Miljoenennota welhaast een depressief produkt ■41 Dales: minderhedendebat is positief verlopen Binnenland Mazda-reclame in strijd met goede smaak Psychiatrie Oostblok rekent af met verleden Ritzen wil doorstroom mbo naar hbo gaan beperken AMSTERDAM De billboardreclame van het automerk Mazda waarop een vrouw wordt afgebeeld met een blauw oog, is kwetsend voor slachtoffers van ernstige mishandeling. De reclame is in strijd met de goede smaak, zo heeft de Reclame Code Commissie geoordeeld. De Mazda-importeur wordt aan bevolen voortaan niet meer op zo'n manier reclame te maken. De commissie behandelde een klacht van de gemeente Rhe- den. Volgens de commissie zijn de grenzen van de goede smaak overschreden doordat toegebracht lichamelijk letsel en daardoor onstaan persoonlijk leed wordt geëxploiteerd voor commerciële reclamedoeleinden. Dit klemt volgens de commissie temeer nu er geen enkel verband bestaat tussen een pimpelpaars oog en de verschillende kleuren waarin een auto verkrijgbaar is. Het bedrijf voerde als verweer aan dat er geen sprake was van mishandeling en dat het een parodie be trof op een reclamecampagne van het kledingmerk Benetton. Eerste 'gele kaart' voor leeftijdsdiscriminatie DEN HAAG In Den Haag is gisteren symbo lisch de eerste 'gele kaart' uitgereikt aan de WD'er J. Franssen. Als voorzitter van de anti discriminatiewetgeving is hij volgens de oude renbond ANBO in gebreke gebleven, omdat niets is gedaan tegen leeftijdsdiscriminatie. De oude renbond heeft daarom de Tweede Kamer ge vraagd het begrip leeftijd expliciet te laten opne men in artikel 1 van de grondwet en haast te ma ken met de procedure die tot zo'n wetswijziging moet leiden. Als dat gebeurt kan en wil de ANBO leeftijdsdiscriminatie ook aankaarten bij het Eu ropese Hof in Straatsburg. Artikel 1 van de grondwet verbiedt onder meer discriminatie op grond van geloof, ras en geslacht, maar discrimi natie op grond van leeftijd blijft tot groot onge noegen van alle ouderenbonden onvermeld. DEN HAAG Vanuit Den Haag is vandaag een vracht wagen vertrokken vol met boeken, medische appara tuur, ziekenhuisbedden en andere materialen waarmee psychiatrische inrichtingen in de Oekraïine worden ge holpen. Het is het eerste grote transport met psychiatri sche hulpgoederen voor landen in het voormalige Oost blok op initiatief van het Tweede Wereld Centrum in Amsterdam en de internationale psychiatrische vereni ging GIP te Genève. Met de hulpgoederen kan het vroe gere Oostblok met het verleden afrekenen: „De psychia trie werkte in dienst van de regimes. De inrichtingen hadden misdadige neigingen en werden gebruikt om mensen te onderdrukken. Nu wordt het mogelijk in de inrichtingen daadwerkelijk aan psychiatrie te doen". De eerste zending hulpgoederen is bedoeld voor het 2300 bedden tellende psychiatrisch ziekenhuis in Kiev. Exploitatie particuliere klinieken nog moeizaam UTRECHT Veel van de 17 particuliere klinie ken die voldoen aan de criteria van de Nederland se Raad van Particuliere Klinieken kampen nog steeds met een moeizame exploitatie. Hun marktaandeel in de verzekerde zorgsector is met 0,04 procent marginaal en geeft geen concurren tie. Bovendien stagneert hun groei doordat zorg verzekeraars uit angst voor budgetoverschrijdin gen geen zaken met ze doen. Dat heeft de arts C. Bouwman, algemeen directeur van Euroklinie ken Holding NV, vandaag gezegd op een sympo sium in Amsterdam over de „gezondheidszorg als vrije markt". Bouwman denkt dat het terug houdende beleid inzake privéklinieken langzaam gaat verdwijnen door „nieuwe behandelmetho den, scherpe kostenbewaking en een maatschap pelijke herbezinning over zorgverlening". Wethouder wil heroïne op medicijnenlijst ROTTERDAM De Rotterdamse wetht Henderson (drugsbeleid) wil dat het mi jr van WVC heroïne op de medicijnenlijst l Volgens zijn woordvoerster zal hij hiervoi [e binnenkort" een officieel verzoek indienei sing op de medicijnenlijst is nodig om uitvo je kunnen geven aan het deze week door de p danse politie gelanceerde plan om op proe j y der streng medisch toezicht harddrugs strekken aan zwaarverslaafde heroïne kers. Henderson steunt dat plan. Nogije einde van het jaar wil hij de gemeenteraad gewerkt voorstel voorleggen. Net als voor tie is voor de Rotterdamse wethouder ove ia vóórnaamste invalshoek. Ondanks de aft reactie van minister Hirsch Ballin wil He het plan doorzetten, aldus zijn woordvoers l DEN HAAG „Luttele ja ren na het verdwijnen van de communistische regimes in Oost-Europa moet de hoop volle verwachting van een voorspoedige economische en politieke ontwikkeling worden getemperd. Daar en elders in de wereld eisen oor log en armoede een onaan vaardbare tol. Ook dichter bij huis blijkt onverdraagzaam heid een bron van conflicten. Binnen de kring van indus trielanden trekt de economi sche inzinking een zware wissel op de ontwikkeling van welvaart en op de sociale spankracht van de samenle ving". Aldus de eerste zinnen van de Miljoenennota 1993, getekend door Wim Kok, minister van fi nanciën. Een vrolijke man zal hij wel nooit worden. De Miljoe nennota is het zoveelste zorge lijke, welhaast depressieve, pro dukt van het kabinet-Lubbers- Kok, gevangen als het zit in een nu al tien jaar voortslepende discussie over de noodzaak om de staatsschuld terug te drin gen en het financieringstekort stelselmatig te verminderen. Om de gedachte te bepalen vol gen hierna kort enkele kerncij fers. Het geraamde nationale inko men bedraagt voor 1993 ruim 520 miljard gulden. Dat is het bedrag wat we met elkaar in 1993 hopen te verdienen. De to tale rijksuitgaven voor 1993 zijn geraamd op 203 miljard gulden en de rijksinkomsten op 183 miljard gulden. Hetgeen betekent dat het rijk 20 miljard gulden tekort komt, het zoge naamde financieringstekort. Dat financieringstekort is 3,75 procent van ons nationale inko men over 1993. De totale staatsschuld wordt nu geraamd op 71 procent van ons nationale inkomen over 1993 en dat komt weer overeen met een schuld van 370 miljard gulden. In 1993 moeten we over die schuld 55 miljard gulden aan rente en af lossingen betalen, bijna een derde van de rijksinkomsten over 1993. Een weinig floris sant beeld dat kabinetten nood zaakt elk jaar maar weer over nieuwe bezuinigingen te praten en dat ervoor heeft gezorgd dat de investeringen door het rijk in de fysieke en economische in frastructuur zijn teruggelopen van 5,5 procent van ons natio nale inkomen in 1971 naar krap 3 procent nu. Hetgeen voor 1993 betekent een totaal aan rijksinvesteringen van 16 mil jard gulden. De collectieve las tendruk blijft ondertussen on verminderd veel en veel te hoog. Voor 1993 is deze ge raamd op 53 procent van ons nationale inkomen, hetgeen overeenkomt met 276 miljard gulden. Die collectieve lasten druk bestaat voor 33 procent uit belastingen en 20 procent uit premies, respectievelijk 162 en 104 miljard gulden. Werkelijkheid Genoeg cijfers. Nu de werkelijk heid achter de cijfers. Die wer kelijkheid is dat er voortdurend wordt gepraat over noodzakelij ke bezuinigingen en dat er on dertussen niet geregeerd wordt. Immers: regeren is bezig zijn met de toekomst van ons land en de mensen die daarin wonen. Het is als met het be drijf, waarin voortdurend geke ken wordt naar kostenbespa ringen zonder dat de directie ooit toekomt aan het ontwikke len van nieuwe produkten en markten. Zo'n bedrijf lijdt al snel aan een collectieve depres sie en vervolgt zijn weg bergaf waarts. Een land vormt daarop geen uitzondering. We kijken veel te