Ajax als Van 't Schip en Winter wel de lucratieve overstap naar Italië zag maken, speelde gisteren 75 minuten. Deed dat niet onverdienstelijk, scoorde bijna zelf en gaf de voorzetten waaruit Ellerman doelpuntte en Kieft raak kopte. Toch was zijn totale optreden ietwat bleek en ver verwijderd van wat Oranje-vorm zou moeten betekenen. Waardoor PSV als landskampioen in de wat curieuze positie zit morgen waarschijnlijk slechts Kieft als lid van Advocaats selectie te mogen begroeten. Na het af scheid van Van Breukelen en Van Tiggelen, het afvallen van Erwin Koeman en de blessure van Van Aerle een titelhouder eigenlijk onwaardig. Westerhof zegt zich daar niet druk over te maken. „Ik ga in elk geval niet naar de bonds coach toe om over dat soort za ken met hem te praten. Het uit nodigen van spelers is zijn ver antwoordelijkheid. Ik heb in elk geval niet het gevoel dat PSV wordt gediscrimineerd. Ajax voorgetrokken? Ach, spelers als Gullit en Ronald Koeman zijn hier, bij PSV groot geworden". En voetballers als Arthur Nu- man en wellicht de gisteren met drie treffers zo produktieve Juul Ellerman komen er aan, had de PSV-coach er aan kun nen toevoegen. Ellerman heeft evenwel de pech tegenwoordig te spelen in een rol die Ajacied Dennis Bergkamp perfect uit voert. Numan op zijn beurt ziet bij Oranje Rob Witschge spelen. Oók een oud-speler van Ajax. Bij PSV zegt niemand het hard op, maar de onderhuids steekt het meer dan men in Eindho ven wil toegeven. Opstellingen PSV: Van Breukelen; Faber, Van Tiggelen, Popescu en Heintze; Linskens en Koeman (72. Kalusha); Vanenburg (75. Beerens), Ellerman, Kieft en Numan. Zalgiris: Spetila; Ziukas, Zvirgzdauskas, Baltusnikas, Storikus (46. Maciulevicius) en Tereskinas; Skarbalius, Sukris- tovas, Preiksaitis en Zdancius; Poderis. De Franse wielren- Lino en Richard Vi- len volgend seizoen aanse Festina-ploeg. van nde voor respectie- n twee jaar. oor de Merckx In de Ronde van de een open wielerwed- j amateurs en jonge derde gisteren in de tappe de Belg Axel ;nte zoon van de beroem- ireur Eddy Merckx. 190 kilometer tussen en Vannes de snel- t/rr iapn - Bobby Fischer revanchetweekamp k JUit 1$72 tegen Bo- derde opeenvol- reikb winning geboekt. De die met wit speel- irdoor uit naar 4-2. oop: 1. e2-e4 e7-e5,2. Hogfc6, 3. Lfl-b5 a7-a6, I7xc6, 5. 0-0 f7-f6, 6. 4,7. Pf3xd4 c6-c5, 8. Bxdl, 9. Tflxdl Lc8- Lg4-e6, 11. Pbl-c3 Lcl-e3b7-b6,13. a2- i4. a4-a5 Kc8-b7, 15. i7, 16. Tdlxd8 Pc3-e4 Kb7-c6, 18. 19. Pb3xc5 Le6- 3 f6xe5, 21. Pa6- geeft op. door Marcel van der Kraan Rotterdam Met hangen en wurgen bereikte Feyenoord vo rig seizoen bijna de finale van het Europa Cup Il-toernooi. Met minimale verschillen wor stelden de Rotterdammers zich toen van ronde naar ronde. Voorop stond immer het dicht spijkeren van het doel van Ed de Goey. Mooi was het niet, ef fectief wel. Het heeft er veel van weg dat de Nederlandse bekerhouder op dezelfde wijze wil proberen in ternationaal succes te boeken. Met één schamele treffer open de Feyenoord gisteravond voor zichtig de deur naar de volgen de ronde. Jozsef Kiprich wie anders? was verantwoorde lijk voor de zege op het Israëli sche Hapoel Petach Tikva. Kiprich schoot anderhalve mi nuut voor het einde de bal bijna door het net, nadat Johnny Metgod een pass van Errol Re- fos voor diens voeten had" ge kopt. Het was het verlossende moment voor het elftal van Van Hanegem en Meijer én voor de 20.000 toeschouwers, die voor een doelpuntenfestijn naar de Kuip waren gekomen. Ze kwa men dus van een koude kermis thuis. Verwend met grote uitslagen wordt het Rotterdamse publiek al jaren niet meer. Met de komst van Willem van Hane gem, die voor meer aanvallende impulsen wenste te zorgen, leek daar enige verandering in te ko men. Monsteroverwinningen tegen Twente, Fortuna en SVV/Dordrecht