Iraakse geestelijke brengt België in verlegenheid Luthersen willen nieuwe Reformatie voor hongerenden Ethicus Paul Sporken overleden „De Klerk moet sancties tegen Ciskei nemen" Geestelijk Leven Opinie NBG bundelt illustraties De Kort in Kijkbijbel Coen Boerma verlaat NCRV Paus ontving Roemeense president Iliescu COMMENTAAR rST £eidóc0omant Vaticaan keert zich tegen kinderprostitutie VATICAANSTAD Het Vaticaan wil dat kerken, regerin gen en internationale organisaties de strijd aangaan met „de plaag van de kinderprostitutie". Ook het sekstoerisme in Zuid-Oost-Azië moet aangepakt worden. Dat hebben afge vaardigden van de pauselijke raad voor het gezin benadrukt op een internationale conferentie over kinderprostitutie die vrijdag in de Thaise hoofdstad Bangkok werd afgesloten. De seksuele exploitatie van kinderen wordt in een communiqué „een nieuwe en beklagenswaardige vorm van slavernij" ge noemd en „een aanslag op de mensheid en de kerk". De pu blieke opinie moet gemobiliseerd worden tegen dit kwaad dat zoveel fysieke, psychische en morele schade toebrengt aan duizenden kinderen, aldus het Vaticaan. Niet alleen de be trokken landen in Zuid-Oost-Azië moeten zich het probleem aantrekken, maar juist ook de westerse industrielanden, waaruit dé meeste bezoekers van de steeds jeugdiger prosti- tuées afkomstig zijn. Voordeel van verstand is dat men zich dom kan houden. Het omgekeerde is iets moeilijker. Tutu opent hoofdkantoor Afrikaanse kerken in Kenya NAIROBI De kerk speelt een vitale rol in de her vorming van het Afrikaanse continent, aldus aart bisschop Desmond Tutu zaterdag bij de inwijding van het hoofdkantoor van de Conferentie van Afri kaanse Kerken (AACC) in Nairobi. „Het is aangrij pend om te zien hoe groot de rol van de kerk is in de strijd voof vrijheid, democratie en mensenrechten", meende Tutu. „Waar mensen gedesillusioneerd zijn door de politici, richten ze zich tot de kerk", zei de Nobelprijswinnaar en voorzitter van de AACC. De bouw van het hoofdkantoor ging van start in 1975, toen de toenmalige Kenyaanse president Jomo Ke- nyatta de eerste steen legde. De bouwwerkzaamhe den werden vertraagd omdat Westerse kerken hun fondsen terugtrokken uit protest tegen de steun van de AACC aan nationalistische groepen, zoals het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) in Zuid-Afrika. Oprichting van eigen bijbel genootschappen in O.-Europa bepleit HARDERWIJK Het stimuleren van de oprich ting van bijbelgenootschappen in de voormalige Sovjetunie en andere ex-communistische landen is zinvoller dan het hier volladen van honderden vrachtwagens met bijbels om ze in die landen te ver spreiden. Dat vindt de heer G. Seierstad, regionaal secretaris van de bijbelgenootschappen in Europa en het Midden-Oosten. Hij bepleitte een en ander afgelopen weekeinde op de algemene vergadering van het Nederlands Bijbelgenootschap in Harder wijk. Naast bijbels is er volgens Seierstad ook grote behoefte aan achtergrondinformatie over de bijbel en begeleiding bij de bestudering van de Schrift. Po litici vroegen de Wereldbond van Bijbelgenoot schappen om bijbels te verspreiden op scholen, in bet leger en onder gezinnen. Hij roemde het Neder lands Bijbelgenootschap, die het afgelopen jaar de verspreiding van 3,7 min bijbels mogelijk maakte. LEUVEN De Belgische re gering gaat het Vaticaan „via diplomatieke weg" ophelde ring vragen over het ver strekken van een geldig pas poort aan een Iraakse geeste lijke, die opkomt voor het bewind van president Sad dam Husayn. Hoewel de Belgische autoritei ten hem een visum hadden ge- weigerd, woont de patriarch der Chaldeërs van Babyion, Bida- wid Raphael I, dezer dagen de zesde gebedsontmoeting van de wereldreligies in Leuven bij. In de marge van deze ontmoeting voor de vrede oefende hij ernsti ge kritiek op het „beschamen de" visumbeleid van België. Hij waarschuwde daarbij voor de gevolgen die dit voor het ver blijf van Belgische missionaris sen in Irak zou kunnen