alaise staalindustrie dwingt oogovens tot extra ingreep inteverlaging dt niet tot ichstemming Unctad: geldgebrek hindert herstel van wereldeconomie Centurion nog geen succes voor Philips Economie jps Zuid-Afrika (kt aan ontslagen UeSBURG Bij SA Philips, de Zuidafri- i van het Eindhovense elektronica- n dreigen ontslagen als gevolg van de econo- mjrecessie en het wegvallen van importheffin- fdienen ter bescherming van de industrie. De ,Z0Ciding liet in het weekeinde weten dat zij f moet afzien van de lokale produktie van ra- De voornemens van SA Philips 0eP[égeven door „de voortdurende onzekerheid industriebeleid van huidige en toekomstige tlen 'n Zuid-Afrika", aldus directeur Bruce nfcie. SA Philips heeft te lijden van de concur- goedkopere toestellen uit het Verre Oos- 1 in onderdelen worden geïmporteerd en in ^n'jrika geassembleerd. Op deze wijze worden nisa|,nportheffingen omzeild, waardoor de Azia- Va pestellen goedkoper zijn dan die van Philips. Benzine en diesel morgen duurder ROTTERDAM, Benzine en die sel worden morgen respectievelijk 1 en 2 cent per liter duurder. Aan de meeste pompen gaan hierdoor adviesliterprijzen gelden van 184 cent voor superplus loodvrij, 180 cent voor Euro loodvrij en 196 cent voor loodhoudende superbenzine. Een liter diesel gaat 113,4 cent kosten. De prijsverhogingen zijn vooral een gevolg van het herstel van de dollar. Bij de prijsverhoging van diesel speelt tevens voorraad- vorming voor de komende winter een rol, aldus oliehandelaren. Minder invoer en meer uitvoer VOORBURG In het tweede kwartaal van dit jaar voer de Nederland bijna 3 procent minder in dan in het tweede kwartaal van 1991. De export nam met bijna 4 procent toe, aldus het CBS. Het gaat om het volume van de handel, waarbij nog niet is gekeken naar het effect van prijsveran- deringen. Vooral bij consumptiegoederen en algemene goederen nam de import af (5 procent). De import van grondstoffen en halffabrikaten en van investeringsgoede ren daalde met achtereenvolgens 2 en 3 procent. De export van voedings- en genotmiddelen steeg met 3 procent. De export van textiel en kleding en van aardolieprodukten nam met achtereenvolgens 2 en 14 procent af. In totaal werd in het tweede kwartaal van 1992 voor 57,4 miljard gulden ingevoerd. De export beliep 62,3 miljard gulden. De invoerprijzen daalden met gemiddeld 3 procent, de ex portprijzen stegen in het tweede kwartaal vergeleken met een jaar daarvoor met 1 procent. Buitenlandse investeerders beter beschemd in Rusland WASHINGTON - Rusland heeft van- daag een internationaal akkoord onder tekend over de bescherming van buiten landse investeerders tegen verliezen door oorlog, rebellie en bevriezing van hun tegoeden door een regering. Als het Russische parlement het akkoord ratifi ceert, wat wordt verwacht, dan zal Rus land de 119-de lidstaat zijn van het Mul tilaterale Investeringsgarantie-agent schap (MIGA), dat is opgezet door de We reldbank. Het lidmaatschap van het MIGA kan ertoe bijdragen dat er meer broodnodig buitenlands kapitaal naar Rusland stroomt. Möllemann ziet economische crisis in Duitsland BONN De economie van Duitsland vertoont de eerste duidelijke tekenen van een crisis. Er zijn vijf miljoen werklozen, de industriële produktie in het oosten van Duitsland is 11,4 pro cent kleiner dan een jaar geleden en de economie in het westen van het land stagneert. Dit heeft de Duitse minister van economische zaken, Jürgen Mölle mann, gisteren gezegd in een toe- tief van bondskanselier Kohl om met de werkgevers, de vakbonden en de po litiek een „solidariteitsovereenkomst" aan te gaan. Möllemann deed een beroep op de werkgevers en de werknemers om de lonen op een dusdanig peil te houden dat er banen kunnen worden gescha pen. Hij herhaalde dat hij niets voelt spraak tot de Kamer van Koophandel voor een belastingverhoging als mid- i Hamburg. De bewindsman waarschuwde ervoor dat de reputatie van Duitsland als fi- del om geld voor