Snode plannen en meer geld voor leraren Niet alle leraren krijgen er geld bij Sociale dienstverlening voor jongeren in studie Miljoenennota MINISTER RITZEN SCHAAMT ZICH NIET Student moet lenen als pa niet betaalt Bewijs van bekwaamheid allochtone leerkrachten c I H Leidse Courant i dinsdag 15 september 1992 i t ectie bezorgd jiavo-t'oubleurs Jderwijsinspectie luidt in K)ij de begroting gevoegde la over 1991 de noodklok let feit dat slechts de helft lhavo-4 leerlingen het di- haalt binnen de gestelde JBovendien verloopt de Lp van het havo naar het beroepsonderwijs (hbo) l de helft van de studen- jalt de propaedeuse niet in jpectie draagt in het ver- jen aantal suggesties aan Jproblemen te verhelpen, [et het onderwijs in havo-3 Irlingen beter voorberei dde vierde klas, waar zich ■tuwmeer' van zittenblij- Jordoet. Ook moet de se- Ivan leerlingen in de laag- Tssen van het havo meer fit krijgen, last verwacht de inspec- t de aansluiting tussen in hbo kan worden verbe- fcor de inhoud van de vak- T het havo aan te passen, r moet het aantal exa- jcen op het havo worden jreid van zes naar zeven kt voor verschillende hbo- jhgen een aantal verplich- jken op het havo vastlig- [ijlk vakkenpakket zou ten twee moderne talen [i bevatten. re studiebeurs lerende mbo'er eiding van mbo'ers die ir het hbo willen, rekent Ritzen niet tot de len van zijn ministerie. io-diploma is een goede foor een baan, dus verder s niet echt noodzakelijk, n wil de minister studie- iering van de doorlerende niet tijdens de hele le' opleiding betalen, sén jaar minder dan dat. der besloot Ritzen dat s ook een lagere basis- ;(l krijgen. Maar dat komt, ze ook minder schoolgeld n dan bij voorbeeld uni- lire studenten. ischool ontkomt >aan bezuiniging er Ritzen en Staatsecre- Vallage willen het voort in vooral het basisonder- veel mogelijk ontzien, mtkomen zelfs de basis- n niet aan bezuinigingen, voor 'kortlopende !en' wordt volgend jaar Ijoen kleiner en 'middel- scholen (70 tot 170 leer- krijgen wat minder per- iatste maatregel druist ins in tegen een afspraak llage met de scholen had ,e kt, maa volgens de toe- r 1 g kon de staatssecretaris C nêer onder deze bezuini- it. Doekje voor het bloe dat de basisscholen als dit jaar wel een prijs- nsatie krijgen, lortgezet onderwijs krijgt d jaar ook minder geld peciale projecten (4 mil- Deze scholen krijgen ook n inder geld voor personeel ljoen minder in 1993, op- tot 45 miljoen in de ja arna). Op materiële kos- oeten deze scholen na 6,4 miljoen inleveren. aast wil de staatssecreta- J ag dat deze scholen in de W1 p nst elk jaar één groot be- lan subsidie krijgen, dat 'olgens zelf in zekere vrij- ïogen besteden. Pr'2 iet academische enhuizen lager pSudget voor de academi- *n_,„jiekenhuizen wordt de ko- jaren fors verlaagd. De bezuiniging komt uit op V° '-i0611 gulden in 1993 en 50 miljoen structureel 1994. Minister Ritzen pgg, iderwijs en staatssecreta- mons van volksgezond- erhoi noe^en over de invulling e bezuinigingen nog met tenhuizen overleggen, wordt de subsidie voor agse instituut voor bui- ïdse betrekkingen Clin- 700.000 gulden per 11 y] net ingang van 1994 stop- Ilt Minister Ritzen vindt dat lelang van Clingendael de kennisinfrastructuur' pstel 'acht Sim jonge ge n.?' reikend is om een blijven- P° isidie te rechtvaardigen. laf veertien jaar <j plicht versoepelen j de kinderen die na de ba- ool eigenlijk niet echt ver tillen leren, overweegt «secretaris Wallage specia- atregelen. Hij wil de leer- Cersoepelen dat kinde- 14 jaar ook kunnen i voor een speciale combi- j van leren en werken, 'ichzi <*aar moe^ d311 °°k streng nd aan worden gehouden, men die zich helemaal niet inspannen, moeten 'min- vrijblijvend' behandeld in. Bovendien overweegt 'ge de wet zo te verande rt