K«K Bijna alles is nu digitaal T S Weten Werken/Firato KOK groot in het kleine m HELP HELPEN Leidse Courant dinsdag 15 september 1992 BIT VOOR BIT Multimedia troef op de Firato Traditioneel wordt op de Firato, de consumenten elektronicabeurs in het Amsterdamse RAI-complex, ook aandacht besteed aan noviteiten op het gebied van personal computers. Het is niet verbazingwekkend dat 'multimedia' dit jaar het toverwoord is. De integratie van tekst beeld en geluid, waarbij de gebruiker zelf de loop van het programma kan bepalen, is niet langer voorbehouden aan bedrijven met dure computer apparatuur. In de Noordhal is een afzonderlijk multimedia-paviljoen ingericht. Daar zijn Philips, Atari, Commodore, Videotex Nederland, Tron (datacommunicatie) en het computerblad PCM aanwezig. Commodore Nederland presenteert tijdens de beurs de nieuwe Amiga CDTV multimedia-computer. Het gaat om een belangrijke uitbreiding van Commodore Dynamic Total Vision (CDTV), dat al enkele maanden op de markt is. CDTV is Commodore's bijdrage op het gebied van interactieve multimedia voor de consumentenmarkt. CDTV bestaat uit een speciale CD- speler die als extra allerlei visuele mogelijkheden biedt, af te spelen via de normale huiskamer-tv. De nieuwe Amiga CDTV multimedia-computer is ook zo'n CDTV- speler, maar dan voorzien van een toetsenbord, een muis en een extern diskettestation. Met die uitbreiding is de CDTV-speler dus een 'echte' Amiga-computer geworden. Het voordeel is, dat niet langer alleen de CDTV-software gebruikt kan worden, maar ook alle bestaande Amiga-software, waaronder tekenprogramma's, tekstverwerkers, databases en vele spelprogramma's. De uitbreiding van Commodore's CDTV-systeem tot volwaardige multimedia-computer betekent een belangrijke troef in de concurrentie met CD-I van Philips. CD-I biedt zo'n beetje dezelfde mogelijkheden als CDTV, maar uitbreiding van het Philips-systeem tot een complete multimedia-computer zit er niet in. Als Philips dat al zou willen, dan ontbreekt voor dat apparaat in elk geval de vracht aan software die nu voor het Amiga-systeem beschikbaar is. De CDTV multimedia-computer heeft een adviesprijs van 1999 gulden. Ter vergelijking: het 'kale' CDTW- systeem heeft een adviesprijs van 1699 gulden. Een bijzondere nieuwe computer wordt op de Firato getoond door Atari: de Falcon030. Dit systeem is specifiek ontworpen voor allerlei multimedia toepassingen. Grafieken met een zeer hoge resolutie, vloeiende animaties, foto-kwaliteit video en geluid op CD-kwaliteit vormen de grondslag voor alle denkbare toepassingen op dit terrein. De machine is opgebouwd rond de Motorola 68030 processor. De computer heeft vooral op het gebied van video en grafics erg veel te bieden. Ook dit systeem is standaard voorzien van een video genlocker, waarmee computer en videobeelden kunnen worden gecombineerd en waarmee titelgeneratie mogelijk is. De Falcon030 heeft daarnaast interessante mogelijkheden op audio-gebied. Digitaal geluid kan op de harde schijf worden opgenomen en is op allerlei manieren te bewerken. Het systeem is uitgerust met MIDI voor aansluiting van elektronische muziekinstrumenten. Het apparaat wordt standaard geleverd met een 1.44 MB-diskettestation. Het basismodel, met 1 MB werkgeheugen, gaat inclusief BTW rond de 1600 gulden kosten. Een uitvoering met 4 MB en een harde schijf van 65 MB krijgt ongeveer een adviesprijs van 2650 gulden. De Atari Falcon030 is vanaf november leverbaar. (ADVERTENTIES) Tel. 071-311409 Geen voorrijkosten, alleen Leiden (regio 15.-) Reparatie van alle gangbare merken ook Audio. Dealer van Philips en Sony apparatuur. Verkoopafdeling van genoemde merken. Ma. t/m vr. 8.30-17.30 en zat. 10.00-16.00 uur. Financiering mogelijk. Kenauweg 32, Leiden Stevenshof (Ind. terrein). Ruime parkeergelegenheid aanwezig. Donderdag koopavond. Nieuwe Beestenmarkt 20-22 bij Molen „De Valk" Leiden Telefoon 149345 ONDERDELEN SPECIAALZAAK Het goedkoopste adres van Leiden en omstreken voor Hobby - electronica - wasmachine onderdelen, scanners, 27 MC- apparatuur, antennes, ook voor radio en tv, mengpanelen, meetapparatuur, hobby-lektuur, pick-up naalden. BEELD GELUID Noordplein 15-17 Roelofarendsveen Tel.: 01713-12891 