ijimori denkt aan doodstraf voor Guzman Ma-ess-trie-sjjjt 7 Onderhandelingen in Genève aan een zijden draadje Buitenland Rechtenstudie met roofmoorden betaald Celstraf voor vijf skinheads VN-militairen in Somalia gewonden bij slag pub Belfast gT - Twee leden van de Ulster n Fighters, een protestantse litaire organisatie, hebben giste- aanslag gepleegd op een pub in Drie mannen raakten gewond, i degene op wie de UFF-leden lden gemunt. In een verklaring JBC bood de organisatie haar ver- Idigingen aan de overige twee fers aan. Op het moment van de was het stampvol in de Dockers e zowel door katholieken als door inten wordt bezocht. De twee jen schoten door de ramen op de jgen, nadat de portiers erin waren 1 de deuren te vergrendelen. BELGRADO Zes studenten van de rechtenfa culteit in Belgrado zijn gisteren opgepakt omdat zij hun studie met roofmoorden en gewapende overvallen Financierden. De politie was de juris- ten-in-spe op,het spoor gekomen nadat een gesto len sieraad op de zwarte markt van de Servische hoofdstad Belgrado was opgedoken. Dat was buit gemaakt tijdens een overval op een juwelierswin kel, waarbij de verkoopster werd doodgeschoten en vier kilo goud plus vele juwelen door de studen ten werden meegenomen. Volgens de politie wordt de studenten ten minste drie roofmoorden ten laste gelegd. Van het geld dat ze een geldkoe rier afhandig hadden gemaakt, hadden de studen ten een pistool met geluiddemper gekocht waar mee de latere overvallen gepleegd werden. Zeven aanhangers Inkatha vermoord JOHANNESBURG - Zeven aanhangers van de Inkatha Vrijheidspartij (IFP) zijn gis teren doodgeschoten in de Zuidafrikaanse provincie Na- tal. Volgens de politie werden de slachtoffers, die in een vrachtwagen reden, omsin geld door schutters in leger uniform. Een woordvoerster van de IFP gaf de schuld van de schietpartij aan het rivali serende Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Het politieke geweld in Zuid-Afrika heeft sinds februari 1990 meer dan 6000 mensenlevens geëist. FRANKFURT AAN DE ODER Vijf rechts-radicale jongeren die bijna twee jaar geleden een Angolese vluchteling hebben doodge slagen zijn gisteren door een rechtbank in de Oostduitse stad Frankfurt aan de Oder veroordeeld tot celstraffen variërend van drieëneenhalf tot vier jaar. De rechtbank achtte bewezen dat de vijf tijdens rassenrellen in november 1990 in Eberswalde een 28- jarige Angolees dusdanig mishandeld hebben dat deze aan zijn ver wondingen overleed. De veroordelingen vielen minder zwaar uit dan hetgeen het openbaar ministerie had geëist, omdat de recht bank rekening heeft gehouden met de algemene politieke omstan digheden zo kort na de Duitse hereniging. Hierdoor kwamen voor al jeugdigen in een vacuüm terecht, aldus de rechter. In Rostock veroordeelde een rechtbank gisteren drie jongeren wegens hun aandeel in de rassenrellen van enkele weken geleden in de Noord- duitse havenstad. De drie kregen drie weken jeugdgevangenis, die ze echter wegens de duur van hun voorarrest niet meer hoeven uit te zitten. Dertig extreem-rechtse jongeren belegerden vannacht vier uur lang een centrum van asielzoekers in Wismar. Ontdekkingsreiziger Bering herbegraven KOPENHAGEN Deense archeologen hebben met behulp van de plaatselijke autoriteiten afgelopen weekeinde in het oosten van Siberië de stoffelijke resten van ontdekkingsreiziger Vitus Bering (1681-1741) herbegraven. Volgens Ole Schioerring, directeur van het historisch museum in Berings geboorteplaats Hor- sens (West-Jutland), gebeurde de cere monie op een winderig strand op Bering- eiland dat gelegen is voor de kust van het Siberische schiereiland Kamtsjatka. De Deense ontdekkingsreiziger stierf er in 1741. Bering ontdekte de zeestraat tus sen Siberië en Alaska. De zeeëngte kreeg later zijn naam. - De Peruaanse presi- |lberto Fujimori heeft i gezegd dat hij zal jgen de doodstraf toe ben voor de zaterdag Iteerde leider van de hbeweging Lichtend jtiimael Guzman. bomaanslag op een snel- (i noorden van de Peru- jofdstad Lima zijn gis- icht mensen gewond ge ile aanslag was