bedend personeel oogovens dreigt et harde acties 7 Uitstel van betaling voor Ter Meulen rChuldeisers Krant op Zondag nemen genoegen met een fooi Economie illissement aangevraagd voor HCS Technology; uitstel betaling niet langer wenselijk Wereldbank verwacht recordjaar Theo Waigel: Bundesbank niet door Kohl onder druk gezet f }0SCH Het doek valt voor HCS Tech- Bewindvoerders van het in surséance ende beursfonds hebben de rechtbank ge- het faillissement uit te spreken. Zij heb- •onstateerd dat de toestand van de boedel g is dat handhaving van het uitstel van gniet langer wenselijk is. at hierbij uitsluitend om HCS Technology, surséances, zoals van HCS Beheer, blijven haafd. Allerlei dochterbedrijven zijn buiten lijke voorzieningen gebleven en over enkele >len wordt met gegadigden gesproken. Wel is het faillissement uitgesproken van HCS Eindhoven. Bewindvoerders/curatoren zijn n begin oktober met nadere mededelingen stand van zaken te komen, ondergegane automatiseringsconcern HCS was een exponent van een onbegrensd vertrouwen in de mogelijkheden van de computersector. En al was het concern niet het enige dat schipbreuk leed, omdat de bomen niet de hemel in bleken te groeien, het viel extra op door zijn turbulente bestaan en al even turbulente einde. Ten slotte waren 'er alleen maar verliezers, met uitzondering van gangmaker J. Kuijten. Deze hield aan het HCS-avontuur als enige geld over, volgens schattingen in de markt enkele honderden miljoenen guldens. Reiss Kuijten hoort bij de bedrijvenverzamelaars zoals die er wel meer zijn. Afkomstig van het adviesbureau McKinsey begon hij voor zichzelf in de oqroerend- goedhandel. Zijn werktuig daarbij was Reiss, een oud beursfonds dat hij omvormde tot investerings maatschappij. In 1984 zag hij zijn grote kans. Hij kocht van het toen al aanmodderende Holec (intus sen door Joep van den Nieuwenhuyzen bij zijn impe rium ingelijfd) Holec Control Systems HCS, die zich bezighield met industriële automatisering. Kuijten zag als commissaris van enkele andere bedrijven in de sector een grote toekomst voor de automatise- ringsmarkt. In 1986 bracht Kuijten een flink deel van de HCS- aandelen naar de effectenbeurs. De beleggers rea geerden razend enthousiast. Het prospectus van het „yuppie-concern" stond bol van de fraaie kwalifica ties. Voor de aandelen werd grif de gevraagde 14 neergeteld, wat Kuijten tientallen miljoenen rijker maakte. En voorlopig kregen de nieuwe aandeelhou ders gelijk. In april 1986 noteerde het HCS-aandeel 18,70, het hoogste punt dat ooit is bereikt, en de re sultaten leken er ook naar. HCS groeide als kool en ging naar een omzet van 665 miljoen in 1990. Uit de cijfers van dat jaar bleek wel al een verslechterde gang van zaken. De nettowinst liep terug van 45 miljoen naar bijna 16 miljoen. Het concern had aan het eind van dat jaar 3.100 mensen in dienst. Microlife Aandeelhouders begonnen echt te klagen toen Kuij ten van een andere computercoryfee, Willem Smit (Newtron), Microlife kocht en doorschoof naar HCS. De transactie liep via Reiss, waarbij Kuijten een pro visie rekende van ettelijke miljoenen guldens. Later gaf de HCS-directie toe dat Microlife voor teveel geld was gekocht. In 1989 trad Kuijten af als topman van HCS en eind 1990 verdween hij als grootaandeelhouders uit beeld. Maar in de jaren die volgden bleef hij steeds een rol spelen. Zo hielp hij de nieuwe bestuursvoor zitter Van den Boogaard bij de aankoop van een fors belang in Savin, de Noordamerikaanse distributeur van de Japanse Ricoh. Savin zou later de molensteen om de hals van HCS blijken te zijn. HCS raakte