'Niet te veel mededogen met minima' Andriessen: Geen bakken geld naar bedrijfsleven 3 Miljoenennota HET REALISME VAN WIM KOK rlijks voor vijf ard gefraudeerd ijks wordt voor vijf miljard m gefraudeerd met uitke- n. Het kabinet wil binnen le jaren in ieder geval de 1 fraude bij voorbeeld id die als ziek geregi- >rd staat, ziektegeld ont- maar elders wat bijklust (jj -matische uitwisseling van vaj] rens met behulp van het t aai al-fiscaalnummer maakt d lOgelijk. Om te voorkomen >r dan een verschuiving jsvindt naar de 'zwarte', voo, ijker op te sporen fraude, e[ n meer controleurs en op- 1 raa 'e lan s hel18 ■96 iek Sij ok di elka Het kabinet past er voor om steeds maar weer koopkracht voor de minima 'bij te plempen'. De belastingdruk moet verder omlaag èn er zijn geen redenen om al te veel piëteit te hebben met de privacy van uitkeringsgerechtigden. Bij de presentatie van zijn derde Miljoenennota belijdt Wim Kok zijn realisme. peler regeling !jgdige werklozen Bgelingen om jeugdige en urig werklozen aan het te zetten, worden in 1993 viif !'er- Jeugdwerkgaran- ai t(JWG) gaat volgend jaar l n voor alle werkloze jonge nd jt 21 jaar en alle schoolver- f g tot 22 jaar. Ook volledig U1 i jsongeschikte jongeren iet en vr«willig deelnemen e JWG. Daarnaast wordt etere afstemming van de werkvoorziening ers) en de banenpools ièftl '°ëen' z°dat de strikte ding tussen beide groepen jjnt. ivatiecentra standig verder iter Andriessen (economi- laken) zal de 21 innovatie- 0 a binnen afzienbare tijd 'e lfstandigen. De centra, die >nt\v werden opgericht om de racht van technologische naar het midden- en ledrijf te bevorderen, blij- el financiële steun van de idsman ontvangen. ltwcenteel krijgen de innova- redeltra jaarlijks veertig mil- julden. Voorlopig wil mi- Andriessen niet aan dit t'èï f>! tornen, maar het lijkt niet onredelijk als de cen- ,et s 'er een aantal jaren een ran hun inkomen verwer- oor bedrijven voor bewe- iensten te laten betalen, bij het overigens niet de ling is bedrijven die con- ucer oeken met de centra, di- je J 1 moeten betalen ter Andriessen is verder over de innovatiecentra, start in 1989 geloofde de idsman (toen voorzitter 5 werkgeversorganisatie niet erg in de opzet van iheel. Maar het midden- einbedrijf (aanvankelijk ceptisch) is heel content rat de centra bieden en de ter dus ook. strie basis welvaart ïdustrie, waaraan in de irede een aparte passage gewijd, is een draagvlak de welvaart. Ze levert di jen kwart van het bruto ïale inkomen en bijna een van de werkgelegenheid neemt tweederde van de t voor haar rekening. De enis als leverancier van s blijkt uit haar aandeel egentig procent in uitga oor onderzoek en ontwik- Bij het aantrekken van nlandse investeerders in ïdustriële sector wordt gekeken naar informa- io- en medische technolo- e (fijn)chemie en de voe- genotmiddelen- trie. rters' goed voor nieuwe banen ende ondernemers leveren aanzienlijke bijdrage' aan irkgelegenheid. Bedrijven k Sijiih 1985 en later zijn opge- bieden inmiddels aan ïonderdduizend mensen we Dit aantal komt overeen vijf procent van de totale gelegenheid in de particu- «fjj sector. Met als doel de (ing van nieuwe onderne- in te vereenvoudigen, m de overheidsregels vol- jaar aangepast. In het eer- wartaal van 1993 komt er erbod op horizontale prijs- ken tussen ondernemers tussen beoefenaren van Jeroepen. Later in het jaar n verboden op marktver- i- en aanbestedings- ingen. rheidshulp Vjorteurs ministerie van economi- zaken is van plan, om ex- irs van kapitaalgoederen Indonesië die worden ge in door het besluit van de 'ing in Djakarta geen ont- ilingsgelden uit ons land te accepteren, financieel noet te komen. Dit is mo de bt ^00r inpassing van de idieregeling exportfinan- ig- Nederlandse expor- hebben thans een nadeli- door Paul Koopman Als Wim Kok de marathonloper is met wie hij zichzelf graag ver gelijkt, moet inmiddels het zuur wel uit zijn kuiten zijn ver dwenen. Na èen moeizame start in 1989 en een periode, waarin de eindstreep eventjes onhaalbaar leek, wordt er nu weer soepeitjes gelopen. De ver trouwenscrisis