'Ooit maak ik een musical' Muziek: Vengeance maakt afscheidstournee Opera: Toverfluitals solovoorstelling Jazz: Alphen swingt tijdens jazznacht Film: Blanke jongen in zwarte wijk wordt bokser Zangeres Nana Mouskouri is al jaren bezig met de voorbereiding van een musical. 'Het is nog een droom. Ik kan mij er nu niet volledig op storten. Mijn liefde voor het zingen is sterker dan voor het theater'. Zondag zingt ze in Den Haag. Kleurrijke foto's van de Himalaya The Brotherhood of Jazz luisteren dansfeest op jazzmuziek op. VERDER OP DEZE PAGINA 'Iphigenia op Tauris' nu op het repertoire van Het Nationale Toneel, de popconcerten en de muziekagenda. Frank Groothof speelt in zijn eentje een opera voor publiek van jong tot oud. VERDER OP DEZE PAGINA Mariska Veres ook op jazznight in Alphen te horen. Sjoerd Pleijsier brengt 'Turks fruit' en de theateragenda. James Marshall speelt een der hoofdrollen in de nieuwe film 'Gladiator'. VERDER OP DEZE PAGINA Het overzicht van de exposities in de galeries en musea en welke films draaien vanaf morgen in de bioscopen. LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 Wibi Soerjadi: 'Bösi gaat altijd mee. Ik kan er mee lezen en schrijven'. doorGéAnsems e een noemde Nana Mouskou ri destijds de Griekse nachte gaal, de ander Miss Bril 1962. In dat jaar trad zij voor het eerst op in Nederland, op het Grand Gala du Disque. Na dertig jaar en meer dan drie honderd gouden platen gaat zij nog steeds opvallend ge brild door het leven. De zwaar ingelijste glazen tweeling is voor haar een soort -Mol talisman geworden en voor het publiek een her kenningspunt. De bril heeft ook een belangrijke rol gespeeld bij het begin van haar wereldcarriè re. Harry Belafonte ontdekte haar in 1964 op het Eurovisie Songfestival. Dol-enthousiast ging hij naar een platenmaatschappij in Ameri ka. Eenmaal daar wist hij zich haar naam niet meer te herinneren. Wél dat zij een Griekse was en een bril droeg. „Er zijn momenten dat ik dat bril-imago haat", zegt de zangeres nu. „Toen ik destijds als kind een bril moest dragen, vond ik het vreselijk. Ik wilde zijn zoals al die andere jonge meisjes. Ik dacht: waarom moet ik nu een bril dragen Na een moeilijke tijd raakte ik eraan gewend en als ik hem afdeed, had ik het gevoel dat ik naakt was. Het dragen van die bril was voor mij de ma nier om mezelf te accepteren zoals ik was. Ik wil de en wil nog steeds mezelf zijn en dat is Nana '©j Mouskouri mét bril. Nu draagt iedereen zo'n ding, het is mode. Maar destijds durfde niemand met een bril op het toneel te staan. Die bril heeft me er ook voor behoed om concessies te doen, ik bleef altijd mezelf, eerlijk en waar. In die zin is hij een soort talisman' ALLE LEEFTIJDEN Ondanks haar leeftijd (56) peinst Nana Mous- 3 Grcj kouri er niet over om binnen afzienbare tijd te stoppen met zingen. „Ik ben een zangeres, mijn hele leven al. Ik houd heel erg veel van zingen. Ik geniet ervan, het is de grote liefde in mijn le- iologf ven. En zolang mensen naar mij willen luisteren is het belangrijk dat ik er ben. Het zou toch waanzin zijn om te zeggen: er zijn nu zoveel jon- Leidi Se zangers en zangeressen, dus zing ik niet meer. Een artiest gaat niet met pensioen. Zin gen is geen kantoorbaan van negen tot vijf, waar je iets doet datje niet leuk vindt. Het is iets waar je mee leeft. Je moet constant creëren, het is een manier om te overleven. Natuurlijk zal ik op een dag moeten stoppen. Ik heb echter geen enkele reden om daar nu al over te denken. Ja, ik ben 56, maar wat zegt dat Leeftijd is iets van de geest. Soms ben ik zo oud als mijn kinderen. Ik kan ook 25 of 35 jaar zijn. Kortom, ik kan van alle leeftijden zijn. Alles is mogelijk in mijn Sommige liedjes zijn blijkbaar ook leeftijdsloos bij Nana Mouskouri. Ze staan immers al jaren op haar repertoire. „Ik zing ook nieuwe liedjes", verdedigt zij zich. „Ik heb onlangs nog een plaat gemaakt met nieuw werk. Die komt binnenkort uit. Maai' voor mij zijn liedjes vooral een manier om mezelf uit te drukken. Ik zing over dingen waarin ik geïnteresseerd ben. Dat kunnen nieu we liedjes zijn, maar ook oude. Liédjes die deel uitmaken van mijn leven. Ze horen bij mij, om- Nana Mouskouri piekert er niet over om binnen afzienbare tijd te stoppen met zingen. 