isnië niet iar overleg Genève Buitenland 5 D kiest voor nieuwe koers eider Lichtend Pad in Peru gearresteerd Orkaan op Hawaii: doden en ruim 1,5 miljard schade Schatbewaarders van maffia in arrest Kok nauw betrokken bij aanpassen koersen EMS en in Pakistan zware regenval -hi! ^gAD Meer dan duizend mensen gn igkistan om het leven gekomen als lte' an zware regenval en daaruit voort- :Pe' e overstromingen. Vele tienduizen- n 2 hun huis kwijtgeraakt. Het noorden ten van Pakistan worden al sinds 1 getroffen door noodweer. In het Pa- e deel van Kashmir werd een heel I >r modderstromen weggevaagd. In e s ise deel van Kashmir zijn zeker hon- a isen omgekomen. In de Punjab is de irolgens de autoriteiten enorm. Hon- dorpen zijn onder water komen te eel mensen kwamen om doordat hun instortten onder het gewicht van de romen. ETA doodt politieman Gevangenbewaarders staken SAN SEBASTIAN - Vermoedelijke le den van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA hebben vannacht in het Noord- spaanse San Sebastian een politieman doodgeschoten. Het slachtoffer zat, in burger, te kaarten in een bar toen gewa pende mannen binnenkwamen die hem door het hoofd schoten. De politieman was op slag dood. De aanslag kwam enke le uren voor een zitting van het Baskische parlement waar gepraat wordt over de opstelling tegenover de ETA. Enkele da gen geleden doodde de ETA een officier van het leger door middel van een bomau to. Deze aanslagen doorbreken een perio de van rust waarin de afscheidingsbewe ging de Spaanse regering aanbiedingen deed te onderhandelen.. PARIJS In zeker zestig Franse gevangenissen zijn be waarders zaterdag in staking gegaan uit protest tegen de dood van een collega bij een gewelddadige uitbraak de dag tevoren. In verschillende gevangenissen hielden ge detineerden protestacties omdat zij door de staking wer den beroofd van privileges als bezoek, wandelen en dou chen. In een aantal gevangenissen moest de oproerpoli tie eraan te pas komen om de orde te herstellen en elders werd de politie geroepen om in plaats van de stakende bewaarders maaltijden aan de gevangenen te verstrek ken. De staking is door de vier grootste bonden van ge vangenispersoneel uitgeroepen om te protesteren tegen de dood van de bewaarder en om uitbreiding van het ge vangenispersoneel te eisen. Minister van justitie Michel Vauzelle heeft de stakers op gedragen weer aan het werk te gaan en gedreigd met niet nader genoemde disciplinaire maatregelen als zij daar aan geen gevolg geven. Brits slot-onderzoek naar resten tsarengezin MOSKOU Beenderen die algemeen worden be schouwd als die van de laatste Russische tsaar Ni- kolaas II en diens gezin zullen morgen voor defini tieve identificatie naar Groot-Brittannië worden overgevlogen. Britse patholoog-anatomen zullen genetisch materiaal van de beenderen vergelijken met monsters van levende familieleden van de tsaar. Het onderzoek zal naar verwachting een half jaar in beslag nemen. In 1918 werd het tsarengezin op last van Lenin door bolsjevieken doodgeschoten in Jekaterinboerg in de Oeral. De lichamen werden even buiten de stad, die later tot Sverdlovsk werd omgedoopt, in een kuil ggegooid. De botten werden in juli 1991 ge vonden en zijn sindsdien door Russische experts onderzocht. Endeavour gelanceerd CAPE CANAVERAL* - Het Ame rikaanse ruimteveer Endeavour is zaterdag gelanceerd vanaf de basis Cape Canaveral in Florida. De ruimteveer, die om 10.23 uur ge lanceerd werd, blijft een week weg voor wetenschappelijk onderzoek. Aan boord bevinden zich zeven be manningsleden, onder wie een Ja panner, de eerste zwarte vrouwelij ke astronaut en een getrouwd stel. Verder herbergt de Endeavour le vende kikkers, vissen en andere dieren die in de ruimte hun mede werking verlenen aan wetenschap pelijk ondezoek. 