Fleischeurer en Mens winnen de Masters Altior blijfi ongeslagen TOP verliest weer kansloos Het tiende Leidse Courant Masters-toernooi kende twee opmerkelijke winnaars. Jolanda Mens en Mark Fleischeurer vormden de vertegenwoordiging van een nieuwe generatie tennissers in het district Leiden. Het toernooi kon daardoor geen 'grote' namen op de erelijst schrijven maar werden de hoofdprijzen verdeeld onder de exponenten van een nieuwe lichting tennissers. door Peter Klein Leiden Mark Fleischeuer en Jolanda Mens mogen zich niet alleen de toch opmerkelijke B- winnaars noemen van de tiende en dus jubileum-Masters van het Leidse Courant Tennis Cir cuit, maar tevens de winnaars van een nieuwe generatie ten nissers in het district Leiden. In de C-categorie zegevierden de geplande favorieten. In de D-af- deling kwamen de prognoses weer niet uit, Jan-Pieter Roe loffs en Muriël Kengen waren dit slotweekeinde de sterksten. In het 30+ herendubbel ging de hoofdprijs naar Jan van der Plas en Nico Verdoes. Ina Bien- tjes van Oyen en Janny van Tol grepen de erepalm bij de dubbe lende D-dertigplus dames. De beide hoofdnummers, want als zodanig mogen de B-Mas- ters bij heren en dames in de veertiende uitgave stellig ge noemd worden, werden vlak voor aanvang van het slottoer- nooi van een belangrijke favo riet beroofd. Jan-Willem Lugt- hart moest geblesseerd afha ken, terwijl de Belgische winna res van drie circuittoernooien op drie verschillende speelop- pervlakken, Sindy Vincent om nog onbekende redenen afzeg de. Zeker met Lugthart bij de mannen verdween daarmee de figuur, die als geen ander de Masters-titel verdiende. Generatie De tiende Leidse Courant Mas ters, deze week onder leiding van de initiator Arnold van der Capellen, en de ook al een bijna een generatie meegaande jaren lange wedstrijdleider Gert-Jan Onvlee op de banen van Uni cum verspeeld, werden daar mee niet opgesierd met een 'grote naam' uit de Leidse re gio, maar, zonder hem overi gens tekort te doen, met een speler uit de nieuwe generatie, Mark Fleischeuer. De speler van De Merenwijk werd met zijn eenentwintig jaar tevens de oudste enkelspelwinnaar in deze jubileum-Masters, de pas veertienjarige Jolanda Mens, nummer twee van Nederland in die leeftijdsgroep, had de blik duidelijk op Europa of meer ge richt. De bij De Boekhorst spe lende Voorhoutse boekte wel een uniek record voor de Mas- ters-annalen. Nog nooit tevo ren won een speler of speelster de drie Masters-titels in de drie opeenvolgende sterktegroepen, D, C en B. De winnaars en win naressen in de C- en D-catego- rie zijn allen ruim onder de twintig jaar en daarmee, zoals in vele voorgaande Masters-edi- ties, de exponenten van een nieuwe generatie. Heren B Met Mark Fleischeuer en Bar tel Swart kregen de B-Masters bij de mannen na het wegvallen van Lugthart in ieder geval de terechte finalisten. De al twee de en eerste in de A-poule geëin digde 'jeugdigen' kregen in de kruisfinales twee routiniers uit de B-poule tegenover zich. Flei scheuer had in de eerste set te gen Marco Visser het nodige te stellen, maar na een duidelijk gewonnen tweede set keerde het tij. Vooral toen de Meren- wijker met .een fraaie return op een discutabele in-of-uit-servi- ce een belangrijke game pakte, was het snel gedaan met de dui delijk teleurgestelde Visser. Ook Marcel van Rijn kon zijn teleurstelling na de nederlaag tegen