INTERVIEW/ Wibi Soerjadi UZIEK Uit Wibi Soerjadi: 'Bösi gaat altijd met mij mee'. door Gé Ansems Wibi Soerjadi (22 jaar) houdt intens van zijn Bösi. Ze zijn onafscheidelijk van el kaar. Bösi gaat ook altijd mee op concert reis. Als de jonge talentvolle pianist de naam 'Bösi' in de mond neemt, lijkt het als of hij praat over een trouwe hond. Toch be doelt hij zijn vleugel, een fraaie nog jeugdi ge Bösendorfer. Hoe Bösi met zijn baas aan het klavier klinkt, is vanavond te horen in Diligentia. ,,Bösi gaat altijd mee", zegt Wibi. „Rachmaninov en Horowitz namen ook altijd hun eigen vleugel mee. Het is ide aal. Ik kan met het instrument lezen en schrijven. Ik kan er veel risico's mee ne men. Ik durf heel zacht te spelen en dat langzaam op te bouwen. Als je achter een vreemde vleugel zit, speel je altijd op safe. Dat betekent bijna altijd datje voor de pau ze minder goed bent, omdat je dan nog moet inspelen. Daarom speel ik zelden op een andere vleugel. Alleen als Bösi echt niet mee kan. Ik zeg altijd: Bösi, André - André Orebeek mijn stemmer - en ik vor men een hecht team. We kunnen met z'n drieën zorgen voor kwaliteit". „Of ik wel eens tegen Bösi praat Nou niet echt. Maar ik maak er wel altijd een ritueel van. Voordat i)t ga spelen, kijk ik eerst even naar 'm. Dan doe ik de klep open en begin heel voorzichtig een paar nootjes aan te slaan. Ik begin er nooit op te rammen. Het is een heel teer, heel gevoelig instrument. Als je hem alleen maar aankijkt, wordt hij al bijna vals. Maar hij wordt door André heel goed onderhouden. André behandelt hem alsof het zijn kind is. Bösi is helemaal afgestemd op mijn touché. Ik wil hem zo licht mogelijk hebben, zodat ik er ook heel fijn en subtiel op kan spelen. Er mag ook niemand anders op hem spelen, want dan raakt hij snel ontstemd". De jonge pianist Wibi Soerjadi houdt zich aan de grote lijnen van de partituur. 'De details laat ik afhangen van het moment. Stel dat in de partituur staat dat je hard moet beginnen. Dat kun je toch niet maken als de zaal doodstil is. Dan moet je je aanpassen'. Wibi was al elf jaar toen hij voor het eerst pianoles kreeg. Voor die tijd luisterde hij, evenals zijn vriendjes, alleen naar popmu ziek. „Bovendien zeiden ze op de basis school dat ik niet muzikaal was, want ik zong vals. We hadden wel een piano thuis, maar mijn ouders moedigden mij ook niet aan. Op een gegeven moment namen ze mij mee naar de opera. Ik dacht: dat is mooie muziek. Later gingen we naar een pianore cital. Dat vond ik helemaal te gek. En ik zag mij al achter^o'n vleugel zitten. Ik ging op pianoles en raakte helemaal bezeten. Op een dag zag ik een advertentie in de krant over een pianofestival in Rotterdam. Je mocht op een echte Steinway spelen in de Kleine Zaal van de Doelen. Het kostte een tientje. Ik liet me inschrijven, ik had toen nog maar tien maanden les. Ik speelde een stuk van Mozart en kwam tot mijn eigen verbazing in de halve finale terecht. Maar toen ik daar op dat podium zat dacht ik: hier wil ik nooit meer weg". Wibi ontwikkelde zich razendsnel. Reeds in 1984 won hij de eerste prijs op het Prinses Christina Concours. Optredens voor radio en