en leuk verzetje zo 'n troonrede Paars-wit-groen, kleuren van de suffragettes IEMIÈREPARTY JOSEPHINE' Bi D HAN MULDER Zin Mensen LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 MPEKELDER na zo'n troonrede had hij jeven een verzetje nodig, kben meer onder de in- uk van 'Josephine' dan ring. Deze musical ver- rgiek, dynamisch ver- ibinet gaf vandaag een lerde show weg", vond jr Rudolf de Korte gister- Scheveningse première- e veel bejubelde musical, niet uitverkocht Circus- el de voorstelling plaats, ste moment had pr-man nog allerlei relaties opge- m de zaal voller te doen r helaas vol kreeg hij hem was het feestje gezellig, sfeer van prinsjesdag vlaggetjes, rood/wit/blau- n en hapjes die geser- >nuit 'miljoenen-nota- mnt iddelpunt op de party in heater was uiteraard teister Cheryl Howard. ianse actrice die nu al een an in 1975 overleden re- elt, voelt zich echt Jose- 'Ze was zo sterk, getalenteerd en mooi dat niemand met haar kan worden vergeleken. Ik kan alleen maar hopen dat ik dezelfde 'magie' heb als zij. De voorstelling van vanavond verliep in elk geval geweldig'. phine Baker als ze op het podium staat. „Als ik die mooie kleren aan heb, ben ik Cheryl niet meer. Dan er vaar ik de magische kracht van Jose phine". Nee, ze wil zichzelf niet op één lijn stellen met de Amerikaans/Franse ster. „Ze was zo sterk, getalenteerd en mooi dat niemand met haar kan wor den vergeleken. Ik kan alleen maar hopen dat ik dezelfde 'magie' heb als zij. De voorstelling van vanavond verliep in elk geval geweldig". Aan een nieuwe rol denkt ze nog niet, voorlopig reist het circus van 'Jose phine' nog even door. Na Nederland is Duitsland aan de beurt. Cocktails Een handtekening aan een zaken man, die cocktails 'Josephine' fabri ceert, en weg is de actrice in haar prachtige jurk. Blijven over een door de Arubaanse zon gebruinde André van Duin en een groepje WD'ers. Henk Vonhoff en Erica Terpstra gaan al spoedig naar elders, maar Ed Nijpels met vriendin, Rudolf en Ka rin de Korte, en Dian en Luigi van Leeuwen zijn niet weg te slaan. Opvallend dat alle politici op de pre mièreparty WD'ers zijn. Waren de PvdA en het CDA zo onder de indruk van de troonrede dat ze vroeg naar bed moesten? Volgens Monica Strot- mann hebben ook de andere partijen een invitatie gehad. Haar echtge noot Henk van der Meijden, met wie zij samen de musical heeft geprodu ceerd, vertelt weer wat anders. „Nee, ik heb alleen wat kennissen uitgenodigd. Ik houd helemaal niet van politiek". WD-voorzitter Dian van Leeuwen kennelijk ook niet meer, want ze wil met geen woord reppen over de moeilijkheden die sommigen in de partij hebben met haar manier van leidinggeven. „Welke moeilijkhe den?", vraagt ze, waarna de mond op slot gaat. Rudolf de Korte springt voor haar in de bres: „Kijk, als zo'n Felix Rottenberg energiek optreedt vindt iedereen het prima, maar bij ons zou dat ineens niet kunnen. On zin". Over de musical wil mevrouw Van Leeuwen nog wel wat kwijt. „Een prachtige combinatie van zang en dans". Haar man Luigi, burgemees ter van Zoetermeer, vertelt nog even dat ze allebei veel musicals bezoeken en dat ze verder beiden hun eigen gang gaan in hun werk. „Kijk, ik heb zes wethouders, dan hoef ik mijn vrouw ook niet nog 'es op sleeptouw te nemen". En dan vindt Dian van Leeuwen het wel genoeg. Maar gelukkig is Rudolf de Korte m nes Bond Dertig jaar James Bond ]\T't twee bijzondere cd-uitgaven viert de platenmaatschappij EMI het dertigjarig bestaan van de filmheld James Bond. Er zal een 'gewone' cd uitkomen waarop negentien van de bekendste Bond-songs en -thema's staan, zoals het door Shirley Bassey gezongen 'Goldfinger' en 'Diamonds are forever', 'A view to a kill' door Duran Duran en 'Thunderball' door Tom Jones. De tweede uitgave is een dubbel-cd met 31 stuks Bond- muz iek en nog niet eerder uitgebrachte opnamen van radio spots. Bill Cosby best betaalde artiest ill Cosby is de best betaalde artiest van Amerika. Dat blijkt uit het jaarlijkse