i'Ancona iet tegen roef met arddrugs Raad van State brengt Kosto in problemen Binnenland ederlands Blok goed voor 13 zetels Geen papieren, dan weer terug aan boord Steek dat maarin uw zak POCKET PHONES VANAF 2095,- n A I O Leidse Courant maandag 14 september 1992 i nd( IN 'T HOUT HAAG Als de ex- -rechtse partijen in Ne- nd nd, zoals de Centrum- praten en de Centrum- ji onder aanvoering van ter aansprekende lijsttrek- Qtgiouden fuseren, zou die tie partijencombinatie f a dertien zetels in de Kamer kunnen be- yoorspelling uitte gister avond marktonderzoeker Mau rice de Hond in de KRO-televi- sierubriek Brandpunt. De Hond reageerde daarmee op het al eerder in deze krant gemelde plan van Filip Dewinter, leider van het Vlaams Blok in België, om de extreem-rechtse partij tjes in ons land samen te sme den tot één krachtig geheel. Het is de bedoeling van Dewinter, die beweert dat hij door Neder landse geestverwanten ge vraagd is op te treden als be middelaar bij èen fusie, zo snel mogelijk een 'Nederlands Blok' tot stand te brengen. Dewinter heeft de Centrumde mocraat Wim Vreeswijk, ge meenteraadslid in Utrecht, op het oog als lijsttrekker voor het Nederlands Blok bij de kamer verkiezingen van '94. Hans Janmaat, die voor de Centrum democraten in de Tweede Ka mer zit, maakte gisteren overi gens duidelijk dat hij niet van plan is zomaar opzij te gaan voor Vreeswijk. Joke Kniesmeijer, tot voor kort verbonden aan de Anne Frank stichting, meent dat de per soonlijke en politieke tegenstel lingen in extreem-rechts te groot' zijn om snel te kunnen overbruggen. Ook denkt Knies meijer dat Dewinter zich niet realiseert hoe groot de maat schappelijke weerstand in Ne derland is tegen mensen met extreem-rechtse opvattingen. „Dat is in België en ook in Frankrijk niet het geval. Maar in ons land wel. Bovendien is hier ook een sterke juridische tegendruk. In Nederland is de kans groot dat je wegens het aanzetten tot rassendiscrimi natie wordt vervolgd' Bioloog: „Opvang zeehonden in Pieterburen niet zinvol" GRONINGEN De opvang van zeehonden in de crèche van Leny 't Hart in Pieterburen is niet zinvol. De handelwijze van de mede werkers verstoort de natuurlijke ontwikkeling van de Waddenzee. Dat stelt de bioloog drs. N. Dankers van het Instituut voor Bos en Natuuronderzoek (IBN) op Texel. Hij vindt dat door de crèche te intensief wordt gespeurd naar zieke dieren waardoor tweederde van de jonge grijze zeehonden wordt meegenomen. De kritiek van Dankers wordt door Leny 't Hart „onfatsoenlijk" genoemd. „Het is onzin te stellen dat tweederde van alle jonge grijze zeehonden in Pieterburen verblijft. De dieren die hier komen zijn echt ziek, vaak nog ernstig ook". Volgens haar komt de kritiek van Dankers voort uit een andere visie op de ontwikkeling van de Waddenzee. „Wij vinden dat we zowel de watervervuiling moeten aanpakk.èn als de zeehonden moeten redden. Dankers daarentegen vindt dat de mens zo min mogelijk moet ingrijpen en dat de vervuiling van het water eerst moet worden aangepakt". HAAG Minister van WVC staat op and niet uitsluitend ne- tegenover het idee van vaameente Rotterdam om waar verslaafden onder DA:ht van de politie hard- iogi te verstrekken. Dit zei gisteravond in coi NOS-radioprogramma tiellanders Nederlanders, n q, ana verklaarde dat er in inj ider van de gigantische men in de grote steden Z( ugsverslaafden gekeken rorden in welk totaalpak- t experiment past en er d( rer beslist moet worden, loof niet dat het mij past teen te roepen dat ik het :1 omhels, maar nog min or! rwerp ik de voorstellen worden