Opkomst van de zwarte modelmens^ Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Vandaag De Dag Nieuwe kleuren Een mooi glad koppie Geur van Sabatini Leidse Courant i donderdag 17 september 1992 foto llncome Cosmetica-producenten willen dat we deze winter ook aandacht aan de ogen besteden. Elk halfjaar komen cosmetica-huizen uit met nieuwe make-up-kleuren. En die moeten aan de man, of liever de vrouw worden gebracht. Er zijn véél cosmetica- huizen en bijna allemaal komen ze met een eigen filosofie over hoe ze nu aan die nieuwe kleuren gekomen zijn. Soms komen de tinten wel overeen, maar hoe ze erop gekomen zijn, dat was voor iedereen anders. Zo buigen zich dus tweemaal per jaar produkt-managers en mensen van de persafdelingen het hoofd over de make up kleuren voor het komende halfjaar om er een leuk en nieuw verhaaltje van te maken. Want er moet wel over geschreven worden om de nieuwe produkten te verkopen. Met het oog op de komende herfst ontvingen we dan ook van maar liefst twaalf cosmetica-huizen prachtige persmappen met tekst en foto's over de nieuwe make up-kleuren. Mooie verhaaltjes, warme aanbevelingen, maar uiteindelijk toch vrij onduidelijk als het gaat om de aanduiding van een nieuwe trend. Na nog eens nauwkeurig lezen lijkt het ons dat voor de komende maanden natuurlijke kleuren zullen overheersen, dat de ogen best wat aandacht mogen krijgen met allerlei aard- en herfsttinten, zoals oker en kastanjebruin, en dat de lippen hetzij helderrood, hetzij geheimzinnig roze moeten zijn. Wat de lipstick betreft komt Elisabeth Arden met een nieuwtje. Lip Spa moet een volkomen nieuwe ervaring worden. De traditionele lipstick wordt gemaakt volgens een formule die sinds het begin van deze eeuw nauwelijks is veranderd. Lip Spa daarentegen is gebaseerd op een nieuw vochtemulsie-systeem, dat op unieke wijze de lippen vocht toedient, verzorgt en herstelt en tegelijkertijd langdurig de kleur fixeert. Een dergelijke intensieve vochtregulatie -een unieke combinatie van was, olie en water- was tot nu voorbehouden aan huidverzorgingsprodukten. Met de natte herfstdagen en de koude winter in het vooruitzicht wordt bij de kapper de vraag naar permanentbehandeling weer groter. Die behandeling tast de structuur van het haar aan, daar valt niet aan te ontkomen. Maar de laatste jaren zijn de stoffen die voor het permanenten worden gebruikt wel veel zachter geworden. En dus ook vriendelijker voor het milieu. Nog veel vriendelijker is de watergolf, die ervoor zorgt dat het haar natuurlijk golft en makkelijk te onderhouden is. Hoewel ook in de haarmode dicteren allang verleden tijd is, ziet het er naar uit dat het haai- de komende winter weer wat langer zal worden gedragen. Daarbij ook wat minder ruw, warrig en rommelig, maar wel meer gladder en glanzender. Dat betekent na een perfect geknipte coupe misschien even een paar rollers in het nog wat natte haar. Zelfs de Carmenset kan weer gebruikt worden, evenals rollers en papillotten. Het hoeft niet veel tijd te kosten en ziet er verzorgd uit. Een ander kleurtje is ook best aardig om de winter in te gaan. Er bestaat nu een haarkleuring van Cosmo met een gemêleerde kleuring, opgebouwd uit drie tinten. De tint- schakering krijgt een natuurlijk glanzend schaduweffect doordat de kleuren door middel van folie gelaagd in het haar worden aangebracht. Volume van het haar is iets waar iedere vrouw van droomt. Volgens Babyliss is dat nu ook voor iedereen te verwezenlijken, dankzij de nieuwe Volum'Air. Dit apparaat is namelijk uitgerust met zeer soepele en lange