een kind leerplichtig is t hij een bepaald diploma gehaald, in plaats van tot sftijdvan 16 jaar. ONDERWIJS Minister Ritzen heeft snode plannen. Zo mogen universiteiten en hogescholen studenten van 27 jaar en ouder meer collegegeld laten betalen en wordt de wachtgeldregeling voor leraren slechter. Maar de medaille heeft ook een zonniger kant. door Janet Feenstra en Koos van Wees Waarom er op 24 september ge staakt moet worden in het on derwijs, minister van onderwijs Jo Ritzen begrijpt het écht niet. Want kijk eens wat hij er de ko mende jaren voor het leraren korps heeft weten uit te slepen. Na de 300 miljoen extra die in 1990 al beschikbaar kwam, wordt nu ruim 600 miljoen gul den meer uitgetrokken voor sa larissen, na- en bijscholing en de aanpak van 'knelpunten'. Welke knelpunten kan hij nog niet zeggen, dat moet met de bonden nog worden besproken. Maar toch, zo'n resultaat, je zou er de vlag haast bij uitste ken, vindt Ritzen. „Eigenlijk had niemand dit echt verwacht. De bonden wel het minst. De bonden hadden 700 miljoen geëist en die eis is bijna ingewilligd. Dat is uniek". Maar, zo beseft hij ook, er is meer nodig wil hij het vertrou wen van het onderwijsveld ten volle krijgen. „Er is ontzettend veel cynisme, onzettend veel verzuring. En dat heeft ook te maken met het feit dat we enorm veel vragen van het onderwijs. Maar er wordt nu perspectief geboden, er is een injectie. Wat mij be treft is het ook zeker niet - voor deze kabinetsperiode wel - het einde van het verhaal. Maar dan wel in afstemming met het onderwijs". „Als je het hebt over gelijkheid van kansen, dan moet het basis onderwijs daar een veel grotere bijdrage aan leveren. Vooral dus voor allochtone leerlingen een veel betere opvang bieden. Maar dan moet die leraar daar ook voluit het gevoel hebben, dat hij daarvoor ook beloond wordt en krijgt wat hij ver dient". Niet vastleggen Toch wil Ritzen zich er niet op vastleggen dat al die leraren dus ook meer geld krijgen. „Die vertaling is er niet onmiddel lijk. In de onderhandelingen met de bonden moet je bekij ken, hoe je die twee dingen, met elkaar verbindt: het extra geld en het oplossen van de knelpun ten. Het gaat mij om het sig naal. Het gesprek met de bon den moet nog beginnen. Ik be grijp dan ook niet, waarom er gestaakt moet worden. Ik geloof dat de bonden het zelf ook niet weten. De bonden gaan door met de staking, omdat die 633 miljoen niet goed wordt be steed. Hoezo niet goed besteed? Daar gaan we toch over praten? Dan is er geen reden voor een staking". Van de 633 miljoen, die straks beschikbaar is voor die verbete ring van de arbeidsvoorwaar den, komt 368 miljoen uit de onderwijspot zelf. Geld dat Rit zen denkt over te houden op, onder meer, de studiefinancie ring. Ritzens collega's droegen ook nog 116 miljoen gulden bij. De ontevredenheid van de bon den is vooral te verklaren uit de 95 miljoen, die de onderwijzers zelf moeten geven via lagere wachtgelden. Ritzen: „Het kabinet zei: on derwijs versterken, daarvoor hebben we geld over, ook voor knelpunten. Maar wacht eens: had u knelpunten, we dachten dat u ook nog 33.000 mensen langs de kant had staan". Dat aantal moet omlaag en volume maatregelen alleen volstaan niet, meent Ritzen. Dus moeten deze 'betrekkelijk riante rege lingen' zelf worden aangepakt. „Er zijn nogal wat drempels te overwinnen om, als je een goede wachtgeldregeling hebt, iets anders te gaan doen. Als ik op vergaderingen kom, wordt dat ook tegen me gezegd: ja, ik kan natuurlijk wel een baan vinden, maar die neem ik toch niet aan als ik er op achteruit ga, meneer de minister? Wat is dat voor een raar beleid? Inderdaad ben je dan een dief van je eigen porte monnee. Hierover moet onder handeld worden. Het gaat er niet om het bovenwettelijke