bij de start van de competitie. Daarna was het kruit echter verschoten en leek een oude kwaal weer boven te komen. Waar tegen FC Utrecht (0-0) en Go Ahead (1-1) nog de schuld in de schoenen van de Nigeriaanse aanwinst Mike Obiku kon worden geschoven, moest Feyenoord gisteravond als ploeg bij zichzelf te rade gaan. De bank Obiku keek voor het eerst sinds zijn entree in de Kuip vanaf de bank toe. De technische staf hield hem acht wedstrijden (in clusief de oefenpartijtjes tegen Barcelona) de hand boven het hoofd. Na het gerommel in De venter kreeg Jozsef Kiprich, de Toch nog loon naar werken. Joszef Kiprich scoort het enige doelpunt van de wedstrijd. EUROPA CUP 1 topscorer van de eredivise, defi nitief de voorkeur boven de Afrikaan. De Hongaar kon te gen Hapoel in de eerste helft niet worden verweten er met de pet naar te gooien. Hij werkte hard, maar kwam in het over volle strafschopgebied van de Israëlische keeper Rafi Cohen zelden of nooit in scoringsposi- tie. Kansen waren er wel voor de man die naast of achter hem in de spits speelde: Henk Fra- ser. Maar al diens schoten of kopbewegingen misten de juis te richting. Dat de Rotterdam mers niet in staat waren de tweederangs profs uit het Mid den-Oosten een pak slaag te ge ven, was in feite een blamage. Het elftal van de vroegere Tsje chische international Pivarnik zou in de Nederlandse eredivi sie geen kans maken. De Israë liërs misten bovendien hun eni ge international Me.ni Bason. Die had in de voorronde van het Europa Cup Il-toernooi nog drie goals geproduceerd, maar ontdekte maandag na aan komst in Nederland plotseling bloed in zijn urine. Bason werd in Rotterdam naar het zieken huis gestuurd, waar werd ge constateerd dat één van zijn nieren niet in orde was. De zwakte van de debutant in Europa bleek alleen al uit het feit dat men voor rust niet één keer kans zag in de buurt van De Goey te komen. De tweede keeper van Oranje kon het zich zelfs permitteren het grootste gedeelte van de strijd in de buurt van de middencirkel als libero te opereren. Feyenoord liep in dezelfde pe riode aan de andere kant één op vijf, dat wil zeggen één goede kans per vijf minuten. Het le verde allemaal niets op. Na een uur kon Van Hanegem het niet meer aanzien en bracht hij als een soort wanhoopsdaad alsnog Mike Obiku in de strijd. EUROPA CUP 2 Veel hielp het aanvankelijk niet. Het ontbrak bij Feyenoord aan creativiteit en daardoor beukte het doelloos en zonder perspectief op de menselijke muur uit Petach Tikva. De toe schouwers ergerden zich aan het tijdrekken van de bezoe kers, gingen zich te buiten aan antisemitische leuzen, maar waren in wezen zwaar gefrus treerd door het uitblijven van een monsterscore. Wim van Hanegem: „Voor de mensen op de tribune moet dit een ramp zijn geweest. Inzet kan de spelers niet verweten worden, maar ze hadden er wel gewoon vier in moeten schop- Den Haag Avenir heeft gisteren voor de grootste verrassing in het Europese be- kenyinnaarstoernooi gezorgd. De dwerg uit Luxemburg hield in Moskou de Russische beker winnaar Spartak op 0-0 en kreeg daardoor uitzicht op de tweede ronde. Atletico Madrid werd al zo goed als zeker van een plaats bij de laatste zestien door de uitwed strijd tegen het Sloveense Mari- bor Branik met 3-0 te winnen. Alfredo maakte het eerste doel punt op aangeven van Futre. De Mexicaan Garcia voegde daar kort voor en kort na rust nog twee treffers aan toe. Den Haag Marco van Basten is met AC Milan overtuigend aan zijn Europese tour begon nen. In tegenstelling tot zijn leermeester Johan Cruijff bij bekerhouder Barcelona. Van Basten zorgde tegen de Sloveense kampioen Olimpia Ljubljana voor de helft van de produktie (4-0). Het sterk aan gepaste Barcelona bleef tegen de Noorse kampioen Viking Stavanger in eigen huis op 1-0 steken