ronde tanden die zacht door het haar glijden. Dit in tegenstelling tot de meeste andere curlers, die uit harder materiaal bestaan. Met deze nieuwe kruller kan men krullen en volume geven en omdat er warmte lucht uit wordt geblazen is het ook nog geschikt om natte haren te drogen. Na het succes van de eerste geurlijn Gabriela Sabatini - op het ogenbik nummer 2 in Nederland - is er inmiddels een nieuwe geur van de bekende tennister op de markt gebracht: Magnetic. Een geur die de ontwikkeling van de Argentijnse tennister van een beetje afstandelijke, verlegen tiener naar een volwassen temperamentvolle vrouw duidelijk aangeeft. Magnetic is een bloemige geur met een fruitig boeket voor emotionele vrouwen. Er komt deze maand nog een nieuw parfum uit en wel een Nederlandse: Zazou, een nieuwe geur van General Cosmetics, ontworpen voor de jonge vrouw met een oog en neus voor kwaliteit. Het is eveneens een bloemig parfum met een frisse, fruitige ondertoon. Het heeft wel enige verwantschap met de nieuwe geur van Gabriela Sabatini en dat is niet zo vreemd, want het is de bedoeling dat ze eikaars concurrenten worden. Beide nieuwe 'ruikertjes' hebben een gunstige prijs die vooral voor jonge vrouwen zeer haalbaar is. Nog meer nieuwe geuren. Giorgio Armani komt tien jaar na zijn eerste parfum eindelijk met een opvolger: Gio. Het is eigenlijk typisch Armani om niet mee te doen in de race om elk jaar een nieuwe geur te lanceren. Hij gelooft in wat meer duurzame artikelen. foto Gerard Wessel Het haar wordt deze herfst en winter langer en gladder. Al jarenlang gebruikt de reclamewereld zwarte modellen om produkten te verkopen aan hun zwarte broeders en zusters. Maar de 24-jarige Veronica Webb uit Detroit is onlangs voor een bedrag van vijf cijfers ingehuurd om de blanke medemens tot kopen te bewegen. En daarmee is er een merkwaardig taboe doorbroken door Geordie Greig Hoog boven New York, in zijn kan toor op de 23ste verdieping in 57th Street, trekt Bob Knapp zich de ha ren uit zijn hoofd dat hij er zelf niet op gekomen is. Als directeur van een van de grootste reclamebureaus van Amerika, met als belangrijkste klant de cosmetica-gigant Max Factor, is het zijn taak om de concurrentie een stap voor te blijven. Maar het gras is hem voor de voeten weggemaaid. Revlon komt binnenkort met een grootschalige campagne voor de nieuwe make-uplijn Colorstyles. Als model heeft het huis het zwarte mo del Veronica Webb ingehuurd. En het cosmeticahuis Cover Girl heeft het zwarte model Lana Ogilvy aan zich weten te binden. „Zwarte meis jes contracteren is een staaltje van slim denkwerk", zegt Knapp afgun stig. Terwijl hij zijn blik laat gaan over het Central Park, zijn handen diep in de zakken van zijn Hugo Boss-pak gestoken, beraamt hij zijn volgende zet. Veronica Webb mag tevreden zijn over Knapps reactie. „Ik wilde er voor zorgen dat dit zo'n groot succes werd dat de di recteuren van andere bedrijven 's nachts in bed zouden liggen te janken omdat zij er niet als eerste mee gekomen waren", zegt ze. Per slot van re kening heeft ze niet zomaar een contract getekend. Al jarenlang wor den zwarten gebruikt om produkten te verkopen aan andere zwarten. Maar de 24-jarige Webb uit Detroit is voor een bedrag van vijf cijfers in gehuurd om zowel aan zwarten als aan blanken te verkopen. Blank terrein Webb en Ogilvy bewegen zich op wat voorheen blank terrein was: de lu cratieve cosmeticacontracten van de supermodellen. Ze zullen wereldbe roemd wordèn en rijk. Supermodel Claudia Schiffer krijgt de komende vier jaar 4,5 miljoen dollar