B lieten stoelen poor terrassen aiet verplicht Leidse politie gaat heling aanpakken Financieel fundament voor ouderhuis AZL Leidens strijd tegen vrouwelijke onzedelijkheid Goed op tijd Ccidóc öomo/nt Meiden fantasie de beste groep B2 Maradona voelt zich weer tiener B3 Jaarboekje 1992 'Gemeentelijke recepties worden niet drooggelegd' EN OMGEVING LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 gemeenteraad stelt Marktennota vast EIDEN De horeca-on- ■rnemers in Leiden hoeven bang te zijn dat ze ver- icht rieten stoelen voor n terras moeten aanschaf- i. Er zal met hen worden rerlegd over het terrasmeu- lair en de verplichting ordt niet opgenomen in een rrasverordening. aadsbreed was de steun giste- n voor een amendement van strekking op de Marktenno- Het college van burgemees- wethouders protesteerde et en nam het wijzigingsvoor- el ook over. Dat was eigenlijk enige wezenlijke verande- l in de nota, die gisteren lor de gemeenteraad werd stgesteld. Zij ging daarmee ider meer akkoord met uit- eiding van de zaterdagse wa- nmarkt naar Aalmarkt en iille Rijn en een antiek- en cu- isamarkt op de Hooglandse irkgracht. Als er onvoldoende langstelling bestaat bij de loplieden, zal de laatste markt ch beperken tot de Nieuw- raat en het plein voor de Doglandse Kerk. Het meest istreden punt uit de nota, de rschuiving van de koopavond n donderdag naar vrijdag, >rd er eerder uitgehaald en niet voor het eind van dit ar aan bod komen, irantwoordelijk wethouder 'Walenkamp (economische ken/CDA) wist een confron- tie pver twee twistappels te rmijden. De marktkooplie- hebben tot nu toe fel gepro- steerd tegen het voorstel om de Nieuwe Rijn marktkra- en af te wisselen met terras- n. Ook eisten zij altijd een MONIQUE R0S0 goede vervangende plek voor de kooplieden die nu een onderko men hebben in de zogeheten 'blauwe tram' op de Hoog straat. In de nota werd voorge steld om de kramen af te bre ken, een voorstel waar iedereen overigens juichend mee instem de. De partijen verschilden on derling slechts van mening over het tempo waarin dat moest. Toen Walenkamp echter be loofde de kiosken zo snel moge lijk af te breken, maar daarbij ook de zorgvuldigheid ten op zichte van bestaande rechten zoals standplaatsvergunning en huurcontracten - in acht te nemen, kreeg hij groen licht. Over de opstelling op de Nieu we Rijn zou hij opnieuw met de kooplieden in overleg treden, zodat dat punt evenmin een struikelblok vormde. Prijsvraag In de Marktennota werd ook het Stadhuisplein genoemd als toplokatie. Daarvoor zou een herinrichtingsplan moeten worden ontworpen, want er ge beurt nu te weinig mee. Een opnieuw raadsbreed ge steunde motie pleitte voor het uitschrijven van een prijsvraag onder de Leidse bevolking. Dat werd overgenomen door het col lege van b en w. Amendementen zorgden er te vens voor dat het terras op de Visbrug mag blijven staan, en dat zal worden onderzocht of er ook culturele markten kunnen worden gehouden tijdens de La- kenfeesten. Groen Links woordvoerder J. Laurier: „Daar valt veel meer van te ma ken dan de huidige langgerekte braderie. Je zou kunnen den ken aan een Indische markt en een Noordafrikaanse markt". Commissaris Molenaar brengt samen met medewerker van het Bureau Voorkoming Misdrijven, A. Kuijt de eerste poster aan in een mupi aan het Stationsplein. foto: wim van noort Idoor JUDY NIHOF LEIDEN Een gloednieuw fietsje voor 75 gulden? Wie niet bezwijkt voor een derge lijk koopje, moet wel heel ste vig in zijn schoenen staan. Zelfs al kun je op je vingers natellen dat het om een ge stolen exemplaar gaat. Ach, waarom niet, wordt gedacht, en de koop wordt in een mum van tijd gesloten. Met pu blieksacties en strenge con troles wil de Leidse politie heling op een grootschalige manier aanpakken. Over de consequenties van het kopen van gestolen goed blijken steeds minder mensen na te denken. Ze beseffen niet dat je als koper van gestolen spullen net zo strafbaar