Jachtgelden tiderwijs iaar niveau w-uitkering Cyclisch verloop mogelijk oorzaak uitbreken schurft Binnenland Kwaliteit van het leven CDA en PvdA neigen naar meerderheid ■J incie wil met Hoogovens russel hulp halen ILEM - Gedeputeerde Staten van l-Holland zijn van plan samen met het n Hoogovens in Brussel te pleiten voor aan de noodlijdende Europese staalin- e. Een woordvoerder van Hoogovens vai anmorgen met instemming van deze ieke leling kennis. „Het is op zich goed dat ivincie zich met deze problematiek wil n(i louden. In Brussel is een pot, dus wij positief tegenover het voorstel", aldus oordvoerder van het staalconcern des ad. GS zijn geschrokken van het pak- atregelen dat Hoogovens maandag 1 P° voorgesteld. a A7: Woedend personeel Hoogovens met stakingen ;eldt|- pre Treintaxi wil nu ook regiotaxi gaan exploiteren De Vries zet Poolse 'vennoten' voet dwars UTRECHT - Treintaxi VOF, een dochteronderneming van de Ne derlandse Spoorwegen (NS) en ex ploitant van de succesvolle trein taxi in 60 (middel)grote steden, is in de markt om ook regionaal in landelijke gebieden treintaxi's te gaan exploiteren. Net als de huidi ge treintaxi zou ook de 'regiotaxi' in kleinere plattelandsgemeenten klanten van het openbaar vervoer paar huis kunnen brengen voor vijf gulden per rit. De treintaxi ver voert alleen treinreizigers, maar de regiotaxi zou ook busreizigers kun nen vervoeren. Directeur F. Reme- rie van Treintaxi VOF zegt in het DEN HAAG Minister De Vries heeft een einde gemaakt aan de mogelijkheid vaktijdschrift Openbaar Vervoer om de Wet Arbeid Buitenlandse Werkne mers te omzeilen door mensen van buiten de EG als 'vennoot' in ons land te laten werken. De Dienst Inspectie Arbeidsver houdingen hield eerder dit jaar Polen aan Streekvervoer Nederland. Het die werkten bij bedrijven in ons land. De streekvervoer, dat tegenwoordig bedrijven hadden niet de tewerkstellings- 1 vergunningen, die vereist zijn als zij men sen van buiten de EG in dienst nemen. gemeenten, provincies en de 25 vervoerregio's te gaan polsen over zijn plan. Ook gaat hij praten met de streekvervoerders, verenigd in regelmatig taxibedrijven opkoopt, heeft ook plannen voor een regio taxi in landelijke gebieden waar Zo'n vergunning wordt alleen afgegeven geen of nauwelijks openbaar ver- als voor de vervulling van de vacature voer is. Als de streekvervoerders geen werknemer van binnen de EG be niet voor samenwerking voelen wil schikbaar is. De betrokken bedrijven stel- Remerie zelf de boer op. Hij vindt den dat zo'n vergunning helemaal niet dat zijn bedrijf bij uitstek geschikt nodig was omdat het niet ging om werk- nemers, maar om 'vennoten' in het be drijf. Volgens het ministerie gaat het om is om op landelijke schaal regio taxi's te 'runnen' schijnconstructies, die in principe op ba sis van de huidige wetgeving aangepakt kunnen worden. De bewijslast vormt ech ter een probleem omdat aangetoond moet worden dat er een gezagsverhouding is zoals die bestaat tussen werkgever en werknemer en er dus sprake is van een arbeidsovereenkomst. Minister De Vries denkt nu met een besluit, dat gepubli ceerd is in het staatsblad, het maas in de wet gedicht te hebben. Vanaf 1 december wordt het aannemen van werk, dat ge bruikelijk in loondienst wordt verricht, gelijkgesteld met een arbeidsovereen komst. Mensen van buiten de EG, die hier bijvoorbeeld asperges steken of aardbeien plukken, vallen dan als 'zelfstandige' toch onder de vergunningplicht van de Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers. kiei - Fu ;>aru et z al 'ERMEER De ;gelduitkeringen in het !n, wijs moeten terug naar iveau van de nieuwe Dosheidswet (nww). recht op wachtgeld in het onderwijs nu jaren langer dan het op ww en voor dat ver- s geen reden meer. Bo- tn kan de hoogte van achtgeld danig omlaag zorgen voor „extra fï- de Gi l? ;escl mae n weer aan het werk te n^!