Maij: Voorrang voor snelle verbindingen Energieheffing niet alleen in Nederland Heerma bezuinigt volgend jaar 190 miljoen Miljoenennota Wmï, Bukman wil geen overval met milieu-maatregelen Leidse Courant i dinsdag 15 september 1992 i u stratie van s plezierboten ^■vaartuigen, die langer lian 7.5 meter, moeten van- 1 worden geregistreerd, [er Maij van waterstaat t in haar begroting '93 fat zij werkt aan het in- 1 van een registratiesy- j Aanleiding vormt het lemen over te gaan tot het T van pleziervaartuigen- jng op deze vaartuigen, Ée minister. lurprijs voor kve gemeente lieente die met eigen mid- Kets moois heeft verricht Je natuur, maakt kans op [ijs van vijftigduizend gul pt ministerie van land- ïatuurbeheer en visserij pie prijs voor 1992, 1993, J4 uitgeloofd. [ebber is de gemeente die het gebruik van Jsche bestrijdingsmidde- |nul wil terugbrengen en [engebieden natuurlijker Irichten en beheren. Ge wordt aan schoonwater- anleg van natuur- oevers en ecologi- |jningbouw. ervoer moet In inleveren ipensatie van jaarlijks jjoen gulden die het weg- ontvangt voor de ver min 1991 van de dieselac- rtoordt met ingang van 1 [i beëindigd. Minister idt dit terloops in zijn E ïennota. Met het geld le- inister Maij van verkeer erstaat haar aandeel in linigingen, zonder dat de ringen in infrastructuur ir hoeven te lijden. 'ek' beleid ïeid cherpen indfjtj; oi ijdingd .ad ii ie Vatu ioe daal slijk Lrbij erin|1 klanl P r mei 1 mo( Op het verlanglijst van minister Maij staan onder meer: vier nieuwe tunnels, de Betuwelijn, uitnreiding van het vaarwegennet. Kortom: de infrastructuur moet worden verbeterd. jaar zal het kabinet een ing nemen over een mo- bij stelling van het mest- in de landbouw. Welis- het aandeel van de ver in de milieubelasting 30 afgenomen met tien verdere actie blijft lelijk, aldus het minis- ïVROM. [stelling, om in 1995 op .testverwerkingscapaciteit miljoen ton te komen, vermoedelijk niet ge- Het ministerie streeft invoering van een ver- mineralenboekhouding anuari 1995, maar vol- inister Alders is dat on- nog overschot- op landbouw il verbeterd »r Bukman van land- indt dat de cultuurver- ïg op zijn ministerie al evorderd. De zware kri- de commissie-Kroes on- og gaf op de autoritaire van de landbouwtop en lijdige nadruk op econo- landbouwbelangen is ïiens grotendeels ver- indsman toont zich in de ing op de landbouwbe- opgetogen over het feit i ernstig bekritiseerde 'ij- riehoek' in de landbouw leven. De drie zijden van hoek worden gevormd landbouwlobby, de par- dvoerders in de Tweede die allen sterke banden met het boerenbedrijf, ministerie, waar eenzij- ïdbouwbelangen de bo- over het natuurbeleid door Dick van Rietschoten en Kees Jonker Minister Hanja Maij-Weggen hoeft geen seconde na te den ken over de vraag welke rode draad door haar begroting voor volgend jaar loopt. „Verbete ring van de infrastructuur", zegt ze resoluut. „Er moet de komende jaren heel veel gebouwd worden om de knelpunten op te lossen in ons autowegennet, spoorweg net en vaarwegennet en ook om het toenemende vliegverkeer van en naar Nederland beter aan te kunnen", aldus de minis ter. „Dat is allemaal van groot belang om ons land een goede positie te bezorgen in het Euro pa van de toekomst. Daarom hoop ik onder meer dat de goe derenspoorlijn door de Betuwe naar Duitsland er komt en dat er binnen een jaar of vier kan worden begonnen met de aan sluiting van Nederland op het TQV-net, de hoge-snelheidslijn. Over die twee projecten zal het komend parlementaire jaar een definitief besluit moeten val len". Voor een betere