loopkracht opt uiteen Banen scheppen blijft hoofddoel Wijn en zalm op financiën Nog steeds optimisme over herstel van wereldeconomie Realisme bij ^inister Wim Kok C3 Defensie C6 Milieu C5 De snode plannen van Jo Ritzen Cl )LLAR BEPALEND Miljoenennota LEIDSE COURANT DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 Het lijkt of de tijden van Van der Stee weerkeren op het departement van financiën. Na de barre jaren waarin slechts een kopje koffie werd geser veerd, was het vorige week vrijdag smullen geblazen. Na afloop van de traditionele toelich- ting op de Miljoenenm nota stond de wijn ge reed en gingen plateaus met toastjes zalm en pa ling rond. Had waar schijnlijk alles te maken met Koks 'beheerste te vredenheid' over de fï- nancieel-economische situatie. Bij binnenland se zaken, onderwijs en sociale zaken was het zaaltjes, kopje koffie of thee buiten opdrinken, plakje cake erbij. Na af loop van de persconfe rentie vertrokken de vip's spoorslags naar hun eigen kantoren. In het nieuwe gebouw milieu ging het wat ge zelliger toe. Na afloop van de persconferentie Werden tot verrassing van de aanwezigen een drankje en hapje geser veerd in de overrompe lend imposante 'Pal- mentuin' van het splin ternieuwe kantoorpand. Hirsch Ballin en Kosto van justitie hielden hun bijeenkomst in het be drijfsrestaurant van het departement. Na het of ficiële gedeelte was er tijd voor informele praatjes met bewindslie den en topambtenaren terwijl de warme en koude hapjes rondgin gen en de dienbladen drank - van jus d'orange tot jonge jenever - wer den rond gebracht. Als enige bewindslieden belegden minister d'An- cona en staatssecretaris Simons van WVC hun persconferentie niet in het kloppend regerings- hart van Den Haag maar in hun grauwe, on gezellige ministerie te Rijswijk. De uiteenzet ting van hun plannen voor komend jaar adem den die sfeer ook uit. Het duo, ter zijde ge staan door een clubje ambtenaren met begra- fenisblik, draaide zon der enthousiasme een zielloos verhaal af, bege leid door lichtbeelden met cijfertabellen. Slechts even flakkerde bij d'Ancona een kort stondig vuurtje op, toen zij sprak over de salaris verhoging voor de be- Het Centraal Planbureau is nog steeds vrij optimistisch over een herstel van de wereldecono mie dit en volgend jaar. De groei in Nederland komt iets boven het gemiddelde van de EG uit. Het beeld in de Macro Economi sche Verkenning 1993 wijkt weinig af van de voorspellingen, die het CPB in april en in de lange-termijnstudie deze zomer heeft gedaan. De kans dat het wat tegenvalt, is echter groter geworden, omdat de meest re cente cijfers voor een aantal landen slechter zijn dan ge dacht. Ook de dollar is een onzekerder factor geworden. Toch be schouwt het CPB de huidige 'crisis' rond de Amerikaanse munteenheid als een incident en wordt voor 1993 uitgegaan van een gemiddelde koers van 1,85 gulden. Daartoe moeten de rente-niveaus in de Verenigde Staten en Duitsland, die nu on gekend ver uiteen liggen, naar elkaar toe groeien. In Noord-Amerika tekent zich groeiherstel af, al is dat gema tigd en zal de VS geen economi sche gangmaker meer zijn, maar het maakt verhoging van de rente daar wel mogelijk. In Duitsland ontstaat in 1993 ruimte voor versoepeling van het monetair beleid. Voor Euro pa als geheel zijn het jaren van consolidatie, met een licht ho gere groei dan vorig jaar. Het Verenigd Koninkrijk kent een heel eigen (negatief) conjunc tuurpatroon, maar kan volgend jaar uit de recessie raken. Het Nederlands bruto binnen lands produkt (de waarde van Feitelijk (incl studielening) Geschoond alles wat in Nederland wordt geproduceerd) groeit dit jaar 1,75 procent (in de EG als totaal is dat 1,25 procent). In 1993 zit het bbp vrijwel op het Europese gemiddelde van 2,25 procent. Het Planbureau is verheugd over de daling van het financie ringstekort (exclusief studiele ningen) tot 4,25 procent dit jaar en 3,75 procent volgend jaar. Inclusief studieleningen ligt het tekort 0,15 procent hoger. Voor het eerst onder dit kabinet zal ook de collectieve lasten druk