de jongste B-deelnemer Bartel Swart niet verbergen. De dertigjarige Nieuwvenneper, die het gehele toernooi stond te tennissen als in zijn beste da gen, vond in de twaalf jaar jon gere Hillegommer een veel te degelijk spelende opponent. Toch mocht Van Rijn niet al te verbaasd zijn, Swart was de re velatie van de B-Masters met zeges op Onno Guinau en Mark Fleischeuer, waar hij in de eind strijd in drie sets van verloor, 4- 6,6-2,6-3. Dames B Jolanda Mens startte de poule- wedstrijden met een tweesets nederlaag, een begin waaraan een ongelukkige nederlaag in de 'onderlinge' van De Boek horst wel eens de oorzaak van kon zijn. - De veertienjarige Voorhoutse herstelde zich ech ter opmerkelijk, werd via Ma rieke Bethlehem alsnog eerste in de poule, en klopte in de kruisfinales vervolgens Petra Wessels in twee sets, waarbij de tweede wel in de tiebreak werd beslist. Bethlehem boekte een twee maal 6-4 overwinning op Irma van Seeters, waarmee de twee speelsters die A gaan pro beren (Mens), respectievelijk dit seizoen hebben geproefd (Bethlehem heeft een 'ranking' op de nationale Mitsibishi Mo tors ranglijst), de slotronde haalden. ,,Zij speelde een hoog tempo", lichtte Jolanda Mens haar zege op Marieke Bethle hem toe. „Ik kon daardoor goed mijn eigen spelletje spelen. Ik had mij trouwens voor de finale begon wel een goede kans gege ven, want in de pOule had ik ook al van haar gewonnen. In het seizoen stonden we op 1-1, ik verloor in Lisse, maai- won bij De Munnik." Met de 7-5, 6-3 winst boekte de veertienjarige Voorhoutse niet alleen het unieke record van drie Masters- titels in de drie sterktegroepen, D, C en B, op rij. Mens is ook nog eens de jongste B-Master in de veertienjarige gechiedenis (de eerste vier jaren werden al leen B-Masters georganiseerd door het Leidse Sporthuis Match) van het evenement. Heren C Alles kwam de bij de C-mannen uiteindelijk toch weer op zijn pootjes terecht. In de poules ze gevierde Maarten Buijs en Mar cel van Gaaien, voor de grote fa vorieten voor de eindstrijd Pa trick Wijffelman, respectieve lijk Albert Robben. Het duo van Alkemade kon in de kruisfina les de inmiddels vergaarde faam niet waarmaken. Wijffel man bleef Van Gaaien met 7-5 en 7-6 nipt voor, terwijl Robben met twee maal 6-3 het karwei tegen Buijs snel rond had. In de eindstrijd deed de speler van Leidse Hout, wat er tevoren van hem werd verwacht, het favo riet zijn door een eerste stek in het LC-klassement ook waar maken. En dus moest Nieuw venneper Robben in twee delen buigen. Na de D-titel in 1-990, de C-titel in de jubileum-Mas ters van 1992, een kandidaat voor de erepalm in B in 1994? „Daar laat ik mij niet over uit", stelde Patrick Wijffelman na af loop. „Er zijn in een seizoen een aantal dingen, die je graag wilt winnen. Dat is de districts, dat is Roomburg, dat is het toernooi van mijn eigen club en dat is de Masters. In de districts verloor ik in de halve finale van Rob ben, maar Roomburg en Leidse Hout won ik. Bij de Masters had ik een goede kans, maar speelde niet zo'n goede poule. Ik verloor van Maarten Buijs, ik won ge lukkig na 1-6 en 1-3 achter van Martin Verkerk en als ik die tie break in de tweede set tegen Marco Cats niet win, lig ik er alsnog uit. En dan krijg je in de kruisfinales wel iemand, die drie potjes in de poule wint en dus zelfvertrouwen heeft. Ik ben heel tevreden, want ik wordt met de