veel om en zijn meer bezig met het houden watje hebt, dan met het ontwikkelen van nieuwe ac tiviteiten en mogelijkheden. We degraderen zo langzamerhand tot een land van angstige men sen, tenminste als je de politiek haar gang laat gaan. Ook deze begroting van het kabinet-Lub- bers-Kok biedt geen perspectief op een wat vrolijker benadering van onze mogelijkheden en pro blemen. Een 'vlug-thuisscena- rio' hoeven we van dit stel niet te verwachten. Het is een en al zorgvuldigheid, evenwichtig heid, studie en overwogen ver der gaan dat de klok slaat. Kort om: naar volledigheid strevend en dus slaapverwekkend proza. Alles maar dan ook alles staat erin. Maar wie alles zegt, zegt tenslotte niets. Deze taaiinfla tie draagt er belangrijk toe bij dat politieke keuzen niet meer helder worden gepresenteerd en dat dus de idee kan ontstaan dat er niets meer te kiezen valt. Het aardgaspotje bijvoorbeeld, waarin de extra aardgasbaten worden gestort ten behoeve van investeringen in de infrastruc- ti^ir van ons land, is onderwerp geweest van grote controverse. Het kabinet had immers hele maal geen plan voor de aanwen ding van de extra gelden. Het werd overgelaten aan de ge meenten wat er met deze extra middelen moest gebeuren. Ge volg: een eindeloze versnippe ring van die paar extra guldens. En dat is een andére manier van geld vermorsen. Het kabi net had er beter aan gedaan zelf te bepalen waar het geld naar toe gaat, naar stelselmatige verbetering van bijvoorbeeld het openbaar vervoer in de Randstad. Dat is het maken van een politieke keuze die vervol gens vatbaar is voor politiek de bat. De Miljoenennota vermeldt de controverse niet eens, maar slaat zich op de borst voor het feit, dat de regering er ondanks de jaarlijkse noodzakelijke be zuinigingen in is geslaagd om extra geld vrij te maken voor in vesteringen in de infrastruc tuur. A-politiek Het voorgaande is slechts één voorbeeld uit vele. De Miljoe nennota's zijn onder het veel te langdurige bewind van Lubbers gedevalueerd tot a-politieke produkten. Omfloerst en abso luut onhelder als het gaat om de presentatie van politieke keu zen. En als er dan een duidelij ke keuze wordt gemaakt, dat wordt deze gepresenteerd als a- politiek, want onvermijdelijk. Een voorbeeld van zo'n keuze is de intensivering van de fraude bestrijding in de sociale zeker heid en de belastingaangifte. In de Miljoenennota wordt dit ge presenteerd als een technisch probleem, op te lossen door uit breiding van de gegevensver strekking, intensivering van de controle en aanscherping van het boete- en vervolgingsbeleid. Geschatte extra belastingop brengsten in 1993: 285 miljoen gulden en nadien structureel jaarlijks 940 miljoen gulden. In het hoofdstuk 'fraude' staat geen woord over de criminalise ring van de burgers, bedrijven en instellingen, over de koppe ling van gegevensbestanden en de aantasting van de privacy die daarmee gepaard gaat. Geen woord wijdt het kabinet aan het 'Big Brother is watching you'- syndroom en al helemaal geen woord over de aantasting van de rechtsstaat die dit alles op den duur kan betekenen. Dit kabinet, Lubbers in het bijzon der, is zich helemaal niet be wust van het feit dat een over maat aan controle en controle mogelijkheden van staatswege op den duur de legitimatie van de staat onder de bevolking in vergaande mate aantast. Men voelt zich door die staat be dreigd en heeft het idee dat de staat boven en onder de wet leeft. Terwijl de essentie van de democratische rechtsorde nu juist is dat deze de burger be schermt, binnen de grenzen van de wet, tegen al te opdrin gerig staatsoptreden. Intens Dit besef lijkt hoe langer hoe meer bij politieke ambtsdragers op de achtergrond te raken. Bij Professor Fortuyn. regelontduiking en regelontwij- king