doorstroming op de autowegen in de randstad heeft de minister al geruime tijd vier nieuwe tunnels op haar verlanglijstje staan. Inmiddels is het al zeker dat er een derde tunnel onder het Noordzeeka naal komt, de Wijkertunnel, maar voor een besluit over de andere drie (een tweede Coen- tunnel, een tweede Benelux- tunnel en de Blankenburgtun nel onder de Nieuwe Waterweg bij Maassluis) is het wachten nog op de uitkomst van allerlei studies en het rondbreien van de financiering. PTT beurs Voor een deel van de nieuwe projecten op het gebied van we gen en spoorlijnen kan de mi nister tot haar vreugde een beroep doen op de 'aardgaspot', maar ook dan nog is er niet ge noeg geld om alle wensen te rea liseren. Maij: „Daarom kloppen we ook aan bij particuliere financièrs zoals banken, verzekerings maatschappijen en pensioen fondsen. De belangstelling van die kant is gelukkig heel groot, ook vanuit het buitenland. Ho pelijk komt er de komende ja ren zelfs nog een andere geld bron bij. Het is de bedoeling om ongeveer een kwart van de PTT-aandelen via de beurs te gaan verhandelen. Als het aan mij ligt zal het overgrote deel van de opbrengst van die beurs handel worden geïnvesteerd in de infrastructuur. Ik ben daar over al met collega Kok in ge sprek". Een andere opsteker voor de verbetering van het Nederland se vervoersnetwerk vloeit voort uit de aanstaande verzelfstan diging van het Spoorwegpensi oenfonds. Glunderend vertelt Maij dat het rijk hierdoor de ko mende acht a tien jaar 340 mil joen gulden in eigen zak kan houden. Dat geld wordt dan niet meer in het Spoorwegen pensioenfonds gestort, maar zal geheel ten goede komen aan nieuwe spoorlijnen, zoals de Hanzelijn van Lelystad naar Zwolle. Op luchtvaartgebied staat er een grootscheepse modernise ring van Schiphol op stapel, die overigens ondergronds al is be gonnen. Verder is de minister van plan komend najaar een nota over de toekomst van onze regionale luchthavens naar de Tweede Kamer te sturen. Daar in zal dan ook haar reactie staan op de plannen van het ge meentebestuur van Rotterdam om vliegveld Zestienhoven uit te breiden tot een groot nieuw 'Rotterdam Airport'. Op de vraag of dat wel een ver antwoorde investering is, ge zien de verwachting dat men straks met de TGV in twintig minuten van Rotterdam op Schiphol kan zijn, wil Maij nu nog geen concreet antwoord ge ven. „Het is nog een open punt voor mij. U weet dat Zestienho ven een zogeheten overloop luchthaven is voor Schiphol. Die functie moet Zestienhoven blijven houden, maar in welke' vorm?" „Want het is inderdaad waar dat je straks met de hoge-snel heidslijn in. een wip van Rotter dam op Schiphol bent. Dat zijn allemaal punten die nog in dis cussie zijn. Het is trouwens ook van belang dat we goed weten hoe Schiphol over dit alles denkt". Handelsvloot De tijd dat de Nederlandse han delsvloot de wereldzeeën be heerste ligt al een paar eeuwen achter ons, maar toch heeft onze koopvaardij mondiaal ge zien nog altijd een stevige vin ger in de pap. „De vraag is al leen of we die positie kunnen behouden", zegt de minister met zorglijke blik. „Steeds meer Nederlandse scheepseigenai'en zwichten on der de verleiding om onder een veel goedkopere vreemde vlag te gaan varen. Als we niet in grijpen wordt het echt te gek. Dan blijft er uiteindelijk niets van onze handelsvloot over. Daarom zal er vanaf 1993 per jaar zestig miljoen gulden steun aan onze koopvaardij worden verleend om de concurrentie te gen te gaan. We denken daarbij onder meer aan fiscale voorde len". Het zakelijke stemgeluid van de minister krijgt