hina boycot overleg apenbeheersing MO Buitenland ivechten in Bosnië gaan door ondanks besluit Veiligheidsraad „Europa-maiaise doorbreken" Kohl: Duitse grondwet niet aan grondige revisie toe 11 ubicon on the Maas' Crisissfeer rond Brits kabinet Emotioneel afscheid voorzitter Brandt rec- CTD A A TCT3T I U(~l. Hn tnnnnmon/Ia PurnnQ.mnnliöirl Kil Hp JEVO In verschillende de- is ii n Bosnië-Hercegovina zijn de etsten in alle hevigheid doorge- de Veiligheidsraad gis- - had besloten het aantal VN- t^1 ,n te verhogen en hun toe- ïing te geven geweld te ge in bij de uitvoering van de hulpkonvooien te bescher- vredesbesprekingen. Functionarissen in Sarajevo zeiden dat alleen al in de Bosnische hoofdstad de afgelopen 24 uur zeker 28 mensen zijn gedood. In heel Bosnië zouden zeker 80 mensen zijn omgekomen en 550 gewond zijn idie jfd di ttai os en Kroaten enerzijds en Ser- ;llat inderzijds beschuldigden elkaar ne\ verantwoordelijk te zijn voor de tie van de gevechten aan de ond van de nieuwe ronde in de Bosnië liet zoals bekend weten wijdag wel deel te nemen aan de vredesbe sprekingen in Genève. In VN-kringen werd opgelucht gereageerd op de ge wijzigde houding van Sarajevo. Een vertegenwoordiger van de Bosnische regering zei dat Bosnië onder druk meedoet. „We willen Cyrus Vance geen voorwendsel geven ons tot agres sor te bestempelen. We hebben het ge voel dat we worden gechanteerd". De Verenigde Naties en de Europese Gemeenschap zijn er voorstander om Bosnië in kantons te verdelen dat nu voor ongeveer 70 procent in handen van Serviërs is en voor 24 procent in handen van de Kroatiërs. De moslims, die nog maar enkele steden in handen hebben maar in het verleden 43 pro cent van Bosnië bewoonden, zijn hier vierkant tegen. In Genève wordt vrij- dag opnieuw getracht een einde te ma ken aan de oorlog in Bosnië die sinds het begin in april aan zeker 9000 men sen het leven heeft gekost. De co-voorzitters van de vredesconfe rentie, EG-gezant Lord Owen en VN- bemiddelaar Cyrus Vance, zeiden in een brief aan de Servische leider Rado van Karadzic de Servische bombarde menten van maandag op een aantal moslimsteden te betreuren. Ze vroe gen Karadzic ook „volledige medewer king aan het vredesproces, volgens de akkoorden van Londen en de korte lings in Sarajevo gemaakte afspra ken". In het centrum van Sarajevo bleef het gisteren rustig. Hoewel'de stad in puin ligt menen westerse militaire deskun digen dat de Serviërs militair gezien de stad niet meer kunnen veroveren, om dat de moslims zich in de afgelopen tijd versterkt hebben en zich steeds beter organiseren. Een zwak punt blijft evenwel de voedseltoevoer via de luchtbrug die de VN heeft ingesteld, maar die eerder deze maand werd op geschort nadat een Italiaans toestel met hulpgoederen werd neergescho ten. Het Rode Kruis heeft gisteren 68 zieke en gewonde gevangenen uit Servische gevangenkampen op het vliegtuig ge zet naar Groot-Brittannië voor me disch behandeling. Oostenrijk ver scherpte de controle langs de grenzen om te voorkomen dat nog meer vluch telingen uit Bosnië binnenkomen. STRAATSBURG De toenemende. Europa-moeheid bij de bur gers is volgens voorzitter Egon Klepsch van het Europees Parle ment een van de redenen waarom in sommige EG-lidstaten zo ner veus wordt gedaan over het Verdrag van Maastricht. De Europese Gemeenschap is er, aldus Klepsch, nog steeds niet in geslaagd de burgers uit te leggen waarover het in Europa gaat en wat de gevol gen zijn van de eenwording. De EG heeft volgens de parlementsvoorzitter de taak die malaise te doorbreken. Klepsch sprak bij de jubileumzitting van het Euro pees Parlement, dat in september 1952 in een andere opzet en samenstelling voor het eerst bijeenkwam. De zitting in Straatsburg