Pax Christi-conferentie wil internationale contacten tussen jongeren bevorderen Geestelijk Leven/ Opinie Religieuze leiders roepen op tot wereldvrede Menselijke benadering van aidspatiënten centraal gesteld COMMENTAAR C Joodse eigendommen beklad in Livorno LIVORNO Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw joodse eigendommen met antisemitische leuzen en symbolen beklad in het Noordi- taliaanse Livorno. Dat gebeurde nadat in het weekeinde leuzen en hakenkruisen waren aangebracht op het huis van de rabbijn en een synagoge. De Italiaanse krant Cor- riere della Sera heeft dat gemeld. Na een eerste onder zoek gaat de politie in Livorno er vanuit dat de daders ge wone vandalen zijn, die „zinloos" aan de slag zijn ge weest. Er zouden fouten zijn gemaakt in de leuzen en ook de nazi-symbolen waren niet foutloos afgebeeld. Verte genwoordigers van het stadsbestuur en van de joodse ge meente toonden zich echter bezorgd. Rabbijn Isidoro Ka- han zei dat het „in de jaren dertig ook zo is begonnen". De joodse gemeente in Livorno bestaat al sinds de 17e eeuw. Zij is de derde in grootte in Italië na die van Rome en Milaan. Een poeslieve stem wekt het vermoeden dat iemand een muis van u wil maken. Japans gezegde Hoogmis met gamelan in Den Haag DEN HAAG De muziekgroep Vocalista Sonora uit Yogyakarta op Java verzorgt op zondag 20 september in de Pauluskerk (Mgr. Nolenslaan 12, tel. 368 53 33) in Den Haag de muzikale be geleiding van de Hoogmis. Er worden Javaanse liederen gezon gen en gamelan-muziek ge- Eén van de celebranten, pater-je- zuiet K. Prier, komt ook uit Yo- gya. De groep, die in 1964 werd opgericht en internationale er kenning vond, maakt tot 9 okto ber een Europese toernee. Top religieuze leiders voormalige Joegoslavië ZAGREB De derde ontmoeting tus sen relieuze leiders uit het voormalige Joegoslavië zal op woensdag 23 sep tember in Genève plaatsvinden. Dat maakte het christelijke persbureau KIS gisteren in Zagreb bekend. De ser- visch-orthodoxe bisschop Lavrentije en de katholieke hulpbisschop van Za greb, Djuro Koksa, kondigden dit maandag aan tijdens een bespreking in Straatsburg. Aan de 'religieuze top' zullen de servisch-orthodoxe patriarch Pavle, de Kroatische primaat kardi naal Kuharic en de islamitische Reis- ul-Ulema Jakub Selimoski deelnemen. Russen storen zich aan evangelisatie campagnes DEN HAAG In de Russisch Or thodoxe kerk stoort men zich aan de vele evangelisatiegroepen die vanuit het westen in Rusland neerstrijken, zo meldt het Her vormd Persbureau. „Waarom hu ren zij stadions af en beloven zij voedselpakketten aan hen die ko men luisteren, aan arme mensen van wie ze weten dat zij hen hier mee binnen kunnen halen". Deze vraag stelde een jeugdige gedele geerde namens de Russisch Ortho doxe Kerk aan de orde tijdens de vergadering van het centraal co mité van de Wereldraad van Ker ken. EKD wil geen nieuwe onthullingen meer over Manfred Stolpe HANNOVER Bij nieuwe onthullingen over Stasi-contac ten van minister-president Manfred Stolpe van Branden burg zal de EKD haar houding tegenover de vroegere 'Konstis- torialprasident' herzien. Dit zei Otto von Campenhausen, hoofd van het bureau van de Evange lische Kerk in Duitsland, naar aanleiding van de onthulling dat Stolpe in 1978 een hoge on derscheiding van de toenmalige DDR heeft ontvangen. Na de eerste verwijten aan het adres van Stolpe had de EKD zich vol ledig achter haar vroegere me dewerker geschaard. Later nam de EKD iets meer afstand. Stolpe heeft tegen Von Cam penhausen gezegd dat de me daille van verdienste hem was overhandigd door de toenmali ge staatssecretaris voor kerke lijke aangelegenheid, Hans Sei- gewasser. Dit gebeurde in het staatssecretariaat en niet in een woning van een Stasi-me