'Snooker beslist geen sport voor balletjes' 10 Sport Wielrenner wordt baas van sexsauna Doelman op wielen Duitse sporters moeten mond houden SW Ere-terras Celstraf van Veira gehalveerd Atleten nemen het verkeerde vliegtuig Sascha van Quick model in Playboy Houwaart slurpt siroop tegen de maagpijn Toch nog het ijs op Leidsche Courant i maandag 14 september 1992 Het kan nog wel vijftien jaar duren voordat de Nederlanders de Engelse snookertop serieus partij kunnen bieden. Viervoudig nationaal kampioen René Dikstra kon alleen in zijn onberispelijke outfit wedijveren met de concurrentie. door Gijsbert Spierenburg We hadden het graag anders ge zien, maar het Hup-Holland- Hup is in het snookerpaleis van Breda helaas niet aan de orde. Onze troef op het vierde Dutch Open althans, viervoudig natio naal kampioen René Dikstra, is bij voorbaat uitgeteld. Loom en lusteloos hangt de crack aan de vooravond van de happening over een tafeltje in het luxueuze VIP-dorp. Een shagje in de mond, een colaatje in dë hand. Zwarte kringen onder doffe ogen, stoppels op een lijkbleek gelaat. De held is verfomfaaid na een ongetwijfeld wilde nacht. We moeten ons sterk vergissen, maar in deze gedaante kan Oranje op het prestigieuze en voor de World Open Snooker Ranking meetellende evene ment natuurlijk onmogelijk een hartig woordje meespreken. Het spelletje, dat de fantasie pleegt te prikkelen, lijkt René Dikstra in de loop der jaren geestelijk én lichamelijk volle dig te hebben gesloopt. „Ho, ho". Gelukkig. Er blijkt warempel nog enig leven in de mummie te zitten. „Ik heb hier", zegt René Dik stra zuchtend en steunend, „de afgelopen nachten moeten doorwerken om de acht snook ertafels op te bouwen. Dat is een hele klus voor een kleine zelfstandige als ik. Morgen avond moet ik zelf spelen hier, maar voor het zover is moet ik morgenochtend in alle vroegte eerst in Assen nog een paar ta fels monteren. Dus ook de ko mende nacht zal er van slapen wel niet veel terecht komen". De fortuinen liggen in de inter nationale snookerpaleizen voor het oprapen, maar voor onze in middels 29-jarige geboren Ha genees is het allemaal geen vet pot. De nood is inmiddels zo zeer tot aan zijn lippen geste gen dat hij moet bij-klussen als tafelfitter. Samen met een com pagnon runt hij een bedrijfje dat gespecialiseerd is in het on derhoud en installeren van snookertafels. René Dikstrax „Vorig jaar heb ik mezelf voor de keuze gesteld: óf je moddert nog vijf jaar door als topspeler in Nederland, wat niet veel voorstelt, óf je zoekt een baan tje waarmee je later je boter ham kunt verdienen. Voor Ne derlandse begrippen ben ik als snookerspeler redelijk ge slaagd. Ik ben vier keer Neder lands kampioen geweest, in 1987, '88, '90 en '91. Maar wil je uit dit spel dus echt een slaatje slaan dan moetje naar Enge land. Maar ik ben daar te lui voor". Zijn vriendin Karin, zelf natio nale kampioene bij de dames, streelt haar vandaag toch een tikje gedesillusioneerde held eens bemoedigend door de ha ren. Ze tracht het vuur aan te wakkeren met een kopje koffie. René: „De mensen vergeten hoe hard je als snookerspeler moet werken om de top te berei ken. Ik heb een periode gehad dat ik zes a acht uur per dag trainde. Helaas deed ik dat nooit gericht. Ik rommelde maar wat aan. Dat is mijn fout geweest. De ene dag voelde ik me lekker, de andere dag speel de ik weer als een dronken tor. Techniek, talent, mentaliteit, zelfdiscipline. Het moet alle maal samenkomen. Ik heb de moed opgegeven nadat ik had ingezien dat