'er Veld wil verhaalsrecht ij stand ex-partner bezien Alweer die mast Verstekelingen: vogelvrij, zeer ongewenst en rechteloos Van den Broek wil direct Europese top na Frans 'nee' li 'fect van fysiotherapie nog steeds onduidelijk Binnenland Eis: twintig jaar voor moord Belgische meisjes NKF mogelijk betrokken bij smeergeld Antillen A I ET Leidse Courant dinsdag 15 september 1992 i tj ie n uitzondering journalisten elefoonregistratie eth(^ :..Si ijst !rvo< ie r de prot Minister Hirsch Ballin van justitie is an plan een uitzondering te maken voor jour- ,n bij het verschaffen aan justitie van telefoon- ers, waarmee verdachten van strafbare feiten hébben gehad. Hij heeft dat geantwoord op telijke vragen van het PvdA-Kamerlid Jur- De Nederlandse Vereniging van Journalisten I heeft er onlangs bezwaar tegen gemaakt dat j telefoonummers van journalisten in het ka- ie n strafrechtelijk onderzoek aan het openbaar ;erie kunnen worden uitgeleverd. Hirsch Bal- it echter geen enkele reden een uitzondering te i voor journalisten vergeleken met andere te- abonnees. Hij wijst er op dat de Hoge Raad in 5 ah heeft vastgesteld dat journalisten in beginsel T"h verschoningsrecht hebben waar het gaat om ;rs hend maken van hun bronnen. retc e hebten SVR: Kinderbijslag niet rechtstreeks naar buitenland DEN HAAG - Kinderbijslag voor buitenlandse werkne mers moet niet rechtstreeks worden overgemaakt naar de verzorgende ouder in het land van herkomst. De Sociale Ver zekeringsraad adviseert dat aan staatssecretaris Ter Veld. Rechtstreekse uitbetaling komt alleen voor in een ver drag met Marokko. In verdra gen met andere landen wordt het geld alleen direct overge maakt als de ontvangende partij in Nederland de kinder bijslagvoor zichzelf houdt. BREDA Officier van justitie E. Kiepe heeft gisteren in Breda te gen de van twee moorden verdachte man uit Woensdrecht twintig jaar cel geëist en tbs met dwangverple ging. Volgens de officier vermoord de de man in april van dit jaar en in december vorig jaar de twee Belgi sche meisjes Ines van Mulder (17) en Inge Breugelmans (14). De Woensdrechtenaar duwde zijn slachtoffers van hun fiets en nam hen vastgebonden mee in de kofferbak van zijn wagen. Vervolgens werden de meisjes verkracht en om het leven ge bracht. De meisjes werden enige tien tallen meters van elkaar in een bos bij Putte begraven. Op grond van het sec tierapport, waarin verstikking als doodsoorzaak staat vermeld, wordt niet uitgesloten dat de meisjes levend zijn begraven. Tijdens de rechtszitting ontkende de verdachte dat; hij zou geen hartslag meer hebben gevoeld. Behalve de twee moorden heeft de man volgens mr. Kie pe ook nog verkrachtingen of pogingen daartoe op zijn geweten van vijf andere Belgische kinderen en zijn stiefdochter. Naar het oordeel van de als getuige ge raadpleegde psychiater A. de Kom uit Utrecht zoekt de verdachte vervanging voor het verlies van zijn stiefdochter. Zij had het ouderlijk huis verlaten en was een relatie met een man aange gaan. Ook zijn stiefdochter zou hij ge durende twee jaar één a twee maal per week hebben verkracht, maar de ver dachte ontkent c at. Het zou niet tegen de zin van het meisje zijn gebeurd. Volgens zijn advocaat J. Brits is er geen sprake van moord. Volgens hem zou de Woensdrechtenaar de meisjes in een opwelling hebben gedood. De verdachte heeft alle verkrachtingen toegegeven, op die van zijn stiefdochter na. In zijn laatste woord zei hij dat de drang om zich aan de meisjes te vergrijpen te sterk was. Hij vertelde verder zijn hele leven voor de ouders van de overleden meisjes te zullen bidden. De uitspraak is o p 28 september. WILLEMSTAD - De Nederlandse Kabelfabriek (NKF) of een vertegenwoordiger ervan is mogelijk betrokken bij een smeergeldzaak op de Nederlandse Antillen. Dit blijkt uit de dagvaarding die tegen de Antilliaanse oud-minister van Verkeer en Vervoer Louis Gumbs en Ephraim Cijntje, de ei genaar van een adviesbureau, is uitgevaardigd. NKF zou een bedrag hebben betaald van vijftigduizend dollar om de vergunning te krijgen voor de aanleg van een glasvezelnet op Sint Maarten. De transacties vonden plaats in 1989-1990 toen Gumbs minister was in het kabinet van Maria Liberia. Ze moeten verricht zijn via een off-shore bedrijf van Cijntje. Het geld werd ondermeer gebruikt voor de herverkiezings campagne van Gumbs. Zo werden geld en goederen gegeven aan stemgerechtigden die beloofden op Gumbs te zullen stemmen. Gumbs en Cijntje zijn vorige week zondag gearresteerd. die JEBRAND BIJLEVELD oliti Vtnei HAAG Staatssecre- 'Ter Veld van sociale za- zo spoedig mogelijk nde maken aan de ver over het verhalen bijstandsuitkering op rs. Zij zal binnen- iver de maatregel over- i met de rechterlijke Justitie en de sociale Van de maatregel ter Veld overigens jerug. lat in een brief van de be windsvrouw aan de Tweede Ka mer. De wet Terugvordering en Verhaal Bijstand trad 1 augus tus in werking, nadat sociale diensten drie maanden de tijd hadden gehad ex-partners te wijzen op de gevolgen van de nieuwe wet. Het nieuwe ver haalsrecht betekent namelijk dat wanneer de alimentatie- rechter heeft bepaald dat de ex- partner onderhoudsplichtig is, de verstrekte bijstandsuitke ring gekort kan worden op het salaris van de verdienende ex- partner. Dit kan theoretisch een maximale salariskorting bij de verdienende partner beteke nen van 1557 gulden per maand. Of de gehele korting wordt doorgevoerd, hangt af van het salaris van de ex-part ner. De maatregel is per 1 augustus van dit jaar ingegaan ook al is de hoogte van de salariskorting pas later door de gemeentelijke sociale dienst vastgesteld. De sociale diensten hebben voor die vaststelling een jaar de tijd gekregen, maar met de plicht de korting tot 1 augustus dit jaar te laten terugwerken. Over de uitvoering van die te rugwerkende kracht wil de staatssecretaris binnenkort overleg voeren met de vertegen woordigers van de rechterlijke macht, de Nederlandse Vereni ging van Rechtspraak. Deze vereniging is van mening dat de korting ('het verhalen') op de ex-partner pas ingaat op het moment dat de sociale dienst de hoogte heeft vastgesteld en daar de partner over heeft inge licht. Ter Veld zal aan de hand van het overleg een nader stand punt innemen of de datum van 1 augustus definitief wordt aan gehouden. beajHeijn de opening van het academisch jaar van Nijenrode is aan Al- iijn een eredoctoraat uitgereikt. In de bijbehorende cape scha- oprichter en groot-aandeelhouder van Ahold om de woorden iin worden toegesproken in de Hervomde Kerk in Loenen. foto: anp DEN HAAG - Als de Fran sen komende zondag in meerderheid tegen het Ver drag van Maastricht stem men, dan moet binnen enke le weken een Europese top van regeringsleiders volgen. De top zal de voorloper zijn van een nieuwe extra inter gouvernementele conferen tie waar opnieuw over het Verdrag van Maastricht on derhandeld wordt. Dit zegt minister Van den Broek van buitenlandse zaken aan de vooravond van het Fran se referendum. Zijns inziens zal de nieuwe top zich moeten be zinnen op de mogelijkheden die overblijven voor een monetaire unie en de justitiële samenwer king in Europa. Ook over het Europees veiligheidsbeleid moet opnieuw gesproken wor den. De bewindsman vreest dat bij afwijzing door de Fransen van het Verdrag