'Soms houd ik mijn hart vast' BVD gaat corruptie bij ambtenaren onderzoeken Twee gevangenen in cel hooguit voor paar dagen Strenge controle op huursubsidie Miljoenennota TEKORT AAN CELLEN 4! c Leidse Courant dinsdag 15 september 1992 Verklaring tegen discriminatie De Tweede Kamer krijgt vol gende maand van minister Da- les van binnenlandse zaken een 'algemene verklaring tegen ras sendiscriminatie' toegestuurd. Alle betrokken organisaties en de politieke partijen hebben al hun handtekening onder de verklaring gezet. Dit schrijft de minister in het eindrapport over het minderhedendebat. In de verklaring worden voor oordelen, intolerantie en discri minatie veroordeeld. Dales kondigt verder aan dat volgend jaar een actie start die zich richt op de schooljeugd. Doel is het voorkomen van ra cisme. De activiteiten zullen zich vooral richten op voor de jeugd belangrijke organisaties en instellingen als scholen, jeugdorganisaties en sport clubs. Verkoop huurhuis wordt makkelijker Woningbouwcorporaties krij gen meer vrijheid om hun wo ningen te verkopen. Staatsse cretaris Heerma van volkshuis vesting wil af van de regel dat de corporaties eerst goedkeu ring nodig hebben van het ge meentebestuur. Wel moeten de sociale huisba zen. nieuwe verkoopplannen no^ als 'besluit van aanmerke lijk belang' melden bij de ge meente. Voorts gaat de staatssecretaris de corporaties verplichten om voor de verkoop van huurwo ningen criteria op te stellen aan de hand waarvan zij beoordelen of en in welke mate zij tot ver koopacties overgaan. Overigens loopt het nog steeds geen storm met de door Heer- ma al lang gepropageerde ver koop van huurwoningen. Om dit proces een beetje sneller op gang te krijgen start VROM binnenkort voorlichtingscam pagne. Heffingen leiden tot besparingen De invoering van energieheffin gen in Europa zal een grote bij drage leveren om de doelstellin gen van het besparingsbeleid (twee procent per jaar) van de regering voor de periode tot de eeuwwisseling te halen. Deze prognose is gebaseerd op de in de tweede helft van de ja ren negentig stijgende prijzen voor energie in de EG als direct gevolg van regulerende heffin gen. TNO heeft berekend dat het technisch mogelijk is tussen 1986 en 2015 veertig procent op het energieverbruik te bezuini gen. De helft is bij de huidige energieprijzen commercieel rendabel. De bijdrage van duurzame energie schoon, betrouw baar, betaalbaar aan de be hoefte zal de komende kwart eeuw tot acht procent (thans een procent) beperkt blijven. Extra geld voor RAVO De Raad voor de Volkshuisves ting krijgt meer geld toebe deeld. Terwijl vorige week het kabinet nog besloot om sterk te bezuini gen op de adviesorganen, waar onder de RAVO, stelt staatsse cretaris Heerma volgend jaar 120.000 gulden extra beschik baar. De RAVO staat in '92 nog in Heerma's boekhouding voor vier ton. De reden voor het hogere bud get voor zijn adviesorgaan is tweeledig: hogere lonen en een zogenoemde prijsbijstelling. Kamer en Dales leggen ruzie bij De Tweede Kamer en het kabi net hebben na een lange reeks van jaren eindelijk een oplos sing gevonden voor de slepende controverse over de begroting van het parlement. Dit keer heeft minister Dales van binnenlandse zaken voor het eerst in jaren geen tussen tijdse bezuinigingen doorge voerd, die de Kamer vervolgens steevast in het debat over de be groting terugdraaide. De begroting van het parlement wordt door het kabinet vastge steld nadat de Kamers zelf een raming hebben goedgekeurd. Dit jaar heeft Dales voorafgaan de aan dat kamerdebat een brief gestuurd waarin zij het kabinetsstandpunt weergaf. Naar aanleiding daarvan heeft de Kamer de begroting bijge steld, zodat ingrepen van het kabinet achterwege konden blijven. Topambtenaren vliegen uit De mobiliteit van topambtena ren moet zowel nationaal als in ternationaal worden vergroot. Het ministerie van binnenland se zaken heeft een geautomati seerd bestand