door een late treffer van Amor. Barcelona startte als Europese bekerhouder ronduit slecht. Zonder libero Koeman en aan valler Stoitskov, maar met Ri chard Witschge, bleek het aan vallende vermogen van de Cata laanse ploeg weinig voor te stel len. De strategie van Cruijff om met slechts ééil echte verdedi ger - Ferrer - te starten, faalde hopeloos. De Noren hadden er in elk geval een goede kijk op. Stug verdedigend werd bijna een gelijkspel weggehaald. Amor, met nog vier minuten op de klok, voorkwam met een goed geplaatste kopbal een klein Spaans schandaal. Witschge werd in de rust uit de ploeg gehaald. Met aanvaller Salinas verliep de stormloop eveneens chaotisch. AC Milan, met Gullit in de basis en Rijkaard aan de kant, startte vlot tegen Ljubljana. Door de alerte Van Basten, die in de vijf de minuut de kijkers snel tevre den stelde, 120 tellen later was Albertini opnieuw succesvol voor de thuisclub. Na de rust liep de Italiaanse miljoenenclub uit naar 4-0. Door opnieuw een snelle treffer van Van Basten en de Franse international Pa pin. Pieter Huistra verscheen ook weer in het veld voor de Schotse kampioen Glasgow Rangers. De Nederlandse ex-intern3tional zag Hateley tegen het Deense Lyngby voor de rust de score openen. Blijkbaar geinspireerd liet de vleugelaanvaller er in de tweede helft de tweede treffer op volgen. De meest aansprekende wed strijd werd in Stuttgart uitge vochten. VfB ontmoette de En gelse kampioen Leeds United. De Engelsen draaien stroef in de league en hielden de tegen stander 45 minuten van zich af via een versterkte defensie. Stuttgart bewaarde de explosie voor na de rust. Fritz Walter boog de sfeer in het stadion om met twee treffers in de 63ste en 68ste minuut. Kort voor het einde maakte Buck de return voor Leeds wel heel erg zwaar. De Griekse kampioen AEK Athene voert dit seizoen op nieuw de ranglijst aan. Zondag werd Athinaikos met 5-1 ver pletterd, waardoor de ploeg na twee wedstrijden in de hoogste divisie nog zonder verliespun- ten is. Ruim 28.000 kijkers maakten zich gisteren op voor het inmaakpotje tegen de Cy prische kampioen Apoel Nico sia. Na negentig minuten ver lieten de fans woedend de tribu nes. De helden van AEK kwa men niet verder dan 1-1. Een beschamend resultaat, dat na 45 minuten niet voor mogelijk werd gehouden. Kort voor de pauze zette Alexandri het ver meende doelpuntenfestival voor de thuisclub in. De afknap per volgde achttien minuten voor het einde, toen Hatzilou- kas voor de gelijkmaker produ ceerde. Dinamo Boekarest, de vorige werkgever van Rinus Israël, maakte in Finland een slechte beurt. De nummer twee uit de Roemeense competitie verloor van Kuusysi Lahti, dat niet overloopt van kwaliteit. Rinne zorgde na negentien minuten voor de onverwachte eindstand. UEFA CUP pen". Zich zorgen maken om de return doet de technische staf van Feyenoord niet. Geert Meij er: „Hier moesten we een muur slopen. Dat lukte pas op de val reep. We nemen aan dat Hapoel voor eigen publiek niet zo zal durven te voetballen". Opstellingen: Feyenoord: De Goey; Scholten (65. Obiku), Metgod, De Wolf (78. Van Gobbel) en Refos; Bosz, Fraser en Witschge; Tau- ment, Kiprich en Blinker. Hapoel Petach Tikva: Cohen; Kozashvilli, Uda, Oleran en Adoran Keysi; Ohayon, Mah- fod, Avinoam Keysi en Levi; Mahfod en Kakoon. De grootste overwinning kwam op naam van Liverpool. Apollon Limassol werd aan de Mersey met 6-1 afgedroogd. Na twee treffers van Stewart maakte Ian Rush vier doelpunten ach ter elkaar. De laatste drie scoor de hij nadat de Cyprioot Chala- rambrous uit het veld was ge stuurd. Den Haag Ajax kon al in de eerste uitwedstrijd van het UEFA-bekertoernooi gemak stellen tegenover de moeite van Torino. Kende de Nederlandse titelverdediger in Salzburg geen enkel probleem, de andere finalist van