bent als de dief. In navolging van landelijke anti-heling-campagnes vond de Leidse politie dat er wat heling betreft een mentaliteitsveran dering moet komen. De Leidse actie tegen heling ging gisteren van start met het plaatsen van in totaal veertig posters in mupi's door de hele stad heen. Deze moeten het pu bliek er op wijzen dat de kopers van gestolen waar niet vrijuit gaan. Komt de politie erachter, dan loopt de heler namelijk de kans op een straf van maximaal vier jaar gevangenisstraf of een boete van 10.000 gulden, staat op de posters te lezen. De goed kope videorecorder of de leren jas voor een prikkie kan iemand dus duur komen te staan. Exacte cijfers over heling in Leiden zijn niet bekend, maar woordvoerder van de politie A. Kuijt stelt dat er in Leiden 'flink' wordt geheeld. „Het ge beurt op straat, in de kroeg, in winkels en er wordt zelfs dief stal op bestelling gepleegd", al dus Kuijt. De mensen worden volgens hem steeds makkelij ker. „De mensen beseffen niet dat heling zo strafbaar is als wat. Ze denken alleen aan het voordeel dat ze er uit kunnen slepen". De Leidse. politie wil iets doen tegen heling en heeft daarvoor sinds kort medewerkers kun nen vrijmaken. Deze worden betrokken bij zowel de publiek sacties als de controlewerk zaamheden. Een belangrijk on derdeel van de publieksacties is bijvoorbeeld het geven van voorlichting op scholen en orga nisaties. Met name scholen voor voortgezet onderwijs krij gen veel aandacht. „Uit onder zoek blijkt dat met name mid delbare scholieren gevoelig zijn voor heling", legt Kuijt uit. Ver der wil de Leidse politie groot scheepse controles gaan uitvoe ren op rommelmarkten, in tweedehandszaken en audioza- ken. Deze controles worden om de zoveel tijd herhaald. Het uiteindelijke doel van de ac ties rond heling is de verminde ring van inbraken en diefstal. Het helen moet zo onaantrek kelijk worden dat de dief straks zijn gestolen goederen niet meer aan de man kan brengen. „Als we geen gestolen spullen meer kopen, zit er geen handel in heling. Zonder heler geen steler", aldus Kuijt. eiden op pad 'oor Sarajevo EIDEN De week voor 3 ok- ber zal in Leiden worden ge- illecteerd voor Sarajevo. Het ild zal worden besteed aan hu- anitaire hulp voor de inwo- irs van de al maandenlang be- gerde stad in het voormalige legoslavië. Dat beloofde bur- ;meester Goekoop 'ond tijdens de raadsvergade- PvdA-raadslid C. de Boer oeg hem of Leiden een initia- ef kon ondersteunen van de aconie van de hervormde eente in Leiden. Die wilde, ider leiding van dominee ronkers een actie of inzame- ng starten. Volgens Goekoop istond er een natuurlijke ver- )ndenheid tussen zijn stad, e maandenlang door Span arden werd belegerd, en Sara- vo. Hij vond het dan ook voor hand liggen dat aan de voor rond van het feest waarmee OH dden zijn bevrijding viert, 'it wordt aan degenen die ie bevrijding nog niet hebben paai logen meemaken, te u£ fethouder: 'Glazen lap Lakenhal geen ervanging vleugel' LEIDEN Als een 'finan ciële eerste paal'. Zo om schreef voorzitter J. de Jong van de stichting Familiever- blijf Kinderkliniek AZL gis teren de cheque'van 64.000 gulden die hij in ontvangst kon nemen. Dat geld moet een eerste fundament bieden voor de stichting van een Ro nald McDonaldhuis in de Leidse Boerhaavelaan, op een steenworp van het Aca demisch Ziekenhuis. Het huis moet in mei 1993 open gaan. Het gisteren overhandigde geld is bijeen gebracht door het Prof. Van Gelderenfonds. Een fonds dat ingesteld is om 'extraatjes' te financieren voor de kinder kliniek die niet door de over heid worden betaald. In totaal is inmiddels een ton bijeenge bracht, maar er is 2,5 miljoen gulden nodig voor de aankoop en inrichting van de twee kapi tale panden aan de Boerhaave laan. De huizen zijn nu nog van het Academisch Ziekenhuis dat ze in eerste instantie zal verhu ren. Het werven van het benodigde geld gaat de komende tijd echt beginnen. De stichting