daadwerkelijk dalen: van 54 procent van het nationaal in komen dit jaar tot 53,1 procent in 1993. Het CPB is in zijn prognoses er van uitgegaan dat per 1 januari de aangekondigde aanpassing infografiek Sijthoff Pers in ziektewet en wao van kracht worden. Elk halfjaar uitstel be tekent 0,7 miljard gulden min der aan besparingen. Als de in druk ontstaat dat het tot afstel komt, zal de positieve tendens abrupt stoppen en dreigen gro tere besparingsverliezen. De stijging van de prijsindex voor de gezinsconsumptie (het inflatiecijfer) raamt het CPB zowel voor dit als volgend jaar op 3,75 procent. Verder wordt uitgegaan van een stijging van de lonen in 1993 met vier pro cent. De overloop van de dit jaar overeengekomen cao's die be trekking hebben op volgend jaar is vijf procent, zodat de stij ging gemiddeld op 4,25 procent uitkomt. Dat cijfer was vorig jaar 3,5 en dit jaar 4,5 procent. Het aantal mensen met een be taalde baan moet hoe dan ook omhoog. De werkgelegenheid voor zowel hoogwaardige func ties als voor ongeschoolde ar beid moet groeien. Tegelijker tijd moeten financiële prikkels het beroep op een uitkering in perken. 'Arbeidsparticipatie' is het woord, waar het bij minister De Vries en staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken en werkge legenheid) om draait. Naar EG- verhoudingen blijft de arbeids deelname aan de lage kant, maar erger is dat de sociale ze kerheid Nederland een kwart meer kost dan in andere lan den. Wil ons land in Europa een vooraanstaande rol spelen, al dus De Vries, dan moeten deze problemen snel worden aange pakt. De werkgelegenheid behoort met zo'n 75.000 tot 100.000 personen te groeien. Niet alleen om de toename van de beroeps bevolking (50.000 tot 65.000 mensen per jaar) aan te kun nen, maar tevens om ouderen langer aan de slag te houden en herintredende vrouwen, wao'ers en werklozen een baan te geven. Het probleem is dat de werkge legenheidsgroei volgend jaar stagneert. Het Centraal Plan bureau gaat uit van een toena me van 19.000 arbeidsjaren (zo'n 65.000 mensen), een aan tal dat negatief wordt beïnvloed door minder werkgelegenheid in de collectieve sector. Voor dit jaar is dat cijfer op 20.000 ge raamd. In 1990 was nog sprake van een groei van 104.000 ar beidsjaren. Daarnaast zal de ge registreerde werkloosheid weer met 5000 oplopen tot 305.000 mensen (acht procent). Een slechtere economie en lagere dollarkoers kan de werkgele genheid nog eens 15.000 banen schelen, terwijl de werkloos heid dan evenredig zal toene men. Loonmatiging, belastingverla ging en ontkoppeling van de uitkeringen en het minimum loon kunnen resulteren in hon derdduizenden extra nieuwe banen, schatten De Vries en Ter Veld. Zorgen Vooral de grote groep van 4,1 miljoen inactieven baart de be windslieden zorgen. Op elke honderd werknemers zullen volgend jaar 86,2 (nu 85,9) uit keringsgerechtigden zijn. Gaat de economie verder bergaf waarts dan wordt een cijfer van 86,7 niet uitgesloten. Om ouderen aan het werk te houden, zou de limiet van 65 jaar een andere betekenis moeten krijgen. Boven de 55 jaar werkt nog slechts 41 pro cent van de mannen en vijftien procent van de vrouwen. Het dwingende karakter van die leeftijdsgrens moet plaatsma ken voor een flexibele pensione ring, vindt het kabinet. Langer werken zou een hoger pensioen betekenen, vóór je 65-ste stop pen een lagere voorziening. Voor laaggeschoolden, van wie de helft het nu met één of ande re uitkering moet stellen, zijn er in potentie 90.000 tot 100.000 arbeidsplaatsen nood zakelijk èn te vervullen. Buiten de 45.000 functies aan de on derkant van de markt, zijn er in de industrie en bouwnijverheid voor lbo'ers en mbo'ers 25.000 banen nodig en door snellere in vulling van vacatures kunnen nog eens zo'n 30.000 mensen aan werk worden geholpen. Zo'n 75.000-slecht-geschoolden en 35.000 migranten en gedeel telijk arbeidsongeschikten zul len volgend jaar op de arbeids markt eenvoudig werk zoeken, zo is de verwachting. De bewindslieden vinden het opvallend dat technisch perso neel moeizaam te vinden en dus schaars is, maar