nodige zeges in C B-speler. En hoe ver ik daarin kom, dat merken ze dan wel." Dames C Het Masters-toernooi bij de C- dames is al jaren een strijd tus sen jeugdige meisjes. Slechts veterane Joan Zonnevylle wist won Roeloffs netjes in tilt jes van Christiaan Kooitje wijl de 'man', die hetTv ment aanvoerde, Hans zen in twee reeksen clubgenoot Marcel deKC foto Henk Snaterse Jolanda Mens zorgde voor een record door drie Masters-titels te in opeenvolgende sterktes te behalen. de monotonie wel eens te door breken, maar in de laatste we ken van het seizoen verdrong Maaike Zonderop door een ze ges in het Drie Klaver Drie- toernooi van Zoeterwoude en het Open Oosterman Opel-toer- nooi van Nieuwe Sloot in Al phen de speelster van De Mun nik toch te verdringen. De Rip- se deed meer, want via Lisette Faas in de poule werd ook nóg eens de kruisfinale gehaald. Het werd het eindstation, want de het gehele seizoen opper machtige Carlijn Buis wilde niet meer dan een enkel steekje laten vallen. En dat was in een proset tegen Ingrid Boere even eens in, Nieuwe Sloot al ge beurd. Ruby Pennings bleef Waddinxveense Boere in de kruisfinale in twee sets de baas, maar in de eindstrijd stond dus Buis. De pas dertienjarige Pen nings kwam na een verloren eerste, in de tweede set met 4-1 voor te staan. Het deerde Car lijn Buis allemaal niets. De su perkampioene, die met haar Dl-pasje reglementair slechts naar de Cl mag doorstromen, is na de 6-2, 6-4 tegen Ruby Pen nings, die ook al eens het be paald niet zwakke B2-toernooi van het Rabo Open Kampioen schap van de Haarlemmermeer won, is binnen een jaar een sterke B-speelster geworden. D-heren Jan-Pieter Roeloffs bleef in de gehele Masters ongeslagen. De jeugdspeler van Alkemade deed na de poulewinst, wat zijn C- collega's Buijs en Van Gaaien niet konden redden, de hoogste eer grijpen. In de kruisfinale- toch uit de eindstrijd h twee besten van de van de D-Masters maa!^ een langdurige en voor; [fi nende strijd van. Met 5 6-4 werd Jan-Pieter Roi gelukkige winnaar van ste Masters-titel. Hoevj^ gen nog? D-dames Muriël Kengen speelde*^' heel vreemde Masters, senheimse opende me een dubbelblanke nedei werd meteen volledig schreven. Een scho bleek echter de oorzaak f* maal hersteld van de vei heid begon Kengen aan zienbarende opmars, slechts een enkele i rest, de terechte D-Mas de jubileum-Masters va De zeventienjarige heimse rekende in de kn 'JJ le (sommigen noemdi reeds de eindstrijd, maa mee wordt Irma Machie! Jq tekort gedaan) in twee met Mariëlle Patiwael, slötronde was ook Room Machielse niet opgewaj gen de kracht van Muri gen, twee maal 6-2. 30+ Dubbels Het dertigplus-onderde de een van het totale cirfa wijkend jubileum. Sporthuis Match, dat ste vier jaren van de 1 tussen 1979 en 1982, zoen voor de vijfde maal precence gaf, vierden oc P* 30+ heren- en damea Jj hun eerste lustrum. De Masters-truien, aandenken aan het tot dels een van de belan;1 evenementen van het Leiden uitgegroeide to werden er niet minder|st om gedragen. Al snel delijk, dat bij de mann twee koppels, Jan van d Nico Verdoes en Joop 1 Herman van der Schri de eindstrijd in aann P kwamen, ook al hadden sets nodig tegen Ben René de Groot, respect# Loek en Walter Koek. E 'e werd duidelijk, dat het K se duo, Van der Plas/Vei 1 titel verdiende, 6-1, 6-4 dames ging de erepalm koppel, dat vorig seizen een plaats in de halve reeds