Afmatten en toeslaan, het geheim van aikido elle uitslaande brand legt chool De Hoeksteen in de as B 1 Hou 't droog! Beesten spul is een Leids succes B2 Sörensen te snel voor Maassen B4 Jbraak in liaans staurant stouder- oject en succes ALLERLEIDS Uitgeverij Brill lijdt eerste halfjaar verlies amitische school ernstig gedupeerd Fietser en brommer rijden tegen elkaar £eidóeSou/ux/nt EN OMGEVING LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1992 JN Uit een Italiaans rant aan de Boommarkt enen in de nacht van ig op woensdag enkele n sterke drank, enkele irden guldens aan wissel- Ie stereo-installatie en en- loffen sigaretten. De da- wamen binnen door een e vernielen. SCHENDAM Het vorig (GOB) van de Stichting rcentra Leidschendam blijkt ondanks uitgebrei- iliciteit geen succes. Dat een evaluatierapport SKL bij het éénjarig be- het project. i ter lé iangeresvan Ionesco toneelstuk dat Art-i-shock navond speelt in theater de voormalige Rex-bio- aan de Haarlemmerstraat iterdag en zondag brengt Produkties daar het 'Niet elke vrouw heeft een de planken. De voor den beginnen steeds om ientelefoon identelefoon kan nog vrij ers gebruiken. Het gaat ij om meiden die ouder 18 jaar en zes uur per kunnen meedraaien. De ntelefoon is op maandag nderdagavond bereikbaar 19.00 en 22.00 uur via 11616. Meiden kunnen er im persoonlijke proble- bespreken en samen met 'ijuiilliger een oplossing I. Wie als vrijwilliger wil n kan ook via dit nummer 'tingen krijgen. aluinen verenigipg 'Ons Buiten' "t 35 jaar. De jaarlijkse instelling van de vereni- kreeg daarom als thema brgroei en bloei'. De expo- bloemen, planten, vodukten en bloemsier- kunst is zaterdag en zondag van 10.00 tot 16.00 uur te bezichti gen in het verenigingsgebouw achter sportpark Noord. Dat is te bereiken via de Marnixstraat, Pieter de Bothstraat of Abra ham Crijsenstraat. Open dag •De Vereniging Vrienden van het Rijksmuseum voor Volkenkun de houdt zaterdag een open dag voor leden en belangstellenden. Geïnteresseerden kunnen vanaf 10.00 uur bij het museum te recht. Op het programma staan onder ahdere de prijsuitreiking van de door de vereniging geor ganiseerde fotowedstrijd, een lunch, een bezichtiging van de expositie 'Voorbij de Javazee'en vanaf 15.30 uur gamelan-les. Zangers Het Leids Projectkoor zoekt zan gers en zangeressen. Het koor begint op 29 september met de repetities. Gezongen worden werken van onder andere Bach, Brahms, Mendelsohn en Pende- recki. Het project wordt in janu ari afgesloten met concerten in Leiden, Amsterdam en Utrecht. Gezocht worden zangers in alle. toongroepen. Inlichtingen over het project en de audities bij Cy- riel Gieles (071-123174) of bij dirigent Hans Noyens (030- 893207). Idoor MONIQUE ROSO LEIDEN - Uitgeverij E.J. Brill heeft over de eerste zes maanden van dit jaar een verlies geleden van 148.000 gulden. In dezelfde periode vorig jaar boekte het Leidse bedrijf nog een winst van 336.000 gulden. Het bedrijf schrijft de teleur stellende halfjaarcijfers toe aan de verschijningsdatum van en kele belangrijke boekwerken. Die worden pas in het tweede half jaar op de markt gebracht. Het zwaartepunt in de uitgaves lag vorig jaar in het eerste zes maanden. Bovendien kreeg de omzet van de uitgeverij een ge voelige klap door de economi sche recessie in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Vooral de Verenigde Staten vormen een .belangrijke afzet markt voor de wetenschappelij ke publicaties van Brill. De directie verwacht over 1992 inkwaterfontein in Leidse Hout is gerestaureerd ®N - De Leidse Hout is enkort weer een functione- drinkwaterfontein rijk. drinkwaterfontein werd Pronkelijk in 1932 in het geplaatst. Het water werd ferd door de toenmalige Duinwater Maat- 'PPij. De fontein functio neerde tot beginjaren zeventig. De Energie- en Watervoorzie ning Rijnland, opvolger van de LDM, heeft de fontein op ver zoek van de gemeente Leiden en van de Vereniging Vrienden van de Leidse Hout gerestau reerd en opnieuw aangesloten. Het drinkwaterbekken wordt op zondag 