gedaan", arde zij. tsenorganisatie KNMG ziet niets in gratis heroï- ideftrekking. Vodr ■microfoon zei KNMG- „tiljBris Th. van Berkestijn tenberg stelt i pverlening discussie LAAG PvdA-voorzitter iberg vindt dat de huip ing aan grote -groepen emjongeren in de grote Nederland faalt. Hij dat deze hulpverlening scussie moet worden i en eventueel gereorgani- Rottenberg zei dit gister- in het radio-programma Actueel. gisteren dat artsen er zijn om zieke mensen te helpen maar niet om de maatschappij te ver lossen van „lastige" mensen. „Een arts moet vanuit zijn pro fessionaliteit een verslaafde helpen. Hij kan op medische in dicatie iets toedienen. Maar ik ken geen medische indicatie voor heroïne". Van Berkestijn vindt dat de po litie het probleem nu gaat medi- caliseren. „Als heroïne wordt gegeven aan verslaafden om té zorgen dat criminele effecten weggaan, dan moet je het zien als een genotmiddel. Verkoop het dan in een shop met een vergunning' Volgens de KNMG-secretaris is het plan van de politie niet inge geven door bezorgdheid met het lot van de verslaafden. ;,Nee, de politie gaat, overigens terecht, piepen omdat zij het probleem niet meer aankunnen Van Berkestijn vindt het opval lend dat „zogauw er weer een moeilijk maatschappelijk vraagstuk ligt, de dokters uit de kast worden gehaald". Happening in kleur bij Frank Gavers lï AMSTERDAM - Uiteraard zou Frank Govers niet zijn ei genzinnige zelf zijn als hij niet direct al overvloedig met kleur smijt. De nieuwe wintercollec tie van de Amsterdamse coutu rier is een happening van vitali teit in kleur en lijn, die de mo- deweek Fashion Excession een speciaal tintje geeft. Alles is weelderig en mooi. Al hoewel je natuurlijk riskeert de meest besproken vrouw aller tijden te zijn als je je op een feestje laat signaleren in zijn openingscreatie. Dat is een vuurrood pak met een rood glit- tervest en een hoge rode circus- hoed en alles er omheen ook ro der dan rood. Dit schijnt alle maal veroorzaakt te zijn door de Nederlandse schilder Kees van Dongen die in Parijs demi- mondaines schilderde. De show vervolgt met diep klok kende wijde zwarte wollen jas sen met schoudertressen, die fluwelen rokken en pantalons met transparante blouses be dekken. Een felrood nappa jasje met een rij bungelende kwas tjes langs de raglan mouwinzet mag je niet missen. Getailleer de Schots geruite korte jasjes op leren minirokken, verlengd met leren kwastjes worden afgewis seld met een rood pak met brui ne zijden cölblouse. Perfect zijn de leren jacks met afstekend ge kleurde biezen of decoratieve stiksels. Strakke, rode glitterjurk van Frank Govers. Lange rok met hoge split van Edgar Vos. Zwarte en bruine leren jacks worden zowel met rokken als pantalons gecombineerd. Ze zijn voorzien van royale kragen en hier en daar zorgen glim mende klinkers voor een be schaafd patserig effect. Vooral de suède jacks met keurslijfje op een lange wijde rok zijn grap pig- Ook bij Edgar Vos veel leren jacks met leren pantalon of rok met hoog split. Hij toont deze winter vooral de bandplooi- bi'oek van leer of suède. Bij een frambooskleurige pantalon ho ren een lange roze mantel, een geruite blouse en een brede roze herendas. Verder veel en sembles met rok met hoge split ten. Bij "een donkergrijs krijt- streeppak kunnen goudkleuri ge ritsen in de rok het beeld vol komen wijzigen. Schotse ruit- jasjes staan heel leuk op zwarte of dofgroene wollen rokken. Heel anders weer is de strenge en formele herfstcollectie van Frans Molenaar. Zwart is hier alles bepalend..De geometrisch gevormde oorsieraden