het nog wel vijftien jaar zou kunnen duren voor we in Nederland die Engelsen se rieus partij kunnen geven". De één valt in the struggle for life genadeloos af, de ander klimt fraai uit het dal omhoog. Jimmy White, één van de bes te spelers ter wereld op dit mo ment, komt uit de slums van Londen. Hij was zo arm als een kerkrat, een paar jaar geleden kon hij nog niet eens een zinnig woord uitbrengen. Maar op het ogenblik schat ik hem toch gauw op zo'n drie a vijf miljoen gulden per jaar. Bij mij houdt het met vijfduizend gulden per jaar aan prijzengeld wel zo on geveer op". Een droef einde van de carrière van de voormalige golden boy is in aantocht. „Eigenlijk heb ik in Den Haag net zo'n evolutie doorgemaakt als Jimmy White in Londen. Acht jaar geleden, na een mislukte schooloplei ding, was ik werkloos. Via de gemeente Den Haag heb ik toen alleen nog even een cursus ge volgd voor hulpkok, maar na af loop kon ik nog geen eitje bak ken. Af en toe een vakantie- foto Gerard van Offeren In zijn outfit is er op René Dikstra weinig aan te merken. Rechts zijn vriendin Karin, nationaal kampioene. baantje, voor de rest heb ik niet gewerkt. Ik doodde de tijd bij biljartvereniging Die Haghe, in de Nieuwstraat. De eigenaar, Ap de Vries, zag wel wat in me. Binnen anderhalf jaar speelde ik driebanden in de hoofdklas se. Maar vanwege al die toer nooien èn het prijzengeld heb ik uiteindelijk voor het snooker gekozen. Geld was als werkloze nu eenmaal mijn drijfveer". Bedreigingen In de Haagse scene, eens het mekka van het Nederlandse snooker, gold René Dikstra ja renlang als het paradepaardje van de Snooker en Billiards Bond Nederland (SBBN). Tot dat na verloop van jaren, na een machtsstrijd compleet met be dreigingen en gerechtelijke pro cedures, deze Haagse bond be zweek onder de dynamiek van haar rivalen uit Amsterdam en Rotterdam. In de vendetta der benden, to luidt althans het ge ruchtmakende verhaal, zouden de edelen van de SBBN ten slot te onbarmhartig ten onder zijn onder het ontketende geweld van de gehate geldwol ven van. de Nederlandse Orga nisatie voor Snooker en Billi ards (NOSB). In die woelige periode baarde René Dikstra opzien met zijn transfer naar het Amsterdamse snookercentrum Rokin. De Ha genaar moet zich met die ma noeuvre naar de concurrentie toch een beetje een dissident van zijn eigen omgeving en op voeding hebben gevóeld. „De SBBN functioneerde als een stichting zonder winstoog merk. De NOSB is op com ciële leest geschoeid. Die aan pak sprak mij meer aan. Snoo ker is nu eenmaal een commer cieel spel dat het op tv bijzonder goed doet. Daarvoor, vond ik, moest men de ogen niet sluiten. Bovendien was ik het met de vroegere voorzitter van de NOSB, Jan Baeten, hartgron dig eens toen die in de Volks krant opmerkte dat de SBBN in wezen een Haags clubje was van bestuursleden met bobo streken die uitblonken door het drinken van borreltjes en het indienen van declaraties". In de ogen van Jan Baeten, thans adviseur binnen de NOSB, was de Haagse SBBN een 'gestoorde club'.' Dikstra: „Het bestuur van de SBBN be stond uit vier echte ballen uit Wassenaar. Met alle vier stuk voor stuk een hete aardappel in hun strot. Ze beslisten alles, terwijl we ze op de toernooien nooit zagen. 'Wat denken ze wel, die kruideniers van de NSOB?' mopperden ze altijd. 