vraagt men zich steeds minder af hoe dat komt. Wel licht zijn er teveel regels en zijn ze te gecompliceerd. Wellicht vinden burgers, bedrijven en instellingen dat ze teveel belas tingen en premies moeten beta len, zeker in het licht van de kwaliteit van de overheids dienstverlening die zij daarvoor terugontvangen. Wellicht zijn er teveel overheden die steeds weer op nieuwe belastingen zinnen en steeds meer geld vra gen voor een over het algemeen matige dienstverlening. Wel licht is het openbaar vervoer ge zien de gebrekkige voorzienin gen wel te duur in plaats van te goedkoop. Dat zijn interessante politieke vraagstellingen die niet meer aan de orde komen, miaar wel intens leven bij de mensen in het land. De politiek en de overheidsbu- reaucratie vervreemden zich in steeds hoger tempo van de men sen in het land. Zij trachten dit probleem op te lossen door van onze criminele intenties uit te gaan en ons steeds hinderlijker te controleren en te volgen. Door ons steeds hogere lasten op te leggen, zonder ons ooit iets te vragen of ons te betrek ken bij de besteding van al die miljarden. In plaats daarvan worden we nu al jarenlang ge- tracteerd op depressieve verha len over de staatsschuld, over dat het niet goed gaat met ons land en dat dit vooral onze schuld is. Het wordt tijd voor een andere benadering van onze politieke vraagstukken. Voor een vlug- thuisscenario voor wat betreft de staatsschuld. Voor een bete re overheidsdienstverlening met heel veel minder ambtena ren. Voor een drastische verla ging van de collectieve lasten druk, zodat de burgers, bedrij ven en instellingen weer meer ruimte krijgen voor het maken foto: stephen evenhuis van eigen keuzen. Voor een ein de aan steeds weer nieuwe alge mene belastingmaatregelen en voor een introductie van de doelheffing die dan ook alleen voor dat doel geheven mag wor den. Dus het accijnskwartje van Kok niet in het zwarte gat van zijn bodemloze schatkist, maar gewoon besteden waar dat kwartje voor bedoeld was: een schoner milieu. Kortom: het is de hoogste tijd voor andere cijfers en andere niet-Haagse gezichten. Het ziet er echter naar uit dat we de Ko ningin nog één keer in- en uit de gouden koets moeten zien stap pen, alvorens we tenminste van Lubbers verlost zijn. (Professor Fortuyn is hoogle raar arbeidsvoorwaardenvor ming bij de overheid aan de Erasmusuniversiteit te Rotter dam. Hij kreeg landelijke be kendheid als directeur van de OV-studentenkaart BV). Vierling richt Nederlands BI DEN HAAG - Een vi fractiemedewerker van Kamerlid Janmaat, A. heeft met een tweetal g wanten onlangs de Vei Het Nederlands Blok o| Vierling is voorzitter r nieuwe groepering, die )E teel doende is als politi tij door de kiesraad streerd te worden. Uit gegevens van de ka vi koophandel in Den Ha ir dat de vereniging is oj n op 17 augustus. Secreta teemers heeft de oprich m de nieuwe politieke grt bevestigd. Buiten de richters, die onderling! ties van voorzitter, en penningmeester heb deeld, zijn er nog geen leden. Leden wil men ven zodra de registratie kiesraad als politieke p De nauwe band met d< volle Vlaamse rechtf partij Vlaams Blok bl alleen uit de naam die kozen heeft, maar ooi statuten. Een te benoe geheten college van krijgt verregaande bei den bij vraagstukken v tisch politiek beleid, vri trent de rechtmatigheid lidmaatschap en int tiekwesties rond de s Dit college van beraad uit drie leden die benoefl den door het Vlaams B der hen is een Nederlai overigens geen kaderfi het Nederlands Blok kleden. Volgens secretaris heeft men voor deze o gekozen om verschillen ning over diverse kwes ten de politieke groepei te laten oplossen. Men 1 deze manier te voorkoi de nieuwe groepering bi korste keren opnieuw a zie ten onder gaat. In stelling