hebben. Volgens de patriarch zou België maar liefst vijf leden van de zes man sterke Iraakse delegatie een visum hebben geweigerd. Hijzelf was het land binnen ge komen op een Vaticaans pas poort. Volgens het Belgische ministe rie van buitenlandse zaken konden vier van de zes Iraakse geestelijken een visum krijgen. Aan Bidawid en dr Arfan Abdul Hqamid Fattah, secretaris-ge neraal van de organisatie van het Islamitisch Volkscongres, werd een visum geweigerd om dat zij het bewind van Saddam Husayn verdedigen. De Roemeense president Iliescu schudt de paus de hand in de zomerresidentie van Johannes paulus II in Castelgandolfo-. foto:EPA HAARLEM Het Neder lands Bijbelgenootschap (NBG) heeft een Kijkbijbel samengesteld met de „we reldberoemde" illustraties van de Nederlandse kunste naar Kees de Kort. Het boek is vorige week op de christe lijke boekenbeurs in Barne- veld gepresenteerd. De Kijkbijbel is een bundeling van de 28 delen uit de serie 'Wat de bijbel ons vertelt' die tussen 1966 en 1980 zijn verschenen. De serie is in 55 talen uitge bracht en dat aantal blijft vol gens het NBG groeien. Over de hele wereld zijn ongeveer 20 miljoen exemplaren van de ver schillende deeltjes verkocht. De serie was aanvankelijk be doeld voor verstandelijk gehan dicapte kinderen, die met gewo ne kinderbijbels niet goed uit de voeten kunnen, maar bleek ook aan te slaan bij andere kinderen (tot 9 jaar). De tekst is tot een minimum beperkt; alle nadruk ligt op de kleurrijke tekenin gen. „De Kort laat vooral de mensen uit de bijbel zien, hun gezichtsuitdrukkingen en de gebaren die zij maken", meldt het NBG. De Kort (59) werd drie jaar ge leden in het toenmalige Oost- Duitsland onderscheiden voor een bundeling verhalen uit het Nieuwe Testament, die „tot een van de beste boeken in de DDR" behoorde. Geheel ten on rechte is dit tot nu toe de enige onderscheiding voor zijn artis tieke werk, vindt een woord voerster van het bijbelgenoot schap. Het NBG heeft tegelijk een be gin gemaakt met de Spreekbij- bel, een serie bijbelgedeelten die geschikt zijn gemaakt voor weergave door twee of meerde re stemmen. Door op deze ma nier de bijbel samen te lezen, komt de tekst dichter bij de ei gen leefwereld Ie slaan, hoopt het NBG. Het eerste deel gaat over de geboorte van Jezus. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk 3eroepen te Ermelo G. Wassinkmaat te te Lellens-Wittewierum-Ten Post W.G. Gerritsen te Alblasserdam; te Siddeburen en Wa genborgen LW. Smelt, U. zendingspredikant te Peru, wonende te Benschop. Aangenomen naar Nootdorp J.P. Smit te Apeldoorn die bedankte voor Rotter- dam-IJsselmonde. Bedankt voor Hoogeveen M. van Cam- pen te Woerden. Gereformeerde Kerken Beroepen te Zuidwolde drs. R. Gosker te Scherpenzeel(Gld), té Bijlmermeer drs. J.W. van der Meulen te Colijns- Aangenomen naar Hoogeveen drs. L.L. Pleijsant te Ede. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Voorthuizen J. Kruidhof te Arnhem; te Harlingen dr. W.F. Wisse- link te Brouwershaven. HILVERSUM - Drs. C.M. Boerma (61), adjunct-direc teur radio en televisie bij de NCRV, verlaat de omroep aan het einde van het jaar, zo heeft de NCRV gisteren be kend gemaakt. Coen Boerma treedt vervroegd uit. Zijn vertrek is ingegeven door de ingrijpende ontwikke lingen op omroepgebied. Naar zijn mening heeft de NCRV thans met AVRO en KRO een aantal principiële zaken goed geregeld. De drie omroepen werken nauw samen, zonder dat de identiteit van de afzon derlijke-omroepen wordt aange tast. Verder hebben de omroe pen overeenstemming bereikt over een toekomstige aanpak van het radiobestel. Volgens Boerma is het verstan dig in de komende jaren de ver dere ontwikkeling van de NCRV over te laten aan een nieuwe functionaris. Boerma blijft de NCRV behulpzaam bij het opzetten van innovatieve omroep-projecten en de ontwik keling van nieuwe programma formules. Boerma, die theologie aan de Vrije Universiteit van Amster dam studeerde, was eerst leger- predikant, daarna