dewerker. Stolpe sloot niet uit dat Stasi-offïcieren hem in een privéwoning met de onder scheiding hebben gefeliciteerd. Stolpe zei tegen Von Campen hausen dat de onderscheiding voor hemzelf een grote verras sing was. Hij ging ervan uit dat hij deze had ontvangen voor zijn aandeel in de overeen komst tussen de Oostduitse kerk en de staat uit 1978. Om dat hij vermoedde dat de staat wel iets van hem terug ver wachtte, had hij de toenmalige voorzitter van de Evangelische Kerk in de DDR, bisschop Al- brecht Schönherr, ervan op de UTRECHT - Pax Christi wil met de conferentie 'Worlds moving together' het gesprek tussen jongeren uit het Zuiden, Oosten en Wes ten bevorderen. Voor de vier daagse conferentie, die giste ren werd geopend, worden tachtig jongeren uit 25 lan den in Utrecht vèrwacht. Pax Christi heeft veel contacten in Oost-Europa en in ontwikke lingslanden, aldus Leen de Wit, coördinator van de conferentie. „De mensen in het Oostblok hebben echter geen relaties met de ontwikkelingslanden, omdat dat tot de val van de Muur niet mocht. Via deze conferentie proberen we contacten te leg gen tussen de ontwikkelings landen en Oost-Europa, zodat de dialogen die wij nu met beide groepen landen voeren, over gaan in een trialoog." De conferentie is een onderdeel van het Oost-Zuid-Westproject van Pax Christi, dat een jaar ge leden van start is gegaan. Vorig jaar is er een conferentie geor ganiseerd voor volwassenen, dit jaar zijn de jongeren aan de beurt. Volgens De Wit is het noodzakelijk dat de sociale be wegingen, waaruit de jongeren afkomstig zijn, een nieuwe im puls krijgen. De conferentie telt drie thema dagen, elk met een eigen onder werp. Woensdag wordt er ge praat over het overwinnen van economische ongelijkheden in de wereld. Donderdag gaan de gesprekken over het voorko men van oorlog en geweld, ter wijl vrijdag het opbouwen van een democratie onderwerp van gesprek is. 's Morgens staan er een forumdiscussies op het pro gramma, de middagen worden gevuld met discussies in werk groepen. Leen de Wit: „Allerlei onder werpen komen aan de orde. Het gesprek over economische sy stemen tussen Oost-Europea nen en de mensen uit ontwikke lingslanden kan heel boeiend worden. In het Oostblok moet men natuurlijk niets meer heb ben van communisme, socialis me en alles wat daarnaar riekt, terwijl in ontwikkelingslanden en landen als Zuid-Afrika socia listische en communistische idealen nog volop aanwezig zijn. Ook het verdelen van de ontwikkelingsgelden is onder werp van gesprek. In de Derde Wereld is men bang dat geld dat tot nu toe voor ontwikkelings landen bestemd was, doorge schoven wordt naar Oost-Euro- Pax Christi heeft de jongeren benaderd via sociale bewegin gen overal ter wereld. Een voor waarde voor deelname is dat de jongeren Engels spreken. „De slogan 'denk globaal, han del lokaal' is een belangrijk uit gangspunt voor de conferen tie", aldus De Wit. „Wij willen proberen mensen in hun eigen land in sociaal maatschappelijk organisaties actief te maken. Het is absurd te verwachten dat er na deze conferentie dingen veranderen in de wereld, maar je kunt voor de mensen die hier zijn, wel degelijk voor horizon verbreding zorgen." Dinsdagmiddag waren er al zo'n veertig deelnemers in Utrecht gearriveerd, van de tachtig die zich hebben aange meld. De Wit: „We moeten af wachten hoeveel er komen. Voor sommigen is het heel moeilijk een visum te krijgen, omdat de autoriteiten niet mee werken öf omdat de jongeren zelf niet goed weten hoe ze een visum moeten veroveren. Van anderen hebben we al tijden niets meer gehoord, nadat ze zich hebben aangemeld. We zien het wel." In de avonduren van de confe- rentiedagen vindt in cultureel centrum Rasa in Utrecht een intercultureel theater- en mu ziekprogramma