RODE KRUIS DEN HAAG GIRO 6868 Het is bijna allemaal digitaal wat de klok slaat, op de consumenten elektronicabeurs Firato in Amsterdam. De techniek van 'enen' en 'nullen' vindt een steeds bredere toepassing. Rl door Paul Houkes Analoog is ouderwets. Op alle fron ten in de consumenten-elektronica grijpt de digitalisering razendsnel om zich heen. Vrijwel alle noviteiten die deze week getoond worden op de elektronicabeurs Firato in Amster dam hebben op de een of andere ma nier met dat digitale tijdperk te ma ken. De Photo-CD van Kodak; Phi lips' Digitale Compact Cassette; So ny's Mini Disc; de diverse multime- dia-systemen: het zijn allemaal nieu wigheden die gebaseerd zijn op de techniek van enen en nullen. Dat de audio- en videobeurs, die elke twee jaar op het programma van de RAI staat, dit jaar is doorgegaan is op zich al een bijzonderheid. Het gaat immers zo slecht in de branche van de consumenten-elektronica, dat het er even om gespannen heeft of het evenement wel zou worden ge organiseerd. DiverSe potentiële deel nemers lieten enkele maanden gele den weten niet mee te zullen doen. Even leek het erop dat deze afzeg gingen een sneeuwbal-effect teweeg zouden brengen, omdat andere ex posanten zich afvroegen of de beurs daarmee nog wel interessant genoeg zou zijn. Dat gevaar is uiteindelijk toch afgewend. Daarom tonen deze week 115 exposanten op een opper vlakte van 45.000 vierkante meter hun koopwaar. Toch is, althans volgens voorzitter A. G. van Velzen van het organisa tiecomité, een evenement als de Fi rato nog steeds van belang. ,,De Fi rato is immers meer dan een beurs alleen; een week lang staat de schijn werper binnen en buiten de RAI op De Firato is sinds gisteren weer open. Tot eind van de week kan de bezoeker er terecht. consumenten-elektronica", zei hij bij de presentatie van de beurs. De tentoonstelling richt zich dit jaar nog meer op de gewone consument dan al het geval was. De zogenaamde vakdagen, waarop detaillisten als VIP-bezoeker door de exposanten konden worden uitgenodigd, zijn dit jaar komen te vervallen. De beurs duurt dan ook twee dagen korter. Er zijn nog wel wat extra faciliteiten voor vakbezoekers, zoals een spe ciaal business centre dat in de West hal is ingericht. Verbazen Het motto van de Firato is dit jaar 'Horen, zien en verbazen'. Dat laat ste komt het meest concreet tot uit drukking in de Amstelhal, waar de deeltentoonstelling 'Een wereld van geluid' is opgesteld. Hier kunnen de bezoekers zelf experimenteren met de principes van geluid en met de di verse toepassingen daarvan. Karao ke neemt in dit paviljoen een belang rijke plaats in. Karaoke op zich is niet nieuw, maar wel in de vorm waarin dat daar wordt gepresen teerd. Zelfs mensen die eigenlijk he lemaal niet kunnen zingen ki daar dankzij de techniek goei de dag komen, desgewenst mi stemgeluid dat ze eigenlijk zei maal niet hebben. Traditioneel is de Firato o beurs waar te zien is hoe rad tv-programma's worden gen Vanuit de Noordhal wordt ged de deze beursweek de TROS show uitgezonden. Ook de no TROS-radioprogramma's 1 vanaf de beurs. TROS-TV zem j dag vanuit het RAI-complex e rato-journaal uit, dat te zien TV2. Een aardig onderdeel van de bi de tentoonstelling van Nederl pop-platenhoezen, die is voor door het Poparchief Nederlai derdeel van de Stichting Popi Nederland. De tentoonstellin een aardig overzicht van de 1 van Nederlandse popmuziek 1956 tot aan het begin van d< negentig. De Firato is nog tot en met zon de Amsterdamse RAI te bezoe Zelf digitaal opnemen met DCC en Mini Disc Het overdonderende succes van de compact disc, die in enkele jaren tijd de vinyl grammofoonplaat nagenoeg geheel heeft verdrongen, is voor een belangrijk déél veroorzaakt door de superieure geluidskwaliteit. Nagenoeg geen ruis; geen hinderlijk getik bij de minste beschadiging; een grotere dynamiek in het geluid: het zijn de bekende voordelen van de CD. Die voordelen komen nu ook onder het bereik van muziekliefhebbers die zelf willen opnemen. De Digital Audio Tape (DAT), die jaren geleden werd geïntroduceerd, werd geen succes, vooral omdat de prijs nooit op een voor de gewone consument haalbaar niveau is gekomen. De fabrikanten hebben daarom hun