binnen de eigen partij en het scherpe conflict met premier Lubbers over de koopkracht van de minima zijn achter de rug. Kok lijkt vol ver trouwen op de eindstreep af te koersen. „Het feit dat ik hier nog zit, hoewel een groot deel van de parlementaire pers dit voorjaar de val van het kabinet voorspel de, is geen prestatie op zich", relativeert hij. De PvdA-voor man leunt achterover, vervolgt: „Belangrijker is dat de cohesie in de coalitie deze zomer is toe genomen. De begrotingsonder handelingen zijn afgerond zon der dat de asbakken door de Trèveszaal vlogen. Er was ook buiten het kabinet minder tromgeroffel. Misschien een beetje saai voor de politieke waarnemers, maar het bewijst wel dat we in staat zijn geweest afgewogen keuzes te maken die ook goed in de samenleving en het parlement te verdedigen zijn". Vanwaar ineens die kentering „Nou, het is meer een lijk proces geweest. Al in het be gin, in 1989, heb ik heel bewust voor mezelf de» hoop gevestigd op de omslag op middellange termijn van de PvdA van oppo sitiepartij naar volwassen rege ringspartij. Dat is een zaak van lange adem; om echt in te groei en heb je wel acht jaar nodig. Vandaar dat ik met het beeld van een marathon ben geko men". Waarom gaat het in de samen werking met het CDA blijkbaar zoveel beter1? „We hebben elkaar iets meer ruimte gegeven. Om concreet te zijn: bij de afronding van deze begroting tilde het CDA heel zwaar aan de verlaging van de druk van belastingen en premies. Maar de PvdA-minis- ters zagen daarvan ook het be lang in. Andersom legden wij een sterk accent op het bescher men van de koopkracht van de minima. Maar voor het CDA is het ook niet gek om tegen de ei gen achterban te zeggen: de mi nima mogen er niet op achter uit gaan. Ik geloof dat we elkaar wat meer gegund hebben". Ook de regeringsfracties lijken minder moeite met het rege ringsbeleid te hebben. De af stand tussen de minima en mensen met een modaal inko men wordt volgend jaar groter,- maar ik hoor de PvdA nog niet morren. „Het besef dat werken meer moet lonen, is ook bij de PvdA wat meer doorgedrongen. Je moet de koopkracht van de uit keringen beschermen, maar er mag best een financiële prikkel zijn om aan de slag te gaan. Overigens is het groter worden van de inkomensverschillen mede het gevolg van de verla ging van de wao-premie, die in het verleden vooral door de mensen met een modaal inko men werd opgebracht. Nu het tarief verlaagd wordt, is dat vooral in hun voordeel. Dat lijkt me niet onredelijk, ik zou het ook geen denivellering willen noemen". Alles goed en wel, maar in de praktijk gaan mensen met een modaal inkomen er in 1993 op vooruit, terwijl de minima op de nullijn worden gehouden. Tus sen 1990 en 1993 bedraagt het verschil in koopkracht zelfs vier procent. „Het is niet mijn beleid om de middeninkomens, die steeds re latief veel wao-premie hebben betaald, nu nog een keer te pak ken door het voordeel van een geringer beroep op de wao niet aan hen terug te geven. Een an der deel van de koopkrachtver- schillen wordt veroorzaakt door de gemiddelde loonstijging, die uitgaat boven het pèrcentage waarmee de uitkeringen wor den verhoogd. Maar daar kun nen wij weinig aan doen. Het kabinet kan wel bevorderen, maar niet afdwingen dat de lo nen in de pas lopen met de uit keringen. We leven tenslotte niet in een planeconomie". U bent het er toch volledig mee eens dat de politieman en de on derwijzers er meer op vooruit gaan dan hun werkloze buren? U zei onlangs nog dat u geen voorstander bent van het jaloe ziemodel. „We zitten met een arbeids markt die over de grenzen heengaat, met vraag en aanbod die de prijs bepalen. Ik ga hier in Den Haag niet zitten regelen wat een machinebankwerker mag verdienen, al blijf ik voor stander van een zo gelijkwaar dig mogelijke koopkrachtont wikkeling". U had natuurlijk ook de koppe ling kunnen toepassen. „Ik zei met nadruk: ik blijf voorstander van een zo gelijk waardig mogelijke inkomens ontwikkeling. Ads er geen be reidheid is onder de werkne mers om de lonen te matigen, dan kan ik niet om reden van sociale rechtvaardigheid er steeds maar bijplethpen wat de uitkeringsgerechtigden tekort komen. Want ik weet één ding zeker: dan maak je uiteindelijk het sociale stelsel onbetaalbaar en ga je met open ogen werkge legenheid afbreken. En ik weet niet of dat nu zo sociaal is. Daar komt nog bij dat ik er inderdaad niets verkeerds in zie om pres tatie te belonen". 