stond gisteren vooral in het teken van 'Maastricht'. Aan de vooravond van het referendum in Frankrijk deden de fractievoorzitters in het parlement en ook commissie voorzitter Jacques Delors direct of indirect een oproep aan de Fransen zondag 'ja' te zeggen tegen het Verdrag van Maastricht, dat de basis vormt van een economische, monetaire en politieke Europese unie. hlNGTON - China |de VS laten weten niet nemen aan toekom- SLverleg over wapenbe- |jng in het Midden-Oos- Jissen de vijf permanen ten van de Veiligheids- Ivan de VN, waarvoor |ens nog geen enkele fiden functionarissen van pnisterie van buitenland en in Washington giste- een andere functio- |yan dit ministerie eerder J had dat China had mee lid onderhandelingen over beheersing in het gebied jcotten, waaraan behalve ook andere landen deel- Deze laatste zijn aparte handelingen, die gisteren loskou begonnen, en n dienen ter ondersteu- 1/an het vredesoverleg van met zijn Arabische buur- n en de Palestijnen, dat in ington is voortgezet. jf permanente leden van iligheidsraad zijn de VS, Rusland, Groot-Britta- Frankrijk. Kennelijk cht van Adolf Hitier zat gevangen in Rusland be [OU Een nicht van ing Hitier, Maria Koppenstei- ma de Tweede Wereldoor- ta iar de Sovjetunie overge- „w t, waar zij in 1953 in ge- meent China dat het besluit van VS-president George Bush van twee weken geleden om 150 F-16-straaljagers aan Taiwan te leveren het voor Peking moeilijk maakt om mee te wer ken bij pogingen van de perma nente leden om tot wapenbe heersing in het Midden-Oosten te komen. Maar aan het overleg in Mos kou nemen ook Israël, verschei dene Arabische landen en tal van andere landen uit de hele wereld deel. Naast dit multila terale overleg over wapenbe heersing in het Midden-Oosten moet er in het kader van het Is- raëlisch-Arabische vredespro ces ook multilateraal worden gepraat over de watervoorzie ning in het gebied, het milieu, economische ontwikkeling en de kwestie van de vluchtelin gen. Maar twee van de drie Arabi sche buurlanden alsmede de Palestijnen, waarmee Israël in Washington afzonderlijk praat over vrede, herhaalden gisteren niet aan multilaterale bespre kingen over de vijf kwesties deel te nemen totdat er concre te vooruitgang is geboekt in het bilaterale vredesoverleg. Dit waren Libanon en Syrië, die eerst Israëlische terugtrekking uit respectievelijk Zuid-Liba- non en de hoogvlakte van Golan eisen. Het derde buurland waarmee Israël afzonderlijk over vrede praat is Jordanië. Behalve over de F-16-zaak lig gen China en de VS met elkaar overhoop over de handel tussen beide landen. Washington dreigt tegen 10 oktober tarief muren tegen bijna vier miljard dollar aan Chinese invoer in te stellen, als dit zijn markt niet openstelt voor meer Ameri kaanse produkten. Daarnaast besloot de door Democraten be heerste Senaat gisteren voor waarden te verbinden aan ver lenging van de status van meest begunstigde handelsnatie voor China, een stap waarover Bush, naar wordt verwacht, een veto zal uitspreken. De Senaat stelt als voorwaarden vooruitgang op het gebied van mensenrech ten, streven naar vrijlating van leiders van de opstand voor de mocratie in Peking in 1989, be ëindiging van oneerlijke han delspraktijken en beperken van de uitvoer van raketten en nu cleair materieel. heeft de Russische tv gisteren slag dat van haar verhoor werd onthuld. Koppensteiner was in 1945, toen zij werd gearresteerd, 46 jaar oud. zenl mschap is overleden, zo Op de eerste pagina van het v gemaakt, staat dat zij naar haar relatie met de nazi-leider werd gevraagd en dat zij antwoordde: „Hij is mijn neef. Onze moeders waren zusters". HANNOVER - Er is vol gens bondskanselier Helmut Kohl geen aanleiding voor een grondige revisie