van Maas tricht de Europese integratie ernstig vertraagd wordt. Overi gens ziet hij de vorming van één interne Europese markt niet in gevaar komen. Van den Broek meent dat de af keuring van 'Maastricht' door de Fransen niet overdreven moet worden. „De wereld stort dan niet van zondag op maan dag in. Maar het heeft wel nega tieve gevolgen voor de politieke weerbaarheid van de Europese Gemeenschap ten aanzien van Oost-Europa en Japan. De EG biedt dan een minder sterke structruur", aldus Van den Broek. De minister voorziet ook nog complicaties als de Fransen zondag 'oui' stemmen. Dan blijft het Deense 'nej' namelijk een probleem dat een oplossing verdient. Van den Broek is te gen een Europese Gemeen schap 'op twee snelheden'. Hij wil eind dit jaar van de Denen horen welke mogelijkheden het land ziet om deel te nemen aan de Europese politieke of mone taire unie (EPU en EMU). Van den Broek verwacht ongeacht de uitkomst in Frankrijk dat gezien de vele complicaties het Verdrag van Maastricht niet per 1 januari volgend jaar zal ingaan, hetgeen hij overigens geen probleem vindt. Nahossers demonstreren Ruim 350 nahossers, jonge leraren, demonstreerden gisteravond voor het ministerie van onderwijs en wetenschappen in Zoetermeer. De nahossers willen dat minister Ritzen geld vrijmaakt voor een ver hoging van hun salaris. De leraren waren met fakkels van het station naar het ministerie gelopen. De demonstranten zijn van mening dat het extra geld, zo'n 633 miljoen dat het kabinet heeft vrijgemaakt voor verbetering van de onderwijssalarissen voor een groot deel moet gaan naar de jonge leraren. foto: anp Aanhouding na moord op taxichauffeur BOXTEL De gemeentepoli tie van Boxtel heeft maandag een 21-jarige inwoner van deze gemeente aangehouden op ver denking van betrokkenheid bij de moord op de 19-jarige taxi chauffeur Bart van Beers afge- Het speciale onderzoeksteam kwam de verdachte op het spoor mede aan de hand van ge tuigenverklaringen. Het is de politie nog niet duidelijk waar om de taxichauffeur in Boxtel met een aantal messteken om het leven is gebracht. De werk gever van het slachtoffer is de afgelopen dagen overstelpt met blijken van medeleven uit de Nederlandse taxiwereld. ECHT - Er is wel veel veteirzoek gedaan naar fysio- nteipie, maar de effectivi- 'er h rvan is nog steeds niet lijk. Dat komt doordat tgangspunten en de ge- te methoden bij onder- ocht nu ^oe onju^s^ wa~ de Jaf bglei st onderzoek anders wordt 38.11 feld, kan waarschijnlijk 'ijk duidelijk worden of fy- l irapie werkt. Dat stelt rlan Helders, Nederlands (bijzondere) hoogleraar lafneraPie die vandaag zijn 9501 urele rede hield op de irsiteit Utrecht, onderzoek, vindt Helders, naar het effect van fysiothera pie beperkt zich tot één behan- delvorm, maar leidt tot genera liserende conclusies over dé fy siotherapie. Dat de kranten na een groot onderzoek van de Rijksuniversiteit Limburg kop ten dat „fysiotherapie geen ef fect heeft" is daar een voor beeld van. Maar volgens Hel ders zijn er op grond van het'nu bekende onderzoek geen ver antwoorde conclusies te trek ken over fysiotherapie. Boven dien zijn die behandelmetho den in de meeste effect-studies onvoldoende beschreven, zodat verschillende studies naar ogenschijnlijk dezelfde behan deling tot heel verschillende re sultaten leiden. Ook onderzoek naar het effect van afzonderlij ke behandelvormen is nog on voldoende. De nieuwe hoogleraar bena drukt dat elke patiënt in de fy- siotherapie-praktijk verschilt van de andere en dat maakt on derzoek moeilijk. Zo heeft de ene patiënt met reumatoïde arthritis meer pijn dan de ander die zich echter weer minder