27 september offi cieel weer in gebruik gesteld. Aansluitend op die plechtigheid verzorgt-het Leids Politie Mu ziek Gezelschap om 12.30 uur een concert bij de fontein op de speelweide aan de Johan de Koster weg/Van Slingelandt- laan. Directeur F. Pruyt van uitgeverij Brill gunde de aandeelhouders gistermiddag een kijkje achter de scher men. De monumentale directiekamer werd daarbij niet overgeslagen. Pruyt liet daar de aanwezigen oud loodzetselzien. foto: wim van noort ondanks alles een winst te kun nen realiseren van ruim 300.000 gulden. Dat ligt op het zelfde niveau als vorig jaar, toen er een winst van 321.000 gulden kon worden bijgeschre ven. De resultaten kunnen ech ter verder onder druk komen te staan door de aanhoudende slechte economische situatie in de Angelsaksische landen. Ver lies door toedoen van een dalen de dollarkoers is wel afgedekt. De aandelen van E.J. Brill wor den nu verhandeld op de paral- lelmarkt van de Amsterdamse effectenbeurs. De koers van een aandeel Brill staat al geruime tijd op 83 gulden. Het bedrijf wil zich de komende jaren verder specialiseren in de uitgave van series, tijdschriften en handboeken. Het grootste verkoopsucces is nu d£ Encyclo pedie voor de Islam, die in twaalf delen wordt uitgegeven. Het laatste deel moet in 2003 op de markt komen. Via abonne menten op wetenschappelijke tijdschriften weet de uitgeverij zich verzekerd van een vast aantal afnemers. Datzelfde geldt voor series, die zelden plotseling worden afgebroken. Voor handboeken bestaat ook een vaste markt, voornamelijk bestaande uit wetenschappelij ke bibliotheken. Maar nu duidelijk merkbaar is dat vrijwel elke universiteit en elke bibliotheek wordt gekort op haar budget, gaat Brill actie ver de markt op met tijdschrif ten. Zo verschijnt begin 1993 de eerste aflevering van Biblical Interpretation. De uitgever heeft vierhonderd abonnees no dig om quitte te draaien, en heeft er nu al 330. Voor 1994 staan ook al twee nieuwe perio dieken op stapel. Voor één er van, Islamic Law and society, wordt een omvangrijke markt gezien. Brill probeert wel tijd schrifttitels over te nemen, maar elke uitgever houdt die vast omdat ze een vaste inkom stenbron vormen. LEIDEN Een twaalfjarige jongen uit Voorschoten heeft gister middag rond kwart voor drie een beenbreuk opgelopen bij een aan rijding met een brommer. Hij reed in Leiden op het fietspad van de Stevenshofdreef terwijl de brommer uit tegenovergestelde rich ting, vanaf de Hadewijchlaan, kwam. Beiden hielden niet genoeg rechts waardoor ze elkaar onderuit haalden. NIHOF )EN Een grote uit- de brand heeft gister een groot gedeelte van lenbare basisschool De steen aan het Maan- in Leiden in de as I. De schade wordt ge- op ongeveer 1,5 miljoen i. De oorzaak van de is nog niet bekend, brandstichting wordt itgesloten. zeven uur uur gister- zagen enkele omwonen- flats aan de Agaathlaan ïen achter de toegangs fan de school vandaan ko- Zij waarschuwden onmid- de brandweer, die dit ge snel wist te blussen. Het vuur bleek zich echter inmid dels via het verlaagde plafond razendsnel te hebben uitge breid. Tussen plafond en dak kon de brand zich zo makkelijk ontwikkelen vanwege het brandbare isolatiemateriaal dat zich daar bevindt. Bij de brand kwam enorm veel rook vrij, zodat dikke zwarte wolken tot in de wijde omgeving te zien waren. De rook dreef richting Stevenshof, maar was ook in Voorschoten en zelfs in Zoetermeer te zien. Opstopping De spectaculaire brand waarbij veel steekvlammen opschoten, bracht honderden nieuwsgieri ge mensen op de been. Vanuit de wijde omtrek pakte men de auto om iets van de brand te kunnen zien. Op de Dr. Lely- laan ontstonden daardoor grote verkeersopstoppingen Toen rond negen uur het sein brand meester was gegeven, stond iets minder dan de helft van het gebouw nog overeind. De rest was ingestort en in vlammen opgegaan. Vanwege de ophanden zijnde sluiting van de school, waren nog slechts 23 kinderen van De Hoeksteen gehuisvest in het ge bouw. Verder werd het pand ge bruikt voor