Laser is een blijvertje m Nieuw kooprecht houdt haken en ogen im Op naar Mars Weten Werken üonsument ruimte Hersenen verschillen Leidse Courant dinsdag 15 september 1992 Hij zit in de cd-speler, schiet door de disco-ruimte en snijdt door reusachtig grote stalen platen. De laser, die ook steeds meer in de geneeskunde wordt toegepast. Of de laser superieur is aan andere technieken, wordt de komende jaren onderzocht. door Madeleine Roumen „De laser zou het operatiemes volle dig kunnen vervangen. Maar het ge beurt alleen nog niet", zegt natuur kundige G. Gijsbers, die uit het eind van een bos dunne draad een minus cuul blauw lichtbundeltje tovert. „Chirurgen willen voelen wat ze doorsnijden. Begrijpelijk. Want de laser is contactloos". Op deze pagina willen wij wekelijks in de rubriek 'De Kwestie' aandacht besteden aan vragen van lezers. Vragen over bij voorbeeld natuurkundige verschijnselen. In samenwerking met de stichting Publieksvoorlichting Wetenschap en Techniek zorgen wij ervoor dat al die vragen worden beantwoord. De meeste schriftelijk, een aantal ervan in de bijlage. Heeft u vragen, schrijft U dan aan: Redactie Weten Werken. Rubriek 'de Kwestie' SijthoffPers Postbus 16050 2500 AA Den Haag r Als alles volgens plan verloopt, wordt morgen de Mars Observer gelanceerd. Deze Amerikaanse satelliet heeft tot doel het oppervlak, de atmosfeer, het inwendige en het magnetische veld van de planeet Mars te bestuderen. De Mars Observer is de eerste van een nieuwe klasse van relatief goedkope onbemande ruimtescheepjes. Behalve Mars zullen, met soortgelijke Observers, de komende jaren mogelijk ook andere objecten in de binnenste regionen van ons zonnestelsel (Venus, de maan, nabije planetoïden en kometen) worden bestudeerd. De Marssonde zal met een Titan-3 raket in een 'parkeerbaan' worden gebracht, de baan omde aarde van waaruit dergelijke satellieten definitief naar hun bestemming worden gelanceerd. Bij het verlaten van deze parkeerbaan wordt voor het eerst gebruik gemaakt van een nieuwe boosterraket, de Transfer Orbit Stage (TOS). De TOS zal op het juiste moment gedurende 144 seconden worden afgevuurd om de sonde de juiste snelheid te geven om Mars te bereiken. Ruim twintig minuten later wordt de TOS afgekoppeld. Pas begin september 1993 zal de NASA-ruimtesonde de Rode m Planeet hebben bereikt. Het is dan bijna vijfjaar geleden •t zei dat de planeet voor het laatst door een (Russische) sonde werd bezocht. De Mars Observer is de vijfentwintigste sonde die richting Mars wordt gezonden. Tot nog toe kwamen er zestien op hun bestemming aan, maar de meeste functioneerden niet naar behoren. De eerste pogingen om de op de aarde lijkende planeet Mars te bereiken vonden plaats in 1960. De Sovjet-Unie lanceerde in oktober van dat jaar twee satellieten, maar die kwamen zelfs niet eens toe aan hun eerste 'horde' (de parkeerbaan om de aarde). Pas op 14 juli 1965 werd het eerste succesje geboekt: de Amerikaanse Mariner 4 bereikte veilig zijn baan om Mars en maakte 22 foto's van de onherbergzame, met kraters bedekte planeet. Na het succes van de Mariner 4 konden de Russen niet achterblijven. De Sovjet-Unie deed vanaf dat moment nog tenminste negen pogingen - het precieze aantal is niet bekend - om Mars te bereiken. Slechts één vlucht, die van de Marsö, was succesvol. De Verenigde Staten boekten betere resultaten: de Mariners 6,7 en 9 bereikten hun doel foto Nasa en alleen de Mariner irs Observer. 