Acht doden bij brand in pension Den Haag Menu du jour. oh Regiotaxi Jm S A2 A4 A5 B1 B3 C7 FIRATO 92 HOREN, ZIEN EN iRBAZEN „Wao-probleem wordt opgelost" Burgemeester Meerburg verhuist naar Leiderdorp F-16 bestookt per ongeluk verkeerstoren van Vlieland Leiden zet'junkteam'in 'age 6.95 £eidóe<2owant WOENSDAG SEPTEMBER 1992 22 PAGINA'S in drie katernen Pax Christi wil lontacten tussen geren bevorderen Ccidóc (Bowicwt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25444. Losse nummers 1,50. Vannacht weinig wind, enkele mistbanken en minimumtem peratuur omstreeks 11 graden. Morgen perioden met zon en middagtemperatuur van 19 graden op de Waddeneilanden tot 22 in het zuiden van het land. Overdag zwakke tot mati ge zuidoostenwind, rond kracht 3. Philips wil af van notering beurs Tokyo EINDHOVEN Philips wil af van de notering van haar aandelen op de beurs van Tokyo. Een aanvraag hiertoe is vandaag bij het beursbe- stuur van de Japanse effectenbeurs ingediend. Tot deze stap is besloten wegens een permanent gebrek aan belangstelling voor het Philipsaan- deel in Japan, zowel van particuliere als van in stitutionele zijde, aldus Philips. Vanaf de intro ductie op de Tokyo Stock Exchange in septem ber 1988 hebben het aantal aandelen en aan deelhouders alsmede het handelsvolume voor Philips op deze beurs bij lange na niet aan de verwachtingen voldaan. Deze situatie is voor Philips aanleiding zich niet langer de relatief hoge uitgaven te willen getroosten die aan een notering in Tokyo zijn verbonden. Rotterdammer krijgt in Griekenland levenslang ROTTERDAM/KOMOTINI - Een twintigjarige Rotterdammer is door de rechtbank in de Griekse plaats Ko- motini veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Hij heeft geprobeerd 47,5 kilo heroïne Griekenland binnen te smokkelen. De Rotterdammer werd op 29 septem ber 1991 gearresteerd, samen met een vriendin. Dat gebeurde nadat de dou ane bij de Turkse grens heroïne vond in de caravan waar het tweetal mee reisde. De vrouw is vrijgesproken. De Rotterdammer gaat in beroep tegen het vonnis. Van Nederlandse zijde worden vooralsnog geen stappen on dernomen. Come-back Barry VS-mariniers naar Somalia WASHINGTON - De vroegere burgemeester van Washington, Ma rion Barry, die zes maanden in de gevangenis zat wegens cocaïnege bruik, heeft gisteren een opzienba rende politieke come-back gemaakt. Hij versloeg zijn tegenstander bij de voorverkiezingen van de Democra tische Partij voor een zetel in de ge meenteraad van de Amerikaanse hoofdstad. Een overwinning van Barry betekent vrijwel zeker dat hij in de raad zal komen, aangezien zijn toekomstige Republikeinse tegen stander weinig kans wordt toege dicht in Washington, waar de Repu blikeinen traditioneel op weinig aanhang kunnen rekenen. WASHINGTON De Amerikaanse regering stuurt 2400 mariniers naar Somalia om VN-troepen te hel pen. De mariniers zullen de transportvliegtuigen on dersteunen waarmee 500 Pakistaanse blauwhelmen naar de belegerde hoofdstad Muqdisho worden over gebracht. Het al tien jaar door burgeroorlog en droogte geteis terde Mozambique dreigt een tweede Somalia te worden, aldus Charles Lamunière, die in Genève aan het hoofd staat van het VN-departement voor huma nitaire aangelegenheden. „Als we dezelfde inspan ningen plegen als in Somalia, kunnen we honderd duizenden levens redden". Lamunière zei dat het le ven van tussen de 1 en 2 miljoen mensen op het spel staat. Ook in Malawi is de situatie vrijwel uitzicht- lóos, terwijl die in de overige van de tien door droogte geplaagde landen in Zuidelijk Afrika snel verslech tert. Meer geld nodig voor bodemsanering in steden DEN HAAG - Voor het saneren van de bodem in stedelijke gebieden van voor 1971 is vijf maal zoveel geld nodig als nu beschikbaar is. De 251 miljoen gul den waarvan het kabinet uitgaat met zijn beleid voor de stadsvernieuwing in de toekomst schiet te kort met als gevolg dat vernieuwingsplannen voor die ge bieden een achterstand oplopen. Dit blijkt uit een onderzoek van het adviesbureau SOAB voor 23 gro tere grotere