Oost-Duitsland bin nen te krijgen. Wel wil hij in de ex- DDR de belastingen verlagen teneinde nancieel en industrieel centrum op het de investeringen daar te stimuleren, spel staat. Dat komt volgens hem door- Ook toonde hij zich voorstander van dat de economie overbelast is geraakt het plan van Theo Waigel, zijn collega door de kosten van de eenwording van i financiën, om de vennootschaps- de twee Duitslanden. Möllemann acht belasting te verlagen om de concurren- de tijd rijp voor een nieuwe, gezamen- tiepositie van de Duitse ondernemin- lijke benadering. Hij steunt het initia- gen te verbeteren. IAAG „Afwach- 52 !o kan de reactie op Ueverlaging van de iank het best worden 66-rd. De werkgevers en ]|cen zien het de ko- tijd nog even aan en 1W5 zen hielden hun en- sme ook niet al te De grote profiteur dollar, die de afgelo- ek in totaal 11 cent ld raakte niet onder van de renteverlaging kwart procent. De ban- in hun tarieven indien tpassen, meldde 'dvoerder van de Rabo- moeten eerst kijken renteverlaging door- de geld- en kapitaal- s daar de rente daalt we dat voordeeldoorge- >nze klanten", aldus de irdvoerder. Op termijn ing dei door de rente op hypo- ïnÜ «leningenomlaag, vorigekc werkgeversorganisatie [Oriw is men ook terughou- )e renteverlaging op zegt niet zoveel. Eerst verlaging doorwerken itetarieven van de ban- X bied it een renteverlaging jaanenb kwar^ pr0cent voor een iche opbloei zal zorgen wijfeld worden. De Europese beurzen reageer den voorshands met meer en thousiasme. De koersen gingen beursbreed omhoog, waarbij vooral de internationals het goed deden. De internationals profiteren dubbel. Naast een la gere rente hebben ze ook nog voordeel van de stijgende dol lar. In Duitsland sloten de koersen 4,4 procent hoger en ook Lon den en Amsterdam maakten een goede dag door. „De rente verlaging heeft een bodem in de koersen gelegd. De voortduren de daling is nu eindelijk afge broken", aldus een tevreden handelaar. Wel werd de rente verlaging in Nederland (0,25 procent) afgedaan als „wat ma gertjes". Zowel bij de Rabobank als bij het VNO wordt de rentedaling dan ook vooral gezien als een symbolisch gebaar. „Het be langrijkste is dat de traditie van vijfjaar lang renteverhoging in Duitsland is- doorbroken", al dus de woordvoerder. Op de valutamarkten wordt wat gereserveerd naar de rente daling gekeken, evenals naar de devaluatie van de lire. Handela ren menen dat de lire nog zeker 7 procent is overgewaardeerd. Ook het pond en de Zweedse kroon zijn nog lang niet uit de gevarenzone wat de handelaren betreft. Het is dus maar de vraag of dé rust binnen het EMS stelsel snel zal weerkeren. j ivest baas in huis bij noodlijdende VHS RDAM/AMERSFOORT Het kleine vastgoedfonds Uni- jj ordt de baas in huis bij de noodlijdende sectorgenoot VHS. j e bedoeling dat de aandelen VHS worden afgestempeld van li al 5 naar 0,50, waarna er 28 miljoen nieuwe aandelen 1 0,50 zullen worden geplaatst bij Uni-Invest. Daardoor 21 ni-Invest een belang van 90 procent in VHS. Het streven is op termijn zal samengaan met Uni-Invest. Een woord van Uni-Invest wilde niet ingaan op de vraag hoe dit zijn 0 alkrijgen. lt verder gestreefd naar een akkoord met de concurrente en 5 nte crediteuren van VHS. De bankiers hebben de plannen 2 temming ontvangen, zo zeggen de bedrijven in een geza- e verklaring. Uni-Invest heeft gezien de gespannen liquidi- itie bij de in surséance verkerende VHS al een boedelkre- II beschikking gesteld. ji HS als Uni-Invest hebben een roerige tijd achter de rug. 1 vond zich op de rand van een bankroet, maar wist wel we- r(worstelen aan de greep van R&R van de omstreden za- Robert Doorn. (Vervolg van de voorpagina) GENÈVE De wereldeco nomie zit in de gevarenzone. De economische activiteiten worden belemmerd door ge brek aan geld. De banken kampen met oninbare lenin gen en draaien de krediet kraan nog maar mondjes maat open. Dat geldgebrek, waardoor er minder geïnves teerd kan