van Re vlon; Christy Turlington strijkt 3,3 miljoen dollar op dank zij Maybelli- ne. Cindy Crawford en Tatjana Patiz zijn de zes cijfers ontstegen dankzij respectievelijk Revlon en Monteil. „Gaat een zwart model cosmetica promoten die voor beide zijden van de kleurbarrière aantrekkelijk is, dan is dat een belangrijke door braak", zegt Annie Stewart, ad junct-hoofdredacteur van The Voice, een van de 'zwarte' kranten van En geland. Niet dat we geen zwarte vrouwen in de 'glossy' tijdschriften zien. Modellen als Naomi Campbell en Iman halen de covers van topbla- den als Vogue en beheersen de rod delpers. Campbell staat deze maand op de voorpagina van Harpers Queen. Onder de veelbelovende su permodellen van morgen bevinden zich Karen Alexander, Beverly Peele, Waris en Tyra Banks, alle maal zwart. Afgezien van een paar likeurreclames en de zeldzame cho coladereclame, die vooral een 'exoti sche' uitstraling moest hebben, had de reclamewereld aan zwarte model len geen boodschap. Het inkomen van de modellen leed onder deze on geschreven kleurbarrière. Mode shows en -reportages mogen dan prestigieus zijn, het grote geld stroomt er niet mee binnen. Het is de reclame die een supermodel tot miljonaire omtovert. Dat twee zwarte modellen een cos- meticacontract in de wacht hebben weten te slepen is hoe dan ook nieuws in de modewereld; maar het zijn ook nog eens twee mega-cam- pagnes, waarbij zelfs de prestigieuze campagne van Lancóme met Isabel la Rosselini in het niet zinkt. Zeer complex Cosmeticacontracten zijn zeer com plex. Het is als een Hollywoodstudio die een ster koopt. Proctor Gam ble, eigenaar van Cover Girl, wil des gevraagd de details van de overeen komst met Ogilvy niet openbaar ma ken tot de eerste advertenties in de lente verschijnen. Vanaf oktober zal het gezicht van Reclame ontdekt dat mooi zwart hoog scoort bij blank Veronica Webb evenwel recla me maken voor Colorstyles in Vogue, op bill boards door heel de Verenigde Staten en op 'prime-time' te- levisie. Volgens haar contract is Webb bijna het hele jaar in touw voor Revlon. Naast haar reclame- werk moet ze ook nog 'op afroep' be schikbaar zijn voor zakendiners, presentaties en persoonlijke optre dens. De deal met Webb verliep zeker niet zonder slag of stoot. Het geharrewar over haar contract duurde een jaar. Modellen die zichzelf aan een merk verbinden zetten hun reputatie op het spel wanneer de campagne po vertjes wordt bevonden. Waarom hebben twee van de groot ste adverteerders besloten de kleur barrière naar de schroothoop te ver wijzen? Webb gelooft dat dit het re sultaat is van het groeiende aantal prominente zwarten die zowel zwar te als blanke jongeren inspireren. „Tegenwoordig zijn er sterke rolmo dellen, bijvoorbeeld Whitney Hous ton, Janet Jackson en Paula Abdul. Ze zijn aantrekkelijk én zwart". De produkten waar Webb en Ogilvy reclame voor gaan maken bestrijken de lichtste tot de donkerste huids kleuren. Ditmaal geen middeltjes om de huid lichter te maken of het haar glader. „Wat we niet deze fijn proberen te bereiken", zegt Jerri Baccus Glover, een van de vice-presi- denten van Revlon, „is van Revlon een universeel mode- en kleurhuis te maken". Cynische kijk Anderen hebben een meer cynische kijk op het hoe en waarom van zwar- Veronica Webb, dikbetaald model in de VS, breekt met de traditie dat alleen zwarte fotomodellen cosmetica mogen showen voor hun zwarte zusters. te cosmeticamodellen: het belang van de 'zwarte dollar' moet volgens hen niet worden onderschat. Volgens studies, gebaseerd op de Amerikaanse volkstelling