8 mislukte. Het grootste succes werd in 1975/76 behaald met de geslaagde lancering én landing op het Marsoppervlak van de Amerikaanse ruimtesondes Viking 1 en 2. De beide identieke Marslanders bestudeerden niet alleen de geologische eigenschappen van de planeet maar deden ook een poging om (microscopisch) leven op te sporen... tevergeefs naar later bleek. Het was echter voor het eerst dat we op aarde getuige konden zijn van nabije beelden van het oppervlak van Mars. Geheimen De Mariners en Vikings verzamelden in de loop der jaren een schat aan gegevens over onze buurplaneet. Het gehele oppervlak van Mars werd in kaart gebracht, bodemmonsters werden onderzocht en ook de atmosfeer werd grondig bestudeerd. Toch weet men nog lang niet alles over Mars. Eén van de geheimen die wetenschappers aan de planeet willen ontfutselen is de rol die water hier in de löop der tijden heeft gespeeld. Instrumenten Vanuit zijn relatief lage baan (hoogte 360 km) zal de toi Mars Observer vanaf begin december 1993, wanneer alle instrumenten in werking zijn, gedurende tenminste één volledig Marsjaar (687 aardse dagen) de planeet nauwkeurig bestuderen. Een extra experiment aan boord van de Mars Observer betreft een samenwerking tussen de V.S., het Gemenebest van Onafhankelijke Staten en Frankrijk: de MarsBalloon Relay Experiment. Dit experiment zal iu toé op zijn vroegst in 1994 van start gaan, als de Russen kleine sondes aan ballonnen in de Marsatmosfeer laten het a afdalen. De gegevens die de instrumenten daarbij verzamelen, worden zowel naar een (nog te lanceren) Russische moedersonde als naar de Mars Observer gezonden. ileve Sommige wetenschappers zien het Mars Observer- )ol- project als een eerste voorbereiding op een bemande le vaij vlucht naar onze buurplaneet, ergens in de loop van de tale j volgende eeuw. ;n de Terwijl de mogelijkheden van de la ser door nieuwe technologische ont wikkelingen langzaam maar gestaag toenemen, proberen experts zoals Gijsbers de dokter in de kliniek voor het lichtfenomeen te winnen. De fy sicus werkt in het Laser Centrum van het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam, waar artsen, natuurkundigen, chemici, technici en biologen samen onder zoek doen naar nieuwe lasertoepas singen en bestaande behandelingen proberen te verbeteren. „Vaak weten artsen niet wat de laser te bieden heeft. Of het schrikt ze nog af. De film Star Wars heeft ook op hen effect. Laser heeft een magische klank. Maar meestal is het niet zo spectaculair. Een laserpistool be staat niet echt. Ik mag het graag zien op de film. Het is echter niet eens mogelijk om zo'n wapen te pro duceren". Laser. Eigenlijk niets anders dan een lichtbron. De zeer intense licht bundel in één kleur schijnt maar in één richting. Die ene straal kan zelfs honderd miljoen keer sterker zijn dan zonlicht op aarde. Voor inwen dig gebruik geleiden glasvezels het licht door bochten heen naar de te behandelen plek. Dit gebeurt met hulp van catheters en kijkbuizen; passend in de trend om via natuurlij ke openingen in het lichaam allerlei ingrepen te doen. Met laser kan tot op de kleinste plek jes heel precies, snel en behoorlijk schadevrij worden gewerkt. Een los gelaten netvlies wordt tot in de pun tjes weer vastgemaakt. Dankzij de lasér hoeven niet alle operatie-pa tiënten meer onder het mes. Het is alleen niet altijd pijnloos. „Wat wij eigenlijk doen is bakken en braden met de laser", zegt Gijsbers. „Met de verschillende warmte-effec- ten van de laser kun je snijden, bloedvaatjes openen, weefsel verwij deren of nierstenen laten vergrui zen. Speciale lasers kunnen dunne weefsellaagjes verdampen. Dat ge beurt als hoornvlies wordt bijgesle pen, zodat een bril of contactlenzen misschien niet meer nodig zijn. Het effect van laser tegen pijn is in onze ogen nog onvoldoende bestudeerd". „Verder zijn er nog veel nieuwe, hoopvolle mogelijkheden. Maar die moeten eerst nog beter worden on derzocht. Laser als diagnose-middel bij voorbeeld om huidtumoren in een heel vroeg stadium aan te tonen. Met laser is ook vrij bloedeloos te opereren. Bij het verdampen van een stukje weefsel, verkrimpen de omlig gende bloedvaatjes. Daar komt dan geen bloed meer uit". De laser is en blijft volgens Gijsbers perfect om 'wijnvlekken' weg te ha len en terugkerende poliepen in de darmen te verwijderen. Twee