televisie volgden. Vanaf zijn veertiende trad hij al op met diverse orkesten. Twee jaar later werd hij toegelaten op het Swee- linck Conservatorium in Amsterdam. Tij dens zijn studie werd hij als enige Neder landse finalist prijswinnaar op het lood zware Internationale Frans Liszt Piano concours (1989). Een jaar later studeerde hij vervroegd cum laude af als uitvoerend musicus. Vorig jaar maakte hij een succes volle tournee door Nederland en in septem ber van dat jaar triomfeerde hij in de Car negie Hall in New York. Wibi wil in dé voetsporen treden van de grote romantici Anton Rubinstein, Josef Hofman en Ignaz Paderewski. Wibi: „Dié pianisten hadden altijd spektakelprogram ma's. Ze speelden echt op de zaal. Als je het niet goed deed, kreeg je rotte tomaten naar je hoofd. Je moest dus wel op een bepaalde manier spelen om het publiek te boeien. Nu denkt iedereen, ach dat publiek blijft wel rustig. Ik begin met een zwaar stuk, een snuffelstuk, ik snuffel aan het publiek en het publiek aan mij. In dat stuk gebruik ik alle registers van de piano, zodat het pu bliek aan de klank kan wennen. Met het tweede stuk bouw ik een sfeertje op. Ik houd me natuurlijk wel aan de grote lijnen van de partituur, maar de details laat ik af hangen van het moment. Stel dat in de par tituur staat datje hard moet beginnen. Dat kun je toch niet maken als de zaal doodstil is. Dan moet je je aanpassen". Diligentia, Den Haag: Wibi Soerjadi, pia no; werken van Bach/Busoni, Schubert, Liszt en Saint-Saëns/Godowski. Op 16 sep tember (20.15 uur). Op 18 september in het Concertgebouw, Amsterdam (20.15 uur). VER UIT AFSCHEID VAN VENGEANCE Al vanaf de oprichting in 1983 heeft Vengeance het gezicht bepaald van de Nederlandse hardrock-scene. Met de elpees 'We have ways to make you rock' en 'Take it, or leave it' kreeg de band ook in het buitenland grote be kendheid. Dé grote doorbraak kwam in 1989, toen de cd 'Arabia' uitkwam. In maart jl besloten de bandleden er een punt achter te zetten. Ze maken nu een afscheidstournee en treden morgen (aanvang 21.30 uur) op in de Eland aan de Burgwal 45 in Delft. 'IPHIGÉNIE EN TAURIDÉ' De belevenissen van de Griekse Atri- den-familie zijn zowel in opera- als in toneelvorm verwerkt. Goethe schreef het toneelstuk Tphigenia op Tauris' dat Het Nationale Toneel nu op het re pertoire heeft staan, Christoph Willi- bald Gluck op basis van hetzelfde ver haal zijn opera 'Iphigénie en Tauridé' een opera. Deze opera wordt 22 sep tember in de Rotterdamse Schouw burg opgevoerd door Opera Zuid, be geleid door het Limburgs Symfonie Orkest. (Verwacht onder voorbehoud) 17 SEPTEMBER Black sabbath - Martinihal, Groningen. 20 SEPTEMBER Richard Thompson en Pat dinizio - Paradiso, Amsterdam. 21 SEPTEMBER Body count - Paradiso, Amsterdam. 22 SEPTEMBER Danzig en White zombie - Paradiso, Amsterdam. 23 SEPTEMBER Throwing muses - Paradiso, Amsterdam. 24 SEPTEMBER Cosmics en Lets quit - Eland, Delft. Hallo venray - Paradiso, Amsterdam. Throwing muses - Tivoli, Utrecht. 25 SEPTEMBER béraud en Axel bauer - Paradiso, Amsterdam. Richard Thompson - Patronaat, Haarlem. Throwing muses - Nighttown, Rotterdam. 