opgezet. Hierin staan gegevens van topmana gers bij de rijksoverheid die in aanmerking komen voor een andere gelijkwaardige of hogere functie. Via een nieuw behandelmodel weten asielzoekers al binnen een maand of ze een kans hebben te worden erkend als vluchteling. Een procedure die wereldwijd bekend is geworden. door Gus Korevaar eh Dick var Rietschoten Een diepe denkrimpel trekt over het voorhoofd van staats secretaris Aad Kosto van justi tie als hem de vraag wordt voor gelegd of er eigenlijk wel iets nieuws in zijn begroting voor volgend jaar staat. „Nee, nau welijks", luidt na enige secon den zijn conclusie. „De minister en ik borduren stevig voort op zaken die al eerder zijn aangekondigd of in gang zijn gezet. Een begroting met nieuws komt steeds minder „Het hele jaar door worden im mers wetsontwerpen en nota's uitgebracht en passende maat regelen bedacht voor acute pro blemen. Geen weldenkende be windsman spaart dergelijke za ken nog op voor Prinsjesdag, zoals vroeger vaak het geval was". „Het enig nieuwe dat ik te mel den heb, is dat ik collega Pronk van ontwikkelingssamenwer king meer wil betrekken bij het terugkeren van vluchtelingen naar hun eigen land", zegt Kos to. „Het moet dan gaan om een land dat na een grote chaos in een fase van wederopbouw ver keert, een land waar een ellen dige tijd is afgesloten na een burgeroorlog of een dictatuur. De mensen die uit zo'n land als vluchteling naaf Nederland zijn gekomen, kunnen we aan bieden terug te gaan om te hel pen met de wederopbouw. Met financiële hulp van Jan Pronk kunnen we daar bepaalde pro jecten voor op poten zetten. Zo koppelen we remigratie aan ontwikkelingshulp. Misschien is dat binnenkort bij voorbeeld in Ethiopië mogelijk". De samenwerking met Pronk kan volgens Kosto ook preven tief werken. Door ontwikke lingsprojecten ter plaatse kan werk worden geschapen. In ruil daarvoor moeten de regeringen van die landen dan toezeggen de emigratie naar Nederland tegen te gaan. In de begroting kondigt Kosto proefprojecten aan in Roemenië, Iran, Marok ko en Ethiopië. Asielzoekers Kosto toont zich ingenomen met de 'opvallende trend' die de laatste tijd waarneembaar is in de aantallen asielzoekers die zich in Nederland willen vesti gen. „Er melden zich veel min der mensen dan eerder werd verwacht. Zoals het er nu naar uitziet zal dit jaar het geschatte aantal van 20.000 asielzoekers niet gehaald worden. We den ken uit te komen op ongeveer 14.000. Nog niet zo lang gele den ging het verhaal dat er enorme stromen buitenlanders uit Oost-Europa en Afrika in aantocht waren Toch blijft de begroting ook voor volgend jaar uitgaan van 20.000 asielaanvragen. Niet al leen het beschikbare geld, maar ook de omvang van het perso neel bij de Vreemdelingen dienst blijft daarop afgestemd. Kosto: „Daar ben ik eerlijk ge zegd erg blij mee, want zo heeft het kabinet meer armslag om ex-Joegoslavische ontheemden op te vangen. Bovendien kan nu ook de achterstand in de behan deling van asielaanvragen wor den weggewerkt. Ik durf toe te zeggen dat we daar in januari mee klaar zijn". De bewindsman wijst op een aantal oorzaken voor de ver mindering van het aantal asiel verzoeken. „We zijn gestart met het nieuwe behandelmo del, waardoor asielzoekers al binnen een maand te horen krijgen of ze al dan niet een kans hebben als vluchteling te worden erkend. Men hangt dus geen maanden of zelfs jaren meer in de procedure. Elke asielzoeker krijgt nu zo snel mogelijk te horen of hij mag blijven of wordt teruggestuurd. foto Stephen Efj( 'Geen weldenkende bewindsman spaart oplossingen voor acute probleem op tot Prinsjesdag', meent staatssecretaris Kosto. Die nieuwe procedure bij ons is inmiddels al wereldwijd bekend geworden". „Aangenomen mag worden dat buitenlanders die van plan wa ren in Nederland hun heil te zoeken, er nu maai- van af zien zodra ze vermoeden dat ze kansloos zijn en binnen korte tijd weer het land uitgezet drei