'Ik ben een zangeres, mijn hele leven al. Ik houd heel erg veel van zingen. Ik geniet ervan, het is de grote liefde in mijn leven'. dat ik in de geest van veel mensen besta met die liedjes. Er zijn mensen die ze telkens weer willen horen. Het zijn de liedjes waarmee ik populair ben geworden. Overigens zijn er nog steeds mensen die ze nog nooit hebben gehoord. Want de wereld is groot, er is altijd wel iemand die mij nog nooit heeft horen zingen". BAND MET NEDERLAND De 'oudjes' hebben inmiddels, zo verzekert de zangeres, wel een nieuwe emotionele lading ge kregen. „Ik zing ze heel anders dan dertig jaar geleden. Omdat het leven toen anders was. Ik voehze nu op een andere manier, omdat ik ge groeid ben, andere ervaringen heb opgedaan. Dus is mijn expressie ook anders. Het zijn echter wel liedjes die de tijd hebben overleefd". Na tweeënhalf jaar maakt Nana Mouskouri op nieuw, een rondreis door ons land. Zondag staat zij in het Congresgebouw in Den Haag. De Griekse zangeres, die het grootste deel van haar leven buiten haar vaderland verbleef, heeft een speciale band met ons land. „Nederland is één van de eerste landen die mij destijds heeft geac cepteerd. Ik heb hier veel vrienden en ik heb al meer dan dertig jaar een Nederlandse platen maatschappij (Phonogram). Als ik in Nederland ben is het net alsof ik in Griekenland ben. Daar om ben ik altijd erg gelukkig als ik hier kom. In het programma dat ik nu doe zitten heel wat nieuwe liedjes, met name Spaanse, Griekse en Engelse. Maar ook nu zal ik weer een paar oude liedjes zingen". Bij het vorige bezoek aan ons land zong zij ook twee Nederlandse volksliedjes: 'In 't groene dal, in 't stille dal' en 'Waarheen, waarvoor'. „Doe ik weer", zegt ze. „Ik heb in veel landen volkslied jes gedaan. Dus dacht ik: waarom niet een keer tje in het Nederlands. Volksliedjes hebben een andere poëzie en een ander gevoel. Ik geniet er van, al versta ik de taal niet. Ze vertellen me wel wat het betekent. Ik vind het overigens heerlijk om ook weer in Den Haag te komen. Ik ben hier ook vaak met mijn kinderen op vakantie ge weest. We gingen dan naar Madurodam en zo". DROOM BLIJFT Nana Mouskouri droomt ervan ooit nog eens theater te gaan maken. Ze werkt al jaren aan een musical. „Ik ben er echter nog steeds niet in geslaagd om dat project te volbrengen. Het is nog niet compleet. Maar er is altijd nog een toe komst. Het is ook een kwestie van tijd. Ik ben ook betrokken bij andere projecten, complete zangprogramma's, zodat ik geen kans heb om de musical af te maken. Maar die musical is onderweg. Natuurlijk, ik zou kunnen stoppen met zingen om mij volledig op het theater te storten. Maar als je dat eenmaal doet, is het heel moeilijk om ooit terug te keren. Ik ben niet bang dat mijn publiek mij in de steek zal laten. Ze zullen me wel volgen en ik denk dat de mensen mijn zang zullen missen. En je kunt het niet tegelijkertijd doen. Ik vind datje als artiest moet doen watje het beste kunt. Eén ding dus en nietje energie verdelen over ver schillende zaken. Ik bedoel: mijn droom om eens theater te maken blijft. Maar mijn ge voelens voor het zingen zijn sterker dan voor het theater. Op dat punt ben ik niet erg zeker van mezelf'. Congresgebouw, Den Haag: Nana Mouskou ri met 'Nana in concert'. Op 20 september (20.15 uur). Vanavond in Vredenburg in Utrecht en 19 september in de Doelen in Rot terdam (ook 20.15 uur). pHHHRPPMPI Religieuze feesten in de Himalaya staan cen- traal op een expositie in het Rijksmuseum voor R Volkenkunde in Leiden. Veertig foto's uit de 1990), voormalig voorzitter van de Vereniging Nederland-Nepal, zijn op deze tentoonstelling Dolf Noordijk was honorair consul-generaal voor het koninkrijk Nepal in Nederland. Tussen 1965 en 1990 reisde hij veelvuldig door de Hima- de Vereniging Nederland-Nep 'de collectie E Noordijk' aan het Rijksmüseum voor Volken- 1 De Himalaya wordt wel de meest ontoegankelij - I ke bergketen ter wereld genoemd en is voor Hindoes en boeddhisten een gebied met veel hei- r.. lige plaatsen. Pelgrims vereren hier tijdens de foto Dolf Noordijk jaarlijkse feesten hun goden. Zo komen er in fe- Ook allerlei religieuze gebruiken, zoals deze dans van de schrikwekkende goden, bruari duizenden Hindoes naar de vallei van zijn in het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden te zien. Kathmandu in, Nepal .Bij Pashupatmath vieren J zij Shiva Ratn, de nacht van Hindoe-god Shiva. V EH IHH N WÊÊ hhhhhhhhhhh eindredactie jan Kunt vormgeving Gielvan de Kop De pelgrims vasten, zingen en baden dan in de heilige rivier de Bagmati. Bijna gelijktijdig vieren boeddhisten, on der wie veel Tibetaanse vluchtelingen, er hun nieuwjaarsfeest Losar. De grote stupa van Bodhnath, versierd met duizenden ge- bedsvlaggen, vormt dan de achtergrond voor een processie van monniken die het portret van de Dalaï Lama met zich mee voeren. In het museum zijn ook foto's te zien van het indrukwekkende landschap van de Hi malaya, van het kloosterleven en van aller lei religieuze gebruiken. De foto's van Noordijk worden begeleid door een videofilm die eveneens door hem is gemaakt. Ook zullen er enkele religieuze voorwerpen worden getoond. De tentoon stelling in het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat 1 in Leiden is ge opend tot en met 1 november. Men kan er terecht van dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur, zaterdagen zondag van 12 tot 17 uur. Maandag én 3 oktober gesloten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15