hoop nu gevestigd op de Digitale Compact Cassette (DCC) en op de Mini Disc. De DCC, ontwikkeld door Philips, moet de opvolger worden van de compact cassette. Het belangrijkste verschil met de normale geluidscassette is de digitale registratie van het geluid op het bandje. Philips heeft een coderingstechniek ontwikkeld, die de benodigde hoeveelheid digitale informatie beperkt. Een kopie van een CD maken zonder kwaliteitsverlies is met de DCC- apparatuur mogelijk maar dat kan maar één keer dankzij de SCMS- kopieerbeveiliging, die voorkomt dat meerdere digitale kopieën kunnen worden gémaakt. De DCC-tape heeft exact dezelfde afmetingen als het normale cassettebandje. De DCC-apparatuur is ook in staat de 'ouderwetse' bandjes te blijven afspelen. Er komen trouwens ook veel voorbespeelde DCC-banden in de winkel. Op de Firato toont Philips het DCC-systeèm, maar ook andere fabrikanten komen met apparatuur op de markt. Technics komt dit najaar bijvoorbeeld al met een DCC- deck. Sony heeft zijn eigen systeem voor digitale opname en weergave, dat afwijkt van het cassettebandjes systeem. De Mini Disc van deze fabrikant is een verkleinde uitgave van de CD. Het grote verschil met de normale CD is dat de muziekliefhebber eigen opnamen foto Sony De Mini Disc van Sony. Zeker in de draagbare uitvoering komt het anti-schokgeheugen van pas. Ook Panasonic kan maken; 74 minuten per schijf. De ruim zes centimeter grote opneembare Mini Disc werkt volgens het magneto-optische principe, waarbij gereflecteerd laserlicht de belangrijkste rol speelt. De wijze van polarisatie van het weerkaatste licht bepaalt of een1 of een '0' wordt gelezen. Behalve het opneembare schijfje komen er ook voorbespeelde disks in de winkel, die in hetzelfde apparaat kunnen worden afgespeeld. De afspeelapparatuur die Sony op de Firato toont heeft nog een bijzonderheid: schokken en trillingen hebben geen invloed op de weergave. De MD-aftaster leest de digitale informatie namelijk aanzienlijk sneller dan nodig is voor de weergave van het geluid. Hierdoor wordt de digitale informatie alvast een stukje vooruit in het geheugen opgeslagen: tot tien seconden aan toe. Als de aftaster door een schok uit positie raakt, dan wordt de digitale informatie nog steeds onafgebroken vanuit het geheugen toegevoerd. Er is dan tijd genoeg om de aftaster weer op het juiste spoor te brengen. Sony presenteert in december de eerste afspelers voor het MD- systeem. De nadruk kopat te liggen op portable apparatuur: in die sector verwacht de fabrikant de meeste belangstelling voor met het systeem. foto Panasonic 'Shake Shake' heet dit merkwaardige percussie-instrument van Panasonic. toont CD-I CD-I, het interactieve videosysteem dat gebruik maakt van de compact disk als informatiedrager, wordt sinds enkele weken door Philips in het hele land gepresenteerd. De divisie consumenten-elektronica van het bedrijf heeft grote verwachtingen van het systeem. Op een CD-I-schijfje kunnen grote hoeveelheden gegevens worden opgeslagen: tekst, grafische beelden en foto's, geluid met CD-kwaliteit en binnen enkele maanden ook full screen videobeelden. De apparatuur wordt aangesloten op de normale huiskamer-tv. De toepassingsmogelijkheden zijn te vinden in een breed gebied: amusement en spelletjes, instructieprogramma's, reisinformatie, catalogi, handleidingen enzovoort. De gebruiker bepaalt met behulp van de afstandsbediening het verloop van het programma; het interactieve aspect van hét systeem. Philips is op de Firato aanwezig in het Multimedia-paviljoen, om de bezoekers met het systeem te laten kennismaken. Er zijn al enkele tientallen CD-I-programma's te koop; een aantal dat volgens Philips de komende maanden sterk zal worden uitgebreid. Ook andere software-ontwikkelaars komen met CD-I-programma's uit. Ook andere fabrikanten zullen CD- I-spelers op de markt gaan brengen. Panasonic is een van de eerste. Deze fabrikant toont op de Firato zijn afspeelapparatuur, die er uiterlijk wel wat anders uitziet dan die van Philips, maar waarmee hetzelfde kan. Panasonic kan nog niet zeggen wanneer zijn CD-Interactief systeem ook in Nederland te koop is. Digitale percussie Het Japanse merk Panasonic toont op de Firato twee