Dankert: Europa gaat niet over onze minima Patiënt betaalt mee aan hulpmiddelen Kleine krijgsmacht voor crisisbeheersing Miljoenennota Veel meer Nederlanders uitgezonden naar Anti lief Pronk schenkt jaarlijk 61 miljoen aan defens 6! c Leidse Courant dinsdag 15 september 1992 Nog onzekerheid over dienstplicht Het is nog onzeker wat er met de dienstplicht gaat gebeuren. Minister Ter Beek zal pas over enkele maanden zijn politieke oordeel geven over het binnen kort te verschijnen advies van de commissie-Meijer. Naar verluidt wil deze commis sie de dienstplicht in een of an dere vorm behouden, omdat het onmogelijk zou zijn voldoende vrijwilligers te krijgen voor een beroepsleger. Onder invloed van de discussie over de dienst plicht probeert een toenemend aantal jongens hun opkomst uit of af te stellen. Ter Beek vindt dat onwenselijk en zal de daar tegen gerichte maatregelen voortzetten. BZ sluit nog vijf posten Het ministerie van buitenland se zaken sluit nog vijf buiten landse posten. Zo worden nog dit jaar de ambassade in Guata- mala en de consulaten in de Au stralische steden Perth en Bris bane en in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro gesloten. Volgend jaar gaat het consu laat-generaal in Djedda, Saoe- di-Arabië, dicht. Een jaar later volgt naar verwachting de slui ting van het consulaat-generaal in Frankfurt. De sluitingen zijn het gevolg van de bezuinigin gen van 4,7 miljoen gulden op de begroting van het ministe rie. Ook is er een verschuiving van de aandacht naar Oost-Eu ropa. Zo is dit jaar een ambassa de geopend voor de drie Balti- sche staten. Voor Oost-Europa 300 miljoen extra Nederland trekt nog eens 300 miljoen gulden uit voor hulp aan Midden- en Oost-Europa. Het geld wordt vooral gebruikt voor projecten die in samenwer king met andere hulpverlenen de landen worden uitgevoerd. lEen klein deel van de projecten -zal Nederland alleen uitvoeren. ^Minister Van den Broek zegt in zijn toelichting op de begroting 'dat dit geld een aanvulling is op de reeds eerder toegezegde hulp, waaronder internationale hulpprogramma's en de nood hulp (Wellink-pot). Van de 300 miljoen wordt 18,75 miljoen op tafel gelegd door het ministerie van ontwikkelingssamenwer king. De 300 miljoen is bedoeld voor voor technische bijstand en economische samenwerking. In de bedragen zijn niet de kwijtscheldingsgelden voor Po len opgenomen. Die moeten nog precies worden vastgesteld vol- gens de afspraken die in de Club Van Parijs zijn gemaakt. Keuringsheffing voor bedrijven op komst Alle bedrijven die onder de wa renwet vallen, zoals winkels, restaurants en fabrieken van levensmiddelen en gebruiks voorwerpen, moeten vanaf 1994 een Warenwetheffing gaan betalen. Met dat geld leveren de bedrij ven een bijdrage aan de kosten van de keuringen die de Inspec tie Gezondheidsbescherming (tot voor kort Keuringsdienst van Waren geheten) regelmatig uitvoert. De heffing, die naar verwachting hooguit een paar honderd gulden per jaar be draagt, zal voor alle bedrijven gelijk zijn ongeacht de grootte van het bedrijf. Meer geld voor kinderopvang De kinderopvang krijgt er vol gendjaar 14 miljoen gulden bij. In totaal is er voor dezesector dan een budget van 270 miljoen - gulden beschikbaar. Ons land loopt dan nog steeds enigszins - achter bij andere Europese lan den. In de begroting voor welzijn zijn twee belangrijke bezuini gingen definitief geschrapt. Dat zijn die op de bejaardenoorden (50 miljoen) en die op de jeugd hulpverlening (55 miljoen). 