'Zouden zij ons moeten vertellen hoe wij geld moeten verdienen Terwijl ieder van ons een tonnetje of meer perjaar verdient?". „Tijdens mijn eerste officiële Nederlands kampioenschap in het Zuiderpark in Den Haag - ik zal het nooit vergeten - gebeur de het dat de heren op het mo ment' dat ik de finale speelde el ders in de stad in een restau rant aanschoven voor een di ner. Waarom ze in het bestuur zaten, was mij een raadsel. Het waren foute mensen, die alleen uit waren op macht. In be- stuurskringen barst het trou wens van die lieden. De voorzit ter van de Belgische snooker- bond, Frans Vandendomme heet 'ie geloof ik, is nog vele graadjes erger. Die man heeft werkelijk het geheugen van een prins. Tijdens het Belgisch kampioenschap voor dames liet hij de regerend kampioene, Christel Delcerc, eens aantre den op een tafel die door de rat ten leek te zijn aangewreten. Als je naar rechts stootte ge beurde het dat de bal links in de pocket verdween. Zo waterpas was 'ie. Christel weigerde dus en werd gediskwalificeerd. Toen Vandendomme daar later in een tv-interview naar werd 'Wat denken die dames wel, ze beweren dat die tafel niet goed is terwijl ze geen bal kunnen sto ten". Achter de nette smokings en vlinderdasjes, we horen het hier en daar zacht fluisteren, gaat inderdaad veel schuil. Er wordt beweerd dat in het snoo ker het verzadigingspunt van zalen en tafels (in Nederland 330 om 2500) is bereikt, de eer ste faillissementen al zijn geval len en de verkoop van speelta fels in handen is van de gok- automaten-business. Ër zou, op het ogenblik, zelfs enig verband bestaan tussen de snookerwe reld en de cocaïnehandel. „Ik weet", zegt René Dikstra, „dat er spelers zijn in het cir cuit die drugs gebruiken. Men moet zich kunnen voorstellen hoe dat gaat met jonge jongens als Jimmy White die van de ene dag op de andere plotseling honderdduizenden guldens te gelijk gaan verdienen. Die we ten op den duur van gekkigheid niet wat ze met al die centen moeten doen. Het zijn allemaal zware gokkers die snookerpro fessionals. In de ban van vrou wen, drugs en gokken. Zo gaat dat. Jimmy White verdiende in België laatst met snooker een bedrag van 35.000 gulden aan prijzengeld. Hij dook na afloop onmiddellijk het casino in. Een uur later was hij de hele boel weer kwijt". Tienduizend gulden De als ballroom-dansers uitge doste coryfeeën van het emi nente Open NK, als daar zijn de professionals Mike Hallett, Lee Richardson, Mark King en Chris Scanion, passeren. Be wonderende blikken priemen in hun richting, beschaafd ap plaus klinkt op vanachter champagnekoelers en dito fles sen. De hoofdprijs van tiendui zend gulden verdwijnt ten slot te in de pocket van titelverdedi ger Mike Hallett uit Grimsby (Engeland), de huidige num mer zeventien op de wereld ranglijst. In de eindstrijd ver slaat de routinier zijn 20-jarige landgenoot Lee Richardson uit Oxford met 6-1. De rol van René Dikstra is in Breda snel uitgespeeld. Hem rest aan het eind van een ver moeiende week de schouder van vriendin Karin. „Mijn ta lenten, ik geef het toe, heb ik nooit volledig benut. Ook voor voetbal had ik ooit een zekere aanleg. Ik meldde me aan bij de SV Wassenaar, maar ik lag ge woon niet goed in die vereni ging. Dat kwam voornamelijk doordat ik mijn haar in die tijd tot over mijn schouders droeg. Bovendien spaarde ik als voet baller liever mijn krachten. Ze noemden dat lui. Ik raak niet zo gauw in paniek. Ook nu niet. Ik kan altijd nog muzikant wor den. Ik speel gitaar. Hard rock en klassiek. Met mij kan men alle kanten op". Jan Siemons stopt op aandringen van zijn ouders met wielrennen. Het stond er droog en zakelijk, zonder toevoeging. Toch wekte het enige nieuwsgierigheid. Niet omdat de