in de financiële problemen. Toch kocht het bedrijf in 1990 nog Infotech van de Duitse Hoechst. Infotech was bijna even groot als HCS op dat moment. Nieuwe aandeelhouders verschenen in de personen van Albada Jelgersma en Joep van den Nieuwenhuyzen. Ook Kuijten deed nog een gene reus aanbod om HCS uit de financiële problemen te helpen. De prijs was het goed lopende Infotech. Begin dit jaar begon het einde zich af te tekenen. Ne- lissen zette Savin en wat kleinere bedrijven in een sterfhuis. Zelf sprak Nelissen van een ziekenhuis. Het op de beursgenoteerde HCS Technlogy werd een pure houdstermaatschappij, waarbij de banken de macht aan zich trokken over de gezondere delen van het concern via subholdings. Nog even mocht het pu bliek genieten. RWIJK Gedwongen jen bij Hoogovens zijn Als het iver zou komen wordt ten!! mmeles bij het staal- n en dreigen er acties, als de directie van het 'lenos n ver(iwijnt zouden de stelde emers er geen traan in. men van de Hoogoven- - voor het eerst in de ge- nis van het bedrijf - lan gedwongen de poort turen doen bij de acher- de Industriebond FNV 2.» dicht' 7.20 ek gisteravond in Bever aar de FNV-bond - de bond bij Hoogovens - raadpleegde over de oe de bond in het geweer omen tegen de omstre- lankingsplannen van de 'enstop. Die zouden be- dat - inclusief de ge in ontslagen - er in 1993 is in totaal 2300 banen orden geschrapt, boven- uizend banen die er tot 1995 volgens het al be- Masterplan moeten nen. 500 leden die kwamen in gingen akkoord met rstel van de Industrie- 'NV om als bonden en mers samen te gaan in aan een alternatief n het staalconcern uit de l,s' jfers te helpen. Gedwon- 901 gen ontslagen zijn in dat alter natief niet aan de orde en om streden voorstellen om bijvoor beeld de vrijwillige vertrekrege- ling voor oudere werknemers een verplicht karakter te geven komen er ook niet in voor, aldus bestuurder J. Schalkx van de Industriebond FNV. „Geen visie" „De directie heeft geen visie. Laten wij als werknemers en bonden tonen dat wij wel een vi sie hebben. Wij komen met een eigen Masterplan. Of noem het maar een knechtenplan". Maandag gaan de vakbonden en de directie voor het eerst met elkaar praten. Harde acties blij ven voorlopig in de kast. Enkele ongeduldige leden riepen nu al om actie maar Schalkx bond zijn achterban op het hart niet te impulsief te reageren en het koppie er bij te houden. Anders heb je voor dat je het weet de rechter op je dak, betoogde hij. Een woedende werkneemster diende een motie in waarin werd voorgesteld om pas met de Hoogovenstop te gaan praten als die uitdrukkelijk heeft ver klaard dat de gedwongen ont slagen van tafel zijn. „Je gaat niet praten met het mes op de keel", zo zei ze. Maar de motie haalde het niet. De overgrote meerderheid van de leden was het met Schalkx eens dat slim mer was om zo snel. mogelijk met de directie te gaan praten,. „Hun plannen hun motieven, hun strategie is volstrekt on duidelijk. Het is voor ons van belang snel achter die strategie te komen. Maar wij zullen hoe dan ook duidelijk maken dat over gedwongen ontslagen niet valt te praten", verzekerde de vakbondsbestuurder. Te meer niet omdat in de huidi ge cao - die in maart volgend jaar afloopt - met zoveel woorden gedwongen ontslagen worden uitgesloten. Calamitei ten daargelaten dan. En als er sprake zou zijn van een calami teit dan moet de directie dat maar eens uitleggen en aanto nen. Voorshands is daar geen sprake van. Er is overproduk- tie, er zijn verliezen maar die zijn niet zo rampzalig dat ze ge dwongen ontslag rechtvaardi gen, is voorshands het stand punt van Schalkx. Nog