ële prikels" voor lera- n fil K blii n end de kern van het voorstel ''n'ster Ritzen gisteren e onderwijsbonden heeft mm tuurd. De grootste onder- nd ABOP heeft al „fu- gereageerd op het voor- rejat volgens de bond is op „borrelpraat", ie tl toelichting op zijn begro- si iad Ritzen al aangekon- ajg j lat hij de uitgaven voor - gelden de komende vier it de helft wil terugbren- in vulling die hij daar nu eft betekenen een beper- ar an het wachtgeld in duur 0 gte. stru achtgelduitkering is nu we 1( [ebonden aan een maxi- maar de leraar bouwt hogere rechten op tij- ;ijn loopbaan. Een leraar 15 jaar werk in het on- s zijn baan verliest, heeft voorbeeld recht op zeven half jaar wachtgeld. De itkering duurt maximaal Ritzen is er voor dit ie verschil geen reden nu de regering in een wet arbeidsbemiddeling in het wijs maatregelen heeft wachtgelders aan werk te helpen. Door ret worden scholen ver bij vacatures om wacht- rs in dienst te nemen; de dsbureau's moeten werk- leraren intensiever gaan 5iden. Die wet treedt op 1 werking. Ie hoogte van de uitkering omlaag naar het ww-ni- vindt Ritzen. Alleen gedu- het eerste jaar denkt hij ieters éen extra toeslag, waarvan b hoogte nog niet heeft be ft. Het wachtgeld bedraagt i, drs lje maanden lang 93 pro- dan negen maanden 83 int, tot het zesde jaar 73 int en tenslotte 70. De ww- :tie Si/ ring bedraagt vanaf het 70 procent van het laatst- ende loon, waarbij boven dien een bepaald „plafond" geldt. Van dat plafond wil Rit zen voor de onderwijssector overigens afzien. Positie leraar Tegelijk met zijn voorstellen voor verandering van de wacht gelduitkering laat Ritzen de vakbonden weten, welke maat regelen hij in het hoofd heeft ter verbetering van de positie van de leraar. Wel voegt hij daar meteen aan toe, dat een beper king van de wachtgelduitgaven hiermee „onlosmakelijk" ver bonden is, „een onmisbare pij ler onder het pakket". Ritzen stelt zes maatregelen voor die het aantrekkelijker moeten maken om als leraar aan het werk te gaan plus drie voor „modernisering van de ar beidsverhoudingen" en nog en kele losse, zoals de afschaffing van de zogenoemde wiiso-kor- ting op het salaris van onder wijspersoneel. Afgezien van deze laatste is geen enkele maatregel bedoeld voor alle le raren tegelijk, maar altijd voor „knelpunten" en leraren in ex treem moeilijke situaties. De jonge leraren bijvoorbeeld kunnen wat de minister betreft hoogstens rekenen op een toela ge op het salaris voor die groe pen waar op de arbeidsmarkt veel vraag naar is. Jonge lera ren Duits bijvoorbeeld zouden dan meer krijgen dan jonge le raren Nederlands, want de eer sten zijn schaarser. Wel wil hij alle beginnende leraren op de middelbare school wat ontzien in het aantal lessen dat zij moeten geven. Wie in het basis onderwijs een zieke leraar ver vangt, kan in sómmige gevallen een volledig salaris krijgen (nu is dat 90 procent), maar weer alleen bij „knelpunten". Scholen krijgen ook zelf een ex tra budget om knelpunten op te lossen, bijvoorbeeld om een (moeilijk te krijgen) leraar tech niek of economie wat extra sala ris te bieden. Ook mogen scho len meer verschillen gaan ma ken tussen de ene leraar en de andere, zowel in taak en functie als in salaris. De maatregelen zijn niet meer dan