Aandelen omhoog na verlaging van rente Duitsland roept om hulp PREI EN HAMLAPPEN. Enge plekken w A4 A7 i| B6 B8 Hoogovens schrapt 2300 arbeidsplaatsen 1.99 „Mannen en vrouwen verschillen wel degelijk" FIRATO 92 HOREN, ZIEN EN VERBAZEN Gedoogden hebben recht op verblijfsvergunning [~Ï4 Dagen Gratis „Beter tv-kijken dan roven" i Ccid6e Sou/ia/nt maandag september 1992 22 PAGINA'S in twee katernen eestelijk leven Herziene uitgave illibrordvertaling is verschenen ^■onderhandelaar: ,ar|uid-Afrika aan rand van ramp" IDEN OMGEVING nentendag: Van jdenking moord tot rondrit in paardenkoets Edberg weer de mmer één van de wereld angjisburgse Boys kan het roer niet omgooien ischeuer en Mens innen de Masters pol ►N/REGIO STVERLENING Sol UUR Sail IT it trekt haar uit fdvanGhanees ide >EN - Een 30-jarige in iland wonende Ghanees is ïtoo dagöchtend zonder directe e siding op de Hooigracht in 'n aangevallen door een te man. Deze kwam op de slf i lees af en trok hem een :hti| haar uit het hoofd. Daarna cht iten ingegooid werkgroep ffrokkanen £cld6c (Sowtant Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25442. Losse nummers 1,50. Vannacht enkele opklaringen en mogelijk plaatselijk mist. Mini mumtemperatuur omstreeks 11 graden. Overdag wolkenvelden, ook af en toe zon en in het noor den mogelijk wat motregen. Mid- dagtemperatuur ca. 19 graden. Wind draaiend van west naar zuidwest, zwak tot matig, rond kracht 3. In het Waddengebied mogelijk af en toe krachtig, 6. Iraakse vluchtelingen vermist na zinken schip ATHENE - Een Turks schip met aan boord Iraakse vluchte lingen is vandaag bij het Griekse eiland Chios in de Aegeïsche Zee omgeslagen. Zeker 29 opvarenden, onder wie zeven vrouwen en vijf kinderen, worden vermist. De kustwacht zoeken de wateren rond Chios af naar drenkelingen. IJMUIDEN Hoogovens gaat diep snijden in het per soneelsbestand. Volgend jaar zal het aantal werknemers met 2300 dalen tot circa 11.500. Naar verwachting zal dit gepaard gaan met dui zend gedwongen ontslagen. De maatregelen zullen het staalconcern een kostenbe sparingvan 300 miljoen op leveren. Hoogovens zegt deze maatre gelen te moeten nemen om de sterk,negatieve ontwikkeling van de resultaten van het staalbedrijf het hoofd te bie den. In augustus werd bij de presentatie van de halfjaarcij fers al aangegeven dat het re sultaat uit de gewone bedrijfs uitoefening van Hoogovens in het tweede halfjaar fors lager zal zijn dan in het eerste half jaar, toen 49 miljoen werd verloren. Hieraan wordt thans toege voegd dat de uit de aangekon digde maatregelen voortvloei ende afvloeiingskosten en af waarderingen yan enkele honderden miljoenen guldens als bijzondere lasten in het re sultaat over 1992 zullen wor den opgenomen. Het effect van de maatregelen zal zijn dat reeds over 1993, niet alleen voor het staalbe drijf maar ook voor het con cern als geheel, mag worden gerekend op een positief re sultaat. Dit zal volgens de Hoogovens-leiding ook wor den behaald, indien de slechte omstandigheden op de staal- markt zich zouden voortzet ten. Kamer vraagt staatssecretaris opheldering over verstekelingen DEN HAAG - CDA, PvdA en Groen Links willen dat vier Afrikaanse verstekelingen in ons land mogen blijven totdat is uitgezocht wat er tijdens hun tocht per schip naar ons land is gebeurd. De kapitein van het schip zou op de mannen hebben geschoten en hij zou twee ande re mannen overboord hebben gezet. De kamerfracties willen ook opheldering van staatsse cretaris Kosto van justitie. De vier waarschijnlijk Nigeriaanse verstekelingen werden zater dag in de haven van Zaandam