'Voor dat laatste stak de Tweede Kamer vorig jaar al een stokje. Het afzien van de bezuiniging op de bejaardenoorden wordt rechtgetrokken door bezuini gingen in de zorgsector. De 'jeugdhulpverlening wordt be taald uit geld dat in 1990 niet voor de kinderopvang werd uit gegeven en uit de opbrengst van de verkoop van de internaten voor het bijzondere jeugdwerk. Meer geld voor balletdansers Er komt meer geld voor de zwaar onderbetaalde balletdan sers. De komende driejaar is er telkens bijna 2,2 miljoen gulden •beschikbaar, in totaal dus 6,5 'hiiljoen. De dansers bij de gezel schappen, die in principe nog "Het beste af zijn, verdienen vol- 'gens het Nederlands Instituut ■voor de Dans tot nog toe zo'n 40 "procent minder dan andere po diumkunstenaars. Het is niet ""zo dat de balletdansers in nu 'meteen allemaal in salaris om hoog gaan. Het geld wordt toe- gevoegd aan de subsidies. Het lijkt staatsecretaris Dankert niet zinvol ook in Nederland een referendum over Maastricht te houden. Er is geen verschil van inzicht tussen bevolking en volksvertegenwoordigers. Ook zou de regering er formeel niet aan zijn gebonden. door Rik in tHout enGijsKorevaar Europa integreert. De macht van 'Brussel' dijt uit. Maar vooralsnog hoeft Nederland er niet wakker van te liggen. De burgers niet, de politiek niet en zelfs het kabinet niet. Natuur lijk, de rijksbegroting moet steeds meer voldoen aan richt lijnen, randvoorwaarden en marges die door de Europese Gemeenschap worden opge steld, maar de keuzevrijheid voor het kabinet blijft groot. „Ik ben ervan overtuigd dat ook in het jaar 2002 het opstellen van de begroting nog vele we ken vergadertijd zal kosten. En ook dan zullen we nog steeds uren, dagen discussiëren over een kwart procent koopkracht meer of minder voor de mini- Staatssecretaris Piet Dankert van buitenlandse zaken hij 'doet' Europa voor Nederland zegt dit zonder een zweem van cynisme. Wel laat hij zijn zinnen vergezeld gaan van de van hem bekende wat grinni kende lach. Dankert heeft het duidelijk naar zijn zin in zijn huidige functie. Als weinig andere poli tici weet hij waar hij over praat als het over de Europese Ge meenschap gaat. Niet voor niets zat hij jaren in Brussel en Straatsburg als lid en (vice- )voorzitter van het Europese Parlement. Over dat parlement en het ge brek aan democratische contro le in de EG houdt Dankert er nu een opvallende zienswijze op na. Hij blijkt het oneens te zijn met zijn PvdA-partijgenoten in de Tweede Kamer. Die hebben het kabinet gevraagd te streven naar een Europese Top over meer bevoegdheden voor het Europarlement. Dankert daarover: ,,Ik ben het ermee eens dat het EP meer be voegdheden zou moeten heb ben. Ik ben het ook met de frac tie eens dat dat een heel belang rijke zaak is. Maar ik vraag me wel af of zo'n top de moeite waard is? We zitten nu in een adempauze. Wat gaat er gebeu ren met het Deense 'nee' tegen de verdragen van Maastricht, hoe zal het Franse referendum van deze week aflopen, in hoe verre wordt de EG uitgebreid? Dat zijn de nieuwe politieke vragen. De PvdA-fractie bor duurt voort op de oude vragen' Wakker „Bovendien, uitbreiding van bevoegdheden voor het Euro parlement is onvoldoende voor een echt democratische legiti matie. Door Maastricht zijn veel mensen wakker geworden. Eindelijk hebben ze Europa ontdekt. Daarom is het belang rijker dat er nu snel een relatie komt tussen de publieke opi nies en het Europees Parle ment en een relatie tussen de nationale parlementen en dat Europarlement. En juist daarin hebben de nationale politieke partijen een belangrijke rol te spelen". Dankert rolt de bal dus keurig terug naar de Haagse politici. Niet het kabinet is aan zet. De politieke partijen moeten maar eens actie gaan ondernemen. IJzeren regel Een gesprek over de invloed van Europa op de Nederlandse rijksbegroting concentreert zich al snel op de angst van ve len voor een Brusselse over heersing, voor EG-dictaten, voor verlies van souvereiniteit. Zie het 'nej' van de Denen tegen 'Maastricht'. Dankert wenst deze vrees zeer nadrukkelijk te temperen. „Als Staat der Nederlanden leveren we in theorie natuurlijk best een beetje souvereiniteit in. Maar besef wel: onze vrijheid op financieel-economisch terrein is nu ook al vrijwel nihil". De staatssecretaris doelt bij voor beeld op de ijzeren regel dat Ne derland de rentewisselingen die de centrale Duitse bank door voert op de voet volgt. „Nu hebben we daar niets over te zeggen. Maar als er straks één centrale Europese bank is, dan wordt