behan delingen waarmee het AMC voorop loopt. De artsen onderzoeken nog of wijnvlekbehandeling vlak na de ge boorte tot nog betere resultaten leidt. De wijnvlek heeft dan immers de kleinste bloedvaatjes en omvang en de huid is nog niet zo dik. „De kwaliteit van leven verbetert enorm als mensen van hun afschuwelijke wijnvlekken zijn verlost", zegt Gijs bers. „Hetzelfde geldt voor pigment- vlekken, couperose en andere vaat- door Nigel Hawkes Een groeiend aantal wetenschappe lijke bewijzen toont aan dat de her senen van mannen en vrouwen van af het eerste moment anders in el kaar zitten. Dit komt door zoge naamde geslachtshormonen die het verschil in talenten en bekwaamhe den van de twee seksen verklaren. De erkenning van deze waarheid komt als een opluchting voor veel onderzoekers die aanvankelijk een ander uitgangspunt hadden. Camil la Benbow van de Universiteit van Iowa (VS) is daar een voorbeeld van. Benbow heeft aangetoond dat een grote wiskundige aanleg vaker bij mannen dan bij vrouwen voorkomt. „Ik heb vijftien jaar tevergeefs ge zocht naar een verklaring die met de omgeving te maken heeft. Nu geef ik het op", aldus Camilla Benbow. Zij accepteert nu dat de verschillen van biologische aard zijn. Overzicht Een bijzonder goed overzicht van de huidige wetenschappelijke stand van zaken over dit onderwerp wordt gegeven door Doreen Kimura, hoog leraar psychologie aan de Universi teit van Ontario (Canada), in de laat ste uitgave van het blad 'Scientific American'. In haar laboratorium is aangetoond dat jongetjes van driejaar beter zijn in doelgerichte motorische vaardig heden, dat wil zeggen in het gooien of vangen van ballen, dan meisjes van dezelfde leeftijd. Ook is bewezen dat dat niet het gevolg is van meer of uitgebreidere oefening. Jongens zijn eenvoudigweg van nature beter ge schikt om cricketer of honkballer te worden. Professor Kimura heeft eveneens aangetoond dat meisjes vloeiender spreken, gemakkelijker talen leren en beter met hun handen werken. Kaartlezen foto ibm Een wetenschapper doet met behulp van kruisende laserbundels onderzoek naar de mogelijkheid tot ontwikkeling van onder meer kant-en-klare holografische camera's. afwijkingen in de huid. Ook zwei- linkjes in de luchtwegen lenen zich uitstekend voor behandeling met la ser. In de oogheelkunde is de laser zeker een blijver". Laser is kostbaar. Dat komt volgens Gijsbers omdat elke toepassing zijn eigen laser heeft. Er zijn er die maar een beetje, maar er zijn er ook die diep in het weefsel binnendringen. „Bovendien hebben artsen hun ei genvoorkeur. De een wil mesje num mer tien, de ander prefereert elf. Zo is het ook met de laser". Toch zijn er maar twee lasers, de zo genoemde C02 en de Nd:YAG, die met recht de werkpaarden mogen worden genoemd. De ene is voor snijden en weefselverwijdering. De andere voor bij voorbeeld het wegha len van darmpoliepen. Gijsbers geeft een vriendelijk klopje op een groot grijs machien, de zoge heten excimer-laser. Zijn eigen 'kind', waarmee hij onderzoek deed naar het verwijderen van (door gaans terugkerende) vernauwingen in de kransvaten. Meestal gebeurt dat door te 'dotteren' met een bal lonnetje of met een bypass-operatie. De fysicus promoveerde afgelopen zomer op het onderzoek. Zijn conclu sie luidt dat de laser in tegenstelling tot de eerste verwachting toch nog schade aan de vaatwand geeft. Dat komt door de micro explosietjes die bij elke laserpuls plaatshebben. De laser maakt de behandeling trou wens niet goedkoper. Maar een groot pluspunt is dat hij vpor het op lossen van lange vernauwingen waarschijnlijk hoger scoort dan het ballonnetje. Gijsbers' vindingen worden de ko mende jaren nog verder uitgediept. Hartspecialisten van het AMC en het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis onderzoeken met subsidie van de Ziekenfondsraad de waarde van de laser voor speciale afwijkingen in de