CPB looft straffe reductie van het tekort Kok krijgt zijn kas steeds beter op orde Miljoenennota Kans op nieuwe ingrepen in sociale zekerheid Jacht op fraude wordt krachtig opgevoerd» 21c Leidse Courant I DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 Kok wil aanpak van 'armoede-val' Minister Kok van financien wijdt dit jaar in zijn Miljoenen nota een beschouwing aan de 'Poverty-trap', ofwel de 'armoe de-val'. Daarmee doelt de PvdA-voorman niet op de strijd om het bestaan van bijstands moeders en bejaarden, maar op de geringe bereidheid van som mige uitkeringsgerechtigden om een baan te zoeken. „Een •belangrijk element van de po verty-trap is het beperkte inko mensverschil tussen actieven (werkenden, red) en niet-actie- -ven (mensen met een uitke ring)", schrijft Kok. Door het werken weer lonender te maken, vooral op minimum niveau, hoopt Kok meer laag opgeleide werklozen aan het werk te krijgen. Het recept zou daarbij moeten zijn: verklei ning van het verschil tussen bruto- en nettoloon via een la- g- en premiedruk. Koninklijk Huis krijgt 36 miljoen De leden van het Koninklijk Huis krijgen volgend jaar ruim 36 miljoen gulden uit de schat kist. Daarvan is 12 miljoen gul den bestemd voor kosten en in komen van koningin Beatrix, prins Claus, prins Willem- Alexander, prinses Juliana en prins Bernhard. Dit blijkt uit de begroting Ko ninklijk Huis. De uitkering aan koningin Beatrix bedraagt 6,5 miljoen gulden. Daarvan is 1,1 miljoen gulden bestemd als in- komen. Kroonprins Willem- Alexander krijgt 1,5 miljoen gulden waarvan 337.000 gulden als inkomen geldt. Meevallers aardgas voor stadsprojecten Het aardgasbatenfonds dat het kabinet in 1993 wil oprichten - mag ook gebruikt worden voor bodemsanering en stadsprojec ten die belangrijk zijn voor de economische structuur. Aan vankelijk wilde het kabinet het aardgasfonds alleen gebruiken voor grote infrastructurele pro jecten, zoals de Betuwe-goede- renlijn en het spoornet voor de hoge snelheidstrein. Bij de be steding van de aardgasgelden kunnen ook private financiers worden betrokken. Het fonds, waarin aardgasmeevallers uit de verkopen aan het buitenland gestort worden, zal worden be heerd door Kok en minister An- driessen van economische za ken samqn. Op grond van de huidige ramin gen wordt volgend jaar 110 mil joen gulden in het fonds gestort en in 1994 470 miljoen gulden. Voor de jaren na 1994 zijn de schattingen van de totale aard gasbaten naar boven bijgesteld, onder meer door extra export. Cao's ambtenaren overal decentraal Minister Dales (binnenlandse zaken) houdt vast aan het plan dat per 1 april 1993 op decen traal niveau de arbeidsvoor waarden voor ambtenaren wor den afgesproken. De centrales van overheidspersoneel willen liever een fasegewijze aanpak. Als Dales haar zin doordrijft worden zaken als salariëring apart doorgesproken bij acht sectoren: rijk, gemeenten, de fensie, onderwijs, politie, pro vincies, rechterlijke macht en wetenschappen. Alleen pensioen- en vutafspra- ken blijven vooralsnog centraal geregeld. Er wordt een algeme ne maatregel van bestuur van kracht die regelt dat wijziging van arbeidsvoorwaarden alleen kan plaats hebben als de minis ter en een meerderheid van centrales het eens zijn. Afslanking Rijk levert meer op De ingrijpende afslanking van het ambtelijk apparaat bij de departementen, beter bekend onder de Grote Efficiency Ope ratie (GEO), gaat meer geld op leveren dan eerst was inge schat. De financiële taakstel ling ging uit van 124 miljoen gulden in 1992, oplopend tot 664 miljoen in 1994. Nu is bere kend dat 1994 al 678 miljoen zal opleveren en een jaar later zelfs 694 miljoen. De GEO komt er op neer dat het aantal rijksambtenaren eind 1994 met negenduizend moet zijn verminderd (vergeleken met het beginjaar 1992) tot 139.000. Uitvoer neemt iets meer toe De Nederlandse goederenuit- voer schat het CPB dit jaar op 3,5 procent en volgend jaar op 5,5 procent. Dat is iets meer dan de wereldhandel toeneemt, zod&t er sprake is van een groei end marktaandeel. Dat gaat eohter ten koste van de bedrijfs winsten, omdat de kosten voor Nederlandse bedrijven sterker toenemen dan gemiddeld. Voor het eerst sinds 1982 zullen de investeringen dit jaar dalen. In 1993 wordt weer een stijging