nooit gingen bij Hoogovens werknemers gedwongen de poort uit. Ook de afgelopen tien jaar - toen er bij het staalcon cern circa 10.000 banen ver dwenen - kon dit paardemiddel altijd worden vermeden. Ter wijl het staalconcern in het ver leden wel voor heter vuren heeft gestaan dan nu, is de veel gehoorde verzuchting. Nu is met die sociale traditie gebro ken en dat is zuur. „Volgend jaar bestaat Hoogovens 75 jaar. Dit is zeker een vervroegd jubi leumcadeau voor het personeel. Je houdt het niet voor moge lijk", roept een oudere werkne mer bitter. Eén van de zes warenhuizen van Ter Meulen aan het Binnenwegplein in Rotterdam. FOTC ROTTERDAM - De recht bank in Rotterdam heeft gis teren surséance van betaling verleend aan de uit zes zaken bestaande warenhuisketen Ter Meulen en mr, R. Stok man tot bewindvoerder be noemd. Ter Meulen, die behoort tot het detailhandelsconcern Goud smit, heeft in hoge mate te lij den van de kopersstaking die alle grote warenhuizen in Ne derland treft, zo heeft de direc tie bekendgemaakt. Begin deze maand kondigde Goudsmit al reorganisaties aan. De bonden zijn gisteren door de directie van Ter Meulen op de hoogte gesteld. FNV-bestuur- der R. Damen vindt dat het moederconcern Goudsmit op een zeer ongelukkig moment de geldkraan heeft dichtgedraaid. „Als Goudsmit inderdaad heil ziet in de formule van Ter Meu len is deze stap niet te rijmen. Ik heb daar weinig begrip voor". Damen verwacht niet dat de verhuurders van de winkelpan den waarin de Ter Meulen-za- ken zijn gevestigd genoegen zullen nemen met het uitstel van betaling. De bewindvoerder zal een externe financier moeten zoeken of een gegadig de die de warenhuizen wil over nemen. Een reorganisatie is dan niet uitgesloten. De bonden zullen deze week nog een ge sprek met de bewindvoerder hebben. Ter Meulen exploiteert waren huizen in Rotterdam, Spijke- nisse, Dordrecht, Zoetermeer en Almere. Het zesde waren huis in het Rotterdamse win kelcentrum Oosterhof ging pas de afgelopen zomer open. Bij Ter Meulen zijn zeshonderd mensen werkzaam. Ter Meulen had, ter kering van het tij, een wat zij noemt revitaliserings proces uitgevoerd met als voor naamste kenmerken een ande re winkelformule, een gewijzig de inkooppolitiek, sterk verbe terde bedrijfsvoering en uit breiding van het aantal vesti- gingspunten. Toen dit proces was voltooid dacht Ter Meulen de opgaande lijn opgepakt te hebben, maar dit jaar werd zij geconfronteerd met terughoudende bestedin gen bij de consument. Daar naast hebben de extreme weersomstandigheden in voor jaar en zomer van dit jaar een negatieve rol gespeeld. Als sluitstuk op het moderiserings- proces heeft Ter Meulen pogin gen ondernomen haar huisves tingslasten structureel omlaag te brengen, maar dit heeft on voldoende resultaat opgele verd. De kopersstaking heeft geleid tot een aanzienlijk ver lies en een ernstig liquiditeit stekort. Daardoor kan Ter Meulen niet meer aan haar be talingsverplichtingen voldoen. Moedermaatschappij Goudsmit heeft voor de ontwikkelingen bij Ter Meulen een voorziening getroffen van enkele miljoenen guldens, die als bijzondere last op de resultaten over het boek jaar 1992 zal drukken. Eerder maakte Goudsmit bekend dit jaar rekening te houden met aanzienlijk lagere resultaten. De halfjaarcijfers worden in de tweede helft van deze maand verwacht. In 1991 behaalde het concern een omzet van 244 miljoen en werd netto 7 mil joen verdiend. Goudsmit heeft circa twaalfhonderd mensen in dienst. Goudsmit is, behalve van Ter Meulen, houdster maatschappij van Jamin, The Society Shop, Sweetheart en Lipstick Nederland. Grote