van boord gehaald van het Ne derlandse vrachtschip Daniella. Een dokter heeft inmiddels vastgesteld dat één van de man nen een wond heeft aan zijn voet die het gevolg kan zijn van een schot. De kapitein zegt dat hij in de lucht heeft geschoten. De koninklijke marechausee onderzoekt nu wat er precies gebeurd is en wil met name we ten of er inderdaad twee verste kelingen zijn verdwenen. Pagina A 3: Geen papieren, dan weer terug aan boord Een plasje op het harde asfalt GOES De 35-jarige Duitser Robert Pisky heeft aan een val uit een rijdende camper zaterdagavond alleen wat, schaafwonden overgehouden. De man had tijdens de rit naar Vlissingen enkele uren liggen slapen. Hij werd wakker, moest naar het toilet, maar pakte de verkeerde deur van de camper. Met als gevolg dat hij ter hoogte van Goes op de snelweg uitstapte. Een automobilist vond de man klaarwakker op het weg-1 dek. Zijn medepassagiers, twee broers en drie vrouwen, merkten de vermis-' sing kilometers verder pas op. Een van hen ging toen pas kijken waarom de deur van de camper zo klapperde. AMSTERDAM - De her schikking van de wisselkoer sen binnen het Europese Mo netaire Stelsel (EMS) in com binatie met een Duitse rente verlaging heeft vanmorgen op de Amsterdamse effecten beurs gezorgd voor een forse sprong van de dollar en dit vormde weer een stimulans voor de grote hoofdfondsen. De grote aandelenfondsen scho ten bij opening van de markt di rect als een speer vooruit. Zó liet Unilever een winst zien van bijna 7 en gingen Koninklijke Olie en Akzo bijna 4 naar bo ven. Elders waren de winsten kleiner, maar toch heel behoor lijk. Op de obligatiemarkt staakte de Westland/Utrecht Hypotheekbank al voorbeurs de afgifte van de 8,25 procent pandbrieven 1992 per 1997. Hetzelfde deed Bank Mees en Hope met al haar bankbrieven. De staatsfondsen waren vast met winsten die al snel tot een halve punt opliepen. Een enke le lening kon zelfs een vol punt stijgen. Ook de andere Europese valu tamarkten reageerden vanmor gen scherp op de verrassende aankondiging van gisteren dat de Duitse Bundesbank haar rentetarieven zal verlagen. De koers van de Amerikaanse dol lar schoot met ruim 5,5 cent omhoog. Ook het pond sterling, dat binnen het Europese Mone taire Stelsel al geruime tijd in de gevarenzone zit, boekte een behoorlijke koerswinst. In Amsterdam lag de dollar koers om 09.30 uur op 1,6795 in vergelijking met een slot- koers van 1,6235 op vrijdag. Op de valutamarkt in New York was er vrijdagavond al een stij ging naar 1,6340. De koers ligt nu ruim negen cent boven het Amsterdamse slot van 1,5870 van afgelopen donder dag en meer dan elf cent boven het naoorlogse dieptepunt van 1,5665 dat op 2 september werd geregistreerd. Aangezien Nederland monetair min of meer vastzit aan Duitsland, is het vrijwel zeker dat De Neder- landsche Bank de Bundesbank volgt. Pagina A5: Kok nauw betrok ken bij aanpassen koersen EMS Uitdag Duizenden mensen trokken zaterdag weer naar Leiden voor de Leidse Uifdag die dit jaar samenviel met de Open Leidse Monumentendag. Een van de deelnemers, Schola Gre- goriana Lugdunensis, verzorgde de koorzang in de Pieterskerk. i foto: tejo ringers Pagina A7: Prille relaties op de Leidse Uitdag. (ADVERTENTIES) BONN De Bondsrepu bliek roept om hulp. De on stuitbare toestroom van eco nomische vluchtelingen ver oorzaakt een aanhoudende rechtse geweldsgolf, die vol gens deskundigen alleen maar bloediger zal worden. Duitslands president Richard von Weiszacker vindt dat het vluchtelingenprobleem alleen in een Europese aanpak kan worden opgelost. Minister van buitenlandse