3VO De Bosnische heeft bekend ge- taj liet deel te zullen ne- deflan het Geneefse verleg omdat de Ser- po anvallen op Sarajevo 'Riouden. it Alija Izetbegovic zei het vvijiier, dat de Senders «tra tanks naar de re- heeft gebracht en dat e vliegtuigen aanvallen sche dorpen hebben ge- s| Inder zulke omstandig- lebben onderhandelin- enève of in een andere :hi£een enkele zin", aldus een ivic. rekken, die onder lei- de VN staan, zouden moeten beginnen. Alle t pogingen om een over- st te bereiken tussen de le partijen hebben ge- lerders van de VN ver gisteren dat VN-een- lijn begonnen met de op de Servische zware rond Sarajevo. Maar nadat rond de steden Sarajevo, Gorazde, Bihac en Jajce de controle had moeten beginnen, waren de VN-contro- leurs daar nog steeds niet aan gekomen. Een VN-woordvoer der verklaarde dat de eenheden waarschijnlijk vandaag zouden arriveren bij de steden. Vandaag komt de Veiligheids raad van de VN bijeen om een besluit te nemen over het stu ren van extra VN-troepen naar Bosnië. De troepensterkte van de vredesmacht wordt naar alle waarschijnlijkheid opgevoerd van 1500 man naar 6000 tot 7000. De EG bereidt een massale hulpactie voor om de honderd duizenden Joegoslaven die van wege de oorlog huis en haard hebben verlaten, de winter door te helpen. Jacques Delors, de voorzitter van de EG-Commis- sie, schatte gisteren de kosten van zo'n hulpprogamma, dat tot april zal lopen, op 1,6 mil jard gulden. Met een strenge winter voor de deur dreigt een zeer benarde situatie voor de twee miljoen Joegoslaven die in eigen land voor het geweld op de loop zijn. De orkaan Kauai heeft een spoor van vernielingen achtergelaten op Hawaii. ambassadeur doodgeschoten JANEIRO Vijf maanden na zijn pensionering is de Belgische ambassadeur in Brazilië, Christian de Saint de 1 bij een overval op zijn huis in Petropolis bij Rio de Janeiro choten. Drie bandieten drongen in de woning binnen, daj twee schoten op hem af en stalen een video- en een radio- um alsmede sieraden en geld. Saint Hubert was getrouwd EngBraziliaanse. HONOLULU De orkaan Ini- ki heeft op het eiland Kauai, ten noorden van de eilandengroep Hawaii, een spoor van verwoes tingen achtergelaten. Daarbij vielen zeker twee doden en een nog onbekend aantal gewon den. De schade beloopt naar schat ting ruim 1,5 miljard gulden, Iniki is de zwaarste orkaan die Hawaii deze eeuw heeft aange daan. Troepen van de Ameri kaanse Nationale Garde heb ben hulpgoederen overgevlogen naar Kauai. „Het ziet er naar uit dat het eiland volledig is ver woest", aldus een woordvoer ster Hawaii's Burgerdefensie. De wervelstorm, die windsnel heden bereikte van 260 kilome ter per uur, vloog langs het dichtbevolkte eiland Oahu en ging vrijdag dwars over Kauai, een toeristeneiland waar circa 90.000 mensen wonen. Een deel van de eilandengroep is uitge roepen tot rampgebied. Duizenden mensen waren geë vacueerd van het eiland, waar in deze tijd van het jaar zo'n 10.000 toeristen vakantie hou den. Telefoonverbindingen, wa terleidingen en elektriciteit vie len uit als gevolg van de orkaan. Tijdens de storm beukten gol ven van negen meter hoog op de eilandkust. Een vliegtuig van de Nationale Garde, met aan boord 300 man en zware machi nes waaronder bulldozers, ver trok zaterdagmorgen vroeg naar het geteisterde eiland om te helpen bij de herstelwerk zaamheden. WIJNANDS fALZUFLEN - De socialisten willen :ken aan een grond- ziging om de toe van pseudo-asielzoe- te dammen. De SPD lereid om de inzet van wehr-eenheden bij ies mogelijk te ma bijzondere, tweedaagse gei svergadering van de Salzuflen in het ïrgerwoud is met duide- eerderheid voor deze, mc' ch-nieuwe koers van de wzenHet bestuur stel- daardoor tevens mas- chter partijvoorzitter -ngholm, die de afgelo pen zijn prestige als par- tste itter op het spel heeft m deze koerswijziging partij te realiseren, .finitief oordeel over de ifeH)k nieuwe koers lit pas midden novem- i Bonn een bijzondere over de thema's asiel- \uinfn Duitse VN-blauwhel- rdt gehouden. De eerste uit eigen gelederen was ekeinde al te horen, 'oerders van de linkse 21 Ij binnen de SPD noem- bestuursbesluiten een a voor de publieke opinie eds meer anti-asielzoe- J ordt. De SPD levert zich n de CDU, en het zal jucii^er worden nog met een eigen herkenbare identiteit de verkiezingen van 1994 in te Wraak Volgens Ernst Uhrlau, chef van de binnenlandse veiligheids dienst Hamburg, neemt het on