gerefor meerd gemeentepredikant te Haamstede, Rotterdam-Zuid en Huizen, vervolgens hoofd tele visie bij het Convent van Ker ken, adjunct-directeur televisie bij de IKOR, secretaris van de commissie ontwikkelingssa menwerking (CCPD) van de Wereldraad van Kerken en daarna bij dezelfde organisatie directeur van de communicatie afdeling. In 1988 werd hij hoofd van de radiodienst van de NCRV. Sinds vorig jaar was hij adjunct-directeur radio en tele visie. CASTELGANDOLFO - De Roemeense president Iliescu was de eerste gast die ,paus Jo hannes Paulus II na de darmo peratie in juli heeft ontvangen. Tijdens het 25 minuten durend gesprek heeft de paus voor her stel van de democratie en van de godsdienstvrijheid in Roe menië gepleit. De paus sprak van de zware ontberingen van de gelovigen onder de communistische dicta tuur. Hij pleitte voor broeder lijk samenleven van alle etni sche groepen in Roemenië. Ver der eiste hij herstel van de fou ten uit het verleden. De mqt Rome geünieerde Katholieke Kerk van de Byzantijnse rite, in 1948 verboden en in 1990 weer toegelaten, streeft ernaar dat ze haar kerken en seminaries, in- „Acht Mei mag niet ontbreken op Kerkendag" UTRECHT „We hebben iets in te brengen op de Kerkendag en we vinden het jammer dat dit niet wordt gehoord". Voorzitter Wies Stael-Merkx van de Acht Mei Beweging vindt het jammer dat de Acht Mei-beweging niet als zodanig deelneemt aan de Kerken dag. De organisatoren stellen zich op het standpunt dat uitslui tend kerken deelnemen. „Ik vind dat niet consequent", aldus Stael Merkx, „als je ziet hoeveel moeite er is gedaan de Gerefor meerde Bond (de grote rechterflank in de Hervormde Kerk) bij de Kerkendag te betrekken, in ons geval zijn de organisatoren bang dat de bisschoppen zich wel eens zouden terugtrekken. Maar het gaay niet om de kerken als zodanig. Wij hebben de afgelopen jaren het nodige gedaan aan machtsongelijkheid tussen mannen en vrouwen. Dat moetje dan kunnen laten zien. MADRAS - De Lutherse Wereldfederatie heeft gepleit voor een nieuwe Reformatie ten bate van de hongeren den. De op prestaties gerich te landen in het Westen ver oorzaken steeds meer on recht en vernielen daarmee Gods schepping, aldus de Braziliaanse LWF-president Gottfried Brakemeier giste ren bij de opening van de raadszitting te Madraë in In dia. De LWF omvat 107 ker ken in ruim 80 landen. In dit verband riep hij de 55 mil joen Lutheranen op zich te be- hun geloof. Niet de prestatie telt voor' God, maar de recht vaardiging uit barmhartigheid. Rechtvaardiging heet 'levens redden, waarden teruggeven, schulden kwijten'. Alleen zo is een vreedzaam samenleven mo gelijk. Ook LWF-secretaris-generaal dr. Gunnar Staalsett riep de kerken op zich te keren tegen de schending van de mensen rechten en tegen de uitbuiting van de armen. In een tijd, waar- MAASTRICHT - In Maas tricht is vorige week vrijdag prof dr. Paul Sporken (65) overleden. Sporken was priester van het bisdom Den Bosch. In 1988 nam hij af scheid als hoogleraar medi sche ethiek aan de Rijksuni versiteit Limburg. Sporken leed al jaren aan een ernstige longaandoening die hem dwong .voortijdig zijn ambt als hoogleraar op te geven. Sporken was in de jaren zeven tig een van de meest spraakma kende ethici in katholieke kring. Met zijn 21 boeken waar van er ook vele in het Duits, Spaans en Frans werden ver taald, en zijn honderden spreekbeurten over doodgaan en sterven verwierf hij ook naam buiten katholieke kring. Zijn boek De laatste levensfase uit 1972 over stervensbegelei ding stond maandenlang op de bestsellerslijsten. Mensen die naar hem luisterden waren steeds helemaal in zijn ban. Sporken studeerde moraaltheo logie in Nijmegen. In 1974 werd hij uitgenodigd naar de nieuwe Limburgse medische faculteit te komen om te zorgen voor het „menselijke aspect" in de oplei ding. Bij zijn afscheid moest Sporken vaststellen dat de grootschaligheid van de oplei ding dat helaas onmogelijk maakte. Contact tussen oplei der en