voorstellen-, schrijft Ritzen uitdrukkelijk in zijn brief aan de vakbonden. Wel zal hij zeker vasthouden aan het uitgangs punt dat er onder geen beding een „algemene loonronde" in het onderwijs komt. Alleen dat al druist in tegen de uitdrukke lijke wens van de vakbonden om het aanvangsalaris flink op te krikken. Camping weg voor staal Donkere wolken pakken zich samen boven de resten van de voormalige camping Rolandsduin in Wijk aan Zee. Door uitbreiding van het in middels ook in moeilijkheden verkerende Hoogovensbedrijf moesten de kampeerders tot hun grote verdriet wijken voor het staalconcern. FOTO: ANP Hoe meer we over de dingen praten, hoe minder het helpt lijkt het wel. Sinds we jaren geleden over de kwaliteit van het leven zijn gaan praten, is het erbij mijn weten niet beter op geworden. Al weet ik niet precies hoe je zoiets meet. We praten ons dol over het rriilieu en daarmee gaat het steeds minder. We krijgen een groenfonds voor natuur en recreatie, maar autowegen en spoorbanen vreten ons land steeds verderop. Hallo Betuwelijn. Den Haag de stad met het meeste groen, las ik in een wervend blaadje. Maar honderden bomen zijn ziek en het groen dat er bijkomt bestaat uit het onkruid in parken en tussen tramrails omdat er geen geld meer is om die ordentelijk bij te houden. We praten ons gek over Europa, maar ons werelddeel zit op steeds meer brandblaren. Er wordt wat afgepraat over de kwaliteit van het onderwijs en de verbetering ervan, maar wordt het er beter op Ik heb de indruk dat ze het vragenpeil in die tv- quizzen voortdurend verlagen om al die koelkasten, waterbedden en cd-spelers maar kwijt te kunnen. We horen alsmaar over een sterke, hoogwaardige industrie en tegelijkertijd wordt die langzaam maar zeker aan het buitenland verkocht. Dag Fokker. Dag Daf? Ik kreeg gisteren netzoals zovele Nederlanders dikke bijlagen vol zware woorden in de bus naar aanleiding van de miljoenennota. Maar word ik er een jota wijzer van Ik heb de voors en tegens weer aangehoord via de tv, en ik kan alleen nog maar concluderen dat de een het beter zegt dan de ander. Maar wie er gelijk heeft Als gestudeerde heren als de voorzitter van de Wetenschappelijke Raad van het Regeringsbeleid schrijft dat het kabinet uitgaat van een te rooskleurig economisch beeld, wanneer de christelijke werkgeversorganisatie zegt dat het kabinet zich rijk rekent, wie moet ik - simpele ziel - dan geloven De kwaliteit van mijn leven is gisteren in elk geval niet verbeterd. Dat ik een paar mooie momenten heb gehad ligt aan de beelden van de Paralympics die de tv vóór het nieuws uitzond. Ik zag gehandicapte Nederlanders als razenden basketballen in hun wagentjes, ik zag ze met enorme snelheid over de sintelbaan gaany en ik zag een Nederlander met één arm en één been verbazingwekkend snel door het water van het zwembad klieven. Ongelooflijk. Wat moeten deze sportmensen aan extra wilskracht en doorzettingsvermogen hebben opgebracht om zo ver te komen. En ik zat net zoals zij met tranen inm 'n ogen toen het Wilhelmus voor ze klonk. Ik ben blij dat de kwaliteit van hun levens in de loop van de jaren wél verbeterd is. Dat is een troost. Pitbulls moeten onvruchtbaar worden DEN HAAG - In zijn streven de pitbull in Nederland te laten uitsterven wil staatssecretaris Gabor van natuurbeheer deze dieren onvruchtbaar laten ma ken. Dat geldt dan voor de hon den die zijn uitgezonderd van het fok- en houdverbod, dat bin nenkort van kracht wordt. Dit staat in een conceptregeling die Gabor voor advies aan een aan tal instanties heeft gestuurd. De toekomstige