kennelijk ■k van Lichtend Pad, die ik nam voor de arresta- iaar leider. I bepaalt momenteel dat mumstraf in dit geval and Fujimori in het politie- lartier in Lima. „Maar iten ook luisteren naar publiek eist". Desge- zei Fujimori dat Gu- laar zijn persoonlijke meijrde doodstraf verdiende, in s^Jat hij de toepassing van raf „zou bestuderen" me iij het parlement in april had gestuurd om een it leger gesteund een- me wind in te voeren, heeft It i wetten s iitie me en gevangenisstraf- und inderd. Fujimori zei dat erkin vijftien dagen door de lant rorismepolitie in hech- ordt gehouden voor on- ing. Daarna wordt de tj üeider militaire rechtbank die dagen de tijd heeft om berechten. Guzman zal staan wegens verraad, een maximumstraf )k i ran levenslang zonder itels i een vroegtijdige vrijla- n ii een in geval van oorlog verraad de doodstraf. p ta al ente Guzman', zoals zijn vigen hem eerbiedwaar- ;men, werd zaterdaga- egei ingehouden door de 5 nti-terreurbrigade Din- zull n het Peruaanse leger. I, to ein achter de bloedigste inb beweging die Latijns- En i a ooit heeft gekend, be- W ich samen met zeven ien ngers in een geheim aris wartier van de organisa- moe e middenklassewijk Ca de hoofdstad Lima. On- Abimael Guzman, de leider van het Lichtend Pad, zit nu in een donkere cel. der hen bevond zich ook Janila Iparraquirre. Deze vrouw wordt algemeen beschouwd als de nummer twee binnen de or ganisatie. Zonder slag of stoot gaf de groep zich over. „Het moest er een keer van komen", .jidde de laconieke reactie van de 57-jarige Guzman. Sinds 1980 leefde de voormalige docent filosofie aan de Univer siteit van Ayacucho in de Peru aanse hooglanden onder gronds. Zijn laatste contact met de politie dateert uit 1979, toen hij in Lima werd gearresteerd tijdens een algemene staking. Nog steeds slaan de autoritei ten zich voor het hoofd dat zij de professor even later op vrije voeten stelden, niet wetende dat daarmee het startschot werd gegeven voor de revolutio naire terreurcampagne. Sinds 1981 heeft het geweld aan 25.000 Peruanen het leven ge kost. Naar schatting de helft van het aantal doden valt op het conto te schrijven van het leger, dat het in de vuile oorlog tegen de meedogenloze verzetsstrij ders niet zo nauw nam met de mensenrechten Paradijs Zijn eerste schreden op het re volutionaire pad zette Presi dente Guzman in 1959, toen hij zich aansloot bij de Communis tische Partij van Peru die op de koers van Moskou voer. Hij raakte echter al snel gedesillu sioneerd in de politiek van-de Russen, omdat die het niet zo nauw namen met de zuiverheid van de leer. Het was immers de tijd dat Chroesjtsjov zijn desta- linisatie-politiek doorvoerde. Guzman richtte zijn blik daar om op Azië, waar de Chinese va riant van het communisme hem meer aansprak. Daar had de re volutie in zijn ogen nog niets van haar gloed verloren. In het begin van de jaren zestig maak te de filosoof enkele studierei zen naar Mao's paradijs en in Peking raakte hij ervan over tuigd dat de kiem van de revolu- FOTO: AP tie op het platteland ligt. Ge heel naar voorbeeld van Mao's Lange Mars zou de machtsover name in Peru hoog in de bergen moeten beginnen met de mobi lisatie van boeren en studenten en eindigen met de omsingeling van de grote steden aan de kust. Zijn revolutionaire gedachten- goed zaaide hij op de universi teit in Avachuo alwaar hij een trouw kader van studenten om zich heen schiep. Wijn Naarmate de leer van Mao aan kracht inboette en China voor zichtig de deur naar het Westen openzette, raakte Guzman doordrongen van zijn eigen ge lijk. Overal ter wereld was de communistische leer aan verval onderhevig door het vele water dat bij de wijn gedaan werd. „Alleen via een bittere strijd waarbij niet op een liter bloed meer of minder wordt gekeken kan de communistische heil staat waarheid worden", zei 'de Gids' ooit. Peru zou volgens zijn filosofie het nieuwe centrum voor de'wereldrevolutie moeten worden. Voorbode van bittere strijd die het Zuidamerikaanse land te wachten stond vormden de dode honden die de bewoners van Lima op een