van de Duitse grondwet. Het wets- stelsel van de Bondsrepu bliek is volgens hem ook na veertig jaar nog uitstekend. „We moeten onze wetgeving be hoedzaam verder ontwikkelen en onze staatsinrichting voor onnodige en gevaarlijke experi menten behoeden", zei Kohl in Hannover op de Duitse juris tendag, de eerste gezamenlijke bijeenkomst van eèn ongedeeld Duitsland sinds 61 jaar. Veranderingen in de Duitse wetgeving, inclusief de grond wet, zijn in de Bondsrepubliek een hoogst actueel politiek the ma. Kohl vindt dat verant woord maar ook voortvarend gewerkt moet worden aan een aantal essentiële wetswijzigin gen. Hij noemde vier thema's waar (grond-)wetswijzigingen noodzakelijk zijn; vanwege de verdere integratie binnen Eu ropa zullen nieuwe 'Europa- 'artikelen in de Duitse wetge ving moeten worden opgeno men. Artikel 16 van de grond wet, waarin het asielrecht is vastgelegd, had volgens Kohl en zijn christen-democratische achterban al lang gewijzigd moeten zijn om de stroom eco nomische vluchtelingen dras tisch te kunnen indammen. Kohl benadrukte nogmaals dat ook in de toekomst in hun land politiek, racistisch en/of reli gieus vervolgden altijd toe vlucht en bescherming in Duitsland zullen krijgen. De groeiende Duitse internatio nale verantwoordelijkheid eist veranderingen in de wet, zodat bijvoorbeeld de inzet van Duit se blauwhelmen bij VN-acties mogelijk wordt. En ten slotte vindt Kohl, dat in een gewijzig de wetgeving duidelijk tot uit drukking moet komen dat Duitsland op de bres staat voor een wereldomvattend milieube schermingsprogramma. De kanselier hield zijn juridisch gehoor voor, dat er geen enkele rechtvaardiging is voor het ge weld in de laatste weken tegen asielzoekers en economische vluchtelingen. Ook gisteren kwam het, kriskras in de hele Bondsrepubliek, van Saarland tot aan de Duits-Poolse grens, weer tot geweldsuitbarstingen tegen buitenlanders. Er werden opnieuw (bran daanslagen op diverse asiel zoekersonderkomens gepleegd. „Bijval voor dit barbaarse ge weld is uit den boze. Het is een schande voor ons land, en dat vindt gelukkig ook de meerder heid van de Duitsers", aldus Kohl. c ag wordt in Frankrijk een referendum aden over de akkoorden van Maastricht. Het n nieuwe belangrijke graadmeter voor de eciatie door de Europese burgers van wat in de lurgse hoofdstad afgesproken is. Onze ispondenten in Europa beschrijven deze week Maastricht' onder de aan hun zorgen n di ïrtrouwde volkeren teweeg heeft gebracht, daag deel 3. IVAN HUÈT j DEN 'Gaastricht' is de Britten al lang weer Maastricht' veranderd, ierste bijnaam deed de e na de fameuze 'salmo- -top in 1981. Driekwart de EG-functionarissen urnalisten kreeg gastri- problemen wat Maas- ts culinaire reputatie Sinds vorig is dat weer rechtgezet. lijk. ^il aam Maastricht geeft de ei- o ;rs dan geen buikpijn meer een recent gehouden ête onder vrouwen aan het bracht dat menigeen dat het de naam is van 1 flens heeft men wel over Rubicon on the Maas' Independent'). Voor pre- Major is de stad een sym- geworden van redelijke gezindheid. Lady That- egen leest Maas- spijlt als vies synoniem van ie n volgelingen hebben uit Ierse EG-referendum een dspeling gepikt om dat te ioor irstrepen. Maastricht ipei t dan 'Mass-trick', te be en als een vuige truc van vanpselse tirannen om de Euro- te koeioneren, dreven natuurlijk, maar iuk op een protestbord. een Engelsman waar stricht ligt en hij zegt Ne- and. Zo vaak heeft de stad ledia gehaald dat je onder- „JL van een nog niet ontdekt s eiland moet komen om erke te weten. Nederland is e ge £oed. Maar waar in Neder- ■keei land? De meeste Engelsen hebben geen flauw idee. „In de bene denhoek, gesandwiched tussen Duitsland en België", bedacht een krant. Behalve 