het beleid bepaald door alle twaalf EG-landen. Voor de kleine landen is dat winst. Tja, voor de grote landen is dat verlies. Maar voor de Duitsers staat daar tegenover dat ze niet langer in hun eentje het economische herstel van het vroegere Oostblok op hun schouders hoeven te nemen". Het klinkt prachtig dat Neder land straks gaat meebeslissen over de kracht van de Duitse mark, maar daar staat weer te genover dat anderen, met name de Duitsers, straks uitmaken welk percentage inflatie en hoe veel financieringstekort nog verantwoord is. Dankert grin nikt. „Het is u misschien opge vallen dat de Maastrichtse be sluiten daarover vrij aardig spo ren met de ideeën van de Ne derlandse regering. Misschien heeft het er iets mee te maken dat we zelf, omdat we toen voor zitter van de EG waren, de voorstellen gemaakt hebben". Voordeel Zo denkt Dankert dat er voor Nederland nog veel meer voor deel te behalen is als de Maas trichtse verdragen erdoor ko men. „Wat dat betreft veran dert er niets. We hebben altijd meer geld van Europa gekregen dan we eraan moesten betalen. Kijk naar de landbouw. Je kunt rustig stellen dat de EG door middel van de gegarandeerde prijzen ervoor gezorgd heeft dat onze boeren al zeer veel ja ren een behoorlijk inkomen ge nieten. Nu is het de bedoeling dat er een Europees cohesie fonds wordt ingesteld, voor de zogeheten transeuropese net werken. Het lijkt mij dat we ook daarvan een graantje kunnen meepikken bij de aanleg van de Betu wespoorlij n Referendum Dankert heeft het zelf al even genoemd, het Franse referen dum van aanstaande zondag. Als na de Denen ook de Fransen 'nee' zeggen tegen 'Maas tricht', dan is het over en uit. De Britse premier Major heeft verklaard dat 'Maastricht' dan dood is. Dankert is het daarmee eens en zegt zeer bezorgd te zijn. „Het grote probleem is dat de aan hang van de rechtse partijen in Frankrijk anti-Europees is. Ik weet niet of leiders als Giscard d'Estaing en Chirac sterk ge noeg zijn om hun mensen nog tijdig de andere kant op te krij gen". Het gebeuren in Denemarken en Frankrijk is voor Dankert geen aanleiding te zeggen dat ook in Nederland een referen dum gehouden zou moeten worden over de Maastrichtse problematiek. „Nee, in die lan den ligt het toch fundamenteel anders. Een groot deel van de bevolking verschilt daar van mening met de volksvertegen woordigers. Bij ons is dat niet zo. Het aantal anti-Europeanen is hier heel klein. Dus lijkt het me niet zinvol ook hier een refe rendum te houden, waarbij dan nog bedacht moet worden dat dat - krachtens de grondwet - alleen nog maar een raadge vend referendum zou kunnen zijn, waaraan de regering for meel niet gebonden zou zijn". Denkt de staatssecretaris Euro- pa'93 vanuit Den Haag te bele ven of ziet hij zichzelf terugke ren naar het Brusselse? Er is immers sprake van dat Frans Andriessen niet wil terugko men als Europees commissaris 'Anti-fcuropeanen zijn er in Nederland maar heel weinig', vindt staatssecretaris Dankert. (buitenlandse zaken). Dankert: roparlementariër. Nu ben ik geen interesse meer z 'S „Ik heb altijd gezegd dat ik Eu- staatssecretaris en dus ont- ben, ben ik in principe 1 ropa graag van alle kanten wil breekt mij alleen nog het lid- baar als zijn opvolger, bekijken. Ik ben lid van de maatschap van de Europese zou dat voor een ande% Tweede Kamer geweest en Eu- Commissie. Als Andriessen feuillezijn". DEFENSIE BUITENLANDSE ZAKEN GEZONDHEID Staatssecretaris Simons van volksgezondheid wil vanaf 1 ja nuari aanstaande een forse ei gen bijdrage voor medische kunst- en hulpmiddelen zoals prothesen, looprekken en in- continentie-slips. Hij denkt aan 15 procent van de kosten. Verder worden de al bestaande eigen bijdragen voor psychothe rapie verhoogd. Met hoeveel is nog niet bekend. De eigen bij dragen van de patiënten zijn volgens Simons nodig omdat er in de kosten van kunst- en hulp middelen en psychotherapie 'onaanvaardbare overschrijdin gen' plaatsvinden. Over ruim een jaar, met ingang van 1994, wil Simons ook eigen