decemberoch- tend in 1980 aan de lantaarnpa len zagen hangen. De kadavers hadden linten om hun nek han gen waarop geschreven stond: 'Deng Tsjiao Ping, hoerenjong'. Een verwijzing naar de toenma lige Chinese premier vanwege zijn verraad aan het communis- Pervers In 1981 werd vanuit Avachucho de frontale aanval tegen de 'perverse' vijand ingezet. Voor kameraad Guzman heiligde het doel elk middel. Een rivier van bloed is vereist om onze idealen te bereiken, placht hij te zeg gen. De geestelijke leider van de Sender os voegde de daad bij het woorden. Bommen, kogels, dy namiet en kapmessen vormden het werktuig voor de vijfdui zend gedisciplineerde guerrilla strijders waaraan Guzman van uit de mysterieuze clandestini teit leiding gaf. Wie niet horen wilde moest maar voelen, luid de zijn boodschap. Degenen die zich niet ontvankelijk achtten voor de revolutionaire theo rieën slachtte het Lichtend Pad meedogenloos af. Burgemees ters, lokale politici, vakbonds leiders en journalisten tot aan de onwetende boerenbevolking toe werden zonder pardon te gen de muur gezet of met kap messen in mootjes gehakt. De Peruaanse regering kon te genover de terreur niets anders doen dan de noodtoestand af kondigen. Tegen het eind van de jaren tachtig had het Lich tend Pad bijna de helft van het land in handen. Ondanks de ge rechtelijke volmachten die het leger inmiddels had afgedwon gen, bleef de overheid achter de feiten aanlopen. Inmiddels was Guzman er heilig van overtuigd geraakt, dat de strijd in haar be slissende fase was beland. Verderf De beslissende slag om de hoofdstad Lima en de kustste den was aangebroken. Vorig jaar gaf hij vanuit zijn schuil plaats opdracht om de rege ringszetel onder vuur te ne men. De Senderos hadden zich middels hun ondergrondse net werk reeds genesteld in de arme buitenwijken van de hoofdstad, waar zij met auto bommen dood en verderf zaai den. Voor presiden Fujimori was de maat vol. In april dit jaar sloot hij met steun van de mili tairen het Congres. De volks vertegenwoordiging vormde in zijn ogen een sta-in-de-weg en alleen via een alliantie met de militairen zou er kans zijn om de terreurorganisatie te ver slaan. Dat Guzman dit weekeinde ge arresteerd werd is echter niet de vrucht van een nauwkeurig uitgedokterde tactiek, maar eerder van stom toeval. De Sen- dero-top maakte een kardinale fout. In een vuilnisbak in de bu- rut van het huis waar zij zich ophielden, stuitte de militaire inlichtingendienst op enkele re volutionaire vlugschriften. Tot stomme verbazing van de gene raals troffen zij bij de inval 'El Presidente' aan. Voor Fujimori is de buit van zaterdag te mooi om waar te zijn. Peru's meest gezochte misdadiger zit achter tralies en het staatshoofd kan er prat op gaan dat zijn een mans-staatsgreep van april niet voor niets is geweest. De val van 'El Presidente' betekent echter nog niet dat de Sendero-idealen begraven zijn. Binnen het revo lutionaire kader zal zeker een nieuw staatshoofd de troon van Guzman bestijgen. Of deze net zoveel gezag uitstraalt als de mysterieuze Guzman moet worden afgewacht. In Lima houden de autoriteiten reke ning met een nieuwe ronde ter roristische aanslagen. De eerste bommen zijn reeds ontploft. Fujimori gokt er echter op dat dit de laatste stuiptrekkingen zullen zijn van Latijns-Ameri- ka's bloedigste terreurgroep. Franse poging bemiddeling voor vrede Midden-Oosten DAMASCUS De Franse mi nister van buitenlandse zaken Roland Dumas heeft in het ka der van de vredesonderhande- lingen tussen Israël en Syrië in Damascus een poging gedaan om te bemiddelen. Dumas zei vandaag voor radio Europa 1, dat zowel aan Syrische als aan Israëlische zijde een wil tot 1 vrede bestaat, die,tot op heden niet was uitgesproken" Israël en Syrië tasten in Was- - hington voorzichtig elkanders 1 positie in het vredesproces af. Syrië eist van.Israël de verzeke ring dat het zich terug wil trek- j ken van de Hoogvlakte van Go lan, die in 1967 door Israël op l Syrië werd veroverd, voordat Syrië bereid is tot gedetailleer de vredesbespekingen. Israël wil op zijn