kan bewegen. Bovendien heeft elke patiënt een andere inzet tijdens de behandeling en verschilt het ook per patiënt in hoeverre die thuis de instructies van zijn therapeut opvolgt. Verder speelt de intermenselijke rela tie tussen patiënt en therapeut een belangrijke rol in de behan deling. Een fysiotherapeut be steedt volgens Helders veel meer tijd aan een patiënt dan de arts en wel via lichamelijk con tact en voorlichting. De effecti viteit van fysiotherape noemt hij dan ook voor een deel subjec tief. Helders pleit verder voor meer onderzoek naar bij voorbeeld factoren die weefselschade ver oorzaken en naar de invloed van ontwikkelings- en veroude ringsprocessen op het bewe gingsapparaat. In tegenstelling tot andere landen heeft Neder land geen universitaire studie richting fysiotherapie. Daar mee loopt Nederland vergele ken met de Verenigde Staten, Canada en België bijna dertig jaar achter. Hij vindt dat er in plaats van de huidige tien opleidingen voor fysiotherapie in Nederland er maar acht moeten zijn. Dat be perkt de uitstroom van fysio therapeuten naar het buiten land. Bovendien kunnen die acht gaan samenwerken met de acht medische faculteiten in het land. Tenslotte noemt Helders het opmerkelijk dat ruim een derde van de huisartsen vindt dat ze niet genoeg kennis hebben over fysiotherapie. Dit terwijl bijna 80 procent van de patiënten bij fysiotherapeuten wordt door verwezen door de huisarts. BREEZANDDIJK - Voor de vraag waar de mast van Car go is gebleven, moet heel Ne derland zich vervoegen bij een pompbediende op de Af sluitdijk. Sinds zaterdagnacht heeft de man zijn eenzame bestaan te rug; zijn tijdelijke buren van Neerlands meest besproken 'kunstproject' - 20.000 broden zouden in een electriciteitsmast in de Noordzee worden ge dumpt - zijn plotseling ver trokken. Naar België, volgens de pompbediende. De telefoonbeantwoorders van Cargo die tot dusver iedere bel ler begroetten, zwijgen sinds zondag in alle talen. Ambte naar Willem Padt van de pro vincie Noord-Holland, de over heid die 15.000 gulden voor het project fourneerde, heeft de nummers tevergeefs gedraaid. „Niemand neemt op", zegt hij beteuterd, maar giechelt ook een beetje. Padt vindt deze nieuwe episode in de Cargo feuilleton eigenlijk alleraar digst, grappig provocatief zelfs. De mast met broden was voor bestemd om in zee te worden gedumpt, maar daarvoor gaf Den Haag geen toestemming. Ook begraven in de Afsluitdijk mocht niet, zei de dijkgraaf al daar, want in dijken mag je im mers niet graven. En terwijl de stichting 'Cargo' bij de Raad van State tevergeefs procedeer de om wèl in zee te mogen dum pen, keerde Nederland zich al meer tegen het project dat een ode aan de nationale band met de zee had moeten worden. „O jee, die mast, daar word ik niet goed van", zegt de telefo niste bij het Electriciteitsbe- drijf Groningen/Drenthe (EGD) als haar wordt gevraagd naar iemand die gaat over de weggegeven masten. „Als we dit allemaal hadden voorzien hadden we ze die mast niet ge geven", zegt EGD-voorlichter Van Houten. Hij weet niet waar de mast heen is: „We hebben er niets mee te maken en dat wil len we graag zo houden. Het In teresseert ons ook niet, dat is allemaal hun zaak". Het voed- selverspillende karakter van de onderneming en de voorgeno men 'vervuiling' van de zee, leidden tot grote weerstand on der de Nederlandse bevolking. „Wat een ode aan de zee had moeten worden, leidde tot er gernis bij de halve natie", aldus een woordvoerder van Cargo onlangs. Weg De pompbediende ging zater dagavond naar huis toen de mast er nog stond, de volgende ochtend was het ding verdwe nen. Ook de politie in