een geestdrifti ge ondertoon als ze verhaalt hoe succesvol haar beleid van de afgelopen twee jaar is ge weest. De doelstellingen om het autoverkeer te verminderen, het gebruik van het openbaar vervoer te stimuleren en de ver keersveiligheid te bevorderen zijn geen papieren tijgers geble- MILIEU Hde ambtelijke top niet is en nog steeds dez.elf- lerjierleden het woord voe- hun fracties meent dat de ijzeren drie- verdwenen. Zijns in- gjvordt nu volledig reke- ehouden met de argu- ïvan de milieubeweging. is ook een vertrou- an op het ministerie be- die ambtenaren op het ïrie hoort over hun pro met de leiding van het sment. er bijdrage 'egistratie a[inisterie van landbouw 10,7 miljoen gulden bij aan de ontwikke len voor het nieuwe its identificatie en -regis- iriysteem voor zowel run- ils schapen, geiten, en varkens. Voor var- op termijn een onder chip met herkennings- worden gebruikt, zo- igjaar al werd aangekon- een deel van de bezuini- van in totaal 47,8 mil- de landbouwbegroting, bezuinigen worden be- i door efficiency-verbete- hoort onder meer i nengaan bij van de Lan- 'tingsdienst en directie (f Landbouwgronden. Die verzelfstandigd en in een Gemeenschappe- itvoeringsdienst die het ig (beleid uitvoert. foto Fotobureau Dijkstra Bij het inzamelen en hergebruik van oud papier blijft Nederland koploper in de wereld. Inzamelen glas en papier voorbeeldig Nederland blijft koploper in de wereld bij het inzamelen en hergebruiken van oud papier en glas. Het afgelopen jaar was de hoeveelheid glas en oude kran ten die werd aangeboden tien procent groter dan in 1990, zo blijkt uit de begroting van VROM. De cijfers van het ministerie to nen aan dat het beleid om veel meer spullen opnieuw te ge bruiken of gescheiden aan te le veren vruchten begint af te werpen. Zo is de hoeveelheid af val die afgelopen jaar werd ver brand met acht procent afgeno men. De overheid streeft er naar de hoeveelheid afval die terecht komt in vuilverbran- dingsinstalaties of op stort plaatsen fors terug te brengen. De eerder genoemde hoeveel heid van acht procent minder verbrand - afval wordt be schouwd als een belangrijke ombuiging, vooral te danken aan gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval. Vanaf 1 januari 1994 zijn alle gemeenten verplicht dit afval gescheiden in te zamelen. Nederland zal vrijwel zeker niet zelfstandig overgaan tot in voering van een energieheffing. Zo'n heffing, bedoeld om het energieverbruik en de uitstoot van schadelijke stoffen terug te dringen, kan vanwege de ingrij pende gevolgen voor de Neder landse economie „in feite uit sluitend" in EG-verband wor den ingevoerd, zo schrijft het kabinet. Uit de begroting van minister Alders van milieubeheer blijkt dat het kabinet eerst wil wach ten op een advies van de Soci aal-Economische Raad, alvo rens een standpunt in te nemen over de energieheffing. Dat standpunt zal echter ook afhan gen van de ontwikkelingen in Europees verband. Bijkomend probleem is dat de EG vindt dat alle geïndustriali seerde landen, dus ook die bui ten de EG, zo'n heffing moeten invoeren. Onderzoek van TNO heeft uit gewezen dat de heffing in Euro pees verband een grote bijdrage levert aan de doelstellingen van het Nederlands besparingsbe leid (ruim twee procent per jaar). Minister Alders "zei zich in een toelichting op zijn begroting de komende maanden sterk te zul len maken voor Europese in voering. Uit de begroting van minister Alders blijkt verder dat het ka binet in 1994 ook de motorrij tuigenbelasting wil gebruiken ten gunste van het milieu. Zo wordt er gedacht aan een