aan deelhouder van Goudsmit is Wolters Schaberg met 52 pro cent van het kapitaal. De bank verzekeraar Fortis bezit bijna 10 procent en de assuradeur Zwolsche Algemeene ruim 5 procent. oot deel van het c il van Hoogovens kwam gisteravond naar de FNV-bijeenkomst in Bever- FOTO:ANP Geldmarktrente Zweden weer 75% STOCKHOLM De onrust op de valutamarkten bleef ook vandaag aanhouden. De Zweed se centrale bank heeft het dag geldtarief opnieuw opgetrok ken van twintig naar 75 pro cent. Daarmee wil de bank het wegvloeien van kapitaal beteu gelen. Volgens een korte ver klaring van de Zweedse Riks- bank werd de rente voor dag geld sterk verhoogd, omdat er gisteren veel geld uit het land vloeide. WASHINGTON - De We reldbank denkt in het ko mende boekjaar 35 miljard dollar aan leningen uit te zet ten, waarvan 2,5 miljard be stemd zal zijn voor voormali ge Sovjet-republieken. De leningen van de bank berei ken daarmee een nieuw hoogte punt. In het verslag van het boekjaar 1991-92, dat op 30 juni werd afgesloten, is de steun aan Rusland aan de ex-Sovjet-sta- ten nog niet opgenomen. Rus land leende in augustus 600 miljoen dollar voor de verbete ring van de gezondheidszorg, voedseldistributie en infra structuur. Tim Cullen, woord voerder van de Wereldbank, zei dat Rusland binnen enkele ja ren jaarlijks 4,5 tot 5 miljard dollar zou kunnen lenen. Vorig jaar leende de Wereld bank ruim 1,7 miljard dollar aan Albanië, Bulgarije, Honga rije en Tsjechoslowakije. Cullen zei dat de behoefte van de ex- communistische landen om te lenen groot is. De grootste afne mer van de Wereldbank was China. Nadat de regering in Beijing in 1989 een democrati sche opstand had neergeslagen, daalde het peil van de leningen tot 590 miljoen dollar, maar vo rig jaar was dat weer opgelopen tot ruim 2,5 miljard. De Wereldbank kon in het afge lopen boekjaar een winst note ren van 1,645 miljard dollar. Doordat landen als Australië en Zuid-Korea veel schulden aflos sen, vloeit sinds 1987 meer geld in de kas van de bank dan er wordt uitgegeven. SVAN ALPHEN TERDAM Ampel be- restte gistermiddag om faillissement van De op'Zondag, met twee- irtig miljoen gulden in 'od het grootste debacle - Nederlandse pershis- af te wikkelen. minuten bedenktijd vroeg esident van de Amster- rechtbank alvorens zich »rd te verklaren met het tel zoals dat na vier maan- an keihard onderhandelen angedragen door bewind- er mr. Allaert Voüte. Q hartstochtelijk pleidooi leze laten weten tegen alle ichtingen in toch tot een achi Drc^ te zijn gekomen met schuldeisers. Stuk voor hadden zij zich neergelegd sen toegemoetkoming van iprocent van de uitstaande bedragen. Weliswaar restte er toen nog een gat van zo'n 200.000 gulden, maar op het moment dat de rechter daarvan gewag maakte voerde mr. Voü te zijn laatste kunststukje op door doodleuk te melden voor lopig te willen afzien van zijn honorering a raison van 170.000 gulden. Voor de reste rende dertig mille stelde H. van Brussel, financier van het weekblad HP/De Tijd, zich ga rant. „Het is hoogst ongebruikelijk dat een bewindvoerder voorlo pig afziet van zijn honorering", aldus Voüte. „Een bewindvoer der staat boven alle partijen, die komt voor alle schuldeisers aan de beurt. Maar ik wilde een daad stellen omdat ik dat leuk vond. Bovendien verdien ik ge noeg en dat geld krijg ik heus nog wel een keer' Spel Met ingang van 18 oktober ver schijnt De Krant op Zondag (DKOZ) onder een andere naam en opmaak en in een gro ter formaat als zondagseditie van HP/De Tijd, dat in totaal vijftien personeelsleden van de vroegere DKOZ overneemt. Het abonneebestand dat om