'The Inde pendent' stuurden 'The Times' en 'The Guardian' reporters uit om de stad te beschrijven. Over twee dingen waren de heden daagse Stanleys het eens. Aan de Nederlandse bronnen van de Maas vonden ze een zeer schoon, keurig cosmopoliet EG- model: „Als je op het markt plein niest, worden ze in vijf landen verkouden". Een pers- voorlichtster van de Nederland se ambassade in Londen, zelf - afkomstig uit Maastricht en derhalve ingezet als 'geheim pr- wapen', is tevreden met de tot dusver verschenen artikelen al kost het haar soms moeite dui delijk te maken dat Limburgers speciale Nederlanders zijn. De manier waarop de Britten (inclusief de Schotten) 'Maas tricht' uitspreken is bewonde renswaardig, maar niet verba zingwekkend. Nieuwslezers van de BBC worden getraind door de speciale uitspraakafde ling van de Britse omroep die regelmatig contacten heeft met de ambassade. Alleen luie jour nalisten leggen de klemtoon nog verkeerd. Voor toeristische promotie is alle 'Maastricht-talk' natuur lijk een geschenk uit de hemel. Op uitnodiging van de Nether lands Board of Tourism (NBT) zullen binnenkort tabloid-re porters van de Daily Mirror, Daily Mail en Daily Express naar het Limburgse komen. Prominente Maastrichtenaren die hun vrouw/man bedriegen zijn bij deze gewaarschuwd. Inwoners van Wara Balian wachten op een boot die ook hen naar Dijken door om historische stad Muitan te redden MULTAN In Pakistan zijn ten noorden van de historische stad Muitan de dijken van de door regen vervaarlijk opge zwollen rivieren Jhelum en Chenab doorgestoken om de historische stad met haar één miljoen inwoners te redden. Het water steeg 's nachts tot iets meer dan een meter onder de top van de dijk, terwijl hon derdduizenden inwoners op de daken waren gekropen en velen vanaf de moskeeën om hulp ba den. Muitan staat bekend als de „stad van de heiligen". Door de zware moessonregens in het noorden van Pakistan een week geleden zijn tot dusverre vol gens officiële cijfers meer dan 700 mensen omgekomen en worden er enige honderden ver mist. »ent vlucht voor de maffia erbi \PANI Een Siciliaanse politieagent, waarschijnlijk een me- ;n w [erker van de vermoorde anti-maffia rechter Paolo Borsellino, me steren aan een moordaanslag ontsnapt. Agent Rino Germana d rkte tijdens een autorit op weg naar huis op dat hij werd gevolgd 3ove r een wagen. Door plotseling te remmen kon Germana het hof md op vluchten. Hij werd daar beschoten maar wist uiteinde- aan zijn belagers te ontsnappen door in zee te duiken. Germa- werd naderhand op een geheim adres ondergebracht. BERLIJN Emotionele tafe relen bij de opening van de Soci alistische Internationale in Berlijn. De voorzitter van de vergadering, Willy Brandt, kon gisteren om gezondheidsrede nen zelf niet in de Rijksdag aan wezig zijn. Een bewogen brief van de 78-jarige werd door SPD-collega Hans-Jochen Vo gel met stokkende stem voorge lezen. Brandt die aan kanker lijdt, meldde zich vorige week af voor de vergadering van de In ternationale. Hij zou op de bij eenkomst na 15 jaar de voorzit tershamer neerleggen. „Lieve vrienden, moet ik jullie nog dui delijk maken hoe graag ik juist deze dagen in jullie gezelschap was geweest? Het mocht helaas niet zo zijn", zo schreef de voor malige winnaar van de Nobel prijs voor de Vrede. Nadat de brief was voorgelezen, stonden de 500 gedelegeerden uit 80 landen op voor een langdurig applaus. De verwachting is dat de voormalige Franse eerste- minister Pierre Mauroy de functie van Brandt zal overne men. Rabin De Israëlische premier, Yitzhak Rabin, deed gisteren op de bij eenkomst van de Socialistische Internationale een dringend beroep op het Duitse volk een einde te maken aan vijandige acties tegen buitenlanders. Het