on mogelijk te maken. De indruk wordt gewekt dat het wachtgeld wordt omgezet in een ww-uit- kering, waar nooit iets bovenop komt. Maar ook hier hebben we iets om over te onderhande len". Minder oppositie verwacht Rit zen bij de invoering van een tempobeurs voor alle studen ten. De Tweede Kamer heeft vorig jaar uitdrukkelijk ge vraagd om een koppeling tus sen studieprestaties en basis beurs. Afgesproken werd toen dat propaedeuse-studenten tien procent van het totale stu dieprogramma moeten halen. Ritzen vindt dat nog steeds 'buitengewoon weinig'. De ei sen waaraan ouderejaars stu denten vanaf 1993 moeten vol doen, staan nog niet vast, maar zullen in elk geval 'aanzienlijk veel hoger' zijn. „Ik zal geen idi- Minister Ritzen: 'Wachtgelders zijn nu inderdaad vaak een dief van hun eigen portemonnee'. ote dingen vragen. Maar ik wil wel voorkomen dat een student rustig een jaar iets anders gaat doen. Na de propaedeuse moet er gewoon behoorlijk poot aan worden gespeeld". Merkwaardig Want. het is een 'merkwaardig verschijnsel' dat van studenten niet altijd een maximale inzet is verwacht, meent Ritzen. En volgens hem hebben de studen ten dat zelf ook altijd merk waardig gevonden. „Als je hier in Delft een avondje naar De Bolk toegaat of naar Virgiel of naar het corps, zeggen ze: ver velend is die tempobeurs wel, want het was wel leuk zo. Maar ze hebben over de oude situatie ook zoiets van: hoe hebben ze dit kunnen verzinnen, ik kan er niet zo goed bij". 'Een zekere spanning' zit er volgens de bewindsman wel tussen zijn voornemen om het collegegeld voor studenten van af 27 jaar vrij te laten en de be oogde gelijkheid van kansen voor vrouwen en allochtonen. Universiteiten en hogescholen mogen met ingang van 1994 ou dere studenten een hoger colle gegeld vragen. Dat kan voor vrouwen en allochtonen, die vaak op latere leeftijd (weer) gaan studeren, een belemme ringzijn. Ritzen: „Ik voel me aangespro ken, wanneer men zegt: daar zit je toch een deel van het erfgoed te verkwanselen. Maar er is ge woon beperkt geld. En dan kies ik er liever voor een deel van de rechten te beperken dan de kwaliteit van het onderwijs aan te tasten". Maar het bieden van kansen aan specifieke groepen studenten is toch ook een ver antwoordelijkheid van de on derwij s-instellingen zelf, bena drukt Ritzen. „Dat wil ik ook met ze afspre ken. Instellingen zouden moeten zeggen: voor vrouwen en allochtonen zullen we het collegegeld niet verhogen, maar voor anderen verhogen we iets meer. Want de meeste studen ten van 27 jaar en ouder zijn geen vroegtijdige schoolverla ters en behoren tot een groep die toch al meer keuzemogelijk heden heeft". Geen einde Met de tempobeurs en het vrij laten van het collegegeld voor oudere studenten komt er nog geen einde aan de bezuinigings drift van minister Ritzen. Zo zien mbo'ers hun basisbeurs met zestig gulden per maand achteruit gaan. Dat is recht vaardig, vindt Ritzen, omdat mbo'ers van dezelfde beurs als hun collega's is het hoger on derwijs minder lesgeld hoeven te betalen. Voor de lagere en middeninkomens wordt de ver laging gecompenseerd in de aanvullende financiering. Rit zen: „Die hebben er dus geen centje pijn aan". In tegenstelling tot vorige be windslieden op onderwijs heeft minister Ritzen zijn begroting goed op orde. Sterker nog, er bleef dit jaar geld over, maar dat is allemaal opgegaan aan de lerarensalarissen. Het betekent dat er voorlopig nog geen einde komt aan de al jarenlange be vriezing van de basisbeurs. „Ik moet prioriteiten stellen. Je moet niet altijd bij de overheid aankloppen als je het ook zelf kunt. De basisbeurs is er ten slotte voor studenten wier ou ders een goed inkomen heb ben". Over de prijs voor hun OV- kaart, die rechtstreeks van de basisbeurs wordt