Noord- Holland hoorde op de radio dat de mast weg was, maar op de meldkamer stuurden ze toch nog even een surveillance-auto om te kijken. De Rijkspolitie in Friesland, eigenlijk verant woordelijk voor Breezanddijk, weet ook van niets. „De politie heeft met deze zaak, voor zover mij bekend, geen bemoeienis gehad", meldt politiewoorder Peter van der Heiden gedeci deerd. Zonder dat iemand het merkte, hebben de mensen van Cargo in een snelle operatie de mast uit elkaar gehaald, ingepakt en meegenomen. Zelfs bij het taxi bedrijf in het nabij gelegen Den Oever, waar ze de hele zater dagnacht werkten, merkten ze niets: „Onze chauffeurs is niets opgevallen", aldus de centralis- te, nadat zij de chauffeurs giste ren per mobilofoon de vraag stelde. Voormalig cultrureel ambassa deur Maarten Mourik laat een bulderende lach horen. Zijn pret betreft het stuntwerk waarmee de mast zomaar ver dween. Waarom en waarheen weet namelijk ook Mourik (lid van Cargo's comité van aanbe veling) niet. „Ik heb geprobeerd ze te bereiken, maar niemand is thuis. Geeft u mij uw nummer, zodra ik iets weet, bericht ik u dat". De Nederlandse en Belgische douane van de grensovergang bij Breda weten van niets. En Danny Deweerdt van het Vlaams-Belgische 'bestuur voor beeldende kunst musea' hoorde ook niets van de komst van een Nederlandse electrici teitsmast vol brood. „Ik denk ook niet dat dat gebeurt. Zo'n project overstijgt de Vlaamse inspiratie, denk ik". (Wordt vervolgd) EDENS opt TERDAM - De aan- i"|l5werd dit weekeinde eens op het fenomeen 'keling gevestigd. De iin van het vrachtschip 11a van de Rotterdamse ij Kahn Scheepvaart p een Nigeriaanse ver- ling hebben geschoten even anderen hebben ndel an<^e'd- De kans bestaat jiyii ij binnenkort onder de- kapitein weer het zee- indi litvaren. Aan de vogel en t status van verstekelin- tomt maar geen einde, lege verschijnsel verstekeling erv at al zo lang er schepen va- aan| haar het aantal mensen 'obeert zich stiekem aan van een schip te verstop pen om ergens een nieuw be staan op te bouwen neemt jaar lijks toe. Uit de officiële cijfers van de Rotterdamse haven blijkt dat het er in 1989 176 wa ren, in 1990 209, in 1991 234 en halverwege dit jaar zijn er al 225 geteld. Niet allejen in Rot terdam, maar in alle Europese havensteden valt deze jaarlijkse stijging te constateren. Vrijwel zonder uitzondering zijn de ver stekelingen afkomstig uit Afri ka: Ghana, Zaïre, Tanzania, Marokko, Nigeria, Algerije, Etiopië, en hebben niets te ver liezen. Genoemde cijfers zijn op zich niet zo schokkend, maar nie mand durft zich uit te spreken over het aantal verstekelingen dat onderweg omkomt of ver dwijnt. Achter de krantekop pen 'Verstekeling verdronken', 'Verstekelingen gestikt in ruim' of 'Verstekelingen ver mist' gaan enorme menselijke drama's schuil. Verstekelingen komen over het algemeen niet naar Europa om asiel aan te vragen. Indien zij dit wel doen, wordt er weliswaar een procedure ge start, maar de kans om toegela ten te worden is miniem. Zeker als het - zoals bij 99 van de hon derd verstekelingen het geval is - om economische vluchtelin- Verstekelingen weten dit en proberen vaak in het zicht van de haven hun hachje veilig te stellen. Overboord springen en hopen dat zij zwemmend de vaste wal bereiken is het enige redmiddel want aan boord blij ven betekent dat de kapitein de ongewenste passagier onmid dellijk bij immigratie aanmeldt. Uitwijzing binnen een paar da gen is bijna altijd het gevolg. Als het mogelijk is om de identi teit en het land van herkomst van de verstekeling - veelal jon ge mannen op de vlucht voor ar moede, honger, werkloosheid - vast te