'Ik zie er niets verkeerds in om prestatie te belonen', zegt minister Kok van financiën. Een sociaal-democraat als oud- kamerlid Frans Moor zou heb ben gezegd: de PvdA pleegt ver raad aan zijn eigen principes door de inkomensverschillen te vergroten. Zuchtend: „Als een behoorlijke beloning van arbeid het werken financieel aantrekkelijker maakt en dus resulteert in een hogere arbeidsdeelname, dan heeft dat een waarde in zich zelf. Ik vind dat geen verraad. Laten we wel wezen: een mo daal inkomen is geen vetpot, het is niet zo erg als je er dan een beetje in koopkracht op vooruit gaat. Ik vind niet dat de bouwvakker of verpleegster diefstal pleegt van de bejaarde wiens koopkracht we met veel passen en meten garanderen. Ik ga echt niet met het schaam rood op mijn kaken de Miljoe nennota in de nieuwe Tweede Kamer aanbieden". De ontkoppeling van lonen en uitkeringen roept blijkbaar geen grote emoties meer op bij de PvdA. Geldt hetzelfde mis schien een beetje voor de wao Die discussie lijkt in rustiger vaarwater terecht- gekomen, nu ook de Raad van State geen fun damentele bezwaren heeft tegen de bevriezing van de uitkerin gen van mensen die nu al in de wao zitten en die de pech hebben jonger te zijn dan 50 jaar. „Veel mensen denken nu an ders over de wao, er zit veel minder kramp omheen. De cij fers bewijzen ons gelijk. Welke statistiek je er ook.bijpakt, de groei is er uit. Maar ik verwacht dat het debat bij de parlemen taire behandeling van de wets voorstellen wel weer zal herle- Mooi moment om die omstreden bevriezing niet in te voeren, vindt de PvdA-fractie. „Ik ga nu niet vooruitlopen op de behandeling van de wet in de Tweede Kamer. Laat ik het hierop houden: we moeten nog maar eens goed kijken hoe we als kabinet de wao-maatregelen uiteindelijk opschrijven". Blijkens een recent rapport van het Sociaal Cultureel Planbu reau is de maatschappelijke ac ceptatie van het misbruik van ziektewet, wao en bijstand sterk afgenomen. Dat zal u deugd doen. Opverend: „Dat viel mij óók op!J Ik heb nog op de rechts-links- schaal gekeken en het bleek dat vooral in linkse kringen de tole rantie van misbruik buitenge woon sterk was afgenomen. En dat kan ik alleen maar toejui chen, want in het verleden maakte een soort mededogen met de minima dit thema nogal eens minder bespreekbaar. Mijn lijn is duidelijk: je moet het misbruik zowel bij de kleine als de grote man aanpakken. Daar gaan we de komende jaren ook in samenwerking met poli tie en justitie en via het koppe len van gegevensbestanden veel aan doen. Soms met hele nieu we methoden moet je zorgen dat het geknoei en gekuip op houdt, anders gaat de samenle ving uiteindelijk aan verloede ring ten onder. Op dit punt is het denken in de PvdA in een paar jaar sterk veranderd. Ik praat daar met een zekere ge drevenheid over". Dan moet u ook sympathiek staan tegenover het CDA-plan om mensen met een bijstands uitkering via de Rijksdienst voor het Wegverkeer te controle ren op het bezit van een dure •auto? „Ook als het om de bijstands wet gaat, waar normen gelden ten aanzien van het vermogen dat men mag hebben, ben ik voor een scherpe controle. In de kern vind ik het idee dat je via de koppeling van bestanden controleert of men aan de uitke- ringsvoorwaarden voldoet, dus goed. Alleen kun je je afvragen of het daarvoor nodig is alle bijstands gerechtigden op het bezit van een auto te controleren. Terwijl de echte fraudeurs wel zo slim zijn hun auto op een andere naam te zetten". Geen principiële bezwaren dus, maar wel praktische „Ik zeg: als je controleert doe het dan goed, doe het breed en samenhangend. Dat is de weg die we moeten gaan. En niet te snel uit een soort piëteit met de uitkeringsgerechtigde zeggen: we plegen inbreuk op de priva