afgetrokken, hoeven studenten zich volgens Ritzen geen zorgen te maken. „Ik ga er niet van uit dat de stu denten hiervoor een hogere prijs moeten betalen". Het re sultaat van de onderhandelin gen met de NS over een nieuw massacontract ziet de minister vol vertrouwen tegemoet. Dat kan ook haast niet anders, meent hij. Ritzen, ironisch: „Ik weet nog dat ik hier voor de deur een studentendemonstra tie had tegen de OV-kaart. Ik zei: jongens, wat is hier in gods naam aan de hand. Die kaart is goed voor jullie, goed voor ruij en goed voor de NS. Dat zijn toch ideale dingen, die overko men je niet vaak in het leven". ve van de samenleving. Daarbij kan gedacht worden aan een zorginstelling. In het welzij nsgedeelte van de wvc-begroting voor 1993 zijn de vorig jaar aangekondigde be zuinigingen op de bejaarden oorden (50 miljoen) en de jeugd hulpverlening (55 miljoen) ge schrapt. Daarentegen wordt er voor 100 miljoen bezuinigd op personeel, voorlichting, advie sorganen en subsidies. Er komt volgend jaar 14 mil joen extra beschikbaar voor kinderopvang, enerzijds omdat de vraag daarnaar sterk blijft toenemen en anderzijds omdat Nederland ten opzichte van an dere Westeuropese landen nog altijd achterloopt in het aantal kindercrèches. In totaal staat voor kinderopvang 270 miljoen Voor de sector sport heeft D'Ancona twee belangrijke din gen in petto. Binnenkort wordt het al eerder aangekondigde Fonds voor de Topsport in het leven roepen, waaruit extra be geleiding en financiële onder steuning voor topsporters a la Ellen van Langen wordt be taald. Bovendien wordt er een 'Statuut voor de topsporter' op gesteld waarin de rechten en plichten van deze talentvolle sportlieden zullen worden op gesomd. Op cultureel gebied gloort er een lichtpunt voor de professio nele dansers. d'Ancona heeft voor de komende twee jaar 6,5 miljoen uitgetrokken voor een salarisverhoging van de dan sers. Verder is het subsidiebudget voor film, bouwkunst en ama teuristische kunstbeoefening vergroot. de beoogde verlaging van het wachtgeld. De belangrijkste maatregel die Ritzen voorstelt betreft een verhoging van de salarissen van jonge leraren 'daar waar dat ge zien de meest dringende knel punten nodig is'. Zo zouden bij voorbeeld leerkrachten in ach terstandswijken in de grote ste den eerder in aanmerking kun nen komen voor salarisverho ging dan leraren op plattelands- scholen. Jaartaak Ritzen wil door het invoeren van een 'jaartaaksysteem' meer rekening houden met het per soonlijk functioneren en met, al dan niet tijdelijke, verschillen in taakbelasting. Daarnaast gaat het salaris van vervangers omhoog en krijgen scholen een budget toegekend voor het aanstellen van herin tredende vrouwen. Ook wil Rit zen meer geld uittrekken voor scholing van leraren. Ten slotte wordt de WlISO-korting, die al leen geldt voor onderwijsperso neel, per 1 januari 1993 opgehe ven. Het pakket maatregelen kost Ritzen 211 miljoen gulden vol- Een salarisverhoging voor alle onderwijsgevenden zit er niet in. De meest fundamentele pro blemen rond het beroep van le raar zouden daarmee niet wor den opgelost. Bovendien be staat het gevaar dat salarisver hoging voor alle leraren leidt tot een loonexplosie in de gehe le overheidssector. Minister Ritzen van onderwijs stelt in de memorie van toelich ting op zijn begroting een pak ket selectieve maatregelen voor, dat de grootste knelpun ten moet wegnemen. Ritzen wil over dit pakket in het najaar on derhandelen met de onderwijs bonden. Voorwaarde voor de bijdrage van het kabinet voor 'specifieke knelpunten' in het onderwijs is dat de wachtgeld regeling voor onderwijzend per soneel wordt versoberd. Bij de presentatie van zijn be groting liet Ritzen over de 'hardheid' van deze voorwaar de geen twijfel