anonieme knecht Van Gert- Jan Theunisse nog een contract voor één jaar had, terwijl de meeste renners van zijn kaliber toch hopeloos op zoek zijn naar een nieuwe werkgever, maar omdat de insiders wisten dat er meer achter zat. Op verzoek van zijn ouders? Hij zal toch niet.... jawel, de coureur wordt baas van Sauna Diana, het bedrijf in Zundert van zijn ouders. Voor de goede orde, die sauna is niet, zoals Jans vriendin Elly aanvankelijk dacht, een houten huisje achter in de tuin. Nee, het is een bijzonder luxueuze villa 'van plezier'. Wielrenner wordt dus baas van een sexsauna. En zoiets zorgt natuurlijk toch voor enige opschudding. Dezer dagen staat de telefoon in huize Siemons dan ook roodgloeiend. Iedereen wil opeens een interview met de coureur. Jan Siemons krijgt alzo meer publiciteit dan in de zeven jaar dat hij beroepsrenner was. „Met prestaties", zegt hij, „heb ik al die aandacht inderdaad niet afgedwongen. Tja, een coureur die in een bordeel terecht komt, dat gebeurt natuurlijk niet dagelijks, dus begrijp ik best wel dat de mensen daar meer van willen weten". „Terwijl het eigenlijk helemaal niet zo bijzonder is. Mijn ouders hebben van jongs af aan keihard gewerkt. Het zijn twee mensen van boeren-komaf, die een fantastisch bedrijf hebben opgebouwd en graag willen dat een en ander in handen van de familie blijft. Ik ben nu 28 jaar, heb vijfmaal de Tour gereden, twee keer de Giro, twee keer de Vuelta, twee keer het WK, ik heb alles meegemaakt en denk ACHTERKANT Samenstelling: Guido Bindels Bijdragen: Rob Vente, Wim de Lange, Ralph Julsing niet dat de wielersport mij nog iets nieuws kan brengen". „Ik kijk er met heel veel plezier op terug, maar eens houdt het op. Ik ben de oudste thuis, dat geeft toch een bepaald verantwoordelij ksheidgevoel Mijn ouders zijn nu nogjong genoeg om langzaam maar zeker de zaak aan mij over te dragen, mij in te werken en daarna zelf nog een aantal jaartjes te genieten van het „Ik ga trouwens niet zelf in de zaak staan. Ik houd me op de achtergrond. Met het onderhouden van het landgoed, de inkoop regelen, dat soort werk. Mijn vriendin Elly neemt straks het werk binnen van mijn moeder en tante over. Bij de ingang, achter de bar, kan beter een vrouw staan". Elly heeft daar geen moeite mee. De Drentse is eigenlijk net zo in de zaak 'gegroeid' als Jan zelf. Zij: „Het is allemaal heel flexibel en soepel gegaan. Bij de familie Siemons wordt thuis altijd over wielrennen en nooit over de sauna gesproken. Pas na driejaar wist ik eigenlijk wat die sauna precies inhield". „Niemand heeft mij er ooit mee gepest", zegt Jan. „Zelf heb ik er ook nooit moeite mee gehad. Ik ben er immers mee opgegroeid. Als tienjarig ventje had moeder een zaak in België. Ik fietste toen al wedstrijden en de rit er naar toe was een prima trainingsrondje. Ik ging er dan heen, bestelde een colaatje, zag al die vrouwen die zo vriendelijk voor me waren, maar besefte niet wat ze daar deden. Toen ik oud genoeg was om dat wel te begrijpen hoefden mijn ouders het niet meer uit te leggen". Een doelman op wielen. Carlo l'Ami gaat de komende weken in België per caravan op zoek naar een nieuwe club. De Wassenaarder is het wachten thuis op het verlossende telefoontje beu. L'Ami liet weten, dat hij zichzelf als mobiele eenheid in de aanbieding gooit. De 26-jarige sluitpost kwam het afgelopen seizoen voor Heracles uit. Bij dié club kocht hij zich afgelopen zomer vrij Een nieuwe werkgever meldde zich echter niet bij L'Ami, die op de loonlijst stond van Excelsior, PSV, SW en Dordrecht'90. 