Prille relaties op Leidse Uitdag herdenking moord tot in paardenkoets Slimme EHBO-kit CeidaeSou/ui/nt Leiden Omgeving MAANDAG 14 SEPTEMBER 1992 l Logé bewerkt met vleesmes Schouwburg-LAK, Uitdag-Monumentendag ALLERLEIDS Kledingroof in Haarlemmerstraat LEIDEN - Een groot aantal kledingstuk ken en een kassa zijn in de vroege zater dagochtend gestolen uit een kledingzaak en een sportzaak in de Haarlemmerstraat in Leiden. De kledingzaak was het doelwit van een snelkraak. Met een kei werd een ruit inge gooid. Vervolgens werden dertig spijker broeken, tachtig geruite overhemden en een aantal spijkerjacks weggehaald. Inbrekers kwamen de sportzaak binnen door een ruit te verwijderen. De kassa zon der inhoud, zeven jacks, negen bodywar mers, een aantal sportschoenen en twee sporttassen werden meegenomen. De poli tie denkt niet dat beide inbraken met el kaar verband houden. LEIDEN Een 23-jarige Amsterdam mer is vrijdagnacht verre van gastvrij ontvangen in een woning aan de Mare- singel in Leiden. Met een vleesvork werd de gast aangevallen door een van de bewoners van het pand. De Amster dammer was op bezoek bij een 24-jarige vriend in het pand, waar meer mensen wonen. De Amsterdammer bleef loge ren, maar dit was om duistere redenen zeer tegen de zin in van een 21-jarige be woner. Deze viel de slapende Amster dammer aan met een vleesvork. Het slachtoffer liep daarbij een diepe snee in het voorhoofd op, die in het ziekenhuis moest worden gehecht. Vandalisme in pand universiteit LEIDEN Vandalen heb ben zaterdagnacht huisge houden in een pand van de Rijksuniversiteit aan de Nonnensteeg in Leiden. Het gebouw kwam onder water te staan, nadat de kraan was opengezet. Ook werd een groot aantal mu ren beklad met teksten en hakenkruizen. Hoe de van dalen het pand binnenkwa men is nog onduidelijk. De schade aan het pand is nog niet bekend. Zakkenrollers actief in centrum LEIDEN Zakkenrollers zijn zater dagmiddag erg actief geweest in het centrum van Leiden, met name in de omgeving van de markt. In totaal vier vrouwen werden van hun geld en per soonlijke bescheiden beroofd. Een 31- jarige vrouw uit Zoeterwoude raakte een bedrag van 1500 gulden kwijt en een bankpas. Een 30-jarige Italiaanse werd beroofd van haar portemonnee met Nederlands en Noors geld en haar identiteitspapieren. Uit de schouderr tas van een 24-jarige Leidse vrouw w,erd een portemonnee, OV-jaarkaart en giromaatpas gestolen. Een 39-jari- ge Leiderdorpse miste haar portmon- nee en bankpas. Gewapende man aangehouden Brand in kerk NOORDWIJK De politie van Noordwijk heeft clliniiestoken in de nacht van zaterdag op zondag een gewa pende man aangehouden op het Palaceplein in OEGSTGEEST - De brand in de de gemeente. Het ging om een 27-jarige inwoner gereformeerde kerk in aanbouw van Krimpen aan de Lek, die met een pistool in aan de Lijtweg in Oegstgeest de hand over straat liep. Het wapen was echt, blijkt vrijdagmorgen aangestoken maar bleek defect. De man bedreigde er mensen te zijn De schade bleef redelijk mee. Hij heeft een proces-verbaal gekregen. Het beperkt, omdat de brandweer pistool is in beslag genomen. snel ter plaatse was en het vuur in enkele minuten onder controle -ii ^ad. Wel heeft de bouw twee Inbraak Winkel maanden vertraging opgelopen. Een onbekende vrouw heeft de NOORDWIJKERHOUT Dieven hebben van- brand gemeld aan de Leidse nacht toegeslagen in een winkel aan de Dorps- alarmcentrale. De politie van straat in Noordwijkerhout. Naast de voordeur Oegstgeest probeert in contact te werd een ruit ingetrapt, waarna sigaretten en komen met deze vrouw en ver- shag, ter waarde van honderden guldens werden zoekt haar het telefoonummer weggenomen. 