van de nieuwe ring wordt gerefereerd opgenomen in de oprich te, behelst niet veel m zinsneden over het besc van „de Nederlandstal tuurgemeenschap" Kamermeerderheid zet vervroegde invrijheidsstelling op de helling DEN HAAG De automati sche vervroegde invrijheidsstel ling van een gevangene na tweederde van de gevangenis straf, verdraagt zich niet met het voorstel om de laatste fase van de gevangenisstraf om te zetten in een alternatieve straf. Als voor omzetting wordt geko zen, dan dient de vervroegde in vrijheidsstelling te vervallen. Dat legde CDA-kamerlid Sou- tendijk gisteren vast in een mo tie, die steun kreeg van WD- kamerlid Korthals, tijdens een vergadering van de vaste Twee de Kamercommissie justitie over alternatieve sancties. Volgens Soutendijk mag het niet zo zijn dat iemand, die tot negen jaar cel is veroordeeld door de rechter, zekerheid heeft dat hij na zes jaar „zitten" in ie der geval vrijkomt en na drie jaar cel buiten de gevangenis muren zijn straf kan afdoen door middel van alternatieve straffen. WD-kamerlid Korthals stelde dat de vervroegde invrijheids stelling in 1988 is ingesteld om de gevangenen te laten resocia liseren. Hij meent dat een nog verdere vervroeging van de in vrijheidsstelling niet meer ge loofwaardig zal overkomen UTRECHT De maatschap pelijke discussie over de inte gratie van minderheden is posi tief ver lopen. Bedrijfsleven, maatschappelij ke organisaties, media, overhe den, instellingen, groeperingen en individuele burgers hebben zich „niet onbetuigd" gelaten. Het minderhedenbeleid van de rijksoverheid heeft daardoor de gewenste impuls gekregen. Bo vendien is het maatschappelijk draagvlak voor een volwaardig burgerschap van minderheden verbreed. Dat schrijft minister Dales (co ördinerend bewindsvrouw min derhedenbeleid) in een rappor tage over het nationale debat die vandaag namens het kabi net aan de Tweede Kamer is aangeboden. Het rapport beëin digt de inbreng van het kabinet in het maatschappelijk debat, hoewel de dialoog over de posi tie van minderheden onvermin derd doorgaat en iedereen daar aan mee moet blijven doen, vindt het kabinet. Zelf zal de rijksoverheid de discussie van uit het reguliere minderheden beleid blijven stimuleren. In het kader van het debat, dat sinds september vorig jaar is ge voerd, is een aantal concrete ac tiviteiten ontplooid. Zo ver schijnt binnenkort van de hand van het Landelijk Bureau Ra cismebestrijding een rapport over gedragscodes ter voorko ming en bestrijding van rassen discriminatie. In oktober komt het kabinet - op initiatief van Dales - met een Algemene Ver klaring tegen rassendiscrimi natie, die is ondertekend door overheden, politieke partijen, bedrijfsleven, vakorganisaties en instellingen. Verder overlegt het ministerie van onderwijs en wete pen met de gemeenten if vier grote steden over h werken van de wacli voor Nederlands als twe en komt er een voorst j een Tijdelijke wet bevo arbeidsdeelname allocht Uit het tegelijk aan de Kamer gestuurde Ja zicht Minderhedenbelet blijkt dat vorig jaar 38. II 'J, sen uit Turkije, Marokk name, de Nederlandse i en Aruba in Nederlan men wonen. In 1990 er 39.200. Naar het la herkomst gingen er 9501 'l ongeveer net zoveel als Omgerekend houdt dat er de voorgaande tweej jaarlijks 30.000 allochtoi f kwamen. Het kabinet gf dat voor de komende ti met dezelfde cijfers re moet worden gehouden. Nep-vorstin op werkbezoek WDM - hield vervolgens een toespraak waarin zij op plechtige toon het standpunt van de WDM declameerde en het Binnenhof tii- Tot grote verbazing van toeristen arriveerde koningin Beatrix gisteren de|jjk uitriep tot Dienstplicht-Klaagplein. De gelijkenis met de echte een dag te vroeg op het Binnenhof. Zij werd op gepaste wipe be- koningjn was zo )rappant