Familie- verblijf heeft de medewerking van de Kamer van Koophandel om bedrijven aan te schrijven. Zij kunnen donateur worden of een ruimte sponsoren. Daar naast blijven ook 'kleine' parti culiere giften en donaties wel kom. Aanstaande zaterdag pre senteert Ivo Niehe op RTL4 een televisieprogramma waarmee geld wordt geworven voorde Ronald McDonaldhuizen (de 'Ronald McDonald Awards'). Het Leidse initiatief komt daar bij ook aan de orde. Behalve voor. de stichting van het ouderhuis is ook geld nodig voor de exploitatie. De gebrui kers betalen 25 gulden per dag. De werkelijke kosten liggen rond de honderd gulden. Daar om zijn volgens penningmees ter P. Brommelcamp op termijn de donateurs erg belangrijk. Hij onderstreept overigens dat de kosten van het verblijf relatief nog beperkt blijven omdat de hedoeling is dat het huis behal ve door één betaalde huismees ter wordt gerund door ongeveer 70 vrijwilligers. Vijfde Het Ronald McDonaldhuis in Leiden wordt het vijfde in zijn soort in Nederland. Andere staan in Amsterdam, Utrecht, Groningen en Nijmegen. In deze huizen kunnen ouders in de buurt van hun ernstig zieke kinderen verblijven die zijn op genomen in het ziekenhuis. In de Kinderkliniek van het AZL gaat het onder anderen om pa tiëntjes die aan leukemie lijden Met het overhandigen van een symbolische cheque is een 'financiële' eerste paal geslagen voor het Ro nald McDonaldhuis. Voorzitter P. Koningsveld-Beets van het Prof. Van Gelderenfonds overhandigde de cheque aan J. de Jong, voorzitter van de stichting Familieverblijf Kinderkliniek AZL. foto: tejo ringers en beenmergtransplantaties ondergaan. Het bestuur van de Stichting Familieverblijf Kinderkliniek AZL presenteerde, gisteren te vens de inrichtingsplannen voor de panden aan de Boerhaa velaan. De bedoeling j.s dat er dertien tweepersoons- en drie eenpersoonskamers komen. Op de begane grond komt boven dien een kamer die per rolstoel is te bereiken. Verder komen er gemeenschappelijke ruimtes, zoals een huiskamer, een keu ken en mogelijk een biblio theek. De opzet is dat de tijdelij ke bewoners elkaar kunnen ontmoeten, maar ook dat hun privacy is gewaarborgd. Hoewel er een mogelijkheid is tot verde re uitbreiding, wordt voorals nog ervan uitgegaan dat de pan- LEIDEN Wellicht tot grote om de gemeentelijke recepties op een vraag van SP-raadslid C. Vergeer, die informeerde naar een uitspra5tk die De Vree- ze vrijdag zou 1, ebben gedaan op het jubileumcongres van de 150-jarige drankbestrijdingsor- vreugde van regelmatige bezoe- in één keer droog te leggen", kers van gemeentelijke recep- bekende wethouder S. de Vree- ties, wordt er voorlopfjj nog wel ze-(volksgezondheid/PvdA) gis- alcohol geschonken. a teravond. „Ik denk dat sommi gen dan last krijgen van afkick- ben gezegd dat op recepties geen alcohol meer zou worden geschonken. Daarmee zou ein delijk invulling wordenjegeven aan de nota 'Water bij d'e wijn', die de gemeente zelf opriep tot LEIDEN Leiden heeft lang geworsteld met de vraag of prostitutie reglementeerd moest worden toegestaan, of simpelweg moest worden verboden. In deze kwestie kwamen liberalen en conser vatieven lijnrecht tegenover elkaar te staan in de Leidse gemeenteraad. Naarmate de negentiende eeuw vorderde, schoot de Victoriaanse hou ding ten aanzien van seksua liteit ook hier wortel. Uit de bijdrage van D. Noordam in het vandaag verschenen Leids Jaarboekje 1992 blijkt dat de houding tegenover prostitu tie en seksualiteit in de loop van de vorige eeuw steeds afwijzen der werd. De strijd tegen de ver wilderde zeden van vrouwen kreeg nu en dan zelfs het karak ter van een kruistocht. Daarmee was Leiden weer te rug naar de periode van de late Middeleeuwen tot de Franse bezetting toen prostitutie en bordeelhouden strafbaar wa ren. Regelmatig werden in de zeventiende eeuw vrouwen daarvoor voor de rechter ge sleept. Vanaf 1750 was er zelfs een forse stijging van het aantal processen voor