van goud zijn net als de schoenen door de ontwerper gestroomlijnd. Man tels zijn royaal klokkend. En pakken en mantels zijn voor zien van een nieuw type schou dervulling die vloeiend met de stof mee verloopt. Korte en rechte rokken geven gelegen heid tot fantasie bij de beehbe- kleding. Dat mag dus. Zowel bij veel leren pakken als bij jurken zijn op regelmatige afstand van elkaar vertikale biezen over de gehele lengte ingestikt. Dat staat heel slank. De totale lijn van de ontwerpen is krachtig en functioneel. Kleding van coutu rier Molenaar is heel mooi en status-onderstrepend. Maar wel heel zwart. Een Britse columnist door BERT JANSMA Ik had nog nooit van Auberon Waugh gehoord. Wel veel van zijn vader, de schrijver Evelyn Waugh. Auberon Waugh is journalist, romanschrijver en: columnist. In die laatste functie maakte hij furore. Het zag er lang niet zo florissant uit voor de in 1940 geboren Waugh-telg. Hij groeide op met een uiterst moeilijke relatie tot zijn vader. Op de omslag van Aubrons memoires staat een portret van vader Waugh. De titel luidt 'Zógoed?' ('Will this doHet was namelijk nooit goed. De jonge Bron werd door vader veracht. Twee van vaders vrienden, Graham Greene en John Betjeman, probeerderciets goed te maken, maar de rest deed mee met kleineren Auberon had de klassieke moeilijke jeugd. Hij werd op school gepest en achtervolgd door zijn afkomst, Oxford moest hij voortijdig verlaten, het lukte hem niet een baan te krijgen bij MI5, en hij moest zelfs z 'n brood verdienen met het schrijven van onderschriften bij softpornofoto's. Tot hij werk kwijt kon in bladen als Private Eye, de Spectator en Literary Review. Zaterdagj.I las ik zijn column in de Daily Telegraph. Hij reageert op een vrouw uit Barnsley die schrijft dat prinses Diana om kritiek sméékt wanneer ze drieduizend pond uitgeeft voor een 'whirlpool '-bad. ,,Wij hebben drie kinderen en niet eens geld vooreen bubbelbad"schrijft ze. Wij doen wat afwaszeep in het bad voor de bubbeltjes. De Royals moesten 't ook maar eens wat minder hebben. Dan wisten ze hoe wij leefden". Waugh antwoordt met superieur sarcasme. „Ik ben verbaasd over de zwakte van dit antwoord op de uitdaging van de armoede. In het zuiden van f Engeland doen arme mensen hun kinderen vaak in de wasmachine om ze zo de illusie te geven van een luxe draaikolk-bad van drieduizend pond. Misschien kunnen ze in Barnsley geen wasmachine betalen. Ik geloof dat niet, maar in het noorden denken ze dat het goede van het leven van de regering komt en wachten ze met de aanschaf van een wasmachine tot de regering 'm brengt. Het beste voor die mensen is hun kinderen in een metalen teil met wal afwasm iddel te doen, de teil op te pakken en in cirkels rond te draaien om de illusie van een 'whirlpool-bad' te geven. Zonder zulke initiatieven groeien hun kin deren net zo kansloos en onbekwaam op als zijzelfWaugh prikt subliem nonchalant de idiotie van de luxe door. Een alinea eerder heeft hij grijnzend een speech van de Duke of Wéstminster gefileerd. Aubron Waugh mag niet klagen. Een slechte jeugd is een goudmijn voor een schrijver. De scherpe tong van vader heeft hem iets gegeven dat bij Bordewijk Karakter heette. ulpverlening slaagt vol- Rottenberg vaak onvol- het opvangen van lemjongeren. Hij noemde verband met name Ma- anse jongeren, voor een al in ons land, die gebrek aan opvang en ng soms in verkeerde in terecht komen, praktijk is het volgens de -voorzitter vaak de politie regie voert over de hulp- dng, omdat de betrokken ïstanties niet in staat blij- zijn adequate opvang en