worden, kan een eventueel herstel nekken. Dit staat in het jaarlijkse rap port van de Unctad (Confe rentie voor Handel en Ont wikkeling van de Verenigde Naties), dat vandaag open baar is gemaakt. „Nieuwe politieke initiatieven op rente- en investeringsgebied zijn zeer snel nodig", schrijft K.K.S. Dadzie, secretaris-gene- ral van de Unctad. Daarbij wordt gedacht aan een verho-i_ ging van de overheidsuitgaven en een verlaging van de rente in Europa. De jaren negentig kampen met de gevolgen van de liberalise ring van de financiële markten in het voorafgaande decen nium. Vooral de regeringen in de Verenigde Staten, het Vere nigd Koninkrijk en Japan be sloten toen het toezicht op het bankwezen te verminderen. Het bedrijfsleven nam miljar denleningen op om bedrijven over te nemen of onroerend goed te kopen. Aan het eind van de jaren tachtig begon de econo mische motor te haperen en dook hef recessiespook vooral in de Engelstalige landen op. De gevolgen daarvan waren toren hoge schulden bij de onderne mingen, faillissementen in de onroerend-goedsector en bij de banken die kampen met onin bare leningen. De jaren tachtig, zo schrijven de onderzoekers, zijn een „verloren decennium". Kredietverkrapping Volgens het rapport is er nu sprake van een kredietverkrap ping in met name de VS, het Verenigde Koninkrijk en Ja pan. Europa in zijn geheel heeft er minder last van. De financië le instellingen zijn minder be reid en in staat kredieten te ver strekken aan bedrijven. Juist in tijden dat de winsten van het bedrijfsleven omlaag gaan door een recessie moeten de banken bereid zijn om kredietlijnen open te houden. Door de uitgifte van leningen kan het herstel van de economi sche groei gaande worden ge houden. Als de kredietkraan dicht blijft, wordt een nog broos herstel de nek omgedraaid. „De expansje loopt stuk op een muur van financiële beperkin gen", concludeert de Unctad. Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog speelt de krediet verkrapping een belangrijke rol in de huidige recessie. De im passe waarin de wereldecono mie verkeert heeft ertoe geleid dat de particuliere sector bijna onder de schuldenlast bezwijkt en niet in staat is de leiding te nemen bij het aanzwengelen van de economische groei. Alle hoop moet nu worden gevestigd op de overheid. Die moet vol gens de beste Keynesiaanse tra dities haar uitgaven verhogen om de bestedingen en investe ringen in de particuliere sector stimuleren. Moeilijkheden Deze oproep om de overheids uitgaven te vergroten stoot ech ter op moeilijkheden. Diverse regeringen staan diep in het rood door de almaar aanhou dende tekorten op de begroting. Voor dit jaar verwacht de rege ring in Washington een begro tingstekort van 399 miljard dol lar. De VS hebben een staats schuld opgebouwd van maar liefst 4.000 miljard dollar. Toch ziet de Unctad kansen voor een stimuleringsbeleid door de overheid volgens de richtlijnen van de Britse econoom John Keynes. „Hogere uitgaven be vorderen de groei van de inko mens waardoor het tekort op de bergroting waarschijnlijk klei ner zal worden", formuleert de organisatie uit Genève. Als het de ondernemingen en consu menten beter gaat, dan stijgen de belastingopbrengsten, waar door gaten in de begroting kun nen worden gedicht. Of de aanbevelingen van de Unctad worden opgevolgd, is een twijfelachtige zaak. Daar voor is de politieke druk op de regeringsleiders om te bezuini gen en zo het huishoudboekje in orde te brengen te groot. lEN Na de forse le sp n bij staalindustrieën Yorlnkrijk en Duitsland »C t ooïc Hoogovens niet maatregelen einde moeten maken snel stijgende verlie- directie heeft giste- mïj a besparingen 300 >orpi aangekondigd die jaar onder meer het lgesien van 2300 banen Voor duizend ko ners van het staalbe- IJmuiden komt deze -S ig neer op gedwon- ilag. Sinds het einde 'weede Wereldoorlog de eerste keer dat tititiïens mensen op straat Ook a£je teuropese staalbedrij- uton peren in grote