vorig seizoen zal nog hard moeten werken voor een plekje in de volgende ronde. De Italianen verloren in Zwe den met 0-1 van IFK Norrkö- ping. De 7000 toeschouwers be groetten zeven minuten voor tijd de treffer van Blohm na een blunder in de Turijnse defensie. Stadgenoot Juventus trof met Anorthosis Famagusta uit Cy prus een tegenstander van oe fenniveau. Slechts 5000 tifosi achtten dat de moeite waard. Het opwarmrondje voor het be tere werk leverde zes treffers op van Vialli (2), Baggio, Möller, Conté en Torricelli. De Cyprische vertegenwoordi ger scoorde in de slotfase zo waar tegen. AS Roma deed de penningmees ter ook geen plezier door in Innsbruck al met 4-1 van Wac- ker te winnen. Giannini scoor de tweemaal. KV Mechelen rekende zich te snel rijk. René Eykelkamp en Glen de Boeck zorgden voor 2-0 tegen de bescheiden Zweedse subtopper Oerebrö. De Belgen dachten na een uur het karwei al te hebben geklaard. Millqvist maakte de klus voor Mechelen zeven minuten voor het laatste fluitsignaal ineens weer knap lastig. Standard verzekerde zich al wel van de volgende ronde. Het ver weer van Portadown uit Noord- Ierland stelde in Luik weinig voor. Asselman (2), Goossens (2) en Léonard scoorden voor de Belgen. Na Kaiserslautern en Borussia Dortmund behield ook ook Ein- tracht Frankfurt een goede kans op voorzetting van de Eu ropese competitie. De Duitsers werkten in Lodz tegen Widzew een 0-2 achterstand weg. De Po len dankten die treffers aan fouten van kandidaat-interna tional Bindewald. Yeboah en in valler Wolf stelden na rust orde op zaken. Real Madrids oefenmeester Be nito Floro kan voorlopig weer thuiskomen. Zijn ingrijpende wijzigingen in het elftal pakten niet verkeerd uit. Bij de Ko ninklijke ontbraken tegen Poli- tehniko Timisoara vedetten als Buyo, Nando, Chendo, Prosi- necki, Hierro, Llorente en Bu- tragueno. De Roemeense ploeg had in vijf Europese bekertoer nooien thuis nog nooit verloren en twee jaar geleden Atletico Madrid nog met 2-0 de les gele zen. Real, dat in de rust ook nog Michel zag afhaken, speelde echter het beste voetbal. Alfon so onderstreepte dat binnen een kwartier met een treffer. In de tweede helft herstelde Cue met een afstandschot het even wicht. Panathinaikos rekende al in Roemenië met de eerste tegen stander af. Elektroputere Craiova werd voor eigen pu bliek met 6-0 te kijk gezet. Pa nathinaikos' Poolse aanvaller Warzycha scoorde driemaal. Productief was ook Dinamo Moskou tegen de Noorse verte genwoordiger Rosenborg uit Trondheim. Met 5-1 werd de re turn al in Moskou een formali teit. Grasshoppers leed onder de nieuwe trainer Leo Beenhakker de eerste nederlaag; een kost bare, maar tegen een gerenom meerde tegenstander. Sutter opende tegen Sporting Lissa bon nog wel de score voor de club uit Zürich. Hij benutte in de 37ste minuut een strafschop. Balakov maakte echter op slag van rust al gelijk. De winnende Portugese treffer kwam in de slotfase op "naam van Juskowi- ak. Uiterst productief was Shef field Wednesday. De tegenstan der, Spora uit Luxemburg, was er ook naar. De Engelsen scho ten acht maal raak. Anderson, Wadhurst en Bart-Williams maakten twee treffers. Luxem burger Cruz deed in de elfde mi nuut de snelle Engelse voor sprong door Waddie even te niet. Manchester United stelde teleur door op eigen veld Torpe do Moskou niet de baas te kun nen: 0-0. Paris Saint-Germain slaagde er niet in het grote verschil met PAOK Saloniki beter uit te drukken dan met 2-0. Beide doelpunten werden al in het be gin gemaakt door de Liberiaan se spits Weah na een hoekschop van aanvoerder Le Guen. In de tweede helft leidden de kansen nergens toe. Het gedwongen vertrek van PAOK-libero Alexiou met een tweede gele kaart inspireerde Paris-SG aand: ■22.01

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19