zaken Klaus Kin kel heeft tijdens de in het En gelse Hatfield gehouden confe renties van ministers ervaren, dat dé straatgevechten in Ros tock van twee weken geleden Duitsland een bar slecht imago hebben opgeleverd. Het opko mende neo-nazisme is op de mi nistersconferentie langdurig onderwerp van gesprek ge weest. Kinkel zei zich voor die gebeurtenissen te schamen. In het oosten van Duitsland zijn asielzoekers voor het vierde achtereenvolgende weekeinde het slachtoffer geworden van rechts-extremistische aansla gen. Door grootschalig politie optreden kon worden voorko men dat het geweld escaleerde. In de Saksische stad Quedlin- burg raakten acht mensen ge wond toen een groep mensen die een asielcentrum bewaak ten door neo-nazi's met stenen werden bekogeld. Elders in de deelstaat poogden onbekenden asielcentra in brand te steken, maar de politie wist de vlam men tijdig te doven. In de West- duitse stad Hanau raakten linksradicalen in de nacht van zaterdag op zondag slaags met de politie, toen zij wilden pro testeren tegen een popconcert van skinheads. Tien agenten raakten gewond. Pagina A2: Leuzen in Italiaan se synagoge. Pagina A5: SPD kiest voor nieuwe koers Japanse vrouwen huren lijfwacht Prei, kilo Hamlappen, e 500 kilo 500 gr A25 5.99 00 TOKYO Japanse vrouwen die 's avonds niet alleen over straat durven kunnen een lijf wacht huren die hen naar huis brengt. De firma Shin Nihon Keibi in de stad Kobe heeft de 'Assepoester-dienst' ingesteld, genoemd naar het meisje dat op de weg naar huis om midder nacht haar glazen muiltje ver loor, om vrouwen te bescher men. Volgens bedrijfsleider Yukio Tokida vult zijn dienst een gat in de markt op nu er steeds meer vrouwelijke mahagers in Japan komen en vrouwen steeds vaker 's avonds worden belaagd. De dienst kost 100.000 yen (ongeveer 1.280 gulden) per jaar plus 5.000 yen (64 gulden) per escort. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. de man weg in de richting de Ir. Driessenstraat. De naar bleek een 37-jarige we enaar,* meldde zich enkele later op het politiebureau, zijpei de Ghanees te hebben 'vlogen omdat hij de laat- ijd door buitenlanders zou Ee len getreiterd, dra )EN Bij het gebouw aan angegracht waar de Werk- Marokkanen is gehuis- zijn dit weekeinde drie rui- gesneuveld. Dat moet zijn Urd in de nacht van zater- Idoor NIGEL HAWKES LONDEN Wie in beschaaf de politieke kringen beweert dat mannen en vrouwen van elkaar verschillen loopt het risico voor lomperik te wor den uitgemaakt. Wanneer een man het zegt is hij naïef of wil hij shockeren. Komen deze woorden uit de mond van een vrouw, dan wordt het bijna als verraad beschouwd. De afgelopen twintig jaar hebben feministen samenge zworen met goed bedoelende liberale mannen om aan te to nen dat alle geslachtsver schillen het resultaat zijn van vroege conditionering.-Toe gegeven, ze kunnen nog steeds niet verklaren waarom mannen gemiddeld groter zijn dan vrouwen, maar waar het intelligentie betreft zijn ze van mening dat jongens en meisjes met hetzelfde lege scherm beginnen waarop hun ouders en de maatschappij vervolgens verschillende ver wachtingen projecteren. Pro gressieve ouders, van wie ve len dit geloofden, hebben on middellijk braaf geweigerd hun zoons een speelgoedge weer te geven of hun dochters met poppen te laten spelen. Blauw en roze werden ver vangen door minder seksisti sche kleuren. De opgroeiende jongen voelde de gevangenis muren van de 'nieuwe man' vrijwel direct vanaf de ge boorte op zich afkomen, en veel meisjes voelden zich mis lukkelingen wanneer ze ver pleegster wilden worden in plaats van elektricien. De iro nie wil echter dat deze vorm van goed bedoelde gedrags psychologie opgang heeft ge maakt in een periode waarin de bewijzen steeds groter zijn geworden dat mannen en vrouwen inderdaad van el kaar verschillen en dat de verschillen niet zozeer te ma ken hebben met opvoeding als wel met de chemische fac toren die mannen en vrou wen van elkaar onderschei den. Pagina A4: Hersenen man nen en vTouwen zitten anders in elkaar (ADVERTENTIES) Stem af op de toekomst en kom naar de Firato. 