opgeleide was veel te schaars. Sporken was een der eersten die in rooms-katholieke kring de persoonlijke verantwoorde- Prof. Paul Sporken FOTO: PERS UNIE lijkheid bij moeilijke ethische problemen ging benadrukken. Daarbij maakte hij zich los van de rigide kerkelijke moraal. In de jaren zeventig kreeg hij daartoe ook de ruimte. Proble men met zijn priesterschap zegt Sporken nooit gehad te hebben. Hij vond het begrijpelijk dat kerkelijke leiders niet voorop JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse regering moet economische sancties afkondigen tegen het 'thuis land' Ciskei om de leider er van, brigadier Gqozo, te dwingen een referendum te accepteren. Deze oproep heeft secretaris dr. Frank Chikane van de Zuidafri- ad van Kerken tot president De Klerk gericht. De weigering van Gqozo om een referendum in Ciskei te hou den, leidde volgens Chikane vo rige week maandag tot het bloedbad waarbij 28 mensen werden gedood. Chikane, aarts bisschop Desmond Tutu en an dere kerkelijke leiders hebben vorige week dinsdag bijna de hele dag met Gqozo'over een re ferendum onderhandeld. Uit persberichten leidt Chikane af dat hun pogingen zonder resul taat zijn gebleven. De Zuidafrikaanse regering moet het bloedbad in Ciskei on dubbelzinnig veroordelen, geen belastinggeld meer aan het re gime in het thuisland ter be schikking stellen en alle Zuida frikaanse ambtenaren en veiligheidstroepen uit Ciskei te rugroepen, zo schrijft Chikane. Het grootste probleem in Ciskei is echter dat er geen vrijheid van meningsuiting en van ver gadering is en dat politieke acti viteiten zijn verboden. Daarom doet Chikane een dringend beroep op de regering-De Klerk dertijd onder dwang aan de Roemeens-Orthodoxe Kerk af gestaan, terugkrijgt. Van de 23 miljoen Roemeen zijn 1,4 mil joen katholiek, terwijl ruim 18 miljoen roemeens-orthodox is. Volgens waarnemers zag de paus er goed uit. Hij wordt in' staat geacht het bezoek aan Santo Domingo, van 9 tot 14 ok tober, te kunnen volbrengen. Evenwichtig compromi HET was premier Lubbers zelf ook opgevallen dat aal-economische paragraaf in de Troonrede aanzienlij ter is dan in voorgaande jaren. Hij verklaarde dat uit grote eensgezindheid in de coalitie over het soort beli gevoerd moet worden. „We hebben nog slechts drie teiten: bevordering van werkgelegenheid, bevorderir, werkgelegenheid en bevordering van werkgelegenhei de minister-president gisteren in een toelichting op d hem geschreven jaarlijkse toespraak van de koningin beide Kamers der Staten-Generaal. Lubbers bedoelde mee dat het kabinet zich niet meer laat weerhoudei enigerlei taboe. Zelfs niet het linkse taboe van de onaa baarheid van de minima. „De koopkracht wordt bescl voor hen die op het sociaal minimum zijn aangeweze wijl werken toch meer lonend wordt", liet de premier ningin vandaag zeggen. l£en zin die onschuldig klinkt, die in werkelijkheid van historische betekenis is. BELOOFDE de regering in 1989 nog plechtig dat 2 streven naar een gelijke ontwikkeling van lonen en ringen; nu kiest diezelfde regering openlijk voor een 0 ke ontwikkeling. Terwijl de bejaarden, arbeidsongescl en werklozen volgend jaar op de nullijn worden gehc gaan de werkenden erop vooruit, volgens de stukke gemiddeld zo'n anderhalf procent. In werkelijkheid verschil nog groter, omdat de gemiddelde werknem jaar ook wat in salaris omhoog gaat door periodieken promotie. De minister-president bevestigde desge\ dat het kabinet deze denivellering niet beschouwt a toevallige, eenmalige gebeurtenis. Hij voorspelde dat ter De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid 00 gend jaar een pleidooi zal houden voor een verhogin het arbeidskostenforfait ofwel het bedrag dat iemai leen omdat hij werkt, mag aftrekken van zijn belastb; komen. En uit het gezicht dat Lubbers trok bij deze mi ling was af te leiden dat De Vries ook dan niet tegen mansoren zal spreken. HET valt toe te juichen dat CDA en PvdA elkaar nu, qui moeizame ideologische strijd