dat ze„s ambtenar=n /,aar buiten kwamer1 led?" van Veren,9'nS van Dienstplichtige Militairen om het onverwachte werkbezoek van de koningin met eigen ogen (WDM) die snel een rode loper voor haar uitrolden. De perfect lijken- gacje te S|aan a foto- anp de dubbelgangster van de koningin die was ingehuurd door de (Vervolg van de voorpagina) ZOETERMEER De slechte situatie op de havo heeft ook consequenties voor het hbo. Volgens de wet is de havo de „koninklijke weg" naar het hbo, maar tegenwoordig komen de meeste hbo-eerstejaars van vwo of mbo. Vooral het aantal mbo'ers dat naar het hbo gaat stijgt enorm: van 8800 in 1980 naar ruim 19.000 vorig jaar. Minister Rit zen heeft nu in zijn begroting aangekondigd deze „stapeling" van onderwijs te bestrijden door maatregelen in de studiefi nanciering. De inspectie signaleert ook pro blemen bij de vorming van „brede" scholengemeenschap pen. Staatssecretaris Wallage beschouwt die als belangrijke voorwaarde voor het welslagen van de basisvorming. De in spectie vindt afwachten totdat de scholen zelf gaan samenwer ken niet altijd de goede weg. Volgens haar helpt hier vooral de geldkraan: de staatssecreta ris moet ruime subsidie geven aan scholen die willen samen werken en flink snoeien bij wie dat niet wil. Het aantal bij de in spectie gemelde gevallen van seksuele intimidatie was in 1991 ongeveer hetzelfde als vo- rigjaar (86). De inspectie merkt op dat nog steeds de meerder heid van de scholen geen klach tenprocedure of vertrouwens persoon heeft. Bovendien baart haar zorgen dat wie bij de ene school wegens een seksueel ver grijp ontslagen wordt, op de vol gende zonder probleem kan worden aangenomen. Vorig jaar werden vijf docenten om redenen van seksuele intimida tie ontslagen, drie werden door de rechter veroordeeld en er zijn nog dertien zaken bij justi tie in behandeling. Gif als geneesmiddel AMSTERDAM - Een werk groep van drie artsen van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam ijvert voor de registratie van het gif Botuline Toxine als geneesmid del. De stof is een van de sterk ste vergiften die de wetenschap kent, maar blijkt een probaat bestrijdingsmiddel te zijn tegen het ongecontroleerd samen trekken van spieren, veroor zaakt door overmatige zenu wactiviteiten. Nederland telt ongeveer 2.000 patiënten - voornamelijk vrouwen - die voor behandeling met het mid del in aanmerking komen. De Gezondheidsraad meent echter dat er nog onvoldoende bekend is over het gif om tot registratie te kunnen overgaan. Vergoeding van seksuele hulpverlening per geval bekijk DEN HAAG Het vergoeden van seksuele bijstand aan capten via de Bijstandwet moet per geval worden afgewogei e Deze beslissing is gisteren bekendgemaakt door de afdel i schillen van bestuur van de Raad van Sate. De gemeente Sc i tekende bezwaar aan tegen een provinciaal besluit oi dammer toch seksuele hulpverlening te bieden. Volgens raad T. Gardeniers hoeft Schiedam niet voor de kosten op t E en omdat in dit geval niet duidelijk is of de hulpverlening ge g als onderdeel van de psyschische behandeling. Bij behandel het conflict tussen de gemeente en de provincie Zuid-Holli Gardeniers eerder al merken een nauwgezet besluit te eiseie zorgvuldig besluit hierover kan alleen op basis van een indiI: geval, als onderdeel van een psychische behandeling en i 1 verklaring van de behandelend psycholoog". In een eerder ;t gelijk schorsingsuitspraak dwong de Raad van State de ge Noordoostpolder tot meebetaling via de Bijstandswet. De stichting Alternatieve Relatiebemiddeling zorgt ervi a jaarlijks ongeveer vijfhonderd gehandicapten seks aani krijgen. Gemiddeld gaat het hierbij om 150 gulden voor delijks bezoek van anderhalf uur.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4