gemeenten met stadsvernieuwingsplan nen met uitzondering van de vier grote steden. Het bestuurlijk overleg van de gemeenten heeft de resul taten van het onderzoek 'Gegronde zorg om achter stand' vandaag in Den Haag gepresenteerd. Van daag en morgen debatteert de Tweede Kamer over de nota Belstato van staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) over het stadsvernieuwingsbeleid. xvan der Stoel, een \$litieke avonturier |ina boycot overleg penbeheersing MO politie gaat I aanpakken fan den Herik kijkt vooruit 8 PAGINA'S ans Weisz komt op besluit terug |em af op de toekomst en kom Jar de Firato. 14 t/m 20 september, (II Amsterdam. Openingstijden: p en 15 september van 10 tot 22 f,16 t/m 20 september van 10 tot uur. Toegang f 15,-, jongeren OP, 65-plussers en groepen 10,-. Gratis pendelbus: volg borden P RAI. Trein Toegangbiljetten Ij NS-station. Bel voor informatie: pO- 504 39 93. Haal de gratis Firato- v platenzaak. m zondag 20 september! Amsterdam I DEN HAAG Bij een uit slaande brand, die vanmor gen rond kwart voor zes uit brak in een pension aan de Scheepmakersstraat in Den Haag, zijn zeker acht men sen om het leven gekomen. Daarnaast raakten vijftien mensen, van wie twee brand weermannen, gewond. Zes stoffelijke overschotten zijn geborgen. De oorzaak van de brand is onbekend. Er wa ren vijftig mensen in het pand. Vier mensen met ademha lingsmoeilijkheden zijn door de brandweer ter plaatse van zuurstof voorzien. De slacht offers zijn opgenomen in ver schillende ziekenhuizen in Den Haag en in de regio. De twee brandweermannen zij liepen brandwonden op toen ze een slachtoffer uit het huis haalden zijn na behande ling in het Diaconessenhuis in Voorburg naar huis gestuurd. De overige slachtoffers had den zowel brandwonden als ademhalingsmoeilijkheden. Twee slachtoffers zijn overge bracht naar het brandwon dencentrum in Rotterdam. Elf bewoners die aan de vlam men ontsnapten zijn onderge bracht in het hoofdbureau van politie aan de Burgemees ter Patijnlaan. Volgens een woordvoerster van de politie zijn ze zeer aangeslagen. De vuurhaard lag op de twee de etage van het pand. Het vuur sloeg over naar de zol derverdieping. Toen de brandweer ter plaatse kwam waren verschillende mensen reeds van het dak of uit het raam gesprongen. Tijdens het blussen stortte het pand ge deeltelijk in. In het pand woonden mensen die geestelijk labiel zijn. Het ging om een vaste groep bewo ners die hier een eigen stek had. Volgens de brandweer was voor het pand een zogeheten verblijfsvergunning aange vraagd bij de Dienst Bouwen en Wonen. In afwachting van de vergunning mocht het De brandweer bestrijdt vanuit een hoogwerker de brand in een pension in Den pand worden bewoond, mits er voldoende brandgangen waren. Of deze er ook waren is nog niet duidelijk. Volgens de brandweer voldeed het pand niet aan de brandveiligheid seisen, maar in welke mate is nog niet bekend. Volgens omwonenden was binnen het pand een verbou wing gaande. De eigenaresse, die in het pand woont, ver- I FOTO: STEPHEN EVENHUIS bleef om die reden elders. Pagina A4: Verwoest pension bood gasten ruim dertig jaar onderdak. Fractieleiders Brinkman en Wöltgens: Idoor RIK IN 'T HOUT STELIJK LEVEN/OPINIE JENLAND TENLAND NOMIE EN/REGIO «TVERLENING 3ETBAL OP TV 1-21.15 BRTN2 KV Mechelen - [0, direct (rust: Standard Luik - tadown, samenvatting 1e helft) 1-22.00 N3 Studio sport 12.00 BRTN2 Standard Luik - in, 2e helft 10.45 N3 Studio sport. Samen- DEN HAAG De fractielei ders Brinkman en Wöltgens zijn er beiden vrij zeker van dat de coalitie van CDA en PvdA een oplossing zal vin den voor het nog resterende geschil over de wijziging van de wao. Zij zeiden dit giste- ren in een discussie voor de NOS-televisie over de plan nen vopr volgend jaar die het kabinet-Lubbers/Kok zojuist had ingediend bij de Tweede Kamer. Officieel zijn de coalitiegenoten het nog volstrekt oneens over de vraag wat er met de 'oude ge vallen' in de wao moet gebeu ren, althans voor zover ze jon ger zijn dan 50 jaar. Het CDA is het eens met het kabinet dat de