stellen, dan wordt hij of zij op kosten van de rederij op het vliegtuig gezet naar het land van herkomst. Rederijen zijn hiervoor meestal verze kerd. Slechts een derde deel van de verstekelingen beschikt over papieren. Is het niet mogelijk om het land van herkomst te achterhalen, dan wordt de verstekeling linea recta teruggestuurd naar het schip. De kapitein moet het dan maar uitzoeken met zijn onwel kome gast. Het is maar de vraag of het schip ooit weer de haven van herkomst van de versteke lingen aandoet. En is dit wel het geval, dan is het maar weer de vraag of zij toegelaten worden. Bijvoorbeeld een land als Ma rokko weigert meestal de oor spronkelijk uit dat land komen de verstekelingen terug te ne men. Zo kan het gebeuren dat een verstekeling maanden of zelfs jaren aan boord van het schip blijft. De behandeling van een verstekeling aan boord ver schilt, afhankelijk van de kapi tein. Soms zitten de versteke lingen onder erbarmelijke om standigheden achter slot en grendel, soms werken ze als vol waardig bemanningslid mee. Hoe dan ook, verstekelingen zijn zeer ongewenste passa giers. Met een verstekeling op gescheept zitten betekent in ie der geval administratieve en fi nanciële rompslomp voor de re derij bij thuiskomst. Meestal te vergeefs proberen kapiteins hun verstekeling in de aangeda ne havens achter te laten. De verleiding bij kapiteins is dan ook vaak groot om zich, op wat voor manier dan ook, de verstekelingen te ontdoen. Springen zij zelf uiteindelijk in hun wanhoop overboord, dan komt dat de bemanning van een schip niet slecht uit. Ook ge beurt het dat een verstekeling bij het overboord springen een handje geholpen wordt. Gevaarlijk Hiervan zijn uit het verleden enkele voorbeelden bekend. In 1979 bijvoorbeeld zetten be manningsleden van een Neder lands schip een Ghanese verste keling voor de kust van Nigeria plompverloren overboord. De Ghanees verdronk. In 1984 gebood onder bedrei ging van een geweer een Griek se kapitein dertien verstekelin gen uit Kenya, voorzien van een zwemvest, over de reling te springen. Voor de kust van Oost-Afrika, waar het wemelt van de haaien. Slechts vier van de dertien bereikten na twee dagen zwemmen de kust. Tij dens de rechtszaak verklaarden de kapitein en bemanningsle den dat wat zij gedaan hadden niets bijzonders was. Verbran den of invriezen van versteke lingen vonden de Griekse kapi tein en enkelen van zijn getui gende collega's de normaalste zaak van de wereld, zich erop beroepend dat „verstekelingen gevaarlijk zijn en ziektes ver spreiden". Gevreesd moet worden dat deze twee voorbeelden slechts het topje van de ijsberg zijn. Wat op volle zee gebeurt, ziet niemand en bemanningsleden zijn er niet bij gebaat - om ruchtbaar heid aan misstanden te geven. Niet zelden komt het voor dat rederijen kapiteins onder druk zetten om zich te verlaten tot, zacht uitgedrukt, ongeoorloof de handelingen, door te dreigen met sancties als een kapitein te vaak met verstekelingen te ma ken krijgt. Het is een feit dat er geen enke le controle is op wat er gebeurt met verstekelingen, behalve in de haven van aankomst. Wie niet aankomt bestaat niet. En dat er sinds 1984 geen grote za ken meer aan het licht zijn ge komen wil niet zeggen dat ze niet meer voorkomen. Al jarenlang wordt er op aange drongen de vogelvrije status van verstekelingen op te heffen. Zowel internationaal als natio naal is er nog steeds nauwelijks iets geregeld rond het feno meen van de verstekeling. Zo bezien hebben de Nigeriaanse verstekelingen die afgelopen weekeinde in het nieuws kwa men, misschien nog wel geluk

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5