bijdragen gaan vragen voor fysiotherapie. Overigens is de staatssecretaris van plan om bij dit alles chro nisch zieken zoveel mogelijk te ontzien. In de WVC-begroting voor 1993 is een grote uitbreiding voor zien van het aantal verpleeg huizen, tehuizen voor chroni sche patiënten en inrichtingen voor zwakzinnigenzorg. In to taal komen in deze sectoren 2500 extra plaatsen beschik baar. Kosten: bijna 250 miljoen. Voor extra personeel in de in tensieve thuiszorg wordt 15 miljoen extra uitgetrokken en voor pefsoneelsuitbreiding in de bejaardenhuizen eveneens. Simons maakt zich zorgen over de almaar oplopende kosten van de medisch specialisten. Vorig jaar hebben alle specialis ten te zamen 384 miljoen meer in rekening gebracht dan ze ei genlijk mochten. Volgens Si mons moet dit onvermijdelijk leiden tot een verlaging van de specialistentarieven. Volgende maand zal hij daarover met de Landelijke Specialistenvereni- Archieffoto De oplopende kosten van de medisch specialisten bezorgen staatssecretaris Simons veel veel hoofdbrekens. ging gaan onderhandelen. nisterie had gerekend. Die te- Ook de kosten van geneesmid- genvaller wordt voor de helft delen kwamen vorig jaar veel gecompenseerd door apothe- hoger uit (113 miljoen meer) kers in '93 een lagere vergoe- dan het bedrag waarop het mi- ding per recept te geven. Nu de Nederlandse Antillen en neringsplannen opstel Aruba niet meer streven naar onafhankelijkheid, krijgt de hulp van ons land aan deze ge bieden een 'minder afstande lijk' karakter, aldus minister Hirsch Ballin. Dit zal met name leiden tot het uitzenden van veel grotere aantallen landge noten (bestuurders, docenten, rechters, politiemensen, art sen) die moeten helpen orde op zaken te stellen. Alleen daar voor stelt de minister zo'n veer tig miljoen gulden per jaar be schikbaar. De totale hulp aan de Antillen en Aruba zal volgend jaar 275 miljoen bedragen. Een fors deel daarvan (45 miljoen) dient om de benarde financiële tekorten van de Antilliaanse overheden te verlichten. Hirsch Ballin stelt echter wel als voorwaarde dat de eilanden ingrijpende sa- dat daarover beslissing! rej den genomen op polit )c veap. Ook acht de minister 1 belangrijk dat het bestui rechtshandhaving op 'i'pi den snel beter worden. 1 op het eiland Sint Maarl enige tijd geleden onder le van Den Haag moest Een doorn in het oog vai r ter Hirsch Ballin is ooi verschillende Antillen nend zichtbaar' wordt dl groepen weinig of ges hebben aan de op zich» stige economische on ling. Vooral aan de 'acht Curasao en van Sim ten groeien teveel jonge ;n die mede door een onderwijssysteem, weit komst hebben Minister J. Pronk van ontwik kelingssamenwerking draagt met ingang van 1993 jaarlijks voor ruim 61 miljoen gulden bij in de kosten van defensieminis ter R. ter Beek. Dit geld is be stemd voor vredesoperaties van de Verenigde Naties in ontwik kelingslanden. In totaal zal Ter Beek daarvoor volgend jaar 106 miljoen uitgeven. Pronk wijst erop dat de VN een steeds actievere rol spelen in landen als Angola, Cambodja en Somalië. Daarom stelde Ont wikkelingssamenwerking vorig jaar al 30 miljoen gulden be schikbaar voor dit soort activi teiten. In 1993 en volgende ja ren zal dit bedrag ruim verdub beld worden. „Het is niet zinvol ontwikke lingshulp te verlenen aan lan den zonder dat daarbij vrede en veiligheid zijn gewaarborgd. Vredesoperaties die deels een civiel karakter hebben, leveren een bijdrage aan herstel van de politieke stabiliteit die onont beerlijk is om een duurzaam ontwikkelingsproces op gang te brengen. De bijdrage daaraan beschouwt Nederland als een vorm van wederopbouwhulp", aldus Pronk. In 1993 is voor Ontwikkelings samenwerking een totaal be drag beschikbaar van 6,56 mil jard gulden, wat overeenkomt met ongeveer 1,5 procent van het Netto Nationaal In Doordat ook Pronk moe gen aan bezuiniging op heidsuitgaven is zijn b( minder toegenomen dai als gevolg van de groe Nederlandse economie geval zou zijn. De heeft circa 200 miljoen besteden dan vorig