verwacht. Het Centraal Planbureau levert een hoop cijfers aan het kabinet voor het opstellen van de begroting. Ondanks hun betrekkelijke waarde is er altijd een enorme heisa om. Maar prognoses komen nogal eens niet uit en soms is dat ook de bedoeling. koopkracht in die jaren gemid deld 0,3 procent lager is uitge vallen dan voorspeld. „Die koopkrachtdiscussie deze zomer valt dus in de marge van de fouten", stelt de onderdirec teur vast. „Als het nu min een kwart is, kan het uiteindelijk best min drie kwart of plus een kwart worden. Het enige nut van het plaatje is dat de gevol gen van het overheidsbeleid voor bepaalde groepen in beeld komt". „Maar er is natuurlijk een grote discrepantie tussen dat plaatje en wat mensen voelen. Veran deringen in de inkomenssitua tie worden maar voor een kwart veroorzaakt door het over heidsbeleid. De periodieken die een groot deel van de werkne mers elk jaar krijgt, zitten er niet in. Werkloos worden of juist een baan vinden, een part ner krijgen of verliezen, kinde ren, de ontwikkeling van de hy potheekrente, al dat soort za ken tellen veel zwaarder". „Waar het om gaat, is watje als individu kunt uitgeven. Iemand met een minimumuitkering die een nieuwe koelkast moet ko pen, ervaart dat als een enorme schok in z'n bestedingsmoge lijkheden. Dat is natuurlijk veel relevanter dan die 0,3 procent van het kabinet, vier gulden per maand. Wat niet wegneemt dat het kabinet om politieke rede nen een bepaald plaatje kan willen presenteren' Reparatie „Binnen de teksten proberen we dit te uiten: het heeft geen zin in de marges te werken en realiseer je goed dat het inzet ten van instrumenten om die plaatjes bij te stellen elders ge volgen kan hebben. Koop krachtreparatie kan ten koste gaan van een eenvoudig belas tingsysteem. De structurele na delen daarvan zie je pas op lan gere termijn". Relativeert het Planbureau zelf de koopkrachtplaatjes, van bui ten wordt de waarde van ande re cijfers nog wel eens in twijfel getrokken, omdat de uitkom sten te zeer zouden afwijken van de voorspellingen. „De on zekerheid van prognoses is soms behoorlijk groot", erkent Van den Berg en geeft daar een groot aantal redenen voor. Zo is de Nederlandse economie sterk afhankelijk van ontwikkelin- door Dick van der Meer Het Centraal Plan Bureau heeft in de Macro Economische Verkenningen 1993 de ontwik keling van het financieringste kort over een aantal jaren 'ge schoond' voor de invloed van de conjunctuur en incidentele mee -en tegenvallers in de belastin gen. „En dan zie je dat dit kabi net een uitermate straffe in spanning heeft geleverd", zegt onderdirecteur drs. P.J.C.M. van den Berg van het CPB. „Minister Kok heeft te maken met een veel lagere economi sche groei dan zijn voorganger. De geschoonde cijfers - die de invloed van de reductie op de economie weergeven - tonen dat het financieringstekort on der dit kabinet daalt met een tempo van bijna een procent per jaar. Dat is veel scherper dan gedacht". Dat het verminderen van het fi nancieringstekort niet heeft ge leden onder de tegenvallende conjunctuur, stemt het CPB te vreden, al is dat wel ten koste gegaan van de collectieve las tendruk. „Maar ook dat is nu voorbij", signaleert Van den Berg een tweede positief punt. „Voor het eerst in deze kabi netsperiode is sprake van een effectieve daling van die lasten druk". De voorspelde ontwikkeling van de koopkracht heeft dit jaar opnieuw een publieke aandacht gekregen die buiten proportie is. „Ook in de MEV waarschu wen we voor de betrekkelijk heid van de koopkrachtplaat jes", reageert Van den Berg. „We hebben altijd al geweigerd de koopkrachtontwikkeling in tienden van procenten aan te geven, maar ronden het af op kwarten. Daaruit blijkt onze opvatting dat praten over de tweede decimaal niet zinvol is. Maar ook de eerste decimaal is erg betrekkelijk' Minima Toch ging de politieke discussie deze zomer vooral over de ver wachte koopkrachtdaling van de minima met 0,3 procent en hoe die ongedaan kon worden gemaakt. Terwijl de absolute fout in de CPB-prognoses voor de koopkracht de afgelopen elf jaar 0,5 procent was. Worden de i en minnen tegen elkaar t, dan blijkt dat de d foto Maurice Nelwan De discussie over de koopkracht deze zomer valt binnen de foutenmarge