13 e interessantste uitvinding die een voetbalclub voor zich» heeft kunnen bedenke rIi het ere-terras. In eens is dat het heilige der hs Vrijwel iedereen zit er een onaantastbaar alii l geniet van de verwezenlijking van ee illusie, die ooit in de j stromende regen op eei staanplaats mqet zijn ontstaan. Een ere-terras geeft a begoocheling, en is tevl het sluitstuk van een f carrière. Men werkt ert toe om er te komen enz| men er is, voelt men del zuigkracht en de begee :uj der opvolgers die vanal mindere tribunes altiji in aantocht zijn. f De bedoeling van een e terras is dat men er flat ff de indruk kan wekken gj uit te maken van een exclusieve beslotenheii Daarom loopt een ere-t f ook pas vlak voor de ii wedstrijd vol. Dat vergi ri de kans dat men gezienf wordt. foto EPA De tennissers vierden feest op Flushing Meadows. Yannick Noah (links) en John McEnroe zongen er stevig op los. Noah verdient daar inmiddels geld mee. Zijn debuutalbum 'Black or What' was in Frankrijk goed voor goud. „Het filmpje had nog gered kunnen worden als ze haar mond had gehouden. Nu was het een ramp". En dus eet Graf op de Duitse televisie tegenwoordig zonder iets te Sporters mogen in reclamespotjes van alles doen, als ze maar hun mond houden. Dat zegt Duitslands meest vooraanstaande reclamemaker Michael Schirner. Als atleten gaan spreken is dat slecht voor de verkoop van het produkt. Zo werd een spotje waarin Carl- Uwe Steeb hakkelend uitriep dat die melkchocolade toch echt 'Super' was, al na een paar uitzendingen gestopt omdat het op een niet bedoelde manier op de lachspieren werkte. Tekst, zo is de overtuiging van Schirner is aan de sporters niet besteed. Een karaktérrolletje, hoe klein ook, al helemaal niet. Meest afschrikwekkend voorbeeld noemt Schirner een reclamefilmpje van Steffi Graf voor een pastaprodukt. Terwijl de hand van Graf met veel gevoel een macaronistaafje streelde, fluisterde ze iets over 'een kokende hartstocht'. „Vreselijk", vond Schirner, aardbeienyoghurt op. Hector Veira hoopt binnenkort de gevangenis van Buenos Aires te kunnen verlaten. De vroegere Argentijnse voetbaltrainer zit een straf van zes jaar uit op verdenking in 1987 een 13-jarige jongen te hebben aangerand. Veira heeft steeds ontkend. De nu 48-jarige Veira, oud-international en later trainer bij verscheidene binnen- en buitenlandse clubs, werd in juli 1989 door een rechtbank in Buenos Aires tot veroordeeld. In hoger beroep kwam daar twee jaar bij. Na heropening van de zaak bleken er belangrijke bewijzen over het De organisatoren van de atletiekwedstrijden in het Noordfranse Lille wachtten afgelopen weekeinde tevergeefs op een aantal Afrikaanse deelnemers. Zeverdwaalden toen ze bij een tussenstop in Parijs het verkeerde vliegtuig namen. Quick-speler Sascha van der Most van Spijk haalde landelijke bekendheid als fotomodel in onder andere het magazine Voetbal International. Op een paginagrote advertentie in de Playboy maakt de rechtermiddenvelder inmiddels echter meer indruk op de eigen aanhang. Sascha weet zich daarin omringd door enig vrouwelijk schoon. De advertentie is bedoeld om belangstelling te wekken voor de Firato.in de Amsterdamse RAI. Overigens scoorde deze donkerharige 'Adonis' gisteren tegen VELO de eerste Haagse treffer. Quick won met 5-2. Het gaat met de voormalig Hagenaar Henk Houwaart bij Cercle Brugge niet bijster goed. Zijn Cercle bengelt in de „Ik wist niet dat het me zo erg zou aangrijpen. Overdag slurp ik flessen siroop tegen