bestaan. „Het wachtgeld wordt sowieso aan gepast", aldus de bewindsman. De onderwijsbonden staken volgende week donderdag juist met het oog op het feit, dat ver betering van de positie van de leraren mede wordt betaald uit foto Fotobureau Dijkstra Het gevaar bestaat dat salarisverhoging voor alle leraren leidt tot een loonexplosie. gend jaar, oplopend tot 633 mil joen in 1996. Van dit laatste be drag moet 95 miljoen worden opgebracht door bezuinigingen op de wachtgelden. Jongeren moeten meer bewust worden gemaakt van hun ver antwoordelijkheden tegenover de medemens en de maatschap pij. Ook moet hun binding met de samenleving worden ver groot. Uitgaande van deze stel lingen wil minister d'Ancona de mogelijkheden bezien om jon geren een tijdje 'sociale dienst verlening' te laten verrichten. De Raad voor het Jeugdbeleid krijgt binnenkort van d'Ancona de opdracht om haar daarover te adviseren. De minister denkt aan twee mogelijkheden. Ten eerste zouden jongeren van 12 tot 16 jaar via hun school klus jes aangeboden moeten krijgen die voor de maatschappij van nut zijn. Verder wil zij dat jon geren vanaf 16 jaar zich na hun studie gedurende een bepaalde tijd bij voorbeeld enkele maanden inzetten ten behoe- Minister Ritzen van onderwijs is van plan de regeling die be paalt dat studenten een aanvul ling op de basisbeurs krijgen als zij ruzie of geen contact met hun ouders hebben, af te schaf fen. Deze zogeheten 'hard heidsclausule weigerachtige ouders' is niet meer nodig, als tegelijkertijd alle studenten onafhankelijk van het inkomen van de ouders het recht krij gen om bovenop de basisbeurs een lening op te nemen. Het voornemen om ook studen ten met 'rijkere' ouders de mo gelijkheid te geven een lening af te sluiten, kondigde Ritzen on langs al aan. Het maakt deel uit van een notitie over de vereen voudiging van de Wet op de Stu diefinanciering (WSF), die de bewindsman dit najaar naar de Kamer stuurt. In de memorie van toelichting op zijn begroting stelt Ritzen dat de regels voor de uitvoering van de hardheidsclausule wei gerachtige ouders een 'punt van zorg' zijn. Het gaat om een relatief kleine groep die een ernstig conflict of langdurig geen contact met de ouders heeft, aldus Ritzen. „De uitvoe ringsorganisatie (de Informati seringsbank, red.) moet steeds binnendringen in de persoonlij ke levenssfeer, met alle pijnlijk heden van dien". Ritzen kondigt, ook aan dat hij zal onderzoeken of het inkomen van de partner van een student deels buiten beschouwing gela ten kan worden. Nu moet de partner een deel van de kosten van studie en levensonderhoud voor zijn of haar rekening ne- De ongeveer duizend allochto ne leerkrachten die leerlingen hun eigen taal en cultuur bij brengen moeten een bewijs van bekwaamheid voor de Neder landse taal gaan afleggen. Zij krijgen, als zij er nog niet over beschikken, tot 1 augustus 1996 de tijd om het examen 'Ne derlands als tweede taal II' af te Minister Ritzen komt hiermee tegemoet aan de wens van de Tweede Kamer. Het bleek na melijk dat bij veertig procent van deze groep leerkrachten de beheersing van het Nederlands onvoldoende was. infografiek Sijthoff Pers De Kamer vond dit niet accep tabel, omdat het onderwijs in de eigen taal en cultuur vooral in de laagste klassen van het ba sisonderwijs meer moet gaan functioneren als 'ondersteu- ningstaal' bij het leren van Ne derlands en andere vakken. Pe lessen in de eigen taal en cul tuur moeten meer worden geïn tegreerd met de lessen Neder lands, aldus de Kamer, en daar voor is het nodig dat de leer krachten de taal voldoende machtig zijn. Voor het wegwerken van de wachtlijsten voor cursussen Nederlands voor allochtonen stelt Ritzen 42,5 mihoen be schikbaar.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21