jaar. Van het totaal van 6,56^( gaat ruim 420 miljoen n nister D'Ancona van W( de opvang van asielzoe ontwikkelingslanden, drag is ongeveer gelijk van voorgaande jaren. I dat minister Ritzen deel van de kosten die maken voor onderwi asielzoekers uit ontwik landen bij zijn collega P19T rekening kan brengen, geval gaat het om circa joen. Nieuw is ook dat Proi (18,75 miljoen) besc stelt voor hulp aan voo }fl Sovjet-republieken. Hi hier om vijf landen in Cf Azië die zo arm zijn gens internationale aanmerking komen voj. wikkelingshulp. Een w in de begroting betreft milieubeleid in de on lingslanden. Voor 199 Pronk zijn bijdrage d met 50 miljoen verhol 325 miljoen. kt Hoewel minister Ter Beek pas aan het eind van het jaar be kend maakt welke taken hij precies voor de Nederlandse de fensie wil behouden, tilt hij in zijn begroting al een tipje van de sluier op. „Meer nog dan voorheen zal de krijgsmacht zich moeten instel len op crisisbeheersing en vre destaken", zo schrijft hij. En omdat voorts zeker is dat de Nederlandse militairen in het kader daarvan voortaan altijd zullen optreden samen met le gers van andere, vaak grotere landen, is het behoud van een krijgsmacht in de huidige opzet derhalve 'niet langer nodig en, gelet op de kosten, ook niet lan ger mogelijk', aldus Ter Beek. Dit zal vooral gevolgen hebben voor de landmacht, die immers tot nu toe was ingesteld op ver dediging van het eigen en het NAVO-grondgebied. De marine en de luchtmacht zijn volgens Ter Beek naar hun aard en mid delen al in hoge mate geschikt voor crisisbeheersing. Toch zul len ook hun omvang en samen stelling kritisch worden bezien, al was het alleen maar omdat met ministerie van defensie vol gend jaar 6,5 procent minder mag uitgeven dan vorig jaar. In totaal heeft Ter Beek voor 1993 nog iets meer dan 14 miljard gulden beschikbaar. Door de daling van de defensie uitgaven zal de Landmacht minder kunnen investeren en De krijgsmacht zal zich meer voorheen moeten instellen op crisisbeheersing en vredestaken, is de opvatting van het kabinet. betalingen moeten verschui ven. De omvorming van eenhe den van de 11e Pantser-infante riebrigade tot eenheden voor de Luchtmobiele Brigade wordt voortgezet. Het eerste bataljon van de LMB en de bijbehorende mortiercompagnie zullen me dio volgend jaar operationeel zijn; het tweede bataljon eind van dat jaar. Midden 1994 moet de LMB als geheel inzetbaar Omdat de eerste transportheli kopters voor de luchtmobiele brigade pas in 1994 beschik baar komen, probeert Defensie voor de tussenliggende periode bij bondgenoten dit soort toe stellen te lenen. Het 'leasen' van bewapende helikopters voor de LMB wil Ter Beek nog een keer met een jaar uitstel len, wat hem een besparing moet opleveren van 72 miljoen. Ook de Marine moet een aantal projecten bijstellen en vertra gen. Zo is de bouw van de ver vanger van het bevoorradings schip Hr. Ms. Zuiderkruis met twee jaar uitgesteld. De Navo heeft een derde permanent multionationaal maritiem ver band opgericht: de Standing Naval Force Mediterranean. De Nederlandse marine zal daar aan permanent deelnemen met een fregat. De assistentie bij de drugsbestrijding in het Carai- bisch gebied wordt voortgezet. De Luchtmacht ontkomt even min aan vertragingen. Dit geldt bij voorbeeld voor de aanschaf van 'lucht-lucht-geleide wa pens' en de vervanging van de verkenningsgondels van de F- 16-straaljagers. Ook is de aan koop van categorie-B-trans portvliegtuigen met een jaar uitgesteld. Het personeel van de Luchtmacht wordt met drie procent verminderd. Als gevolg van de verkleining van de krijgsmacht neemt ook de omvang van de Marechaus see af. In totaal zullen bij dit 'wapen' in de komende tien jaar 667 formatieplaatsen verval len. De schade wordt beperkt gehouden, doordat de mare chaussee per 1 april de taken van de rijkspolitie op burger vliegvelden gaat overnemen. Dit leidt tot een verhoging van de formatie met ongeveer vijf honderd plaatsen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 20