van de voorspellingen en dus kan de nullijn net zo goed 0,3 procent negatief zijn, waarschuwt onderdirecteur Van den Berg van het CPB. gen in andere landen en het be- beurtenissen. De modellen van of later uitgevoerd dan aange- tenbeheersing in de gezond- leid dat daar wordt gevoerd, het CPB, hoe goed ze ook zijn, kondigd (bij voorbeeld de wao- heidszorg). Ook zijn er altijd onverwachte hebben hun beperkingen. En maatregelen) of de inzet ervan „En soms", aldus Van den economische en politieke ge- overheidsbeleid wordt anders wordt niet gehaald (zoals kos- Berg, „is het helemaal niet de Ie j e' I bedoeling dat de progn komt. In april hebbenr(* punten laten zien die o r als het kabinet geen ai leid zou voeren. Zo dre!m£ inflatie hoger uit te val] er] was voor het kabinet aaia'"' de btw te verlagen weer uitstraling naar fer onderhandelingen". sv Van den Berg heeft vooi cijfers de ramingen etn n uitkomsten naast elkaa „Neem de loonstijginget- cao's. Het CPB zou sommigen de neiging die te laag in te schatti sen 1982 en 1992 is de al slechts drie keer groter procent geweest. Eeh pj yr den is weinig. Vijf keer hoger dan gedacht, vijf ger. Gemiddeld is de al over die tien jaar 0,1 jnV Voor de stijging van ds mentenprijzen is de foB'( elf jaar gemiddeld nul. I ^s( je niet zeggen dat het en stematisch verkeerd rai e 1 Moeite Met het voorspellen werkgelegenheid heeft 1 meer moeite. Sinds 198 elk jaar meer toegenon in de MEV van het vooi jaar was opgenomen. )V periode 1987-1991 is di delde voorspelfout 0, cent. Het CPB zegt de''® van het conjunctuurheza hebben onderschat, algemeen zie je dat de teit van dit soort ontwf® gen wat groter is dan ken". Daarnaast is h|s van de loonmatiging ii tachtig groter geweest dacht. Het CPB is verantwo511' voor nog een omstrede l'r de verhouding actievenj tieven. In de MEV wi voor dit jaar op 100 tg| geschat, net onder de gini' 100/86 die in de wet sve voor het toepasse koppeling van de in!oc Ook deze prognose rel Van den Berg. „Een bescheiden ram1'11 van een kwart proceir06 ontwikkeling van de w genheid leidt al tot eei dering in die verhoudi een half punt. Het gaa dat het een erg hoog cij dat er op termijn stei waartse krachten zijn. 1; vergrijzing en de huida tredingskansen voor sers in de wao. Als da aan gebeurt, zit je zö miljoen wao'ers, want sen van de na-oorlogse tegolf worden vanaf jaar. Dus moeten die inkomsten van het rijk Loonbelasting 61,3 mld. FINANCIEN Niet-belasting- ontvangsten en overigen 21,1 mld, infografiek Sijthoff Pers uitgaven van het rijk Onderwijs en Sociale zaken en VROM 14,8 mld. wetenschappen werkgelegenheid 38,8 mld. infografiek Sijthoff Pers Minister Kok lijkt zijn financië le zaakjes steeds beter op orde te krijgen. De PvdA-voorman haalt zijn financiële doelstel ling ruim, met een terughou dend gebruik van boekhoud kundige trucs en eenmalige dekkingen. „Het financiële be leid ligt goed op koers", schrijft Kok tevreden is zijn Miljoenen nota. Niet alleen is het kabinet er in geslaagd het financieringste kort volgens plan terug te drin gen (3,75 eind 1993), ook de gemiddelde druk van belastin gen en premies daalt volgend jaar iets: van 53,6 naar 53 Dat laatste is vooral het gevolg van de lagere wao-premies en de verlaging van het hoge btw- tarief met 1 procent. Tenslotte lijkt het kabinet er in te slagen de inflatie te tempe ren. Volgens de ramingen stabi liseert de geldontwaarding zich volgend jaar op 3,75 procent. Als de lage dollarkoers zich niet herstelt, zo merkt Kok op, zou de inflatie voor het eerst in drie jaar zelfs nog wat kunnen da len. Om de financiële doelstellingen te kunnen halen zonder de be lastingdruk te verhogen, heeft het kabinet opnieuw fors het mes moeten zetten in de eigen uitgaven. In 1993 wordt er in totaal voor 2,8 miljard gulden bezuinigd, waarvan het leeuwe- deel wordt opgebracht door de ministeries van onderwijs (647 min), defensie (549 min) justi tie (100 min), verkeer en water staat (289 min) volkshuisves ting (329 min) en ontwikke lingssamenwerking (230 min). Bij de bezuinigingen op de de partementen .zijn de investe ringsuitgaven zoveel mogelijk ontzien. Een meevaller voor Kok is dat de vakministers hun uitgaven redelijk in de hand wisten te houden en hem niet te veel las