overzicht in Forbes magazine. Cosby's-verdiensten worden geschat op 98 miljoen dollar in 1991 en 1992. Na hem volgen Oprah Winfrey (88 min), Kevin Costner (71 min), New kids on the block (62)Steven Spielberg (57) en Michael Jackson (51). Willem Duijn zal Normaal missen D e Achterhoekse rockgroep Normaal neemt in het weekeinde van 24 en 25 oktober afscheid van zanger Willem Duijn en gitarist Robert Colenbrander. Zij vervingen het afgelopen halfjaar Bennie Jolink, die in april bij een auto ongeluk gewond raakte. Willem Duijn vindt het jammer dat hij Normasal moet verlaten. „Dan begint het gewone leven weer, met een geluidsbandje onder de arm naar discotheken. De sfeer zal ik missen. Misschien dat ik na deze periode wel helemaal met zingen ophoud". Willem en Robert worden uitgezwaaid met een afscheidsconcert op zaterdag 24 oktober in Winterswijk. Trouwe fans kunnen de nacht doorbrengen in de Sourcy sporthal in het nabijgelegen Zieuwent, waar een 'sloap inn', een variant op het vroegere fenomeen sleep inn, wordt gehouden. Op zondag 25 oktober wordt daar een fanclubdag gehouden en een feest. Tevens wordt dit weekeinde de microfoon overgedragen aan Bennie Jolink, de nieuwe cd 'Buugen of Basten' gepresenteerd en een eigen biermerk ten doop gehouden. Het was het bovendien de bedoeling Willem Duyn verlaat met spijt de rockgroep Normaal. een Normaal-museum annex café te openen in Zelhem, maar dat staat voorlopig op losse schroeven. Heftige reacties op NSB-documentaire e onlangs uitgezonden TROS- documentaire 'Fout', waarin verschillende NSB'ers aan het woord kwamen, heeft heftige reacties opgeroepen. Bij de Stichting Korrelatie kwamen meer dan honderd telefoontjes binnen van zeer verontruste kijkers. Een NSB'er die zei 'es nicht gewusst' te hebben en het feit dat hij en gelijkgestemden 'zendtijd kregen' hebben de opbellers verbijsterd. Er I Engeland is een mannenland, nog steeds. Met nog elke onbekommerd de blote meid op pagina 3 van dagblad 'The Sun' en de pijnlijke afwezigheid van een minimumloon. Dat geldt óók voor man nen, maar van wat er wordt uitbetaald aan Britse salarissen ontvangen de wer kende vrouwen over het algemeen nog eens een kwart minder. Ondermaatse sociale voorwaarden, die Engeland kan volhouden onder het Ver dragvan Maastricht, omdat John Major het 'sociale hoofdstuk' niet heeft onder tekend. Miljoenen Britse vrouwen on dervinden daar direct de gevolgen van. Glenda Jackson, de beroemde actrice en nu parlementslid voor Labour, maakt zich daar zeer kwaad over. Zij opende deze week in Londen een tentoonstel ling over de campagne van de Britse suf fragettes - de strijdsters voor stemrecht voor vrouwen - begin deze eeuw. Zij zegt: „Het vult me met trots te zien wat de suffragettes voor elkaar hebben gekregen. Maar dat was aan het begin van deze eeuw. Hier, vandaag, binnen een straal van tien mijl, zijn er talloze vrouwen die direct te maken hebben met grote ongelijkheid. Aan het begin van de eeuw was er sprake van slavenar beid, en die is er nu nog. Want hoe moet je het anders noemen: werken zonder minimumloon, zonder sociale bescher ming, met versnipperd werk dat géén of een erbarmelijk slecht pensioen ople vert, in een land waar het bitter slecht is gesteld met de kinderopvang en bejaar denzorg; de taken die traditioneel neer komen op de schouders van vrouwen, dus hoe kunnen die vrouwen carrière maken. Wat is er veranderd"? Na afloop van de toespraak zegt Jack son: „Natuurlijk, als je de tijd van de suffragettes letterlijk met nu vergelijkt, Archieffoto De Britse suffragette Emmeline Pankhurst wordt gearresteerd voor Buckingham Palace. dan is er wèl het een en ander veran derd. Maar ongelijkheid is er nog steeds en die is heel moeilijk te bestrijden. Het gaat niet alleen om het bijstellen van achterhaalde gedachten, maar ook om hoe die veranderingen te financieren; we zitten wel midden in een recessie. Maar het is beschamend om te zien in welke staat dit land is. Onder de conser