dat hun loon desondanks achterblijft bij an ders opgeleiden. Werkgevers zullen met concurrerende belo ning en arbeidsomstandighe den moeten komen. Ook 'taak- afsplitsing' kan banen schapen. Het weghalen van eenvoudige taken bij een hogere functie zou tot een nieuwe arbeidsplaats kunnen leiden. Inschaling van dit nieuwe werk zou kunnen ge beuren in de - grote - ruimte tussen cao-loon en minimum loon. Ondanks hun 'aanval op de on derkant van de arbeidsmarkt' vrezen De Vries en Ter Veld, dat de werkloosheid onder laag opgeleiden, hoog blijft, waarbij jonge meisjes en herintredende vrouwen de slechtste kans heb ben. EINDREDACTIE COCK VAN VlEGEN/KEES VAN DOORN VORMGEVING KlTTY STIJNMAN/AAD VAN DEN OEVER iarde van de dollar wordt rote betekenis voor men- iet een uitkering. Indien ïerikaanse munt volgende I jeduidend minder waard is ,85 gulden, dan gaat ook Troep er in koopkracht op it. Een twee dubbeltjes la- dollar betekent volgens ter De Vries van sociale dat uitkeringsgerechtig den half procent op voor- in- igere dollar betekent lage- oerprijzen, wat een gun- fect heeft op de inflatie en >pkracht dus optrekt. Als lar terugkeert op het in- itte niveau, gaan de e uitkeringsgerechtigden eder geval niets op achter- randeert het kabinet door maatregelen, waar een aanpassing van mini- oon en uitkeringen met ocent. In tegenstelling tot ar wordt de koopkracht de beroepsbevolking wel lumloners en ambtena- lan er 0,2 procent op voor- inaf modaal ia de vooruit- anderhalf procent en erdieners komen op mini- >en half procent uit. rerschil in inkomensont- iling wordt door de rege- ds 'niet onaanvaardbaar' ld. Enerzijds valt de onge- d in Nederland interna- gezien mee. Anderzijds het krijgen of verliezen :en baan, promotie en erdienenschap een veel effect op het inkomen. die een baan aanne- noeten zich geen dief van ligen portemonnee voe- chrijft De Vries in zijn So- lota. De moeite en onkos- e werken met zich mee- en, rechtvaardigen vol de bewindsman een ver nissen uitkering en lagere van tien procent. Daartoe het ministerie van sociale en werkgelegenheid vier Werknemer (gehuwd, modaal, kinderen) Ambtenaar (gehuwd, vgl. met modaal) Minimumuitkering infografiek Sijthoff Pers mogelijke maatregelen be dacht: een jaarlijkse verhoging van het arbeidskostenforfait, de vaste belastingaftrekpost voor mensen met werk, waardoor er procent koopkrachtsverhoging ontstaat (hiervan heeft het ka binet voor 1993 echter afge zien); het opnieuw invoeren van een arbeidstoeslag in de loon- en in komensbelasting; om grote positieve effecten voor hoge inkomens te voorko men zou het arbeidskostenfor fait kunnen worden omgezet in een hefïngskorting; het kostenforfait, de vaste af trekpost voor mensen mét een uitkering, te verlagen of volle dig af te schaffen. Gerepareerd Negatieve gevolgen voor de koopkracht van uitkeringsge rechtigden zou wel moeten wor den gerepareerd, vindt De Vries. Aan de andere kant voelt het kabinet er niet langer voor bijverdiensten van deze groep ongemoeid te laten. De bedoe ling was dat meer mensen aan het werk zouden komen. Om dat een uitkering plus een deel tijdinkomen nu vaak hoger ligt dan de verdiensten van een vol ledige baan, werkt het ave rechts. Voor bepadlde groepen, zoals bijstandsmoeders, zou de Vries wel een uitzondering wil len maken. De stijging van de lonen in de al voor 1993 afgesloten cao's van vijf procent is het kabinet een doorn in het oog. Om tot mati ging te komen, poogt de minis ter de prijs-loonspiraal - waar van de rijksoverheid in de ogen van werkgevers en vakbonden zelf de schuldige is - nu te door breken. Is het handhaven van de koop kracht voor uitkeringsgerech tigden de handreiking naar de vakbonden, met de btw-verla- ging van een procent op 1 okto ber meent de minister ook tege moet te zijn gekomen aan de wens van het bedrijfsleven. Een centraal akkoord of niet, De Vries noemt zijn voorstellen 'het beste initiatief dat het ka binet heeft kunnen nemen'. De beide sociale partners zijn nu aan zet, vindt hij.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15