gen te worden. Tot voor kort konden kanslozen, zoals dege nen die alleen om economische redenen naar Nederland kwa men, het hier rustig een jaar uitzingen. Dat was nog wel aan trekkelijk. Nu gaat dat niet meer op. Ons beperkende vreemdelingenbeleid begint eindelijk door te werken". Probleem Een apart probleem vormt nog steeds het grote aantal illegale vreemdelingen in Nederland. Hoeveel het er precies zijn weet Kosto niet. De schattingen va riëren van 50.000 tot 100.000. Ook tegen deze groep zal het komend jaar strenger worden opgetreden. Overigens kan niet elke illegaal die gesnapt wordt onmiddellijk het land worden uitgezet. De staatssecretaris: „Als ie mand geen papieren heeft waaruit blijkt welke nationali teit hij bezit, is uitzetting enorm lastig. Zelfs als overdui delijk is dat het om bij voor beeld een Marokkaan gaat, lukt het niet de betrokkene naar zijn vaderland terug te sturen. De Marokkaanse overheid erkent namelijk geen illegaal in het buitenland verblijvende land genoten zonder identiteitspa pieren. Zo'n Marokkaan is dus in z'n eigen land niet welkom. Bij veel andere landen speelt hetzelfde probleem. Gelukkig komt er binnenkort een zware delegatie van Marokkaanse re geringsambtenaren naar Den Haag om met ons over dat pro bleem te praten". Gevangenissen Het gebrek aan gevangeniscel len in ons land blijft Kosto zorg baren. „Het blijft een ver schrikkelijke situatie dat er soms voor bepaalde verdachten gewoon geen cel beschikbaar is. We proberen dat uit alle macht te voorkomen. Kort voor de zo mervakantie hebben we dan ook besloten om de al geplande bouw van nieuwe gevangenis sen te versnellen en enkele be staande oude gebouwen tijde lijk als gevangenis in te richten. Dit levert per saldo 600 extra cellen op. Meer kunnen we op dit moment echt niet doen". Vooral de drugshandel zorgt voor steeds meer gevangenen in Nederland. Kosto: „Vanouds ligt Nederland op een kruis punt van handelsroutes. Dit is mede geografisch bepaald. Zo als de cacao hier wordt overge slagen, zo worden er ook heel veel drugs vervoerd. Het bete kent dat wij veel meer dan an dere Europese landen in staat zijn drugskoeriers op te pakken en drugslijnen op te rollen. Maar soms houd ik daarbij m'n hart vast. Als ik bij voorbeeld in de krant lees dat er in Rotter-' dam zeven personen zijn opge pakt wegens drugshandel, denk ik: prachtig, maar die lieden ne men in één klap zeven cellen in beslag. Als er maar voldoende „Wat me werkelijk het|rin diepst raakt en me hetferh bezig houdt is de jusj jeugdbescherming", bekejhg „Ik zie zoveel narigheid I lende bij jongeren die thupn verwaarloosd, mishandèjai seksueel misbruikt. Ing moeilijk opvoedbare en jbiji nele jongeren ook die doijin kanalen van de hulpverfche zijn heengegaan en daijg i uit dat er in ons land maaikel celruimte beschikbaar blijft voor andere criminelen". In november begint de bouw van een grote nieuwe gevange nis in Lelystad. Een bouwpro ject met een bijzonder tintje, omdat het gaat om een pand dat niet van justitie is. „Het is ei gendom van enkele bedrijven, die voor de bouw ervan geld be schikbaar hebben gesteld", legt Kosto uit. „Het is de bedoeling dat de rijksgebouwendienst buiten de boot zijn gevalla98( deze gevangenis van die bedrij- „Een onderzoek wees of, ven gaat leasen. Het leasecon tract wordt afgesloten voor twintig jaar. Daarna neemt Justitie de gevangenis over". Jeugdhulpverlening Staatssecretaris Kosto staat re gelmatig in het centrum van de publieke belangstelling. Als er weer heibel is over vluchtelin- jeugdhulpverlening, dat gen of over een ontsnapping justitie en WVC wordt ini van een zware 'vuurwapenge vaarlijke' crimineel uit een ge vangenis, wordt vooral hij daar op aangesproken. Toch voelt de PvdA-bewindsman deze onder werpen niet als de zwaarste last op zijn schouders drukken. zevenduizend zwerfjoi rondlopen, zonder dak hun hoofd, zonder maat st\ pelijke binding, zondei i