vatieven is een hele sociale dimensie, die er na de oorlog wel was, verdwenen". Geldt speelt de vitale rol, zegt ook Jo hanna Foster, voorzitter van de Britse commissie voor Gelijke Rechten. Zij is thans tevens de voorzitter van een Eu ropese adviescommssie over dit onder werp. Volgens haar staat de regering Major wel open voor gelijke behandeling. „Er is zeker een ontwikkeling. Onder Mar garet Thatcher werkt'. dat anders. Zij liet alles over aan de pi incipes van de vrije markt en dat werkte dus niet. Want als je de beslissing overlaat aan de bedrijven, zullen zij echt geen hogere kosten op zich nemen, zeker niet in een recessie. En de werknemers geven geen kik. Zij zijn veel te bang het werk dat er nog is, te verliezen Campagnes „De vrouwenorganisaties van nu kun nen het een en ander leren van de suf fragettes als het gaat om het doelmatig voeren van campagnes". Aldus Diane Atkinson, curator van de tentoonstel ling 'The purple, white and green', ge noemd naar de drie kleuren waarmee suffragettes diep doordrongen in alle hoeken van het bestaan, toen het ging om stemrecht voor vrouwen. De expositie toont een bonte verzame ling: van de campagne-attributen, ge borduurde spandoeken, een porceleinen theeservies tot een driekleurige halsket ting van Emmeline Pankhurst, de grote inspirator achter de beweging. Pank hurst en haar dochters Christabel en Sylvia kwamen vele malen in de gevan genis terecht - onder meer door het ins mijten van de ruiten van Downing Street 10, de ambtswoning van de pre mier - tijdens hun niet aflatende strijd voor stemrecht voor vrouwen. De familie Pankhurst, inclusief de echt genoot van Emmeline, dr. Richard Pankhurst, de 'rode dokter', begon in 1903 aan een militante aanpak, nadat een nette campagne van veertig jaar he lemaal niets had opgeleverd. Op de nieuwe aanpak speelden grote za ken als Selfridges in Oxford Street, Jae ger en Liberty handig in. Selfridges stak zelfs de paars, wit en groene vlag van de suffraggettes uit op do dag dat Emmeli ne Pankhurst werd v ïjgelaten uit de foto Jos van Leeuwen Cheryl Howard in gezelschap van Rudolf de Korte, de serveerster en Ed Nijpels. nóóit uitgesproken. Het verbaast hem niks dat er zoveel liberalen naar 'Josephine' zijn gekomen, omdat die nu eenmaal houden van vrije pro- dukties, dus zonder overheidssubsi dies. Karin de Korte citeert haar man: „Het is heerlijk om na zo'n saaie troonrede naar zoiets wervelends te gaan". zijn mensen die nachten lang wakker hebben gelegen van de uitzending, meldt Korrelatie. „Veel mensen vinden dat er op tv geen ruimte mag zijn voor NSB'ers, en anderen vinden dat zo'n programma in ieder geval anders moet". Maar bovenal had er meer weerwoord moeten worden geboden, vindt die laatste groep. Ondanks alles waren er ook complimenten voor het programma, 'omdat er een waarschuwing van uitging'. Harding trekt kortgeding in 1 J ex Harding trekt een kort geding tegen Veronica in. Radiodirecteur Harding is met de Veronica Omroep Organisatie overeengekomen dat zijn dienstverband per 1 oktober met onderling goed vinden wordt beëindigd. Hij blijft tot het einde van zijn dienstverband op non-actief. Lex Harding moet bij Veronica vertrekken nadat het Commissariaat voor de Media daartoe druk uitoefende omdat hij samen met Sky Radio en RTL Radio werkt aan de opzet van een commercieel station. Hollo way-vrouwengevangenis. Warenhuizen De kleuren waren van lieverlee overal terug te vinden, op nadrukkelijk ver zoek van de suffragettes: „Op zich een triviale zaak, maar niets is ons te klein. Als iedere vrouw binnen onze beweging die kleuren droeg, zou het de leidende mode worden. Waarmee we onze be kendheid kunnen vergroten". De Lon- dense warenhuizen begrepen het. Het is de suffragettes aan het begin van deze eeuw gelukt met een in het oog springende - en trouwens ook bloedige - campagne een essentiële zaak te veran deren. Dat de Britse vrouwenbeweging van nu daarbij vergeleken te flets af steekt, noemt Glenda