moeilijk- •riteis 6evol£ van de gekel" ^jpbrengstprijzen. Deze wordt veroorzaakt door ninderde export van u landen van de Euro- (jeg€ neenschap en de toene- ^mport tegen afbraak- uit Oosteuropese lan- n andere belangrijke dat grotere efficiëncy citeit van staalprodu- De voorzitter van de raad van bestuur van Hoogovens, O.H.A. van Royen. foto.anp centen in de EG aanzienlijk heeft uitgebreid en dus ook hun aanbod. Daarnaast verstrekken sommige EG-landen nog steeds indirecte steun aan hun staalin dustrie waardoor onrendabele bedrijven blijven produceren. Het is uiterst onwaarschijnlijk dat er op korte termijn drasti sche verandering komt in deze marktomstandigheden. De staalindustrie in West-Europa heeft hierdoor weinig andere keus dan een drastische verla ging van de produktiekosten, een maatregel die in al in twee EG-landen is vertaald in het schrappen van bijna twintig duizend arbeidsplaatsen. Deze ingrepen worden vrijwel zeker door verdere afslankingen ge volgd. In Duitsland gaan de ko mende jaren, zo wordt ge vreesd, nog 25.000 van de 120.000 banen in de staalindu strie verloren. Ook voor Hoogovens is er geen andere mogelijkheid dan een af slanking van de personeels sterkte. De aankondiging van de reorganisatie komt dus hele maal niet onverwacht. Iedereen had er min of meer al rekening mee gehouden. Dat geldt echter niet voor de omvang van de maatregelen en de consequen ties in de vorm van gedwongen ontslagen. De directie heeft haar werknemers daarmee overrompeld. In het afgelopen voorjaar heeft zij nog inge stemd met een paragraaf in de cao die tot april volgend jaar het ontslag van personeel uitsluit. Hoewel de Westeuropese staal industrie toen al in een diepe malaise verkeerde, liet de top van het staalbedrijf uit niets blijken dat er binnenkort harde klappen zouden vallen. Ze gaf daarmee voedsel aan de ver wachting dat het in IJmuiden allemaal wel zou meevallen. Dat is, zo blijkt nu, echter geenszins het geval. Furieus Vakbonden en ondernemings raad hebben mede daarom fu rieus gereageerd op de voorge stelde besparingen. Ontslagen zijn voor hen onbespreekbaar. Vooralsnog zijn ze ook doof voor de onheilstijding van pre sident ir. O.H.A. van Royen dat het staalbedrijf 'snel afsterft', als er niet wordt ingegrepen. „De problemen van de Westeu ropese staalindustrie worden nu afgewenteld op het perso neel dat nog niet zo lang gele den voor zijn motivatie en inzet werd geprezen door de direc- tie", aldus bestuurder J. Schalkx van de Industriebond FNV. Het staat als een paal boven wa ter dat de directie van Hoogo vens de komende weken een ge sloten front van bonden en on dernemingsraad tegenover zich vindt. Zij had dat kunnen voor komen door veel eerder duide lijke signalen te geven over de slechte situatie en de maatrege len die hierdoor onvermijdelijk zijn geworden. Het is volstrekt ongeloofwaardig dat de be stuurstop zich heeft gekoesterd met de hoop dat de jongste staalcrisis aan IJmuiden voor bijgaat. Niemand is immers meer doordrongen van de ernst van de problemen dan de direc tie zelf. De hierdoor bij voorbaat bedor ven sfeer voorspelt weinig goeds van de onderhandelingen over maatregelen die het voort bestaan van het staalbedrijf moeten verzekeren. Niemand bestrijdt dat de huidige proble men een zaak zijn van de hele staalindustrie in de EG, maai* dat betekent niet dat Hoogo vens moet wachten op een op lossing die elders wordt be dacht. Als het staalbedrijf in IJ muiden niet zelf initiatieven neemt, komt het einde snel na bij. Daar kunnen geen twijfels over bestaan. Als er wél wordt ingegrepen, wordt er volgend schillende divisies moeten meer met elkaar samenwerken. Dat is tot nu toe nauwelijks ge lukt. De verschillende or's ge ven aan dat f de bureaucratie binnen Philips nog recht over eind staat. Ook op het gebied van flexibiliteit, snel inspelen op nieuwe trends, is er nog nau welijks iets verbeterd. De inter ne communicatie laat ook nog steeds te wensen