14 t/m 20 september, RAI Amsterdam. Openingstijden: 14 en 15 september van 10 tot 22 uur, 16 t/m 20 september van 10 tot 17 uur. Toegang f 15,-, jongeren met GP, 65-plussers en groepen f 10,-. Gratis pendelbus: volg borden Q RAI. Trein Toegangbiljetten bij NS-station. Bel voqt informatie: 020-504 3993. Haal de gratis Firato- krant in uw platenzaak. door RIK IN 'T HOUT DEN HAAG Staatssecretaris Kosto van justitie krijgt waar schijnlijk een groot probleem met de duizenden gedoogde vreemdelingen in ons land. De Raad van State is na een proef proces tot de slotsom gekomen dat deze mensen recht hebben op een echte verblijfsvergun ning. Volgens een woordvoer der van justitie is nog onzeker wat er nu met de De status van gedoogde bestaat sinds begin dit jaar. Staatsse cretaris Kosto besloot die in te stellen voor buitenlanders die niet in aanmerking komen voor politiek asiel maar die om hu manitaire redenen ook niet uit gewezen worden, vanwege de toestand in hun land. Gedoog den mogen in Nederland bij ven totdat die toestand verbetert en ze dus wel terug kunnen. Lukt dat niet binnen drie jaar, dan krijgen zij automatisch een ver- bijfsvergunning (en recht op een sociale uitkering). Er zijn nu al zo'n vijfduizend gedoog den in ons land en nog eens drieduizend komen voor die status in aanmerking. Pagina A 3: Raad van State brengt Kosto in problemen Nog een paar dagen en voor de tweede maal wordt de Gemeentedag gehouden. Na de 'derde dinsdag in september' moet die zeker net zo'n begip in ons land worden als Prinsjesdag al is. Tweehonderd gemeenten nemen er deze keer aan deel. Centraal staat dit jaar de 'veiligheid' in hun gemeente. Politie en brandweer geven demonstraties, maar er wordt ook aandacht besteed aan andere vormen van veiligheid, zoals aan 'enge plekken'. In Den Haag, dat is zeker om de link met Prinsjesdag te leggen, houdt ook de Tweede Kamer open huis. Goede tip van de Leidse Courant om dit even in de agenda te zetten. En wie toch aan het schrijven is, kan nu wellicht de bon in één moeite meenemen. MB asu BB mmm Ka I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: G maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. ✓levr: Voorl: I Postcode/Plaats: I Telefoon: (voor controle op bezorging) ffcter Heriigfeen maakt meer dan reclame BEEKLAAN 400 - DEN HAAG tel:070-3630427 fax:3637481 NAALDWIJK De mogelijke komst van een televisiezender voor Marokkanen op het Westlandse kabelnet krijgt met een opmerke lijk argument steun van de Naaldwijkse wethouder ing. J. P. Hof man. „Het is beter dat die Marokkanen televisie kijken dan de win kels leegroven", verklaarde Hofman in een commissievergadering van de kabelexploitant CAI-Westland in Naaldwijk. Hofman, die Naaldwijk vertegenwoordigt bij de kabelexploitant, verklaarde zich persoonlijk voorstander van de zender, hoewel enkele Naald wijkse CDA-raadsleden hem hadden verzocht negatief over de Arabische zender te adviseren. Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 8 "711848 003000' ■■iinmiwimmrwiMi

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1