Jackson een te simpele gedachte. „Natuurlijk hebben de vrouwen toen heel veel bereikt en ik ben ze daar op recht dankbaar voor. Als je toch beseft hoeveel moeite zij daarvoor hebben moeten doen. Daarom lopen mij elke keer de rillingen over de rug als ik weer een vrouw hoor zeggen: 'Oh, ik stem niet, ik stem nooit'. Wat de suffragettes voor elkaar kregen, is uiterst belang rijk". Maar, zegt Jackson, zij streden wel voor één zaak. „De veranderingen die nu moeten worden doorgevoerd zijn veel gecompliceerder. Het gaat nu om een veelheid aan gegevens. En wie zegt dat er op dit moment te weinig gebeurt, dat de Britse vrouwen te passief zijn, heeft ongelijk. Want heel veel vrouwen wer ken aan die veranderingen. Maar nu meer achter de schermen". De tentoonstelling 'The purple, white green' is tot juni 1993 te zien in het Mu seum of Londen, London Wall, Londen EC2Y5NH. ■1 et parlement is weer stijlvol door Majesteit geopend. Iedereen heeft er zin in. De Rooie Vrouwen mogen blijven van de PvdA-top. Felix Rottenberg ziet Elske ter Veld in roestkleurig skai in het zonnetje zitten tussen andere strijdbare dames in Bennekom. Hij aarzelt geen seconde en kiest vanwege het slechte kersen eten met Elske en d'r vriendinnen razendsnel eieren voor zijn partij kasgeld. Felix heeft dan trouwens toch al zijn grootste politieke slag geslagen. Er prijkt een nieuw vignet op socialistisch briefpapier. Dat Felix de bekende beginnersfout maakt en dat een nieuwe vormpje nog niet een nieuw taartje betekent, is wijsgerig geneuzel. Dat station is hij gepasseerd. Hij heeft de roos met de vuist voorgoed gesnoeid. Geen prikkende doorns meer in de handpalm. Voortaan is het de vuist in de róós. Of liever, een knuistje verstopt tussen de bloemblaadjes. Je moet er heel lang naar zoeken. Ongeveer als naar de boon in een driekoningenbrood Maar dat is meer een christen democratisch symbool; voor Driekoningen moetje bij Felix' I CDA-college Van Velzen zijn. I Tenminste, daar ga ik vanuit, ofschoon Van Velzen zich pas afvroeg of de initiaal „C" nog wel op „christelijk" sloeg. Zelf toets ik al jaren mannenbroeders en roomse fraters van het CDA op Het Woord en twijfel, samen dus met de energieke Van Velzen. Ook de voorzitter van de WD, de burgemeestersvrouw uit Zoetermeer, is vol nieuwe dadendrang. Ze jaagt haar mede bestuursleden in de velours gordijnen, omdat zij in haar voortvarendheid veel te veel zelf wil doen. Dat krijgje als het binnen borrelt en bruist en je met je man nauwelijks op werkbezoek hoeft, omdat zo'n jonge groei- en slaapgemeente als Zoetermeer natuurlijk krap in zijn honderdjarigen zit. De voorzitterstafel van Deetman in het kakelverse Tweede- Kamergebouw heeft nog de geur van recent afgeleverd zijn. Maar zelfs in dat nieuwe is ruimte voor het nog nieuwere. Achter de tafel zit vanaf morgen de nieuwe griffier, een vitale jogger die de marathon van New York nog heeft gelopen. En wie Manhattan aan kan, is in Madurodam niet bij voorbaat kansloos. Op Deetmans tafel staat de splinternieuwe Dikke van Dale, twaalfde druk, waarover iedereen binnen het presentexemplaren- circuit zo lyrisch schrijft. Naast die dikke Van Dale ligt de even splinternieuwe druk van de Staatsalmanak, editie 1992. Daarin staat iedereen die maar iets te betekenen heeft in de Nederlandse bureaucratie. Zo blijken er 13 belangrijke mevrouwen, maar vooral meneren te zijn die J. de Vries heten. Van het lid van de Adviescommissie Sloopregeling Binnenvaart tot de secretaris en penningmeester van het Waterschap Vledder- en Wapserveense Aa. Het personenregister achterin de Staatsalmanak 1992 telt 73 dicht bedrukte pagina's. Dat is dikke twee bladzijden meer dan in de editie van 1991. Dat betekent dit jaar bij benadering 650 namen meer, waarachter vele De Vries- en of Mulder-s kunnen schuilgaan. Met het kleiner maken van de overheid loopt het dus gesmeerd en tevens niet zo'n vaart. Mqar iedereen heeft er wél

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13