cy. Want wat is nou de inbreuk op de privacy als we even snel nagaan of iemand al dan niet met bijstand een dure auto heeft? Een auto die toch al in Veendam geregistreerd is?". Iets anders: volgens CDA-frac tieleider Brinkman zal ook het volgende kabinet nog flink moeten ombuigen. Opgeteld zo'n zeventien miljard voor een lagere belastingdruk en lager fi nancieringstekort. Wrijft u zich nu al in de handen bij de ge dachte aan het nieuwe kabinet Kok-Brinkman Aarzelend: „Ik ben niet zo ge motiveerd om aan het stratego over de vorming van een nieuw kabinet mee te doen. Laten we eerst de anderhalf jaar maar doorlopen, die nog voor ons ligt. En wat die zeventien miljard betreft: mij hoort u geen getal len noemen. Brinkman zit blijk baar dichter op de cijfers dan ik. Ik weet niet hoe hij dat klaar speelt". U ziet in uw kristallen bol geen nieuwe ronde van miljardenbe zuinigingen? „Ik ben het eens met een verde re reductie van het financie ringstekort, de enige manier om de knellende rentelasten wat te verminderen. Maar na 1994 is er wel iets meer lucht, het kan wat ontspannener gaan foto Stephen Evenhuis dan in deze kabinetsperiode. Bovendien moet je het tempo laten afhangen van je andere beleidskeuzes. Met Brinkman zou ik graag zien dat de belas ting- en premiedruk voor de burgers in de periode na 1994 vermindert. Maar met hoeveel en waaruit gefinancierd, dat heb ik voor mezelf nog niet op een rij". U wilt niet snoeien in de rijks uitgaven omwille van het snoei- „Precies! Want geloof me, de bezuinigingen die we de afgelo pen jaren hebben moeten door voeren, doen ook mij soms echt pijn. Het is zoeken naar het minst onrechtvaardige. En als je dan ziet dat bij voorbeeld de stadsvernieuwing in Rotter dam en Den Haag op een laag pitje wordt gezet... Dan zou ik wensen dat er wat meer geld be schikbaar kwam". Doe eens een suggestie „Het is natuurlijk ook een ver delingskwestie tussen de klei nere en grote stadsvernieu wingsgemeenten. Als je toch ziet dat in de grote steden de meest brandende problemen zijn, zou je daarop meer de gel den moeten richten. Ik zou graag zien dat die steden meer geld uit de grote pot kregen. Maar daar raak ik een zeer ge voelig punt. Eén zo'n opmer king kan al een paleisrevolutie veroorzaken". Sommige bedrijven waar hoogwaardige technologie wordt toegepast, zitten in problemen. Minister Andriessen wil ze helpen, maar niet zonder meer. Gegeven leningen zullen met rente moeten worden terugbetaald. door Ben Hartman en HILDEBRAND BIJLEVELD De toenemende kritiek op het industriebeleid gaat niet voor bij aan minister Andriessen (economische zaken). Hij is nu tot de conclusie gekomen dat er waarschijnlijk toch meer over heidsgeld beschikbaar moet ko men voor industriepolitiek. Het idee is zo vers dat hij het nog niet verwerkt heeft in zijn van- iier ju cher[ >lgin| at of '0Sltle 1:6110Pzichte van bui- ndse concurrenten voor het Indonesische besluit geldt. Andriessen ziet industriebeleid ruim. De terugdringing van het overheidstekort, de verminde ring van de collectieve lasten, technologiestimulering en de verbetering van de infrastruc tuur behoren daar net zo goed toe als steun aan sectoren die van grote betekenis zijn voor de economie. Bij laatstgenoemde steun gaat het dan om onderne mingen die de kern vormen van een netwerk van bedrijven, on derwijs- en onderzoeksinstel lingen waarin hoogwaardige technologie wordt ontwikkeld en toegepast. „Ik zie dat som mige in problemen zitten. Deels is dat door de tegenvallende conjunctuur. Andere hebben te kampen met de techniek die met horten en stoten voort schrijdt. Die bedrijven wil ik verdedigen. En daar zou extra geld kunnen helpen". Geen subsidie overigens. De steun zal keurig en met rente moeten worden terugbetaald. „Ik wil absoluut niet meer bakken met geld naar het bedrijfsleven dra gen". Ook is de minister niet van plan om als enige geldschie ter op te treden. De minister overlegt momen teel binnen het kabinet over zijn plan. Hoeveel geld hij exact beschikbaar wil stellen en wan neer, zegt hij nog niet. Het zal een fors bedrag zijn, maar