iiding te verzorgen, nberg en zijn collega Vree- Slj naakten zaterdag bekend udget van de PvdA-vrou- rganisatie „de Rooie wen" niet verder te zullen isten. Ze willen eventueel ixtra geld uittrekken wan- le Rooie Vrouwen erin sla- ia activiteiten en projecten irnieuwing van de PvdA gestalte te geven.' Nieuw lespakket Kamervoorzitter Deetman (midden links) en onderwijsminister Ritzen (midden rechts) hebben zaterdag in de Tweede Kamer nieuwe lespak ketten uitgereikt aan afvaardigingen van scholen uit het hele land. Het 'Koffertje van Johan Kistemakers, lid van de Tweede Kamer is een les pakket voor het voortgezet onderwijs. I FOTO: FREDERIK COENRAAD (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - De koninklij ke marechaussee zal probe- ren of er via de Nigeriaanse ambassade identiteitspapie ren te krijgen zijn voor de vier verstekelingen, die in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos aan boord waren gegaan. In dat geval kunnen ze op kos ten van de rederij op het vlieg tuig naar Nigeria worden gezet. Lukt dat niet, dan blijft de ma rechaussee maar één ding over: de mannen terugplaatsen aan boord van het schip. Dan be staat de kans dat het schip soms zelfs wel maanden moet rond varen met verstekelingen die in geen enkele haven of land wel kom zijn. „Dat is voor deze mensen wel triest, ja", erkende een woordvoerder van de mare chaussee. Het Groenlinkse Kamerlid Leo- nie Sipkes wees gisteren tijdens de discussie over de versteke lingen nog eens op een voorstel van staatssecretaris Kosto voor een nieuwe vreemdelingenwet. Daarin staat dat een rederij die illegale vreemdelingen naar ons land brengt, strafbaar is. Sip kes was al tegen dat voorstel, maar is dat na deze gebeurtenis helemaal. „Een kapitein moet een verstekeling aangeven. Doet-ie dat niet dan is-ie straf baar. In de toekomst wordt het zo dat als hij iemand aangeeft en die persoon geen papieren heeft, dat hij ook strafbaar is. Stel u nu even voor wat er dan kan gebeuren: In volle zee komt een kapitein tot de ontdekking dat hij verstekelingen aan boord heeft. Wat kan hij dan doen? Hij kan de verstekelin gen overboord zetten. Dat is de onmenselijke situatie waar de nieuwe wet een kapitein in brengt". VS helpen bij afpakken geld van criminelen DEN HAAG - De Verenigde Staten en Nederland hebben overeenstemming bereikt over een samenwerkingsverdrag om criminele organisaties snel en effectief in hun vermogen aan te kunnen pakken. Door het verdrag wordt het mo gelijk dat de landen informatie uitwisselen over de aanwezig heid van crimineel vermogen en vervolgens die gelden confis queren. De „buit" wordt ver volgens verdeeld en gebruikt voor de rechtshandhaving en criminaliteitsbestrijding. Het confisqueren van criminele gel den is mogelijk via de in de maak zijnde 'in-rem'-procedu- re: het gaat daarbij niet om een juridische procedure tegen een persoon, maar om een procedu re tegen een zaak; Op deze ma nier kan „los" aangetroffen vermogen door justitie worden ingenomen, zonder dat iemand wordt gedagvaard. De VS heb ben al ervaring met de 'in-rem'r procedure. MISSIE - 3INGSKALENDER 1993 1KLEDEN LIT RWANDA ndkosten ymc 'lender met een achterkant dhe op bijgroepen voor "en Zending of bij de uitgever: Telefoon: 071-159150 (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Vluchtelin genwerk Nederland heeft al vaak scherpe kritiek geuit op de gedoogdenregeling. In de ogen van de vereniging moet Justitie kiezen: of uitzetten of een verblijfsvergunning verlenen. Iets er tussenin zou verwerpelijk zijn. Een Iraniër en een