kransvaten. „Misschien komt er uit dat de laser een waardevolle aanvulling is", hoopt Gijsbers. „Of we moeten een pas op de plaats maken. Blijkt nou, dat met laser de klachten langer wegblijven dan met dotteren, dan hebben we er een goede behandeling bij gekregen". Mannen onthouden een bepaalde route door die uit hun hoofd te leren (derde links, tweede rechts, recht door bij de rotonde), terwijl vrouwen zich de route herinneren door ori ëntatiepunten en weten dat de af slag naar rechts vlak bij Albert Heijn is. De mannelijke benadering maakt mannen geschikter om kaart te le zen. Kimura is ervan overtuigd dat de ef fecten van een vroege blootstelling aan geslachtshormonen aanzienlijk zijn en bepalend voor de rest van ie mands leven. Hoe de verschillen precies ontstaan is nog niet duidelijk, maar de bewij zen worden steeds overtuigender. Jongens en meisjes hebben verschil lend gevormde hersenen en dat be paalt hoe goed of slecht ze zijn in be paalde handelingen. Nigel Hawkes is redacteur van The Sunday Times klas ip, ne ide rtige nsumentenkoop is gend recht rden. Verkopers en de consument meer zomaar het bos ren. Maar dat kent niet dat alles eenvoudiger is rden. De consument voor en na de koop rzoek doen'. Anders eelt hij zijn recht. door Els Kemper In januari nog klonken allerlei jubeltonen. Het Nieuw Burgerlijk Wetboek was van kracht geworden, en daarin was eindelijk de consumentenbescherming mooi geregeld. „Positie van de koper veel sterker", zo verkondigde de Consumentenbond in de Consumentengids, „Gaat uw pas gekochte auto stuk, dan kunt u kosteloos herstel verlangen". Dat was een van de voorbeelden die er bij werden genoemd. En nu, pakweg een halfjaar later, zijn er meteen al weer sombere geluiden. Natuurlijk is de consument beter beschermd, maar dat is geen vrijbrief. Een klant die iets koopt moet zijn hoofd er heel erg goed bij houden. Anders verspeelt hij die mooie rechten. Deze minder vrolijke kijk op de consumentenkoop is afkomstig van mr. G. B. A. Paquay uit Maastricht, die vorige week aan de universiteit van Utrecht is gepromoveerd op het onderwerp 'Conformiteit en risico in het nieuwe kooprecht'. Conformiteit betekent dat tussen de de klant en de verkoper een soort overeenstemming moet zijn over wat er wordt gekocht. Over het produkt zelf, over de eigenschappen die het heeft, over de overeenkomst die ze sluiten, bij voorbeeld over levertijd, annuleren enz. Het addertje onder het gras, dat de consument belaagt, zit in deze 'conformiteit'. Die legt ook bij de klant de verantwoordelijkheid en de verplichting om zich uitvoerig te informeren, voordat hij daadwerkelijk iets koopt. Hij dient zelf produktinformatie te lezen, hij moet zelf vragen stellen aan de verkoper. Het komt er eigenlijk op neer dat hij zelf heel goed moet weten wat hij koopt. Ook direkt na de koop moet hij onmiddellijk controleren of alles werkt en in orde is. Niet eerst zes weken op vakantie gaan, en dan pas gaan klagen over ontbrekende schroeven. Nee, gelijk terug naar de winkel. Anders lijkt het of je chicaneert, en dat mag niet. Paquay vindt dat de Consumentenbond een te optimistische voorstelling geeft. Volgens de bond is de verkoper verplicht om informatie te geven. In de Consumentengids stond dat de nieuwe wettelijke regels voor de consumentenkoop ervan uit gaan dat de verkoper een deskundige is, die behoorlijke voorlichting geeft, met name over te verwachten nadelen en Paquay komt tot een totaal andere conclusie. Volgens hem hoeft een verkoper géén informatie te geven over de kwaliteit van een produkt. Je kunt hem er naar vragen, maar als hij zegt dat hij het niet weet, ben je net zo ver van huis. Geeft hij wél informatie, dan kan je hem daar aan houden. Als je een speciaal fototoestel wilt hebben, moet de verkoper duidelijk maken datje dan niet dit, maar dat toestel moet hebben. Een enkele keer moet hij iets vertellen, bijvoorbeeld