toch niet het miljard waar NCW- voorzitter Blankert laatst om vroeg. Ook laat hij zich nog niet uit over de bedrijven die hij voor zijn extra technologiesteun op het oog heeft. Binnen enkele weken maakt hij nadere details foto Stephen Evenhuis 'Technologische vernieuwing is verantwoordelijk voor de helft van de economische groei', aldus minister Andriessen. bekend van het plan dat hij zelf de 'wonderbaarlijke geldverme- nigvuldiging' noemt. Andriessen noemt een onlangs aangevraagde achtergestelde lening van honderd miljoen gul den aan DAF een goed voor beeld van hoe hij de extra tech nologiesteun ziet. De vrachtwa genfabrikant vormt de kern van één netwerk dat hij voor de Nederlandse industrie onont beerlijk acht. Door de ingestorte Britse eco nomie is de onderneming ech ter in ernstige problemen ge raakt. DAF is via dochterbedrijf British Leyland zeer afhanke lijk van de Britse bedrijfswa- genmarkt. Toen DAF Leyland overnam was die markt de grootste van Europa. Door de malaise aan de overkant van de Noordzee is dat nu bij lange na niet meer zo. De conjuncturele tegenslag in Groot-Brittannië mag niet tot de ondergang van DAF leiden, vindt de minister. Het bedrijf kan op de langere termijn een belangrijke bijdrage aan de Ne derlandse economie blijven le veren. Reden voor hem om tot steunverlening over te gaan. Ook Hoogovens is voor Andries sen zo'n technologisch hoog waardig bedrijf dat in moeilijke tijden verdedigd moet worden. Het concern kampt momenteel met verliezen als gevolg van de import van goedkoop Oosteuro pees staal en aluminium. Dochterbedrijf Aldel (alumini umsmelter in Delfzijl) krijgt nu nog goedkoop aardgas, waar door het in staat is te concurre ren met smelters in landen waar energie een stuk goedko per is. Binnen enkele jaren loopt het contract met de over heid af. Brussel staat echter niet toe dat het in zijn huidige vorm wordt verlengd wegens concurrentievervalsing. „Ik heb binnen grenzen gedaan voor Aldel wat ik kon, maar Hoogovens durft mijn aanbod niet te accepteren vanwege de zeer slechte aluminiummarkt". Een uitputtende lijst van net werken die Andriessen beslist in Nederland wil houden, geeft hij niet. De marine-scheeps- bouw staat er in ieder geval op. Fokker staat er natuurlijk op en blijft er op staan. Buitenlands De verkoop aan het Duitse DASA doet daar niets aan af. Hij had ook best zijn twijfels bij de verkoop naar het buiten land. Maar het kon uiteindelijk niet anders, want de slechte vliegtuigmarkt maakt samen werking noodzakelijk. En gege ven de afspraken die nu met DASA zijn gemaakt, gelooft de minister dat Fokker als kern van een belangrijk netwerk in stand blijft. „Vliegtuigen worden groten deels politiek verkocht. De posi tie van Nederland is dan uitein delijk internationaal te zwak als Duitsland samen met de Ita lianen en Fransen zelf een con currerend toestel wil' gaan ma ken. Maar als de economische voorwaarden in Nederland gunstig zijn dan zal een buiten landse eigenaar er niet over pie keren hier activiteiten wég te halen aldus Andriessen Volgens Andriessen zorgt de overheid momenteel beslist voor goede omstandigheden die Nederland aantrekkelijk ma ken voor de technologisch hoog waardige industrie. Met steun van de overheid staat zo'n 2,6 miljard aan risicodragend kapi taal in de industrie uit. Daar naast stimuleert de overheid het technologisch onderzoek en wordt deelname aan technisch onderwijs (van laag tot Koog) bevorderd. Maar hier moet het Andriessen even van het hart dat de hou ding van veel Nederlanders ten opzichte van technologie afwij zend is. Steeds minder studen ten schrijven zich in bij techni sche universiteiten. Andriessen meent dat grote de len van het bedrijfsleven zich onvoldoende bewust zijn van het belang van technologische vernieuwing. „Vergeet niet dat die vernieuwing verantwoorde lijk is voor de helft van de eco nomische groei. Maar slechts een handvol van de meer dan honderd branches is actief met scholingprogramma's om tech nologisch bij te blijven. De rest laat het afweten".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17