was de eerste keer dat een Is raëlische minister in het ge bouw a LONDON De Britse pre mier Major heeft gisteren een bezoek aan Spanje op het laatste moment geannu leerd. Regeringswoordvoer ders gaven een „zware werk last" als reden voor het af zeggen van het bezoek aan Madrid en de wereldtentoon stelling in Sevilla. Officieel wilde Major liever thuis blijven om zich volledig te kunnen richten ,op het kabi- netsoverleg over de overheids uitgaven. Politieke waarne mers zagen het annuleren van de Spaanse trip als illustratie van de groeiende crisissfeer rond Downing Street. Toene mende economische en politie ke problemen hebben de Con servatieve regering onder grote druk gezet. Gevarenzone Ondanks de zeer recente rente verlaging van de Duitse Bun desbank is het Britse pond in de gevarenzone gebleven. De lich te winst ten opzichte van de Duitse mark ging gisteren éven snel verloren als die gekomen was. Het pond sterling is nog maar een fractie van een pfen nig verwijderd van het toege stane dieptepunt in het Europe se Wisselkoerssysteem. Om de druk van de ketel te halen lijkt een renteverhoging onvermij delijk, ook al probeerde minis ter van financiën Norman La- mont maandag nog het tegen deel te doen geloven. Rentever hoging zou een zwaar blok aan het been betekenen van d$ Brit se industrie, die al met moeilijk exporteerbare produkten zit vanwege de onwerkelijk hoge waarde van het pond. Devaluatie In de Londense City, het zaken- hart, werd al volop gespecu leerd op een aanstaande deva luatie van sterling. „De geld handelaren hebben het bloed in hun neusgaten", aldus een beursanalist. De speculanten hopen hun ponden straks voor minder terug te kunnen kopen. Een soortgelijk scenario leidde afgelopen dagen tot de onver mijdelijke devaluatie van de Italiaanse lire. De Britse aande len verloren gisteren 52 pun ten. Minister van handel Mi chael Heseltine herhaalde ech ter dat een devaluatie uitgeslo ten is. Politieke problemen Maar behalve economische zor gen later deze week worden nieuwe tegenvallers verwacht voor de werkgelegenheid en slechte omzetcijfers voor de middenstand gaat Major ge bukt onder politieke proble- Binnen de eigen Conservatieve Partij is van partijdiscipline al lang geen sprake meer sinds Euro-sceptici Major publieke lijk voor verkwanselaar van de Britse belangen uitmaken. Een Frans 'nee' bij het komende re ferendum en een daaruit vol gend instorten van 'Maastricht' zou de verscheurde Tories niet slecht uitkomen. Bij een 'oui' belooft het aanstaande partij congres in Brighton een voor Major allesbehalve aangename excercitie te worden. Politieke druk staat er ook op de carrière van Majors goede vriend David Mellor, de Britse cultuurminister. Na het schan daal rond zijn onwaarschijnlij ke avontuur met een werloze actrice beheerst Mellor nu op nieuw de schandaalpers vanwe ge een betaalde vakantie voor hemzelf en zijn gezin naar Spanje. Mellor accepteerde het cadeautje van de dochter van een PLO-topman. Zij heeft in middels een geruchtmakend proces aangespannen tegen een van de boulevardbladen die Mellor hierop had aangevallen. Ondanks Majors vriendschap en een getuigeverklaring van mevrouw Mellor op het proces lijkt de positie van de 'minister of fun' onderhand onhoudbaar. Ten slotte zit de Britse premier met de delicate affaire van mo gelijke belastingplicht of toela gevermindering voor het in eveneens in troebelen verke rende koningshuis. Kiev In de Oekraïne heerst onvrede over de levensstandaard. Die moet omhoog en daarom dient er een nieuwe regering te komen, zo vin den deze demonstranten in de hoofdstad Kiev. FOTO:EPA Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15,00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5