van 1990 is het inkomen van de dertig miljoen zwarten in het land 270 miljard dol lar en groeit de zwarte en Latijns- Amerikaanse bevolking tweemaal zo snel als de blanke. Zwarten hebben een jonger demo grafisch profiel en besteden een gro ter deel van hun inkomen aan con sumptiegoederen dan blanken. By ron Lewis van Uniworld, het groot ste zwarte reclamebureau in de Ver enigde Staten: „Tot voor kort wilde geen enkel bedrijf er tijd en energie in steken om te kijken wat de zwarte bevolking wilde. Nu gebeurt dat wel en de moeite wordt beloond door aanzienlijke winsten". Als de zwarte dollar inderdaad zo in trek is, dan reageert de reclamewe reld daar maar traag op. Er zijn bij na twintig jaar voorbijgegaan sinds de laatste mijlpaal, toen Beve Johnson in 1974 als eerste zwarte cover van de Amerikaanse Voj haalde. „De cosmetica wereld is nog steec ontwikkeling", verklaart beat dactrice Shirley Lord van „Het gaat allemaal pijnlijk zaam, maar niemand in de m tingwereld kan negeren dat jaar 2000 meer niet-blanken blanken zullen zijn aan de W kust". Wie echt niet meer kan leven met rimpels, kan tegenwoordig besluiten ze te laten opvullen. En 't is niet gevaarlijk, zeggen twee artsen in dit verhaal. Al verschillen ze alletwee wel van mening over de vulsels en de aanpak. doorriaschuurhuizen Om het laatste restje hoop weg te né men: tegen ouder worden is niets te doen. En het ziet er ook niet naar uit dat daar binnenkort verandering in komt. Daar zullen we dus mee moeten leven. Is er dan helemaal niets mogelijk? Jawel, het verouderingsproces kan met bepaalde middelen vertraagd worden. Voorts zijn er tegenwoordig ook diverse methodes om het ouder wordende lichaam op de operatieta fel uiterlijk te verjongen. Face-lifts en talloze andere correcties van schoonheidsfoutjes zijn, vooral bij vrouwen, aan de orde van de dag. Het is bekend dat vrouwen veel meer dan mannen kampen met de problemen van het ouder worden. De verklaring daarvoor moet onder meer zijn dat vrouwen in deze maat schappij veel meer op hun uiterlijk worden beoordeeld dan mannen. Veel meer vrouwen dan staan dagelijks voor de zien met angst en beven de eerste rimpels verschijnen. Karakterkwestie Maar ach, niet iedereen lijdt daar natuurlijk even erg onder. Het ver werken van het ouder worden is ook een karakterkwestie. Maar voor wie de rimpels absoluut onverdraaglijk zijn zou eens moeten overwegen ze op te vullen. Dat opvullen is niet ge vaarlijk, doet geen pijn en het geld hoeft ook niet echt een probleem te zijn. De afgelopen jaren namen al heel wat vrouwen hun toevlucht tot deze methode. Dat gebeurde voorna melijk met collageen, een eiwit en een lichaamseigen stof. Collageen werkt, alleen slechts voor korte duur. Wie een rimpel met collageen laat opvullen, zal enkele maanden later weer zo'n behandeling moeten ondergaan. Inmiddels is een aantal andere stoffen en technieken gevon den om het rimpelprobleem te lijf te gaan. Zoals vaak met dit soort medi sche oplossingen, zijn de meningen van de deskundigen verdeeld. De een pleit voor methode A en ver werpt hartstochtelijk techniek B, terwijl een collega precies het tegen overgestelde doet. Dat maakt het voor een vrouw die iets aan haar ge zicht wil doen niet gemakkelijk. Dokter Tjerk Visser werkt sinds twee jaar met het middel PMS 350, een siliconengel. Hij spuit daarmee rimpels vol en in tegenstelling tot collageen is het resultaat blijvend. Visser zegt dat er geen enkel nadeel aan dit middel kleeft. Ondanks de schandalen in de Verenigde Staten met de siliconen-implantaties van