de maagpijn, om twee uur 's nachts word ik wakker en loop ik onrustig door mijn flatje te ijsberen. Piekerend hóe we deze situatie weer kunnen rechtzetten. Maar dat moet lukken, want de blessurepech en de scheidsrechters kunnen ons niet blijven achtervolgen", zegt de éénvoudig international. Afgelopen zomer circuleerde het hardnekkige gerucht dat Henk Houwaart, volgens een enquête onder de spelers uit hoogste klasse van het Belgische voetbal de beste trainer van de vorige competititie, van Cercle Brugge naar Racing Genk zou verkassen. Volgens de 47-jarige levensgenieter die thans samenwoont met een achttien jarig danseresje genaamd Marjorie, had dat niets met voetbal te maken. „Ach, dat Genk-idee was een privé- kwestie. Door naar het Belgische Limburg te verhuizen, dacht ik het partijdige rechtsdistrikt Brugge te kunnen ontvluchten met mijn nogal gecompliceerde echtscheidingsprocedure De veeleisende ex-vrouw van Henk Houwaart is in E advocate. De Britse organisatoren van het veldhockeytoernooi wisten niet hoe ze het hadden toen ze de twee deelnemende teams uit Tsjechoslowakije van het vliegveld haalden. De dames waren bepakt en bezakt met schaatsen en ijshockey-sticks. In de invitatie hadden de Britten uitsluitend gesproken over hockey. Foutje dus, want, net als in Amerika en Canada verstaat men in Tsjechoslowakije onder hockey automatisch ijshockey. Hockey op (kunst)gras is in die landen immers nauwelijks populair. De Engelse ijshockeybond werd te hulp geroepen. Zij zorgde er tenslotte voor dat de Tsjechische dames toch nog enkele wedstrijdjes konden spelen. Op het ijs dus. Een ere-terras biedt i waaraan iel orde wordt ontli Niemand weet welke oi| maar dat is bijzaak. Hoofdzaak is de persool uitverkoring, die doorl of geld, dan wel door e stevige ellebogen is afgedwongen. Het is dal altijd een officiële erkea Daar te mogen zitten gf het heerlijke gevoel ier\ te zijn en erbij te horen] Daarom zwaai ik ook al naar die mensen. Datisl hen een bevestiging enl mij een kleine moeite. j| Zitten op een ere-terras chique. Bovendien gratl Weliswaar zijn de stoeleB even hard, maar ze hebf" een andere kleur. Je ziti altijd in de schaduw eni zelden regent het in. Mi f] zelfs de grootste tegens kan dit genoegen niet verstoren. Het valt mij altijd op daj niet eens zo goed moet hebben kunnen voetbi om er voor in aanmerl komen. Driekwart van: ere-terras is dan ook met mensen die in hunl véél liever bridgen. Ongetwijfeld denkt u nu waarom gaan zij dan nie bridgen? Maar dan begi de sensatie niet. Die zit] V is een bevestiging van d; viqtorie. Het is het resul waar het eens allemaal ii) s begonnen is. Dat schept 'S verantwoordelijkheid. Bovendien geeft niemar j|| zijn eenmaal verworven positie zo makkelijk pi'ij: Het allerleukste ere-ten t\ heeft Feyenoord. Daark men namelijk niets zien is met gevoel voor humfl gebouwd om de persoon verbeelding te bestraffei Als bijvoorbeeld de bijna twee meter lange manas Fred Blankemeijer op de derde rij gaan zitten, kaï men op de volgende zesr beter gezellig gaan zitter nb: breien. Velen doen dit oc n d Op die manier zijn ze er! m bij. Zelf zou ik voor het aanwijzen der uitverkon ongeschikt zijn. Ik flikke gj, in vreugde meteen diehf 0p( roedel aan KNVB- functionarissen van hu» plaats. Als Michels kwan "du. liet ik hem gewoon betalt Advocaat kreeg een gr jongenskaartje en descheidsrechters- rapporteurs duwde ik beneden met hun neust? jf het hek, daar waar ze kunnen zien en ook horefe^e

Leidse Courant | 1992 | | pagina 22