Gezondheids- en Welzijnswet voor dieren biedt de mogelijkheid diersoor ten aan te wijzen waarvoor een fok- en houdverbod geldt. Het gaat daarbij om dieren die ge vaarlijk kunnen zijn voor mens en dier. In november 1990 liet de staatssecretaris aan de Tweede Kamer weten honden van het pitbull-type te willen verbieden. De belangrijkste re den daarvoor was een drietal ongelukken met dodelijke af loop. Sinds die tijd is dat aantal nog opgelopen. De wet wordt volgende week behandeld in de Eerste Kamer. Als de wet wordt aangenomen, wordt het fokken en houden van pitbulls verbo den. Voor mensen die al een pit bull hebben, geldt dat ze die mogen houden als ze zijn gere gistreerd en gemerkt, op de openbare weg een muilkorf dra gen, aangelijnd zijn en on vruchtbaar zijn gemaakt. AMSTERDAM - Schurft is permanent in de Nederland se samenleving aanwezig. De huidziekte kent een cyclisch verloop. Om de tien tot twaalf jaar stijgt het aantal besmette patiënten aanzien lijk. Dat zou een verklaring kunnen zijn voor de toename in het aantal gevallen van schurft dit jaar in ons land. Het opkomen en verdwijnen van een cyclus is volgens prof.dr.J. D. Bos, hoofd afde ling huidziekten van het Acade misch Medisch Centrum in Am sterdam, nooit verklaard. Deze week zorgde de ontdek king van schurft in een ver pleeghuis in Culemborg voor nogal wat opschudding. De hoofdinspectie voor de volksge zondheid gaat onderzoeken hoe het komt dat schurft in ons land de kop lijkt op te steken. Nog een oorzaak van de toena me van schurft (of: scabies) in de eerste helft van dit j aar 446 gevallen tegen 294 vorig jaar zou volgens Bos gelegen kunnen zijn in de resistentie van de schurftmijt tegen het standaard behandelingsmiddel Lindaan. „Uit wetenschappelij ke publikaties is gebleken dat de schurftmijt bij bepaalde pa tiënten ongevoelig is geworden voor Lindaan. Als de bestrijding van schurft hierdoor faalt, neemt het aantal patiënten door besmetting natuurlijk snél toe". Veroorzaker van de ziekte is de schurftmijt die zich ophoudt in de hoornlaag van de huid en daar eitjes legt. De besmette pa tiënt heeft last van vreselijke jeuk, bultjes tussen de vingers, op de polsen, geslachtsdelen en billen. Pijn heeft de patiënt niet. Behalve de zalf Lindaan worden ook wel zwavel en ben zoyl benzoaat voorgeschreven. Bos: „Preventie van schurft is moeilijk. Of je zou elk intensief huidcontact met besmette pa tiënten moeten vermijden". Besmetting met de schurftmijt is mogelijk via intensief huid contact en gemeenschappelijk gebruik van beddegoed en kle ding. Het is hiermee ook een seksueel overdraagbare aan doening (soa). Deze huidziekte doet zich vaak voor in gezinnen, ziekenhuizen of bij mensen met wisselende seksuele contacten. Met gebrek aan hygiëne of een verminderde weerstand heeft schurft volgens Bos niets te ma ken. „Je hebt gewoon pech als je besmet raakt. Iedereen is in principe vatbaar voor schurft". Los van het opkomen van schurft, verschijnen her en der in ons land infectieziekten als tuberculose en longontstekin gen. Oorzaak hiervan is volgens Bos de stijging van het aantal aidspatiënten. Zij hebben een verminderde afweer en zijn vat baarder voor allerlei complica ties en infectieziekten als her pes, longontstekingen, tbc, wratten en gonorroe. Op hun beurt dragen zij de besmettelij ke ziekten weer aan anderen over. Bos noemt de stijging van het aantal tbc-gevallen in ons land „zorgelijk maar niet spec taculair". Afgewezen man schiet 15-jarig meisje dood MIDDELHARNIS - Een meis- je uit Middelharnis, de 15-jarige E.D., is gisteravond