071-155440 te bellen. Eksters itroopt RDWIJK - De rijks tere van Noordwijker- heeft vannacht een inwoner van de die li- had gestroopt. De betrapt toen hij zijn auto op het fiets- de Duindamseslag In de auto werden de bossen liguster snijmes en bindma- aangetroffen. De zijn in beslag ge en er is proces-ver- 200 mensen beklommen maandag de uitzonderlijk steile trappen van de Oudheidkamer in foto: henk van den ende Film, In de LAK-cinema aan de Cleve- ringaplaats wordt vanavond om 22.00 uur de film 'Silence of the lambs' vertoond, met Jody Foster en Anthony Hopkins. Bridge De Ouderenactiviteitencommis- sie Binnenstad en buurtcen trum de Vroolijcke Ark organi seren een bridgecursus voor ou deren. De cursus, die tien lessen omvat, wordt gegeven op dins dagmiddag. Deelname kost 3,50 per maand. Aanmelding: Pieterskerk Choorsteeg 15, tel: 123271. Israel Het genootschap Nederland-Is- rael organiseert op woensdag een lezing over Joodse feestda gen door rabbijn Van der Kamp. De lezing begint om 20.00 uur in de synagoge aan het Leven daal 14 en de toegang kost voor niet-leden 2,50 gulden. Massage Wie de genezende werking van massage wil ervaren en wil le ren geven aan anderen, kan vanaf woensdag terecht in de Droomfabriek aan de Oude Sin gel in Leiden. Dan begint de cursus Integrale Massage, waar men kennis kan maken met een aantal masssa- getechnieken, zoals de Zweedse massage en de gewrichtsont spanning. Aboriginals In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, Steenstraat 3, is ■woensdag de film 'Het doodde de wolken' te zien. De film ana lyseert het wezen van de wester se samenleving, onder meer door haar tegenover de levensvi sie van de Australische aborigi nals. Na afloop is er gelegen heid tot discussie. Aanvang: 19.45 uur. Toegang: donateurs SAVAN gratis, niet-donateurs 2,50. Kinderkledingbeurs Buurthuis Cornelis Joppensz organiseert woensdag van 13.30 tot 16.00 uur een kinder kledingbeurs van winterkle- ding. Het inleveren van kleding is mogelijk op dinsdag 15 sep tember tussen 14.00 en 16.00 uur, en tussen 20.00 en 22.00 uur. Van de opbrengst is twintig procent bestemd voor het buurt huis. De kleding moet wel schoon en heel zijn en voorzien zijn van een etiket. Deze etiketten kunnen bij het buurthuis worden afge haald. Hout In het filiaal Stevenshof van de openbare bibliotheek is de hele maand september een tentoon stelling te zien over de regen wouden. Aan de hand van foto's wordt de verdwijning van de 'groene long' van de wereld aan de orde gesteld. De tentoonstel ling wordt 29 september afge sloten met een speciale film voor alle groepen 8 van de basisscho len in de Stevenshof. In de vitri ne staan houtsculpturen van Siet van de Meulen, onder de ti tel 'Uit Hollands Hout gesne den DePancrat In buurthuis de Pancrat, Mid delstegracht 85, starten in sep tember weer cursussen, waaron der computer WP, Aerogym, kle ding maken en kleuter jazzgym. Informatie en opgave: de Pan crat, tel: 126243. Schaatsen Het district Sassenheim van de schaatsbond KNSB begint op 5 oktober weer met schaatslessen voor volwassenen. Er zijn lessen op maandag-, woensdagen vrijdagavond en op zaterdag ochtend. De lessen voor beginners zijn op maandagavond. Belangstellen den kunnen zich vanavond van 19.00 tot 21.00 uur inschrijven in de IJshal aan de Vondellaan in Leiden. aan den Rijn. Dat gebeurde in het gezelschap van een groot aantal genodigden in brasserie Alfred's Diner in park Rijn stroom. De gasten werden daar ontvangen door in achttiende eeuwse dienstbodenkostuums gestoken mannen. Zij serveer den onder andere speciale 'mo numentenkoeken Na de officiële opening ging het gezelschap wandelend op pad naar het nieuwe wijkparkje van Beerendrecht. Dat is gesitueerd op de plaats waar vroeger het versterkte huis Beerendrecht heeft gestaan. De fundamenten van het in de achttiende eeuw gesloopte huis zijn weer een meter opgemetseld. Ook de voormalige slotgracht is weer uitgegraven en er is een replica gebouwd van de poort die vroe ger voor het huis stond. Na de onthulling van de daarin ge metselde originele sluitsteen begonnen boottochten naar en van Zwammerdam waar tal van activiteiten waren. In Park Rijnstroom zelf waren drie ex posities te zien. In Koudekerk aan den Rijn werd wel 'een bijzondere monu mentendag gevierd. Op zijn verjaardag stelde burgemeester Boelen onder veel belangstel ling het Poelgeestpark