georganiseerde rechts in Duits land wraak op de intellectuele en politieke dominantie van ex- treem-links in de afgelopen de cennia. Volgens Uhrlau moet rekening wordengehouden met een toename van het geweld in Duitsland, waarbij het asielzoe kersprobleem maar één van de redenen is voor de agressieve ontevredenheid onder vooral de Duitse jongeren. In een gesprek met het week blad Der Spiegel zegt Uhrlau niet te geloven in een centrale, nationale leiding van rechts. Maar de vele onafhankelijke groepen neo-nazi's vormen vol gens hem een groot gevaar voor de politieke stabiliteit in Duits land. Dat de erkende ultra rechtse politieke partijen in Duitsland, zoals de Republika- ner, volgens eigen zeggen niet met de gewelddadige neo-nazi's en skinheads van doen hebben, is volgens Uhrlau onzin. Wie dat gelooft, is naïef, zegt hij. Onrustbarend is de groeiende sympathie voor extreem rechts. Bij een recente telefoni sche enquête van het boule vardblad Bild reageerden in een paar dagen meer dan 200.000 Duitsers. Bijna 40 procent van hen zou de partijvoorzitter van de rechtse Republikaner, Franz Schönhuber, het liefste als nieuwe bondskanselier zien. Voor Kohl koos maar 23 pro cent, iets meer dan voor zijn so cialistische tegenhanger Eng- holm. De redactie van Bild sloot niet uit dat veel Republikaner- aanhangers vanuit verschillen de steden meer keren hebben opgebeld om hun voorkeur uit te spreken. In andere opiniepei lingen moet Kohl het ruim schoots afleggen tegen zijn soci alistische rivaal Engholm. Ook uit andere recente steek proeven onder de bevolking blijkt dat een meerderheid van de Duitsers voor grondwetswij ziging is, zodat de toestroom van buitenlanders kan worden ingedamd. Volgens Welt am Sonntag zouden de gevestigde politieke partijen in Bonn zich nu al het hoofd breken over de verkiezingen van 1994. Er wordt gestudeerd op wijzigin gen van het kiesstelsel om daar door de gevreesde entree van de rechtsen in het Duitse parle ment te verhinderen. In werkgeverskringen is ook dit weekeinde weer gewezen op het enorme positieve effect van bui tenlandse werkkrachten in de Duitse industrie en het bedrijfs leven. Werkgevers waarschu wen doorlopend tegen de vreemdelingenhaat. Niet alleen omdat veel bedrijven aangewe zen zijn op buitenlandse ar beidskrachten, maar ook omdat de reputatie -van exportland Duitsland in de wereld door het aanhoudend rechtse geweld in gevaar komt. Onder de wapens die de politie in het Duitse Quedlinburg heeft afge pakt van rechtse extremisten bevindt zich ook een Samurai-zwaard. FOTO: AP ROME De drie boers uit ziende mannen van rond de zestig jaar met een zwaar Si- ciliaans accent, die afgelopen zaterdag op het vliegveld van Rome uit een Venezolaans vliegtuig stapten, hebben ui terlijk niets gemeen met de supergangsters uit Ameri kaanse films. Toch hebben de drie broers Pasquale, Paolo en Gaspare Cuntrera in twintig jaar tijd als 'kassiers van de maffia' een ver mogen van een half miljard dol lar opgebouwd. De Cuntrera's zijn hun carrière begonnen als kleine maffiosi in het dorp Sicu- liana op Zuid-Sicilië. Door inti midatie en omkoping slaagden zij er in de jaren zestig in om als aannemers in Zuid-Italië een groot aantal openbare aanbe stedingen in de wacht te slepen. Toen zo de basis voor het fami liekapitaal was gelegd, emi greerden zij om zich te speciali seren in een van de meest be langrijke en winstgevende acti viteiten van de maffia, het wit wassen van illegaal verworven kapitaal. Samen met een ver wante familie uit Siculiana, de Caruana's, zetten zij een net werk van spookfirma's en bankrekingen op voor een we reldomspannend netwerk van drugs- en geldhandel. De winst daaruit werd geïnvesteerd in een economisch imperium in Venezuela, waar zij zich in het begin van de jaren tachtig heb- De Peruaanse poli hei in de nacht van za- op zondag Abimael n aangehouden, de van de maoïstische fina lla-organisatie Sende es ninoso (Lichtend Pad) twaalf jaar een 'volks- voert tegen de staat, het officiële Peru- persbureau Andina rige Guzman werd opgepakt in een huis in de wijk Surquillo in het zuiden van