26 SEPTEMBER Beatcream - Eland, Delft. Final conflict, Galahad en Wings of steel - Paradiso, Amsterdam. The rack-a-teers en State patrol - Cruise Inn, Amsterdam. 27 SEPTEMBER The dubliners - Doelen, Rotterdam. Texas tornados - Paradiso, Amsterdam. Jan rot - Eland, Delft. 28 SEPTEMBER Engelbert humperdinck - AhoyRotterdam. Joe ely - Paradiso, Amsterdam. 29 SEPTEMBER The dubliners - Vredenburg, Utrecht. The neville brothers-Nighttown, Rotterdam. Fingers - Paap, Den Haag. Cruz - Pater, Den Haag. 30 SEPTEMBER The neville brothers - Paradiso, Amsterdam. 1 OKTOBER Lemonheads - Paard, Den Haag. 1 en 2 OKTOBER The cure - Ahoy, Rotterdam. 2 OKTOBER Scorn - Paard, Den Haag. Richard Thompson - Tivoli, Utrecht. The neville brothers - Paradiso, Amsterdam. 3 OKTOBER Magic frankje - Paard, Den Haag. Foot snakes en The bride - Nederland 3, Wateringen. Toto-Ahoy, Rotterdam. Scorn - Melkweg, Amsterdam. 4 OKTOBER Toto-Ahoy, Rotterdam. 5 OKTOBER Michael brook - Vredenburg, Utrecht. 6 OKTOBER The dubliners - Concertgebouw, Amsterdam. Tthe blues bunch - De Paap, Den Haag. 7 en 8 OKTOBER Julio iglesias-Ahoy, Rotterdam. 8 OKTOBER Vengeance - Paard, Den Haag. 9 en 10 OKTOBER The nylons - Carré, Amsterdam. 10 OKTOBER The vendetta's-Nederland 3, Wateringen. Melissa etheridge - Ahoy, Rotterdam. Gilbert O'SULLivan - Congresgebouw, Den Haag. The domino's - Cruise Inn, Amsterdam. 11 OKTOBER Afghan whigs - Paard, Den Haag. 12 OKTOBER Crosby, stills nash - Vredenburg, Utrecht. 13 OKTOBER Hammer-Ahoy, Rotterdam. Baseline - De Paap, Den Haag. 15 OKTOBER Cannibal corpse - Paard, Den Haag. 16 OKTOBER Tuxedo buck - Paard, Den Haag. 17 OKTOBER Africa soli-Nederland 3, Wateringen. Dansen op jazz in Korzo-theater 'Den Haag en jazz zijn onverbrekelijk met elkaar verbonden sinds de dagen van wel eer' schreef de bekende Rotterdamse dich ter Jules Deelder in zijn boek 'Modern Pas sé' uit 1984. 'Die verbintenis is de laatste jaren, op het North Sea Jazz Festival na, ver te zoeken geweest', zegt de Stichting De Confrontatie. 'Maar daar lijkt nu door de snel oprukkende jazzdance-stroming een kentering in te komen'. De stichting stelt het publiek in de gelegen heid om daar zaterdagavond en -nacht in Korzo kennis van te nemen. Dan organi seert zij voor de derde keer 'De Confronta tie Cult Club Jazzdanceparty'. Dansen op jazzmuziek dus. De avond wordt geopend door The Brother hood of Jazz, bestaande uit de Rotterdamse discjockeys David Zee, alias dj Tin Tin en Honey Chen, alias Dr. Soul. Het duo draait op jazz georiënteerde dansmuziek, waarbij uitstapjes worden gemaakt naar soul, latin, punk en Braziliaanse ritmes. Daar horen ook bebop en hardbop bij. De twee discjoc- keys hebben zich in 1988 verenigd in de Brotherhood uit onvrede over 'de eenzijdi ge muziek en de doelgroep in het uitgangs circuit'. Als trendsetters op het gebied van jazzdance hebben zij al diverse eigen fees ten georganiseerd, onder meer Jazzbops in Paradiso (Amsterdam) en het Jazzfeest Cultclub Confrontatie Nightown Rotter dam. Er worden zaterdag in "Korzo niet al leen platen gedraaid. Er staan ook optre dens op het programma van de Hipbone Connection, het Remund Oudejans Quar tet, Joshua