kinderopvang en een vereniging. Vandaag wordt gezocht naar vervangende ruimte, zodat de kinderen in elk geval morgen weer naar school kunnen. Islamitische school Het meest gedupeerd door de brand is de islamitische school, die het pand vanaf augustus LEIDEN Eigenlijk moeten we maar vooral niet te positief schrijven, vindt Maaike Mentink. Anders wordt het zo druk op de vere niging. Nu het nieuwe cur susseizoen weer is aangebro ken, piekeren veel mensen zich suf over de cursus die ze dit jaar willen volgen. Aikido lijkt saai en duf, maar vergis je niet. In de gymnastiekzaal aan de Molensteeg breekt het gehijg van de deelnemers de stilte. Er wordt weinig gesproken, maar de wekelijkse training is er niet minder zwaar om. Reageren op je aanvaller, is het motto. Maar niet door je tegenstander met dezelfde agressie tegemoet te treden, zoals in de meeste vechtsporten gebeurt. Nee: put je tegenstander uit, mat hem af, en sla vervolgens genadeloos toe. Vergelijkbaar met het oude trucje dat wordt toegepast bij het armpje-drukken: geef wat millimeters toe totdat je oppo nent verzwakt, en druk 'm daarna neer. „Vrouwen blijken daar aanmerkelijk minder moeite mee te hebben. Mis schien omdat zij het nooit van kracht alleen kunnen hebben, maar altijd moesten zoeken naar andere manieren om te genstanders uit te schakelen", aldus Mentink. De tien leerlingen die zich hier moe staan te maken, hebben de introductiecursus al achter de rug. Zij krijgen korte instruc ties van de docenten, daarna moeten ze het zelf doen. Dat gaat niet iedereen goed af. Ste vig op je voeten staan blijkt een kunst, de kracht die je in een aanval legt, is niet altijd be heersbaar. En zo gebeuren er dus ongelukken. Daar ligt de crux: wie aan aikido doet, moet leren zijn eigen energie te be heersen. Zo niet, dan hoefje er niet eens aan te beginnen. Mensen die geïnteresseerd zijn, krijgen eerst een introductie cursus van tien lessen. Tijdens die lessen worden de leerlingen onderwezen in de theoretische en praktische beginselen: de fi losofie achter aikido, de historie van de Japanse bewegingsleer, maar ook de manier waarop je moet vallen zonder iets te bre ken, of hoe je een aanvaller moet 'ontvangen'. Een les be gint met een moment van medi tatie. De dojo is ook opgesierd met een portret van de grond legger van aikido, en met twee Japanse kalligrafieën. „Je moet dat niet zien als een soort al taar, maar op deze manier kun je je beter naar iets richten. Je energie is niet ongestuurd". Een nieuw vechtpak hoeft niet te worden aangeschaft, en aan de blauwe broek voor de ech te gevorderden hoeft een be ginneling ook nog niet te den ken. volgend jaar zou betrekken. De gemeente Leiden dacht in de voormalige Hoeksteen een.ide ale lokatie voor de islamitische school te hebben gevonden. Niet alleen vanwege de ligging, maar ook omdat het ongeveer tien jaar oude pand nog in uit stekende staat verkeerde. Van morgen was nog onduidelijk of De Hoeksteen weer zal worden hersteld. Anders moet zo snel mogelijk een andere lokatie worden gevonden. Ook een andere Leidse basis school is door de brand ernstig gedupeerd. Basisschool De Morskring zou gedurende de verbouwing van de eigen school vanaf januari tijdelijk worden gehuisvest in de Hoeksteen. Vandaag wordt onderzoek ver richt naar de oorzaak van de brand. Basisschool De Hoeksteen is voor een groot deel afgebrand. Het gehijg van de deelnemers verbreekt de stilte in de gymnastiekzaal. foto: wim van noort Onder deze zwart/geel gekleurde kingsize paraplu voelt u geen nattigheid. U krijgt dit solide regenscherm toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. lide Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: Ivoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: G maand (automatische betaling) f27,00 kwartaal (automatische betaling) f79.80 n kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de paraplu naar: Naam: Postcode/plaats-. Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - n: Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17