in de eerste twee jaar vai e: kabinetsperiode, hebben gevonden. Bovendien is h e schermen van de koopkracht van de inactieven en het1 lijkertijd beter belonen van de actieven een evenwii manier om werken aan te moedigen en niet-werken t moedigen. Zo kan het Nederlandse bedrijfsleven de p krijgen die nodig is om internationaal mee te kunneij,, der dat dit ten koste gaat van de sociale rechtvaardij Met dit type beleid, waarbij de aangekondigde verschi t< van belasting- en uitkeringsfraude voortreffelijk pas Lubbers slagen waar anderen faalden, en straks met ie te trots afscheid nemen van de Haagse politiek. HERMELIJN St. Natuur feerdesteln 41 - 3328 MK Dordi >url Qiro: 650.30.20 Vogelwacht I. 078-174983 in ook de kerken steeds meer verstrikt raken in nationalisti sche conflicten, moeten er 'theologische tegenkrachten' worden gemobiliseerd. De LWF, waarvan de staf de af gelopenjaren al van 125 tot 105 personeelsleden is afgeslankt, verkeert nog steeds in financië le problemen. Voor de komen dejaren wordt nog steeds een klein tekort voorspeld. Steeds minder kerken betalen hun bij drage, terwijl van de Duitse kerken, die toch al ruim 40 pro cent van de begroting betalen, geen hogere inkomsten zijn te verwachten. liepen in een vrijere moraal. Wel meende hij dat zij onont koombare ontwikkelingen niet moesten blokkeren. Bij zijn af scheid in 1988 had hij wel be denkingen over het gebrek aan solidariteit. Sporken kwam in de jaren tach tig steeds vaker op gespannen voet te staan met Vaticaanse ethische standpunten. Het hoogtepunt in zijn publiceren en spreekbeurten was toen ech ter al voorbij. De fakkel in de ethische discussies was toen al door anderen overgenomen. Sporken meende dat een ty pisch christelijke ethiek niet be staat. „De ethische boodschap van de bijbel is immers op de eerste plaats een humanisti sche". Volgens de ethicus Hele- ne Dupuis nam Sporken het hu- maniteitsbeginsel als grond- sslag voor zijn ethische keuzes. Hij vereenzelvigde het humane met het christelijke, een typi sche vereenzelviging in katho lieke kring, aldus Dupuis die zelf hervormd is. en op die van de thuislanden te garanderen dat alle Zuidafrika nen deze rechten krijgen. Als de Zuidafrikaanse regering en de thuislanden weigeren aan deze eisen te voldoen, dan wil de Raad van Kerken dat de eco nomische sancties tegen Zuid- Afrika opnieuw worden afge- Uitgave: Kantoor redactie: Kantoor advertentie- e abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefax: 071 -134 941 Postadres Postbus 112300 AA Leiden Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 070-3190 933. 070 - 3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. Binnen- en buitenland, financiën en A van Rijn (chef), drs. R. Edens, A Leeuwen - Voorbij, R. de Roo Sport (tel. 070 - 3190 826): in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers. tv-redactie Si Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835). drs P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838) M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie.e dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederla Belgie. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs K Sv. M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 'tl- (chef), H. Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K van - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland drs. D J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs A. Heering (Rome), B. van Huêt (Londen), M. de Kon (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Voo (Parijs), drs. R. Vunderlnk (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van Wijl: (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalslf M. de Cocq. Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma. t/m vi 15.00 uur. n 08.30 tot 17.00 uur. n 18.00 tot 19.00 uur, op z Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 141 905. Voor uitsluitend hei geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2