Samson Friends en de tap- danser Gilly Germain. Korzo, Den Haag: 'De Confrontatie Cult Club Jazzdanceparty' met The Brother hood of Jazz, Hipbone Connection, het Re mund Oudejans Quartet, Joshua Samson Friends en Gilly Germain. Op 19 septem ber (22-05 uur). e Brothers Landesbergen. Congresgebouw, 20.15: Nana Mouskouri. Circustheater, 11.30- 12.45: Natalia Prishepienko (viool); werken van Handel, Brahms en Ravel; 20.15: Musical 'Josephine', over het leven van Josephine Baker; regie Billy Wilson. Maandag 21 september Geen opgaven ontvangen. Dinsdag 22 september Kon. schouwburg, 20.15: Stichting De Wit/Bergen: moderne opera 'Fausto' van Harry de Wit (muziek) en George Brugmans (libretto); regie Jan Ritsema. Circustheater, 20.15: Musical 'Josephine', over het leven van Josephine Baker regie Billy Wilson. Woensdag 23 september Circustheater, 20.15: Musical 'Josephine', over het leven van Josephine Baker regie Billy Wilson. Theater Pepijn, 20.15: Gemini Ensemble. Andriessen-programma. Donderdag 24 september Muziektheater, 20.15: 'MisaFlamenca'. Paco Pena met 2 gitaristen, 2 zangers, zangeres en danser; m.m.v. Koor van de Academy of St. Martin-in-the-Fields o.l.v. Laszlo Heltay. Circustheater, 20.15: Musical 'Josephine', over het leven van Josephine Baker; regie Billy Wilson. Korzo, 21.00: Muziekproject 'Who is afraid of...DO'; met Ernst Reijseger (cello), Wiek Hijmans (elektr. gitaar) en Het Mondriaan Kwartet; 22.30: The Children of Lieutenant Schmidt. Volksmuziek uit de Oekraïne, Jiddische songs en zigeunerliederen. Nieuwe kerk, Duinstr. 4, Scheveningen, 20.15: Klaas Jan Mulder (orgel). Paard, 21.30: Californisch kwartet All support. Vrijdag 25 september Muziektheater, 20.15: Residentie Orkest o.l.v. Günther Herbig. Op programma 'Symfonie 8 3' van Beethoven. Circustheater, 20.15: Musical 'Josephine', over het leven van Josephine Baker; regie Billy Wilson. Paard, 21.30: The Soft Parade en The Big Easy. Zaterdag 26 september Muziektheater, 20.15: Residentie Orkest o.l.v. Günther Herbig. Op programma 'Symfonie 8 3' van Beethoven. Circustheater, 20.15: Musical 'Josephine', over het leven van Josephine Baker; regie Billy Wilson. Paard, 21.00: Algerijnse zangeres Chaba Zahouania. Zondag 27 september Circustheater, 11.30- 12.45: Martijn van den Hoek en Marija Kohier (piano); werken van Sjostakovitsj, Rachmaninoff, Saint-Saëns, Lutoslawski en Arensky; 20.15: Musical 'Josephine', over het leven van Josephine Baker; regie Billy Wilson. Diligentia, 14.30: Valerius Ensemble: familievoorstelling 'De vioolbouwer van Venetië'; m.m.v. acteur Godfried Beumers; 20.15: Shujaat Hussain Khan (sitar): 'India klassiek'. Theater Pepijn, 15.00: I Margot Klompmaker (zang) en Henri Bulthuis en Paul Poot (piano): 'Hanns Eisler, musicus en rebel'. Korzo, 14.30: 'Buiten Westen'. Timbila-orkest en dansensemble van de Chopi uit Mozambique. Paard, 22.00: Amerikaanse band Gwar. DIVERSEN Zaterdag 19 september Groenoordhallen, Leiden, 10.00-18.00: Beestenspul. Pieterskerk, Leiden, 10.00-17.00: Rommelmarkt. Zondag 20 september Groenoordhallen, Leiden, 10.00-18.00: Beestenspul. Clubhuis swifttoer, De Bult, Leiden, 8.30-12.00: Start Rijnmondtoer, fietstocht over 35 of 65 km. Speeltuin het vossehol, Bernhardstr., Warmond, 13.30: Trommeltjesdag, rondgang door Warmond waarbij ieder kind mag meelopen met muziekver. St. Matthias. Vrijdag 25september Groenoordhallen, Leiden, 16.00-22.00: Antiekbeurs. Nieuwe rijn, Leiden, 11.00- 17.00: Bloembollenmarkt. Zaterdag 26 september Groenoordhallen, Leiden, 11.00-18.00: Antiekbeurs. Zondag 27 september Groenoordhallen, Leiden, 11.00-18.00: Antiekbeurs. Clubhuis swifttoer, De Bult, Leiden, 8.30-12.00: Start Hutspottentocht, fietstocht over 30 of 50 km. LEIDEN E.O. Donderdag 17 september jvc, Breestraat 66, Leiden: A: 'Burning down the bijzondere dansavond, pening na brand. Vrijdag 18 september Iet Kruispunt, "lstraat 2, Voorschoten, Concert Leiden English Sr (ƒ10). jvc, Breestraat 66, Leiden: 0: 'Fireboots'. Zaterdag 19 september OOGLANDSE KERK, 'andse Kerkgracht, en, 13.30: 'Muziek in de eras'. Wim Voogd, organist }de Maranathakerk in "sluis. Toegang gratis. JKSMUSEUM VAN :HEDEN, Leiden, 20.00: ,icert Leiden English Choir VIFAUNA, Alphen aan den "D.30: Elfde Jazznight o.a. Wayne Bartlett, ve Juice Special, Tyree r njr, Mariska Veres "~:ng Jazz Kwintet, Jaap 'er Jazz en Boogie Set met York, The Bluffies, 'stian Bleming and his gie Boys, La Blusa, Say no fi, Mistura, Trio Jack van tGypsy Swing Quintett en nal Evergreen Jazz Band Donderdag 24 september Lvc, Breestraat 66, Leiden, 23.00: The Cropdusters. Vrijdag 25 september Kapelzaal k&o, Leiden, 20.15: Kamermuziek door Robert Szreder, viool, en Bohuslav Strobel, piano. Werken van onder anderen Oginski en Paderewski. Zaterdag 26september Geen meldingen ontvangen. Zondag 27 september Groene kerkje, Haarlemmerstraatweg 3, Oegstgeest, 20.15: Concert door Vocaal Ensemble Quink (ƒ17,50). DEN HAAG Woensdag 16 september Circustheater, 20.15: Musical 'Josephine', over het leven van Josephine Baker; regie Billy Wilson. Diligentia, 20.15: Wibi Soeijadi (piano); werken van o.a. Bach/Busoni, Schubert/ Liszt en Saint-Saëns. Donderdag 17 september Circustheater, 20.15: Musical 'Josephine', over het levep van Josephine Baker; Archieffoto La Blusa treedt komende zaterdag op tijdens de Alphense Jazznight in Avifauna. regie Billy Wilson. Nieuwe kerk, Duinstr. 4, Scheveningen, 20.15: Vincent de Vries (orgel). Korzo, 21.00: Concert De Helling. Paard, 21.30: Richard Thompson en Boo Hewerdine. Vrijdag 18 september Muziektheater, 20.15: Moskous Kamerkoor o.l.v. Anatoly Grindenko. Orthodoxe kerkliederen uit de 17e en 18e eeuw. Circustheater, 20.15: Musical 'Josephine', over het leven van Josephine Baker; regie Billy Wilson. Paard, 21.30: Supertrio: Heidecker III, Skil en Dyzack. Zaterdag 19 september Circustheater, 20.15: Musical 'Josephine', over het leven van Josephine Baker; regie Billy Wilson. Korzo, 22.00-05.00: De Confrontatie Cult Club: 'Jazzdanceparty' met o.a. The Brotherhood of Jazz, Hipbone Connection, Joshua Samson Friends en Remund Oudejans Quartet. Paard, 22.00: Inner Circle (reggae). Zondag 20 september Muziektheater, 12.00: Rita Reys Trio Pirn Jacobs en Bernard Berkhout en Frits

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17