van gewicht, motorinhoud, brand stofverbruik en uitlaatgas emissies afhankelijke toeslag op een vast basistarief. In 1993 zal er verder onderzoek worden gedaan naar de moge lijkheden van zo'n 'gedifferen tieerde motorrijtuigenbelas ting'. Alders hekelde in zijn toelich ting op de begroting van VROM het verschil tussen wat met de mond beleden en in de praktijk gedaan wordt. „We hebben stapels adviezen van de SER over het toepassen van milieudoeleinden bij de be lastingheffing, maar als we aan- VOLKSHUISVESTING Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting wil volgend jaar 190 miljoen gulden bezui nigen. Hij wil daartoe inhaken op het streven om tot een meer doel matige inzet van subsidiegel den te komen en heeft onder meer de volgende maatregelen voorgesteld: Met ingang van 1993 zal het aantal hoog-niveau-renovaties met drieduizend afnemen; dit levert in '94 een bezuiniging op van 26 miljoen gulden, in '97 zal dat bedrag zijn opgelopen tot 60 miljoen gulden. Het zogenoem de kopkostenbudget (bedoeld voor 'moeilijke' bouwprojecten in de binnensteden) gaat om laag; in '94 is dat goed voor een bezuiniging van 62 miljoen gul den, aflopend tot 58 miljoen gulden in 1997. Vanaf 1995 komt er een verla ging van de lokatiesubsidies (bedoeld voor woningbouw in nieuwe wijken) van 14 miljoen gulden. Ook gaat de CDA'er wat zuini ger om met geld voor de sociale huursector. „Het beleid werkt", zegt ze. „Tot voor kort groeide het aan tal autokilometers dat in Ne derland wordt afgelegd nog met drie tot vijf procent per jaar, maar op dit moment neemt die automobiliteit niet meer toe. Bovendien stijgt het gebruik van trein, tram, bus en metro zienderogen. De OV-jaarkaart voor de studenten heeft daar weliswaar voor het grootste deel aan bijgedragen, maar toch is het een hoopgevend resul taat". „Verder zijn er vorig jaar in het verkeer zes procent minder do den en elf procent minder ge wonden gevallen. Het gaat dus met de verkeersveiligheid rede lijk de goede kant op, hoewel er nog meer maatregelen nodig zijn om het aantal ongelukken verder terug te dringen. Zo gaan we eind dit jaar in het hele land experimenteren met voer tuigverlichting overdag. Verder wordt in de loop van volgend jaar de snelheidsbegrenzer voor vrachtwagens ingevoerd". Files Maar is er nu ook een beetje zicht op het verdwijnen van al die ergerniswekkende files tij- dens de spitsuren? Mevrouw Maij knikt instemmend en wijst erop dat nieuwe wegverbindin gen, tunnels en bruggen de ko mende jaren tot een flinke ver mindering van die opstoppin gen moeten leiden. Een drasti sche afname van het aantal file kilometers wordt voorzien in 1996, het jaar waarin het 'spits- bijdrage-systeem" voor de randstad moet worden inge voerd. Voor dit systeem heeft het kabinet in mei gekozen na dat was besloten het oude tol heffingsplan voor de randstad te laten vallen. De minister roept het principe- belsuit nog even in herinne ring: „Iedere automobilist die 's morgens tussen zes en tien uur gebruik maakt van autowegen in de randstad zou daarvoor vanaf 1996 dagelijks een bedrag van vijf gulden moeten betalen. In Singapore en Stockholm wordt dat al enige tijd met suc ces toegepast en in Londen is het op komst. Je kunt voor het gebruik van het randstad-we gennet tijdens de spits een abonnement nemen of achteraf een aanslag krijgen". „Camera's langs de wegen, uit gerust met ingenieuze appara tuur, registreren nauwgezet wie al heeft betaald of wie nog moet betalen. We hebben bere kend dat de ochtendfiles door dit systeem minstens met een derde zullen worden vermin