bijzondere digitale percussie-instrumenten: de Shake Shake en de Bongo Bongo. Het eerstgenoemde apparaat laat door schuddende bewegingen te maken allerlei voorgeprogrammeerde geluiden horen, zoals tamboerijn, fietsbel, gong, fluit en zelfs enkele Japanse kreten. Door op het apparaat te slaan komen er weer andere klanken uit. Het instrument heeft een sample- functie, dus eigen geluiden kunnen aan het repertoire worden toegevoegd. De Bongo Bongo wordt met beide handen bespeeld. Het apparaat heeft drie drums die elk een eigen, digitaal opgeslagen geluid voortbrengen. Twaalf van die geluiden zijn voorgeprogrammeerd. De bespeler kan verder kiezen uit drie ritmes: Latin, Rock en Kabuki. Autoradio onthoudt waar de files staan Blaupunkt toont een autoradio met Traffic Memo: een voorziening die de laatste verkeersinformatie in het geheugen opslaat zodat die later, met behulp van een digitale spraakchip, weer kan worden weergegeven. Door dit systeem hoeft het niet meer voor te komen dat een automobilist 's morgens al op de file is gestuit vóór de eerstvolgende verkeersinformatie op de radio te horen is. Op de radio kan het tijdstip waarop men 's morgens ongeveer vertrekt worden geprogrammeerd. De Blaupunkt Stockholm 42 zorgt ervoor dat de laatste vier minuten verkeersinformatie (en alleen dat!) in het geheugen wordt opgeslagen. In die vier minuten zitten dus zeker de laatste twee of drie filemeldingen. De autoradio heeft nog allerlei andere snufjes, zoals het RDS-EON- systeem, waarmee verkeersinformatie ook wordt doorgeschakeld als de radio op een andere Zender is afgestemd. Camcprder met kleurenbuis Camcorders zijn e^te kust en te keur op de Firato, stuk voor stuk voorzien van de laatste snufjes. Mitsibishi heeft een primeur mnet zijn nieuwe VHS-C camrecorder, die is voorzien van een kleine kleuren-beeldbuis in plaats van een LCD-zoeker. Bij het maken van de opname hoeft de videofilmer dus niet meer af te gaan op een zwartwit-beeld; bij het bepalen van de compositie kan ook met de kleur rekening worden gehouden. Daarnaast is het probleem van het 'naijlen', zoals LCD-schermpjes dat nogal eens hebben, verdwenen. De camcorder van Mitsibishi is verder onder meer uitgerust met Twin Gyro, een stabilisatiesys dat trillingen en onverwachte bewegingen van de camera corrigeert, zodat toch een stab opname wordt verkregen. Aar ook dat het apparaat zelf merk de filmer vergeten is de record te zetten. Als het apparaat aan hand van de bewegingen en het beeldsignaal 'ziet' dat er niet normaal mee wordt opgenomei maar dat er bijvoorbeeld al een minuut lang een trottoirtegel gefilmd, dan schakelt die voorziening de recorder automatisch uit. Satellietradio no niet veelverkoch 'Het mooiste dat God onder de: heeft voor mensen die van klas muziek houden, maar geen hor het koopt'Die verzuchting sla directeur Raemaekers van het Limburgse bedrijf Ralectro in concept-persbericht, dat hij bij nader inzien vanwege de toon t maar niet naar alle media stuui 'Dat 'mooiste' waar Ralectro op is Digitale Satelliet Radio: radii CD-kwaliteit, rechtstreeks te ontvangen vanaf een van de omroepsatellieten. Ralectro toi de Firato een fraaie ontvanger het Duitse merk dnt. Via de Kopernikus-satelliet zijn nu al digitale radioprogramma's te ontvangen. Dat aantal zal, ook andere kunstmanen, de komen tijd sterk worden uitgebreid. Volgens Ralectro is er tot nu toi erg weinig belangstelling voor satelliet-radio 'We raken het a straatstenen niet kwijt'), maar wellicht komt daar veranderinj Ook Grundig komt nu met een ontvanger, die compleet geleve wordt inclusief een parabool antenne met een doorsnede vai cm. Het voordeel van Dig: Satelliet Radio is niet alleen de perfecte geluidskwaliteit, maai het feit dat de luisteraar kan 'zoeken' op een bepaalde programmasoort. Een druk op> knop is voldoende om de apparf de volgende zender te laten selecteren die diezelfde programmasoort uitzendt; klas muziek bijvoorbeeld, of pop, nei naar gelang de wensen van de luisteraar. Alle anderssoortige programma's worden dan Digitale Satelliet Radio staat nog weinig in de belangstel! Toch presenteert ook Grundig nu een ontvanger. |G I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 24