komst. Zevenduizend! Da ik echt van geschrokken, staat er zo machteloos over. Het hele systeen gen, is een onoverzichtel k heel. Het is allemaal z brokkeld. Hét liefst zou dat gebied met een bordi ser het hele bord willen st 7 vegen en volkomen blan nieuw willen beginnen'" JUSTITIE De Binnenlandse Veiligheids Dienst gaat de komende tijd een 'oriënterend onderzoek' uitvoe ren naar corruptie bij de over heid. Minister Dales van bin nenlandse zaken kondigt dit in haar begroting aan. Volgens de minister is het van belang dat de burger 'vertrou wen heeft in de integriteit van het bestuur'. „Die integriteit zal actief moeten worden gewaarborgd en gehandhaafd. Dat vraagt permanente waakzaamheid", schrijft Dales. De BVD gaat onderzoeken hoe het zit met 'vormen van syste matische corrumpering of ma nipulatie van personen op sleu telfuncties bij overheid en bedrijfsleven'. Dales relativeerde tijdens een mondelinge toelichting op haar begroting overigens de omvang van corruptie sterk. „Het valt in Nederland reuze mee. De dreiging is 'heavy', maar de schade is nu al niet zo omvang rijk", aldus Dales. Er is volgens haar zoveel van bekend dat de BVD al weet in welke hoek nader onderzoek moet plaatsvinden. Het gevaar is het grote belang van de geor ganiseerde misdaad bij het ver strekken van vergunningen en vestigingen. „Er is aanleiding om te onder zoeken wat precies de zwakke plekken zijn", aldus de Ook minister Hirsch Balli ie\ justitie onderstreepte ophc beurt tijdens de toelichti la zijn eigen begroting de zaak 'bijzonder scherpe dacht' te geven aan de gi niseerde misdaad en het komen dat deze groepen dringen in de econom i overheidsdienaren ren'. Binnenkort stuurt If dt Ballin over de bestrijd» de zware criminaliteit eei ler naar de Tweede Kamer, gens hem is er een 'omze n tien miljard in wapen- en< 5 handel en het illegale groi cuit. [eh Ze hadden het de afgelopen maanden al diverse malen laten doorschemeren, maar nu heb ben minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto van jus titie het verlossende woord ge sproken: twee gevangenen in één cel hebben we liever niet. Alleen mensen die maar een paar dagen gevangen hoeven te zitten (zoals illegale vreemde lingen die op hun uitzetting wachten of personen die een boete niet hebben betaald) kun nen in noodgevallen samen in een cel worden gezet, zodat er elders ruimte vrij komt. Voor alle andere gevangenen is de 'celdeling', waar de Tweede Ka mer het afgelopen vooijaar we gens het cellentekort op aan drong, volgens de bewindslie den ongewenst. „De veiligheid van het gevangenispersoneel en van de gedetineerden zou dan niet meer gegarandeerd kun nen worden", schrijven ze in de toelichting op hun begroting. In één van de nieuwe gevangenis sen die de komende jaren zullen worden gebouwd (onder meer in Lelystad en Rotterdam), wordt een aantal cellen ge schikt gemaakt voor twee per sonen. Bij de criminaliteitsbestrijding stijgt volgend jaar de aanpak van fraude naar een hoge plaats in de top-tien. Er is ruim 20 mil joen uitgetrokken om de con trole op belastingfraude en uit keringsfraude te versterken, niet alleen bij particulieren maar ook bij ondernemingen en criminele organisaties. Ook het voorkomen van mis daad krijgt meer aandacht. Bin nenkort wordt begonnen met een algemene 'heropvoeding' van de samenleving. Via scho len, sportverenigingen en ande re maatschappelijke organisa ties moet met name de jeugd meer besef van normen waar den worden bijgebracht zal er via televisie en a^ini media een beroep op worden gedaan om hun 11 1 ren meer te wijzen op go ®ti kwaad. Volgens de staats idi taris zal de rode draad if (st campagne het aloude s[ woord moeten zijn: 'Wat g ®e wilt dat u geschiedt, doe dl een ander niet'. Om de veiligheid in woo plexen te verhogen willen gj windslieden in samenwf met woningcorporaties beroep op werkloze hui1 doen om assistent-huismf» te worden. Binnenkort presenteert ter Hirsch Ballin een we ta, werp dat een snellere i ne van schulden mogelijk maken. Het gaat daarbij voorbeeld een vorderin#1 een bedrijf op een klant voorstel maakt onder meffk' 'incasso-kort-geding' moj VOLKSHUISVESTING Mensen die individuele huur subsidie ontvangen, zullen het komend jaar onderhevig blijven aan een strenge controle. Mis bruik of het 'per ongeluk te veel aanvragen' van huursubsidie hoopt het ministerie van VROM daarmee tot een mini mum te beperken. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting zal doorgaan met een zogenoemde integrale inkomenscontrole, opdat te hoge uitkeringen terugvloeien naar de huursubsidiepot. De af gelopen jaren zijn hierdoor reeds tientallen miljoenen gul dens 'terugverdiend'. Als gloednieuwe voorwaarde voor het krijgen van huursubsi die wil Heerma stellen dat men ingeschreven moet zijn in het bevolkingsregister. Een huur der die daarin niet staat opge nomen, maakt straks geen kans meer op huursubsidie. Tijdens de toelichting op zijn volkshuisvestingsbegroting voor '93 bleek dat Heerma in het duister tast over het effect van deze nieuwe regel. Op de vraag hoeveel huurders, die niet staan ingeschreven in het bevolkingsregister, momenteel wel huursubsidie ontvangen, antwoordde de CDA-bewinds- man: „Ik hoop dat het nul gul den is". Heerma vertelde geen enkel idee te hebben hoeveel geld aan deze groep huurders wordt uitgekeerd. Opvallend was dat de staatsse cretaris ook niet kon aangeven waarom het stellen van deze nieuwe voorwaarde nu opeens is bedacht. „Weet ik niet", ver telde hij. Controle Momenteel voorziet de wet op de individuele huursubsidie erin dat de gemeenten bij wie men direct of via de huisbaas huursubsidie aanvraagt wor den geacht een passende con trole op de uitkeringen te doen. Als het aan Heerma ligt, kan het geen kwaad wanneer de ge meenten zich op een iets strak kere wijze van die taak kwijten. Volgend jaar mag Heerma ruim foto Fotobureau Dijkstra Voor een nieuwe bungalow hoeft niemand te rekenen op huursubsidie. De grens ligt bij 910 gulden in de maand. 2,2 miljard gulden aan huur subsidie verdelen onder circa 950.000 mensen, die te weinig inkomen hebben om hun huur (mits niet hoger dan 910 gul den) zelf te kunnen betalen. Ge middeld komt dat neer op een uitkering van 2300 gulden per jaar. De maximale subsidie per maand bedraagt 275 gulden, of wel 3300 gulden per jaar. De kans is groot dat Heerma van die 2,2 miljard gulden weer een aanzienlijk bedrag zal over houden, omdat de verwachte groei van het aantal huursubsi die-aanvragers redelijk binnen de perken blijft. Weer overhou den, want ook in de periode juli '91 tot juli '92 (het kalenderjaar voor de huursubsidie) was er sprake van een veel tragere toe name dan aanvankelijk ge pland. Dit heeft ertoe geleid dat Heerma op zijn begroting '92 een bedrag van 44 miljoen gulden minder aan huursubsi die uitgeeft; niet 32.000, zoals was verwacht, maar slechts drieduizend nieuwe huurders kregen huursubsidie in het af gelopen kalenderjaar. Voor Heerma is er nog een fikse opsteker op het gebied van de huursubsidie. Van het kabinet heeft hij de geruststellende me dedeling gekregen dat de voor genomen bezuinigingen in de sociale zekerheid zullen worden gecompenseerd. Daar had de christen-democraat vorig jaar al nadrukkelijk om verzocht. In de praktijk komt het op het volgende neer: als de Tweede Kamer volgend jaar besluit om minder geld uit te geven aan WAO, AOW en Algemene Nabe staandenwet, zullen de huur ders die hieruit een uitkering ontvangen meer huursubsidie nodig hebben om rond te ko men. Het kabinet heeft nu reeds besloten dat Heerma deze voorspelbare extra aanslag op de huursubsidiepot mag com penseren met een bedrag dat tot '97 kan oplopen tot 166 mil joen gulden. Voorwaarde is natuurlijk wel dat de Tweede Kamer akkoord gaat met een verlaging van WAO, AOW en Algemene Nabe staandenwet.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 18