over, zo meld den de vertegenwoordigers van de werknemers. Openlijke kri tiek was er op de leuze dat „het management wordt afgerekend op haar prestaties". Volgens verschillende werknemers is het vooral de kleine man die ge raakt wordt door Centurion en blijven de managers buiten schot. Eerder bleek al dat Philips bij het publiek ook nog gebukt gaat onder het oude imago. Vooral jongeren beschouwen Philips als een „merk voor vaders en grootouders". „Het Philips imago heeft teveel grijze ha ren", concludeerde de directeur van Philips Nederland J. Post. De tent met nieuwe Philipspro- dukten waarmee Philips de ko mende maanden door het land trekt moet Philips een jong en dynamisch imago verschaffen. De eerste reacties van het pu bliek waren positief, maar dat betrof een thuiswedstrijd in Eindhoven. De komende maan den moet Philips de rest van de Nederlandse jeugd overtuigen. Een beeld van de walserij van Hoogovens. De extra kostenverlaging bij het staalbedrijf in IJmuiden moet Hoogovens uit de verliessituatie halen. fotO:ANP jaar weer winst gemaakt. Het is vooral deze prognose van de eind dit jaar vertrekkende topman Van Royen die vakbon den en ondernemingsraad zo ver moet krijgen dat ze met de aangekondigde maatregelen in stemmen. Zijn voorspelling houdt tevens in dat bij onveran derde marktomstandigheden geen verdere ingrepen nodig zijn. De eenmalige èxtra kos tenverlaging in 1993 verandert overigens niets aan het Master- plan (1991-1995) dat voorziet in een totale besparing van vijf honderd miljoen gulden en het schrappen van bij elkaar 2500 banen. De in dit plan aangekon digde afslanking is zonder ont slagen mogelijk. Voor de extra ingreep zijn natuurlijk verloop en vervroegde uittreding van werknemers echter ontoerei kend. Tot nu toe is Hoogovens er in geslaagd, om de personeels sterkte van het staalbedrijf min of meer geruisloos te verminde ren. Eind 1991 waren er nog 15.000 werknemers, eind dit jaar zijn het er 13.800, eind vol gend jaar 11.500 en eind 1995 (voltooiing Masterplan) 10.500. In 1974 werkten er nog 22.000 bij de ijzer- en staalproduktie in IJmuiden. Deze afslanking spoort met de halvering van het aantal werknemers in de hele Europese staalindustrie gedu rende de afgelopen twintig jaar. EINDHOVEN - De opera tie Centurion, die van Philips een concurrerender bedrijf moet maken, heeft nog niet veel opgeleverd. De bureau cratie, flexibiliteit en interne communicatie zijn nog steeds slecht. Alleen het anti ciperen op acties van de con currentie is wat verbeterd. Dit blijkt uit een onderzoek onder 80 ondernemingsra den (or's) bij Philips dat is ge publiceerd in de Philips Koe rier. Ik rij op stroom Geamuseerd kijkt een agent op de fiets van de gemeentepolitie in Spijkenisse naar zijn collega die het nieuwste surveillancevoertuig op drie wielen uitprobeert. De nieuwe politie-auto, die vandaag in gebruik is genomen, rijdt op stroom en kan een maximum snelheid halen van 50 kilometer per uur. De accu's kunnen op het gewone elektriciteitsnet worden opgeladen en geven het wagentje een actieradius van 50 kilome ter. Ook milieu-agenten gaan in de toekomst gebruik maken van een dergelijk elektrisch karretje, dat wel wat weg heeft van de uit de jaren '50 en '60 stammende Messerschmitt-driewieler. FOTO: anp Centurion is het ambitieuze programma waarmee Timmer Philips er weer bovenop wil hel pen. Aan de ene kant moeten er kosten worden bespaard en zijn er tienduizenden mensen ont slagen. Net zo belangrijk is dat Centurion bij de Philips werk nemers een mentaliteitsveran dering moet teweegbrengen. Geen tevredenheid meer of ach-- teroverleunen, maar constant proberen de prestaties te verbe teren, is het motto. Daarvoor moet de hele organisatie van Philips worden verbeterd. Min der chefjes en meer verkopers. Bovendien moeten de mensen meer verantwoordelijkheden krijgen en zelf beslissingen kunnen nemen. Ook de ver-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 27