als een gebruikte auto total loss is geweest. Maar voor het overige kan je van een verkoopgesprek niet veel verwachten. Paquay schildert de verkoper af als een doorgeefluik. Hij hoeft niet alles te weten. Als je een nieuwe stoel koopt, waarvan de bekleding er na driejaar in draden bijhangt, dan kan je hem niet verwijten dat hij je niet heeft Je kan wel schadevergoeding eisen, omdat je een veel langere levensduur had verwacht, maar dat is een ander verhaal. En je moet er op rekenen datje in een soort strijd belandt. Nergens in het nieuwe kooprecht staat dat een schadevergoeding onmiddellijk moet worden gegeven. Bij kleding ligt het nog moeilijker. Paquay vond bij zijn onderzoek een rechtzaak over een mooie jas, die na twee jaar chemisch werd gereinigd, en verkleurde. Niet meer te dragen, die jas. De stof was niet goed geverfd, zo bleek. Deugt zo'n jas daarom niet op het moment datje hem koopt? Misschien niet, maai* de verkoper hoeft dat niet te weten. De kantonrechter besliste dat het risico voor koper was. Bij zulke uitspraken wordt ook gelet op wat in de samenleving gebruikelijk is. Dat heel veel mensen hun kleren maar één, hooguit twee seizoenen dragen, telt hard mee. Dat een zuinige consument zijn jas tien jaar wil blijven dragen, is zijn probleem. Die moet dan eigenlijk tevoren zwart op wit laten vastleggen dat hij een duurzaam kledingstuk koopt. Waar zit de consumenten bescherming dan wél, als je tegen zulke miskopen zo weinig kan ondernemen? Paquay legt uit dat het verhaalsrecht van de consument is veiliggesteld. Je hebt dus het recht om de verkoper op het matje te roepen. Of je daar succes mee hebt, dat is vers twee, maar het recht is er. Vroeger kon een ondernemer zich daar via koopvoorwaarden of garantiebepalingen rustig onder uit draaien. De consumentenkoop is nu echter 'dwingend recht' geworden, en al te nadelige bepalingen in koopvoorwaarden mogen domweg niet voorkomen. Klaar is Kees, zou je denken, maar nee. Je kunt dat dwingende recht nog hard nodig hebben. Paquay noemt bij voorbeeld de Bovag- voorwaarden met garantie voor gebruikte auto's, „extreem consument-vij andig' Toch zijn ook de consumentenorganisaties daar bij betrokken geweest. Ze zijn tot stand is gekomen in de Commissie Consumenten Aangelegenheden van de SER (Sociaal Economische Raad). Het is een garantie voor niet zichtbare, onontdekte gebreken. Volgens Paquay betekent dat dat de koper toch eerst zelf op zoek moet naar 'kwalen', met hulp van de ANWB bij voorbeeld. Anders koopt hij op eigen risico. En als er dan mankementen worden ontdekt, vallen ze niet onder garantie. Daar heb je dus niets aan. Er is nog een soort aanvullende garantie, maar daar moetje voor betalen, dus dat is een vorm van verzekering. De reparatiegarantie van de Bovag geldt voor drie maariden, en in de visie van Paquay is dat een onterechte beperking. Ook na een halfjaar heb je gewoon nog recht op verhaal, zegt hij. Verder heeft hij prijsafspraken ontdekt (minimaal 75 voor een schade-taxatie) en vaste rentes en boetes in betalingsbedingen, terwijl je daar als consument per garage je eigen afspraken over moet kunnen maken. En nog zo'n curieus geval: bij de koop van nieuwe auto's, die niet snel kunnen worden geleverd, heb je bij prijswijziging binnen drie maanden het recht om de koop af te zeggen. Maar dan moetje toch nog 1 procent van de koopsom betalen. Dat zou een vergoeding voor gemaakte kosten moeten zijn. In strijd met de wet, vindt Paquay, zeker als die ene procent de werkelijke kosten overtreft. Over het nieuwe consumentenrecht is het laatste woord nog niet gezegd, dat is wel duidelijk. Paquay heeft ook onderzocht hoe het elders in Europa toegaat. De wetgeving is steeds anders, maar het aardige is er in de praktijk toch sterk eensluidend wordt gedacht over rechten en plichten van kopers en verkopers.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 25