tig hebben gevallen met wen sen. Bovendien heeft de econo mie zich het afgelopen jaar iets gunstiger ontwikkeld dan was voorzien. Leuke dingen Het duurste 'kado' dat Kok vol gend jaar de belastingbetaler schenkt is de btw-verlaging, hetgeen de schatkist bijna twee miljard gulden kost. Om de koopkracht van de minima te garanderen, trekt het kabinet nog eens 1 miljard gulden uit voor een verhoging van de be lastingvrije som. Maar daar staat tegenover dat het kabinet een deel hiervan terughaalt via andere belastingmaatregelen. Zo worden de tweede en derde belastingschijf beperkt aange past aan de inflatie (opbrengst 595 miljoen), wordt de belas ting op nieuwe auto's (de oude bijzondere verbruiksbelasting) 372 miljoen opgekrikt en hoopt Kok via een scherpere fraude bestrijding nog eens 285 mil joen gulden belastinggeld bin nen te halen. Die laatste op brengst is een'van de weinige onzekere posten op zijn begro ting. Per saldo daalt de belas tingdruk met 1,7 miljard gul den. In de Miljoenennota wijdt Kok opnieuw beschouwingen aan de staatsschuld, .die sedert 1960 meer dan verdrievoudigd is; tot 70 procent van het nationale in komen. Omgerekend per hoofd van de bevolking zou iedere burger, jong of oud, man of vrouw, voor 28.000 gulden in het rood staan, zo becijfert hij. Een klein lichtpuntje is dat het aandeel van de staatsschuld in het nationaal inkomen volgend jaar voor het eerst in decennia niet verder stijgt. Wil deze zoge heten staatsschuldquote gaan dalen, aldus Kok, dan moet het financieringstekort nog onder de einddoelstelhng van 3,25 procent duiken. r- T-l i i nn AAA TT .1 TJ. 1_A.i. XTx J -1J:AiTU-i. 1UIA ...II J„ PJ A .„„A „„1A1„ 1TV/r„l::iAi Op termijn kunnen fundamen tele wijzigingen in de sociale ze kerheid nodig zijn om het aan tal uitkeringen te verminderen. Dit stellen minister De Vries en staatssecretaris Ter Veld in een toelichting op hun Sociale Nota 1993. In de ramingen groeit de groep uitkeringsgerechtigden van 4,1 miljoen in 1993 naar 4,25 mil joen in 1997. De aow gaat naar twee miljoen 65-plussers en jaarlijks komen daar 30.000 deren bij. De uitkeringsjaren voor ar beidsongeschikten zal ondanks alle maatregelen in deze perio de met nog 10.000 toenemen tot 827.000 jaren. By de start van dit kabinet werd gezegd dat de wao en aaw in 1994 terug zouden moeten zijn op 758.000 uitkeringsjaren. De regering heeft die doelstel ling laten varen. Het beroep op de ziektewet neemt daarentegen met 20.000 af tot 318.000 jaren. Het beroep op de werkloosheids- en bij standswet stijgt volgens bere keningen van 727.000 tot 749.000 uitkeringsjaren. Dit betekent dat ons sociale stelsel jaarlijks 4,15 miljard gulden duurder wordt. In 1993 kosten alle uitkeringen 148 mil jard; over vier jaar is dat al 176 miljard. Naast de verhouding actieven- inactieven (geschat op 86,2 inactieven op elke honderd ac tieven 1993) denkt staatssecre taris Ter Veld aan een andere normering: een sociale zeker heidsquote. Die geeft aan welk deel van het nationaal inkomen aan sociale zekerheid wordt be steed. Afwijking van die norm zou dan een nieuwe ingreep in de uitkeringen rechtvaardigen, aldus Ter Veld. Het kabinet wil de fraude met belastingen en uitkeringen krachtig aanpakken. Ofschoon zelfs de minister van financiën niet in een geheel fraudeloos tijdperk gelooft, is het de bedoe ling alles van gesjoemel tot op lichting de kop in te drukken. Niet alleen om het geld, maar ook vanwege 'het fatsoensge halte van de samenleving', zo als Kok het uitdruk. Particulieren krijgen te maken met scherpere controle van aangiftebiljetten. De belasting dienst gaat vooral letten op de opgegeven huurwaarde en de reiskosten. Bedrijven zullen merken dat de fiscus zich niet langer beperkt tot boekenon derzoek, maar dat belasting ambtenaren over de vloer ko- Daarnaast wordt het overheids diensten makkelijker gemaakt onderling gegevens uit te wisse len. Mogelijk worden de straks verplicht ook di gegevens van niet-parti door te geven aan de bt dienst. Laatste pijler 1 fraudeplan is aanscher| het boete- en vervolginf onder het motto dat o| n niet mag lonen. Bij elka financiën in 1993 285 gulden extra binnen een bedrag dat op kan 1 940 miljoen in 1996.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16