beurt eerst meer dui delijkheid over het vredescon- 3 cept dat de Syriërs voor ogen staat. De Syrische delegatie o toonde zich gisteravond teleur gesteld over een nieuw werkdo- cument dat Israël eerder op de - dag had ingebracht in de onder handelingen over het Midden- Oosten in Washington. Het is een heel uitvoerig stuk maar daar waar het gaat om land, blijft het steken in vaagheden, aldus de Syrische kritiek. Het woord terugtrekking' komt in het hele document niet voor en nergens in de acht pagina's wordt rechtstreeks ingegaan op het territoriale aspect, stelt de Syrische delegatieleider Mouaf- fak al-Allaf. „Wij zijn des te te- leurgestelder omdat dit docu ment verschijnt na tien dagen van overleg" aldus Al-Allaf. De Israëlische onderhandelaar Itamar Rabinovich maakte dui- delijk dat het werkdocument geplaatst moet worden in het l kader van het onderhande lingsproces. Het is nog niet Is- raëls laatste woord. Wij kunnen onze positie veranderen, als de Syriërs hun positie wij zigenj MUQDISHO In Somalia zijn gisteren de eerste 63 van de in totaal 500 gewapende VN-sol- daten aangekomen, die moeten gaan helpen te voorkomen dat voor de hongerende bevolking bestemd voedsel wordt geplun derd. De soldaten, allen Pakis- tanen, zijn door Amerikaanse legervliegtuigen naar de hoofd stad Muqdisho gebracht. Ze worden pas ingezet als ook de rest van het bataljon in Somalia is aangekomen. De eerste taak van de soldaten is het herstel len van de orde in de haven van Muqdisho. Zo ligt tienduizend ton Amerikaanse gierst, waar aan dringend behoefte is, al twee weken opgeslagen in een havenloods, doordat het als ge volg van een ruzie tussen drie verschillende clans die tot nu toe de haven bewaakten niet kan worden gedistribueerd. loet i eg ier: Mitterrand sowieso aan enaiDe Franse president Eu is Mitterrand zal niet af- vordals de Franse kiezers het itsbi g van Maastricht in een dum verwerpen, zo Franse premier Pierre voy gisteren gezegd, ijk spreekt zich komen- in een referendum eel 1het verdrag over poli- economische eenwor- i de Europese Gemeen- ,Wat betreft de presi- in de republiek, hij zal hanjaken voortzetten tot zei Beregovoy. In 1995 le tweede zevenjarige gof ermijn van de president jerrand heeft tot nu toe [ezegd dat hij „de gevol- zich zal nemen" als het Tvordt weggestemd. zitter is parlement huldigd 75 ES Een rechtbank de voorzitter van het parlement, Henri Em- kJJigisteren in staat van -ldiging gesteld wegens partijfinanciering. Völ- e rechter waren voor de g'/j speciale bedrijven opge- 3 vvan bouwbedrijven geld gen voor zogenaamde be- 11 ling om bij openbare aan- -*-vingen de opdrachten in htte slepen. Soortgelijke ebben al eerder de socia- Z*,le partijen in Spanje en lCjopgebroken. Emmanuel- 'an 1988 tot dit jaar janu- -nningmeester van de Socialistische Partij ®t dat er 'geen wette- LEI asis' is voor de aanklacht, 12 6 ïl dat het niet verboden is. Zondag wordt in Frankrijk een referendum gehouden over de akkoorden van Maastricht. Het is een nieuwe belangrijke graadmeter voor de appreciatie door de Europese burgers van wat in de Limburgse hoofdstad afgesproken is. Onze correspondenten in Europa beschrijven deze week wat 'Maastricht' onder de aan hun zorgen toevertrouwde volkeren teweeg heeft gebracht. Vandaag deel 2. strijd met elkaar. Eigenlijk is er natuurlijk hele maal geen sprake van Maas tricht. Wie uit de Franse ver vormingen de hoofdstad van Limburg kan reconstrueren, is knap. Fransen die 'Maastricht' zeggen doen aan heel ingewik kelde mondgymnastiek. Het gaat ongeveer als volgt: Ma-ess- trie-sjjjt. Waarom de tweede 'a' tot een 'e' verwordt is onduide lijk. De 'cht' aan het eind is voor de Fransen een dramatische mondbeweging. Kaken kraken. Ogen beginnen te draaien. Neu zen krullen op, de mondhoeken trekken weg. Het einde van het woord klinkt als een dringend verzoek om stilte. Of als het ge luid dat vrijkomt wanneer een van tevoren geschud cola-blikje wordt geopend. Zoiets dus. PARIJS Toen de Italiaan se anti-maffiarechter Paolo Borsellino in Palermo met vijf van zijn lijfwachten