plaats. Aan staande zaterdag bezoeken de conferentiegangers de Tweede Kerkendag in Amersfoort, tër- wijl volgende week kennisma king met tal van sociaal-maat schappelijke organisaties in Ne derland op het programma staat. Mars tegen racisme dwars door Europa UTRECHT In enkele Euro pese landen begint zaterdag een internationale mars tegen racisme en voor gelijke rechten. De wandelaars vanuit Neder land, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk ont moeten elkaar op 3 oktober voor het gebouw van het Euro pese parlement in Straatsburg waar de onderweg verzamelde handtekeningen tegen racisme, tegen racistische propaganda en tegen de legitimatieplicht worden aangeboden. Dat heeft het „Comité lange mars tegen racisme en voor ge lijke rechten" gisteren meege deeld. Hoeveel mensen mee doen aan de mars is nog niet te zeggen. De protestmars moet Europese anti-racisten bij elkaar bren gen. Een bundeling van krach ten betekent een sterkere strijd tegen opkomend racisme en fascisme, vindt het comité. Tientallen organisaties on der meer uit de migrantenbe weging, jongerenorganisaties maar ook Groen Links steu nen de protestmars, aldus het comité dat burgers, bekende Nederlanders, politici en ker ken oproept mee te doen. Met zorg constateert het comité dat „in elkaar geslagen en ver moorde buitenlanders een nor maal verschijnsel" worden in Europa. Open Kerk Beweging - De Open Kerk Beweging houdt op zaterdag 24 oktober in de RK Pabo Thomas More, Stations singel 80 Rotterdam (achteruit gang Centraal Station) haar ontmoetingsdag in het najaar. De inleider van de dag is Frans Vervooren o.c.d., verbonden aan de Katholieke Theologische Universiteit van Utrecht en schreef onder meer over Johan nes van het Kruis. Vervooren zal spreken over heimwee en verlangen naar God?. Inlichtin gen tel. 070 399 08 33. Op de Grote Markt in Brussel namen de religieuze leiders een minuut stilte in acht om het geweld in de wereld te gedenken. FO" BRUSSEL Religieuze lei ders uit de hele wereld heb ben gisteren vanaf de Grote Markt in Brussel een oproep gericht aan regeringen om te werken voor de wereldvrede en armoede te bestrijden. „Degenen met politieke verant woordelijkheid vragen wij al het mogelijke te doen om verdere verspreiding van oorlog te voor komen en dat tot hun eerste prioriteit te maken", zeiden de deelnemers aan de „Zesde In ternationale Bijeenkomst van Mensen en Religies" in een ge zamenlijke verklaring. Het twee dagen durende evene ment, een initiatief van de „Ge meenschap van Sint Egidius" in Rome, werd bijgewoond door 340 vertegenwoordigers van de belangrijkste godsdiensten in de wereld. Na in de universiteit van Leuven in werkgroepen over vrede te hebben gedebat teerd, kwamen de religieuze lei ders naar Brussel om gezamen lijk voor vrede te bidden. Daar na trokken zij naar de Grote Markt om hun oproep te doen en een minuut stilte te houden voor de slachtoffers van alle oorlogen. Ondanks de eensgezinde ver klaring was tijdens een debat over de oorlog in Joegoslavië ge bleken dat ook hoge geestelij ken niet altijd ontkomen aan de haat die dit conflict oproept. Maandag raakten leiders van de Rooms-katholieken in Kroa tië en de orthodoxe christenen in Servie verwikkeld in een bit tere woordenwisseling over de oorzaken van het geweld. De Servisch-orthodoxe bisschop Slavko Danilo memoreerde de afslachting van „een miljoen" Serviërs tijdens de Tweede We reldoorlog en vergeleek de lan ge geschiedenis van onderdruk king van de Serviërs met die van de joden en Armeniërs. Hij beschuldigde de Rooms-katho lieken en de moslims ervan sa men een ,jihad" - islamitische heilige oorlog - te voeren tegen de Serviërs. De hulpbisschop van Zagreb, Djuro Koksa, antwoordde ge prikkeld dat hij het „misdadig" vond van Danilo om zo'n getal te noemen. Tijdens de woorden wisseling keken de twee man nen elkaar geen moment aan en er werden geen handen ge schud. Paus Johannes Paulus II liet een boodschap voorlezen waar in hij zijn diepe bezorgdheid uitsprak over „de absurde en wrede oorlog" in het voormalig Joegoslavië. Curiekardinaal Edward Cassi- dy stelde bij de opening van de bijeenkomst dat er een nieuwe wereldorde ter bestrijding van honger en armoede moet ko men. Hij riep hiertoe zondaga vond op tijdens de opening van de internationale gebedsbijeen komst van de wereldreligies voor de vrede in Leuven. De nieuwe orde moet gebaseerd zijn op respect, solidariteit en gerechtigheid, aldus de voorzit ter van de pauselijke raad voor de eenheid der christenen. De kloof tussen het noorden en zui den van de wereld is volgens Cassidy een gevolg van het egoïsme van de rijke landen. De bijeenkomst van religieuze leiders is een vervolg op de ge bedsbijeenkomst in 1986, die door de paus werd bijeengeroe pen in Assisi. Vorig jaar vond de gebedsbijeenkomst op Malta Stijging van antisemitisme in Argentinië BUENOS AIRES - Het an tisemitisme in Argentinië neemt toe, constateert voor zitter Osvaldo Gurevich van de joodse organisaties in Ar gentinië (DAIA). De schen ding van een joodse begraaf plaats in Mar del Plata, 400 kilometer ten zuiden van de Argentijnse hoofdstad, is de meest recente in een reeks van schendingen in de afge lopen maanden. „De laatste maanden hebben meer uitingen van antisemitis me plaatsgevonden dan de afge lopen vijfjaar", aldus Gurevich. Op de joodse begraafplaats in Mar del Plata werden vijftien .grafstenen geschonden en zwarte hakenkruizen geschil derd op de graven en muren van de begraafplaats. „Het gaat niet zo zeer om materiële scha de, maar de schendingen ver oorzaken morele wonden bij onze gemeenschap", meende Gurevich. Het is voor het eerst dat bij de aanvallen op joodse doelen ha kenkruizen zijn geschilderd. Joodse leiders beschouwen dit als „concrete agressie" en me nen dat de regering moet laten onderzoeken welke groep voor deze aanvallen verantwoorde lijk is. Sinds 1990, toen 110 grafstenen volledig werden ver woest op een begraafplaats in een van de buitenwijken van Buenos Aires, zijn verschillen de joodse begraafplaatsen ge schonden. Onderzoek heeft uit gewezen dat een kleine rechtse groep verantwoordelijk was voor de eerste schending. Zinvol geloven VOORBURG - De vier Voor- burgse parochies beginnen nog deze maand met zes avonden geloofsverdieping door zes des kundige en boeiende 'profeten van deze tijd' rond de thema's: Hoe geloven in een wereld vol veranderingen Hoe moetje le ven als je niet dood wil Econo mie is godsdienst geworden het huwelijkssacrament door de eèuwwen heen Geloven als een groeiproces Dwarsligger blijken onmisbaar. Voor de zes inleidingen zijn uitgenodigd de Haarlemse pastor Seef Konijn, de jezuïet Dries van den Akker, de econoom Harry de Lange, de kerkhistoricus Kees Bak, Loed Loosen van het Deventer cen trum voor geloofsverdieping en de Groninger pastor Peter Ver- maat. De bijeenkomsten hebben plaats op de maandagen 26 sep tember, 26 oktober, 16 novem ber, 1 februari, 1 maart en 26 maart in de Thomas More Mavo, Prinses Irenelaan 43, Voorburg. Opgave via het Parochie Bu reau van de Goede Herderparo chie te Voorburg (van 9.00 - tot 15.00 uur). Tel. 070- 386 59 03. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Boven-Hardinxveld, te 's- Gravenmoer, te Stolwijk en te Werken dam T.C. de Leeuw te Oud-Alblas. Gereformeerde Kerken Beroepen te Baarn drs. J. Bosman, pre dikant in alg. dienst voor het toerus- tingswerk, wonende te Leusden. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Grootegast J. Ophoff te Driebergen-Rijsenburg. AMSTERDAM „De litera tuur over aids dreigt af te zakken naar een technische benadering van het vraag stuk. De lezer wordt gecon fronteerd met louter bereke ning zonder enig mededo gen". Met het boek 'Mens op aarde. Dieptepeilingen naar mens- en medemens-zijn in het licht van aids' doorbreekt dr. Coert H. Lindijer deze tendens." Dat constateerde prof. dr. E.W. Roscam Abbing, voorzitter van de nationale commissie aidsbe- strijding, gisteren bij de presen tatie van dit boek in het Mozes- huis in Amsterdam. Lindijer, oud-hoogleraar prak tische theologie aan de Univer siteit van Amsterdam, belicht volgens Roscam Abbing de menselijke kant: wat betekent het om de ziekte onder de leden te hebben. Het boek dat ook zonder theologische scholing goed te lezen is, is voortgeko men uit de inspiratie die de au teur opdeed in het Mozeshuis, als discussieleider op de oriënt- eringsdagen over aids die sinds vijfjaar in dit centrum voor vol wasseneneducatie worden ge houden. Ook pater J. van Kilsdonk, oud studentenpastor te Amster dam, zwaaide de auteur lof toe. „Mijn wenkbrauwen fronsten toen ik hoorde dat een theoloog een boek ging schrijven over aids. Ik vroeg me af of ik, zelf betrokken bij de begeleiding van mensen met aids, mezelf er in zou herkennen". Zijn arg waan werd echter „voor 100 procent gelogenstraft". Het is een boek dat „mijn hart steelt, en dat heeft nog zelden een boek van een theoloog gedaan". Dat komt omdat het boek is ge boren in het Mozeshuis „waar de mensen met aids zelf onze leermeesters zijn". Imam Hamza Zeid, lid van de taakgroep aids van de Amster damse Raad van Kerken, prees de titel van het boek (Mens op aarde), omdat Lindijer daarmee geen onderscheid maakt tussen de verschillende nationalitei ten. Als „burger van de Derde [LE Succes voor Fujimori I'S MET de arrestatie van Abimael Guzman Reyno e. schimmige leider van de 'Communistische Partij Vai ani voor het Lichtend Pad van Mariategui', beter beke lel" Sendero Luminoso (Lichtend Pad), is een belangrijk "n stuk afgesloten in de geschiedenis van het Andesland10U< aanhouding ook een punt zet achter het zinloze bloedi Pos ten waartoe Guzman het bevel gaf, is meer dan twijl °°V tig. De bommen die sinds zaterdag ontploften zijn ee ®aat' delijke waarschuwing dat de terreurgroep wel zijn po v00, en geestelijke vader achter de tralies weet, maar no van plan lijkt het geweld stop te zetten. ,a T\. mC JJE arrestatie van de 57-jarige filosofieprofessor geldt als een opsteker van formaat voor de fel belaagde pre Alberto Fujimori. Eerder dit jaar werd hij bedolven on L kritiek toen hij de grondwet opschortte en het park naar huis stuurde. Hij wilde de handen vrij hebben on uit het economische moeras te halen en een halt toe I pen aan het geweld van allerlei terreurorganisaties. 1 daarbij vooral het Lichtend Pad op het oog had, hoef betoog. In het vooruitzicht van de parlementsverkieilJ die over twee maanden worden gehouden, heeft Fu met de arrestatie van Guzman een grote stap gezet o - van zijn beloften in te lossen. Toch ziet het ernaar uit C arrestatie minder te maken heeft met geduldig speu w en een uitgekiende taktiek dan met puur toeval, in de gewerkt door een kapitale fout van de Sendinista's. het leger zaterdag een inval deed in een huis waarii hangers van de bende werden vermoed, botste het z op de ongrijpbaar gewaande Abdimael Guzman, al presidente Gonzalo'. ,gj SlND'S hij op ll januari 1979, na arrestatie bij een ^e. ging, weer werd vrijgelaten, leefde Guzman onderged^' Mede daardoor bouwde hij een mystieke persoonscult1 terwijl zijn aanhangers dood en verderf zaaiden en de g aanse maatschappij trachtten te destabiliseren. Gu: propageerde een theoretisch en compromisloos mar en zag zichzelf als de rechtstreekse