aan het Burgemeester Swaanplantsoen officieel ingebruik. Enkele jaren geleden dreigde hier nog woningbouw te verrij zen. In 1988 deed de Archeolo gische Werkgemeenschap Ne derland (AWN) in samenwer king met de Nederlandse Jeugdbond tot Bestudering van de Geschiedenis opgravingen op de voormalige voetbalvelden in Koudekerk. Aanleiding daar voor was de veronderstelling dat hier vroeger Kasteel Klein Poelgeest heeft gestaan. Tij dens de werkzaamheden wer den onder andere enkele gave waterputten blootgelegd. Naar aanleiding van die vondsten kwamen AWN en de Stichting Poelgeest met succes in het ge weer tegen de bebouwing. De overblijfselen zijn nu te zien in het parkje. Naast een van de waterputten en een deel van de contouren van de fundering van Klein Poelgeest zijn er speeltoestellen geplaatst. Het beeldje van Aleid van Poelgeest dat eerder naast het voormalige gemeentehuis van Koudekerk stond, heeft ook een plaats in het Poelgeestparkje gekregen. Veel belangstelling was er ook voor de fietstocht langs acht kerken in Rij neveld en Zoeter woude. Al fietsend bezochten zo'n 200 mensen de kerken in de twee gemeenten. De route was in elkaar gezet door het Historisch Genootschap Kou dekerk in samenwerking met de Historische Kring Benthui zen en de Stichting Oud Zoeter woude. Klokketoren Dankzij de inspanningen van de Klokkencommissie is Sas senheim een noviteit rijker. Onder auspiciën van S. Vliem is in de Nederlands Hervormde Kerk (Sassenheims' oudste mo nument) een Oudheidkamer in gericht. Afgelopen zaterdag be klommen zo'n 200 belangstel lenden de vier steile trappen om in de Romaanse klokketoren een kijkje te nemen. Het is een aanwinst voor het dorp, hoewel het jammer is dat de Oudheid kamer alleen via uitzonderlijk steile trappen te bereiken is en mensen die slecht ter been zijn dus een bezoekje wel kunnen vergeten. Ook de Gereformeerde Kerk en Pastorie aan de Julianalaan konden bogen op een groot aan tal bezoekers. Als extraatje wa ren er, om de kerkkas te spek ken en om de rigoreuze restau ratiewerkzaamheden te kun nen bekostigen om de gebou wen een markt en verschillende activiteiten georganiseerd. Zo kon de jeugd tegen een ritje door het dorpscentrum maken in een oude brandweerauto. De Stichting Oud Sassenheim die zich voor het eerst heeft ingezet om aan de Monumentendag in Sassenheim meer ruchtbaar heid te geven, had een wandel route uitgezet die ook voerde langs bezienswaardigheden een aantal markante gebouwen met als eindpunt het Slot Teylin- gen. perium. Het wat uitgedunde Zingend Hart zong daarbij stukjes uit vooral 'De triomfe rende min', de oudst bekende opera van Nederland. Het werd een aantrekkelijke versie van de voorbeeldige klucht over Goet Rond (de schrielste acteur; contrast is altijd een van de pijlers van de komedie geweest) en zijn vrouw Deugdelijk Betrouwen. Alles gaat mis: alle dieren zijn overleden, als bron van inko men is alleen de appelboom nog over. Maar zij vertrouwen onvoorwaardelijk op God, en vangen zo appeldieven en zelfs de Dood en de Duivel in de boom. Dat levert Goet Rond een lang leven op zonder de verleidingen van de zonde. De mars van de marskramer en de mantel en de tabberd van de andere snoepers hel pen hem er materieel weer bo venop. Daarna speelde onder meer het vrolijke Oerkest op de ver heven locatie en werd er een ballade van Tolkien voorge dragen. De activiteiten op de Burcht waren een goed voor beeld van hoe monumenten aantrekkelijk gepresenteerd kunnen worden aan een groot publiek. Europera Volgend jaar jubileert de Uit dag. De tiende verjaardag van de culturele seizoensopening wordt onder meer gevierd met het muziektheaterstuk Euro pera. Kees Olthuis compo neerde daarvoor de muziek, Flip van Duijn schreef de tekst. Dat is de zoon van Mies Bouman, dus dat kan gezellig worden. Deze Europera wordt een groot gemonteerde produktie met zo'n 400 zangers, musici, dansers en spelers. Het gaat om de problemen die een vere niging van allerlei toch al log ge instituties met zich mee brengt. Het