en nabij 30.000 adressen telt kocht HP/De Tijd eerder al voor 450.000 gulden. Mr. Voüte: „De afgelopen vier maanden was ik verplicht een fantastisch intel lectueel spel te spelen. Het is een ongelooflijke periode ge weest. Vier keer heb ik op een punt gestaan waarvan ik meen de dat er geen doorkomen meer aan zou zijn. Maar evenzovele keren kon ik die horde nemen. Vandaar dat ik ook behoorlijk geëmotioneerd was toen de rechtbank het akkoord dat ik met de crediteuren had bereikt bekrachtigde". „Ik ben geslaagd in mijn missie omdat ik geen genoegen nam met 'nee' als antwoord. Een klus als deze heb ik niet vaak in mijn carrière meegemaakt. Als een terrier heb ik mij erin vast gebeten. Met alle schuldeisers heb ik rond de tafel gezeten. En van lieverlee viel de puzzel in el kaar. Niet dat dat als vanzelf ging, want dan weer begon de één te donderjagen en vervol gens weer een ander te sode mieteren waardoor alle stuk ken weer over tafel kwamen te liggen. Maar capituleren was mijneer te na". Wonder Op het moment dat de kleurrij ke mr. Voüte samen met zijn collega mr. M.L. Bremer op 29 mei tot bewindvoerder werd be noemd van De Krant op Zon dag, trof hij een volstrekt fail liete boedel aan. Het door de aandeelhouders verstrekte risi cokapitaal van 30 miljoen gul den was al geheel verloren ge gaan, terwijl er nogeens 12 mil joen gulden aan onbetaalde re keningen openstond. Slechts op de girorekening stuitte mr. Voüte op een positief saldo van 20.000 gulden. Mr. Voüte: „In die tent waren ze het op een ge geven moment gewoon 500.000 gulden schuld per editie te ma ken. Maar ondanks dat ben ik er toch nog in geslaagd er 1,9 miljoen gulden voor te krijgen. Mij dunkt, dat mag je best als een wonder betitelen". De bewindvoerders houden er rekening mee dat een deel van het openstaande bedrag nog valt te verhalen op een aantal (ex-)abonnees van DKOZ, die bij elkaar nog voor 1,2 miljoen in het rood zouden staan bij de uitgever. Een eerste incasso- brief werd onlangs aan 10.000 adressen vei'stuurd. Voorzien is dat er aan nogeens 30.000 ex- abonnees een soortgelijk schrij ven ontvangen. „Ik heb mij op gesteld als de grote boze wolf. Veel mensen heb ik schrik aan gejaagd door de harde toon van de incassobrief. In een aantal gevallen bleek er sprake te zijn van een misverstand door de abominabele wijze waarop bij DKOZ de boekhouding was bij gehouden. Het regende werke lijk telefoontjes. Slim als ik ben had ik ons adres achterwege ge laten in die dreigbrief, maar in een bijgesloten schrijven stond wel het correspondentieadres van HP/De Tijd vermeld. Dagen achtereen is de telefooncentrale daar geblokkeerd geweest. En fin, wij hebben ervan geleerd. De resterende 30.000 abonnees die volgens de boekhouding nog in het rood staan zullen wij daarom iets vriendelijker bena deren". Viering De hem welgevallige uitspraak van de Amsterdamse rechtbank vierde mr. Voüte gistermiddag in een Chinees restaurant. In gezelschap van onder anderen de HP/De Tijd-directeuren Van Brussel en Marianne Verhoe ven, zijn echtgenote en pi kant genoeg de omstreden ex-directeur van De Krant op Zondag Pieter Storms. Mr. Voüte: „Ik heb bewondering voor iemand als Storms, het Idoor BERT SCHAMPERS STRAATSBURG - De Duit se minister van financiën Theo Waigel heeft in Straats burg verklaard dat de beslis sing van de Bundesbank om de basisrente te verlagen, is ingegeven door de marktsi tuatie. Hij ontkende dat de Bundesbank onder druk van bondskanselier Kohl over stag is g was toch iemand met een ide aal. Zonder hem was De Krant op Zondag er nooit gekomen. Maar tegen zijn grootaandeel