zedendelicten. Moralisme Het Leidse moralisme was op vallend in de periode van de verlichting waarin werd uitge gaan dat mensen zelf verant woordelijk zijn voor hun daden. Prostitutie en bordelen kwa men dan ook niet voor in het eerste Nederlandse wetboek dat dateert uit 1809. Alleen wanneer minderjarigen tot prostitutie werden gedwongen was dat strafbaar. Wel nieuw was de introductie van het de lict 'openbare schennis der eer baarheid'. Dat opende de deur naar regle mentering van prostitutie. Zo lang die zich niet op straat af speelde, hoefde niet te worden opgetreden. Invoering van een bordeelverordening werd ver sneld door de Franse bezetting. De Franse wet omschreef nauwkeurig prostituees zich aan te houden hadden. Hoeren en bordeelhouders moesten zich melden bij de politie, wijzi gingen in het personeel moes ten worden doorgegeven, pros tituees moesten wekelijks me disch gekeurd worden. Met het vertrek van de Fransen kwam een einde aan de regels en aan de inperking van de ver spreiding van geslachtziekten. In een garnizoensstad als Lei den was dat duidelijk merk baar. Koning Willem I was daarover zo verontrust, dat hij gedeputeerde staten in 1816 vroeg om bij de gemeentebestu ren aan te dringen op plaatselij ke reglementen. Verordening In Leiden duurde het tot 1846 voordat er een bordeelverorde ning kwam. In 1818 wilde het college van burgemeester en wethouders nog niet verder gaan dan optreden tegen 'onbe tamelijk zwemmen of baden in stads- of singelgrachten' ter be schermingvan de goede zeden. Een plaatselijke commissie boog zich in 1852 over de kwes tie van de verspreiding van syfi lis. Een jaar later kwamen er re gels die voorschreven dat hoe ren zich moesten inschrijven en laten keuren. Elke openbare vrouw was verplicht een boekje te tonen waarin haar medische toestand stond vermeld. De keuring gebeurde twee keer per week in het Ceciliagasthuis. Het medisch toezicht had ef fect: het percentage garnizoen soldaten met syfilis daalde van 10,2 in 1850-1852 tot 7,9 in 1860-1862, en verder naar 4 procent in 1873. Discussie De rol van de overheid werd ter discussie gesteld vanaf 1877. Volgens raadslid Le Poole droeg medische keuring niet bij tot verbetering van de moraal. Zijn voorstel om de keuring te schrappen werd van tafel ge veegd, maar twee jaar later kwam het wel tot een confron tatie. Dat leidde tot heftige de batten in café's, sociëteiten, ro kerige zaaltjes en op straat. In 1879 werd de Vereeniging te gen de Prostitutie opgericht, die een van de invloedrijkste pressiegroepen zou worden. De tegenstanders van gereglemen teerde prostitutie zagen het 'Congres tegen het kwaad' in 1889 als een kroon op hun werk. Inbraak in pizzeria Uit een pizzeria aan de Lange Mare in Lei den zijn tussen maandagavond en gisterochtend een videorecor der, een CD-speler, een versterker en tientallen CD's gestolen. Toen de eigenaar gisterochtend zijn zaak wilde openen, zag hij dat de ruit was ingeslagen en een groot aantal spullen was verdwenen. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het - een. groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. ^ioteer als nieuwe"aémin^e ingaande: den groot genoeg zijn. Penningmeester Brommel camp: „De praktijk leert dat dit soort huizen altijd vol zijn. We hebben de capaciteit afgestemd op de omvang van de Kinderkli niek. Maar als een dergelijke voorziening er is zijn mensen ook geneigd ze te gebruiken. Dan kan uitbreiding nodig zijn". Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f 27,00 O kwartaal (automatische betaling) f79,80 O kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het reiswekkertje naar: holhoudende dranken worden geweerd tijdens vergaderingen, maar nog wel geschonken op re cepties. De wethouder va^f volksgezondheid beloofde ech ter om de alcoholloze drankjes Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ INFORMATIE ZONDER SENSATIE

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9