verhaal heeft als basis het conflict tussen 01- denbarneveldt en Maurits, maar dan vertaald naar onze tijd. De voorstelling zal niet op of rond de Uitdag zelf plaatsvinden, maar eind maart volgend jaar. Dan hoeft u niet zo Tang te wachten tot het volgende grote Leidse cul turele evenement in de Pie terskerk. Deze handzame EHBO-kit voor koetsen die door de Leidse binnenstad reden trokken vooral kinderen en toeristen die uit waren gratis ritje. foto: wjm van noort thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een -nm-i nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I£<-1 Noteer als nieuwe abonnee ing, Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f 79/80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de EHBO-kit naar: Naam: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de 1 Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ - De Open Monumen- heeft in Leiden en de gemeenten heeft op de been ge- Niet alleen waren ker en andere monu- e panden trekpleisters, paardenkoets in Leiden :-J- over belangstelling te In Koudekerk werd de nentendag aangegrepen moord, 600 jaar geleden, van Poelgeest te her een historisch had dit jaar als thema: umenten en hun bouwstij- Belangstellenden konden s maken met bouwstijlen umaans, gotisch, renais- en Hollands klassicisme. 25 historische gebouwen len hun deuren, werd tijdens deze zesde ïmentendag het accent ge- ip de Pilgrim Fathers. Drie ïsche koetsen maakten itten door de binnenstad. 2 art was vanaf het Jean Pe- lofje aan de Kloksteeg. Op lek heeft begin 17e eeuw uis van John Robinson ge- Zijn geloofsgenoten trok- 1620 naar Amerika. oetsen vonden gretig af- vooral bij kinderen en toe die wel in waren voor een ritje door de binnenstad, giet instappen werden fol- uitgedeeld met informatie de historische panden de route. Bij het gemeen- :hief aan de Vliet werd ie- j in in de gelegenheid ge uit te stappen om de ie Pilgrim Kollektie te be- ,,Maar dat is nu het verzuchtte koetsier S. van de Goudse stalhou- De Hooge Gouwe. „Ze in maar tonen geen en- voor de mo- ook wel halteplaats bij de Vliet bereikt. „Vraag maar nog iemand de koliek zien", beval De Vries zijn Niemand wilde. De weer verder. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Het Leidse cultu rele seizoen is zaterdagmor gen weer van start gegaan. Tussen waardige politiemuzi- kanten stonden twee zwer vers te wachten om de Leidse Uitdag te openen. Ze zagen er best koddig uit, de Leidse the aterbazen Pim Wallis de Vries en Roland Helmer: potlood- ventersregenjassen en een voddige zwarte hoed met een geel bloempje erop. Ter ere van de verloving van de Leid se schouwburg met het LAK- theater deden ze een aange past stukje 'Wachten op Go- dot'; ze wachten nu samen op meer toeschouwers. De theaters gaan een relatie aan om avances te maken naar eikaars publiek. Ze doen dat onder andere door samen abonnementseries te lance ren: vier of zes voorstellingen, in het LAK en de schouwburg voor gemiddeld een tientje of iets meer. Dat is des te inte ressanter omdat het LAK de prijs van kaartjes flink heeft verhoogd. Monumenten Nog een nieuwtje was het sa mengaan van de Uitdag met de Open Monumentendag. Vijfentwintig historische ge bouwen in Leiden openden hun deuren en daartussen werden de geïnteresseerde be zoekers desgewenst met koetsjes vervoerd, hoewel je lopend duidelijk meer zag van het stedeschoon. De negende Leidse Uitmarkt week niet af van het gebruike lijke patroon: alle Leidse cul turele instellingen in de brede zin van het woord konden een plaatsje krijgen op de infor matiemarkt, die verder met optredens werd verlevendigd. Daarom was de Open Monu mentendag een interessante aanvulling. Bijvoorbeeld door de voorstellingen op een van de oudste plekjes van Leiden. Onder de bomen op de Burcht werd in de open lucht bijvoor beeld 'Het esbattement van den appelboom' gespeeld door spelers van microtheater lm- Een kleine stille genieter van de optredens op het Pieterskerkplein.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7