de hoofdstad, op het moment dat hij een verga dering van het Centraal Comité van de beweging voorzat. Met Guzman zijn zeven leden van het CC gearresteerd, onder wie vier vrouwen. Een van hen zou Guzmans plaatsvervanger Ja- nila Iparraguire zijn. Het huis was al vijfmaanden in de gaten gehouden, toen de 30 agenten van de antiterreurbri gade ingrepen. „Ze hebben zich allemaal overgegeven zonder verzet te bieden", aldus een agent. „De operatie is beter ver lopen dan we hadden verwacht, het belangrijkste was het ver rassingseffect." Tweemaal eerder had de politie Guzman ook al bijna te pakken gehad, maar nu was het raak. „Ik heb verloren", zou Guzman hebben gezegd tegenover generaal An tonio Vidal Herrera, de leider van de anti-terreurbrigade die de operatie uitvoerde. Rond het gebouw van het Na tionale Directoraat voor Terro rismebestrijding zijn gepant serde wagens en zo'n 500 gewa pende agenten opgesteld om te voorkomen dat Senderistas zul len pogen hun leider te bevrij den. Gevreesd wordt dat zij zul len overgaan tot wanhoopsac- ties om Guzman te wreken. In heel het land, met name in het gebied Ayacucho waar Lichtend Pad het sterkst is, staan veilig heidstroepen paraat in hun ka zernes. Toch toonden velen zich opge lucht over dei arrestatie. In Lima en andere steden vierden automobilisten het nieuws door hard met hun claxons te toete ren. De radio meldde dat Gu zman werd verraden door een afvallige aanhanger. Maar vol gens andere berichten werd hij herkend door een wijkbewoner. Krachtens het anti-terreur de creet van president. Alberto Fu jimori zal Guzman voor eei litaire rechtbank worden aan geklaagd wegens landverraad. Hij kan daarvoor levenslang krijgen. De arrestatie van Guzman, twee maanden voor de parle mentsverkiezingen, is een grote overwinning voor president Fu jimori. In april schortte de pre sident de grondwet op en ont bond hij het parlement, naar zijn zeggen om de economische crisis en het geweld van Lich tend Pad aan te kunnen pak ken. Al in 1975 stuurde de Canadese politie een rapport over de han del en wandel van de Cuntre ra's naar Sicilië, waar het tien jaar lang in een la bleef liggen, totdat de onlangs vermoorde rechter Giovanni Falcone zich ervoor begon te interesseren. De Cuntrera's, die hun steeds verfijnder witwasapparaat in middels aan vrijwel alle clans van de Siciliaanse maffia ter be schikking hadden gesteld, wa ren toen ook al binnen het vi zier gekomen van de Ameri kaanse FBI en DEA (Drugs En forcement Agency). In 1985 verkocht een infiltrant van de DEA dertig kilo cocaïne aan Pasquale Cuntrera, waarop de VS om zijn uitlevering vroegen. Venezuela weigerde echter. De Cuntrera's stonden daar in zo hoog aanzien, dat de Venezo laanse president zelfs eregast was bij het huwelijk van Paolo's dochter. Sedertdien hebben zowel de VS als Italië herhaaldelijk vergeefs om hun uitlevering gevraagd. Drie dagen voor zijn dood bracht Falcone de Venozolaan- se minister van justitie nog in contact met zijn Italiaanse ambtsgenoot Martelli om de kwestie-Cuntrera op te lossen. Paradoxaal genoeg hebben juist de aanslagen op de rechters Fal cone en Borsellino de zaak in een stroomversnelling ge bracht. Het opmerkelijke succes van de politie, dat in weinige dagen heeft geleid tot 'de arrestatie van kopstukken van maffia en camorra als Giuseppe Madonia, Carmine Alfieri en de Cuntre ra's, heeft heel Italië verbaasd. Want waarom kunnen die jarenlang ongrijpbaar wa ren, nu wel worden gepakt? De verklaring ligt hem in een alge mene verbetering van de om standigheden waaronder poli tie en justitie sinds een jaar of twee kunnen werken. Zij heb ben de beschikking over meer moderne opsporingsappara- tuur, de onderzoeken worden onderling beter gecoördineerd, de contacten met buitenlandse opsporingsorganen zijn - voor al door toedoen van Falcone - beter geworden en tenslotte lijkt de maffia haar steun op het hoogste politieke niveau kwijt te zijn. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Minister W. Kok van financiën is nauw be trokken geweest bij het besluit over de aanpassing van de koer sen in het EMS, zo verklaarde gisteravond een woordvoerder van het ministerie van finan ciën in Den Haag. Kok juicht de beslissing toe en steunt die van harte. De woordvoerder noemde het verder van groot belang verder dat Italië door in te stemmen met een devaluatie van zijn munteneenheid erkent dat het zijn economie moet aanpassen aan die van de andere EG-lan- den. Italië is bereid om structu rele maatregelen te nemen zo dat het voldoet aan de voor waarden die in het Verdrag van Maastricht zijn genoemd, aldus de woordvoerder in Den Haag. Een van die voorwaarden is sta biliteit van de openbare finan ciën. De spanningen in het EMS die uiteindelijk hebben geleid tot een wijziging van de koersen binnen het stelsel kunnen op rekening van Duitsland worden geschreven. Dat land, en dan vooral de Bundesbank, wilde koste wat het kost de rente hoog houden om de inflatie niet uit de hand te laten lopen. Het gevaar voor meer inflatie is ver oorzaakt door de hoge kosten die de eenwording van de twee Duitslanden met zich bracht. Dat de koersen binnen het EMS niet langer binnen de toegesta ne grenzen konden worden ge houden had ook voor landen buiten de EG en het EMS gevol gen en leidde de afgelopen week tot turbulente ontwikkelingen op de wisselmarkten. Finland besloot de koers van zijn munt eenheid, de mark, los te koppe len van de ecu omdat ook de voor die koers gehanteerde on dergrens werd doorbroken. Een koersdaling, en daarmee een feitelijke devaluatie van om streeks veertien procent, was het gevolg. Finland zit niet in het EMS maar hanteerde de ecu wel als richtkoers. Zweden zag zich door de Finse stap genoodzaakt zijn rente te verhogen. De verhoging van het daggeld, aanvankelijk van zes tien tot 24 procent en later tot het ongekende peil van 75 pro cent, moest tevens de kapitaal- vlucht uit het land omkeren. Dat laatste lijkt te lukken. Ook Noorwegen zag zich gedwongen maatregelen te nemen. Hoe deze landen zullen reageren na de koersaanpassingen van het EMS is nog niet duidelijk. Het grote verschil in de rente tussen Duitsland en de Vere nigde Staten had voor de Ame rikaanse munteenheid tot ge volg dat de beleggers het lieten afweten. Dat werd enige tijd ge leden al zeer duidelijk. Op 25 augustus bereikte de dollar een na-oorlogs dieptepunt. Tegen over de gulden was dat 1,5760. De wijzigingen in het EMS zijn de eerste sinds januari 1990. Ook toen vormde de lire het middelpunt. De devaluatie van de Italiaanse munteenheid be droegtoen 3,65 procent. De toe gestane afwijking van de lire ten opzichte van afgesproken spilkoersen werd bij die gele genheid verkleind van zes pro cent tot 2,25 procent naar bo ven of naar beneden. In 1987 was er sprake van een een meer omvattende wijziging van de koersen binnen het EMS. De gulden en de Duitse mark werden toen met drie pro cent opgewaardeerd. De Bel gisch/Luxemburgse frank ging met twee procent omhoog. De overige koersen veranderden niet. De wijziging van gisteren is de dertiende in het bestaan van het EMS. Het stelsel werd in 1979 in het leven geroepen om al te sterke koersschommelin gen van de EG-munteenheden tegen te gaan. Alle EG-landen doen eraan mee, behalve Grie kenland. De koersen mogen on derling niet verder afwijken dan 2,25 procent omhoog of om laag. Alleen voor het pond ster ling, de peseta en de escudo geldt een toegestane afwijking van zes procent naar boven of naar beneden. De Europese Commissie rea geerde gisteravond met „tevre denheid" op het besluit van het monetair comité. De maatrege len zullen volgens de woord voerder van de commissie ertoe kunnen leiden dat de rust op de valutamarkten terugkeert. De tevredenheid van het dagelijks bestuur van de EG heeft ook te maken met het besluit de ver houding van de wisselkoersen tussen de andere EG-munteen heden niet aan te tasten. Een week geleden, tijdens de in formele bijeenkomst van de raad van ministers van finan cien en economische zaken van de EG in het Engelse Bath, werd nog bezworen dat er geen herschikking zou plaatsvinden, „niet voor en niet na het Franse referendum".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5