uitkering van deze wao'ers 'be vroren' moet worden op het huidige nivau. De PvdA heeft dat onaanvaardbaar genoemd. Volgens haar moeten alle huidi ge wao'ers ongemoeid worden gelaten. CDA-voorman Brinkman ziet het kamerdebat over de wao- wijzigingen, dat dit najaar zal worden gehouden, met vertrou wen tegemoet. „Het allerbe langrijkste is dat deze coalitie er met elkaar uitkomt. Dat is vorig jaar gelukt in de zomer. Ik heb goede hoop dat dat nog steeds zal blijven lukken", al dus Brinkman. Zijn PvdA-colle- ga Wöltgens stemde daarmee in. „Ik ben het met de heer Brinkman eens dat we er in coa litieverband wel uit zullen ko- Geen van beide fractieleiders wilde iets zeggen over de ma nier waarop hij denkt dat het resterende geschil zal worden opgelost. Alleen liet Wöltgens doorschemeren dat hij nog hoopt op begrip bij de regering voor de houding van de PvdA- fractie. „Mij lijkt dat het kabi net nu op de eerste plaats aaïi zet is". Wöltgens hoopt dus op verzachting van het kabinets plan. WD-leider Bolkestein sprak het vermoeden uit dat het kabi net aanstuurt op een' handig compromis. De gewijzigde wao zou niet op 1 januari, zoals tot nu de bedoeling was, maar pas op 1 juli in het Staatsblad moeten komen. Het voordeel daarvan voor de PvdA is dat de wet dan pas op 1 juli 1994 van kracht wordt en dat „de effec ten dus over de verkiezingen worden heen getild", zoals Bol kestein het uitdrukte. Wöltgens noemde het „een ab solute non-politieke discussie om te praten over de vraag of het op 1 januari of op 1 juli in gaat. Dat is niet belangrijk. Be langrijk is dat de zorgvuldig heid gehandhaafd wordt". D66-leider Van Mierlo sprak zijn verwondering uit over de soepele houding van de coalitie genoten. „De heer Brinkman zegt: het belangrijkste is dat de coalitie eruit komt. Nee, het be langrijkste is dat er een goede wao-regeling uit komt ALKEMADE Burgemeester A. Meerburg verhuist binnenkort om privé-redenen naar Leiderdorp. Bij Koninklijk Besluit heeft hij daarvoor toestemming gekregen. De gemeenteraad van Alkemade heeft begrip getoond voor de privé-omstandigheden van de burge meester. Meerburg is twee weken geleden voor een tweede periode van zes jaar benoemd tot burgemeester van Alkemade. Hij werd in 1986 voor de eerste keer als zodanig benoemd. Toen duurde het twee jaar alvorens hij naar een nieuwgebouwde woning aan het Zuideinde in Roelofarendsveen verhuisde. Meerburg voert privé-redenen aan voor zijn aanstaande vertrek. „Mijn kinderen willen terug naar Leiderdorp. Ik vind het heel erg jammer, maar soms moetje nu eenmaal voor je gezin kiezen", zo liet hij gisteren weten. 'Ross Perot wil weer meedoen' 1 LOS ANGELES De Texaanse zakenman Ross Perot heeft laten doorschemeren zich weer kandidaat te stellen voor de Amerikaan se presidentsverkiezingen in november. In een interview met de krant Los Angeles Times zei Perot dat hij mee zal doen als de coör dinatoren van zijn politieke organisatie, 'United We Stand, Ameri ca', in alle 50 Amerikaanse staten hem hierom zouden vragen. Nieuwe eigenaar boekhandel Kooyker LEIDEN De Leidse boek handel Kooyker is overgeno men door de Boekhandels Groep Nederland. Kooyker was eigendom van de Engelse uitge ver Blackwell Group in Oxford. De overname heeft geen directe personele gevolgen. VLIELAND Een piloot van een F-16 van de Deense luchtmacht heeft gistermid dag per abuis negentien ra ketten afgevuurd op de vuur leidingstoren op het schiet- terrein De Vliehors op Vlie land. Vier oefen-raketten doorboor den de toren. Van de acht perso nen in de toren raakte alleen sergeant-majoor A. Schreuder (47) licht gewond. De ravage aan de gebouwen van de koninklijke luchtmacht is aanzienlijk. De vuurleidingsto ren is buiten gebruik gesteld. Alle schietoefingen op De Vlie hors zijn voor onbepaalde tijd opgeschort. Een team deskundigen van vliegbasis Leeuwarden begint vandaag met een grondig on derzoek naar de toedracht van de foutieve aanval. Gisteren was het de eerste dag van een tweejaarlijkse NAVO-oefening voor wapeninstructeurs van F- 16-jachtvliegtuigen. Op