op de Oost- gravendijk in Middelharnis neergeschoten en aan de ver wonding overleden. De politie heeft een 21-jarige man, even-* eens uit Middelharnis, aange houden. Het slachtoffer maakte op de fiets samen met drie vrien dinnen een pleziertochtje in de omgeving van de Oosthavendijk. Ooggetuigen verklaarden dat de man onverwacht tussen de bo men opdook, eerst in de grond schoot en vervolgens het slacht offer raakte. Het derde schot verwondde een even oude vrien din, die snel achterop de fiets van een vriendin vluchtte en gis teravond nog in het ziekenhuis werd verpleegd. De man heeft nog enkele schoten in het wilde weg gelost. De vermoedelijke achtergrond van de schietpartij is volgens de politie het feit dat het slachtoffer de man enkele malen heeft afgewezen toen hij toenadering tot haar zocht. HILVERSUM Voor het eerst sinds de discussie over de wao- /ziektewet-voorstellen vorig jaar zomer neigt de regeringscoalitie CDA/PvdA in de peilingen weer naar een meerderheid. Wanneer er nu verkiezingen zouden wor den gehouden voor de Tweede Kamer, zouden CDA en PvdA samen 75 van de 150 zetels ha len. Dit blijkt uit een peiling van het bureau Interview, die gis teravond op de televisie in Va ra's Achter het Nieuws werd be kendgemaakt. Er is bovendien sprake van enig herstel van het vertrouwen van de kiezers in het huidige kabinet Lubbers- /Kok. Nu zegt 39 procent van de ondervraagden vertrouwen te hebben in het kabinet, terwijl een half jaar geleden 30 procent zei in meer of mindere mate ver trouwen te hebben in het kabi net. Toen het kabinet aantrad bedroeg dat percentage overi gens 60 procent. Volgens de pei ling staat het CDA nu op 46 ze tels en de PvdA op 29 zetels. Vergeleken met het huidige aan tal zetels in de Kamer betekent dat voor het CDA een verlies van 8 en voor de PvdA een verlies van 20 zetels. Op basis van deze en eerdere peilingen komen de onderzoekers van InterView tot de conclusie dat het CDA een be stendig en regelmatig verlies lijdt, terwijl de dramatische neergang van de PvdA in de pei lingen enigszins tot stilstand lijkt te komen. De oppositiepar tijen WD, D66 en Groen Links staan alle nog steeds op winst. De WD zou 25 zetels halen (nu 22) D66 31 (12) en Groen Links 9 (6). Voor D66 betekent dat nog steeds een spectaculaire winst, maar iets minder fors dan een half jaar geleden toen D66 uit kwam op 35 zetels. De winst van Groen Links lijkt zich te stabili seren op 3 zetels, aldus de onder zoekers. De kleine christelijke partijen SGP, GPV en RPF staan samen op 7, een winst van 1 zetel. De CD van Janmaat staat volgens de InterView-pei- ling op drie zetels, een winst van 2 zetels. 359r rbommen plosieven Opruimingsdienst (EOD) is gisteren begonnen met het zoeken naar explosieven in het I Goes - Goese Sas. Met een groot sleepnet werd eerst het wier van de bodem gehaald. In de loop fde week wordt in de modder verder gezocht. Voor alle zekerheid kijken EOD'ers het wier na. FOTO: ANP PTT-bestelbus met paketten gestolen HELMOND In het centrum van Helmond is gistermorgen een PTT-bestelbus gestolen die was geladen met postpaketten. De dief stal werd gepleegd toen de chauffeur een pakket bezorgde. Volgens een zegsman van PTT Post heeft de chauffeur vermoedelijk de sleu tels in het contactslot laten zitten. De PTT weet bij benadering hoe veel paketten er in de wagen lagen. Ook is deels bekend wie de af zenders en geadresseerden zijn. Er lagen echter ook niet geregis treerde pakjes in de bus. De waarde van de paketten is onbekend.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3