houder Joep van den Nieuwen huyzen heb ik wel gezegd dat het knap stom was om iemand die zo'n jeugddroom najoeg ook over de huishoudportemonnee te laten gaan. Wanneer ze bo ven Storms een waakhond had den neergezet, was het niet zo gierend uit de hand gelopen. Maar die jongen kon domweg niet met geld omgaan. Nog steeds niet trouwens, want hij praat nog immer over miljoe nen alsof het niets is". Met de zondagse- editie van HP/De Tijd denkt de directie van het weekblad tot een breder publiek te kunnen doordringen. „De huidige lezer van HP/De Tijd zien wij als iémand die in een goede middenklasser rijdt. Onze toekómstige lezer zit in een iets goedkopere wagen, maar daarvan rijden er wel meer rond", aldus directeur Marianne Verhoeven. Waigel was in het Europees Parlement in Straatsburg op uitnodiging van de CSU, de par tij waarvan hij voorzitter is. Over de renteverlaging en de herschikking binnen het Euro pees Monetair Systeem - de de valuatie van de Italiaanse lire ^--— zei Waigel dat deze maatrege len hebben aangetoond dat het EMS als zodanig functioneert. „Het is geen coup geweest van de ministers van financiën", al dus Waigel, die benadrukte dat de beslissing unaniem genomen is, in samenspraak met alle cen trale banken. Voor veel waarnemers is de ver laging van de rente door de Bundesbank vooral een gebaar geweest naar Europa, om de goede wil te tonen en de Franse twijfelaars zondag te bewegen 'ja' te zeggen tegen het Verdrag van Maastricht. Deze rentever laging moest aantonen dat ook in het toekomstige Europa de Duitsers - en hun nu nog onaf hankelijke Bundebank - coöpe ratief kunnen zijn. Waigel weigerde te spreken van een politiek besluit. „De span ning binnen het EMS gaf aan leiding tot deze maatregel. We waren afgelopen vrijdag al tot de conclusie gekomen gekomen dat we handelend moesten op treden". De Duitse minister van finan ciën verwacht op korte termijn geen nieuwe herschikking bin nen het EMS, ondanks de zwak ke positie van het Engelse pond. Waigel verwierp het ver haal dat de rentedaling door de Bundesbank door de voorzitter van de Europese commissie, Jacques Delors, als voorwaarde zou zijn gesteld van een meer rechtvaardige verdeling van de asielzoekers over de landen van de EG. Niettemin vindt Waigel dat het vluchtelingenvraag stuk, waarmee vooral Duits land zich opgezadeld ziet, om .een Europese oplossing vraagt. Een afwijzing van het Verdrag van Maastricht door de Fran sen en daarmee de verdragen die moeten leiden tot een Euro pese monetaire unie, kan vol gens Waigel niet tot gevolg heb ben dat pile afspraken op hel ling komen. Franse verkeers vliegers leggen het werk neer PARIJS Franse verkeers vliegers hebben gisteren een 24-uursstaking afgekondigd. De staking is om tien uur 's avonds begonnen en is gericht tegen een aangekondigde nieu we werk- en rusttijdenregeling voor verkeersvliegers in Euro pa. De Franse verkeersvliegers richten hun grieven tegen de Europese Commissie, maar deze ontkende verantwoorde lijk te zijn voor de voorgestelde nieuwe regeling. De grotere commerciële vrijheid die EG- luchtvaartmaatschappijen krij gen met de komst van één inter ne EG-markt zou in combinatie met de nieuwe regeling leiden tot een onaanvaardbare werk druk voor verkeersvliegers en daarmee tot aantasting van de veiligheid in het luchtverkeer. Aan de actie bij Air France doen vooral de verkeersvliegers mee die binnen Europa vliegen. De binnenlandse luchtvaartmaat schappij Ar Inter - eigendom van Air France - wordt naar verwachting het ergst getroffen door de staking.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7