het strand aan de westkant van het eiland staan ronde schijven op gesteld, waar de vliegers van de straaljagers hun munitie op af schieten. Waarom de toren als doel is aangezien, blijft voorlo pig een raadsel. Huisarts J. P. Deen van Vlie land heeft een granaatsplinter verwijderd uit het hoofd van Schreuder. „Gelukkig is de splinter niet door zijn schedel gegaan, anders had hij niet meer geleefd", vertelt hij. Bij elke schietoefening staat één ei lander huisarts stand-by. Vol gens de huisarts zijn de militai ren aan een ramp ontsnapt. Eén raket heeft zich dwars door de muur van de kantine ge boord. „Goddank was die op dat moment leeg, anders was het leed niet te overzien geweest. Verder mogen we van geluk spreken dat de Deense straalja ger met oefenmunitie schoot en niet met echte raketten, anders hadden we acht doden gehad", veronderstelt Deen. Het zat er wel een beetje in. Na de treintaxi, die zo'n succes is in zestig (middel)grote steden, zou wel gauw een 'regiotaxi' volgen: een taxi die onder dezelfde condities in onze landelijke gebieden gaat rijden. Treintaxi VOF, een dochteronderneming van de Nederlandse Spoorwegen (NS), is er tenminste voor in de markt. Net als de huidige treintaxi moet ook de 'regiotaxi' in kleinere plattelandsgemeenten klanten van het openbaar vervoer naar huis kunnen brengen voor vijf gulden per rit. De treintaxi vervoert alleen treinreizigers, maar de regiotaxi zou ook busreizigers kunnen vervoeren. Dan zijn ook die lezers van het regionale dagblad de Leidse Courant op tijd thuis om de krant te lezen. Onze kant en klare dagschotels moet u geprobeerd hebben! Vers bereid, met behoud van alle geur en smaak, vitaminen en mineralen. Kies: Babi Pangang, 0 g0 Indische rijstschotel, uuui i ciiigcjiig,, bak 500 gram iijsisuiuici, QC bak 500 gram 7S5- O.Z/Ü De huistraiteur. Uw privékok bij Albert Heijn Kipfilet kerrie, C QC 450 gram O.Z/Z) Zalmfilet in tuinkruiden, c QC bak 450 gram -895 0."j Kalfsblanquette, bak 450 gram -89 Aanbiedingen zijn geldig tot en met zaterdag 19 september aanstaande, In winkels waar een 3,4 of 5 op de deur staat. LEIDEN De Leidse politie beschikt sinds het begin van deze maand over een speciaal 'junkteam'. Dagelijks surveille ren twee politiemensen in wis selende samenstelling op plek ken in Leiden waar junks zich ophouden. Aanleiding voor het instellen van het team is de gro te overlast die junks de laatste tijd met name in de binnenstad veroorzaken. „Je moet het vergelijken met het vuurwerkteam'of het kerst bomenteam: als een probleem fel de kop op steekt, moetje pro beren dit in de hand te krijgen", aldus Dick Graveland, woord voerder van de Leidse politie. Het kersverse junkteam gaat niet in uniform maar in burger te werk en houdt de junks in de binnenstad nauwlettend in de gaten. „Men kent ze op een ge geven moment van gezicht en dan wordt het ook steeds min der moeilijk om ze te corrige ren". Volgens Graveland zijn sinds de oprichting van het spe ciale team vele junks op heter daad betrapt bij het plegen van winkeldiefstallen. Gisteren werd bijvoorbeeld ook een junk aangehouden, die bezig was met een inbraak in een auto op een parkeerterrein aan de Tweelingstraat. Hij was ge volgd door de mensen van het junkteam, die hem gelijk in de kraag konden vatten. Aanleiding voor het inzetten van het junkteam is niet alleen de toename van winkeldiefstal len door junks, maar ook de overlast in het Leidse Katoen park. Dit laatste is volgens Gra veland dankzij fel surveilleren inmiddels opgelost. De junks bevinden nu op andere plekken. Met name in de parkeergarage aan de Hooigracht worden ze nog wel een aangetroffen of worden spuiten gevonden. Van daar dat de surveillance in par keergarages steeds intensiever wordt. Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen, een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I I I Postcode/Plaats: Voorl: Straat: I Telefoon: I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) 8 "711 848 003000' ■i'HiininHiiiminmii

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1