werd vermoord, reageerde Frank rijk in paniek. Diverse com mentatoren wezen op het grote gevaar dat de aansla- gengolf in Italië voor de Fransen betekende. Daarbij werd een rechtstreeks verband gelegd met de akkoor den van Maastricht. Want door het goedkeuren van de akkoor den van monetaire en politieke unie zou de invloed van de maf fia („De dertiende lidstaat van de EG", aldus het communisti sche La Marseillaise) ook in Frankrijk toenemen. Maastricht en maffia beginnen met dezelfde letter, zouden wij in Nederland wellicht als enige overeenkomst zien, maar in Frankrijk wordt daar dus an ders over gedacht. Iedere ge beurtenis in het een of andere Europese land (van de twaalf, wel te verstaan) wordt in ver band gebracht met Maastricht. Want de Fransen zien om inter ne redenen als een huis op te gen het referendum van zon dag. Al de hele zomer leveren voor- en tegenstanders hevige Na Amsterdam is Maastricht in Frankrijk Nederlands bekend ste stad. En eindigt daarmee ruim voor Kopenhagen (Fran sen zijn heel goed in hun aard rijkskunde) en La Haye (Den Haag). Het Vrijthof en de fraaie Maasoevers waren ten tijde van de Eurotop regelmatig op tele visie te zien, en toen de aardbe ving Nederland wakker schud de, had menige commentator al direct in de gaten waar het epi centrum lag: in Ma-ess-trie- sjjjt. En helemaal niet bij Ro-er- mond. BELGRADO Door zware gevechten in grote delen van Bosnië-Hercegovina en de weigerachtige houding van zowel de Bosnische president Alia Izetbegovic als de leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, is het ver volg van de vredesonderhan delingen gisteren zwaar op de proef komen te staan. Namens het Bosnische staat- spresidium gaf Izetbegovic gis teren een verklaring uit niet naar Genève te zullen reizen waar de onderhandelingen vrij dag hervat worden. Het presidi um stelde in een brief, gericht aan de twee voorzitters van de Joegoslavië-conferentie, Lord Owen (EG) en Cyrus Vance (VN), dat gezien de huidige si tuatie „de besprekingen in Ge nève absurd zijn". Karadzic maakte zijn deelname aan de conferentie afhankelijk van het niet-instellen van een vliegverbod voor Servische vliegtuigen boven Bosnië-Her cegovina. Cyrus Vance (VN) reageerde „geschokt" op berichten dat de twee belangrijke deelnemers in het conflict vrijdag mogelijk verstek laten gaan. Vance zei dat Izetbegovic eerder „zonder voorwaarden" zijn komst had Een inwoner van Sarajevo probeert een in brand geschoten auto te blussen. Gisteren werden zware gevech ten geleverd in en rondom Sara jevo, in het westen en het noordoosten van de republiek. Volgens Bosnische media zou den daarbij ook gevechtsvlieg tuigen zijn gebruikt die vanuit Belgrado waren opgestegen en zou het Joegoslavische leger in het noordoosten van Bosnië- Hercegovina met verse troepen en tanks aan de strijd hebben deelgenomen. Westerse waarnemers neigen er echter toe een .groot deel van de verantwoordelijkheid voor de zware gevechten bij de mos lims te leggen om daarmee te vredesonderhandelingen te blokkeren. Voortgaande vre- desgesprekken zouden defini tief de opdeling van de repu bliek Bosnië-Hercegovina bete kenen: een gegeven waar Izet- begovic zich niet bij neer wil leggen. Tegelijkertijd menen westerse waarnemers ook dat Karadzic zijn troepen niet meer onder controle heeft en tussen hem en zijn radicale volgelin gen een kloof dreigt te ont staan. De leider van de Bosni- q sche Serviërs zou voor een poli- tieke oplossing van het conflict..- zijn, maar radicalere elementen binnen de Servische strijdgroe- pen in Bosnië-Hercegovina zou den de voorkeur geven aan een militaire oplossing. Bij zijn bezoek aan China drong de Joegoslavische premier Mi lan Panic er gisteren bij de Vei ligheidsraad op aan zijn land. voorlopig niet als VN-lid te schorsen. Panic anticipeerde op komend overleg van de Algeme ne Vergadering, waarin moge lijk over een schorsing zal wor den gesproken. „Zorg dat we aan de onderhandelingstafel blijven of er komen veel moei- lijkheden", zei Panic.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7