derd. Een zelfde effect krijg je dan hopelijk tijdens de avond- spits, hoewel er dan geen bij drage hoeft te worden betaald". „We weten uit allerlei onder zoeken dat heel wat automobi listen die 's morgens in een file staan er eigenlijk helemaal niet zo nodig in hoeven te staan. Na de invoering van de spitsbijdra- gen zullen dus veel van die mensen denken: ik ga pas de weg op als het rustig is. En dan is het nog gratis ook" stalten maken om die adviezen op te volgen volgt er een stroom van kritiek", aldus Alders. Ook de Betuwelijn noemde hij daarbij als voorbeeld. „Iedereen is het er over eens dat we de na druk die nu ligt op het wegver voer moeten veranderen in een nadruk op vervoer per trein en over water". „Maar als je dan komt met de Betuwelijn, die daarbij essen tieel is, moet je enorm veel te- foto Fotobureau Dijkstra Milieuvriendelijke boeren kunnen steun krijgen. LANDBOUW Volgens Alders moeten mensen beseffen dat het bij milieu vraagstukken gaat om 'de hele leefbare ruimte'. De minister prijst overigens het bedrijfsleven, dat steeds meer zelf met intitiatieven komt op milieugebied. Zo zijn er afspraken gemaakt met de industrie waarbij deze zich' verplicht tot het terugne men van autowrakken en auto banden. Afspraken met de producenten van koelkasten, tl-lampen, bat terijen, klein chemisch afval en audio- en videoapparatuur zijn in de maak. Met ingang van volgend jaar zal VROM 'een- a tweeduizend' so ciale woningen minder laten bouwen. Het aantal premie-A-koopwo- ningen neemt in 1993 eveneens met ruim 1300 af, zo is de verwachting. De landbouwsector hoeft vol gend jaar niet' bang te zijn voor nieuwe dwingende milieumaat regelen. Volgens minister Buk man van landbouw zal de stra tegie van zijn ministerie zich volledig richten op acceptatie van het milieubeleid in plaats van het opleggen van nieuwe regels. De minister zegt in zijn toelich ting op de begroting: „Het wordt steeds duidelijker dat, als een een bepaalde mate van ac ceptatie ontbreekt, er onvol doende sprake is van medewer king en de verwezenlijking van het beleid welhaast onmogelijk wordt". Hij vindt dat 'met kracht' gewerkt moet worden aan een nieuwe bestuurlijke strategie op zijn ministerie die voor een breder draagvlak van het milieubeleid onder de land bouwers moet zorgen. Bukman stelt met name de glastuinders gerust. Zo ver wacht hij niet dat de reguleren de energieheffingen binnen en kele jaren ingevoerd zullen worden. Die heffingen moeten de uitstoot van kooldioxide (C02) verminderen. Tuinders zouden met hun hoge gasver bruik sterk getroffen worden door de energieheffingen. De minister laat nu onderzoeken welke mogelijkheden er zijn om het energiegebruik in de glas tuinbouw versneld terug te brengen. Het ministerie overweegt ver der financiële steun voor inten sieve teeltbegeleiding te verle nen aan boeren, die milieu vriendelijk willen gaan werken. Ook ziet de minister mogelijk heden meer fiscale voordelen te bieden aan boeren, die maatre gelen nemen voor het terug brengen van de uitstoot van mest en ammoniak. De precieze inhoud van de maatregelen worden later dit jaar bekendge maakt. De bijdrageregeling - voor de stimulering van milieu investeringen door loonbedrij ven is geschorst en Bukman wil die in het najaar geheel afschaf fen. Hetzelfde geldt voor de ves- tigingssteun aan jonge boeren. Uit eerder onderzoek bleek de regeling nauwelijks effect te hebben. foto Stephen Evenhuis 'Zelfs met de 'aardgaspot' is er niet genoeg geld om al mijn wensen te realiseren'

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19