Srilankees, aan wie de status van gedoogde was aangeboden^ stapten om, die reden naar de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Zij eisten dat Justitie hun meteen een verbijfsver- gunning zou geven. De Raad van State heeft hen nu in het gelijk gesteld. Dat zou kunnen inhouden dat alle andere ge doogden ook zo'n vergunning moeten worden gegeven. Staatssecretaris Kosto hoopt echter de Raad er alsnog van te kunnen overtuigen dat dat niet verstandig zou zijn. Iemand met een verblijfsvergunning kan immers niet worden uitge zet en in het geval van gedoog den gaat het toch om afgewezen asielzoekers die dus geen recht hebben op verblijf in ons land. Zo zijn jarenlang Ethiopiërs ge doogd in ons land maar is Justi tie sinds kort begonnen met uit zetten van deze mensen omdat de situatie in hun land dat weer zou toelaten. Als de Raad van State de ge- doogdenstatus blijft afwijzen, kunnen er twee dingen gebeu ren: „Of mensen krijgen eerder een verblijfsvergunning of er gaat scherper gekeken worden of iemand wellicht toch terug kan naar zijn land van her komst", aldus een woordvoer der van justitie. Mast met broden BREEZANDDIJK - De twaalf meter hoge elektriciteitsmast van de stichting Cargo op de af sluitdijk is vrijdagnacht afge broken en afgevoerd naar Bel gië. Wat ze er in België mee van plan zijn is niet bekend. De mast was een omstreden kunst project, omdat de stichting hem gevuld met broden in zee wilde werpen. Toen hier geen vergun ning voor kon worden verkre gen, werd geprobeerd de mast te begraven. Ook dat stuitte op verzet bij de provincie Fries land en de gemeente Woensera- deel. Diplomatieke pizza's DEN HAAG De voormalige ambassadeur van de Verenigde Staten in ons land, Howard Wil- kins III, brengt zijn wens om in Nederland te blijven wonen in vervulling. Hij kocht aandelen van de pizzaketen Pizzahut en opende reeds een vestiging in Heerlen. Later deze maand zal Wilkins Pizzahutbedrijven in Den Bosch en Maastricht ope nen. Hij streeft ernaar een aan tal van 40 tot 50 Pizzahutvesti- gingen in Nederland te krijgen. Wilkins was, voor hij ambassa deur werd, oprichter van het Amerikaanse Pizza-imperium met dezelfde naam. rNokia Cityman 101 De kleinste pocket phone ter wereld. 275 gram, tot 60 uur standby, gecom bineerde antenne, supertwist LCD display en service card. Storno Personal 350 gram, 24 uur stand by, 2 akku's. Inklapbaar spreekgedeelte, inschuif bare antenne en 6 watt handsfree boosterkit. Philips hand-held PR 75 395 gram, 17 uur standby, 1 uur spreektijd. Standaard twee batterijen. Neer- klapbare antenne, handsfree carkit. Met 99 geheugenplaatsen. Siemens Marathon 478 gram, 48 uur standr by, onbreekbare antenne. Wekker functie en handsfree carkit. PTT Pocketline 8100 426 gram, 24 uur stand by, 2 akku's. Inklapbare antenne, handsfree car kit en standaard music mute. <u u 'o i_ O u AUTOTELEFOONS VANAF 1595,- Q O n' a> Altijd en overal bereikbaar? Koop dan nu een handheld Pocket Phone. CarVoice levert alle grote merken (en laatste modellen), allemaal werkend op het ATF3 autotelefoonnet. In de auto uit te breiden met een Car- of Boosterkit om ook rijdend een optimale ontvangst te krijgen. Uiteraard krijgt u ook alle nazorg en alléén bij CarVoice: 3 jaar volledige garantie. CarVoice: uw hoogkwalitatieve partner-in- business voor alle communicatie onderweg. CarVoice in Amsterdam ZO: Kuiperbergweg 16, tel. 020-6972999. CarVoice in Maarssen: Zonnebaan 16, tel. 030 - 4115 82. CarVoice in Rijswijk: Patrijsweg 46, tel. 070 - 398 72 50.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3