een visitekaartje gegeven, Ina Bientjes va en Janny van Tol. Ook zij gaven in de halv tegen Riet Akerboom en Zonderop een setje af, nu rian Broeken en Wil Ko moesten er toch in t\v aan geloven. VOETBAL Leiden De verenigingen uit de Leidse regio kwamen in de tweede ronde van de veldkorf- balcompetitie slecht voor de dag. Fiks en Tempo behaalden als enige overwinningen, die tegen Avanti (14-10) en Hoogvliet (16-8) ook ruim uitvielen. Ver der behaalde Fides Pacta een 9- 9 gelijkspel tegen VEO. De ove rige zeven ploegen leden alle maal een nederlaag met als ge volg dat TOP, De Algemene, De Danaïden en Velocitas allemaal nog op de nul staan. Voorlopig kan TOP in de hoofd klasse nog weinig potten bre ken, want bij Fortuna werd met 16-8 kansloos verloren. De Sas- senheimers hadden heel weinig schot en rebound en werden in krap vijfendertig minuten via 6-1 en 9-3 (rust) op een uitzicht- sloze 11-3 achterstand gezet. Daarna konden Gerco Lange- laan, Ron van der Willik (bei den tweemaal) en Tim van der Horst enkel voorkomen dat het verschil nog groter werd, al moet gezegd worden dat de thuisclub ook niet echt meer aandrong. Pernix was niet bij machte om de topper tegen titelfavoriet KIOS naar haar hand te zetten en keek na 4-4 voortdurend te gen een achterstand aan (5-6 rust). De formatie van Janko Breed- veld raakte na 8-9 de aanslui ting kwijt met 8-11 en kwam door Marco van der Lugt en Pe ter Kuipers, ingevallen voor Je roen Waayenberg, net niet aan een (verdiend) gelijkspel toe: 10-11 verlies. „Wij hebben terecht verloren, want we bakten er niet veel," concludeerde trainer Ruud Schreuder van De Danaïden te leurgesteld over de 11-10 ne derlaag tegen ZKV. Zijn ploeg hield door ondermeer strafwor- pen van Eric Kromhout (2), Ri chard Dikken en Heiko Locher tot 9-9 uitzicht op een goed re sultaat, waarna de thuisclub echter tweemaal op rij toesloeg. In het tweede half uur deed De Algemene wel verwoede pogin gen om Samos te achterhalen, maar zij werd afgeremd door de lankmoedige arbitrage en voor al door eigen onmacht in de aanval. De Leidenaars, waar van Alfred Lambooy en Remco Molloy geel kregen wegens commentaar op de leiding, kwa men namelijk niet verder dan goals van Diana Hoppenbrou wer (2) en Wilma Sinteur en verloren teleurstellend met 6- 10. De vrouwen van Fides Pacta en VEO waren bijzonder sterk op dreef, want tien van de achttien doelpunten kwamen uit hun handen: 9-9 na een 4-4 rust stand. Patricia Gottmer redde twee minuten voor tijd na 7-9 met haar derde en vierde goal het gelijke spel voor de acht van Steven Tims, waarin Karin van der Blom voor de komende ne gen maanden Bettina Buikstra zal vervangen. De verdediging van KZ Leiden in het derde kwartier open huis en dat gaf Phoenix alle gelegen heid om van 3-5 (rust) naar 8-5 door te lopen. Het achttal van Henny Piket kwam deze slag niet meer te boven en scoorde enkel nog door Sabine Marque- nie en Martin Verhorik, zodat een 11-7 nederlaag onafwend baar werd. Na een goed kwartier was dui Pernix was niét in staat om titelfavoriet KIOS te stuiten. De Leidenaars verloren nipt met 11-10. delijk dat Tempo weinig te duchten had van Hoogvliet, want toen was de score al tot 5- 1 opgelopen. Het achttal van Nico Oskam zegevierde on danks een periode van tien mi nuten zonder doelpunten toch afgetekend met 16-8, waarbij met name Ronald Drieduite (5), Rudolf de Jong (4) en Jim de Vos (3) zich aanvallend onder scheidden. In de tweede helft raakte Fiks tegen Avanti tot tweemaal toe een voorsprong kwijt (8-5, 8-8, 10-8 en 10-10) omdat de aanval te slap opereerde. Theo Vree ken, topscorer met vijf treffers, Matthijs de Visser (2) en Nico van Weizen zetten de thuis ploeg in de laatste zes minuten alsnog op een ruime 14-10 winst. Crescendo had bijzonder veel moeite met het fysieke spel van De Bermen en incasseerde ook nog een gele kaart, toen Peter Baak de scheidsrechter vroeg strenger op te treden. De groen - witters dicteerden dankzij Henk Alberts (3), Debbie Blogg en Arno Kooloos tot 5-5 het sco reverloop om in de laatste tien minuten tot overmaat van ramp drie tegentreffers op rij op te lopen: 8-5 verlies. Velocitas had het 9-8 verlies te gen Oranje Nassau aan zichzelf te wijten, want de mooiste kan sen werden gemist waaronder drie strafworpen. Jeroen van Driel, goed voor vier doelpun ten, en Marlies Meeboer leken na 8-6 tenminste één punt vei lig te stellen, maar in de eerst volgende tegenaanval maakte de opponent prompt de fatale door Ed Korf De Gidts Leiden Altior heeft na twee speelronden de leiding geno men in de afdeling zondag. Dit weekeinde won de club uit met 1-3 van Kickers. Ook VNA en UDO nestelen zich voorlopig aan de kop. Beide ploegen won nen met 2-1, respectievelijk van Alphen en FC Rijnland. UDO-Alphen 2-1 (2-1) De thuisclub begon furieus aan de wedstrijd, wat zich na twin tig minuten uitte in een doel punt van Ruud Stuifzand. Drie minuten later maakte Patrick de Poorter 2-0 en kreeg Werner Knets nog de mogelijkheid om de wedstrijd voor rust te beslis sen. In plaats hiervan benutte Jan Frederikse een strafschop, waardoor de Alphenaren terug in de wedstrijd klwamen. Na rust hadden ze weliswaar het overwicht, maar konden niet meer tot scoren komen. Kickers '69 - Altior 1-3 (1-1) Na een lange feestweek in het dorp ging Altior er uiteindelijk toch nog met de winst vandoor. Adrie Koster kopte de bal na een half uur achter de Altior- keeper. Deze truc werd even la ter herhaald door Sander van der Hoorn van Altior, 1-1. Na rust kwam Martijn van der Bosch vrij voor de keeper en zette Altior weer op voor sprong. Even later stond hij ook aan de basis voor de 1-3. Een groot deel van de tweede helft' moest Kickers met tien man spelen, omdat laatste man Lou van der Hoorn uit het veld werd gestuurd. Stompwijkse Boys munda 2-2 (2-2) Een leuke sportieve we waarin Rob Doelman minuten met een kopbal re opende, 1-0. Een min ter stond het alweer Theo Wanders. Jos 01 bracht de Stompwijker. aan de leiding, wat wee daan gemaakt werd de chel Schouten. Frank ten, laatste man var wijkse Boys, moest v< douchen. Leidsche Boys - Ber[3 2-4(1-3) Bernardus was goed bij na de forse nederlaag v ge week. Na twintig ni j scoorden Jos van Kami Robert Valk 0-2. Na eem stand in de Bernardus-v ging bracht René Nie thuisclub op 1-2. Nog thee kopte Jeroen 1 bal prachtig in het doel rust verloor Bernardus op het middenveld. Kooien bracht de Boys succesvolle strafschop zeer nabij, maar uiteind sliste Peter Saunier FC Rijnland - VNA 1 VNA was in de eerste ter, maar kon dit niet i omzetten en Rijnland constant de bal op het veld. Na rust scoord speler Yacha Farhan maal. In de laatste min de wedstrijd redde Glasbergen voor Rijnl nog de eer.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 20