en wellicht enige *a ter van Marx, Lenin en Mao in hun puurste gedaante,.0*5 hun model ijverden Guzman en de zijnen voor de ves van een boeren- annex arbeidersmaatschappij in Pen de bestaande structuren moesten worden vernietig hun heilstaat te stichten, vormde voor de aanhangei Guzman geen bezwaar. Guzman ontwikkelde een fil i en kneedde zijn groep tot een fanatieke sekte die blii weid niet schuwde. Het doel heiligt nu eenmaal de ri len. Die ideologie is gebaseerd op het axioma dat Send enige nog resterende communistische voorhoede is wereld moet redden van de 'fascistisch-imperialis1111 overheersing" door de Verenigde Staten en de inmjtu uiteen gevallen Sovjetunie. )n(j r\ UP de puinhopen van het oude Peru, zo luidt die re at ring, moet de boerenheilstaat worden gesticht; een ge d tengoed dat haaks staat op de Latijnsamerikaanse ti tot en in zekere zin nog het best te vergelijken is met het si1£ bewind van Pol Pot in Cambodja. Het dodental als j van het geweld van Guzman en de zijnen wordt geselge zesentwintigduizend. Met de arrestatie van AbimaejV zman en een aantal andere kopstukken is de Peruaans reurbende Lichtend Pad weliswaar onthoofd, maar h( an een gevaarlijke illusie zijn te geloven dat daarmee o (gt hele organisatie zou zijn uitgeroeid. De strakke stm ae die de voorbije jaren werd opgezet, zal zeker nieuwe li et genereren. Pas als president Fujimori er nu ook n r slaagt zijn andere grote belofte in te lossen, economisch J stel, maakt Peru kans op een betere toekomst. Wereld" sprak ook de benade ring van de ontwikkelingslan den in het boek hebi aan. „Lin dijer maakt duidelijk dat de ziekte voor 80 procent wordt veroorzaakt door armoede. Daardoor zijn mensen genood-' zaakt hun lichamen aan ande ren te verkopen". „Door de ziekte aids komen een aantal belangrijke thema's op nieuw aan de orde", merkte de auteur zelf op over zijn boek. Thema's als verslaving, seksua liteit, rituelen, levensbeëindi ging en de zinvraag komen in een nieuw licht te staan. £cid6C0otumit Uitgave: Kantoor redactie: Kantoor advertentie abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefax: 071 - 134 941 Postadres Postbus 112300 AA Leiden Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 070-3190 933- 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur. Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 8 Binnen- en buitenland, financiën er A van Rijn (chef), drs R. Edens, A. Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Sport (tel. 070-3190 826) i i samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers samenwerking met kunst- en rtv-redactie Sijt ri: Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, ee dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlai ij België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. Swii M. van de Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 'tl" (chef), H. Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D J. van den Bergh (Peking), drs. H Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs. A Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M de Konii (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W Voor (Parijs), drs. R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van Wijla (Belgrado), F. Wljnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertai publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster M. de Cocq. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op m£ 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar n 18.00 tot 19.00 uur, op z, 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 141 905. Voor uitsluitend hel geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 140 680. Bankiers ABN/AM RO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2