borsten. Visser: „Daar ging het om enorme grote hoeveelheden en dat veroor zaakte problemen. Overigens is het gebruik van siliconen ondanks alle ophef in de Verenigde Staten niet verboden". Siliconen in het lichaam is volgens Visser niet schadelijk. De arts: „Men krijgt namelijk ook al si liconen binnen van bijvoorbeeld de omhulsels van diverse pillen en daar zijn nooit problemen mee geweest", aldus dr. Visser. Injecties Injecties met siliconengel worden in de loop van enkele weken ingespo ten, dus niet alles in een keer. Het moet door een arts gebeuren en liefst een die er veel ervaring mee heeft. Dokter Visser doet dat één keer per week bij Instituut De Rid der in Voorburg. Met tot nu toe alle maal zeer tevreden klanten. De kosten zijn, afhankelijk van de diepte van de rimpels, zo'n drieduizend gul den. Siliconen inspuitingen zijn vooral goed voor de rimpel tjes in de boven lip, de denkrim- pel tussen de ogen en de neus- lippenplooien. Dr. Paul Musarella, een Franse es thetisch chirurg is geen voorstander van siliconengel. Hij heeft vroeger wel gewerkt met collageen, maar maakt nu voor het opvullen van rim pels gebruik van Gore-tex, goud draad en Maxxon. Naast zijn drukke praktijk in Parijs is dr. Musarella elke maand een paar dagen in ons land om Nederlandse vrouwen van hun problemen af te helpen. Hij doet dat in samenwerking met Arty de Jong. Samen hebben ze het Dynamic Esthetic Health Program opgesteld. Dat houdt in dat niet alleen de medi sche ingreep wordt voorbereid en uitgevoerd, vooraf en na afloop van de operatie wordt bovendien de alge mene toestand van het lichaam be keken. Dr. Musarella kan aan de hand van een haar-analyse zien wel ke tekorten er in het lichaam van een vrouw voorkomen op het gebied van mineralen en vitaminen. Pas als de patient goed gezond is, voert dok- Er zijn veel manieren om uw rimpels te lijf te gaan ter Musarella de operatie uit en dat kan behalve het opvullen van rim pels ook een face-lift, liposuctie of placenta-inplant zijn. Hij weigert overigens vrouwen te helpen die volgens hem nog hele maal niet zoveel rimpels hebben. „Natuurlijk is geld verdienen leuk, maar niet ten koste van alles". De behandelmethodes van dr. Musa rella zijn eigenlijk heel simpel. Gore- tex is een vezel, die al lang wordt ge bruikt in de sportkleding en bij aller lei operaties. Het is een zuurstof- doorlatende vezel, die met een heel dun naaldje onder plaatselijke ver doving in de lengte van de rimpel wordt aangebracht. Al naar gelang de diepte van de rimpel wordt de draad in meerdere lagen gevouwen. Gore-tex is vooral goed te gebruiken voor de neus-lippenplooien en rim pels in het voorhoofd. De prijzen voor deze behandeling: een verticale fronsrimpel opvullen kan al vanaf 750 gulden en neus-lippenplooii vanaf 2000 gulden. Voor de veel kif nere rimpels op de bovenlip gebrui dokter Musarella liever Maxxon, i draad die ook wordt gebruikt hechtingen. Maxxon is draad vanzelf vergaat in het lichaam. Gouddraad gebruikt dokter Mus rella bij voorkeur bij een oudere hu die wat uitzakt, bijvoorbeeld in nek, de onderkant van de armen i binnenkant van de benen. Metd gouddraadjes wordt als het ware ef netwerkje gemaakt en op die manii kan men er grotere gebieden meek handelen. Zowel de behandeling mi siliconengel als met de 'draden' vi dokter Musarella zijn blijvend. Inlichtingen over rimpels opvullf r- met siliconengel: Instituut De itö der, tel. 070-3876513; Behandelingen met Gore-tex, draad en Maxxon: Dynamic Est In-1061 Health Program, tel. 02155-16152

Leidse Courant | 1992 | | pagina 10